logo

Doporučené plány cesty

"Rychloprůlet" Brazílií po nejhezčích místech této země (7 dní)
Čtvrť Santa Teresa, Socha Ježíše Spasitele, Stadion Maracanã, Copacabana, Pão de Açúcar, Rio de Janeiro, Vodopády Iguaçu, Čtvrť Lapa, Escadaria Selarón, Floresta da Tijuca, Salvador de Bahía
Brazilská Costa Verde (9 dní)
Čtvrť Santa Teresa, Socha Ježíše Spasitele, Stadion Maracanã, Copacabana, Pão de Açúcar, Ilha Grande, Rio de Janeiro, Paraty, Čtvrť Lapa, Escadaria Selarón, Floresta da Tijuca
Divoká Brazílie (14 dní)
Pantanal, Socha Ježíše Spasitele, Copacabana, Pão de Açúcar, Amazonie, Rio de Janeiro, Manaus, Vodopády Iguaçu, Floresta da Tijuca
Velká cesta podél pobřeží (18 dní)
Ouro Preto, Stadion Maracanã, Pão de Açúcar, Ilha Grande, Rio de Janeiro, Paraty, Čtvrť Lapa, Olinda, Tiradentes, Salvador de Bahía, Čtvrť Santa Teresa, Socha Ježíše Spasitele, Recife, São Paulo, Escadaria Selarón, Floresta da Tijuca
Severovýchod Brazílie - plážový trail (21 dní)
Tibau do Sul, Recife, Natal, Národní park Lençóis Maranhenses , São Luís, Fortaleza, Olinda, Jericoacoara, Salvador de Bahía

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
DOPRAVA

Doprava do země

Letecká

Hlavními a největšími letišti v Brazílii jsou mezinárodní letiště Guarulhos v São Paulu a letiště Galeão v Rio de Janeiru. Z evropských společností nabízí lety do nejvíce brazilských destinací portugalské aerolinky TAP Portugal, které létají z Lisabonu a Porta do deseti měst po celé Brazílii (Belém, Fortaleza, Natal, Recife, Salvador, São Paulo, Rio de Janeiro, Brasília, Belo Horizonte, Porto Alegre). Lety do plážových destinací, jako je Fortaleza nebo Recife, poskytují také některé německé aerolinky, například TUI Fly nebo Condor. LATAM Brasil (www.latam.com) nabízí přímé letecké spojení São Paula z Barcelony, Frankfurtu, Londýna, Madridu, Milána a Paříže a některých dalších měst v Latinské a Severní Americe.

Ceny zpátečních letenek z Evropy do Brazílie se nejčastěji pohybují v rozmezí od 16.000 do 20.000 Kč. V případě akcí se ale dají sehnat i pod 10.000 Kč.

Mezinárodní letiště Guarulhos v São Paulu (www.gru.com.br) se nachází na předměstí Cumbica a je nejrušnějším letištěm v zemi. Z ČR sem sice nelétá žádná pravidelná linka, jinak má ale São Paulo dobré spojení s mnoha evropskými městy. Z Prahy, případně dalších letišť v zemích sousedících s ČR, můžete s jedním přestupem do São Paula letět se společnostmi Air Europa (přes Madrid), Air France (přes Paříž), Alitalia (přes Řím), British Airways (přes Londýn Heathrow), Iberia (přes Madrid), KLM (přes Amsterdam), Lufthansa (přes Frankfurt), Swiss International (přes Zürich), TAP Portugal (přes Porto nebo Lisabon) nebo Turkish Airlines (přes Istanbul). São Paulo je letecky dobře dostupné z většiny významných jihoamerických měst, především z Buenos Aires (Aerolíneas Argentinas, Gol, LATAM Argentina, LATAM Brasil), ze Santiaga de Chile (Gol, LATAM Chile, LATAM Brasil) nebo Bogoty (Avianca). Do Limy létají i aerolinky z USA, Mexika a Kanady, jako Air Canada (z Toronta), Aero México (z Mexico City), American Airlines (z Dallasu, Los Angeles, Miami a New Yorku), Delta Airlines (z Atlanty, Detroitu, New Yorku a Orlanda) nebo United Airlines (z Houstonu, Chicaga, Washingtonu nebo Newarku).

Také Mezinárodní letiště Galeão v Rio de Janeiru (www.riogaleao.com.br, můžete se také setkat s názvem Tom Jobim) má velmi dobré spojení s Evropou, které zajišťují společnosti Air France (přes Paříž), Alitalia (přes Řím), British Airways (přes Londýn Heathrow), Edelweiss Air (přes Zürich), Iberia (přes Madrid), KLM (přes Amsterdam), Lufthansa (přes Frankfurt) nebo TAP Portugal (přes Porto nebo Lisabon). Rio de Janeiro je letecky dobře dostupné z většiny významných jihoamerických měst, především z Buenos Aires (Aerolíneas Argentinas, Gol) nebo ze Santiaga de Chile (Gol, LATAM Chile, LATAM Brasil) a také z destinací v USA, Mexiku a Kanadě.

Při odletu z Brazílie se platí odletová taxa ve výši 36 USD, kterou je možné zaplatit v dolarech nebo realech. Ve většině případů bývá tato taxa již zahrnuta v ceně letenky. Odletové taxy se platí také u vnitrostátních letů, jejich výše se různí podle letiště.

Doba letu ze střední Evropy

13h 30 min přes Paříž do Ria de Janeira

Autobusem

Autobusem se do Brazílie dostanete pohodlně z mnoha sousedních zemí, jako je Argentina, Uruguay, Paraguay nebo Bolívie.

Linku z Argentiny do brazilského Florianópolisu a Ria de Janeira nabízí například společnost Crucero del Norte (www.crucerodelnorte.com.ar). Počítejte s tím, že cesta z Buenos Aires do Ria de Janeira trvá 40 hodin.

Z uruguayského Montevidea jezdí do brazilských měst Florianópolis nebo Porto Alegre autobusy společností EGA (www.ega.com.uy) nebo třeba TTL (www.ttl.com.br).

Linky z Paraguaye (Asunción-Foz do Iguacú, Asunción-São Paulo a Ciudad del Este-São Paulo) operuje například dopravce N.S.A. (www.nsa.com.py).

Z Bolívie do Brazílie jezdí autobusy nejčastěji z města Santa Cruz, například společnost La Preferida (www.lapreferidabus.com.bo) vyjíždí ze Santa Cruz na cestu přes Corumbu a Campo Grande do São Paula.

Levné letenky do této destinace

Doprava v rámci země

Svou cestu po Brazílii si dobře promyslete a naplánujte předem. Zvažte všechny možnosti dopravy s ohledem na to, kolik máte času a co všechno chcete vidět. Brazílie je obrovská země, větší než celé USA bez Aljašky a proto nepodceňujte enormní vzdálenosti mezi jednotlivými atraktivními místy. Například cestování autobusy na větší vzdálenosti může zabrat i desítky hodin až dny. Na dlouhé přesuny rozhodně doporučujeme letět s místními aerolinkami, ostatně pokud chcete navštívit třeba Manaus a Amazonii, nic jiného než letadlo ani nepřipadá do úvahy. Další věcí je brazilské sociální číslo CPF (Cadastro de Pessoas Físicas), které je u některých dopravců potřeba k provedení úspěšné online rezervace letenek nebo jízdenek na autobus. Ačkoli je někdy možné místo CPF uvést číslo vašeho pasu, v mnoha případech nejde bez tohoto čísla letenky koupit, což pak může na místě komplikovat vaše cestovatelské plány, neboť letenky a jízdenky budete muset koupit osobně.

Letecká

V Brazílii naštěstí působí několik leteckých společností, které vás dopraví do všech koutů země, i když vnitrostátní letenky nejsou zrovna nejlevnější. Obě největší města, São Paulo i Rio de Janeiro, mají, kromě velkých mezinárodních letišť, ještě druhá, menší letiště, operující vesměs vnitrostátní linky. V Riu je to letiště Santos Dumont (www.infraero...) a v São Paulu letiště Conhongas (www.infraero...) a je tedy dobré se předem ujistit, ze kterého letiště váš vnitrostátní let odlétá. Máte-li mezi dvěma letišti v Riu nebo São Paulu přestup, nechte si dostatečnou časovou rezervu na přesun z jednoho letiště na druhé. Pokud v rámci Brazílie plánujete více přeletů, mohl by se vám vyplatit letecký pas, který nabízí společnost Gol. Podmínkou je bydliště mimo Brazílii a přílet do země se společností Gol nebo s některým z jejích partnerů. Podobný pas nabízí také další tuzemský dopravce Azul. Více informací najdete na stránce www.brol.com.

Mezi aerolinky poskytující vnitrostátní dopravu patří:

  • Gol Transportes Aéreos (www.voegol.com.br), největší nízkonákladový dopravce Jižní Ameriky a druhá největší aerolinka Brazílie, která nabízí spojení do 50 destinací po celé Brazílii a dalších zemí
  • LATAM Brasil (www.latam.com), brazilská pobočka kolosu LATAM Airlines, který vznikl fúzí chilské společnosti LAN a brazilské společnosti TAM, nabízí spojení do více než 40 domovských destinací
  • Avianca Brasil (www.avianca.com), pobočka nadnárodní společnosti Avianca poskytuje spojení do několika brazilských měst, jako Rio de Janeiro, Brasília, São Paulo, Aracaju, Florianópolis, Fortaleza, Salvador de Bahia, Belo Horizonte, Cuiabá, Natal, Recife a dalších měst
  • Azul (www.voeazul.com.br), brazilský nízkonákladový dopravce létá do mnoha (i méně obvyklých) měst po celé Brazílii
  • Passaredo Linhas Aéreas (www.voepassaredo.com.br) malá regionální aerolinka se základnou v Ribeirão Preto.  

Doprava z letiště

Dopravu klimatizovanými autobusy z mezinárodního letiště Galeão v Riu zajišťuje společnost Premium Auto Onimus (www.vadeonibus.com.br). Linka 2018 jezdí z letiště Galeão, přes pláže Copacabana, Ipanema a Leblon a končí na terminálu Alvorada v Barra da Tijuca (16 BRL). Stejná společnost nabízí dopravu z letiště Santos Dumont na terminál Alvorada (14 BRL) a také spojení mezi oběma letišti (Linka 2101, 14 BRL). Městské autobusy BRT (www.brtrio.com) jezdí nonstop od příletové haly terminálu 2 letiště Galeão (brány D) k autobusovému terminálu Alvorada. Autobusy po cestě staví u stanic metra Fundão Terminal, Vicente de Carvalho a Madureira, kde můžete přestoupit a dál pokračovat metrem. Jízdenka na autobus stojí 3.60 BRL.

Z mezinárodního letiště Guarulhos v São Paulu jezdí autobusy Airport Bus Service (www.airportbusservice.com.br), s linkami z letiště Guarulhos do centra města (50 BRL) a z letiště Guarulhos na letiště Congonhas (50 BRL, cca 1h 10 min). Autobusy společnosti Lira Bus (www.lirabus.com.br) jezdí od letištního terminálu 2 (brána D) do městské části Campinas (36 BRL).

Vlaková

Brazilská železniční osobní doprava je v podstatě omezena pouze na linku z Curitiby do Paranaguá (110 km, www.serraverdeexpress.com.br), z Vitórie do Belo Horizonte (664 km, www.vale.com/...) a z Parauapebas do São Luis (870 km, www.vale.com/...).

Autobusová

V Brazílii, kde téměř neexistuje železniční doprava, představují autobusy jediný prostředek hromadné dopravy pro cestování po zemi. Autobusem se dostanete do všech větších měst i do některých vesnic, problémem jsou však velké vzdálenosti mezi některými městy, takže v autobuse mnohdy strávíte desítky úmorných hodin. Jízdenky se obvykle prodávají do několika tříd podle nabízeného komfortu, od základní a nejlevnější třídy „convencional“, přes „executivo“ s klimatizací, občerstvením a větším prostorem mezi sedadly, „semi leito“ až po „leito“ s plným servisem a sklopnými sedadly do lehátkové polohy. Například cena jízdenky z Rio de Janeira do São Paula (6 hodin) se pohybuje od 100 BRL ve třídě convencional, 120 BRL ve třídě semi leito a zhruba 180-200 BRL ve třídě leito cama. Jízdenky je možné koupit v kancelářích dopravců, na autobusových terminálech a u lepších společností také na jejich internetových stránkách.

Větší města mívají více terminálů, z nichž vyjíždí spoje různými směry. Informace o autobusových terminálech v brazilských městech a vyhledávač spojů najdete na stránce www.rodoviariaonline.com.br. V Riu odjíždí většina meziměstských autobusů z terminálu Novo Rio, který se nachází na ulici Avenida Francisco Bicalho 1. São Paulo disponuje obřím terminálem Tietê (www.onibuz.com/rodoviaria-tiete), který se nachází na ulici Avenida Cruzeiro do Sul, 1800 Santana. Odtud vyjíždějí autobusy na vnitrostátních i mezinárodních linkách. Z dalšího městského terminálu Barra Funda (www.terminalbarrafunda.com.br) se dostanete například do měst Londrina nebo Cuiabá (Pantanal). K vyhledávání autobusových spojů poslouží také stránka www.buscaonibus.com.br nebo www.brazilbustravel.com.

Mezi nejvýznamnějších brazilské autobusové dopravce patří:

Autem

Brazílie disponuje rozsáhlou sítí silnic a dálnic, bohužel ne všechny se nacházejí v bezvadném stavu a pouze necelá třetina má pevný povrch. Silnice a dálnice jsou obecně v lepším stavu na jihu země, jinak se silniční síť potýká s výtluky, špatným značením a dalšími nedostatky. Kvalita řady úseků je také závislá na počasí a v období dešťů se stává obtížně sjízdná nebo zcela nesjízdná. Aktualizované informace o stavu silnic zveřejňuje na svých stránkách Národní úřad pro dopravní infrastrukturu (www.dnit.gov.br).

V Brazílii se řídí na pravé straně vozovky, rychlost je omezena na 40 km/h ve městech, 80-100 km/h mimo města a 110 km/h na dálnicích. Některé dálnice jsou zpoplatněny mýtem (pedagio), proto mějte vždy u sebe nějakou hotovost. Auto je možné půjčit u řady mezinárodních i lokálních půjčoven, vždy je ale dobré seznámit se s podmínkami pronájmu a pojištěním. Věkový limit pro půjčení auta se pohybuje od 21 do 25 let. Počítejte s tím, že vzdálenosti mezi brazilskými městy mohou být enormní. Pro cestování po větších městech se auto nedoporučuje půjčovat, pokud k tomu nemáte zvláštní důvod. Města jako Rio nebo São Paulo jsou pověstná dopravními zácpami a jejich řidiči nedodržováním dopravních předpisů. Jsou však místa, kam autobusy jezdí méně často a auto z půjčovny pak přijde vhod. Pokud je to možné, parkujte na hlídaných parkovištích a omezte cestování autem v nočních hodinách. K řízení auta v Brazílii se doporučuje mezinárodní řidičský průkaz podle Vídeňské konvence.

Metro

Metro v Rio de Janeiru (www.metrorio.com.br) má tři linky 1, 2 a 4 a během dne představuje jeden z nejbezpečnějších způsobů cestování po městě. Metro je v provozu od pondělí do soboty od 5:00 do půlnoci, v neděli a o svátcích pak od 7:00 do 23:00. V době konání karnevalu jezdí metro nonstop. Jízdenky se kupují v pokladnách na stanicích metra, v prodejních automatech nebo v bankomatech. Jako jízdenky slouží karty pro 1 jízdu (unitário) za 4,10 BRL nebo dobíjecí karty (recarregável) pro častější použití, s minimálním vkladem ve výši 5 BRL. Karty do metra platí také v některých integrovaných autobusech, přidružených k metru (MetroRio Bus). Během dopravní špičky je jeden vagón soupravy určený výhradně ženám.

Systém metra v São Paulu (www.metro.sp.gov.br) je největším systémem metro dopravy v Latinské Americe. Tvoří jej šest linek metra, 1, 2, 3, 5, 15 a linka 4, kterou operuje ViaQuatro (www.viaquatro.com.br). Tyto linky jsou propojeny se systémem metropolitních vlaků CPTM (www.cptm.sp.gov.br), který čítá celkem osm linek, včetně turistického expresu. Jízdenky a výhodnější pasy se prodávají v několika variantách, jízdenka na jednu cestu (unitário) koupíte za 4 BRL. Metro je v provozu od 4:40 do půlnoci, v sobotu pak do 1 ráno.

UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele