logo

Doporučené plány cesty

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
DOPRAVA
UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Hlavní aktivity

Cyklistika

ZOBRAZIT MAPU MÍST

Velkého rozmachu dosáhla v posledních letech zejména cyklistika na horských kolech. Po celé zemi působí množství tour operátorů, nabízejících celou řadu programů pro cyklisty a v mnoha destinacích orientovaných na turisty fungují i půjčovny kol. V San Pedru de Atacama je kolo skvělým dopravním prostředkem pro výlety do Valle de la Luna i na jiná místa v okolí města. Další možnosti nabízí region Los Lagos, například kolem jezera Llanquihue brzy povede nejdelší cyklostezka v Chile. Životní výzvou pro nadšené cyklisty-dobrodruhy je zdolání celé (nebo alespoň části) legendární patagonské cesty Carretery Austral.

Mohlo by se hodit:

Rafting

ZOBRAZIT MAPU MÍST

Stovky chilských řek, stékajících ze svahů And, jsou přímo požehnáním pro milovníky raftingu. Jedny z nejlepších podmínek panují na řekách Río Bío Bío nebo Futaleufú, což v domorodém jazyce znamená "Velká řeka ". Za dravými řekami ale nemusíte jezdit daleko ani ze Santiaga, jen pár desítek minut jízdy z hlavního města se nachází Cajón de Maipo s řekou Maipo. Krásnou přírodní kulisu vulkánu Osorno zažijete během raftingu na řece Petrohue, další vhodné řeky najdete v okolí Pucónu nebo regionu Aisén (Río Simpson nebo Río Baker).

Mohlo by se hodit:

Lyžování

ZOBRAZIT MAPU MÍST

Chile patří společně s Argentinou k nejlepším lyžařským destinacím v rámci Jižní Ameriky. Vrcholem lyžařské sezóny jsou měsíce červenec a srpen, kdy je provoz lyžařských center v plném proudu. Chilská střediska poskytují veškerý servis a některá z nich se nachází jen pár kilometrů za Santiagem, kde se zvedají hřebeny And. K těmto střediskům zimních sportů patří Lagunillas (www.skilagunillas.cl), Valle Nevado (www.vallenevado.com), El Colorado (www.elcolorado.cl) nebo La Parva (www.laparva.cl). Poblíž Santiaga se také nachází vyhlášené středisko Portillo (www.skiportillo.com), posazené vedle krásného jezera v podhůří Aconcaguy.

Na svazích Nevados de Chillán se nachází lyžařská střediska Nevados de Chillán (www.nevadosdechillan.com) a Termas Chillan. Další z resortů, Corralco (www.corralco.com), leží východně od města Temuco. Jen v málo zemích světa si můžete zalyžovat přímo na svazích sopky. V Chile je to možné na vulkánu Villarrica (www.skipucon.cl), Antillanca nebo Osorno.

Horská turistika

ZOBRAZIT MAPU MÍST

Hornatý terén Chile nabízí desítky možností různě časově i fyzicky náročných výstupů. K populárním cílům patří například Parinacota v Národním parku Lauca, nejvyšší aktivní sopka světa a nejvyšší vrchol Chile Ojos del Salado, vulkány Osorno u města Puerto Varas nebo Villarrica u města Pucón. Ačkoli zdolání dýmajícího kráteru aktivního vulkánu Villarica představuje středně náročný výšlap s pomocí cepínů a maček (vybavení vám půjčí agentura), zakončený zábavným sjezdem po zadku dolů, výstup na sopku Osorno je více techničtější záležitostí, vyžadující stejnou výbavu a lano k zdolání ledovcového příkrovu v horních partiích sopky. Daleko to není ani k nejvyššímu vrcholu Jižní Ameriky, Aconcague, která se nachází poblíž hranice Argentiny s Chile. Tohoto giganta by se ovšem měli vydat pokořit jen zkušení horalé.

Mohlo by se hodit:

Pěší turistika

ZOBRAZIT MAPU MÍST

Překrásná příroda a národní parky poskytují nekonečné možnosti pěších výletů. Nejlepší treky se dají podniknout zejména v národních parcích Torres del Paine, Conguillío, Puyehue, Lauca, v okolí Santiaga de Chile nebo San Pedra de Atacama či na ostrovech Chiloé a Rapa Nui. Park Torres del Paine je trekařským rájem, protkaným desítkami kilometrů turistických stezek. Známý "W trek" měří 76 km a patří k světově nejznámějším, zahrnující několika denní trek napříč celým parkem po stezkách pomyslně opisujících písmeno W.

Mohlo by se hodit:

Národní park

ZOBRAZIT MAPU MÍST

O chilské národní parky a rezervace se stará a chrání organizace Conaf (www.conaf.com), na jejíchž stránkách najdete veškeré možné informace o parcích a dalších chráněných územích, bohužel ale jenom ve španělštině. Cena za vstup do parků se dost různí. Některé jsou zadarmo, do jiných se platí vstup, jehož výše závisí hlavně na sezóně (dražší je od listopadu do března, levnější ve zbytku sezóny). Jako cizinci zaplatíte za vstup do parku také zhruba 2x více, než místní.

Pozorování zvířat

ZOBRAZIT MAPU MÍST

Typickými představiteli chilské fauny jsou lamy. Zatímco lamy krotké a vikuně najdete v severním Chile, guanako je druh rozšířený ve vyšších polohách napříč celou zemí od severu po jih. Skalnaté prostředí hor je domovem viskačí, králíkům podobným hlodavcům. V severním altiplanu i jižních stepích lze pozorovat pštrosovi podobnému nandu. Ačkoli lišku jsme během putování po Chile viděli několikrát, pumu, která žije v horách, je téměř nemožné spatřit. Podél dlouhého chilského pobřeží žijí kolonie lachtanů a hlavně několik druhů tučňáků. Většinu z nich lze spatřit hlavně v jižní Patagonii a Ohňové zemi, Tučňák Humboldtův žije i severněji, třeba v národním parku Pan de Azúcar. Z dalších zástupců ptačí říše je třeba zmínit především kondora a několik druhů plameňáků, obývajících výše položené vodní laguny.

Další aktivity

Potápění
ZOBRAZIT MAPU MÍST

Jedno z nejlepších potápění v rámci Chile zažijete pravděpodobně na Velikonočním ostrově, kde navíc máte unikátní možnost potápět se k potopeným sochám moai. Další lokality se nacházejí okolo souostroví Juan Fernández nebo v rezervaci Pingüinos de Humboldt. Nedaleko Valparaísa v Quintay se můžete potápět k vraku lodi, kousek severněji se nachází Zapallar s lokalitami Los Molles a Pichidangui.

navrhnout změnu
Adrenalin
ZOBRAZIT MAPU MÍST

Dobré podmínky pro paragliding nabízí Iquiqe. Za kaňonigem se vydejte do Pucónu či Puerta Varas. 

navrhnout změnu
Plavba na kajaku
ZOBRAZIT MAPU MÍST

S tisíci kilometry pobřeží, ostrovy, fjordy a desítkami jezer a řek, byste na Zemi jen těžko hledali lepší místo pro půjčení kajaku. Ať už se vydáte na ostrov Chiloé, k fjordům parku Pumalín či na jezera regionu Los Lagos, všude lze na kajaku objevovat nádherné kouty chilské přírody. Mořský kajaking je oblíbený především na jihu Chile ve zdejších klidných fjordech.

Mohlo by se hodit:

navrhnout změnu
Surfing
ZOBRAZIT MAPU MÍST

Podél dlouhého pobřeží Pacifiku sice najdete spoustu skvělých surfařských lokalit, nevýhodou Chile je ale studené moře, takže budete většinou potřebovat neoprén. Nejlepšími místy pro surfing jsou Iquique a Arica na severu Chile nebo okolí letoviska Pichilemu a Puertocillo v centrálním Chile. Surfovat lze i na Velikonočním ostrově.

navrhnout změnu
Astroturistika
ZOBRAZIT MAPU MÍST

Severní část Chile a zejména poušť Atacama je díky svým klimatickým podmínkám ideálním místem pro pozorování vesmírné oblohy. Stále jasná obloha, téměř nulové světelné znečištění a malá vlhkost jsou důvody, proč zde bylo postaveno velké množství observatoří, včetně největší vesmírné observatoře světa, ALMA, s více než 60 obřími teleskopy. Mnoho z nich je přístupných veřejnosti. Další informace o chilské astroturistice najdete na stránce www.turismoastronomico.cl.  

navrhnout změnu
Vinná turistika
ZOBRAZIT MAPU MÍST

Chile je předním světovým producentem vín a zejména chilská červená vína jsou na světovém trhu vysoce ceněna. Vinné révě se dobře daří zejména na úrodných svazích jižně od hlavního města Santiaga, kde je soustředěno velké množství vinařství, nabízejících exkurze pro turisty spojené s ochutnávkou vín. Nejznámějšími vinařskými regiony jsou Údolí Maipo, Údolí Casablanca nebo Údolí Colchagua.

Mohlo by se hodit:

navrhnout změnu

Nejlepší nabídky pro cestovatele