logo

Doporučené plány cesty

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
DOPRAVA

Doprava do země

Letecká

Laos nemá s Evropou přímé letecké spojení, proto je nutné alespoň jednou přestoupit v některé z asijských zemí. Hlavními leteckými uzly Laosu jsou mezinárodní letiště v Luang Prabangu a Vientiane, v některých případech lze využít i letiště v Savannakhet a v Pakse. Mezi cestovateli jsou oblíbené lety především z Bangkoku nebo Hanoje. Z Bangkoku můžete také letět vnitrostátní linkou do thajských měst, nacházejících se v blízkosti hranice s Laosem (Udon Thani, Ubon Ratchathani nebo Chiang Rai) a z nich pak po zemi do Laosu. Při letech z Bangkoku se ujistěte, zda váš let letí z letiště Suvarnabhumi nebo Don Mueang.

Levné lety z Berlína do Luang Prabangu a Vientiane (s mezipřistáním v Singapuru) nabízí také společnost Scoot.

Doba letu ze střední Evropy

11 hodin 30 min (Z Mnichova do Vientiane s mezipřistáním v Bangkoku)

Autobusem

Do Laosu jezdí mezinárodní autobusové linky z Vietnamu, Thajska, Kambodže nebo Číny.

Z Thajska: Přímé spojení Bangkoku a laoského Vientiane (10 hodin, 900 THB) nabízí dopravce Transport Co Intl. Stejný dopravce nabízí řadu dalších linek, například Udon Thani-Vientiane (3 hodiny, 80 THB), Ubon Ratchathani-Pakse (3 hodiny, 200 THB), Chiang Mai-Luang Prabang (18 hodin, od 1.500 THB), Chiang Rai-Bokeo (4 hodiny, 220 THB) nebo Udon Thani-Vang Vieng (7 hodin, 320 THB). Do Laosu (směr Vientiane) dále jezdí autobusy společností Budsarakam Tour, Air Udon, nebo Sawasdee Esan. Autobusy vyjíždí z bangkockého terminálu Mo Chit do města Nong Khai, které leží v blízkosti Mostu přátelství, vedoucího přes Mekong dále do Laosu. Jízdenky stojí zhruba 450-550 THB (podle stupně komfortu) a cesta trvá 10-11 hodin. Z Nong Khai jezdí přes hranici autobusy do Vientiane (cca 55 THB, 1.5 hodiny). Při cestě z Thajska do Laosu počítejte s tím, že pokud ještě nemáte v pase laoské vízum, nemusí vám společnosti, provozující mezinárodní linkové autobusy, prodat jízdenku s tím argumentem, že na hranici nemohou čekat na všechny pasažéry, kteří si potřebují vyřídit vízum on arrival.

Z Kambodže: Autobusy z kambodžských měst Siem Reap, Phnom Penh, Kratie a dalších obvykle končí v Pakse, kde je třeba přesednout na jiný autobus. Autobusovou dopravu mezi Kambodžou a Laosem nabízí například společnosti Phnom Penh Sorya nebo Asia Van Transfer.

Z Vietnamu: Mezi Vietnamem a Laosem pendluje celá řada spojů, poskytujících kratší přejezdy mezi příhraničními městy i dálkové spojení mezi hlavními městy nebo regiony.

Z jižního terminálu ve Vientiane odjíždí autobusy do Hanoje (cca 230.000 LAK) a dalších vietnamských měst. Vezměte na vědomí, že cesta z Vientiane do Hanoje trvá zhruba 24 hodin. Mezinárodní autobusy z Hanoje do Luang Prabang stojí zhruba 350.000-400.000 VND a cesta trvá 24-30 hodin. Z Da Nangu, Hue a dalších měst jezdí autobusy do Savannakhet nebo Pakse. Více informací najdete na stránce www.thesinhtourist.vn. Cesta z Hue do Savannakhet trvá 10 hodin.

Z Číny: Z Jižního nádraží v Kunmingu jezdí do Luang Prabangu nebo až do Vientiane mezinárodní autobus (560 yuanů), připravte se ale na velmi dlouhou a strastiplnou cestu horským terénem, proto je lepší si celou cestu rozdělit na několik kratších úseků.

Vlakem

Z Bangkoku (nádraží Hua Lamphong) se dostanete vlakem do pohraničního města Nong Khai. Thajské imigrační orgány sídlí výhodně na konci nádražní platformy. Na nádraží si můžete koupit kombinovaný lístek na shuttle vlak do Thanalengu a minivan z Thanalengu až do Vientiane za 300 THB. V Thanalengu si musíte vyřídit laoské vstupní formality (visa on arrival jsou k dispozici). Pokud se vám zdá 300 THB moc, můžete si vzít shuttle bus přes Most přátelství (15 THB) a na laoské straně si najít transport do Vientiane.

V době psaní tohoto průvodce neexistovala jiná možnost, jak se do Laosu dostat vlakem z některé další sousední země.

Lodí

Cestovatelsky populární je především plavba po Mekongu z laoského hraničního města Huay Xai do Luang Prabangu. Plavba pomalejší lodí zabere 2 dny (14 hodin), přičemž se obvykle nocuje v Pakbengu. Lístek na loď stojí 210.000-240.000 LAK podle toho, zda si vyberete pomalejší nebo rychlejší loď či veřejného nebo soukromého provozovatele. Soukromé společnosti jsou o něco dražší, za to však po cestě dělají méně zastávek pro nakládku a vykládku zboží a pasažérů. Lodě vyplouvají z přístaviště v Huay Xai denně kolem 11. hodiny. Cestu lze absolvovat i obráceně, z Luang Parbangu směrem k thajské hranici.

Mohlo by se hodit:

Levné letenky do této destinace

Doprava v rámci země

Letecká

Leteckou vnitrostátní dopravu zajišťuje takřka výhradně národní společnost Lao Airlines, operující lety z Vientiane do Luang Prabangu, Pakse a Savannakhetu a dalších měst po celé zemi, jako je například Luang Namtha, Oudomxay, Houeisay, Xiengkhouang, Xam Nua nebo Attopeu. Lety mezi dalšími městy se až na pár výjimek neobejdou bez mezipřistání v hlavním městě. Letenky jsou na místní poměry celkem drahé, například jednosměrný let z Luang Prabangu do Vientiane stojí od 100 USD výše. Levnější alternativu spojení mezi těmito městy nabízejí Lao Skyway, jejichž letadla spojují Vientiane a města Bokeo, Luang Namtha, Phongsaly, Oudomxay, Luang Prabang, Houaphan, Xiengkhouang a v budoucnu ještě Savannakhet a Pakse. Jednosměrná letenka z Luang Prabangu do Vientiane je v prodeji za 599.000 LAK (aktuálně zhruba 1.500 Kč).

Doprava z letiště

Z letiště Wattay ve Vientiane jezdí na centrální autobusové nádraží ve Vientiane shuttle busy za 15.000 LAK, které po cestě zastavují u vybraných hotelů v centru města. Jízdní řád a mapku se zastávkami autobusů najdete na stránce www.vientianebus.org.la.

Taxi z letiště jezdí za fixní sazbu 7-8 USD, taxi kupón si koupíte na přepážce na letišti.

Nejlevnější způsobem je doprava tuk tukem, což ovšem vyžaduje zhruba půlkilometrový pochod k hlavní silnici. Cesta z centra města na letiště se dá s tuktukáři usmlouvat na cenu kolem 3 USD.    

Z letiště v Luang Prabangu do centra se nejlépe dostanete taxi nebo tuk tukem, které jezdí za fixní tarify 50.000 LAK. Pokud si tuk tuk chytnete mimo letiště na hlavní silnici vedoucí do města, vyjde vás to levněji.

Autobusová

Pro přemisťování se mezi laoskými městy je autobus nejlepší volbou a vzhledem k tomu, že v Laosu chybí železniční síť, je doprava autobusy nebo minivany v podstatě jedinou a dobře dostupnou možností dopravy po zemi. Autobusovou dopravu v Laosu zajišťují jak obyčejné autobusy, vlastněné státem, tak komfortní, klimatizované autobusy, provozované soukromými dopravci. Cestování ze severu na jih země většinou vyžaduje zastávku a přestup na jiný autobus v hlavním městě Vientiane. Dalšími přestupními městy při cestách do severních, respektive jižních provincií, jsou Luang Prabang na severu Laosu a Pakse na jihu. Páteřní komunikací Laosu je silnice č.13, která protíná celou zemí od čínských až po kambodžské hranice. Nejrušnější úsek této komunikace se nachází mezi Luang Prabangem a Vientiane. Severní část silnice 13 se vine horami, což cestování dost zdržuje. Vůbec cestování autobusem po hornatém severu Laosu je pomalé a zabere mnoho času, s čímž je třeba počítat předem. Není nic neobvyklého, když 150 km dlouhý úsek pojedete 7 hodin. Množství zatáček může být nepříjemné zejména pro ty, kterým se dělá v dopravních prostředcích špatně, proto si před cestou vezměte kinedryl. Ostatní silnice (především v odlehlejších končinách) nejsou vždy kvalitní a mnohdy je tvoří nezpevněné cesty.

Jízdenky si můžete koupit předem na autobusových terminálech, což je dobré udělat zejména ve velkých městech v době konání hlavních laoských svátků a dále u cestovních agentur, což vyjde o něco dráž, v ceně ale většinou máte i odvoz na nádraží. V Laosu vám autobus běžně zastaví i na mávnutí, v tom případě zaplatíte jízdu až na palubě nebo před vystoupením z autobusu. Jízdenky na dálkové přesuny autobusem po Laosu lze rezervovat také na stránce www.12go.asia.

Vientiane má tři autobusová nádraží, Jižní, Centrální a Severní terminál, z každého z nich odjíždějí autobusy do jiných částí Laosu.

  • Jižní terminál, známý také pod zkratkou ITECC nebo ITECC Mall, se nachází na ulici Kaysone Phomvihane v Dong Doku (proto se mu také někdy říká i Dong Dok terminal) a odjíždí odtud autobusy směřující na jih země, ale také do Kambodže a Vietnamu. V budoucnu by se měl stát hlavním terminálem Vientiane, kam se přesune doprava z Centrálního terminálu. Z Centrálního nádraží jezdí na Jižní terminál městský autobus č.29 za 4.000 LAK.
  • Centrální terminál, též zvaný Talat Sao nebo Morning Market terminal, se nachází mezi trhy Morning Market a Khua Din. Odjíždí odtud především městské autobusy a autobusy směřující do okolí hlavního města, ale i některých dalších destinací v Laosu. Z Centrálního nádraží odjíždějí také autobusy do thajských měst Udon Thani, Nong Khai nebo Khon Kaen. Jízdenka v městských autobusech stojí od 2.000 do 6.000 LAK (v závislosti na trase). Z Centrálního nádraží jezdí na Severní terminál městský autobus č.8 za 5.000 LAK.
  • Severní terminál se nachází na ulici Sithong a odjíždí odtud autobusy na sever země do Vang Vieng, Luang Prabang a některé autobusy do Číny.

Luang Prabang má také tři hlavní autobusová nádraží, Severní, Jižní a mezinárodní autobusový terminál Naluang.

  • Jižní nádraží (Kiew Lot Sai Tai) se nachází u silnice 13, nedaleko sportovního stadionu a odjíždějí odtud autobusy do Vientiane, Vang Vieng, Phonsavanu nebo na thajské hranice do Kaen Theo.
  • Naproti Jižnímu nádraží se nachází terminál mezinárodních autobusů Naluang, kam přijíždějí linky z Thajska (Chiang Mai, Chiang Rai).
  • Severní terminál (Kiew Lot Sai Nuae) se nachází u silnice 13, vedle letiště a odjíždějí odtud autobusy do severních provincií Laosu, například do Oudomxay, Huaphanh, Bokea nebo Phongsaly.

Vlaková

Laos v podstatě nemá žádné železnice, prvních pár kilometrů mezi thajským městem Nong Khai a laoským Thanalengem bylo zprovozněno teprve v roce 2009.

Lodní

Doprava po laoských řekách byla vždy tradičním způsobem transportu v zemi a pro turisty představuje nejen přemístění se z místa na místo, ale také nevšední zážitek a možnost pozorovat krajinu kolem řek a poznat tradiční život místních obyvatel, žijících ve vesnicích kolem řeky. Nejpopulárnější je plavba po Mekongu z thajských hranic (Huay Xai) až do Luang Prabangu nebo plavba po řece Nam Ou mezi Nong Khiaw a Muang Khua. Z Luang Prabangu se organizují oblíbené lodní výlety k jeskyni Pak Ou nebo do Nong Khiaw. K jeskyni Pak Ou jezdí veřejné lodě za 65.000 LAK na osobu nebo si můžete pronajmout soukromou loď až pro 5 osob celkem za cca 300.000 LAK.

Ostatní druhy dopravy

Autobusovou síť doplňují mikrobusy, minivany a ve venkovských i městských oblastech i tzv. songthaew, což jsou otevřené pickupy, opatřené plátěnou střechou, kde cestující sedí na korbě na protilehlých lavicích. Cena minivanů je o něco vyšší než jízdné v autobusech, přestože jimi často cestuje nadlimitní počet osob.

Po Luang Prabangu jezdí od roku 2015 nová elektrická vozítka, připomínající elektrické tuk tuky. Jejich centrála se nachází u sportovního stadionu, nedaleko Jižního autobusového terminálu, což je vhodné zejména pro ty, kteří se sem potřebují dostat z centra města. Vozítka jezdí na třech linkách označených červenou, zelenou a žlutou barvou. Červená linka odjíždí v každou celou hodinu, zelená a žlutá po deseti minutách. Linky jsou v provozu od 7 do 19 hodin, jízdenka na zelené lince stojí 3.000 LAK, na žluté 3.000 LAK a na červené 5.000 LAK, při platbě v hotovosti pak 5.000, 5.000, respektive 7.000 LAK.

Systém dopravy ve městech doplňuje celá řada levných vozítek typu tuk tuků, větších tuk tuků, kterým se říká jumbo, tříkolek nebo mototaxi, které nabízejí rychlou a velmi levnou dopravu po městě a blízkém okolí. Cenu za jízdu si vždy dohodněte s řidičem předem.

Půjčení motorky nebo kola

Menší motorku nebo moped si lze pronajmout na většině turistických míst nebo ve městech, před jízdou si ale dobře překontrolujte stav motorky. Povinné je nošení helmy. Počítejte s tím, že kvalita některých silnic a cest je mizerná a pravidla silničního provozu takřka neexistující. V Laosu se řídí na pravé straně vozovky, tedy na opačné straně než v sousedním Thajsku. Cena za denní pronájem se pohybuje zhruba od 80.000-120.000 LAK, za půjčení kola zaplatíte obvykle 1-2 USD.

UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele