logo

Doporučené plány cesty

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
DOPRAVA
UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Hlavní aktivity

Pěší turistika

ZOBRAZIT MAPU MÍST

Pro aktivní turistiku jsou ideální především horské oblasti Íránu. V zemi se nachází více než 1.500 vrcholů vyšších než 3.000 metrů, což z Íránu činí nejen jednu z nejhornatějších zemí světa, ale také trekařský ráj. Hlavními horskými masívy jsou zejména pohoří Alborz (také Elburz) na severu Íránu a dále pohoří Zagros, které kopíruje hranici s Irákem a pobřeží Perského zálivu na jihozápadě země. Jedinečné prostředí pro pěší výlety vytvářejí také pouště Dašt-e-Kavír nebo Lút.

Pohoří Alborz má výhodnou polohu nedaleko hlavního města, Teheránu, a kromě pěší turistiky je hlavní lyžařskou destinací Íránu. Nejvyšším vrcholem pohoří je hora Damávand (viz níže Horská turistika), mimo tohoto velikána ale můžete samozřejmě zdolat i další vrcholy, jako je třeba Tochal a množství dalších přírodních atrakcí. Součástí pohoří Alborz jsou také Talyšské hory, které jsou zajímavé svými treky skrze lesy, pastviny a vesnice, které jsou domovem zdejších menšin.

Další stezky nabízí masív Zagros, jehož vrcholy vytvářejí úzké soutěsky a hluboká údolí. Vyhledávanými cíli výletů v této oblasti jsou například jezera Zarivar nebo Kohrang, vodopád šejka Alí Chána nebo ledová jeskyně Chama.

Hora Sabalan východně od města Ardabíl je se 4.811 metry třetí nejvyšší horou Íránu. Sabalan je neaktivní sopka, na jejímž vrcholu se nachází jezero, které je po většinu roku zamrzlé. Turisty přitahují také termální prameny, které vyvěrají kolem Sabalanu.

Horská turistika

ZOBRAZIT MAPU MÍST

Spojení Íránu a vysokohorské turistiky splňuje především posvátná hora Damávand (5.609 m n.m.), nejvyšší hora Íránu a také Blízkého východu. Vyhaslá sopka je součástí pohoří Alborz na severu Íránu, které vytváří kouzelné panorama Teheránu. Horu je možné pokořit celoročně, přesto je nejlepším obdobím pro výstup léto. Od půlky října do půlky května je počasí nevyzpytatelné a hrozí vítr, sníh i mráz, v létě ale zase bývají obsazené horské přístřešky a kempy. Ačkoliv je Damávand jednou z nejpřístupnějších pětitisícovek světa, na vrchol vulkánu by se měli vydat jen zkušenější turisté s odpovídající dávkou kondice. V závěrečné fázi výstupu buďte připraveni na sopečné sirné výpary a také na pobyt ve vyšší nadmořské výšce, který vyžaduje dostatečnou aklimatizaci. Na Damávand vede šestnáct cest různé obtížnosti, nejoblíbenější a nejjednodušší je přístup z jižní strany, i tak vás čeká několikadenní pochod s přespáním pod přístřešky nebo v kempech. Vyčerpávající informace o výstupu na Damávand najdete na stránce www.damawand.de.

Muzeum

ZOBRAZIT MAPU MÍST

Teherán

  • Národní muzeum
  • Národní pokladnice a Muzeum klenotů
  • Muzeum současného umění
  • Muzea v palácovém komplexu Golestán
  • Muzeum koberců: expozice muzea vás zasvětí do historie tkaní nejznámějšího produktu Íránu, perských koberců. K vidění je více než stovka koberců různých vzorů a stylů výroby, od 17. století po současnost.
  • Muzeum Moghaddam: muzeum zahrnuje honosný dům a zahrady, které dříve patřily vládcům kádžárovské dynastie. V interiérech jsou vystaveny starobylé a historické předměty.
  • Muzeum Qasr: muzeum se nachází v budově bývalého vězení, kde byli v době vládnutí šáha Rezy Pahlávího vězněni jeho političtí odpůrci.
  • Muzeum špionáže USA (US Den of Espionage Museum): muzeum sídlí v budově bývalého velvyslanectví USA v Teheránu, které obsadil dav v době vypuknutí íránské revoluce v roce 1979. Muzeum vystavuje dobové dokumenty, fotografie i vybavení tehdejší ambasády. Zdi velvyslanectví nesou nástěnné malby s protiamerickými motivy.

Šíráz

  • Pars muzeum: muzeum se nachází v zahradách Nazar v centru Šírázu, v osmibokém pavilonu, který nechal vybudovat Karim Chán Zand a sám je tu pochován. V budově jsou vystaveny další artefakty, jako zbraně, obrazy, fresky nebo ručně psané knihy.
  • Muzeum Haft Tanan: muzeum se nachází při severním okraji města, nedaleko brány Quran Gate a uchovává různé historické náhrobky nebo kamenné bloky se vzácnými vytesanými nápisy. Název muzea znamená v překladu "Sedm těl", podle sedmi zdejších neoznačených náhrobků.
  • Meshkin Pham muzeum: muzeum sídlí v krásné budově z kádžárovské éry a vystavuje nejen díla současných umělců, ale také ukázky perské kaligrafie a dalších uměleckých a historických předmětů.

Persepolis

  • Persepolis muzeum: v muzeu je k vidění rozsáhlá sbírka artefaktů, pocházejících z achaimenovského období.

Další aktivity

Lyžování
ZOBRAZIT MAPU MÍST

Ano, zní to podivně, ale i v Íránu si můžete zalyžovat. A proč vlastně ne? Zdejší hory jsou dostatečně vysoké na to, aby je v zimě zasypávaly tuny sněhu a také vybavenost některých zimních středisek se stále zlepšuje, i když nečekejte resorty, na které jste zvyklí z Alp. Cenově jsou zdejší střediska daleko příznivější, než v Evropě a většina z nich půjčuje i vybavení na lyže. Lyžařská střediska najdete především v pohoří Alborz, kam je to kousek z Teheránu, další pak vyrostla v pohoří Zagros. Lyžařská sezóna trvá obvykle od prosince až do konce března, záleží na nadmořské výšce a dalších faktorech. Z Teheránu je nejblíž Tochal, kam vede z města dokonce lanovka, dalšími vyhlášenými středisky zimních sportů v regionu Alborz jsou Dizin, Šemšak, Abali nebo Darbandsar. V pohoří Zagros si můžete zalyžovat třeba ve středisku Chelgerd nebo Pooladkaf, který se nachází nedaleko Šírázu. U Tabrízu je možné lyžovat na svazích hory Sahand.

navrhnout změnu
Pláž

Írán sice není úplně klasickou plážovou destinací, díky pobřeží, dlouhému bezmála 2.500 km a teplému klimatu můžete popřemýšlet i nad tím, zda si s sebou do Íránu nepřibalit také plavky. Ženy by měly vědět, že ne všechna místa jsou vhodná ke koupání v bikinách.

V Íránu se můžete vydat buď ke Kaspickému moři nebo k pobřeží Perského zálivu. Ke Kaspickému moři to budete mít blíž z Teheránu, počítejte s tím, že během pěkných víkendů jsou příjezdové silnice z Teheránu ucpané auty. Perský záliv je teplejší než Kaspické moře, takže je nejlepší se sem vydat na jaře nebo na podzim, kdy není takové horko. Z Šírázu je blízko pláž Rišehr, kde má i v zimě moře kolem 22°C. Pláž je vhodná nejen ke koupání, ale i k provozování vodních sportů. Pěkné pláže najdete také na ostrovech Kešm a Kiš.

navrhnout změnu
Lázně

Tradice veřejných lázní v Íránu sahá hluboko do minulosti. Relax v lázních, rituální koupele, masáže a další procedury jsou populární i dnes, i když zájem už není tak velký, jako býval před několika desítkami let. Spousta lázeňských domů proto byla přestavěna a dnes již neslouží svému původnímu účelu. Některé veřejné hammamy nejsou jen balzámem pro tělo, ale i pastvou pro oči, protože jsou umístěny ve starých a nádherně zdobených historických budovách. K nejkrásnějším veřejným lázním Íránu patří například lázně Sultána Amira Ahmada v Kášánu nebo lázně Vakil v Šírázu.

navrhnout změnu

Nejlepší nabídky pro cestovatele