logo

Regiony

Doporučené plány cesty

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
DOPRAVA
UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Hlavní aktivity

Pěší turistika

ZOBRAZIT MAPU MÍST

Indonésie nabízí nepřeberné možnosti pěší turistiky, ať už pomyslíte na výšlap na sopku, cestu na rýžová pole nebo trek napříč džunglí. V odlehlejších končinách je chůze často jediný způsob, jak se dostat do domorodých vesnic nebo za ohroženými druhy zvířat. K nejpopulárnějším indonéským trekům patří výšlap na sopky Bromo a Merapi na Jávě, Batur a Agung na Bali nebo Rinjani na Lomboku a dále treky po národních parcích a přírodních rezervacích.

Výšlap na sopku Merapi (2930 m n.m.) začíná pro většinu cestovatelů v New Selo, které leží cca 2 km od vesnice Selo a asi hodinu, až dvě jízdy z Yogyakarty. Odtud se pokračuje pěšky směrem k vrcholu vulkánu, vzdálenému zhruba 4 km. Ač se jedná o relativně krátkou vzdálenost, její zdolání zabere většině lidí přibližně 4-5 hodiny, a to díky poměrně náročnému a strmému stoupání. Nejvíce vyčerpávající jsou poslední stovky metrů, kdy se boříte do strmého svahu, plného uvolněných kamenů a sopečného štěrku. Průvodce není povinný, ovšem vzhledem k tomu, že většina lidí absolvuje výstup ke kráteru za tmy, jej lze doporučit. Za vstup do parku se platí poplatek 225.000 IDR o víkendu, respektive 150.000 IDR ve všední den. Výstup na sopku nabízejí agentury za přibližně 400.000 IDR na osobu. Vulkán Merapi patří k nejaktivnějším vulkánům světa, proto je výšlap zakázaný v době zvýšené sopečné aktivity (aktivitu sopky je možné sledovat na www.merapi.bgl.esdm.go.id), stejně jako při nepříznivém počasí.  

Výšlap na balijskou sopku Batur (1717 m n.m.) z vesnice Toya Bungkah zabere cca 1.5-2.5 hodiny, celý trek se dá pohodlně zvládnout zhruba za 4-5 hodin, v čemž je zahrnut dostatek času na odpočinek a focení. Výstup na Gunung Batur je středně náročný trek. Většina turistů vstává brzy ráno a volí cestu za tmy, aby si užila nádherných výhledů během východu slunce. V tom případě bude lepší pronajmout si průvodce. Výlet na sopku organizuje i mnoho turistických agentur na Bali, většina z nich si účtuje cca 350.000 IDR za transport z hotelu a průvodcovské služby. Pokud vás bude víc, lze cenu ještě usmlouvat.    

Zdolání sopky Agung (3031 m n.m.) vyžaduje daleko větší kondici než výstup na nedaleký vulkán Batur. Nahoru je možné dostat se dvěma způsoby. Populárnější cesta začíná v Pura Pasar Agung a vede jen k okraji kráteru (cca 4 hodiny), méně populární a náročnější cesta vede z Pura Besakih a dovede vás až na samotný vrchol vulkánu (cca 6-7 hodin). Většina návštěvníků vyráží na vrchol v rámci organizovaných výletů s průvodcem, kterého vám pomohou zajistit místní cestovní agentury nebo hotely. Na sopku se obvykle vyráží v brzkých ranních hodinách a výstup tak probíhá za tmy.    

Výšlap na sopku Rinjani (3726 m n.m.) lze uskutečnit ze dvou směrů. Výstup ze Senaru je méně náročnější variantou, startující zhruba 2 km západně od vesnice Bayan. Senaru je hlavní vstupní branou do parku Gunung Rinjani, kde se platí vstupní poplatek do parku i poplatek určený vesnici. Trek ze Senaru na vrchol sopky zabere dva dny, třetí den se můžete vydat na dno kaldery, kde se nacházejí horké prameny. Druhou alternativou je výstup ze Sembalun Lawang na východě hory, který je považován za náročnější, ale zajímavější možnost. Nejkratší dvoudenní výstup startuje ráno v Sembalun Lawang a trvá celý den až k východní římse kráteru, nacházející se ve výšce 2639 metrů, kde se přenocuje. Druhý den se vstává kolem 2 hodiny ráno, abyste stihli východ slunce na vrcholu vulkánu. Turisté s horší kondičkou by měli zvážit méně náročnější trek, třeba výstup na Batur na sousedním ostrově Bali. Nejlepší dobou pro zdolání vulkánu je suché období od května do listopadu, od ledna do března bývá park uzavřen kvůli silným dešťům. Výšlap, pokud možno, neplánujte na víkend, kdy je tu spousta turistů.

Na konci treků na Mount Ijen na Jávě nebo ke kráterovým jezerům Kelimutu na ostrově Flores budete odměněni strhujícími výhledy na sopečná jezera a okolní vulkanickou krajinu. Výhledem na členité pobřeží se zálivy budete uchváceni i na ostrově Pulau Padar, který je součástí národního parku Komodo. Na sousedním ostrově Flores doporučujeme zhruba čtyřhodinový trek do vesnice Wae Rebo s tradičními domky, ukryté v malebné horské krajině. Nejkrásnější treky Sumatry nabízí národní park Taman Leuser s džunglí Bukit Lawang, kde můžete spatřit ohrožené orangutany.

Potápění

ZOBRAZIT MAPU MÍST

Potápění a šnorchlování patří k nejoblíbenějším aktivitám téměř každého návštěvníka Indonésie. A není divu. Podmořský svět, obklopující tisícovky indonéských ostrovů, patří nepochybně k tomu nejkrásnějšímu, co lze na světě vidět. V rámci Indonésie patří k top potápěčským lokalitám především Togianské ostrovy, mořský park Bunaken u Sulawesi nebo Raja Ampat u Papuy. Ale ani další místa v podmořských krásách nijak nezaostávají. Na Bali se můžete vydat šnorchlovat či potápět k ostrovu Menjangan na severozápadě ostrova, do oblasti Padang Bai na jihovýchodě ostrova, na Nusa Lembongan nebo Nusa Penidu. Potápěči na Bali se mohou vydat také k lokalitě zvané Amed.

Cestou po památkách střední Jávy můžete udělat malou odbočku k ostrovům Karimunjawa, na severozápadě Sumatry patří k exkluzivním potápěčským místům Pulau Weh. Krásná místa jsou k vidění i kolem ostrovů Gili u Lomboku.

Surfing

ZOBRAZIT MAPU MÍST

K nejpopulárnějším surfařským destinacím patří především Bali a Lombok. Na Lomboku najdete nejlepší místa k surfování na jihu ostrova, od Desert Point, přes Kutu až po Eka’s Bay. Pár míst se nachází i na západě Lomboku a na ostrovech Gili. Výhodou je, že tu není tolik lidí jako na sousedním Bali, které se stalo rájem indonéského surfingu. Spoustu škol surfingu a obchodů s vybavením najdete zejména v Kutě, k dalším populárním místům na Bali patří Uluwatu na jihozápadě ostrova, Batu Bolong, Canggu, Keramas, Bingin, Nusa Dua nebo Padang Padang, kde se každoročně konají mezinárodní závody.

Za surfováním však není třeba jezdit jen na Bali nebo Lombok, neboť řadu dalších fantastických míst najdete napříč celými ostrovy. Prvotřídní vlny nabízí například Mentawajské ostrovy a ostrov Nias u pobřeží západní Sumatry nebo málo navštěvovaná Sumba (pláž Nihiwatu nebo Miller's Right) a Sumbawa (Super Suck, Nungas). Dobrou alternativou surfování na Bali je nedaleký G-Land (Grajagan) na pobřeží východní Jávy.

Klub vodních sportů na Gili Air pronajímá vybavení na kitesurfing a poskytuje lekce kitesurfingu.  

Mohlo by se hodit:

Další aktivity

Rafting
ZOBRAZIT MAPU MÍST

Rafting a také kajaking je možné provozovat na řece Alas v národním parku Gunung Leuser, kde se sjíždí z vesnice Agusan dolů do města Gelombang. Plavba nenabízí pouze sportovní a adrenalinový zážitek, ale také nádherné výhledy na okolní přírodu a divoká zvířata. Vynikající podmínky pro rafting poskytují i řeky na Bali (Ayung, Melangit, Telaga Waja), západě Jávy (Sungai Citarik) nebo na ostrovech Kalimantan (Sungai Amandit) či Sulawesi (řeka Sungai Sa’dan).

Mohlo by se hodit:

navrhnout změnu
Lezení po skalách

Lezení po skalách lze praktikovat na mnoha místech po celém souostroví, zajímavé cesty najdete třeba v údolí Harau na západní Sumatře.

navrhnout změnu
Pro děti

Klikněte na tento odkaz, pokud hledáte informace co dělat s dětmi na Bali.

navrhnout změnu

Nejlepší nabídky pro cestovatele