logo

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa v regionu

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA

Bali - Ostrov bohů

Ostrov Bali, ležící mezi Jávou a Lombokem, měří na šířku kolem 150 km a ze severu na jih něco málo přes 100 km. Bali patří k nejnavštěvovanějším destinacím celé Indonésie. K nejlidnatějším aglomeracím Bali patří Denpasar a Kuta na jihu ostrova, skutečná krása Bali však spočívá v kulturním a přírodním bohatství, ukrytém v horách a jezerech vnitrozemí ostrova, malebných rýžových polích, ve stovkách architektonických památek, hinduistických svátcích a rituálech či balijských tancích a dalším umění.

ZÁKLADNÍ INFORMACE
DOPRAVA

Doprava na ostrov

Letecká

Mezinárodní letiště Ngurah Rai na Bali se nachází na jihu ostrova, zhruba 13 km jižně od Denpasaru. Letiště je aktuálně druhým nejrušnějším letištěm Indonésie (po mezinárodním letišti v Jakartě), které však již přestává kapacitně vyhovovat rostoucímu náporu letecké dopravy, a proto se v budoucnu plánuje stavba nového letiště na severu ostrova. Letiště tvoří mezinárodní terminál a terminál pro vnitrostátní lety (domestic)

Bali má dobré letecké spojení především s dalšími velkými asijskými městy, jako je Kuala Lumpur, Hong Kong, Singapur nebo Bangkok, z Evropy (potažmo z České republiky) můžete na Bali letět se společnostmi Emirates (přes Dubaj), Qatar Airways (přes Dauhá), Korean Air (přes Soul), KLM (přes/z Amsterdamu s mezipřistáním v Singapuru) a nově také s Turkish Airlines (přes Istanbul). Polský dopravce LOT nabízí sezónní charterové lety z Varšavy a národní letecký dopravce Indonésie, Garuda Indonesia, pak přímé lety z Londýna.

Lodní

Lodní linky spojují Bali s okolními ostrovy Jávou a Lombokem i některými vzdálenějšími ostrovy, jako je například Sumbawa. Hlavní balijské přístavy se nacházejí v Denpasaru, Sanuru a Padang Bai, některé lodě vyplouvají i z dalších přístavů, jako je Gilimanuk, Amed nebo Kuta. Mezi populární lodní linky patří zejména:

  • Z Bali na ostrovy Gili a Lombok - linky mezi Bali a Lombokem operuje hned několik soukromých společností, přičemž nejvíce spojů vyplouvá z balijského přístavu Padang Bai a končí v Bangsalu na Lomboku. Z přístavu Amed na Bali můžete využít spojů společnosti Free Bird Express, které zastavují na ostrovech Gili Trawangan, Gili Meno, Gili Air a končí v přístavu Bangsal na Lomboku. Cesta trvá zhruba 2 a čtvrt hodiny a jednosměrný lístek na loď stojí 500.000-650.000 Rp. Společnost Blue Water Express nabízí spojení balijských přístavů Serangan a Padang Bai s ostrovy Gili a přístavem Teluk Kode na Lomboku. Mimo to se s tímto dopravcem můžete vydat i ze Seranganu na přilehlý ostrůvek Lembongan. Denní transfer z Bali (Padang Bai) na ostrovy Gili a Lombok (Bangsal) poskytuje také společnost Eka Jaya Fast Boat. Z Bali (Serangan) na Gili a do Bangsalu vás dopraví také dopravce Marina Srikandi, z Padang Bai na Gili a do Bangsalu dále Patagonia Xpress, Wahana Gili Ocean nebo Gili Gili Fast Boat. Další spojení poskytuje Scoot Fast Cruises s linkou z balijského Sanuru do Senggigi na Lomboku, se zastávkami na ostrově Lembongan a na ostrovech Gili nebo státní společnost PELNI, operující linku z Denpasaru (Benoa) do Lembaru na Lomboku (53.000 Rp).
  • Z Bali na Jávu - mezi oběma ostrovy lze využít několika linek, nejkratší trasa vede mezi přístavy Ketapang poblíž města Banyuwangi na Jávě a Gilimanukem na Bali (cesta lodí trvá zhruba 45 minut). Tuto trasu operuje například ASDP Indonesia Ferry, který nabízí jak osobní, tak trajektovou dopravu. Jednosměrný lístek pro dospělého stojí 6.500 Rp. Z Banyuwangi do Denpasaru (přístav Kedonganan) vyplouvá každý den ve 14:30 rychlá loď společnosti Marina Srikandi, zpět se vrací v 7:30. Nezapomeňte, že na Bali je oproti Jávě o hodinu víc. Státní společnost PELNI nabízí také linku ze Surabaye do Denpasaru (Benoa). Plavba ovšem trvá 30 hodin, lístek stojí 187.000 IDR.
  • Z Bali na Flores - lodě PELNI vyplouvají z Denpasaru (Benoa) do přístavu Labuhanbajo na Floresu se zastávkami na Lomboku a Sumbawě (Bima). Plavba trvá 32 hodin a lístek stojí 230.500 IDR.

Autobusem

Z hlavního balijského autobusového nádraží Mengwi jezdí autobusy na Jávu (Banyuwangi, Probolinggo, Malang, Surabaya, Yogyakarta a další města) a také na Lombok (Mataram) nebo Sumbawu (Bima).

Doprava po ostrově

Doprava z letiště

Z mezinárodního letiště Ngurah Rai se do Denpasaru a dalších destinací dostanete buď taxíkem nebo autobusem.

  • Výhradním provozovatelem taxislužby z letiště je společnost Bali Airport Taxi (Taksi Ngurah Rai), které jezdí za fixní taxy, jejichž výše závisí na zóně, ve které se nachází cílová destinace. Podle vzdálenosti od letiště se počítá 10 zón, jízdné do 1. zóny stojí 100.000 IDR, cesta do zóny 10 vás vyjde na 800.000 IDR. Jízdné se platí prostřednictvím předplacených voucherů, který si koupíte u stánku taxislužby v příletové hale. Ostatní vozy taxi sice mají povoleno pouze vysadit pasažéry u terminálu, nicméně můžete zkusit vzít si nějaké taxi, které právě přivezlo pasažéry k odletové části terminálu.
  • Na letišti mají zastávku autobusy Trans Sarbagita na linkách Batubulan-Nusa Dua a Tabanan-Airport. Stanice autobusů se nachází u příletového terminálu pro mezinárodní lety, jízdné stojí 7.500 IDR.
  • Další možností je objednat si ojek (mototaxi) přes aplikaci Go-jek, kterou musíte mít ovšem předem nainstalovanou nebo si ojek sehnat u příletové části terminálu pro vnitrostátní lety. Cestovat na motorce z letiště samozřejmě předpokládá, že s sebou nemáte tři kufry.

Autobusová

Autobusovou dopravu mezi Denpasarem a okresy Badung, Gianyar a Tabanan zajišťuje společnost Trans Sarbagita, provozovaná vládou Bali. Autobusy jezdí na několika linkách (koridorech) od 5:30 do 21:00 za 3.500 IDR, cestování autobusy po ostrově ale není zrovna ideální, proto je lepší si půjčit skútr nebo občas použít taxi.

Minibusem (bemo)

Většina Balijců běžně cestuje malými minibusy nebo dodávkami, kterým se v Indonésii obecně říká bemo. Bemo vás zaveze všude po městě i mimo města za velice nízké ceny (cca 5.000-15.000 IDR na kratších vzdálenostech), navíc v nich máte příležitost dostat se do blízkého kontaktu s místními lidmi. Bema poznáte podle žlutých poznávacích značek.

Bema jezdí ze svých terminálů, různě roztroušených po městě, nebo si na ně můžete mávnout kdekoliv po cestě, musíte ale vědět, kam které bemo jede. V Denpasaru k takovým terminálům patří Ubung na severu města. Ubung je hlavní terminál, ze kterého jezdí autobusy i bema na severozápad a do centrálních oblastí Bali. Dalším terminálem je Batubulan, nacházející se na severovýchodním okraji Denpasaru v okrese Gianyar. Z tohoto terminálu se dostanete na východ Bali do Padang Bai, Candidasy a také do Ubudu. Kromě toho odtud jezdí autobusy Trans Sarbagita do Sanuru, Kuty, na letiště nebo Jimbaranu. V centru Denpasaru se nachází terminál Tegal, odkud jezdí bema na jih do Kuty, Sanuru nebo Nusa Dua.

Názvy cílových destinací najdete napsány za čelním sklem nebo na boku dodávek, každopádně je lepší se ještě před cestou ujistit a zeptat se přímo řidiče. Bema obvykle nejezdí podle žádných řádů a zpravidla odjíždějí až v momentě, kdy se zaplní lidmi, takže na odjezd můžete chvíli čekat.

Půjčení motorky

Pronájem auta se na Bali příliš nedoporučuje, především proto, že autem se v místní spleti úzkých a jednosměrných silnic lehce dostanete do zácpy. Lepší je tak pronájem motorky, kterou se snáz dá vykličkovat a vyhnout se ucpaným cestám. Skútr je navíc skvělý způsob, jak si prohlédnout celý ostrov, dostat se i do jinak obtížně přístupných míst a zažít spoustu dobrodružství a zábavy. Malá motorka nebo skútr je navíc lehce dostupná a hlavně levná, pronájem na den vyjde jen na 50.000-60.000 IDR. Při dlouhodobějších pronájmech je možné cenu ještě více usmlouvat. K půjčení motorky budete potřebovat mezinárodní řidičský průkaz skupiny A, který si vyřiďte ještě před odletem na Bali. Pokud vlastníte jen řidičák skupiny B, můžete podle českých zákonů řídit i skútr s automatickou převodovkou, s omezením do určité rychlosti a kubaturou do 125 ccm, což ovšem neplatí v případě Bali, kde se skupinou B nelze řídit motorku ani skútr. Většina turistů ale s "béčkem" skútr běžně řídí a při případné policejní kontrole z toho buď vybruslí nebo zaplatí pokutu. Větší potíž může nastat v případě nehody a následného plnění ze strany pojišťovny.

V půjčovně se ujistěte zda je do ceny pronájmu zahrnuto i pojištění, eventuálně jaká je výše spoluúčasti v případě nehody nebo krádeže motorky. Motorku si nezapomeňte vyfotit a pronajímatele upozorněte na všechny škrábance, odřeniny a promáčkliny. Samozřejmostí je helma, jejíž absenci s oblibou kontroluje dopravní policie.

Během jízdy dávejte dobrý pozor na veškeré dění kolem sebe a buďte předvídaví. Jízda v hustém městském provozu je často chaotická a dopravní předpisy se obecně nedodržují. Dopravní značení na mnoha místech chybí, proto není od věci vybavit se dobrou navigací.

Levné letenky do této destinace

UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele