logo

Doporučené plány cesty

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
DOPRAVA
UBYTOVÁNÍ

S tím, jak se postupně Írán otevírá světu, přichází i stále širší nabídka ubytování pro cizí návštěvníky. Baťůžkáři ocení především hostely, levné gesthauzy, camping nebo couchsurfing, který je sice oficiálně zakázaný, ale velmi populární a běžně praktikovaný. Stránka couchsurfingu v Íránu nefunguje, takže si budete muset stáhnout VPN (viz Praktické informace), abyste se na ni dostali. Specialitou pro náročnější je pak třeba možnost přenocování v některém z honosných domů Kášánu, Šírázu nebo Isfahánu, přestavěném na butikové hotely.

Pokud patříte k těm, co si vše raději zařídí a naplánují předem, můžete si nějaké ubytování rezervovat na klasických portálech typu Booking.com a podobně. V případě Íránu ale platí, že spoustu (hlavně levného) ubytování vám velké rezervační systémy nenabídnou a ty, co vyhledají, bývají drahé. Alternativně si sami můžete vyhledat reference na ubytování, kde byli cestovatelé před vámi spokojeni a tyto pak kontaktovat prostřednictvím emailu.

K nejlevnějšímu typu ubytování tradičně patří hostely, na které narazíte především ve větších městech. Ačkoli spousta hostelů má své webové stránky, přes které si můžete zarezervovat nocleh, stejnou službu vám poskytnout rezervační portály jako Hostelworld nebo Hostelbookers.

Nebuďte překvapeni, když si budou chtít na recepci v hotelu nechat váš pas, v Íránu je to běžná praxe. Pro tyto případy je dobré si udělat kopii pasu a víza a ty pak nosit při sobě. Zapamatujte si také jméno a adresu vašeho hotelu pro případnou policejní kontrolu.

Mnoho nesezdaných párů zajímá, jak je to v Íránu s ubytováním ve společném pokoji. Někdo si pro všechny případy dokonce před cestou obstarává falešné snubní prsteny nebo tiskne oddací list. Nic z toho nemusíte dělat, v reálu se totiž na nemuslimy a občany jiné země, než Íránu, nevztahuje žádné podobné omezení a hotely ani hostely to většinou ani neřeší. Klidně se ubytujte tak, jak jste zvyklí i v jiných zemích a na recepci se o tom nemusíte zmiňovat. Něco jiného je, pokud by se chtěl ve společném pokoji ubytovat cizinec s Íránkou nebo cizinka s Íráncem, což je ilegální.

Nejvýhodnější ubytování

Booking.com Booking.com Booking.com
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele