logo

Doporučené plány cesty

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
DOPRAVA

Doprava do země

Letecká

Írán je z Evropy letecky dobře dostupný, přímé lety nabízí řada velkých evropských aerolinek, další linky provozuje i několik nízkonákladových společností. Z Česka se nejčastěji létá s přestupem v Turecku, SAE nebo Kataru. Ceny letenek z Evropy do Íránu se obvykle pohybují v rozmezí od 5.000 do 8.000 Kč, v akci i méně.

S kým můžete do Íránu letět

  • Iran Air (www.iranair.com): národní letecký dopravce Íránu a jedna z nejstarších aerolinek Asie poskytuje přímé letecké spojení Teheránu (IKA) s řadou evropských měst, jako je Amsterdam, Kolín/Bonn, Frankfurt, Hamburg, Londýn (LHR), Madrid, Manchester, Milán (MXP), Moskva (SVO), Paříž (CDG), Řím (FCO), Stockholm nebo Vídeň.
  • Aeroflot (www.aeroflot.ru): ruský dopravce operuje přímou linku z Moskvy (Šeremťjeva) do Teheránu.
  • Air Arabia (www.airarabia.com): nízkonákladový dopravce, který operuje i linku do Prahy ze Šardžá ve Spojených arabských emirátech nabízí lety do Teheránu, Šírázu, Mašhadu a Laru.
  • Austrian Airlines: přímá linka z Vídně do Teheránu.
  • Emirates: nabízí denně přímou linku do Teheránu z Dubaje, kam létá i z Prahy a mnoha dalších evropských měst.
  • Fly Dubai: nízkonákladová aerolinie, která létá i do Prahy a Bratislavy poskytuje levné spojení do Šírázu, Laru, Mašhadu, Teheránu a Isfahánu s mezipřistáním v Dubaji. Můžete si tak naplánovat třeba přílet do Teheránu a odlet z Šírázu.
  • Lufthansa: letecký gigant z Německa létá denně z Frankfurtu do Teheránu.
  • Pegasus Airlines (www.flypgs.com): turecká nízkonákladová společnost létá denně z Istanbulu (letiště Sabiha Gökçen) do Teheránu. Pegasus Airlines létají i do Prahy a dalších evropských měst.
  • Qatar Airways: katarský dopravce poskytuje přímé letecké spojení z Dauhá do Teheránu, Šírázu, Isfahánu a Mašhadu. Qatar Airways létají také denně do Prahy.
  • Turkish Airlines: národní dopravce Turecka létá každý den do Teheránu a dále do Šírázu, Mašhadu, Isfahánu a Tabrízu.

Íránská letiště

Drtivá většina návštěvníků Íránu přistane na teheránském letišti Imáma Chomejního, statut mezinárodního letiště má i druhé teheránské letiště Mehrabad a dále letiště v Šírázu, Mašhadu, Isfahánu, Tabrízu, na ostrově Kešm a v dalších městech.

Mezinárodní letiště Imáma Chomejního (IKA, www.ikac.ir) se nachází asi 30 km jihozápadně od centra Teheránu. Imam Khomeini International Airport je jedním ze dvou letišť Teheránu, zatímco toto letiště operuje primárně mezinárodní lety do Íránu, druhé letiště Mehrabad slouží k vnitrostátním letům. Mezi oběma letišti jezdí každou hodinu autobus, který zastavuje u stanic metra Azadi Square a Haram-e Motahar. Letiště Imáma Chomejního je nejrušnějším letištěm v zemi, v globálním měřítku je ale spíše menším letištěm, kde je aktuálně v provozu jen jeden terminál (další dva se staví nebo opravují). Letiště je základnou íránských aerolinek Iran Air a Mahan Air, které odtud létají do mnoha evropských měst.

Z letiště Imáma Chomejního se do centra Teheránu dostanete buď metrem nebo taxíkem. Íránská verze Uberu, Snapp, je na letišti zakázaná, můžete ji ale použít při cestě na letiště.

  • Metro z letiště jezdí denně od 6:10 do 19:10, bohužel frekvence spojů je velmi špatná, takže odpoledne jezdí zhruba jen jeden vlak za hodinu. Z letiště jede metro do stanice Shahed na červené lince 1 (jízdenka stojí 90.000 IRR), kde musíte přestoupit na metro směr stanice Tajrish (dalších 12.000 IRR). Červená linka 1 pak prochází přímo centrem Teheránu od jihu směrem na sever.
  • Taxi je rozhodně pohodlnějším, i když dražším způsobem dopravy z letiště. Venku před příletovou halou čeká na potencionální zákazníky moře taxíků, jak oficiálních tak neoficiálních, rozhodně je spolehlivější vzít si oficiální žluté, případně zelené taxi. Cesta do města by měla stát do 1 milionu IRR.

Mezinárodní letiště Mehrabad (THR, www.mehrabad.airport.ir) se nachází na západě Teheránu a až do roku 2007 sloužilo jako hlavní teheránské letiště. Dnes odtud létají vnitrostátní spoje do celého Íránu, zatímco mezinárodní linky využívají letiště Imáma Chomejního.

Z letiště Mehrabad jezdí do města žlutá linka metra. Metro ve směru do centra Teheránu jezdí od 5:30 do 22:30 ve všední dny a od 6:15 do 22:00 hodin o víkendech (čtvrtek a pátek). Dvě letištní stanice metra jsou posledními stanicemi žluté linky, konkrétně jsou to stanice Mehrabad Domestic Airport, Terminal 1 a 2, kde vystupte v případě, že letíte s Iran Air a Mehrabad Domestic Airport, Terminal 3 a 4, který využívají aerolinky Asean a Mahan Air. Další možností dopravy z letiště je taxi, kde platí podobná pravidla jako v případě letiště Imáma Chomejního.

Doba letu z Evropy do Íránu

  • Frankfurt-Teherán: 5 hodin

Autobusová

Autobusové přeshraniční spoje a jejich ceny můžete dohledat například na stránce www.payaneh.ir. Do Tabrízu a Teheránu jezdí autobusy z arménského Jerevanu (autobusy končí a vyjíždí od hotelu Erebuni u náměstí Republiky), cesta do Teheránu trvá 34 hodin a jízdenka stojí v přepočtu zhruba 35 USD. Cílová stanice v Teheránu se nachází poblíž Ruského bazaru, autobusy směrem do Jerevanu odjíždějí z teheránského Centrálního nádraží. Podobně lze jet autobusem z ázerbájdžánského Baku do Tabrízu (30 AZN) nebo Teheránu (40 AZN).

Vlaková

Turecké a íránské železnice společně provozují linku z turecké Ankary a Vanu do Teheránu, se zastávkou v Tabrízu. Vlaky zastavují na hraničním přechodu Kapikoy (na turecké straně hranice) a Razi (na íránské straně hranice), během které si mohou cestující vyřídit celní formality. Přes jezero Van mezi Tatvanem a Vanem přepravují pasažéry lodě. Cena jízdenky z Ankary do Teheránu je 51,50 EUR a cesta trvá 60 hodin, včetně šestihodinové plavby přes jezero Van.

Lodní

Společnost Valfajr poskytuje lodní dopravu z íránského přístavu Bandar Abbás do přístavu Šardžá v SAE. Lodě ve směru do Šardžá vyplouvají ve středu a sobotu, zpátky se vracejí v neděli a ve čtvrtek. Plavba trvá 10-11 hodin. Jednosměrná jízdenka stojí 5.200.000 íránských riálů. Stejný dopravce operuje lodní linku z Dubaje do přístavu Bandar Lengeh za 450 AED.

Levné letenky do této destinace

Doprava v rámci země

Doprava v Teheránu

Dnešní Teherán patří k největším megapolím světa, takže funkční městská doprava je naprostou nutností. Problém je, že ve větší míře stále chybí značení v angličtině a infografika, které by turistům pomohli s lepší orientací v městské hromadné dopravě.

  • Metro: teheránské metro je nejrychlejším prostředkem dopravy po městě, obzvláště v době, kdy jsou ulice ucpané auty. Na druhou stranu v době špičky (7-9 a 17-19 hodin) je narvané lidmi, což pak není zrovna pohodlné cestování. Metro má aktuálně sedm linek, další linky a prodloužení jsou v plánu. Většina vlaků je v provozu ve všední dny od 5:30 do 22:30. Přední a zadní vagón každé soupravy je vyhrazen pouze ženám, které tu najdou pohodlí, ženy ale mohou bez problému cestovat i v ostatních vagónech metra. Pro jízdu metrem si kupte buď papírovou jízdenku na jednu nebo dvě jízdy nebo dobíjecí kartu, která je pohodlnější v případě, že jste v Teheránu na dva a více dnů. Kartu koupíte za 50.000 IRR a dobijete kreditem. Stejnou kartou lze platit i jízdu v autobusech, ale vždy jen jeden člověk, na rozdíl od metra, kde může jednu kartu použít více cestujících. Kartu nezapomeňte přiložit ke čtečce pokaždé, když vystupujete ze stanice metra, jinak budete platit maximální sazbu. Papírová jízdenka na jednu jízdu po městě stojí 10.000 IRR a na dvě jízdy 20.000 IRR, pro cesty do příměstských oblastí Teheránu je o něco dražší. Cesta z letiště Imáma Chomejního do stanice Shahed stojí 90.000 IRR. Pro snazší orientaci si můžete stáhnout aplikaci teheránského metra ve verzi pro Android.
  • Autobusy: autobusy jsou vhodným prostředkem pro cestování do míst, kam nejezdí metro. Kromě klasických autobusů jezdí po městě i rychlejší autobusy BRT (bus rapid transit system). Autobusy BRT aktuálně jezdí po deseti koridorech, z nichž turisticky nejzajímavější je koridor protínající Teherán od západ k východu mezi Západním terminálem u Azadi Tower a Východním terminálem a dále koridor, vedoucí od stanice metra Tajrish na severu města k Jižnímu autobusovému terminálu. V autobusech BRT se platí při vstupu do stanice, kde je přítomna obsluha, v obyčejných autobusech lze platit v hotovosti. Také v autobusech bývají vyhrazená místa jen pro ženy.
  • Taxi: taxi seženete na každém rohu, protože kromě oficiálních taxíků (mají žlutou nebo zelenou barvu) vám zastaví a nabídne svezení každé druhé auto. Taxametr stejně většinou nepoužívá nikdo, takže základní pravidlo je domluvit se na ceně za jízdu předem. Navzdory tomu, jaké pochvalné řeči o nátuře Íránců kolují, jsou taxikáři trochu jinou sortou lidí (asi jako všude), kteří si na úkor cizinců rádi vylepší rozpočet. V neoficiálním taxíku se zvyšuje šance, že vás budou chtít řidiči odvézt za přemrštěnou cenu. Neberte si taxi v blízkosti autobusových nádraží a nedejte se zlákat řidiči, kteří zde nahání zákazníky. Vždy je lepší popojít trochu dál od nádraží a vzít si odvoz na ulici. Zapamatujte si slůvko „darbast“, což doslovně znamená „zavřené dveře“, pokud chcete auto jen pro sebe a nechcete jej sdílet s nikým dalším. Jinak může řidič po cestě zastavit a naložit další pasažéry. Z bezpečnostních důvodů je lepší si jako darbast taxi vzít jen oficiální registrovaná taxi. Sdílená taxi (savaris) poskytují dopravu po městech i mezi městy. Výhodou je, že savaris mívají obvykle pevně stanovené ceny a trasy, po kterých jezdí. Na čelním okně by měly mít nalepenou nálepku s údaji o ceně, kterou by měl každý pasažér zaplatit. Jízdné je levnější než v privátních taxi a řidiči obvykle čekají, až se auto zcela zaplní. Právě tady se může stát, že vás někteří řidiči budou chtít odvézt jako "darbast" za cenu privátních taxi (obzvlášť při cestách po městě), pokud do auta nastoupíte jako první pasažéři. Je-li to možné, využijte služeb velkých zelených shuttle taxi, které vás levně svezou na populárních trasách v rámci měst.

Letecká

Írán je obrovskou zemí o rozloze větší než čtyřnásobek Německa, takže přesun letadlem ušetří spoustu času. V zemi působí několik leteckých společností, poskytujících dopravu mezi hlavními íránskými městy a turistickými oblastmi. Problém je v tom, že stránky společností jsou buď pouze v perštině, neumožňují online rezervaci nebo rezervaci nelze uskutečnit s cizí platební kartou. Letenky si sice můžete rezervovat před odletem do Íránu přes zprostředkovatele nebo prostřednictvím zastoupení největších aerolinek v cizině, bývá to ale cenově nevýhodné, protože zaplatíte cenu přepočtenou v oficiálním kurzu. Další možností je zavolat do call centra letecké společnosti a zarezervovat letenky po telefonu. Nejlepší je koupit letenky až v Íránu na letišti, na pobočkách leteckých společností nebo přes cestovní agentury. Letenky je možné rezervovat i přes portál Alibaba, bohužel je ale nelze platit evropskou kartou, nehledě na to, že stránky jsou pouze v perštině. V době největších svátků nenechávejte koupi letenek na poslední chvíli, protože se místa v letadlech rychle plní. Berte na vědomí, že většina vnitrostátních linek odlétá a přilétá na teheránské letiště Mehrabad, nikoli na mezinárodní letiště Imáma Chomejního.

Hlavní íránské letecké společnosti

  • Iran Air: národní dopravce Íránu a jedna z nejstarších aerolinek Blízkého Východu létá do téměř 30 domovských a několika desítek zahraničních destinací.
  • Iran Airtours: dceřiná společnost Iran Air se základnou v Teheránu a Mašhadu operuje lety do celé řady domovských měst.
  • Mahan Air: soukromá aerolinka patří k nejoblíbenějším leteckým dopravcům v zemi a nabízí letecké spojení do téměř třiceti destinací po celém Íránu v ekonomické a business třídě.
  • Iran Aseman Airlines: třetí největší společnost Íránu létá do téměř dvaceti domovských a několika zahraničních destinací.

Další letecké společnosti

Autobusová

Autobusy patří mezi nejlevnější a nejběžnější prostředky hromadné dopravy po Íránu. Můžete si vybrat mezi obyčejnými autobusy nebo komfortnějšími a zhruba dvakrát tak drahými VIP autobusy, které doporučujeme především na delší cesty a noční přejezdy. Ve VIP busech je více prostoru, sedadla se dají sklopit do polohy pro spaní a většinou dostanete i občerstvení. Pokud cestujete v páru, může se vám stát, že budete rozděleni do mužské a ženské části.

Jízdenky jsou k dostání přímo na autobusových terminálech nebo v cestovních agenturách. Jízdenku by vám měl být schopen zarezervovat i váš hotel. Kromě velkých svátků bývají jízdenky dostupné i v den odjezdu, pro klid duše je ale lepší koupit je alespoň den předem. Počítejte s tím, že některá větší města mají více autobusových terminálů, ze kterých odjíždí autobusy několika dopravních společností. Ze kterého nádraží odjíždí váš autobus vám poradí v hotelu nebo ubytovně, případně se zeptejte řidiče taxíku. Velká zavazadla cestují v přepravním prostoru autobusu a ačkoliv jsou případy vykradení batohu ojedinělé, je lepší zavazadlo opatřit zámkem.

Autobusová nádraží v Teheránu

Hlavní město má čtyři autobusové terminály, kterými jsou:

  • Západní terminál Gharb: výchozí bod a cílová stanice linek směřujících na západ od hlavního města (například Alamut, provincie Kurdistán) a do regionu Kaspického moře. Na tomto nádraží budete pravděpodobně vystupovat z autobusů přijíždějících z Turecka nebo Arménie. Terminál se nachází u stanice metra Meydan-e Azadi.
  • Východní terminál Shargh: terminál je určen odjezdům autobusů do provincie Khorasan a také odtud odjíždí hrstka autobusů do měst severně od Teheránu. Nejbližší stanicí metra je stanice Tehranpars.
  • Jižní terminál Jonoob: z Jižního autobusového terminálu odjíždějí linky na jih Íránu, například do Qomu, Kášánu, Kermánu , Šírázu, Jazdu, Bandar Abbasu nebo Isfahánu. Na toto nádraží se dostanete pohodlně metrem na stanici Terminal-e Jonoob.
  • Terminál Beihaghi (také Arjantin): nachází se vedle náměstí Arjantin (Argentina square), asi kilometr cesty od stanice metra Mosalla, ke které jezdí autobusy BRT. Z tohoto terminálu se dostanete do měst jako Isfahán, Jazd, Šíráz, Tabríz, Mašhad nebo Rašt.                

Některé autobusové společnosti v Íránu

  • Iran Peyman (stránky jsou pouze v perštině): společnost vypravuje VIP busy například na linkách Tabríz-Teherán nebo Teherán-Isfahán.
  • Royal Safar Iranian
  • Hamsafar: dopravce využívá teheránský terminál Beihaghi, odkud vypravuje například autobusy do Isfahánu.
  • Tak Safar Iranian (stránky jsou pouze v perštině)
  • Seiro Safar

Vlaková

Íránská železniční síť je poměrně hustá, další tratě se staví nebo se plánují stavět, takže vlakem je možné cestovat skoro do všech velkých měst v Íránu. Pokud necestujete vysokorychlostními vlaky, bývá vlaková doprava pomalejší než doprava autobusová a také není tak frekventovaná. Vlaky (zejména na nejpopulárnějších trasách) proto bývají často vyprodané na několik dní dopředu a místo ve vlaku je tak třeba rezervovat s předstihem. Železniční dopravu po Íránu provozují zejména státní dráhy (www.raja.ir, další informace naleznete také na neoficiálních stránkách íránských železnic www.iranrail.net) a dále několik soukromých společností.

Státní dráhy Raja provozují různé typy vlakových souprav, od příměstských vlaků, které spojují velká města s okolními satelitními městy, přes salónní sedačkové soupravy, vhodné pro cestování během dne na kratší vzdálenosti, až po lůžkové vlaky s kupé se 4 nebo 6 lůžky.

Vlaky Fadak

Vysokorychlostní a velmi komfortní vlaky Fadak jezdí denně na lince z Teheránu do Mašhadu, Qomu nebo Zanjanu. Jízdenky se prodávají do pěti tříd, lišících se stupněm pohodlí a poskytovaných služeb. I v nejlevnější třídě se ale dočkáte servisu jako v letadle, v ceně jízdenky je například zahrnuto jídlo a pití, samozřejmostí je wifi a audio a video systém. Ceny jízdenek se pohybují od 1.500.000 do 4.500.000 IRR. Další informace najdete na stránce www.fadaktrains.com, jízdenky si můžete koupit také přes tuto aplikaci, kterou si ale mohou stáhnout jen ti, kteří mají telefon s androidem. Ani stránky ani aplikace bohužel nemají anglickou mutaci.

Nejpopulárnější vlakové trasy

  • Teherán-Šíráz: 683 km, 11-14 hodin, jízdenky zhruba 1,5 milionu IRR
  • Teherán-Mašhad: 741 km, cca 11-12 hodin, jízdenky zhruba 800 tisíc až 1,5 milionu IRR, vlaky Fadak až 4,5 milionu IRR.
  • Teherán-Tabríz: 529 km, cca 12 hodin, jízdenky zhruba 600 tisíc až 900 tisíc IRR

Lodní

Lodní dopravu mezi pevninou a íránskými ostrovy a také spojení s dalšími zeměmi v Perském zálivu zajišťuje především společnost Valfajr. Nejpopulárnější trasy směřují na ostrovy Hormuz, Kešm a Kiš.

  • Ostrov Hormuz: na ostrov jezdí 6x denně trajekty z přístavu Bandar Abbas (přístav Shahid Haqani Passenger Port). Plavba trvá 40 minut a lístek stojí 100.000 IRR. Na Hormuz se dostanete lodí i z vedlejšího ostrova Kešm, lodě vyplouvají dvakrát denně, plavba trvá 50 minut a lístek stojí 150.000 IRR.
  • Ostrov Kešm: speedboaty vyplouvají každou chvíli z Bandar Abbas a na ostrově jsou za 30 až 60 minut v závislosti na typu lodi a počasí. Lístek na loď stojí 200.000 IRR. Trajekty pro přepravu aut vyplouvají z přístavu Bandar e Pohl, který leží asi 60 km západně od Bandar Abbas.
  • Ostrov Kiš: na ostrov se dostanete lodí z přístavu v Bandar e Charak nebo Bandar Lengeh (120.000 IRR).

Snapp

Pro cestování po téměř všech íránských městech si můžete stáhnout apku Snapp, která funguje podobně jako Uber a je levnější než taxi. Abyste si ale aplikaci stáhli, musíte mít íránskou SIM kartu. Pak už jen vyberete místo, kde chcete, aby vás řidič vyzvednul, zvolíte druh služby (ženy si mohou vybrat auto s řidičkou), potvrdíte a jedete. Cenu v hotovosti zaplatíte na konci jízdy.

Autem

Půjčení auta v Íránu je možné, počítejte ale s hustým a často velmi chaotickým provozem ve městech a také s tím, že spousta místních řidičů nedodržuje dopravní předpisy. Auto dává smysl v momentě, kdy nemáte mnoho času a chcete se podívat i na místa s horší dopravní dostupností. Cestování vlastním autem nahrávají i neskutečně nízké ceny benzínu. Naopak nemá smysl si půjčovat auto v Teheránu, který je ucpaný auty. Vjezd do centra Teheránu ve špičce (kromě pátku) je navíc možný jen s povolením, které je sice levné, ale je to starost navíc. Pro řízení auta budete potřebovat mezinárodní řidičský průkaz podle vídeňské úmluvy, platný tři roky.

V Íránu se řídí vpravo, silnice ve městech a na hlavních tazích mezi velkými městy jsou v dobrém stavu, na venkově se můžete setkat s nezpevněnými cestami. Nejvyšší povolená rychlost mimo města je 80 km/h, na dálnicích 110-120 km/h. Platí nulová tolerance alkoholu za volantem.

UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele