logo

Doporučené plány cesty

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
Turistická víza
Ano (lze získat po příjezdu za 30 USD)
Povinná očkování Za předpokladu, že máte standardní základní očkování například proti tetanu, dětské obrně, spalničkám, příušnicím apod.
Ne
Další nemoci
Doporučené léky
Antimalarika (do určitých oblastí nebo v určité době)
Ercefuryl
Min. náklady na den Odhadované náklady na osobu a den při nízkonákladovém stylu cestování, tzn. spaní v hostelech, stravování u pouličních stánků, používání lokální dopravy apod. Nezohledňuje náklady na cestu do destinace nebo víza.
300 - 500 Kč
Turistická sezóna
listopad-březen
Proč cestovat právě sem
velmi levná destinace
exotická příroda
Angkor Wat a další památky
panenské pláže a ostrovy
Proč se zemi vyhnout
korupce
méně rozvinutá infrastruktura

Počasí

Průměrná denní teplota Deštivé dny Průměrná teplota moře
Phnom Penh
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
26 ° 27 ° 29 ° 30 ° 29 ° 29 ° 28 ° 28 ° 28 ° 27 ° 27 ° 26 °
1 1 3 6 14 14 15 15 17 15 8 3
Koh Kong
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
26 ° 27 ° 28 ° 29 ° 28 ° 27 ° 27 ° 27 ° 27 ° 27 ° 27 ° 26 °
4 6 8 11 19 22 24 25 24 19 11 5
28 ° 28 ° 29 ° 30 ° 30 ° 30 ° 29 ° 29 ° 29 ° 29 ° 29 ° 28 °

Kambodža - vycházející hvězda jihovýchodní Asie

Země velkolepých chrámů a pohnuté historie sousedí s Thajskem, Laosem a Vietnamem. Z jedné z nejmocnějších říší celé jihovýchodní Asie dnes zbylo jen malé království a jedna z nejchudších zemí tohoto regionu. Po několika letech genocidy Rudých Khmerů, jejichž krutovláda zanechala zemi v zuboženém stavu, započala Kambodža éru obnovy a znovuzrození a v posledních letech se stále více otevírá světu. Přestože se tvář Kambodže mění závratným tempem, stále zde ještě najdete místa nezasažená masovým turismem, tak jako je tomu třeba v sousedním Thajsku. Pro mnoho cestovatelů je Kambodža sice jen asociací chrámů Angkoru, byla by ale škoda nezdržet se déle a nenavštívit zbytek země s jeho přírodou, kulturou, rajskými plážemi a ostrovy.

Prozkoumejte tohoto průvodce i mapu míst. Najdete zde nejdůležitější informace a tipy pro cestování po Kambodže i nejzajímavější místa, která stojí za to vidět!

Co potřebujete vědět, než vyrazíte

Víza, vstup do země a cestovní dokumenty

Víza do Kambodže

Občané České i Slovenské republiky potřebují k turistické návštěvě víza, která je možné získat několika způsoby:

  • Vízum můžete získat po příjezdu do země (on arrival) na mezinárodních letištích v Phnom Penhu či Siem Reapu nebo na pozemních hraničních přechodech. Na některých méně frekventovaných hraničních přechodech však není možné vízum získat nebo mohou nastat problémy s jeho získáním (například říční přechod Vern Kham mezi Kambodžou a Laosem). Některé přechody jsou navíc určeny jen pro místní, takže pokud si nejste stoprocentně jisti, že vízum na hranici bez problémů vydávají, je lepší použít osvědčený přechod nebo si vízum zajistit předem. Podmínkou udělení víza po příjezdu je platný pas, fotografie pasového formátu a vyplněný formulář. Vízum stojí 30 USD (platí se hotově v dolarech) a v zemi lze na něj pobývat maximálně 30 dnů.
  • O turistická víza lze také požádat elektronickou cestou na stránkách www.evisa.gov.kh, Stačí vyplnit online žádost (s fotografií v digitální podobě) a zaplatit poplatek 30 USD + administrativní poplatek 7 USD. Vízum obdržíte emailem a jeho vytištěnou podobu předložíte úředníkům při vstupu do země. Toto vízum je platné 3 měsíce od data vydání a majitele opravňuje k jednomu vstupu do země a maximální délce pobytu 30 dnů. S elektronickým vízem lze do Kambodže vstoupit pouze na hraničních přechodech s Thajskem (Aranyaprathet / Poipet a Koh Kong / Hat Lek (Cham Yeam)), s Vietnamem (Bavet / Moc Bai (Svay Rieng)), s Laosem (Veun Kham / Stung Treng (Tropaeng Kreal Border Post)) a přes mezinárodní letiště v Siem Reap, Phnom Penhu a Sihanoukville. Pokud plánujete v zemi zůstat delší dobu, podejte si žádost o běžná E-Class víza.     
  • Nejsložitější variantou je získání víza na kterémkoli velvyslanectví Kambodže. Součástí žádosti o udělení víza je vyplněný online formulář, fotografie pasového formátu, pas platný minimálně šest měsíců od jeho předložení na velvyslanectví a nadepsaná oznámkovaná obálka nebo poštovné 10 EUR. Poplatek za vízum je třeba uhradit na účet příslušného velvyslanectví.

Turistická víza mohou být prodloužena jen jednou a to o 30 dnů. Prodloužení na úřadě (Russian Federation Blvd. 110, Phnom Penh, naproti mezinárodnímu letišti) stojí 45 USD a budete k němu potřebovat pas a fotografii. Prodloužení pobytu vám za patřičný příplatek zprostředkují i některé cestovní agentury. Pokud byste v zemi chtěli zůstat ještě déle, musíte vycestovat do některé ze sousedních zemí a zase se vrátit do Kambodže.

Za překročení povolené doby pobytu zaplatíte 10 USD za každý den navíc, překročením o více než 30 dnů se vystavujete riziku zákazu vstupu na území země, deportace a dokonce vězení.

Mohlo by se hodit:

Cestovní pas

Cestovní pas musí být platný minimálně 6 měsíců od data vstupu do země.

Vstup do země

Po příjezdu do země je třeba vyplnit příjezdovou kartu (arrival card), odjezdovou kartu (departure card), celní prohlášení a v případě, že ještě nemáte vízum, také žádost o vízum on arrival (application form visa on arrival). Odjezdovou kartu neztraťte, protože ji budete odevzdávat při opouštění země. Pokud ji ztratíte, jednoduše vyplňte nový lístek, který je k dispozici na letišti. Přesvědčete se také, že vám bylo do pasu uděleno vstupní a při odjezdu zase výstupní razítko.

Hraniční přechody

Kambodža sousedí s Thajskem, Laosem a Vietnamem.

Mezi Thajskem a Kambodžou lze využít následující hraniční přechody:

  • Hat Lek / Koh Kong (Cham Yeam) (7:00-20:00)
  • Baan Pak Kad / Phsar Prum
  • Aranyaprathet / Poipet (8:00-20:00)
  • Chong Chom / O Smach
  • Choam Sa Ngam / Anlong Veng

Všechny tyto přechody by měly vydávat kambodžská víza on arrival, nicméně pokud si chcete ušetřit případné čekání ve frontě na víza a v některých případech i domáhání se úplatků od pohraničníků, vyřiďte si kambodžská víza předem elektronickou cestou. Ale pozor, ne všechny přechody akceptují elektronická e-visa. E-visa akceptují na přechodech Hat Lek / Koh Kong (Cham Yeam) nebo Aranyaprathet / Poipet, které zároveň patří k turisticky nejpopulárnějším přechodům.

Přechod Hat Lek / Koh Kong (Cham Yeam) se nachází při pobřeží u jihovýchodního cípu Thajska, na cestě z Bangkoku do Sihanoukville a k jižním kambodžským ostrovům. Do thajského města Trat se dostanete autobusem z Bangkoku (cca 5-6 hodin), další hodinu a půl trvá cesta minivanem na hranici. Po thajských a kambodžských imigračních procedurách si vezměte taxi, tuk tuk nebo mototaxi do města Koh Kong, vzdáleného necelých 10 km. Z Koh Kongu vás do Sihanoukville vezme autobus nebo taxi.

Přechod Aranyaprathet / Poipet leží na oblíbené cestě z Bangkoku do Siem Reap (Angkor Wat) a je vyhlášený podvody a úplatky ze strany úředníků, ale i dalších podnikavců, kteří se shlukují v blízkosti přechodu. Do Aranyaprathet se dostanete z Bangkoku autobusem (ze severního terminálu Mo Chit) nebo vlakem (nádraží Hua Lamphong). Z Aranyaprathet na hranici si vezměte tuk tuk. Po imigračních procedurách vás na kambodžské straně pravděpodobně budou lákat do bezplatných shuttle busů, které vás odvezou do Poipet Tourist Passenger Terminal, ze kterého odjíždějí dražší, turistické autobusy do Siem Reap. Tam se můžete levněji dostat některým z lokálních autobusů nebo si vezměte taxi, která čekají kolem kruháku za hranicí. V Bangkoku je také možné koupit si mezinárodní jízdenku na autobus, který vás odveze rovnou až do Siem Reap. Cesta z Bangkoku trvá 8-10 hodin a ceny jízdenek se pohybují od 20 do 32 USD.

Na hranici se pohybuje množství podvodníků, falešných úředníků a otrapů, kteří vám budou tvrdit, že si kambodžské vízum musíte vyřídit na místním konzulátu nebo přes agenturu (samozřejmě daleko dráž než obvykle), nebo že si musíte vyměnit peníze na hranici (v nevýhodném kurzu). Nic z toho není pravda. Přivydělat si nějaký ten dolar by mohli chtít i někteří autobusoví dopravci, kteří nabízejí vyřízení víz za turisty, za což si také nechají zaplatit. Aby toho dosáhli, mohou vám tvrdit, že jim musíte odevzdat pas, aby vám vyřídili víza nebo že vám tak ušetří čas za čekání ve frontě na víza, případně po vás budou chtít víza zaplatit v bahtech za daleko vyšší cenu. Opět - nic z toho nejste povinni dělat. Jednoduchá rada zní - vyřiďte si víza sami přímo u imigračních orgánů a přímo na hraničním přechodu. I tak ale po vás mohou úředníci na hranici požadovat další úplatky, jako processing fee, exit fee, poplatek za expresní vyřízení razítka do pasu nebo několik dolarů (místo oficiálně 2 USD) v případě, že nemáte fotku na žádost o vízum. Ani jeden z těchto poplatků není oficiálním poplatkem, který by úředníci mohli legitimně vybírat.

Mezi Laosem a Kambodžou je otevřený jediný přechod - Veun Kham / Dom Kralor (Tropaeng Kreal Border Post), nacházející se v oblasti tisíců ostrovů mezi provinciemi Champasak v Laosu a Stung Treng v Kambodže. Na tomto přechodu lze uplatnit kambodžská elektronická víza, navíc jak kambodžské, tak laoské imigrační orgány vydávají i víza on arrival. Kousek od tohoto přechodu se nachází ještě říční přechod, podle informací některých cestovatelů ale na tomto přechodu nelze získat víza on arrival. Pozemní přechod je notoricky známý vymáháním různých úplatků, které požadují úředníci na obou stranách hranice. K těm nejčastějším patří poplatek 1-2 USD za výstupní nebo vstupní razítko (tzv. stamp fee), ale také třeba za zdravotní prohlídku nebo za předražená víza. Pokud nehodláte obětovat pár dolarů, připravte se na dlouhé a nepříjemné vyjednávání s dotyčnými orgány. Vízum již také můžete mít vyřízené předem, čímž se vyhnete placení za předražené vízum on arrival, v případě stamp fee se můžete pokusit zažádat o potvrzení o zaplacení poplatku (např. pro svého zaměstnavatele) a doufat, že si to úředníci raději rozmyslí.

Při cestě z Laosu (Don Det) jezdí lodě do Nakasangu, odtud jezdí autobusy na hranici (65.000 LAK), do Stung Trengu (105.000 LAK) nebo až do Phnom Penhu (205.000 LAK) či Siem Reap (185.000 LAK). Pokud se vám zdá cena příliš vysoká, můžete si domluvit odvoz s některým z řidičů tuk tuku. Z druhé strany hranice jezdí minibusy do města Stung Treng, odkud se dostanete autobusem do Siem Reap nebo Phnom Penhu (6-9 hodin, Sorya Transport).

Hranici mezi Vietnamem a Kambodžou lze překročit na několika místech, jako jsou například přechody (ve směru z jihu na sever):

  • Ha Tien / Pre Chak
  • Tinh Bien / Phnom Den
  • Vinh Xuong / Kaam Samnor - říční přechod
  • Dinh Ba / Banteay Chakrei
  • Moc Bai / Bavet
  • Xa Mat / Trapeang Phlong
  • Le Thanh / Oyadav

Mezi turisticky nejvyužívanější přechody patří Moc Bai / Bavet, ležící na cestě z Ho Či Minova Města do Phnom Penhu a přechod Ha Tien / Pre Chak, který využívají turisté, cestující z jižního Vietnamu do Kepu a Kampotu.

Přechod Moc Bai / Bavet využívá mnoho mezinárodních autobusových linek z Ho Či Minova Města do Phnom Penhu. Cesta dlouhá 285 km trvá autobusem zhruba 6-7 hodin. Na přechodu lze získat kambodžská víza on arrival, při cestě opačným směrem můžete do Vietnamu vstoupit s vyřízeným e-vízem. Mějte na paměti, že vietnamská strana (Moc Bai) má otevřeno od 7:00 do 22:00, zatímco kambodžská strana (Bavet) jen od 8:00 do 20:00.

navrhnout změnu
Zdraví a očkování

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Úroveň zdravotnické péče a vybavenost státních veřejných zařízení je nízká, proto se v případě zdravotních problémů raději obraťte na soukromé kliniky, které jsou k dispozici v Phnom Penhu, Siem Reapu a dalších velkých městech. Ošetření v těchto zařízení může být dost drahé, proto si před cestou nezapomeňte sjednat kvalitní pojištění. Pokud se jedná o komplikovanější nebo vážnější případy a pokud vám to váš zdravotní stav dovolí, je lepší za ošetřením odcestovat do Bangkoku, Kuala Lumpuru nebo Singapuru.

Očkování do Kambodže

Do Kambodže nepotřebujete žádná povinná očkování. Potvrzení o očkování proti žluté zimnici je požadováno pouze v případě, že přijíždíte ze země s výskytem tohoto onemocnění, nebo jste během tranzitu v takové zemi strávili na letišti více než 12 hodin. V Kambodže se žlutá zimnice nevyskytuje.

Všem cestovatelům do Kambodže se doporučuje očkování proti žloutence A.

V závislosti na délce pobytu v zemi, oblastech, ve kterých se budete pohybovat, charakteru a účelu cestování po zemi, případně při zvýšeném výskytu nemoci v zemi, můžete zvážit také očkování proti žloutence B, břišnímu tyfu, případně vzteklině. Další očkování, jako je například vakcínu proti japonské encefalitidě nebo choleře, vám lékař doporučí zejména před dlouhodobějším pobytem ve venkovských oblastech v blízkosti močálů nebo rýžových polí a dále v místech, kde se chovají prasata a jiná hospodářská zvířata nebo při aktuálně zvýšeném výskytu onemocnění v zemi.

Další možná zdravotní rizika

K dalším možným rizikům a zdravotním obtížím, se kterými se můžete během pobytu v Kambodže setkat, patří potíže způsobené horkým klimatem a cestovatelský průjem. Čistota a hygiena půl zdraví a při cestování do zemí s nižším hygienickým standardem to platí dvojnásob. Zní to jako okřídlené klišé z nástěnek školních jídelen, nicméně alespoň před jídlem je vhodné umýt si ruce, neboť špína a bakterie jsou zkrátka všude. Hygiena rukou rapidně snižuje riziko onemocnění průjmy, zvracení a dalších nemocí. A pokud není k dispozici umyvadlo ani voda, pomůže malá lahvička dezinfekčního gelu, který nosíte s sebou.

Dávejte pozor na to, co jíte. Platí zlaté pravidlo: převař to, uvař to, oloupej to, nebo na to radši zapomeň. Na ulici si dejte jídlo tam, kde jí spousta jiných lidí. To je známka toho, že jídlo je tu dobré a hlavně, že se suroviny stále točí a nemají čas se kazit. Závadné jídlo je nejčastější příčinou cestovatelských průjmů a nemocí. Pokud je to jen trochu možné, ujistěte se, že všechno co pozřete je čerstvé a důkladně tepelně upravené, obzvláště maso. Pokud chcete mít jistotu, klidně požádejte prodejce, ať vám jej nechá na grilu o minutku či dvě déle. Zdrojem zažívacích problémů mohou být i zelenina a ovoce myté v závadné vodě, bezpečnější jsou tedy obecně plody, které se dají před konzumací oloupat. Dejte si pozor i na led podávaný v nápojích, který může být připraven ze zdravotně závadné vody.

Voda z kohoutku není pitná, proto si raději kupte balenou vodu.

Z nemocí přenášených infikovanými komáry hrozí zejména horečka dengue a malárie, riziko nakažení se zvyšuje v období dešťů. Riziko malárie sice není tak vysoké, jako v jiných zemích, prevence před poštípání komáry je ale třeba dodržovat zejména v lesnatých oblastech na severu Kambodže, při hranici s Thajskem, Laosem a Vietnamem. Velmi nízké riziko hrozí v pásu kolem spojnice měst Siem Reap a Phnom Penh, táhnoucímu se středem země od jihovýchodu na severozápad, podél řek Mekong a Tonle Sap. Angkor Wat a Phnom Penh jsou považovány za bezmalarické oblasti.

O případném použití antimalarik se poraďte s odborníkem na cestovní medicínu, který zváží jejich užívání s ohledem na místa, která plánujete navštívit a na délku pobytu v zemi. Pro cestování po Kambodže v rámci klasického trojúhelníku Siem Reap-Sihanoukville-Phnom Penh není obvykle nutné antimalarika předepisovat.

V každém případě je dobré dodržovat preventivní opatření před poštípáním komáry, k nimž patří používání repelentů s vyšším obsahem DEET, odpuzovačů komárů, nošení dlouhých nohavic a rukávů během exponované doby (většinou během svítání a za soumraku) a využívání moskytiéry impregnované látkou odpuzující komáry. V rizikových oblastech také nepoužívejte parfémy ani parfémované sprchové gely apod. Minimalizovat počet komářích štípanců pomůže i výběr pokoje s klimatizací.

Život dokáží pěkně znepříjemnit také písečné mušky, se kterými se můžete setkat třeba na kambodžských ostrovech. Poštípání od písečných mušek často vyvolává bouřlivou reakci a svědící štípance. Stejně jako u komárů jsou prevencí dlouhé nohavice a dobrý repelent, někdo doporučuje i kokosový olej.

(Upozornění! Informace o zdraví a očkování mají pouze informativní charakter. Aktuální informace a doporučení vám poskytnou v centrech cestovní medicíny.)    

navrhnout změnu
Peníze a náklady

Měna v Kambodže

Oficiální měnou jsou sice kambodžské riely (KHR), v praxi se ale běžně platí americkými dolary a v mnoha případech vám ani nic jiného nevezmou. V oběhu jsou bankovky v hodnotě 50, 100, 500, 1.000, 2.000, 5.000, 10.000, 20.000, 50.000 a 100.000 KHR. 1 KHR se teoreticky dělí na 10 kaků a 100 senů, díky nízké hodnotě jsou však kovové mince používány jen vzácně. Zde zjistíte aktuální kurz české koruny k rielu.

Kromě dolarů lze na některých místech, například poblíž hranice s Thajskem, platit i bahty. Cena za ubytování a mnoho dalších věcí se udává v dolarech a dolary vydávají i bankomaty. V rielech se platí jen malé nákupy v hodnotě do 1 až 2 USD, takže je celkem zbytečné si měnit větší obnos místní měny. Riely vám občas vrátí i na platbu v dolarech, přičemž místní obvykle počítají s kurzem 4000 KHR za 1 USD, jinak vrací také v dolarech. V praktickém životě se vám určitě bude hodit množství menších dolarových bankovek. Obecně jsou akceptovány pouze neroztrhané, nepokreslené či jinak poškozené bankovky, takže pokud již takovou bankovku máte v peněžence, můžete mít celkem problém se jí zbavit. Někteří obchodníci se pokouší vadné bankovky udat turistům, na což si dávejte velmi dobrý pozor a případně požádejte o jinou, bezvadnou bankovku.

Mohlo by se hodit:

Náklady na pobyt v Kambodže

Pro cestovatele s omezeným rozpočtem bude Kambodža rájem, neboť stále zůstává jednou z nejlevnějších destinací již v tak levném regionu jihovýchodní Asie, což platí dvojnásob pokud se budete zdržovat v turisticky méně navštěvovaných oblastech Kambodže. V mnoha případech se dá cena za ubytování, dopravu nebo třeba suvenýry ještě usmlouvat. Obecně se dá smlouvat všude tam, kde není pevně stanovená cena. V takových případech se doporučuje smlouvat vždy, protože jako turisté zaplatíte skoro za všechno více, což platí zejména pro nákupy v turistických oblastech. Je dobré si také předem zjistit, kolik daná věc nebo služba skutečně stojí, což vám dá představu, kam až s cenou můžete zajít.

Nejlevnější ubytování obecně nabízí hostely, gesthauzy nebo homestay, k nejlevnějším možnostem ubytování patří i couchsurfing. Postel v hostelovém dormu se dá sehnat už za 1 dolar, raději ale počítejte s průměrnou cenou kolem 5 USD. Pokoj v levném hotelu nebo gesthauzu bez klimatizace stojí zhruba 5-10 USD, pěkné ubytování v hotelu střední třídy s klimatizací, vlastní koupelnou a často bazénem přijde zhruba na 20-30 USD za noc.

Také náklady na jídlo vám díru do peněženky neudělají. V pouličních stáncích se najíte za 1-3 USD, v lokálních restauracích dáte za jídlo zhruba 3-5 USD. V restauracích západního stylu necháte přibližně 10-20 USD, takže pokud máte hlouběji do kapsy, tomuto typu restaurací se raději vyhněte. Láhev piva stojí přibližně 1 USD, během happy hours i 0.50 USD.

Levná je i doprava. Za jízdu tuk tukem po městě dáte 1-3 USD (v závislosti na ujeté vzdálenosti), jízda vlakem z Phnom Penhu do Poipetu nebo do Sihanoukville stojí 7 USD, pár dolarů stojí i jízda lokálními autobusy. Moderní, klimatizované autobusy velkých dopravců jsou o něco dražší, například jednosměrná jízdenka s Giant Ibis z Phnom Penhu do Siem Reap stojí 15 USD, noční autobus ze Siem Reap do Sihanoukville 25 USD a jízdenka ze Sihanoukville do Phnom Penhu 13 USD. Letenka z Phnom Penhu do Siem Reap se dá sehnat již za 55 USD, spíše však za přibližně 100 USD. Zpáteční lístek na kambodžské ostrovy stojí zhruba 20 USD.

V poměru ke všemu ostatnímu jsou drahé různé aktivity a vstupy do památek, zejména do komplexu Angkor Wat. Již tak vysoké vstupné se nedávno opět zvýšilo na 37 USD za jednodenní vstupenku, 62 USD za třídenní vstupenku a 72 USD za týdenní vstupenku.

Orientační ceny v Kambodže

  • pronájem tuk tuku v Angkoru, cca 12-15 USD na den
  • půjčení motorky, cca 5-10 USD (závisí na lokalitě)
  • hodinový lodní výlet pro dva po Mekongu (Kratie), 20 USD
  • balená voda, cca 1 USD
  • obložená bageta u pouličního stánku, 2.000 KHR
  • vstupné na tři dny do chrámového komplexu Angkor, 62 USD
  • jízda městským autobusem v Phnom Penhu, 1.500 KHR
  • výlet u místní agentury, 15-35 USD na osobu

Výměna peněz, bankomaty, platby kartou

Vzhledem k tomu, že v zemi lze bez problémů platit dolary, je nejlepší si s sebou přivézt tuto měnu.

Bankomaty jsou k dispozici ve větších městech a turistických oblastech, na venkově a na některých ostrovech bankomaty nejsou, proto se před cestou do těchto míst nezapomeňte zásobit dostatečným množstvím hotovosti. Z bankomatů lze vybírat jak riely, tak dolary, za každý výběr z bankomatu se ale platí poměrně vysoký poplatek 4-6 USD, takže se vyplatí vybrat jednorázově větší částku, než vybírat často po nižších sumách.

Kambodža je stále zemí, kde většina obchodních transakcí probíhá v hotovosti. Výjimkou jsou některé lepší hotely, restaurace nebo někteří dopravci, u kterých lze použít kartu. Nově lze kartou zaplatit i vstupenka do Angkor Wat.

Spropitné

Spropitné obecně není očekáváno, ale vždy potěší. V restauraci, kde není spropitné započítáno do celkové útraty, je fér nechat kolem 10%. Uvědomte si, že obsluha pobírá velmi malé platy a v mnoha případech pracuje velmi tvrdě. To samé platí třeba i u průvodců, kteří vás provázeli během vašeho výletu. I v tomto případě se sluší nechat nějaké peníze navíc. V některých lepších restauracích a hotelech se spropitné automaticky započítává do celkové sumy.

Devizové předpisy

Peněžní hotovost převyšující hodnotu 10.000 USD (nebo ekvivalent této částky v cizí měně) je třeba deklarovat při příjezdu i odjezdu do/ze země. Export hotovosti v této výši vyžaduje navíc povolení Národní banky Kambodže.  

navrhnout změnu
Počasí a nejvhodnější doba k návštěvě

Počasí v Kambodže

Klima v Kambodže je tropické se střídajícím se monzunovým a suchým obdobím. Ve vyšších horských polohách (například v Bokor Hill) je citelně chladněji než v nížinách. Období monzunových dešťů s průměrnými teplotami kolem 30°C trvá přibližně od června do října. Neznamená to ovšem, že prší celé dny. Srážky mají často podobu jen odpoledních bouřek. Během tohoto období zde není tolik turistů, což oceníte zejména při návštěvě Angkor Watu. Suché období panuje od listopadu do května, přičemž během zimních měsíců (listopad až únor) je chladněji, zatímco na jaře se začíná oteplovat, takže část suchého období od března do května se nese ve znamení vysoké vlhkosti a velkých veder, které se v dubnu šplhají až ke 40°C.

Mohlo by se hodit:

Nejlepší doba pro návštěvu Kambodže

Za "high season" je považováno období od listopadu do března, kdy spadne minimum srážek a není takové horko. Právě v tomto období přijíždí nejvíce turistů a to obzvláště během Vánoc a Nového Roku.

Pokud přijedete mimo hlavní sezónu v období monzunů (od června do října), můžete se sice těšit z nízkých cen, minima turistů a svěží, zelené přírody, na druhou stranu musíte počítat s občasnými komplikacemi v dopravě, způsobenými lokálními záplavami a lodní dopravou závislou na počasí. Na kambodžských ostrovech by vás nemělo zaskočit zamračené nebe, lijáky a zkalené moře.

Oslavy Khmérského nového roku (polovina dubna) budou jistě nevšední zkušeností a zajímavým zážitkem. V době konání svátku, ale také ve dnech před a po oficiálních oslavách očekávejte chaos v dopravě a vyprodané jízdenky na všechny dopravní spoje, protože většina Kambodžanů cestuje za svými blízkými. Ze stejných důvodů může být v tomto čase problém najít i volné ubytování, proto rezervaci ubytování proveďte raději co nejdříve.

navrhnout změnu
Bezpečnost

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Kriminalita v Kambodže

Navzdory své minulosti je dnes Kambodža relativně bezpečnou zemí, přesto je dobré dávat pozor na své osobní věci a řídit se zdravým rozumem, zejména na turisticky atraktivních místech jako je Phnom Penh, Sihanoukville nebo Siem Reap, které lákají příležitostné zloděje a podvodníky. Většinu problémů si ale turisté způsobují sami svým lehkovážným jednáním. Batohy, kabelky nebo fotoaparáty, které máte přehozené jen tak přes rameno, se mohou stát terčem zlodějů, projíždějících kolem svých obětí na motorkách. Především v hlavním městě bylo popsáno mnoho případů, kdy zloději ukradli zavazadla turistů přímo z projíždějících tuk tuků, což je také jeden z důvodů, proč jsou některé tuk tuky v Phnom Penhu omotané drátem. Pozor také na drahý telefon, který vám mohou za jízdy vytrhnout z ruky, všechny cennosti proto raději mějte (nejen) během jízdy v bezpečí a pod kontrolou. Statisticky se případy drobných krádeží množí zejména v období před, po a v době oslav Khmérského nového roku a Vodního festivalu.

Stejně jako v mnoha dalších zemích jihovýchodní Asie se i v Kambodže můžete setkat s celou řadou nejrůznějších podvodů:

  • Množství podvodů běžně provází agendu získávání víz po příjezdu na pozemní hraniční přechody s Thajskem, Laosem i Vietnamem, včetně předražování víz a vybírání smyšlených poplatků od úředníků. Vyřízení víz na hranici nabízejí i někteří dopravci, samozřejmě za víc peněz, než vízum skutečně stojí. Někdy dokonce své zákazníky straší, že budou mít na hranici s vyřizováním víz problémy nebo že autobus či minivan na ně nebude čekat. Agentury, tvářící se jako oficiální výdejní místa víz, pobočky imigračního úřadu, lokální konzuláty apod. vezměte oklikou a vízum si raději obstarejte sami u kambodžských imigračních orgánů přímo na hranici, i když vám budou tvrdit, že to není možné. Částku za víza v dolarech mějte přesně připravenou, vyhnete se tak problémům s vracením a také tomu, že by si úředníci chtěli něco nechat bokem za tzv. "processing fee". Tomuto poplatku se nakonec možná stejně nevyhnete, neboť úředníci často tvrdí, že vás do Kambodže jinak nepustí. Můžete ale zkusit požadovat potvrzení a třeba vám těch pár dolarů raději odpustí, než aby si přidělávali problémy. Nevěřte také fámám, že si musíte na hranici vyměnit cizí měnu za riely, je to jen další podvod, který vás má připravit o peníze na nevýhodném kurzu.
  • Pokud si půjčujete motorku, vždy se předem přesvědčte o každém škrábanci nebo poškození, které řádně zdokumentujte nebo trvejte na výměně stroje. Mnoho turistů každoročně řeší situaci, kdy po nich majitelé půjčoven vyžadují horentní sumy za smyšlené škody, které vůbec nezpůsobili. Při půjčení motorky nebo skútru nikdy nedávejte z ruky svůj pas, který by mohl eventuálně později sloužit jako prostředek vymáhání peněz.
  • Jeden z nejklasičtějších podvodů nebo spíše triků praktikují řidiči tuk tuků, kteří jsou spolčeni s hoteliéry, majiteli restaurací, barů nebo obchodů, od kterých dostávají provizi za každého turistu, kterého se jim podaří do obchodu dostat. Každou nabídku na návštěvu takových obchodů raději s díky odmítněte, podezřelá je i nabídka bezplatných výletů tuk tukem.
  • Pozor také na falešné policisty, kteří kontrolují pasy cizinců. Pokud jim svůj pas dáte, dostanete ho zpět až po zaplacení úplatku. Pro tyto případy se skvěle hodí kopie pasu, kterou noste s sebou. Peníze od kolemjdoucích vybírají také falešní mniši. Většinou je poznáte podle odlišné barvy jejich róby, zatímco praví mniši nosí oranžové róby, falešní hnědé nebo hořčicové barvy. Falešní mniši, pocházející většinou z Číny, také nemluví khmérsky a jsou často vzhledově starší, než jejich kambodžští protějšci. A hlavně - skuteční mniši nežádají anglicky turisty o peníze.
  • V Siem Reapu, ale i v dalších turistických oblastech, se můžete setkat s žebrajícími ženami, které kolemjdoucí cizince prosí o koupi sunaru pro své děti. Ve velkém množství případů se jedná o další podvod, který organizuje místní mafie. Ženy s malými dětmi, které vypadají tak zesláble, že sotva udrží otevřené oči, jsou ve skutečnosti domluvené s majiteli obchodů, kde sunar později vrátí a dostanou zpět část vašich peněz.

Na co si dát ještě pozor

  • V Kambodži se stále nachází velké množství nevybuchlých nášlapných min, jimiž byla země v minulosti přímo zamořená. Přestože odminování probíhá již několik let a práce na vyčištění terénu budou probíhat i nadále, je vhodné držet se značených tras a dávat pozor, kde se pohybujete, obzvláště v odlehlých, venkovských oblastech a národních parcích.
  • O oblast kolem chrámu Preah Vihear na severu Kambodže vedla země dlouholetý spor s Thajskem, tento spor doprovázely dokonce i ozbrojené střety. V roce 2013 přiřkl mezinárodní soudní tribunál toto území Kambodže, což situaci značně uklidnilo. Přesto je při cestách do těchto končin dobré dbát zvýšené opatrnosti a sledovat aktuální situaci v tomto regionu. Držte se raději značených cest, neboť tu stále ještě zbývá dost nevybuchlých min.
  • Silniční doprava ve městech je chaotická a porušování dopravních předpisů běžné. Dopravní nehody na kambodžských silnicích si ročně vyžádají stovky obětí. Ačkoli se stav silnic za poslední roky výrazně zlepšil, mnoho cest stále zůstává ve špatném stavu, který ještě zhorší lijáky v období monzunů. Pokud možno, necestujte autobusy v noci, kdy se zvyšuje riziko dopravních nehod a vybírejte si společnosti s dobrou reputací, které dodržují bezpečnostní předpisy. Mnoho nehod zaviní řidiči autobusů, kteří řídí bez přestávky mnoho hodin v kuse a usnou za volantem.   
navrhnout změnu
Jídlo a kultura

Kambodžská kuchyně

Khmérská kuchyně má mnoho společného s kuchyněmi okolních států, zejména thajskou, čínskou a vietnamskou a vzhledem ke koloniální minulosti země v ní najdete i vlivy francouzské gastronomie. Hojně se používá kari, kokosové mléko, bylinky, koření, rybí omáčka, rybí pasta, zvaná prahok, limetky a samozřejmě rýže. Podél pobřeží Thajského zálivu se můžete setkat s celou řadou pokrmů z ryb a plodů moře, ve vnitrozemí tvoří nedílnou součást jídelníčku zase sladkovodní ryby vylovené z Mekongu nebo jezera Tonle Sap. Kromě toho si můžete objednat i další druhy masa, jako kuřecí, hovězí nebo vepřové. V Kambodže se ale můžete setkat i s opravdovými raritami, jako je například smažená tarantule.

Typická jídla a nápoje

  • Amok Trey - jedno z nejpopulárnějších kambodžských jídel se dá považovat za národní jídlo. Ryba s kari, kořením, bylinkami a kokosovým mlékem, se dusí v banánových listech. V různých variantách se v tomto jídle nahrazuje ryba dalšími druhy masa.
  • Bok L’hong - tradičním khmérským jídlem je salát ze zelené papáji.
  • Bai Sach Chrouk - velmi oblíbené a jednoduché jídlo, které seženete k snídani u pouličních stánků, je rýže s vepřovým masem. Vepřové maso může mít různou chuť podle toho, jakým způsobem se připravuje.
  • Kdam Chaa - krab se zeleninou a kořením je opravdovou lahůdkou, kterou si můžete dopřát především v Kepu na jihu Kambodže
  • Num pang pâté - kambodžské sendviče jsou jedním z pozůstatků francouzské koloniální minulosti.
  • Lap Khmer - pálivý salát s hovězím masem, marinovaným v limetové šťávě
  • Nom Banh Chok - rýžové nudle se zeleným kari, citrónovou trávou, kurkumou a limetou.
  • Caw - dušené kuřecí maso se zkaramelizovaným palmovým cukrem.
  • Lok Lak - hovězí maso s limetovou šťávou, solí a pepřem.
  • Num Pra Pey Ny - sladký dezert tvoří lepkavá rýže s kokosovým mlékem, banány a ořechy. Prodává se zabalený v banánových listech.
  • Cha Houy Teuk - další ze sladkých dezertů, jehož základem je želé a další přísady, jako ovoce, rýže nebo kokosový krém.
  • Jedním z nejpopulárnějších piv je pivo Angkor, k dalším lokálním značkám patří Phnom Penh, Cambodia a Kingdom.
  • Z nealkoholických nápojů jsou oblíbené ovocné šejky a šťáva z cukrové třtiny.

Obyvatelstvo a náboženství

Drtivou část populace Kambodže tvoří Khmérové, které doplňují vietnamské, čínské, thajské a čamské menšiny. Zhruba 95% obyvatel země vyznává théravádový buddhismus. Kambodžané jsou ve velké míře velmi chudý národ, navzdory tomu jsou velmi usměvaví, přátelští a vstřícní vůči cizincům.

Zvyky a kultura

Kambodža je především buddhistickou zemí, ve které by měli všichni cizinci dodržovat některá základní pravidla:

  • Dodržujte etiketu oblékání a do chrámů nevstupujte v tílku a šortkách. Pro návštěvu náboženských svatyní zvolte odpovídající oděv zahalující ramena, dlouhé kalhoty nebo sukni. Všichni návštěvníci si před vstupem do chrámů musí zout boty a sundat pokrývku hlavy. Zout byste se ostatně měli i před návštěvou domu obyčejných Kambodžanů.
  • Sochy Buddhy jsou posvátné a nesmí být ničím zneuctěny, stejně jako jakýkoliv další symbol buddhismu. Nohy jsou považovány za nejnečistější část těla, proto si dobře hlídejte kam a na co šlapete, koho překračujete (vaše nohy by neměly být nikdy výše než něčí hlava), koho se nohama dotýkáte nebo kam vaše nohy směřují, když sedíte. Nikdy by totiž neměly směřovat k Buddhově soše a nikdy na ní, ani na nikoho jiného, nohou neukazujte. Opakem je hlava, považovaná za čistou a posvátnou, takže dotýkat se něčí hlavy (i dětské) vnímají místní lidé jako urážlivé gesto. Uvnitř chrámů a na posvátných místech raději zapomeňte na intimity, včetně držení se za ruce, pohybujte se pomalu a nedělejte rámus.
  • Buddhističtí mniši se těší velké úctě a očekává se, že se k nim budete chovat s respektem. Mniši mají striktně zakázán jakýkoliv fyzický kontakt se ženami, jako žena se tedy mnichů nikdy nedotýkejte a nesedejte si vedle nich v dopravních prostředcích. Mniši se také nesmí dotýkat peněz, proto jsou-li peníze součástí almužny, vždy jsou předávány v obálce. Za neuctivé je také považováno mnichy fotografovat.

Nedílnou součástí kambodžské kultury je také tradiční tanec Apsara, zapsaný na Seznamu UNESCO jako kulturní dědictví země. Podle mytologie sestoupily tanečnice Apsary z nebe na Zem, aby zde svým podmanivým tancem bavily bohy a krále. Vystoupení tanečnic v překrásných a složitě zdobených kostýmech můžete spatřit například v Siem Reapu nebo Phnom Penhu.

Kambodžané, stejně jako další národy, kde je buddhismus hlavním náboženstvím, se nezdraví podáním ruky, ale oficiálním pozdravem, zvaným "sampeah". Během tohoto pozdravu se spojí dlaně v úrovni prsou, úst, nosu nebo obočí (v závislosti na sociálním postavení a věku) a současně se mírně ukloní hlavou.

Určitá pravidla by se měla respektovat i na plážích. Například koupání a opalování nahoře bez je velmi nevhodné.

navrhnout změnu
Nákupy a cla

Co a kde koupit v Kambodže

K tradičním suvenýrům patří ručně tkané hedvábné oblečení, dřevěné nebo kamenné sošky Buddhy a angkorských motivů, stříbrotepecké předměty, šperky, lakované výrobky apod. Pro Kambodžu jsou typické šátky krama, které jsou nezbytným doplňkem a předmětem každodenního užívání mnoha kambodžských žen i mužů. Z klasických suvenýrů koupíte za hubičku třeba různá trička. Proslulý je také pepř z Kampotu, údajně nejchutnější pepř na světě. Koupit se dá především na trzích v Kampotu a Kepu, ale i například v Phnom Penhu. Kromě pepře si v Kambodže můžete koupit třeba palmový cukr.

Tradice výroby hedvábí byla přerušena v době vládnutí Rudých Khmérů, proto se ji dnes snaží oživit několik projektů, které dbají na výuku řemesla a sdružují umělce, ovládající techniku tkaní hedvábí. Při koupi hedvábí dávejte pozor na padělky z Číny a Vietnamu.

Oblíbeným místem pro nákupy suvenýrů jsou místní trhy. V Phnom Penhu patří k vyhlášeným trhům Phsar Toul Tom Poung (Ruský trh), Noční trh, Phsar Thmey (Centrální trh), v Siem Reap je to Phsar Chas (Starý trh) nebo Angkor Night Market (Noční trh) a v Sihanoukville trh Phsar Leu.

Mnoho tradičních výrobků, jako hedvábné oblečení a doplňky, kamenné sošky, lakované předměty, umělecké výrobky ze stříbra, si můžete koupit pod značkou Artisans Angkor. Hlavní obchod se nachází v Siem Reap, další pobočky najdete v Phnom Penhu a také na mezinárodních letištích v Siem Reap a Phnom Penhu. Společnost Artisans Angkor byla původně vytvořena za účelem pomoci mladým kambodžským umělcům z venkovských oblastí, kterým nabídla práci a možnost realizace ve svém oboru. Postupem času vzniklo ve venkovských oblastech provincie Siem Reap několik desítek workshopových dílen, zaměřených na výuku a podporu původního khmerského umění a řemesel. Více informací najdete na stránce www.artisansdangkor.com.

Celní předpisy

Osoby starší 18 let mohou do Kambodže bezcelně dovézt 2l jakéhokoliv alkoholu, 200 ks cigaret, 50 ks doutníků nebo 200g syrového tabáku, všechny osoby bez rozdílu věku pak dále 350 ml parfému a léky pro osobní potřebu.

Za zboží v hodnotě 100 USD a více je třeba zaplatit clo, zboží přesahující hodnotu 300 USD musí být deklarováno v příslušném formuláři, zboží do 300 USD pak ve formuláři pro zboží nekomerční povahy.

Do Kambodže je zakázáno dovážet drogy a narkotika.

Vývoz uměleckých artefaktů, sošek, starožitností nebo předmětů ze starověku podléhá povolení Ministerstva kultury a celních orgánů. Při nákupu zboží připomínajícího starožitnost si ponechte účtenku pro případnou kontrolu. Export rostlin a živých zvířat podléhá povolení Ministerstva zemědělství, lesnictví, lovu a rybářství.  

Mohlo by se hodit:

navrhnout změnu
Praktické informace
Elektrické zásuvky

Elektřina

230 V, 50 Hz, ve většině ubytování najdete univerzální zásuvky, kam pasují i české zástrčky

Čas

V Kambodže je oproti České republice o 5 hodin více (v době letního času) a o 6 hodin více (v době zimního času).

Telefonní předvolba

+855

Jazyk

Oficiálním jazykem Kambodžanů je khmérština, jazyk, který používá své vlastní, složitě vypadající písmo. V turistických oblastech se většinou domluvíte anglicky. Pokud se naučíte pár khmérských frází, otevře vám to srdce Kambodžanů i možnosti dostat se k lepším cenám.

Telefonování a internet

Wifi poskytuje skoro každý hostel nebo hotel. Můžete si také koupit SIM kartu a být online celý den. Ceny jsou příznivé, koupě karty bezproblémová, rychlost internetu a pokrytí přijatelné (dobré je ve velkých městech a turistických oblastech, mimo ně již trochu pokulhává). Na trhu působí několik poskytovatelů telekomunikačních služeb, nejznámější jsou Cellcard, Metfone, Smart a qb. Nejširší pokrytí nabízí operátor Metfone, kterého lze doporučit zejména v případech, že se chystáte i do odlehlejších oblastí Kambodže. Předplacené SIM karty koupíte za 1-2 USD na pobočkách operátorů, ke koupi budete potřebovat pas. Všichni poskytovatelé datového připojení nabízí různé balíčky, lišící se podle počtu dnů a objemu dat, například balíček s 8 GB dat, platný 30 dnů, se dá koupit za 5-10 USD.

Co si nezapomenout

  • elektrický adaptér
  • čelovka nebo baterka - v Kambodže je stále mnoho míst, kde pravidelně dochází k výpadkům elektřiny
  • vlastní zámek pro zabezpečení půjčené motorky před krádeží
  • krém na opalování
  • repelent proti komárům, případně moskytiéra
  • fotografii pasového formátu, pokud budete žádat o vízum on arrival
  • kopie pasu - hodí se v případě kontrol od falešných policistů
  • teplejší oblečení pro pobyt ve vyšších nadmořských výškách nebo cestování překlimatizovanými autobusy
navrhnout změnu
Důležité adresy a kontakty

Velvyslanectví Kambodžského království v Berlíně 

Benjamin-Vogelsdorff-Strasse 2, 13187 Berlin, tel: 004930-48637901, fax: 004930-48637972, email: REC-Berlin@t-online.de, web: www.kambodscha-botschaft.de, provozní doba úřadu: (Po-Pá) 8:30-12:00, 13:30-16:30.

Velvyslanectví České republiky v Phnom Penhu

The ICON Professional Building (5th floor), 216 Norodom Boulevard, Tonle Bassac, Chamkarmon, 12301 Phnom Penh, tel: +855/23 726 623, fax: +855/23 726 625, nouzová linka: +855/965 863 652, email: phnompenh@embassy.mzv.cz, web: www.mzv.cz/phnompenh, diplomatická působnost: pro Kambodžské království, konzulární působnost: pouze mimořádná pomoc v nouzi pro Kambodžské království, provozní doba úřadu: (Po-Pá) 8:30-17:00, úřední hodiny pro veřejnost: (Po-Pá) 9:00-15:30.

Velvyslanectví České republiky v Bangkoku

71/6 Ruam Rudee Soi 2, Ploenchit Rd., 10330 Bangkok, tel: +66/22509223, 22509224, fax: +66/22554978, 22509225, nouzová linka: +66/899228692, email: bangkok@embassy.mzv.cz, konzulární úsek:

consular_bangkok@mzv.cz, web: www.mzv.cz/bangkok, diplomatická působnost: pro Thajsko, Kambodžu a Laos, konzulární působnost: pro Thajsko, Kambodžu a Laos, provozní doba úřadu: (Po-Pá) 8:30-12:30, 13:00-17:00, úřední hodiny konzulárního oddělení pro veřejnost: (Po,St,Pá) 8:30-12:00.

Důležitá telefonní čísla

policie 117, ambulance 119, hasiči 118

navrhnout změnu
DOPRAVA
UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele