logo

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa v regionu

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA

Bali - Ostrov bohů

Ostrov Bali, ležící mezi Jávou a Lombokem, měří na šířku kolem 150 km a ze severu na jih něco málo přes 100 km. Bali patří k nejnavštěvovanějším destinacím celé Indonésie. K nejlidnatějším aglomeracím Bali patří Denpasar a Kuta na jihu ostrova, skutečná krása Bali však spočívá v kulturním a přírodním bohatství, ukrytém v horách a jezerech vnitrozemí ostrova, malebných rýžových polích, ve stovkách architektonických památek, hinduistických svátcích a rituálech či balijských tancích a dalším umění.

ZÁKLADNÍ INFORMACE
DOPRAVA
UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Hlavní aktivity

Šnorchlování

ZOBRAZIT MAPU MÍST

Skvělé šnorchlování si užijete zejména kolem ostrova Menjangan, ležícího při severozápadním břehu Bali. Abyste se dostali k ostrovu, je třeba si na pevnině pronajmout člun, buď levnější pro více osob, případně si můžete připlatit a k ostrovu se vydat na palubě privátní loďky. Dalším místem vhodným pro šnorchlování i potápění je Blue Lagoon v oblasti Padang Bai s bohatým podmořským životem soustředěným kolem zdejších korálů.

Z Bali se můžete vydat lodí k ostrovům Nusa Lembongan nebo Nusa Ceningan - dobré lokality pro šnorchlování se nacházejí kolem západního pobřeží, například v oblasti Mushroom Bay.

Potápění

ZOBRAZIT MAPU MÍST

Bali je součástí tzv. korálového trojúhelníka", který se pyšní jednou z největších mořských biodiverzit na světě. Moře v okolí ostrova nabízí ideální potápěčské lokality pro zkušené i nezkušené potápěče, plné korálových zahrad, podmořských sopečných formací i potopených vraků lodí. Začátečníci se mohou soustředit na místa v okolí Amedu, Padang Bai a ostrova Menjangan, kde bývá klidnější moře. Pokročilí potápěči mohou vyzkoušet náročnější ponory kolem ostrovů Nusa Penida, Nusa Lembogan a Candidasa. Krásné místo na potápění nabízí třeba Crystal Bay na západě ostrova Nusa Penida. Magnetem pro potápěče je také potopený vrak lodi USAT Liberty, nacházející se v hloubce 30 metrů při východním pobřeží Bali (Pantai Tulamben). Další lokalitou je okolí vraku japonské válečné lodi, ležící na dně moře v zálivu Lipah. Blue Lagoon v oblasti Padang Bai je mimo jiné známá možnostmi nočního potápění, během kterého můžete spatřit vzácné žraloky leopardí.

Nejlepší podmínky pro potápění panují během suchého období mezi květnem a zářím.

Surfing

ZOBRAZIT MAPU MÍST

Bali a vedlejší Lombok patří k prvotřídním indonéským surfařským lokalitám, kde působí řada surfařských center a škol. Nejvhodnější pláže k surfování najdete především kolem jižního pobřeží Bali a poloostrova Bukit. Spoustu škol surfingu a obchodů s vybavením najdete zejména v Kutě a Legianu, k dalším populárním místům na Bali patří Uluwatu na jihozápadě ostrova a dále Suluban, Batu Bolong, Balangan, Nusa Dua, Bingin, Keramas, Canggu nebo Padang Padang, kde se každoročně konají mezinárodní závody.

Mohlo by se hodit:

Pěší turistika

ZOBRAZIT MAPU MÍST

Přesvědčete se sami, že Bali není jen o koupání, surfování, nočním životě a návštěvě památek. Relativně malý ostrov nabízí i bezpočet příležitostí k pěší turistice, ať už se jedná o krátké výlety mezi rýžovými poli nebo náročnější výšlapy na zdejší sopky.

Výšlap na sopku Batur (1.717 m n.m.) z vesnice Toya Bungkah zabere cca 2-2,5 hodiny. Většina cestovatelů vstává brzy ráno a volí cestu za tmy, aby si užila nádherných výhledů během východu slunce a také aby se vyhnula největšímu horku. V tom případě bude lepší pronajmout si průvodce. Průvodce pro výšlap není oficiálně nutný, spousta turistů se už ale setkala s místní průvodcovskou mafií, jejíž členové odmítají individuální turisty pustit na samostatný výšlap a uchylují se dokonce i k násilí. Od turistů pak za své průvodcovské služby požadují přemrštěné sumy. Výlet na sopku organizuje i mnoho turistických agentur na Bali, většina z nich si účtuje cca 350.000 Rp za transport z hotelu a průvodcovské služby. Pokud vás bude víc, lze cenu ještě usmlouvat.    

Zdolání sopky Agung (3.031 m n.m.) vyžaduje daleko větší kondici než výstup na nedaleký vulkán Batur. Nahoru je možné dostat se dvěma způsoby. Populárnější cesta začíná v Pura Pasar Agung a vede jen k okraji kráteru (cca 4 hodiny), méně populární a náročnější cesta vede z Pura Besakih a dovede vás až na samotný vrchol vulkánu (cca 6-7 hodin). Většina návštěvníků vyráží na vrchol v rámci organizovaných výletů s průvodcem, které vám pomohou zajistit místní cestovní agentury nebo hotely. Na sopku se obvykle vyráží v brzkých ranních hodinách a výstup tak probíhá za tmy.

Ubud není jen kulturním a uměleckým centrem ostrova, ale v jeho okolí se dá podniknout i spousta zajímavých výletů, díky nimž si alespoň na chvíli odpočinete od hluku aut a motorek. K nejpopulárnějším určitě patří Campuhan Ridge Walk, 9 km dlouhý trek, během něhož si užijete spoustu scénických výhledů na tropickou přírodu, zelené kopce a údolí. Výchozí bod treku se nachází poblíž hotelu Warwick Ibah. Za návštěvu stojí také rýžové terasy Tegalalang, zapsané na Seznamu UNESCO. Terasovitě uspořádaná políčka můžete navštívit individuálně nebo v rámci organizovaných výletů, které pořádají agentury v Ubudu. Za rýžovými poli vede i Kajeng Walk, který startuje na Jalan Kajeng. Trek můžete ideálně spojit se Subak Juwuk Manis Walk a dokončit tak celý okruh, což vám bude trvat zhruba hodinu.

Pláž

ZOBRAZIT MAPU MÍST

Pobřeží Bali lemuje bezpočet krásných pláží (pláž se řekne pantai), které přitahují nejen milovníky slunce a moře, ale také surfaře nebo potápěče z celého světa. K nejhezčím plážím Bali patří:

 • Pandawa Beach - pláž leží v oblasti Nusa Dua na jihu Bali a je oblíbená jak mezi místními, tak mezi turisty, přestože se na ní platí vstupné 15.000 IDR. Pláž je ideálním místem pro půjčení kajaku.
 • Padang Padang Beach - pláž na jihu Bali je populární také mezi surfaři
 • Balangan Beach - pláž na jihu Bali je vyhlášená mezi surfaři a také populárním místem pro focení svateb. Kromě toho si zde užijete magických západů slunce.
 • Karma Beach - relativně malá pláž na jihu Bali, ke které je třeba sejít po schodech dolů, takže bývá poměrně prázdná.
 • Melasti Beach - pláž leží východně od pláže Karma, jedná se o poměrně dlouhou pláž se zlatým pískem, na pláž se platí vstupné 5.000 IDR.
 • Green Bowl Beach - pláž se nachází východně od Melasti Beach, jedná se o malou pláž, rozdělenou skalisky na východní a západní část. Pláž je mimo jiné populární mezi surfaři.
 • Nyang Nyang Beach - pláž se nachází na jihu Bali, nedaleko proslulého chrámu Uluwatu. K pláži se dostanete pěšky po zhruba 30 minutách chůze po cestě z kopce, tudíž nebývá plná lidí. Na pláži je možné surfovat a provozovat paragliding.
 • Bias Tugel Beach (Secret Beach) - jedna z nejhezčích pláží Bali se nachází na jihovýchodě ostrova, poblíž přístaviště lodí v Padang Bai. K bělopísčité pláži a tyrkysovému moři dorazíte po cestě z kopce, vypínajícího se nad pláží.
 • Kelingking Beach - jen málo návštěvníků Bali si nechá ujít strhující výhled na tuto pláž, lemující vysoká skaliska na jihozápadě ostrova Nusa Penida. Díky své poloze a obtížné přístupnosti je pláž méně navštěvovaná. K pláži se dostanete po provizorních schodech, což vám zabere zhruba půl hodiny, cesta zpět pak dalších zhruba 45 minut. Zvláštní kouzlo se nad pláží a útesy rozprostře v době západu slunce.
 • Atuh Beach - další ztracená pláž leží na jihovýchodě Nusa Penidy. Pláž Atuh Beach se rozkládá mezi dvěma útesy a platí se na ní vstupné 10.000 IDR.
 • Crystal Bay - záliv s pěknou pláží se nachází na západním pobřeží ostrova Nusa Penida. Crystal Bay je vyhlášenou potápěčskou lokalitou, kde můžete mimo jiné spatřit vzácné ryby s názvem měsíčník.
 • Tanjung Benoa Beach- pokud patříte k příznivcům vodních sportů a radovánek, pak je pro vás tato pláž tím pravým místem.
 • Kuta Beach
 • Dreamland Beach (také zvaná New Kuta Beach) - plně vybavená pláž na jihu Bali, známá dobrými podmínkami pro surfing.
 • Nunggalan Beach - dlouhá pláž s vrakem lodi se nachází na jihu Bali a patří k plážím s minimem turistů.
 • Amed Beach - pláž na východě Bali nemá písek, ale tvoří jí černé sopečné oblázky. Pláž Amed je vyhlášenou potápěčskou lokalitou.

Kultura národa

ZOBRAZIT MAPU MÍST

Taneční vystoupení

Každý návštěvník Bali by měl alespoň jednou navštívit nějaké představení balijských tanců. Mezi nejznámější tance patří legong, který doprovázejí mimická gesta a složité pohyby prstů i chodidel tanečnic, dalším typickým tancem je kecak, unikátní balijský ohnivý tanec, vycházející ze starých rituálních tanců, který není doprovázen hudbou. O zvukovou kulisu se stará chór desítek mužů sborově vyluzujících různé skřeky. Legong a kecak však zdaleka nejsou jedinými balijskými tanci, ostrov se může pochlubit několika dalšími tradičními tanci, z nichž devět jich figuruje na Seznamu UNESCO jako nehmotné kulturní dědictví.

Taneční představení se konají na mnoha místech po celém ostrově, jako je:

 • Královský palác Ubud, vystoupení obvykle začíná v 19:30 a vstupenky stojí 100.000 IDR.
 • Chrám Saraswati, Ubud, vystoupení obvykle začíná v 19:30 a vstupenky stojí 80.000 IDR.
 • Chrám Uluwatu, vystoupení tance kecak obvykle začíná v 18:00, vstupenky stojí 100.000 IDR.
 • Kulturní park Surya Mandala, chrám Tanah Lot, vystoupení se konají denně od 18:30
 • Agung Rai Museum od Art in Bali, Ubud, živá představení se pořádají obvykle od pondělí do pátku (15:00-17:00) a v neděli (10:30-12:00)
 • Kulturní park Garuda Wisnu Kencana, Jimbaran - vystoupení začínají v 18:30

Termální prameny

ZOBRAZIT MAPU MÍST

Mimořádná geotermální aktivita ostrova je mimo jiné zdrojem mnoha termálních lázní, které je možné navštívit a zrelaxovat v bazénech napájených termálními prameny. Za prameny podobného typu se můžete vydat například do:

 • Air Panas Banjar
 • Toya Devasya - lázně s horkými prameny leží při pobřeží jezera Danau Batur. Vstupné pro dospělého činí 200.000 IDR + 30.000 vládní daň.

Další aktivity

Rafting
ZOBRAZIT MAPU MÍST

Vynikající podmínky pro rafting poskytují řeky Ayung, Melangit nebo Telaga Waja. Rafting na Bali si lze rezervovat například u agentury Mason Adventures Bali.

navrhnout změnu
Pro děti
navrhnout změnu
Nákupy
ZOBRAZIT MAPU MÍST

Bali je ideálním místem pro nákup lokálních produktů všeho druhu. Centrem balijského uměleckého života je zejména město Ubud (můžete navštívit zdejší umělecký trh na Jalan Raya Ubud), i když bezpočet dalších nákupních možností najdete po celém ostrově, včetně nočních trhů a trhů s čerstvou produkcí ovoce, zeleniny a květin (např. Candi Kuning v regionu Bedugul), či ryb (rybí trh Kedonganan v Jimbaranu). Z dalších uměleckých trhů je známý ten v Sukawati (Pasar Seni Sukawati) nebo Guwangu (Pasar Seni Guwang), které se nacházejí v regentství Gianyar na jihu Bali. Pokud preferujete spíše větší, moderní nákupní centra, vypravte se na nákupy do Kuta Beachwalk (Jalan Pantai Kuta), Mal Bali Galeria (Jalan Bypass Ngurah Rai) nebo Discovery Shopping Mall (Jalan Kartika Plaza). Populárním místem je také Kuta Square, nacházející se jen pár metrů od Kuta beach, s ulicí lemovanou mnoha obchody a restauracemi.  

navrhnout změnu

Nejlepší nabídky pro cestovatele