logo

Doporučené plány cesty

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
DOPRAVA

Doprava do země

Letecká

Hlavní vstupní branou do země je Mezinárodní letiště Artura Merino Beníteze (www.nuevopudahuel.cl) v Santiagu de Chile, které se nachází zhruba 15 km severozápadně od centra města.

Z Evropy (potažmo ČR) můžete do Santiaga letět přímou linkou společností Air France (přes/z Paříže), Alitalia (přes/z Říma), British Airways (přes/z Londýna Heathrow), Iberia (přes/z Madridu) nebo KLM (přes Amsterdam a Buenos Aires). Národním dopravcem Chile je LATAM Chile (www.latam.com, původně LAN), sdružující dceřiné aerolinky v několika dalších jihoamerických zemích. LATAM Chile létá mimo jiné do Frankfurtu a Madridu a také do USA, Austrálie, Argentiny, Mexika, Ekvádoru, Bolívie, Uruguaye, Brazílie nebo na Nový Zéland. Santiago má dobré letecké spojení s dalšími jihoamerickými městy, jako je Buenos Aires (Aerolíneas Argentinas, LATAM Argentina, Sky Airline), Sao Paulo (LATAM Brasil, Avianca Brasil, Gol), Rio de Janeiro (Gol, LATAM Brasil, Sky Airline), Lima (Avianca, LATAM Perú, Sky Airline) a další. Do Santiaga létají i další aerolinky z USA a Kanady, mezi něž patří Air Canada (z Toronta), American Airlines (z Dallasu a Miami), Delta Airlines (z Atlanty) nebo United Airlines (z Houstonu).

Ceny zpátečních letenek z Evropy do Chile se obvykle pohybují od 17.000 do 20.000 Kč, během různých akcí se dají najít letenky za cenu kolem 10.000 Kč.

Doba letu ze střední Evropy

16h 30 min přes Madrid do Santiaga

Autobusem

Chile má pravidelné autobusové spojení s okolními zeměmi, které zajišťuje několik společností. Andesmar Chile (www.andesmarchile.cl) nabízí linky z Limy do Aricy a Santiaga, ze Santiaga, Valdivie a Puerta Montt do San Carlos de Bariloche v Argentině, z měst Concepción a Temuco do argentinských měst Neuquén a General Roca a ze severochilských měst Iquiqe a San Pedro de Atacama do San Salvadoru de Jujuy. Autobusovou dopravu mezi Chile a Argentinou poskytuje také Narbus (www.narbus.cl), Crucero del Norte (www.crucerodelnorte.com.ar) nebo Cata Internacional (www.catainternacional.com). V oblasti Patagonie můžete využít služeb společnosti Bus Sur (www.bussur.com), která nabízí spojení mezi chilskými Puerto Natales a Punta Arenas a argentinskými městy El Calafate, Río Gallegos, Rio Grande a Ushuaia. Někteří touroperátoři po bolivijském Salar de Uyuni nabízejí možnost dopravy k chilské hranici nebo rovnou do San Pedra de Atacama, což může ušetřit čas, který byste jinak ztratili návratem do Uyuni. Stejně tak si můžete u některé z chilských agentur koupit výlet ze San Pedra de Atacama k bolivijským lagunám a Salaru de Uyuni. Autobusové spojení Aricy v Chile a bolivijského La Pazu zajišťuje například společnost Pullman Ayca nebo Trans Cali Internacional.

Levné letenky do této destinace

Doprava v rámci země

Letecká

Zvážíte-li obrovskou délku celé země, přijdou letecké přesuny celkem vhod, obzvláště máte-li na cestování po Chile méně času. Let letadlem ušetří spoustu času, který byste museli jinak trávit cestováním dálkovými autobusy.

Hlavním leteckým dopravcem Chile je LATAM Chile (www.latam.com), který létá do téměř všech větších měst po celé Chile. Pokud se budete chtít podívat na Velikonoční ostrov, poletíte také se společností LATAM Chile, která jako jediná létá do této destinace. Druhým největším dopravcem v zemi jsou Sky Airline (www.skyairline.cl), částečně nízkonákladová společnost, se kterou můžete letět ze Santiaga do čtrnácti destinací v Chile a šesti destinací v Peru, Argentině a Uruguayi. Kromě těchto spojů nabízí i regionální spojení La Serena-Antofagasta, Puerto Montt-Balmaceda a Puerto Montt-Punta Arenas. Zbrusu novou leteckou společností je Jet Smart (www.jetsmart.com), nabízející nízkonákladové lety ze Santiaga do dalších chilských měst a do Limy a také přelety mezi vybranými regionálními centry v rámci Chile. Turisticky nejatraktivnější trasy se v hlavní sezóně vyplatí rezervovat s předstihem.

Doprava z letiště

Z mezinárodního letiště v Santiagu de Chile se do centra metropole dostanete pohodlně autobusem Tur Bus nebo Centropuerto. Společnost Tur Bus (www.turbus.cl) patří k předním autobusovým dopravcům v Chile, v jehož portfoliu je také doprava z a na letiště Artura Merino Benitéze v hlavním městě. Autobusy odjíždí z prvního patra od brány č.5, denně od 5:00 do 24:00 každých 10 minut a od 0:30 do 4:30 každých 30 minut. Jízdenka stojí 1.800 CLP (zpáteční 3.200 CLP) a cesta do města trvá, v závislosti na dopravní průjezdnosti, asi třičtvrtě hodiny. Autobusy končí na terminálu Alameda, který je přímo propojen se stanicí metra Universidad de Santiago, odkud můžete pokračovat dále do města.    

Další letištní autobusy provozuje společnost Centropuerto (www.centropuerto.cl), jejíž autobusy jezdí z letiště denně od 6:00 do 23:30 a končí na terminálu Los Héroes, který je také propojen se stanicí metra. Jízdenka stojí 1.800 CLP, pokud si koupíte rovnou zpáteční lístek, zaplatíte 3.200 CLP.

Vlaková

Zlaté časy chilské železnice (www.efe.cl) jsou dávno pryč, a i když je v budoucnu v plánu modernizace a obnova sítě, zůstává železnice pomalejší, dražší a méně frekventovanou variantou cestování po zemi. Značně omezené je i vlakové spojení Chile, takže téměř jedinou alternativou je jízda po hlavní trati ze Santiaga (Alameda) na jih do Chillánu nebo z Talcy do Constituciónu a pár dalších kratších úseků. Santiago spojují s předměstími železniční soupravy metrotren. Více informací najdete na www.trencentral.cl. Většina dalších tratí v Chile je určena jen pro přepravu nákladu.

Autobusová

Autobusová doprava v Chile je nesmírně efektivní, fungující, komfortní, spolehlivá a dobře organizovaná. I v tom nejzapadlejším městě v Chile určitě najdete autobusové nádraží a možnost spojení s okolním světem. Konkurence je navíc velká, takže se dají najít jízdenky za velmi příznivé ceny, zejména pak mimo hlavní sezónu. Jízdenky se dají koupit v několika třídách podle stupně nabízeného komfortu, od obyčejných sedadel kategorií ejecutivo nebo clásico, přes semi cama, až po salón cama nebo premium, kde se dají sedadla sklopit do téměř vodorovné polohy, a kde dostanete i občerstvení. Zvláště při dlouhých cestách a nočních přejezdech je dobré připlatit si za větší pohodlí. Největší společnosti mají vlastní internetové stránky, kde je možné jízdenky rezervovat online. Tito dopravci nabízejí i různé pasy pro věrné zákazníky, navíc je možné využít tzv. Full Passu, který sdružuje devět autobusových dopravců, u nichž lze kumulovat body a získávat odměny. Více informací najdete na stránce www.viajaenbus.cl, kde je možné rovnou zarezervovat jízdenky na autobusy operované těmito společnostmi. Stránka www.recorrido.cl vám umožní porovnat cenu jízdenek velkého počtu dopravců a rovnou provést rezervaci. Jízdenky je také možné koupit přímo na autobusovém nádraží. Vyjma období velkých svátků většinou není třeba jízdenky rezervovat v předstihu.    

Většina měst má společné autobusové terminály pro více společností, ti největší dopravci, jako Tur Bus nebo Pullman Bus, mívají své vlastní terminály. Hlavním terminálem Santiaga je Terminal de buses Santiago (bývalý Terminál Sur), odkud odjíždí většina autobusů do celé země i mezinárodních destinací. Terminál se nachází na ulici Avenida Libertador Bernardo O’Higgins, nedaleko stanice metra Universidad de Santiago. Přímo u stejné stanice metra se nachází Terminál Alameda, odkud odjíždí autobusy společností Tur Bus, Pullman Bus a Pullman del Sur. Třetím nejdůležitějším terminálem je Terminál Borja (bývalý Terminál Norte), nacházející se vedle železničního nádraží, nedaleko stanice metra Estación central. Z tohoto terminálu odjíždějí spoje především na sever Chile, ačkoli tu najdete pár linek směřujících i na jih. Terminál používají společnosti Condor, Buses Ahumada, Cruz del Sur nebo Pullman Bus. Terminál Los Heroes leží u stanice metra stejného jména a jezdí odtud autobusy na sever Chile a do argentinské Mendozy. Kromě toho zde končí letištní autobusy Centropuerto. Terminál Pajaritos leží u stanice metra Pajaritos a zastavují zde některé autobusy, které vyjíždějí z Terminálu Alameda. Dostanete se odtud i do Valparaísa nebo Viña del Mar a také na letiště.  

Seznam autobusových dopravců najdete na této stránce, portál o autobusové dopravě v Chile pak na stránce www.terminaldebuses.com.

Mezi významné autobusové společnosti v Chile patří:

 • Tur Bus (www.turbus.cl) je největším dopravcem, nabízejícím téměř vyčerpávající pokrytí celé země a dopravu z a na letiště
 • Pullman Bus (www.pullman.cl)
 • Condor Bus (www.condorbus.cl)
 • Cruz del Sur (www.webcds.cl)
 • JAC (www.jac.cl)
 • Línea Azul
 • Bus Sur (www.bussur.com), jezdí na linkách mezi Puerto Natales, Punta Arenas a národním parkem Torres del Paine a také trasy do argentinské Ushuaiy, El Calafate a Río Gallegos
 • Buses Pacheco (www.busespacheco.com) jezdí na linkách v Patagonii a Ohňové zemi (Punta Arenas-Puerto Natales, Punta Arenas-Río Grande, Punta Arenas-Ushuaia)
 • Buses Gomez (www.busesgomez.com) jezdí z Puerta Natales do Torres del Paine
 • Turismo Zaahj (www.turismozaahj.co.cl) nabízí spojení mezi Puerto Natales a El Calafate, Puerto Natales a Torres del Paine či Puerto Natales a Punta Arenas
 • Cootra (www.cootra.com.ar) nabízí spojení z El Calafate do Puerta Natales a zpět

Autobusovou dopravu společně s metrem zastřešuje v Santiagu relativně mladý projekt Transantiago (www.transantiago.cl). Na stránkách naleznete informace o jízdném i trasy autobusů (pouze ve španělštině). Pokud budete v Santiagu delší čas, můžete si pořídit kartu Bip pro bezhotovostní placení jízdného v autobusech a metru. Více informací na www.tarjetabip.cl.

Lodní

Lodní doprava v rámci Chile je z cestovatelského hlediska využitelná zejména na jihu země, kde chybí kvalitní silnice a lodě zde suplují pozemní dopravu. Plavba lodí spletí ostrůvků a fjordů navíc slibuje nezapomenutelné výhledy na krásné přírodní scenérie pobřeží jižního Chile. Počítejte s tím, že některé lodní linky jsou v provozu pouze v období chilského léta. Lodní dopravu můžete využít i v oblasti jezer, kde je možné zakoupit kombinovaný lístek na loď a autobus a dostat se velmi atraktivní krajinou z Chile do Argentiny.

Mezi významné lodní dopravce patří především:

 • Naviera Austral (www.navieraustral.cl) se specializuje na trajektovou dopravu mezi pevninou, ostrovem Chiloé a některými dalšími ostrovy v okolí. Společnost nabízí několik tras, jako je například linka Chaiten-Quellón (13.000 CLP), Puerto Montt-Chaiten (17.300 CLP) nebo Puerto Chacabuco-Quellón (17.450 CLP) se zastávkami na vybraných přilehlých ostrovech.
 • Navimag (www.navimag.com), legendární lodní dopravce vyplouvá z Puerta Montt na dlouhou cestu podél pobřeží chilské Patagonie do města Puerto Chacabuco (odjezd ve čtvrtek a v neděli, zpět v úterý a pátek, cesta trvá 24 hodin, nejlevnější lístek od 46.000 CLP + 10 USD přístavní poplatek) nebo ještě dále, až do Puerta Natales (odjezd v pátek, zpět v úterý, cesta trvá 4 dny, nejlevnější lístek v hlavní sezóně od 400 USD + 10 USD přístavní poplatek, možnost přepravy auta).
 • Transbordadora Austral Broom (www.tabsa.cl) poskytuje trajektové spojení z Puerto Yungay do Puerta Natales (41 hodin), se zastávkami v Caleta Tortel a Puerto Edén. S touto společností se můžete vydat i přes Magalhãesův průliv z Punta Arenas do Porveniru (jednou denně, 140 minut) nebo o kus dál v místě, kde je průliv nejužší (silnice 257). V nabídce je také spojení z Punta Arenas do Puerto Williams na ostrově Isla Navarino v Ohňové zemi (32 hodin), z Punta Arenas na ostrov Magdalena (2 hodiny) nebo z Rio Verde na ostrov Riesco (3-5 minut).
 • Transmarchilay Ferries (www.transmarchilay.cl) nabízí nonstop trajektovou linku z Pargua do Chacao na ostrově Chiloé. Plavba na ostrov trvá 35 minut a za auto zaplatíte 12.600 CLP.

Autem

Půjčení auta v Chile není problém a pokud plánujete navštívit některá odlehlá místa a národní parky, vlastní auto vám dá svobodu a ušetří moře času, který byste jinak trávili složitými přesuny veřejnou dopravou. Autopůjčovny známých firem najdete na letištích, ve velkých městech a dalších turisticky navštěvovaných místech. Globální značky doplňuje tuzemská firma Econorent (www.econorent.cl). Minimální věk řidiče pro půjčení auta v Chile se u různých společností pohybuje od 21 do 25 let. Vždy se pečlivě seznamte s podmínkami pronájmu a výší pojistného krytí, obzvláště pokud budete jezdit v drsnějších podmínkách, jako je třeba park Torres del Paine. Pokud plánujete pronajatým autem překročit hranici do Argentiny, domluvte se předem v autopůjčovně, která vám připraví všechna potřebná povolení a doklady.

V Chile se jezdí vpravo. Benzín stojí přibližně 840 CLP za litr, nafta kolem 600 CLP za litr. Rychlostní limit je omezen na 40-60 km/h ve městech, 100 km/h mimo města a 100-120 km/h na dálnicích. V Chile je povolený limit alkoholu ve výši 0,3 promile. K řízení auta je nutné mít národní řidičský průkaz, doporučuje se i ten mezinárodní (podle Ženevské konvence).

Cestu do odlehlých končin plánujte s ohledem na aktuální stav cest a také počítejte s tím, že tu nenajdete tolik čerpacích stanic, proto nenechávejte tankování na poslední chvíli. Hlavní silniční tepnou země je Panamericana, protínající území Chile od Aricy až po Puerto Montt. Některé úseky se platí (peaje), takže je dobré mít po ruce drobnou hotovost. Carretera Austral je vesměs nezpevněná komunikace č.7, která vede chilskou Patagonií v délce 1240 km z Puerta Montt do Villa O'Higgins. Cesta se začala stavět za éry generála Pinocheta, který se rozhodl zpřístupnit odlehlou jižní část země. Počítejte s tím, že počet aut, která mohou vjet do Santiaga, je regulován kvůli vysokému smogu, konkrétní podmínky a restrikce vjezdu najdete na stránce www.uoct.cl.

Metro v Santiagu

Metro v hlavním městě (www.metro.cl) má pět linek, jednotlivé trasy jsou označeny 1, 2, 4, 4A a 5 (projektuje se linka 3 a 6). Metro začíná jezdit v rozmezí od 5:30 do 6:00, poslední jízdenku vám prodají ve 23:00 hodin, v neděli a ve svátek ve 22:30. Jízdné se liší podle denní hodiny, nejdražší je v ranní a odpolední špičce (horario punta), nejnižší je pozdě večer a brzy ráno (horario bajo), ve zbývající čas a o víkendech se jezdí podle horario valle. Výše jízdného se pohybuje od 630 do 760 CLP a opravňuje držitele cestovat metrem po dobu 120 minut s maximálně dvěma přestupy.

Častější cestování po městě usnadňuje bezkontaktní karta Tarjeta Bip, se kterou je možné cestovat metrem i autobusy. Karta se vydává v několika verzích, pro potřeby turistů stačí varianta Portador za 1.550 CLP, kterou je možné libovolně dobíjet (minimální částka je 1.000 CLP). Více informací najdete na stránce www.tarjetabip.cl.   

Informace o cestování metrem po Valparaísu najdete na stránce www.metro-valparaiso.cl.

Ostatní druhy dopravy

Sběrné taxi, tzv. colectivos, představují levnější druh dopravy pro více osob. Jezdí na daných trasách a většinou zastaví na mávnutí kdykoliv po cestě. Jízdné ve městech se liší v závislosti na denní resp. noční hodině. V Chile a dalších jihoamerických zemích skvěle funguje systém Easytaxi (www.easytaxi.com/cl), jakási jihoamerická obdoba Uberu.

UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele