logo

Doporučené plány cesty

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
DOPRAVA

Doprava do země

Letecká

Hlavním a největším letištěm v zemi je Mezinárodní letiště El Dorado v Bogotě (www.eldorado.aero), nacházející se zhruba 15 km západně od centra města. Přímé lety z Evropy do Bogoty nabízí například společnosti Air Europa (z Madridu), Air France (z Paříže), Iberia (z Madridu), Lufthansa (z Frankfurtu), KLM (z Amsterdamu s mezipřistáním v Cartageně) nebo Turkish Airlines (z Istanbulu s mezipřistáním v Panamě). Národní letecký dopravce Avianca (www.avianca.com) nabízí přímé letecké spojení z Barcelony, Londýna, Madridu, Mnichova a dalších měst v Latinské a Severní Americe. Bogotá má výborné letecké spojení s dalšími jihoamerickými a středoamerickými městy, jako je Buenos Aires, Sao Paulo, Lima, Mexico City a další, kromě toho můžete do Bogoty letět z USA a Kanady s Air Canada Rouge (z Toronta), American Airlines (z Dallasu a Miami), Delta Airlines (z Atlanty), Spirit Airlines (z Fort Lauderdale a Orlanda) nebo United Airlines (z Houstonu nebo Newarku).

Mezinárodní letiště José María Córdova v Medellínu (www.aeropuertojosemariacordova.com) je po Bogotě druhým největším letištěm v Kolumbii, nacházejícím se zhruba 20 km jihovýchodně od Medellínu. Z Evropy sem létá španělská Iberia (z Madridu) a národní dopravce Avianca (z Madridu). Jinak se do Medellínu dostanete například z Mexica City (Aeroméxico), Panamy (Viva Colombia, Wingo, Copa Airlines, Air Panama), Miami (American Airlines, Avianca, Viva Colombia) nebo Limy (LATAM, Avianca).

Doba letu ze střední Evropy

12h (přes Paříž do Bogoty)

Autobusem

Do Kolumbie je možné dostat se autobusem z Venezuely a z Ekvádoru, potažmo z dalších jihoamerických zemí.

Spojení z Ekvádoru do Kolumbie například zajišťují:

Cestu autobusem z Venezuely do Kolumbie je dobré si rozmyslet předem s ohledem na aktuální situaci s exodem Venezuelanů přes hranice do Kolumbie. Rovněž vztahy obou zemí nejsou ideální a občas dochází k uzavírkám hranic, nehledě na to, že v pohraničí operují různé kriminální skupiny. Nejbezpečnější je přechod mezi městy San Antonio del Táchira a Cucuta. Z venezuelského města San Antonio del Táchira jezdí autobusy nebo sdílené taxi na hranici, odkud se dostanete dalším autobusem na terminál v Cucutě.

Lodí

Pozemní přechod z Panamy je díky nepřístupnému terénu, absenci cest a přítomnosti ozbrojených skupin takřka nereálný. Z Panamy do Kolumbie se můžete dostat lodí na lince z Colónu do Cartageny (50 USD), další informace najdete na stránce www.colombiapanamasailing.com. Plavbu lodí z Cartageny do Panamy se zastávkou na ostrovech San Blas zajišťuje také společnost Blue Sailing (www.bluesailing.net). Ti, kdo mají dostatek času a dobrodružnou povahu, mohou letět z Panama City do malého města Puerto Obaldía na hranici Panamy s Kolumbií, odtud lodí do Capurganá (15 USD), ze které jezdí další lodě do Turba (55.000 COP), odkud pak můžete pokračovat dále autobusem.

Z Peru, respektive z Brazílie, je možné do Kolumbie doplout po Amazonce. Z peruánského Iquitos nebo brazilského Manaus se lodí dostanete do Tabatingy, která leží na trojmezí Brazílie, Peru a Kolumbie a sousedí s nejjižněji ležícím kolumbijským městem Leticia. Z Leticie však není možné jet žádným autobusem a jedinou možností, jak se dostat do vnitrozemí Kolumbie, je let letadlem.

Ze Santa Rosa na pomezí Peru-Kolumbie-Brazílie jezdí do peruánského Iquitos rychlé lodě (12-13 hodin, 200 solů) nebo pomalejší lodě (3 dny, 2 noci, hamaka 80-100 solů, kajuta 135-150 solů). Z brazilského Manaus jezdí do Tabatingy rychlé lodě (40 hodin) nebo pomalé lodě (cca 6-7 dnů, cca 300 realů).

Levné letenky do této destinace

Doprava v rámci země

Letecká

Vzhledem k hornatému terénu Kolumbie není letecká doprava špatnou volbou, obzvláště pokud máte málo času. V zemi navíc působí řada aerolinek, včetně několika nízkonákladových, což zvyšuje šance na nalezení levných letenek. Letenky můžete vyhledat na portálech www.atrapalo.com.co nebo www.despegar.com.co. Pozor, některé vnitrostátní lety z Bogoty (zejména společnosti Satena a Easy Fly) využívají terminál T2, zvaný Puente Aéreo, který se nachází asi 1 km od hlavního terminálu letiště El Dorado.

Mezi aerolinky poskytující vnitrostátní leteckou dopravu po Kolumbii patří:

  • Avianca (www.avianca.com), národní dopravce, největší kolumbijská aerolinka a druhá největší aerolinka v Latinské Americe létá do 25 destinací po celé Kolumbii, včetně ostrova San Andrés.
  • Easy Fly (www.easyfly.com.co), regionální nízkonákladový dopravce se zaměřuje na lety do destinací po celé Kolumbii, kam nelétají jiné společnosti.
  • LATAM Colombia (www.latam.com), kolumbijská odnož nadnárodní společnosti LATAM operuje linky z Bogoty, Cali, Medellínu a ostrovu San Andrés do dalších kolumbijských destinací.
  • Satena (www.satena.com), aerolinky, vlastněné vládou Kolumbie, nabízí široké pokrytí celé země lety z letišť v Bogotě, Cali a Medellínu a také letecké spojení ostrovů San Andrés a Providencia.
  • Viva Colombia (www.vivaair.com), první nízkonákladová společnost v Kolumbii nabízí levné lety po celé zemi a také do Miami, Panamy, Peru a Ekvádoru.
  • Wingo (www.wingo.com), nízkonákladový dopravce, vlastněný společností Copa Airlines Colombia, operuje linky z Bogoty, Cali a ostrova San Andrés do dalších destinací v Kolumbii. Z Bogoty můžete s touto společností mimo jiné letět i na Kubu, Arubu, do Mexika, Ekvádoru, Dominikánské republiky nebo Panamy.
  • Aerolínea de Antioquia (www.ada-aero.com) regionální dopravce poskytuje letecké spojení Medellínu s více než 20 domovskými destinacemi.

Autobusová

Cestování autobusy představuje nejběžnější způsob dopravy po zemi. V Kolumbii působí množství dopravců, od zavedených velkých firem, po menší společnosti. Také úroveň bezpečnosti, spolehlivosti a nabízeného komfortu se různí, proto je dobré zeptat se na cestu v hotelu, případně místních lidí a nechat si doporučit vhodného dopravce. Veřejné busy představují nejlevnější způsob dopravy ve městech a na kratších vzdálenostech. Většinou se jedná o starší školní autobusy, pomalované křiklavými barvami a obrázky Ježíše. Jízdné se platí u řidiče nebo jeho pomocníka a jeho výše závisí na tom, jak daleko jedete. Většinou ale stojí jen pár centů, nanejvýš dolarů.

Na delší, několikahodinové přejezdy, je vhodné využít služeb větších dopravců, kteří operují komfortní autobusy se sklápěcími sedadly, klimatizací, toaletami, wifi a dalším vybavením, než cestovat nepohodlnými veřejnými autobusy, které navíc zastavují na každém rohu, aby nabrali další cestující (doporučujeme využít služeb lepších dopravců, kteří poskytují vyšší úroveň bezpečnosti). Ale i cesta nejlepšími autobusy zabere díky hornatému terénu spoustu času a někdy je lepší letět letadlem, obzvláště když v zemi působí nízkonákladové společnosti, jako třeba Viva Colombia. V autobusech jede klimatizace na plné obrátky, proto si nezapomeňte vzít teplé oblečení. Informace o autobusových terminálech v jednotlivých městech a vyhledávače některých spojení najdete na stránkách www.horariodebuses.com.co, stránky ale sdružují pouze největší dopravce a nezobrazují nabídky menších firem.

Mohlo by se hodit:

Vlaková

Po krachu státních železnic zůstalo v provozu jen pár tratí. Z turistického pohledu může být zajímavá železniční linka z Bogoty (stanice Savannah a Usaquen) do města Zipaquirá, kde se nachází věhlasná solná katedrála. Zpáteční jízdenka na této trati stojí 58.000 COP. Více informací najdete na stránce dopravce www.turistren.com.co.

Lodní

Dopravu mezi karibskými ostrovy San Andrés a Providencia zajišťuje společnost Conocemos Navegando (www.catamaransanandresyprovidencia.com). Katamarány vyplouvají v neděli, pondělí, středu, čtvrtek a pátek v 8:00 ze San Andrés a ve 14:30 z Providencie. Plavba trvá 3-4 hodiny, jízdenka pro dospělou osobu se prodává za 210.000 COP, zpáteční za 390.000 COP. Při koupi lístku po internetu je poskytována malá sleva.

Doprava ve městech

V Bogotě nebo Cali můžete využít systém městské autobusové dopravy, informace o autobusové dopravě v Bogotě najdete na stránce www.transmilenio.gov.co. Většinou je nutné koupit si autobusovou kartu a vložit na ní kredit. V autobusech si dobře hlídejte své věci a raději necestujte v noci. V Medellínu je nejrychlejším a nejspolehlivějším prostředkem přepravy po městě metro (www.metrodemedellin.gov.co), jediný systém metra v Kolumbii. Metro má dvě linky, A a B, jedna cesta metrem stojí 2.000 COP. Na linky metra je napojen systém tří linek lanovky. Ze stanice metra Acevedo vede lanovka (s přestupem v Santo Domingu na jinou linku lanovky) až k parku Arví.

Ostatní druhy dopravy

K dopravě na kratší vzdálenosti mezi městy a po městě slouží levné minivany pro 6-10 osob, zvané colectivos. Colectivos jezdí po předem daných trasách a obvykle vyjíždí od autobusových nádraží, náměstí nebo turisticky atraktivních míst až v momentě, kdy je auto plné cestujících. Název cílové destinace pokřikuje řidič z okna auta, někdy i přibrzdí když vás míjí a zeptá se, jestli nejedete tím směrem. Vystoupit můžete kdekoliv si řeknete.

Ve městě nebo na kratších vzdálenostech mimo města se můžete svézt s mototaxi, neboli taxi motorkou. Mototaxi jsou levnější než běžné taxi a navíc si užijete trochu zábavy. Mototaxi jsou ideální v místech, kam se nedostanou auta, což je příklad různých venkovských cest apod.

Dalším druhem dopravy jsou džípy, fungující jako colectiva, kterým se říká willys. Typicky se s nimi můžete setkat například v Salentu, kde vozí turisty do oblíbeného Údolí Cocora.

UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele