logo

Doporučené plány cesty

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
DOPRAVA

Doprava do země

Letecká

Hlavní vzdušnou bránou do země jsou mezinárodní letiště v Siem Reapu a Phnom Penhu.

Letiště v Phnom Penhu se nachází 10 km od centra města a je nejrušnějším a největším letištěm v zemi. Přesto sem z Evropy nelétají žádné přímé linky a je tak nutné minimálně jednou přestoupit na jiný spoj. Tuto variantu nabízí například Emirates (s přestupem v Dubaji a mezipřistáním v Rangúnu), Qatar Airways (s přestupem v Dauhá) nebo Korean Air (s přestupem v Soulu), až na pár výjimek ovšem tyto společnosti nenabízí nejlevnější letenky. Řada cestovatelů tak raději letí na některé letiště v okolních zemích, nejčastěji do Bangkoku, Kuala Lumpuru nebo Singapuru a odtud pak pokračují do Kambodže po zemi nebo letecky například s Bangkok Airways, Air Asia, Thai Airways, Malaysia Airlines, Malindo Air, Silk Air nebo Jet Star. Množství linek létá do Phnom Penhu také z Číny a dalších zemí, jako Filipíny nebo Vietnam.

Letiště v Siem Reapu se nachází asi 7 km od centra města. Také sem nelétají přímo z Evropy žádné letecké společnosti, takže je nutné přestoupit na některém letišti v Asii. Nabízí se lety například s Air Asia z Kuala Lumpuru nebo Bangkoku (Don Mueang), s Bangkok Airways nebo Thai Smile z Bangkoku (Suvarnabhumi), s Jetstar nebo Silk Air ze Singapuru, s Vietnam Airlines a Vie Jet Air z Hanoje a další spoje.

Letenky do Phnom Penhu s Emirates nebo Qatar Airways začínají na ceně kolem 19.000, v akci se dají pořídit za 12.000-15.000 Kč. Většinou tak bývá výhodnější sehnat levné letenky do Bangkoku, Kuala Lumpuru nebo Singapuru a do Kambodže jet autobusem nebo levnými lety nízkonákladových společností.

Doba letu ze střední Evropy

cca 12 hodin (z Prahy přes Dubaj do Phnom Penhu)

Autobusem

Z Thajska do Kambodže není problém jet autobusem nebo minivanem. Mnoho společností nabízí linku z Bangkoku do Siem Reap nebo až do Phnom Penhu. Jízdenku si můžete koupit třeba u některé agentury na Khao San Road nebo přímo u autobusových dopravců. Cesta autobusem z Bangkoku na thajsko-kambodžskou hranici trvá asi 4-5 hodin, z hranice do Siem Reap další 2 hodiny a do Phnom Penhu 7 hodin, takže je lepší si cestu rozdělit a udělat si zastávku v Siem Reap. Na hranici strávíte další zhruba 1-2 hodiny. Dopravu z Thajska do Kambodže nabízí například státní společnost TravelMart , s linkou Bangkok-Siem Reap (900 THB) nebo Bangkok-Phnom Penh (1.200 THB). Stejný dopravce nabízí i linku z Bangkoku jen do hraničního města Aranyaprathet. Dobré služby poskytuje soukromá společnost Giant Ibis, která také vypravuje autobusy z Bangkoku do Siem Reap (jízdenka stojí 32 USD). Kambodžská společnost Virak Buntham operuje linku z Bangkoku do Siem Reap (20-27 USD podle stupně komfortu) a také z Bangkoku do Phnom Penhu (30-37 USD). Pokud nechcete jet přímo, můžete jet autobusem nebo vlakem do Aranyaprathet, přejít hranici do Poipetu a odtud pokračovat dál do Kambodže.

Druhý směr představuje cestu autobusem z Bangkoku do města Trat, odtud minivanem na hraniční přechod Had Lek / Koh Kong a dále minivanem nebo sdíleným taxi do Sihanoukville.

Z Vietnamu (Ho Či Minova Města) jezdí autobusy do Phnom Penhu (285 km). Cesta trvá kolem 6 hodin a linku operuje několik dopravců, jako je například Giant Ibis, Mekong Express, Kumho Samco nebo Sinh Tourist. Jednosměrná jízdenka z Ho Či Minova Města do Phnom Penhu stojí 10-18 USD.

Vlakem

Vlaky thajských železnic jezdí z Bangkoku směrem ke hranici s Kambodžou do Aranyaprathet (4.5-5.5 hodiny), odkud trať nově pokračuje z kambodžského Poipetu až do Phnom Penhu.

Levné letenky do této destinace

Doprava v rámci země

Letecká

Letecká doprava dokáže značně urychlit jinak zdlouhavé pozemní přesuny mezi městy, i když je dražší než doprava autobusy nebo vlaky a omezuje se pouze na přesuny mezi Phnom Penhem, Siem Reap a Sihanoukville. Mezi hlavní letecké společnosti, operující vnitrostátní lety patří:

 • Cambodia Angkor Air - národní dopravce Kambodže nabízí několik letů denně z Phnom Penhu do Siem Reap (40-50 minut, jednosměrná letenka zhruba od 50 USD výše) a ze Siem Reap do Sihanoukville (60-70 minut, jednosměrná letenka od 60 USD).
 • Cambodia Airways - tato společnost je o něco levnější než Cambodia Angkor Air a nabízí letenky z Phnom Penhu do Siem Reap a ze Siem Reap do Sihanoukville.
 • Cambodia Bayon Airlines - letecká společnost, založená v roce 2014 jako dceřiná společnost čínských aerolinek Joy Air, provozuje linku z Phnom Penhu do Siem Reap.
 • JC International Airlines - mladá aerolinka začala létat teprve v roce 2017 a operuje lety na trase Phnom Penh-Siem Reap a ze Siem Reap do Sihanoukville. Tento dopravce nabízí jedny z nejlevnějších letenek na trhu, letenky je však velmi obtížné rezervovat přes stránky dopravce, takže budete muset využít služeb Ctripu nebo jiného prostředníka, případně místní agentury.
 • Bassaka Air - dopravce nabízí charterové lety do Číny a linku z Phnom Penhu do Siem Reap.
 • Lanmei Airlines - čínská nízkonákladová společnost s působností v Kambodže poskytuje levné spojení mezi Phnom Penhem, Siem Reap a Sihanoukville.

Doprava z letiště

Z mezinárodního letiště v Phnom Penhu se do centra města dostanete následujícími způsoby:

 • Městským autobusem - linka č.3 městských autobusů vyjíždí z terminálu Borey Santepheap 2, zastavuje u mezinárodního letiště (na Russian Federation Blvd) a pokračuje dál do centra města se zastávkami na ulici Kampuchea Krom Blvd nebo u Centrálního tržiště. Autobusy jezdí každých 10-30 minut od 5:00 do 20:30 a jízdné stojí 1.500 KHR.
 • Expresním autobusem - moderní klimatizované autobusy KK Star jezdí na několika linkách mezi letištěm a vybranými zastávkami ve městě. Červená linka mezi letištěm a hotelem Toyoko Inn je v provozu od 9:00 do 17:50, oranžová linka mezi letištěm a hotelem Sofitel Phnom Penh Phokeethra je v provozu od 9:45 do 19:45. Kromě těchto linek si lze u dopravce rezervovat dopravu z nádraží k Monumentu nezávislosti a z letiště v Phnom Penhu do Sihanoukville. Všechny jízdenky se prodávají za 5 USD a můžete si je koupit v letištní příletové hale nebo u řidiče.
 • Vlakem kambodžských železnic - z letiště lze jet vlakem (stanice se nachází za parkovištěm před budovou letiště) přímo na železniční nádraží v centru Phnom Penhu za 0.30 USD. Cesta z letiště trvá zhruba 40 minut a vlaky vyjíždí každých 90 minut, což by se mělo v budoucnu změnit a frekvence spojení by tak měla být častější.
 • Tuk tukem nebo taxi - ačkoli si můžete vzít tuk tuk kdekoli na ulici, letištní tuk tuky jezdí za předem dané ceny a nemusíte tak o cenu už vyjednávat. To samé platí o letištních taxi, které jsou sice o něco dražší než normální taxi, ale odpadají případné dohady s řidiči. Výše jízdného v tuk tuku i taxi závisí na destinaci, do které jedete.

Z Mezinárodního letiště v Siem Reap se do centra města dostanete tuk tukem nebo taxi. Platí to stejné jako v případě letiště v Phnom Penhu. Letištní tuk tuky vás do centra Siem Reap dopraví za cca 9 USD, letištní taxi za 10 USD. Klasický odvoz tuk tukem vás vyjde levněji, budete si ale muset cenu dohodnout s řidičem předem.

Autobusová

Díky nedostatečně rozvinuté železnici tvoří autobusy a minibusy páteř veřejné dopravy v Kambodže. Síť autobusových linek provozuje několik operátorů, s nimiž se dostanete do všech velkých kambodžských měst a turistických oblastí a také do některých okolních států. Hlavními dopravními uzly jsou Phnom Penh, Siem Reap a Sihanoukville, takže cestování napříč zemí se většinou neobejde bez zastávky v některém z těchto měst.

Autobusová doprava je levná, například cena jízdenky z Phnom Penhu do Siem Reap stojí od 5 do 15 USD, v závislosti na společnosti a úrovni poskytovaného komfortu. Ty nejlevnější společnosti však nemusí být nejlepší volbou, protože nízká cena jízdenek jde často na úkor bezpečnosti. Mezi společnosti s dobrou reputací, co se dodržování bezpečnostních pravidel a spolehlivosti týče, patří třeba Mekong Express nebo Giant Ibis, poněkud horší pověst má společnost Rith Mony. Většina dálkových autobusů disponuje klimatizací, některé dokonce poskytují wifi připojení a záchody. Na trase mezi Siem Reap a Phnom Penhem lze využít i nočních linek. Do autobusu si vezměte něco teplého na sebe, protože klimatizace jede na plné obrátky a pokud nechcete, aby vám v uších ještě dlouho po jízdě zněly khmérské vypalovačky, přibalte si na cestu i špunty do uší.

Mezi nejznámější provozovatele autobusové dopravy patří Mekong Express, Giant Ibis, Paramount Angkor Express, Phnom Penh Sorya nebo Capitol Tours. Jízdenky se dají rezervovat i online na stránkách dopravců, za což sice zaplatíte asi o dolar navíc, budete si ale moci vybrat místo v autobuse. Do menších měst a méně turistických oblastí jezdí spíše jen lokální autobusy a minivany. Jízdenky seženete buď přímo na autobusových nádražích nebo přes různé cestovní agentury. Jízdenky na autobus lze rezervovat i přes hotely nebo gesthauzy či portály, jako je www.baolau.com, www.12go.asia nebo www.camboticket.com.

V Phnom Penhu nenajdete centrální autobusové nádraží s jízdními řády, cenami a dalšími informacemi, takže autobusy většinou odjíždí od kanceláří dopravců. Některé autobusové společnosti nabízejí zdarma vyzvednutí v hotelech, kde jsou turisté ubytováni. V Siem Reap je hlavním nádražím Chong Kov Sou, nacházející se asi 7 km západně od centra města, v Sihanoukville se nádraží nachází nedaleko Independence Square.

Vlaková

Železniční síť v Kambodže sice byla silně poničena během vlády Rudých Khmérů, v posledních letech však došlo k její obnově a zprovoznění nové linky, takže dnes je možné vlakem Kambodžské královské železnice cestovat z Phnom Penhu na severozápad do Battambangu, Sisophonu a Poipetu poblíž hranice s Thajskem nebo z Phnom Penhu jihozápadním směrem do Takea, Kampotu a Sihanoukville, i když vlaky nejezdí každý den. Ze Sihanoukville do Phnom Penhu například jezdí jen v sobotu, neděli a v pondělí, opačným směrem jen v pátek, sobotu a neděli. Cestování vlakem je levné, například cesta z Phnom Phenu do Poipetu, což je téměř 400 km, stojí jen 7 USD. Za 2-3 USD můžete vlakem převézt i motorku nebo kolo.

Jízdenky je možné rezervovat přímo na nádraží, po telefonu nebo například přes stránky www.baolau.com.

Lodní

Lodní dopravu lze využít nejen k přesunům na kambodžské ostrovy v Thajském zálivu, ale i k dopravě po jezerech a řekách ve vnitrozemí Kambodže.

Spojení na ostrovy poskytují například společnosti:

 • Buva Sea - poskytuje dopravu rychlými loděmi ze Sihanoukville na ostrovy Koh Rong a Koh Rong Samloem. Lístek na Koh Rong a Koh Rong Samloem stojí 11 USD (lístek tam a zpět 20 USD).
 • Speed Ferry Cambodia - stejně jako Buva Sea nabízí lodní linky ze Sihanoukville na ostrov Koh Rong a Koh Rong Samloem a také spojení mezi oběma ostrovy (5 USD).
 • Na Králičí ostrov (Koh Tonsay) jezdí lodě z Kepu, zpáteční lístek stojí 8 USD a plavba lodí trvá 20-30 minut.

Netradiční způsob dopravy z Phnom Penhu do Siem Reapu představuje plavba rychlou lodí po řece Tonle Sap. Pro někoho je tento druh dopravy velkým dobrodružstvím a jedinečným scénickým zážitkem, plným výhledů na svéráznou venkovskou krajinu obklopující říční koryto, jiní od něj zrazují a poukazují především na vysokou cenu. Faktem také je, že cesta po řece mezi oběma městy závisí na hladině vody, což ovlivňuje její spolehlivost a celkovou délku plavby. Plavba trvá zhruba 6,5 hodiny a stojí 35 USD, což je až trojnásobek ceny autobusové jízdenky. Lodě odjíždí z přístavů Sisowath Quay boat dock v Phnom Penh, respektive Chong Kneas boat dock v Siem Reap. Z přístavu Chong Kneas se do centra Siem Reap dostanete tuk tukem.        

Lodí se dostanete také ze Siem Reap do města Battambang cestou přes jezero Tonle Sap. V suchém období může být tento druh dopravy zrušen a je třeba jet autobusem.

Na motorce

Podle místních zákonů musí mít každá osoba, která v Kambodže řídí auto nebo motorku, platný kambodžský řidičák. K jeho získání je třeba mimo jiné složit řidičské zkoušky, což je v případě, že si chcete půjčit motorku na jeden den, ztráta času i peněz. Za jakým podmínek získáte řidičák najdete na stránce Ministerstva dopravy Kambodže. Za jízdu bez místního řidičáku hrozí pokuty (sice malé, ale to by se mělo v budoucnu změnit) a vystavujete se tak i problémům s pojistným plněním v případě nehody, ve skutečnosti existuje řada cizinců, kteří po Kambodže najezdili tisíce kilometrů a nikdy s tímto nařízením problém neměli.

V Siem Reap není technicky povoleno půjčovat motorku cizincům, údajně kvůli mnoha nehodám způsobeným turisty, ve skutečnosti ale spíše proto, aby nebyly ohroženy obchodní aktivity zdejší motomafie. Také toto nařízení však není v praxi příliš uplatňováno a řada cizinců si zde motorku bez problémů půjčuje, aniž by pak měli problémy s policií.

Používání helmy při řízení motorky je povinné a policie dodržování tohoto nařízení pravidelně kontroluje. Pokud si motorku půjčujete na více dnů, opatřete si zámek, neboť krádeže motorek (obzvláště na jihu kolem Sihanoukville) nejsou ničím neobvyklým a za motorku zodpovídá ten, kdo si ji půjčil.

Doprava v Phnom Penhu

Hlavní město Kambodže protíná 13 autobusových linek, které jsou v provozu od 5:30 do 20:30 hodin. Frekvence spojů je různá a pohybuje se od 5 do 20 minut. Jízdné autobusem stojí 1.500 KHR a platí se konduktorovi v autobuse. Pokud plánujete častější využití tohoto druhu dopravy, stáhněte si aplikaci "Stops near me", pomocí které si najdete vyhovující spoj, nejbližší zastávku nebo zjistíte, kdy jede další autobus.

Další aplikace "Pass app" slouží k rezervaci taxíku nebo tuk tuku v Phnom Penhu. Za jízdu zaplatíte v hotovosti a jen to, co vám ukáže aplikace, takže odpadají hádky o cenu za jízdu.

Pro jízdu po městě můžete využít i služby Grab, která funguje podobně jako Uber.

Nedávno bylo zprovozněno několik lodních linek vodních taxi, které zastavují na šesti různých místech na nábřeží řek Tonle Sap a Bassac, mimo jiné i u Nočního trhu. Jízdné stojí zhruba 1 USD a lodě jezdí přibližně od 6:00 do 18:00 hodin.

Ostatní druhy dopravy

Sdílená taxi jsou rychlejší, avšak o něco dražší, než autobusy. Lze si je pronajmout celé jen pro sebe, ale zaplatíte několikanásobek osobní taxy. V opačném případě odjíždějí auta zpravidla až v momentě, kdy jsou plně obsazena (často i více osobami, než je limit auta).

Pro cesty po městě nebo blízkém okolí jsou ideální tuk tuky nebo mototaxi, které se nazývá motodup, o které nebudete mít nikdy nouzi, obzvláště kolem turisticky frekventovaných míst. Motodup není úplně nejbezpečnějším dopravním prostředkem (obzvláště v noci), neboť při případné nehodě lehce dojde k nepříjemným zraněním, určitě se ale jedná o jeden z nejzábavnějších způsobů dopravy. Za kratší cestu tuk tukem po městě zaplatíte 1-3 USD, na jízdném se ale vždy dohodněte předem, předejdete tak pozdějším tahanicím a hádkám o cenu. Pokud se vám zdá cena nefér, můžete se otočit a odejít, což tuktukáře často přiměje k tomu, aby vám dal nižší cenu. Nezapomeňte, že cena bude o něco málo vyšší za jízdu v noci a také za jízdu ve více lidech.

UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele