logo

Doporučené plány cesty

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
DOPRAVA

Doprava do země

Letecká

Hlavním mezinárodním letištěm Jordánska je Mezinárodní letiště královny Alie (Queen Alia International Airport), které se nachází asi 30 km jižně od hlavního města Ammánu. Přímý spoj z České republiky nabízí aktuálně jen nízkonákladový dopravce Ryanair na lince Praha-Ammán, stejný dopravce létá také například z Krakova. Poměrně široká je nabídka letů z letišť v některé ze sousedních zemí, případně letů s přestupem na některém jiném evropském letišti. Lety do Ammánu nabízejí například společnosti Aegean Airlines (s přestupem v Aténách), Air France (s přestupem v Paříži), Alitalia (sezónně s přestupem v Římě), Austrian Airlines (z/přes Vídeň), British Airways (s přestupem v Londýně), Lufthansa (s přestupem ve Frankfurtu), TAROM (s přestupem v Bukurešti), Turkish Airlines (s přestupem v Istanbulu) nebo Ukraine International (s přestupem v Kyjevě).

Národní dopravce Jordánska Royal Jordanian nabízí přímé letecké spojení s několika evropskými městy, mimo jiné s Berlínem, Frankfurtem, Mnichovem, Londýnem, Paříží, Římem nebo Vídní. 

Druhým nejrušnějším letištěm v zemi je Mezinárodní letiště krále Husseina (King Hussein International Airport) v Akabě, na které létají jak charterové, tak pravidelné (Turkish Airlines) i sezónní (Easyjet z Berlína a Londýna Gatwicku, Ryanair z Kolína n.Rýnem/Bonnu nebo Říma) linky.

Tip: Pokud nenajdete žádný levný let do Jordánska, zkuste se podívat na lety do Izraele (např. do Tel Avivu nebo Eilatu), které bývají obecně levnější a do Jordánska se pak dopravit pozemní cestou, případně zkombinovat návštěvu Jordánska s pobytem v Izraeli.

Cena zpáteční letenky do Ammánu se obvykle pohybuje kolem 5.000-6.000 Kč, v akci i za polovinu této ceny. Základní letenku se společností Ryanair z Prahy pořídíte za zhruba 2.000-3.000 Kč.

Doba letu ze střední Evropy

4 hodiny (z Prahy do Ammánu)

Lodní

Do Akaby je možné dostat se lodí z egyptských přístavů Taba a Nuweiba se společností AB Maritime. Informace o jízdních řádech a cenách najdete na stránce tohoto dopravce.

Autobusová

Spojení Ammánu s Káhirou nabízí 2x týdně jordánský autobusový dopravce Jett. Ten samý dopravce poskytuje spojení i do dalších měst v okolních zemích.

Levné letenky do této destinace

Doprava v rámci země

Letecká

Vnitrostátní lety po Jordánsku se omezují v podstatě jen na linku z Ammánu (letiště královny Alie) do Akaby, kterou zajišťují společnosti Royal Jordanian, jejich dceřiná společnost Royal Wings a aerolinky Jordan Aviation. Upozorňujeme na to, že v Ammánu se nachází ještě jedno letiště, civilní letiště, také zvané Marka, které sloužilo jako hlavní letiště až do otevření nynějšího letiště královny Alie. Toto letiště dnes využívá především aerolinka Jordan Aviation pro své charterové lety.

Let z Ammánu do Akaby trvá necelou hodinu a zpáteční letenka s Royal Jordanian stojí zhruba 120 JOD.

Doprava z letiště do Ammánu

Z letiště Queen Alia se do centra Ammánu dostanete autobusem nebo taxi.

  • Autobusy Sariyah Express poskytují dopravu z letiště na severní autobusové nádraží Tabarbour. Autobusy jezdí od příletového terminálu od 6:30 do půlnoci zhruba každou půlhodinu až hodinu. Jízdenka pro dospělou osobu stojí 3.30 JOD.
  • Z letiště jezdí žlutá taxi, můžete ale jet i bílým, letištním taxi za 21,50 JOD. Po výlezu z příletové haly jednoduše ignorujte nabídky od žlutých taxikářů a jděte k oficiálnímu stanovišti taxíků. Zdejší zmocněnec vám domluví cestu do vaší destinace s některým z řidičů.

Doprava v Ammánu

Autobusovou dopravu po Ammánu zajišťují jak mikrobusy, tak městské autobusy. Jízdné v autobusech je levné a pohybuje se kolem 0.50 JOD, nasednout do toho správného autobusu však není úplně jednoduché, protože se nejezdí podle jízdních řádů a jméno cílové destinace na autobusech je jen v arabštině. V roce 2017 byla spuštěna mobilní aplikace, která má cestujícím usnadnit orientaci ve veřejné dopravě. Mapku systému městské hromadné dopravy v Ammánu najdete také zde.

V Ammánu není problém sehnat taxi, která mají obvykle žlutou barvu a stojí na každém rohu. Jízdné by nemělo stát více než 2-3 JOD (nástupní sazba 0.45 JOD + 0.29 JOD za ujetý kilometr), cenu si ale dohodněte předem, protože taxikáři často nezapínají taxametr. Částku je dobré mít připravenou přesně, protože řidiči s oblibou tvrdí, že nemají nazpět a snaží se docílit toho, aby jste jim drobné zpět nechali jako dýško. Podle místních zvyklostí by měly ženy sedět na zadních sedadlech, zatímco muži vepředu. S taxikářem se také můžete domluvit na dopravě k cílům mimo město. Počítejte s tím, že v době dopravní špičky mezi 14. a 17. hodinou jsou ulice Ammánu ucpané a taxikáři se neradi vydávají na cestu po městě. Taxi může být obtížné sehnat i ve čtvrteční večer (pátek je v arabských zemích volný den), kdy se místní vydávají za zábavou a nákupy.

Žluté taxíky doplňují sdílená taxi bílé barvy, kterým se říká "servis taxi". Servis taxi jezdí za fixní ceny po předem daných trasách a jsou levná, na druhou stranu není úplně lehké se vyznat v jednotlivých trasách a najít to správné auto, nehledě na to, že s řidičem se nejspíš nedomluvíte anglicky. V servis taxi budete cestu sdílet ještě s dalšími pasažéry.

Pro přesuny po městě můžete využít i služeb Uber nebo místní verze Careem.

Autobusová

Pokud si nepůjčíte auto, budete muset cestovat autobusy a minibusy, které spojují velká města a hlavní centra turistického zájmu. Lídrem na poli soukromých autobusových společností, kterou využívají především turisté, je Jett Bus, provozující dopravu moderními, klimatizovanými autobusy po celém Jordánsku i do okolních zemí. Doporučujeme rezervovat jízdenku alespoň den předem, v den odjezdu již mohou být všechna sedadla obsazená. Například na populární trase z Ammánu do Petry jezdí bohužel jen jeden autobus denně, takže ti, kdo přijdou na nádraží v den odjezdu, mají často smůlu.

Minibusy představují sdílená taxi, která během dne pendlují mezi dvěma destinacemi. Mikrobusy jsou méně pohodlnější než komfortnější autobusy, jízdné je však levnější. Pravidlem je, že mikrobusy odjíždí zpravidla až v momentě, kdy se zaplní cestujícími, takže se špatně odhaduje čas dojezdu do cíle. Počítejte s tím, že v pátek (v arabském světě víkend a den volna) je frekvence spojení nižší.

V Ammánu se nachází několik autobusových nádraží. Nádraží Tabarbour (také známé pod označením severní nádraží) se nachází poblíž velké křižovatky ulic Al-Urdon Street a Al-Shahid Street. Z tohoto nádraží odjíždějí autobusy do severně ležících destinací, jako je například Irbid. Nádraží Abdalí leží na severozápadě Ammánu na King Hussein Street, poblíž Islamic Hospital. Z nádraží odjíždějí autobusy společnosti JETT například do Petry a dalších destinací. Pozor, v Ammánu se nachází (nebo spíše nacházelo) ještě další nádraží Abdalí, které leží na stejné ulici, zhruba kilometr blíže k centru. Toto nádraží je nyní zavřeno. Dalším autobusovým terminálem, ze kterého jezdí autobusy JETT, leží poblíž velkého dopravního uzlu na západě Ammánu, 7th Circle, podle kterého je i pojmenován. Odtud se dostanete například do Akaby, Irbidu nebo k Mrtvému moři. Na jihu Ammánu se nachází terminál Wahadát, velké nádraží, ze kterého odjíždí autobusy i minibusy do destinací na jih od Ammánu.

Autem

Vlastní auto vám umožní nezávislé cestování po celé zemi, nehledě na to, že doprava veřejnou dopravou je do některých míst více než problematická. Silniční síť je na poměrně dobré úrovni, v zemi se řídí na pravé straně, stejně jako u nás, značení je v arabštině i angličtině, takže pokud se vyhnete Ammánu a dalším velkým městům, nemělo by nikomu řízení po jordánských silnicích dělat žádné velké potíže. Během jízdy dávejte pozor na styl řízení některých místních řidičů a také na velké množství zpomalovacích retardérů, z nichž řada není vůbec vidět (obzvláště v noci). Počítejte také s občasnými silničními kontrolami, které jsou častější v příhraničních oblastech.

V zemi působí množství mezinárodních i lokálních půjčoven, které bývají o něco levnější. Auto si můžete půjčit od 21 let (některé půjčovny požadují minimální věk až 25 let) za předpokladu, že máte řidičák alespoň 1 rok. Pro řízení auta budete potřebovat mezinárodní řidičský průkaz podle Ženevské konvence. V případě, že byste si chtěli pronajmout auto i s řidičem, se obraťte například na agentury Jordan Taxi, Golden Gate Tours, Jordan Day Tour nebo Jordania Aventura Drivers, případně si pročtěte cestovatelská fóra, kde lidé zveřejňují kontakty na soukromé řidiče, se kterými byli spokojeni.

Vlaková

Železniční síť pro osobní dopravu prakticky neexistuje. Výletním účelům slouží část Hidžázské železnice z Ammánu do Zarká a Mafraku a zpět.

UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele