logo

Doporučené plány cesty

"Rychloprůlet" Brazílií po nejhezčích místech této země (7 dní)
Čtvrť Santa Teresa, Socha Ježíše Spasitele, Copacabana, Stadion Maracanã, Pão de Açúcar, Rio de Janeiro, Vodopády Iguaçu, Čtvrť Lapa, Escadaria Selarón, Floresta da Tijuca, Salvador de Bahía
Brazilská Costa Verde (9 dní)
Čtvrť Santa Teresa, Socha Ježíše Spasitele, Copacabana, Stadion Maracanã, Pão de Açúcar, Ilha Grande, Rio de Janeiro, Paraty, Čtvrť Lapa, Escadaria Selarón, Floresta da Tijuca
Divoká Brazílie (14 dní)
Pantanal, Socha Ježíše Spasitele, Copacabana, Pão de Açúcar, Amazonie, Rio de Janeiro, Manaus, Vodopády Iguaçu, Floresta da Tijuca
Velká cesta podél pobřeží (18 dní)
Ouro Preto, Stadion Maracanã, Pão de Açúcar, Ilha Grande, Paraty, Rio de Janeiro, Čtvrť Lapa, Tiradentes, Olinda, Salvador de Bahía, Čtvrť Santa Teresa, Recife, Socha Ježíše Spasitele, São Paulo, Escadaria Selarón, Floresta da Tijuca
Severovýchod Brazílie - plážový trail (21 dní)
Tibau do Sul, Recife, Natal, Národní park Lençóis Maranhenses , São Luís, Fortaleza, Olinda, Jericoacoara, Salvador de Bahía

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
Turistická víza
Ne (max. 90 dnů)
Povinná očkování Za předpokladu, že máte standardní základní očkování například proti tetanu, dětské obrně, spalničkám, příušnicím apod.
Ne
Další nemoci
Doporučené léky
Antimalarika (do určitých oblastí nebo v určité době)
Ercefuryl
Min. náklady na den Odhadované náklady na osobu a den při nízkonákladovém stylu cestování, tzn. spaní v hostelech, stravování u pouličních stánků, používání lokální dopravy apod. Nezohledňuje náklady na cestu do destinace nebo víza.
900 - 1100 Kč
Turistická sezóna
prosinec-březen
Proč cestovat právě sem
tropická příroda Amazonie a Pantanalu
koloniální města
pulsující metropole
skvělé pláže
největší karneval planety
samba a fotbal
skvělá gastronomie
Proč se zemi vyhnout
na jihoamerické poměry draho
velké vzdálenosti mezi atraktivními místy
zejména ve velkých městech vyšší úroveň kriminality

Počasí

Průměrná denní teplota Deštivé dny Průměrná teplota moře
Rio de Janeiro
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
27 ° 27 ° 27 ° 26 ° 24 ° 23 ° 22 ° 23 ° 23 ° 24 ° 25 ° 26 °
10 6 7 8 7 5 5 5 8 8 8 10
26 ° 26 ° 26 ° 26 ° 24 ° 23 ° 22 ° 21 ° 22 ° 22 ° 23 ° 25 °
Manaus
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
26 ° 26 ° 26 ° 26 ° 27 ° 27 ° 27 ° 28 ° 28 ° 28 ° 28 ° 27 °
13 13 13 13 10 7 4 3 4 5 7 10
Salvador de Bahía
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
27 ° 27 ° 27 ° 26 ° 26 ° 24 ° 24 ° 24 ° 24 ° 26 ° 26 ° 27 °
4 6 7 11 12 12 11 9 6 4 5 3
28 ° 28 ° 28 ° 28 ° 28 ° 27 ° 26 ° 26 ° 26 ° 26 ° 27 ° 27 °

Fotbal, samba a karneval

Brazílie je největším státem Jižní Ameriky a zároveň pátým největším na světě. V zemi mnoha tváří na vás čekají mnohamiliónové metropole i pitoreskní koloniální města, stejně jako neprostupné amazonské pralesy - nejrozsáhlejší ekosystém Země i kilometry skvělých pláží. Nechte se unést svébytnou brazilskou kulturou, ke které neodmyslitelně patří samba a posedlost fotbalem a zúčastněte se největší párty planety, kterou je vyhlášený karneval v Riu.

Prozkoumejte tohoto průvodce i mapu míst. Najdete zde nejdůležitější informace a tipy pro cestování po Brazílii i nejzajímavější místa, která stojí za to vidět!

Co potřebujete vědět, než vyrazíte

Víza, vstup do země a cestovní dokumenty

Víza

Občané České ani Slovenské republiky nepotřebují k turistickému pobytu v Brazílii víza a v zemi mohou pobývat maximálně 90 dnů během 6 měsíců.

Cestovní pas

Podmínkou vstupu do Brazílie je cestovní pas platný ještě alespoň 6 měsíců od data vstupu do země.

Vstup do země

Při příletu je třeba vyplnit imigrační kartu, jejíž jedna část se odevzdává imigračním úředníkům hned, druhá část až při odjezdu, takže si ji pečlivě uschovejte. V některých případech mohou imigrační úředníci při příjezdu do Brazílie požadovat prokázání dostatečného množství finančních prostředků, předložení zpáteční letenky ze země, zdůvodnění účelu vaší cesty nebo potvrzení o zajištění ubytování. Ujistěte se, že vám bylo při vstupu do země uděleno razítko do pasu, jinak se vystavujete zaplacení pokuty při odjezdu z Brazílie, stejně tak jako při ztrátě imigrační karty, kterou dostanete po příletu.

Mohlo by se hodit:

Hraniční přechody

Brazílie sousedí se všemi státy Jižní Ameriky, kromě Chile a Ekvádoru. Přechod hranice je více či méně problémový, což závisí na konkrétní zemi. Mezi Venezuelou a Brazílií se dají očekávat komplikace spojené s exodem Venezuelanů ze země, mezi Surinamem a Brazílií není kvůli absenci silnic žádný přechod. V některých případech je přechod hranice komplikovaný tím, že se kancelář imigračního úřadu nenachází na hranici, ale v pohraničních městech. To je třeba případ přechodu Leticia – Tabatinga mezi Kolumbií a Brazílií (kolumbijskou imigrační kontrolu najdete na letišti, brazilskou na policejní služebně) nebo Cobija – Brasileia mezi Bolívií a Brazílií (oba imigrační úřady sídlí v daných městech).    

Mezi Argentinou a Brazílií je několik přechodů, k nejvytíženějším z nich patří, díky blízkosti vodopádů Iguaçu, hraniční přechod Foz de Iguaçu - Puerto Iguazú. Pár kilometrů odtud leží hraniční přechod do Paraguaye, Foz de Iguaçu – Ciudad del Este, které je známé černým obchodem a pašováním zboží. Několik přechodů se nachází mezi Uruguayí a Brazílií, většina z nich ale leží v odlehlém kraji uruguayské pampy, a tak k těm frekventovanějším patří pobřežní přechod Chuí – Chuy. Přechod Corumbá – Puerto Quijarro mezi Brazílií a Bolívií leží na spojnici São Paula a bolivijského Santa Cruz, potažmo La Pazu. Ze všech těchto měst je to však na hranice pořádný kus cesty. Přechod mezi oběma zeměmi je možný také překročením řeky Rio Acre mezi městy Brasileia - Cobija. Z Brazílie do Peru či naopak lze cestovat po zemi přes hraniční přechod Iñapari – Assis Brasil nebo lodí po Amazonce přes hraniční město Tabatinga, které leží na trojmezí Brazílie, Peru a Kolumbie, takže tudy můžete vstoupit z Brazílie i do kolumbijského města Leticia nebo naopak. Z brazilského města Tabatinga je možné po řece doplout až do amazonského Manaus.

navrhnout změnu
Zdraví a očkování

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Do Brazílie nepotřebujete žádná povinná očkování.

Výběr dalších očkování rozhodně závisí na oblasti, ve které se budete pohybovat. Navštívíte-li jen Rio, nemusíte si lámat hlavu s antimalariky nebo očkováním proti žluté zimnici, naopak pro cesty do amazonských pralesů byste některá další očkování a antimalarickou profylaxi rozhodně neměli brát na lehkou váhu. Všem cestovatelům po Brazílii doporučujeme očkování proti žloutence A a pokud plánujete návštěvu endemických oblastí s výskytem žluté zimnice, ke kterým patří celá území států Acre, Amapá, Amazonas, Goiás, Maranhão, Mato Grosso, Mato Grosso do Sul, Pará, Rondonia, Roraima, Tocantins, Minas Gerais, Distrito Federal a části území států Piaui, Bahia, São Paulo (kromě města), Paraná (včetně vodopádů Iguazú), Santa Catarina, Rio Grande do Sul, také očkování proti této nemoci.

V závislosti na délce pobytu v zemi, oblastech, ve kterých se budete pohybovat, charakteru a účelu cestování po zemi, případně při zvýšeném výskytu nemoci v zemi, můžete zvážit očkování proti žloutence B, vzteklině a břišnímu tyfu.

K dalším možným rizikům a zdravotním obtížím, se kterými se můžete během pobytu v zemi setkat, patří cestovatelský průjem nebo potíže způsobené horkým klimatem.

Z nemocí přenášených infikovanými komáry hrozí zejména horečka dengue a malárie. Riziko onemocnění hrozí celoročně, zejména v devíti státech, rozkládajících se v povodí Amazonky. Riziko přenosu se regionálně různí, největší riziko hrozí v období dešťů v údolích řek a v deštném pralese s nadmořskou výškou pod 900 m. Vysoké riziko hrozí v severních oblastech států Roraima a Amapá a v odlehlých koutech na severu a západě státu Amazonas. Střední riziko hrozí na jihu států Roraima a Amapá, na severu státu Pará a ve zbytku státu Amazonas. Nízké riziko hrozí v jižních oblastech státu Pará a dále ve státech Acre, Rondonia, Mato Grosso a také Tocantins a Maranhão (především na západě naposledy zmiňovaných států), stejně jako v oblasti Pantanalu. Města amazonského regionu, jako je například Boa Vista, Cruzeiro do Sul, Macapá, Manaus, Maraba, Porto Velho, Rio Branco nebo Santarém, jsou považována za bezmalarická. Ke státům bez rizika onemocnění malárií patří státy na jihu Brazílie, státy podél východního pobřeží a stát Distrito Federal s hlavním městem Brasília. O případném užívání antimalarik se poraďte s odborníkem na cestovní medicínu, každopádně je dobré dodržovat základní opatření proti poštípání komáry, jako je používání repelentů s vyšším obsahem DEET, odpuzovačů komárů, nošení dlouhých nohavic a rukávů během exponované doby (většinou během svítání a za soumraku) a využívání moskytiéry impregnované látkou odpuzující komáry. V rizikových oblastech také nepoužívejte parfémy ani parfémované sprchové gely apod. Minimalizovat počet komářích štípanců pomůže i výběr pokoje s klimatizací.

Voda z kohoutků je zpravidla pitná ve velkých městech jako je Rio de Janeiro nebo São Paulo, má však nepříjemnou pachuť. V odlehlejších končinách a na venkově doporučujeme pít balenou vodu.

(Upozornění! Informace o očkování mají pouze informativní charakter. Aktuální informace a doporučení vám poskytnou v centrech cestovní medicíny.)

navrhnout změnu
Peníze a náklady

Měna

Národní měnou je brazilský real (BRL, R$), 1 BRL = 100 centavos. V oběhu jsou bankovky v hodnotě 2, 5, 10, 20, 50 a 100 realů a mince v hodnotě 1 realu a 1, 5, 10, 25 a 50 centavos. Aktuální kurz realu ke koruně zjistíte zde.

Mohlo by se hodit:

Náklady

Brazílie patří k nejdražším zemím na kontinentě. Vyšší cenovou hladinu pocítíte hlavně v Riu de Janeiru a São Paulu, na venkově a v menších městech je o něco levněji. Ceny letí vzhůru také během hlavní sezóny a v době konání karnevalu a Nového Roku, o něco méně pak v době brazilských školních prázdnin v červenci.

Ceny za ubytování závisí na lokalitě a turistické sezóně. V méně navštěvovaných oblastech najdete ubytování zpravidla levněji. Ubytování v hostelovém dormu vyjde zhruba na 40-60 BRL, jednoduchý pokoj v levném hotelu pak na 60-120 BRL. Za jídlo v levné restauraci dáte přibližně 15-25 BRL. Po celé Brazílii najdete tzv. restaurace „per kilo“, kde se jídlo prodává na váhu, což bývá cenově výhodné. Co zatíží váš rozpočet opravdu citelně, budou náklady na dopravu. Pokud budete chtít zemi procestovat důkladněji, nezbude vám vzhledem k její rozloze nic jiného, než využít letecké dopravy. Cestování lokálními autobusy vyjde na 2-6 BRL, jízdenka v metru v Riu de Janeiru na 4.10 BRL. Jízdné v dálkových autobusech závisí na stupni zvoleného komfortu, roční době a celkové vzdálenosti. Například nejlevnější autobus z Ria do São Paula vyjde na 100-120 BRL, autobus ze São Paula do Foz do Iguacu ve třídě executivo na zhruba 250 BRL. Poměrně drahé jsou také některé známé turistické atrakce, lanovka na homoli Pão de Açúcar stojí 76 BRL, vlak na Corcovado se vstupem k soše Ježíše Spasitele stojí 74 BRL (vyvarujte se víkendu, kdy se platí vyšší vstupné). Ceny vstupenek do kostelů nebo muzeí by se měly vejít do 10 BRL. Pěti denní organizovaný výlet do Amazonie z Manaus, zahrnující ubytování pro dva lidi, dopravu, jídlo, přenocování v džungli a další aktivity vyjde zhruba na 500 EUR.

Jak ušetřit peníze

  • Přijeďte mimo sezónu! A v případě Brazílie to platí několikanásobně. Ceny ubytování a dalších služeb pro turisty jsou v hlavní sezóně (prosinec-březen) a zejména v době konání karnevalu několikanásobně vyšší než po zbytek roku.
  • V Rio de Janeiru a dalších turisticky hojně navštěvovaných místech se ubytujte dál od pláže a na jídlo si zajděte mimo turisticky populární místa. Rozdíly v ceně jsou několikanásobné.
  • Letenky na vnitrostátních linkách vyjdou obvykle levněji, pokud si je rezervujete předem. Pro častější cestování letadly by se vám mohly hodit letecké pasy, které nabízejí některé aerolinky.
  • Cenu za jízdné v taxi si rozhodně vyjednejte předem, protože mnoho řidičů odmítá použít taxametr a snaží se turisty okrást. Během dne je lepší použít městskou hromadnou dopravu.

Orientační ceny

  • místní pivo (0,5l) v supermarketu, cca 5 BRL
  • balená voda (1,5l), 2.50-3 BRL
  • jízda metrem po Riu, 4.10 BRL
  • jízdenka na autobus z Rio de Janeira do São Paula v nižších třídách, 100-120 BRL
  • letenka z Ria do Manaus, cca od 120 USD
  • litr benzínu, cca 4.50 BRL
  • lanovka na Pão de Açúcar, 76 BRL
  • vlak na Corcovado se vstupem k soše Ježíše, 61-74 BRL

Výměna peněz, bankomaty, platby kartou

Peníze můžete směnit v bankách nebo směnárnách, do odlehlejších končin doporučujeme mít dostatečnou zásobu realů. Pokud budete měnit cizí hotovost na realy, ponechte si účtenku, která se vám bude hodit, až budete chtít směnit zbylé peníze na dolary nebo eura. Bankomaty najdete i v malých městech, některé však nemusí akceptovat karty Visa, jiné zase MasterCard (poznáte podle loga). V ideálním případě je dobré mít s sebou oba typy karet. Pozor také na zneužití karet při výběru hotovosti, z tohoto důvodu je lepší peníze vybírat v bankomatech umístěných například v bankách. Z bezpečnostních důvodů nevydávají některé bankomaty hotovost po 20 hodině. Platby kartou akceptuje naprostá většina obchodů, restaurací a hotelů.

Spropitné

Spropitné ve výši 10% bývá zpravidla zahrnuto v ceně ubytování nebo v ceně za útratu v turistické restauraci. V tomto případě můžete nechat pár drobných navíc nebo zaokrouhlit cenu na celé číslo, pokud jste byli spokojeni. V restauracích, kde není spropitné zahrnuto v ceně, se sluší dát spropitné zhruba 10% z ceny.

Devizové předpisy

Peněžní hotovost převyšující sumu 10.000 BRL nebo ekvivalent této částky v jiné měně je třeba deklarovat při příjezdu i odjezdu ze země.

navrhnout změnu
Počasí a nejvhodnější doba k návštěvě

Brazílie se sice dá považovat za celoroční destinaci, nejvíce návštěvníků však přesto přijíždí v období od prosince do března, kdy se dá očekávat horko a také nejvyšší ceny. Obrovské území státu se rozkládá přibližně mezi 5. a 33. rovnoběžkou, a tak klima v Brazílii do značné míry ovlivňuje i zeměpisná šířka. Průměrné roční teploty se zvyšují směrem od jihu k severu, takže zatímco roční průměr v Porto Alegre na jihu je 19.5°C, v Manaus je to již 26.7°C. Kromě úplného jihu a jihovýchodu země, kde je od června do září poměrně chladno, má země teplé tropické klima s velmi horkými léty. Období dešťů je markantní na severovýchodě Brazílie mezi dubnem a červencem a na jihu Brazílie a v Rio de Janeiru od října do února.

Mohlo by se hodit:

Karneval v Riu se koná každoročně v únoru nebo začátkem března. Vrcholný příliv návštěvníků se dá očekávat také kolem Nového Roku a v období Velikonoc. Pantanal je nejlepší navštívit v sušším období mezi květnem a zářím. Klima v amazonských pralesích je horké a vlhké po celý rok, od prosince do března spadne o něco více srážek než ve zbytku roku.

navrhnout změnu
Bezpečnost

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Kriminalita

Ačkoli se v otázce bezpečnosti turistů podnikly v posledních letech významné kroky, velká města, jako Rio de Janeiro, São Paulo nebo Recife, jsou stále vnímána jako místa s vysokou úrovní pouliční kriminality. Návštěvníkům těchto míst nejčastěji hrozí krádeže osobních věcí a pouliční přepadení, na druhou stranu je třeba podotknout, že drtivá většina obětí kriminálních deliktů si své problémy způsobuje sama svým lehkovážným jednáním. Pro kriminální živly není snadnějšího sousta, než cizinec ve značkovém oblečení, ověnčený zlatem a drahými foťáky, s mobilem u ucha a naditou ledvinkou kolem pasu. Pozor na své věci by si měl dávat každý návštěvník na místech s vyšší koncentrací lidí, jako jsou hromadné dopravní prostředky, autobusová nádraží, vchody a východy z metra, tržiště a samozřejmě velké pouliční oslavy. Řiďte se zdravým rozumem. Nenoste šperky, drahé hodinky, oblečení a doplňky, na veřejnosti nedávejte na odiv drahé telefony, foťáky, kamery a nenoste při sobě velké částky peněz. Na plážích nenechávejte své věci bez dozoru ani na vteřinu. Nepohybujte se sami večer po plážích v Riu a nechoďte do odlehlých míst a po liduprázdných ulicích. Některým městským částem byste se měli zcela vyhnout. To platí zejména pro chudinské čtvrti v Riu, tzv. favely. Pokud máte nutkavou touhu se do favel podívat, zaplaťte si výlet do některé z nich s místní cestovkou. Po setmění je určitě lepší cestovat spolehlivými, licencovanými taxíky, než se pěšky potulovat nočními ulicemi nebo cestovat městskou dopravou. Peníze mějte rozdělené na několika místech, dávejte také pozor při výběrech peněz z bankomatů a při odchodu ze směnárny, kde jste si právě vyměnili peníze. Pokud je to možné, peníze z bankomatů nevybírejte na ulici, ale v bankách, obchodních centrech apod. Cestovní doklady raději nechte v hotelovém trezoru a noste při sobě pouze kopii pasu. Všímejte si svého okolí, množství krádeží mají na svědomí pouliční gangy složené z náctiletých dětí, které si příležitostně tipují své oběti.

Na co si dát pozor

  • V Manaus působí mnoho podvodníků a pochybných agentur, nabízejících výlety do Amazonie. Pokud plánujete výlet do těchto míst, vybírejte pouze z osvědčených a spolehlivých společností.
  • Držení a distribuce drog je v Brazílii trestná.
  • Z Brazílie je přísně zakázán ilegální vývoz rostlin a živočichů.
navrhnout změnu
Jídlo a kultura

Brazilská kuchyně

Brazilská kuchyně je mixem kuchyně evropské, americké a africké, zároveň je také velmi rozmanitá a má mnoho regionálních odlišností a podob. Podobně jako Argentina nebo Uruguay je i Brazílie známá svým hovězím masem, které se griluje (churrasco) v místních churrascarias. Zejména na trzích seženete nepřeberné množství zeleniny, tropického ovoce a různého exotického koření. Z nápojů je populární caipirinha, národní nápoj cachaça a také pivo. K nejznámějším pivním značkám patří Antarctica, Bohemia, Brahma nebo Skol, vzhledem k německým kořenům mnoha obyvatel Brazílie zde působí i mnoho minipivovarů, produkujících tzv. craft piva.

Typická jídla a nápoje

  • Feijoada, dušené vepřové a hovězí maso s fazolemi se podává s rýží a mnozí Brazilci považují tento pokrm za jejich národní jídlo
  • Moqueca Capixaba, dušené rybí maso s cibulí, rajčaty, česnekem a koriandrem
  • Picanha, grilovaná hovězí květová špička
  • Coxinhas, masové kuličky
  • Caldeirada, polévka s rybím masem a bramborami
  • Galinhada, pokrm z rýže a kuřecího masa
  • Moqueca je typickým brazilským rybím pokrmem, jehož příprava se různí podle regionů. Klasická moqueca se připravuje z rybího masa, zeleniny, kokosového mléka a koření. 
  • Acarajé jsou smažené kuličky z loupaných fazolí a krevet, které mají původ v Africe. Nejčastěji je můžete ochutnat především na severovýchodě Brazílie ve státě Bahía, kde se využívají jako obětiny bohům náboženství candomblé i jako populární street food.
  • Goiabada, populární brazilský dezert tvoří něco mezi naším želé a marmeládou z ovoce kvajávy, ke které se často přidává sýr z Minas Gerais. Tuto kombinaci si objednáte pod názvem Romeo a Juliette.
  • Cachaça je alkoholický nápoj vyrobený fermentací z cukrové třtiny
  • Caipirinha, vyhlášený národní koktejl se připravuje z limety, cukru a cachaçy 

Zvyky a tradice 

Více než 60% obyvatel Brazílie se hlásí k římskokatolické církvi, část populace vyznává také protestanství a řadu dalších náboženství, jako je například candomblé, umbanda nebo quimbanda, které se v zemi rozšířily s příchodem afrických otroků.

Afro-americké náboženství candomblé se do země dostalo společně s africkými otroky a kromě Brazílie se sním můžete setkat i v dalších jihoamerických zemích. V překladu znamená candomblé "tanec na počest bohů" a původně bylo katolickou církví dokonce zakázáno. Toto náboženství vyznává jednoho boha Oludumaré, který je obsluhován mnoha menšími bohy, zvanými orixas. Vyznavači candomblé věří, že každý člověk má svého orixe, který řídí jeho osud. Nedílnou součástí náboženských rituálů candomblé je hudba a tanec, během nichž se věřící dostávají do transu.

Jedním ze symbolů Brazílie je samba, žhavý tanec, který se odtud rozšířil do celého světa. Pokud vás tento tanec zajímá více, vydejte se do čtvrti Lapa v Riu de Janeiru. Každý večer zaplní desítky zdejších hudebních klubů, barů, restaurací a tanečních sálů návštěvníci z řad „cariocas“ i turistů, aby se tu rozvlnily v rytmu samby a užili si nočního života. Vrcholnou přehlídkou samby je karneval v Riu, kde své umění předvádí několik tanečních škol samby.

Capoeira je tradiční brazilské bojové umění s tanečními a akrobatickými prvky, které má kořeny u afrických otroků.

Fotbal je v Brazílii přímo náboženstvím a nic se nevyrovná pravé brazilské fotbalové atmosféře s tancem, zpěvem a ustavičným zněním bubnů, která vládne během některého z fotbalových zápasů na stadiónu Maracanã v Riu. Toto město je domovem čtyř největších brazilských klubů, Botafoga, Fluminense, Flamenga a Vasco da Gamy, z nichž Flamengo a Fluminense hraje své domovské zápasy právě na Maracanã. Pokud jste v Brazílii zrovna během fotbalové přestávky nebo se jednoduše nedostanete na nějaký zápas, stojí za to si stadión Maracanã prohlédnout alespoň v rámci exkurzí s průvodcem.       

navrhnout změnu
Nákupy a cla

Co si koupit

Z Brazílie si můžete přivézt celou řadu řemeslných a rukodělných předmětů, které jsou obrazem kultury, tradic a historie každého regionu. Ideálním dárkem z Brazílie je láhev cachaçy, národního brazilského alkoholu vyráběného z cukrové třtiny. Cachaçu koupíte v každém supermarketu nebo obchodu s alkoholem. Na výběr je také celá řada typických gastronomických produktů, jako je například paçoca, sladkost vyrobená z arašídů, cukru a manioku nebo bananada z cukru a banánů. Domů si můžete přivézt také řemeslné, rukodělné a umělecké výrobky, jako je oblečení, výrobky z kůže, keramika, předměty vyřezávané ze dřeva, hudební nástroje, šperky, starožitnosti nebo množství dalších výrobků a suvenýrů odrážejících náboženství a domorodou kulturu.       

Skvělé příležitosti nejen ke koupi suvenýrů, lokálních produktů nebo předmětů s náboženskou tématikou, ale i k nasátí exotické atmosféry, nabízí především nejrůznější trhy a tržiště, které najdete skoro v každém brazilském městě.

V obrovském São Paulu se koná hned několik vyhlášených trhů. Určitě byste si neměli nechat ujít velké městské tržiště Mercado Municipal, známé také jako Mercadão (www.oportaldomercadao.com.br, otevřeno Po-So, 6:00-18:00, Ne 6:00-16:00). Toto tržiště se nachází v centru starého města v krásné budově z první poloviny 20. století a kromě nabídky nejrůznějšího ovoce, zeleniny, masa nebo exotického koření platí za prvotřídní místo v São Paulu, kam zajít na jídlo a ochutnat brazilské gastronomické speciality. Podobnou nabídku zboží má další tržiště, Mercado Municipal de Pinheiros (otevřeno Po-So, 8:00-18:00), které se nachází poblíž stanice metra Faria Lima. Nedaleko odtud leží náměstí Praça Benedito Calixto, kde se každou sobotu od 9:00 do 19:00 hodin koná vyhlášený bleší trh se stánky prodávajícími starožitnostmi apod. Zboží podobného typu koupíte i během nedělního trhu, který se koná v prostoru pod uměleckým muzeem MASP.

Největším trhem nebo obchodním domem Ria de Janeira je Feira de São Cristóvão (www.novafeiradesaocristovao.com.br), nacházející se ve stejnojmenné čtvrti tohoto velkoměsta. Více než 600 stánků a obchodů zcela jistě uspokojí vaše nákupní potřeby, kromě toho zde můžete ochutnat rozličné poklady brazilské kuchyně. Tento trh je otevřený od úterý do čtvrtka (10:00-18:00) a v pátek (10:00-18:00) zdarma, počínaje páteční 18:00 hodinou až do nedělní 21:00 se platí poplatek 5 BRL. Dalším trhem je Feira de Arte, také známý jako Hippie Fair, který se koná každou neděli na Praça General Osório v Ipanemě. Na tomto trhu seženete vše od oblečení, plavek, sandálů, přes umělecké výrobky, až po ručně vyráběné šperky a jídlo. K dalším trhům patří například Saara Market v centru Ria nebo trh Feira do Rio Antigo, který se koná každou první sobotu v měsíci v městské části Lapa.      

Velké trhy se konají také v dalších městech, jako je například Belo Horizonte (Centrální tržiště v centru města, www.mercadocentral.com.br) nebo amazonské město Manaus (Adolpho Lisboa Municipal Market). Mercado Modelo v Salvadoru (www.mercadomodelosalvador.com, otevřeno Po-So, 9:00-18:00, Ne 9:00-14:00) se může pyšnit více než stoletou tradicí. Ve více než 250 obchodech nakoupíte především umělecké výrobky a předměty a suvenýry typické pro stát Bahia, jako jsou hudební nástroje, textil, předměty vyřezávané ze dřeva, vyšívané zboží, šperky, keramika apod.

Celní předpisy

Do země je možné bezcelně dovézt 200 ks cigaret, 25 ks doutníků, 250 g tabáku, 12l alkoholu a maximálně 10 kusů makeupu na osobu. Dále je možné dovézt nové zboží nekomerční povahy a dárky v hodnotě 500 USD (pokud přicestujete letadlem nebo lodí po moři) nebo 300 USD (pokud přicestujete po zemi nebo po řece). Tato pravidla se vztahují na osoby starší 18 let. Je zakázáno dovážet drogy, zbraně, nože a střelivo, pornografický materiál, pepřové spreje, čerstvou zeleninu a ovoce, vejce, mléko a mléčné výrobky, ryby a produkty z ryb, cigarety a alkohol vyrobené v Brazílii.

Z Brazílie je zakázáno vyvážet syrové kůže obojživelníků a plazů a také narkotika a drogy. Za ilegální vývoz rostlin a živočichů hrozí přísné tresty. Divoká zvířata, motýly a další hmyz, včetně jejich produktů, je možné vyvézt pouze s povolením Ministerstva životního prostředí.

Mohlo by se hodit:

navrhnout změnu
Praktické informace
Elektrické zásuvky

Elektřina

Napětí se v různých částech Brazílie liší, v Riu a São Paulu je 110-120 V, v Recife a Brasílii 220 V, v Manaus a Salvadoru 127 V. Jaké je napětí v daném městě zjistíte například zde.

Čas

Obrovské území Brazílie zahrnuje čtyři časová pásma, přechod na letní čas navíc aplikují pouze některé státy federace. Na většině území Brazílie je o 5 hodin méně než v České republice (v době letního času), ale jen o 3 hodiny méně v době zimního času. Tento časový posun platí pro Rio de Janeiro, Foz do Iguacu, São Paulo, Brasílii a další místa, kde se dodržuje přechod na letní čas. Města jako Fortaleza, Recife nebo Salvador sice také leží v tomto časovém pásmu, nepraktikují ale přechod na letní čas, takže je zde o 5 hodin méně než v České republice (v době letního času) a o 4 hodiny méně (v době zimního času). Amazonie (Manaus) je o oproti České republice o 6 hodin pozadu (v době letního času), respektive o 5 hodin (v době zimního času). V Rio Branco na úplném západě Brazílie je o 7 hodin méně než v České republice (v době letního času) a o 6 hodin méně (v době zimního času).

Telefonní předvolba

+55

Telefonování a internet

Wifi je běžnou součástí většiny hostelů a hotelů, někdy však není zahrnuto v ceně ubytování a je nutné si za něj připlatit. Brazílie je zemí s velmi levnými daty a pokud si koupíte místní SIM kartu, 1 GB vás bude stát jen zhruba 10 BRL. V pokrytí signálem však země stále zaostává, takže v odlehlejších končinách budete nejspíš bojovat s jeho kvalitou a sílou. Mezi hlavní poskytovatele patří Vivo, TIM, Claro a Oi, všichni nabízejí předplacené SIM karty. Nejrychlejším operátorem je lídr na trhu, společnost Vivo, nejlepší předplacené SIM karty nabízí TIM. Kartu doporučujeme koupit u oficiálních prodejců, vyvarujete se tak riziku podvodu a máte zaručenou řádnou registraci karty, ke které je potřeba cestovní pas.

Jazyk

Oficiálním jazykem Brazilců je portugalština. Angličtinou se příliš nedomluvíte, a to ani na mnoha místech ve velkých, turistických městech, proto doporučujeme se před cestou naučit pár portugalských frází.

Co si nezapomenout

  • kopii cestovního pasu
  • repelent proti komárům a moskytiéru
  • krém na opalování a sluneční brýle
  • pláštěnku (bude se vám hodit například pro plavbu lodí pod vodopády Iguacu)
  • toaletní papír a teplé oblečení pro cestování dálkovými autobusy

Ostatní

Zejména při leteckých přesunech po zemi pamatujte, že čas může být v různých částech Brazílie jiný.

navrhnout změnu
Důležité adresy a kontakty

Velvyslanectví Brazílie v Praze

Panská 5, 110 00 Praha 1, tel: 224 490 111, 224 321 910, konzulární oddělení 224 490 111, fax: 224 312 901, email: brasemb.praga@itamaraty.gov.br, ambassador.praga@itamaraty.gov.br, konzulární oddělení: consular.praga@itamaraty.gov.br, web: www.praga.itamaraty.gov.br, provozní doba úřadu: (Po-Pá) 9:00-17:00, provozní doba konzulárního oddělení: (Po-Pá) 9:30-13:30.

Velvyslanectví České republiky v Brasílii

SES 805 Lote 21A Via L3 Sul, Asa Sul, CEP 70200-901 Brasília, tel: +5561/3242 7785, 3242 7905, 3244 8089, 3244 2800, nouzová linka +5561/991626560, fax: +5561/32427833, email: brasilia@embassy.mzv.cz, web: www.mzv.cz/brasilia, diplomatická působnost pro Brazílii, Surinam a Guyanu, provozní doba úřadu: (Po-Pá) 8:00-12:00, 12:30-16:30.

Česká republika disponuje na území Brazílie sítí honorárních konzulátů. Tyto konzuláty se nacházejí ve městech Rio de Janeiro, Vitória, Salvador, Recife, Porto Alegre, Fortaleza, Belo Horizonte, Bataypora, São Paulo a Blumenau. Podrobnější informace k jednotlivým konzulátům najdete na této stránce.

Důležitá telefonní čísla

policie 190, hasiči 193, ambulance 192, pomoc motoristům 193

navrhnout změnu
DOPRAVA
UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele