logo

Doporučené plány cesty

Buenos Aires a okolí (8 dní)
Hřbitov Recoleta, La Boca, Divadlo Colón, San Telmo, Tigre, Casa Rosada, Avenida 9 de Julio, Colonia del Sacramento, Plaza de Mayo, Buenos Aires, Montevideo, San Antonio de Areco
To nejlepší z Argentiny (14 dní)
Hřbitov Recoleta, Ledovec Perito Moreno, El Chaltén, Divadlo Colón, San Telmo, Národní kongres, Bariloche, Avenida 9 de Julio, El Calafate, La Boca, Cesta sedmi jezer, Vodopády Iguazú, Casa Rosada, Plaza de Mayo, Buenos Aires
Velký okruh Argentinou (28 dní)
Hřbitov Recoleta, Ledovec Perito Moreno, El Chaltén, Divadlo Colón, San Telmo, Národní kongres, Poloostrov Valdés, Bariloche, Avenida 9 de Julio, Quebrada de Humahuaca, Ushuaia, La Boca, Cesta sedmi jezer, Vodopády Iguazú, Salta, Casa Rosada, Plaza de Mayo, Buenos Aires, Mendoza
To nejlepší z jižní Patagonie (21 dní)
Ledovec Perito Moreno, Ushuaia, Punta Arenas, Puerto Natales, El Calafate, El Chaltén, Národní park Torres del Paine
Jezerní oblasti Chile a Argentiny (14 dní)
Národní park Puyehue, Cesta sedmi jezer, Vulkán Osorno, Pucón, Villa la Angostura, Rezervace Huilo Huilo, Bariloche, Národní park Huerquehue, Puerto Varas, Národní park Vicente Pérez Rosales , Vulkán Villarrica, Puerto Montt

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
DOPRAVA

Doprava do země

Letecká

Hlavním a největším letištěm v zemi je Aeropuerto Internacional Ministro Pistarini (www.aa2000.com.ar), též zvané Ezeiza, v Buenos Aires. Letiště se nachází zhruba 22 km jižně od centra města. Na letiště Ezeiza létají z Evropy přímé linky společností Air Europa (přes/z Madridu), Air France (přes/z Paříže), Alitalia (přes/z Říma), British Airways (přes/z Londýna),Iberia (přes/z Madridu), KLM (přes/z Amsterdamu) nebo Lufthansa (přes/z Frankfurtu). S mezipřistáním v São Paulu létají do Buenos Aires Turkish Airlines (z Istanbulu). Národní letecký dopravce Aerolíneas Argentinas (www.aerolineas.com.ar) nabízí přímé letecké spojení z Barcelony, Říma, Madridu a některých dalších měst v Latinské a Severní Americe. Buenos Aires je letecky dobře dostupné z měst v sousedních zemích, především ze São Paula (GOL, LATAM Brasil, Aerolíneas Argentinas), Rio de Janeira (GOL, LATAM, Aerolíneas Argentinas), Santiaga de Chile (LATAM Chile, Sky Airline) nebo Limy (Aerolíneas Argentinas, Avianca, LATAM Argentina, LATAM Perú). Do Buenos Aires létají i aerolinky z USA, Mexika a Kanady, jako Air Canada (z Toronta), Aero México (z Mexico City), American Airlines (z Dallasu, New Yorku a Miami), Delta Airlines (z Atlanty) nebo United Airlines (z Houstonu).

Ceny zpátečních letenek z ČR do Buenos Aires se pohybují v rozmezí 13.000-20.000 Kč.

Doba letu ze střední Evropy

15h 30 min (přes Paříž) do Buenos Aires.

Autobusem

Argentina má pravidelné autobusové spojení se všemi okolními zeměmi, které zajišťuje množství společností. Andesmar Chile (www.andesmarchile.cl) nabízí linky ze Santiaga, Valdivie a Puerta Montt do San Carlos de Bariloche v Argentině, z měst Concepción a Temuco do Neuquén a General Roca v Argentině a ze severochilských měst Iquiqe a San Pedro de Atacama do Jujuy a Salty. Dopravu mezi Chile a Argentinou poskytuje také Narbus (www.narbus.cl), Crucero del Norte (www.crucerodelnorte.com.ar) nebo Cata Internacional (www.catainternacional.com). V oblasti Patagonie můžete využít služeb společnosti Bus Sur (www.bussur.com), která nabízí spojení mezi chilskými Puerto Natales a Punta Arenas a argentinskými městy El Calafate, Río Gallegos, Rio Grande a Ushuaia. Spojení Peru s Argentinou zajišťuje společnost Cruz del Sur (www.cruzdelsur.com.pe).

Lodí

Několik společností provozuje lodní dopravu mezi Buenos Aires a uruguayskými městy Colonia del Sacramento, Carmelo, Punta del Este a Montevideo, případně mezi argentinským Tigre a uruguayským Carmelem (Cacciola). Někteří dopravci nabízejí kromě lodní přepravy i různé balíčky, kombinující lodní a autobusovou dopravu, denní výlety či tématicky zaměřené výlety, spojené s lodní přepravou. Slevy na jízdném jsou poskytovány také při brzké rezervaci po internetu. Podrobnější informace najdete na stránkách společností. Mezi tyto dopravce patří:

Cesta z Buenos Aires do Montevidea vychází cenově nejpříznivěji s Colonia Express, zejména pokud se spokojíte s cestovní třídou „super económica“. Cesta zahrnuje trajekt do Colonie a následný přesun autobusem do Montevidea. U přímých plaveb mezi oběma hlavními městy počítejte minimálně s 80 USD za jednu jízdu.

Levné letenky do této destinace

Doprava v rámci země

Letecká

Buenos Aires má kromě mezinárodního letiště Ezeiza ještě menší letiště Aeroparque Jorge Newbery (www.aa2000.com.ar), které bývá označováno krátce, Aeroparque. Z tohoto letiště odlétá většina vnitrostátních linek po Argentině, a proto se před odletem z hlavního města ujistěte, ze kterého letiště vaše letadlo odlétá, čímž předejdete zbytečným problémům. Pokud přiletíte do Buenos Aires na letiště Ezeiza a máte navazující spoj z letiště Aeroparque, dejte si na přesun z jednoho letiště na druhé dostatečnou časovou rezervu. Během dopravní špičky může cesta z jednoho letiště na druhé zabrat i čtyři hodiny.

Vnitrostátní dopravu po Argentině zajišťují společnosti:

  • Aerolíneas Argentinas (www.aerolineas.com.ar), národní a největší dopravce Argentiny operuje, spolu se svými dceřinými společnostmi, lety do 37 destinací po celé zemi. Pokud jste do Argentiny přiletěli s touto společností, můžete využít její Air Pass pro 3-12 letů po Argentině, případně South American Pass pro lety do zemí, které tato společnost operuje. Podrobnosti najdete na stránkách aerolinek.
  • Austral Líneas Aéreas (www.austral.com.ar), dceřiná společnost Aerolíneas Argentinas operuje některé její lety.
  • Andes Líneas Aéreas (www.andesonline.com), malá regionální společnost se základnou v Saltě nabízí lety do Buenos Aires, San Salvadoru de Jujuy, Córdoby, Mar de la Plata a Puerta Madryn.
  • LADE (www.lade.com.ar), statní aerolinky, provozované armádou Argentiny, mají základnu v Comodoro Rivadavia a specializují se na lety po regionu Patagonie.
  • LATAM Argentina (www.latam.com) aerolinka je součástí nadnárodní společnosti LATAM (bývalý LAN) a nabízí široké pokrytí celé Argentiny s lety do Bahía Blanca, Bariloche, Buenos Aires, Córdoby, Comodoro Rivadavia, El Calafate, Iguazú, Mendozy, Neuquénu, Río Gallegos, Salty, Tucumánu, San Juanu nebo Ushuaie.

Doprava z letiště 

Z letiště Ezeiza se do centra Buenos Aires dostanete linkami autobusů č. 8, 51, 518 a 394, cesta autobusem ale většinou zabere spoustu času, neboť autobusy se proplétají městem a po cestě zastavují na mnoha místech. Můžete také využít služeb dopravce Manuel Tienda León (www.tiendaleon.com), který zprostředkovává autobusovou (a také taxi dopravu) z letiště Ezeiza (260 RS) na svůj terminál, který se nachází na ulici Madero 1299 v centru Buenos Aires. Kromě této trasy operují ještě trasu mezi oběma letišti (275 ARS) a mezi letištěm Aeroparque a terminálem Madero (120 ARS).

Autobusová

Autobusy představují nejběžnější způsob cestování po zemi. Argentina má hustou síť linek, provozovaných mnoha dopravci, přesto je na zvážení půjčení auta, zejména pokud plánujete cestovat po odlehlejších koutech země, kde je doprava autobusy méně frekventovaná, případně koupě letenky, která ušetří mnohdy masochistické dálkové přesuny autobusem, ve kterém byste jinak strávili desítky hodin. Krátké regionální linky obvykle operují autobusy rozdělené na obyčejné vozy „común“ a o něco komfortnější autobusy „diferencial“. Dálkové autobusy bývají rozděleny podle úrovně poskytovaného komfortu na „semi-cama“, s částečně polohovatelnými sedačkami a luxusnější a zpravidla o něco rychlejší „coche cama“ (také ejecutivo), s plně sklopnými sedadly. Vrcholem luxusu je „cama suite“ s částečně oddělenými boxy. Trochu víc peněz, vynaložených za komfortnější třídu, oceníte zejména na dlouhých trasách. Rozdíl v ceně je patrný na příkladech jízdenek z Buenos Aires k vodopádům Iguazú, kdy zaplatíte zhruba 1.500 ARS za třídu semi-cama, 1.730 ARS za cama a 1.990 ARS za cama suite nebo z Buenos Aires do Mendozy s cenou 1.350 ARS ve třídě cama, respektive 1.175 ARS ve třídě semi-cama.

Některé větší společnosti umožňují koupi jízdenek na svých stránkách, u jiných je to možné jen po telefonu. Jízdenky se někdy prodávají také u stánků dopravců v nákupních centrech nebo ve stanicích metra a samozřejmě pak na autobusových terminálech (terminal de omnibus). Na stránce www.plataforma10.com.ar si můžete porovnat ceny za jízdenky u více než 190 autobusových společností, vyhledat časy spojů a zarezervovat jízdenky po Argentině i do sousedních zemí. V Buenos Aires odjíždí většina dálkových linek z centrálního autobusové nádraží Retiro (www.tebasa.com.ar, Av. Antártida Argentina and Calle 10, Retiro, Buenos Aires). Na stránkách terminálu jsou k dispozici informace o jednotlivých společnostech a jejich destinacích.

Mezi největší autobusové dopravce v zemi patří:

Vlaková

Železniční doprava se omezuje jen na několik linek v širší oblasti Buenos Aires. Dálkové meziměstské spojení chybí a je tak nutné se spolehnout na leteckou a autobusovou dopravu. Po jedné z nejdelších železničních tras v Argentině jezdí Tren Patagonico, traverzující Patagonii z východu na západ mezi městy Viedma a Bariloche.

Mohlo by se hodit:

Autem

Půjčení auta je dobré zvážit zejména v některých odlehlejších končinách, jako je Patagonie nebo severozápad Argentiny, kde vám auto poskytne svobodu v cestování a nezávislost na autobusových spojích. Autopůjčovny známých firem najdete na letištích, ve velkých městech a dalších turisticky navštěvovaných místech, velké půjčovny doplňují některé menší, lokální firmy, které bývají zpravidla levnější, je dobré si ale pečlivě prostudovat podmínky dané půjčovny. Pokud plánujete půjčeným autem přejet do Chile, musíte mít vybavené potřebné doklady, s čímž by vám měli pomoci v půjčovně. Minimální věk řidiče pro půjčení auta v Argentině se u různých společností pohybuje od 21 do 25 let. Vždy se pečlivě seznamte s podmínkami pronájmu a výší pojistného krytí, obzvláště pokud budete jezdit v drsnějších podmínkách po nezpevněných cestách, jaké jsou třeba v Patagonii.

V Argentině se jezdí vpravo. Benzín stojí přibližně 28 ARS za litr a pozor na to, v Argentině se mu říká nafta. Naopak klasické naftě se říká diesel. Zejména v Patagonii mohou být vzdálenosti mezi čerpacími stanicemi velké, proto natankujte vždy, jakmile je to možné. Některé benzínky (označené jako solo efectivo) přijímají pouze hotovost. Rychlostní limit je omezen na 40 km/h v rezidenčních oblastech, 60 km/h na hlavních městských silnicích, 80-110 km/h mimo města a 120-130 km/h na dálnicích. Povolený limit alkoholu je 0.5 promile u řidičů aut a 0.2 promile u motorkářů. K řízení auta je nutné mít národní řidičský průkaz, doporučuje se i ten mezinárodní (podle Ženevské konvence). Cestu si můžete naplánovat třeba na stránce www.ruta0.com, která vám najde optimální trasu mezi dvěma místy, ukáže seznam čerpacích stanic po cestě nebo místa, kde se platí mýtné.

Metro v Buenos Aires

Metru v Buenos Aires (www.metrovias.com.ar) říkají místní „Subte“ a jeho první část byla otevřena již v roce 1913, jako vůbec první metro v Latinské Americe. V současné době má metro šest linek, A, B, C, D, E a H, které doplňuje trasa Premetra a příměstská linka Urquiza. Linky jsou v provozu ve všední dny přibližně od 5:30 do půlnoci, v sobotu od 6:00 do půlnoci a v neděli a o svátcích od 8:00 do 21:30-22:30. Přesné časy najdete na stránkách metra. Cena jízdného závisí na počtu plánovaných jízd během měsíce a pohybuje se od 4,50 ARS (41 a více jízd za měsíc) do 7,50 ARS (1-20 jízd za měsíc) za jízdu. Premetro má jednotné jízdné 2,50 ARS. Jízdné se platí prostřednictvím dobíjecích karet SUBE.

UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele