logo

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
DOPRAVA

Doprava do země

Letecká

Kapverdy jsou z Evropy letecky dobře dostupné a i z České republiky sem létají přímé linky, i když mají, stejně jako mnoho dalších linek, pouze sezónní nebo charterový charakter. České cestovky létají na ostrovy Sal a Boa Vista.

Nejrušnějším mezinárodním letištěm Kapverd je letiště Amílcar Cabral Airport na ostrově Sal, kam létají celoročně společnosti Neos (např. z Milána nebo Říma), TAP Portugal (z Lisabonu a v sezóně z Porta), Thomas Cook (z Manchesteru) nebo TUI Fly (např. z Mnichova, Frankfurtu nebo Amsterdamu).

Národní letecký dopravce Kapverdských ostrovů, společnost Cabo Verde Airlines, nabízí linky z Lisabonu, Paříže a Říma.

V sezóně můžete letět i se společnostmi Blue Panorama Airlines (z Bergama), Brussels Airlines (z Brusselu), Thomas Cook (z Londýna Gatwicku) nebo třeba Transavia (z Amsterdamu).

Druhým nejvytíženějším letištěm je mezinárodní letiště Nelsona Mandely v hlavním městě Praia, kam se dostanete například z Lisabonu se společnostmi TAP Portugal nebo Cabo Verde Airlines a také z Maroka, Senegalu nebo Azorských ostrovů.

S cestovní kanceláří i individuálně je možné letět i na letiště Artistidese Pereiry na ostrově Boa Vista. Z Evropy sem pravidelně létá například TAP Portugal (z Lisabonu), Neos (např. z Milána nebo Říma) nebo TUI Fly (z Brusselu, Mnichova, Frankfurtu nebo třeba Amsterdamu).

Na malé letiště Cesárie Évory na ostrově São Vicente létají TAP Portugal z Lisabonu.

Letenky na Kapverdy jsou v nabídce obvykle za zhruba 12.000 Kč, v akci je možné na Kapverdy letět i za polovinu.

Doba letu ze střední Evropy

7 hodin (z Prahy na Sal)

Levné letenky do této destinace

Doprava v rámci země

Letecká

Letecká doprava je nejrychlejším a nejpohodlnějším způsobem cestování mezi ostrovy. Hlavní ostrovy Kapverd jsou propojeny linkami, které operuje především společnost Binter Cabo Verde, která převzala vnitrostátní leteckou dopravu po národním dopravci TACV Cabo Verde Airlines, jehož stroje nyní létají jen z hlavního města Praia na ostrov Sal. Většina spojů Binter Cabo Verde létá z ostrovů Santiago a Sal, takže přelety mezi menšími ostrovy obvykle vyžadují přestup na jednom ze zmiňovaných ostrovů. Na ostrovy Brava a Santo Antão Binter nelétá vůbec a v takovém případně budete nuceni využít lodní dopravy. Úskalím vnitrostátní letecké dopravy jsou občasné změny v časech odletů, někdy jsou lety kvůli počasí zpožděny nebo dokonce zrušeny, proto není vhodné plánovat přelety mezi ostrovy na ten samý den, kdy odlétáte domů. Síť vnitrostátních linek doplňují ještě pravidelné i charterové lety regionálních aerolinek Cabo Verde Express.

Lodní

Lodní doprava je levnější než letecká doprava, není ale tak spolehlivá a lodní linky mají často zpoždění. Pro ostrovy, které nemají funkční letiště, je lodní doprava životně důležitá neboť představuje jediný způsob spojení s okolními ostrovy. Počítejte s tím, že Atlantik může být někdy rozbouřený, což se negativně projevuje na dodržování časů stanovených plavebním řádem, nehledě na to, že neklidné moře dokáže slušně pozlobit váš žaludek.

Hlavními poskytovateli lodní dopravy jsou:

  • Cabo Verde Fast Ferry - největší provozovatel lodní dopravy nabízí spojení většiny ostrovů, včetně Santo Antãa nebo ostrova Brava. Kromě přepravy osob poskytuje v některých případech také trajektovou přepravu aut. Na některých linkách je k dispozici výběr dvou cestovních tříd i možnost zaplatit si vlastní kajutu. Ceník, plavební řád a další informace jsou k dispozici na webové stránce dopravce.
  • Lodní dopravu mezi ostrovy Santo Antão a São Vicente zajišťují také společnosti Polaris a Naviera Armas. Ze São Vicente (Mindelo) vyplouvají lodě Naviera Armas od pondělí do soboty v 7:00 a ve 14:00, v neděli v 7:00, zpět z ostrova Santo Antão (Porto Novo) od pondělí do soboty v 9:00 a v 16:00, v neděli v 16:00. Lodě Polaris vyplouvají z Mindela každý den od pondělí do neděle v 8:00 a mimo čtvrtek i v 15:00, zpět z Porto Nova od pondělí do soboty v 10:00 a kromě čtvrtka i v 17:00. Plavba mezi oběma ostrovy trvá méně než hodinu a lístek stojí 800 CVE.
  • Ceník a plavební řády dalších lodních spojení mezi Kapverdskými ostrovy najdete na stránce www.bela-vista.net/Ferry.aspx.

Autobusová

Autobusová doprava funguje pouze ve větších městech, jakými jsou například Mindelo nebo Praia, jinak hromadná autobusová doprava po ostrovech v podstatě neexistuje. Většina místních lidí proto pro cestování po ostrovech využívá tzv. aluguer, což je něco jako sběrné sdílené taxi (colectivo), které si můžete stopnout na mávnutí a na požádání vám opět zastaví. Jako aluguer slouží automobily několika typů, na delších vzdálenostech jezdí minibusy až pro 15 lidí, v náročnějším terénu se můžete setkat i s otevřenými pickupy, které mají na korbě dřevěné lavice k sezení. Nevýhodou tohoto způsobu dopravy jsou časy odjezdů. Aluguer nejezdí podle žádných řádů, ale vyjíždí v momentě, kdy je auto plně obsazeno, což může někdy trvat. Zaměřte se proto tedy na auta, kde již sedí nějací lidé, jinak si na odjezd auta počkáte. Aluguery většinou jezdí ráno z vesnic do větších center a v poledne nebo večer zpět, takže se stává, že turisté se nemají možnost vrátit zpět do města a nezbývá jim nic jiného, než aluguer zaplatit jako charter, nebo si vzít taxi. V případě potřeby se dá aluguer pronajmout k soukromým jízdám stejně jako taxi.

Autem

Mezinárodní půjčovny působí na ostrovech Sal a Santiago, další společnosti lokálního významu jsou k dispozici na některých dalších ostrovech a patří k nim například společnosti Delcar nebo Intercidades. Kvalita silnic vesměs pokulhává a na mnoha místech nemají silnice zpevněný povrch. Pokud jste se rozhodli půjčit si na Kapverdách auto, dávejte pozor zejména na výmoly, ale také na špatně označené silniční retardéry a také volně se pohybující zvířata. Některé čerpací stanice neakceptují platební karty, i když by je, podle symboliky, akceptovat měly. Pro všechny případy proto u sebe mějte vždy odpovídají sumu v hotovosti.

Taxi

Ve větších městech a na letištích se dá využít služeb klasických taxi, které jsou různě barevné podle města nebo oblasti, ke které patří. Na ceně za jízdu se dohodněte s řidičem předem. Vzhledem k téměř neexistující hromadné dopravě a poměrně vysokým cenám za půjčení auta se můžete s některým řidičem taxi dohodnout na půldenním nebo celodenním pronájmu. Taxikář by měl navíc dokonale znát daný ostrov a ukázat vám nejzajímavější místa.

UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele