logo

Doporučené plány cesty

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
Turistická víza
Ano
Povinná očkování Za předpokladu, že máte standardní základní očkování například proti tetanu, dětské obrně, spalničkám, příušnicím apod.
Ne
Další nemoci
Doporučené léky
Antimalarika (do určitých oblastí nebo v určité době)
Ercefuryl
Min. náklady na den Odhadované náklady na osobu a den při nízkonákladovém stylu cestování, tzn. spaní v hostelech, stravování u pouličních stánků, používání lokální dopravy apod. Nezohledňuje náklady na cestu do destinace nebo víza.
450 - 650 Kč
Turistická sezóna
červenec-srpen
Proč cestovat právě sem
příroda národních parků, horské scenérie, zátoky a pláže
starověké památky i koloniální stavby
levná destinace
světová gastronomie
skvělé místo pro cestování na motorce
outdoorové aktivity
Proč se zemi vyhnout
předražování, naháněči a drobné podvody na turistech
korupce

Počasí

Průměrná denní teplota Deštivé dny Průměrná teplota moře
Hanoj
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
17 ° 18 ° 20 ° 25 ° 28 ° 30 ° 30 ° 29 ° 28 ° 26 ° 22 ° 19 °
8 13 15 14 15 14 16 16 14 9 7 7
Ho Či Minovo Město
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
27 ° 28 ° 29 ° 30 ° 29 ° 29 ° 28 ° 28 ° 27 ° 27 ° 27 ° 27 °
2 1 2 4 16 21 23 21 21 20 11 7
Da Nang
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
21 ° 22 ° 24 ° 26 ° 28 ° 30 ° 29 ° 29 ° 28 ° 26 ° 25 ° 22 °
12 7 5 6 8 8 9 11 14 20 20 17
23 ° 23 ° 24 ° 25 ° 27 ° 29 ° 29 ° 29 ° 29 ° 28 ° 26 ° 24 °

Vietnam - skvělé jídlo, válečná minulost, horské scenérie na severu a jižní pláže

Vítejte ve Vietnamu, zemi "Zanořujícího se draka", slaměných špičatých klobouků Non la a miliónů mopedů, chaoticky se proplétajících ulicemi velkoměst. Dějiny této země jsou zbroceny krví prolitou v mnoha válečných konfliktech, kterými Vietnam během své historie prošel a doprovázeny odvěkou snahou místního lidu o nezávislost. Dlouhá staletí čínského útlaku vystřídala francouzská koloniální nadvláda, která značnou měrou ovlivnila kulturu národa a podobu vietnamských měst. Během 2. světové války Vietnam obsadilo Japonsko, po jehož kapitulaci si území opětovně nárokovala Francie. Krvavý konflikt mezi Severním a Jižním Vietnamem, do kterého se zapojily Spojené státy, si vyžádal milióny obětí a přivedl zemi téměř ke zkáze. V roce 1976 byly obě části opět spojeny a od té doby země figuruje jako jeden státní útvar, byť rozdíly mezi severem a jihem jsou v mnoha směrech stále markantní. Ačkoli je Vietnam socialistickou zemí, kde mají komunisté své pevné postavení v čele státu, byl zde umožněn relativně volný ekonomický trh a soukromé podnikání. Dnešní Vietnam zažívá ekonomický a stavební boom, umocněný rozvojem turismu, takže se z Vietnamu stává jedna z nejnavštěvovanějších zemí jihovýchodní Asie, kam každoročně zavítají milióny turistů. Atraktivitě přispívá i relativní bezpečnost země a nízké náklady na cestování po zemi. Na každém konci protáhlého území Vietnamu leží jedno několika miliónové velkoměsto s vlastním mezinárodním letištěm, což předem určuje podobu itinerářů mnoha cestovatelů, kteří tak volí trasu ze Saigonu do Hanoje, či naopak.

Prozkoumejte tohoto průvodce i mapu míst. Najdete zde nejdůležitější informace a tipy pro cestování po Vietnamu i nejzajímavější místa, která stojí za to vidět!

Co potřebujete vědět, než vyrazíte

Víza, vstup do země a cestovní dokumenty

Víza do Vietnamu

Občané České i Slovenské republiky potřebují k turistické návštěvě Vietnamu víza, která si lze obstarat buď předem na některém ze zastupitelských úřadů Vietnamu, případně po příletu do země, což má ovšem svá pravidla. Vietnamský ostrov Phu Quoc má zvláštní vízový statut a pro pobyty nepřesahující 30 dnů je osvobozený od vízové povinnosti. Musíte ale na ostrov přiletět nebo připlout lodí ze zahraničí.

Víza do Vietnamu získáte následujícími způsoby:

  • Vízum předem na zastupitelském úřadě: Poplatek za vízum se v různých zemích liší, obecně by měl vyjít levněji v asijských zemích, o čemž lze uvažovat, pokud neletíte do Vietnamu přímo z Evropy a cestujete po zemi například z Kambodže. Vízum si můžete vyřídit i na Velvyslanectví Vietnamu v Praze, vzhledem k tomu, že za něj zaplatíte více než 2000 Kč, tuto možnost využívá jen velmi málo cestovatelů.
  • Elektronická E-visa: možnost získání víz elektronickou cestou existuje pro občany vybraných zemí (včetně České a Slovenské republiky) teprve od roku 2017 a je nejlevnějším a zároveň nejjednodušším způsobem získání víz do Vietnamu. E-visa vás opravňují pouze k jednomu vstupu do země a následnému pobytu v maximální délce 30 dnů. Platíte pouze za vyřízení víza, při příjezdu do Vietnamu už neplatíte nic. Pro získání elektronického víza je třeba vyplnit formulář na stránce www.immigration.gov.vn (pokud se stránky nenačítají, zkuste to za chvíli znovu). Dejte si pozor na podvodné stránky, které za vízum vyžadují daleko více peněz, e-víza vyřizujte jen přes oficiální stránky. Kromě vyplnění formuláře je třeba nahrát fotografii pasového formátu společně se pasovou stránkou s vašimi údaji a zaplatit poplatek 25 USD. Během tří pracovních dnů vám přijde vyrozumění o udělení či zamítnutí víza, v případě kladného vyřízení je třeba e-vízum vytisknout a při příletu do Vietnamu předložit imigračním úředníkům. Na e-vízum můžete do Vietnamu vstoupit přes některé z 8 mezinárodních letišť, 16 pozemních přechodů nebo 9 námořních přístavů. Seznam hraničních přechodů akceptujících e-vízum najdete na stejné stránce, na které se vyplňuje žádost o vízum. Při vyplňovaní žádosti je mimochodem třeba uvést, který hraniční přechod použijete pro vstup a výstup ze země, což může být pro cestovatele s nejasnými plány celkem problém.
  • Vízum po příletu do země (visa on arrival): abyste získali víza po příletu, musíte si podat žádost o tzv. schvalovací dopis (letter of approval), který si musíte vyřídit ještě před odletem do Vietnamu vy, případně i vaše děti (pokud cestujete jako rodina). Visa on arrival lze obdržet na základě schvalovacího dopisu pouze v případě, že do Vietnamu přiletíte na některé z mezinárodních letišť v Ho Či Minově Městě, Da Nangu nebo Hanoji. Pokud do Vietnamu vstupujete po zemi, režim visa on arrival nelze využít a vízum v pase vám musí předem udělit některá ambasáda mimo Vietnam nebo musíte mít vyřízené e-vízum. V případě visa on arrival tedy zaplatíte online poplatek agentuře vyřizující schvalovací dopis a na letišti ve Vietnamu pak poplatek za víza. Jak je to tedy se schvalovacím dopisem? Na internetu najdete několik osvědčených agentur, které tento dopis (nebo jakési elektronické „předvízum“) zprostředkovávají online (třeba www.cheapvietnamvisa.net nebo www.vietnamvisapro.com), cena za tuto službu ovšem není u všech agentur jednotná a liší se i o desítky dolarů, což dělá celou záležitost značně netransparentní, nehledě na to, že můžete naletět podvodníkům. V konečném součtu vyjde poplatek agentuře a následný poplatek za udělení víza po příletu na letiště levněji než poplatek za udělení víza velvyslanectvím, což je asi hlavní důvod, proč oficiální orgány varují návštěvníky před získáním víz touto formou. I stránky Ministerstva zahraničních věcí ČR upozorňují v tomto ohledu cestovatele do Vietnamu na fakt, že zprostředkovatelské agentury poskytují zmíněné služby v rozporu s vietnamskými zákony, a že v souvislosti s tímto zákonem nejsou letecké společnosti povinny odbavit cestující, kteří nemají v pase vízum z ambasády. V reálné praxi, ověřené mnoha cestovateli, ovšem vše probíhá bez problémů a ani letecké společnosti nedělají potíže. Po vyplnění online formuláře a zaplacení poplatku agentuře přijde emailem do několika dnů (obvykle 2-3 dny) schvalovací dopis. Nedivte se, když na schvalovacím dopise budou kromě vašeho jména figurovat i jména cizích osob, je to zcela normální. Schvalovací dopis je třeba 2x vytisknout, neboť jej budete muset s největší pravděpodobností prezentovat ještě před nástupem do letadla. Po příletu do Vietnamu se prokážete pasem, předložíte schvalovací dopis, vyplněný formulář a 2 fotografie pasového formátu. Po zaplacení poplatku za vízum, které jste si vybrali (jednovstupní vízum na 30 dnů stojí 25 USD, jednovstupní vízum na 3 měsíce stojí 25 USD, vícevstupní vízum na 30 dnů stojí 50 USD a vícevstupní vízum na 3 měsíce stojí 50 USD) obdržíte vízum do pasu. Na tříměsíční vízum lze ve Vietnamu pobývat jen 85 dní!

Cestovní pas

Cestovní pas by měl platit alespoň dalších 6 měsíců od data vstupu a měl by v něm být dostatek místa pro vízum.

Vstup do země

Pokud nemáte předem zajištěné vízum z velvyslanectví nebo e-vízum, musíte na letišti vyplnit žádost o víza (vietnamese visa application form), kterou společně se schvalovacím dopisem, 2 fotografiemi pasového formátu a pasem odevzdáte na imigračním úřadě po příletu do Vietnamu. V žádosti po vás budou chtít i jméno hotelu, takže můžete uvést buď adresu prvního ubytování nebo si najít nějaké jiné jméno hotelu. Jestli v daném hotelu budete skutečně bydlet nebo ne stejně nikdo neověřuje. Po zaplacení poplatku za vízum, který mějte přesně připravený v dolarech, obdržíte pas s vietnamským vízem.

Hraniční přechody

Vietnam sousedí s Kambodžou, Laosem a Čínou.

Hranici mezi Vietnamem a Kambodžou lze překročit na několika místech, jako jsou například přechody (ve směru z jihu na sever):

  • Ha Tien / Pre Chak - do Vietnamu lze vstoupit na předem vyřízené e-vízum
  • Tinh Bien / Phnom Den - do Vietnamu lze vstoupit na předem vyřízené e-vízum
  • Vinh Xuong / Kaam Samnor - říční přechod
  • Dinh Ba / Banteay Chakrei
  • Moc Bai / Bavet - do Vietnamu lze vstoupit na předem vyřízené e-vízum
  • Xa Mat / Trapeang Phlong - do Vietnamu lze vstoupit na předem vyřízené e-vízum
  • Le Thanh / Oyadav

Mezi turisticky nejvyužívanější přechody patří Moc Bai / Bavet, ležící na cestě z Ho Či Minova Města do Phnom Penhu a přechod Ha Tien / Pre Chak, který využívají turisté, cestující z jižního Vietnamu do Kepu a Kampotu.

Přechod Moc Bai / Bavet využívá mnoho mezinárodních autobusových linek z Ho Či Minova Města do Phnom Penhu. Cesta dlouhá 285 km trvá autobusem zhruba 6-7 hodin. Na přechodu lze získat kambodžská víza on arrival, při cestě opačným směrem můžete do Vietnamu vstoupit s vyřízeným e-vízem. Mějte na paměti, že vietnamská strana (Moc Bai) má otevřeno od 7:00 do 22:00, zatímco kambodžská strana (Bavet) jen od 8:00 do 20:00.

Hranice mezi Vietnamem a Laosem měří 2.130 km a nachází se na ní osm mezinárodních přechodů. Z cestovatelského úhlu pohledu patří k nejvyužívanějším přechodům:

  • Tay Trang / Sobboun - přechod leží na cestě z Hanoje do Luang Prabangu, mnoho cestovatelů však mělo s tímto přechodem negativní zkušenosti díky vymáhání nesmyslných poplatků od laoských úředníků. Individuálně se můžete dopravit do města Dien Bien Phu, odkud jezdí autobusy do Luang Prabangu.
  • Nam Can / Nam Khan - spojnice severního Vietnamu s laoským Phonsavanem, podle některých zdrojů není cizincům umožněno přejet přes tento přechod z Vietnamu na motorce. Tento přechod využívají mezinárodní autobusové spoje z Luang Prabangu do Vietnamu.
  • Lao Bao / Dansavan - populární přechod se nachází na spojnici mezi středním Vietnamem (Hue, Da Nang, Hoi An) a laoským Savannakhet.
  • Bo Y / Phukeua - přechod se nachází na spojnici Vietnamu s laoským Pakse a oblastí 4000 ostrovů Mekongu.

Na všech výše zmíněných přechodech lze získat laoské vízum on-arrival a při vstupu do Vietnamu uplatnit předem vyřízené vietnamské e-vízum.

Hlavními přechody mezi Vietnamem a Čínou jsou přechody Hekou / Lao Cai, Dongxing / Mong Cai a Ping Xiang / Dong Dang.

  • Hekou / Lao Cai - přechod se nachází na spojnici Kunmingu a Hanoje. Pokud přijedete do Hekou vlakem (například z Kunmingu), vezměte si některý ze zelených autobusů, které vás zavezou přímo na hranici (2 RMB). Po vyřízení čínských procedur se můžete vydat po mostě přes Rudou řeku, která odděluje Čínu od Vietnamu. Na druhé straně vám vietnamští úředníci zkontrolují vízum v pase a dají razítko. Do Vietnamu lze vstoupit na předem vyřízené e-vízum. Z Lao Cai můžete pokračovat autobusem nebo minivanem do nedaleké Sapy nebo vlakem či autobusem do Hanoje.
  • Autobusové a vlakové spoje mezi čínským Nanningem a Hanojí obvykle využívají přechod Ping Xiang / Dong Dang. Přímá linka Čínských drah spojuje velké město Nanning a Hanoj, cesta vlakem trvá cca 12 hodin, autobusem pojedete 8 hodin. Z Nanningu můžete pokračovat do dalších destinací v Číně.
navrhnout změnu
Zdraví a očkování

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Hygienické podmínky a úroveň zdravotní péče v běžných vietnamských nemocnicích (především v severní části země) nedosahuje takového standardu, na který jsme zvyklí z Evropy. Situace je ještě horší ve venkovských oblastech, naopak ve velkých městech jako Hanoj nebo Ho Či Minovo Město se můžete setkat i s mezinárodními nemocnicemi na velmi dobré úrovni. V městských nemocnicích si můžete nechat ošetřit méně závažná zranění, počítejte s tím, že za zákrok je třeba zaplatit ještě před ošetřením, proto nezapomeňte na kvalitní pojištění. Pokud vám to zdravotní stav dovolí, se závažnějšími problémy je lepší odcestovat do Bangkoku, Kuala Lumpuru nebo Singapuru.

Očkování do Vietnamu

Na cestu do Vietnamu nepotřebujete žádná povinná očkování. Výjimkou je případ, kdy do Vietnamu cestujete z některé ze zemí s endemickým výskytem žluté zimnice, pak po vás mohou orgány na hranicích požadovat potvrzení o očkování proti této nemoci. Ve Vietnamu se jinak žlutá zimnice nevyskytuje.

Všem cestovatelům do Vietnamu se doporučuje očkování proti žloutence A.

V závislosti na délce pobytu v zemi, oblastech, ve kterých se budete pohybovat, charakteru a účelu cestování po zemi, případně při zvýšeném výskytu nemoci v zemi, můžete zvážit také očkování proti žloutence B, břišnímu tyfu, případně vzteklině. Očkování proti břišnímu tyfu se hodí zejména v případě, kdy předem víte, že se budete stravovat na místech s nižším hygienickým standardem. Preventivně si myjte ruce nebo používejte dezinfekční gel a dbejte na to, aby bylo jídlo dostatečně tepelně zpracované a ovoce a zelenina omyté nezávadnou vodou nebo oloupané. Pokud plánujete delší pobyty na venkově, kde můžete přijít do styku se zvířaty, můžete se nechat očkovat proti vzteklině. Jako prevence často stačí nehladit a nekrmit psy, kočky nebo opice, kteří by vás mohli pokousat nebo poškrábat a případně vzteklinou nakazit a zároveň se modlete, aby vás třeba při jízdě na skútru nebo na kole nepokousal nějaký potulný pes. Další očkování, jako je například vakcína proti japonské encefalitidě, vám lékař doporučí při dlouhodobějších pobytech ve venkovských oblastech v blízkosti močálů nebo rýžových polí a v místech, kde se chovají hospodářská zvířata. Informace o možném riziku by vám měl poskytnout kvalifikovaný lékař v oboru cestovní medicíny.

Další možná zdravotní rizika

K dalším možným rizikům a zdravotním obtížím, se kterými se můžete během pobytu ve Vietnamu setkat, patří potíže způsobené horkým klimatem a cestovatelský průjem. Z jídla u pouličních stánků nemusíte mít strach, vyhýbejte se ale místům, kde nikdo není a soustřeďte se na podniky, kam s oblibou chodí místní. Kde je plno, je také zaručený oběh surovin, které tak nemají čas se zkazit.

Ačkoli je ve Vietnamu mnoho míst, kde je voda z kohoutků nezávadná, rozhodně doporučujeme pít balenou vodu. Ze zdravotních důvodů se nedoporučuje také konzumace ledu v nápojích, který může být připravený ze závadné vody.

Z nemocí přenášených infikovanými komáry hrozí zejména horečka dengue a malárie, riziko nakažení se zvyšuje v období dešťů.

Za rizikovější oblasti je považován jih Vietnamu kolem delty Mekongu a také níže položené oblasti centrálního Vietnamu, podél hranic s Kambodžou a Laosem. O případném užívání antimalarik se poraďte s odborníkem na cestovní medicínu, pokud ovšem cestujete v rámci organizovaných zájezdů, případně budete v rizikových oblastech pobývat kratší dobu, měli byste si vystačit s dodržováním základních preventivních opatření proti poštípání komáry (expoziční profylaxe), jako je používání repelentů s vyšším obsahem DEET, odpuzovačů komárů, nošení dlouhých nohavic a rukávů během exponované doby (většinou během svítání a za soumraku) a využívání moskytiéry impregnované látkou odpuzující komáry. V rizikových oblastech také nepoužívejte parfémy ani parfémované sprchové gely apod. Minimalizovat počet komářích štípanců pomůže i výběr pokoje s klimatizací.

(Upozornění! Informace o zdraví a očkování mají pouze informativní charakter. Aktuální informace a doporučení vám poskytnou v centrech cestovní medicíny.)

navrhnout změnu
Peníze a náklady

Měna ve Vietnamu

Ve Vietnamu se platí vietnamskými dongy (VND, đ). V oběhu jsou bankovky v hodnotě 200, 500, 1.000, 2.000, 5.000, 10.000, 20.000, 50.000, 100.000, 200.000, 500.000 VND, mince se v podstatě nepoužívají. V některých cestovních agenturách nebo hotelech jsou akceptovány i americké dolary, vždy se ovšem ujistěte, že v dolarech platíte adekvátní sumu, odpovídající aktuálnímu kurzu. Zde zjistíte aktuální kurz koruny k dongu.

Mohlo by se hodit:

Náklady na pobyt ve Vietnamu

Pro turisty z ciziny je Vietnam stále cenově velmi příznivou zemí, i když s ekonomickým růstem a modernizací Vietnamu přichází i nárůst cen. V turistických oblastech se určitě setkáte s obchodníky, kteří se všemožně snaží z cizinců dostat co nejvíce peněz a vymýšlí různé podvůdky nebo prodávají za přemrštěné ceny, což v konečném součtu může pobyt ve Vietnamu lehce prodražit. Není nic neobvyklého, když po vás prodejce požaduje několikanásobně vyšší cenu za to samé zboží, které si před vámi kupoval místní Vietnamec. Tam, kde je to možné proto v zásadě platí - smlouvejte a u určitého zboží a služeb si předem dohodněte cenu. Smlouvat se dá například cena ubytování v menších městech nebo v méně navštěvovaných oblastech (čím delší pobyt, tím spíš se dohodnete na nižší ceně), cena za pronájem motorky, ceny na trzích nebo ceny suvenýrů. Typicky se také na ceně předem domluvte s majiteli tricyklů a s řidiči mototaxi, kteří si rádi na úkor turistů přilepší. Naopak v oblastech, které navštěvuje jen hrstka nebo žádní turisté bývají ceny férové i pro cizince.

Lokální jídlo je ve Vietnamu velmi levné, obzvlášť pokud se stravujete u pouličních stánků nebo zajdete na trh. Ceny lehkého občerstvení a menších jídel na ulici se pohybují od 20.000 do 50.000 VND, v lokální restauraci se královsky najíte přibližně za dvojnásobek. V restauraci pro turisty zaplatíte za jídlo zhruba 150.000 VND.

Vietnam nabízí jedno z nejlevnějších ubytování v rámci jihovýchodní Asie. Ceny pro jednu osobu za noc v hostelu obvykle začínají zhruba na 100.000 VND, 200.000 VND vás bude stát pěkný hostel na pěkném místě. Pokoj v levném hotelu stojí kolem 250.000 VND a cena za ubytování typu Nha Nghi se pohybuje přibližně mezi 180.000-350.000 VND za pokoj, dražší jsou pokoje ve velkých městech nebo na turisticky hojně navštěvovaných místech. Hotely si účtují 10% vládní daň, která ne vždy bývá zahrnuta v ceně pokoje. Pokud nemáte ubytování rezervováno předem, můžete si hotely obejít až na místě a pokusit se ještě usmlouvat cenu. Pokud si zarezervujete pokoj v další destinaci přes agenturu nebo vám s rezervací pomůže majitel předchozího ubytování, zaplatíte extra peníze za zprostředkování - Vietnam je pověstný inkasováním provizí téměř za všechno.

Během cestování po Vietnamu zaplatíte nejvíce za dopravu a aktivity. Autobusové linky provozuje mnoho společností, což se také odráží na ceně jízdenek. Například cesta autobusem z Hanoje do Sapy (5.5-6 hodin) stojí zhruba 220.000 až 400.000 VND. Ceny vlakových jízdenek závisí na stupni komfortu a samozřejmě i na vzdálenosti cílové destinace, například jízdenka z Hanoje do Da Nangu stojí od 419.000 VND za místo na tvrdém sedadle až po 997.000 VND za lůžko v kupé pro 4 osoby. Ve Vietnamu působí několik nízkonákladových aerolinek jako Fly Vietnam nebo VietJet, které nabízejí cenově velmi dostupné letenky. V době psaní tohoto článku například Fly Vietnam nabízeli nejlevnější jednosměrnou letenku z Hanoje do Ho Či Minova Města za 35 USD.

Vstupné do muzeí a památek stojí obvykle 10.000-40.000 VND, celodenní výlet s agenturou vyjde na 15-25 USD.

Jak ušetřit

  • Naučte se smlouvat. Smlouvání je součástí zdejší kultury a ekonomiky a protřelí cestovatelé, kteří se nebojí smlouvat tak za stejné služby zaplatí méně, neboť předražování cen cizincům není ničím neobvyklým.
  • Jídlo si kupujte na trzích a u pouličních stánků, vyhýbejte se restauracím zaměřeným na turisty, kde jídlo stojí několikanásobně víc.
  • Jízdenky na vlak nebo autobus si kupujte přímo na nádražích, přes agentury zaplatíte více.
  • Cestování nočními autobusy a vlaky vám ušetří peníze za noc v hostelu, penzionu nebo hotelu.

Orientační ceny ve Vietnamu

  • láhev vody (1,5l) v supermarketu, cca 15.000 VND
  • láhev místního piva (0,5l), 10.000-20.000 VND
  • sklenice piva u stánku Bia Hoi, 4.000-6.000 VND
  • bageta bánh mi, 5.000-20.000 VND (podle náplně)
  • taxi 1 km, cca 10.000-15.000 VND
  • litr benzínu, cca 19.000 VND
  • vstupenka do Divadla vodních loutek v Hanoji, 60.000-100.000 VND
  • organizovaný výlet do tunelů Cu Chi, 100.000-200.000 VND

Výměna peněz, bankomaty, platby kartou

Do Vietnamu si ideálně přivezte dolary, případně eura a ty pak směňte na místní měnu. Peníze nejlépe vyměníte v bankách a směnárnách, v případě nouze vám peníze vymění i v hotelu, ale v méně výhodném kurzu.

Bankomaty jsou rozšířené po celé zemi, menším problémem může být nízký limit výběru, pohybující se často jen kolem 2000 až 3000 Kč. Vyšší výběrní limit mají například bankomaty banky Agribank. Obyčejně zaplatíte i poplatky majitelům bankomatů a také poplatky své domovské bance. V odlehlých oblastech se nedá na výběr z bankomatu 100% spolehnout, proto se raději předzásobte hotovostí.

Většina obchodních transakcí stále probíhá v hotovosti, kartou se dá platit například v některých hotelech. Během platby mějte kartu stále na očích a nenechte obchodníka, aby s ní odešel mimo vaši kontrolu. Zneužití karet není ve Vietnamu ničím neobvyklým.

Spropitné

V lepších restauracích můžete nechat 5-10% nebo sumu zaokrouhlit, pokud jste byli spokojeni. Spropitné je všeobecně očekáváno například od průvodců nebo od majitelů homestay.

Devizové předpisy

Dovoz a vývoz vietnamských dongů v hodnotě vyšší 15.000.000 VND nebo jiné měny v hodnotě vyšší než 5.000 USD podléhá oznamovací povinnosti příslušným orgánům.

navrhnout změnu
Počasí a nejvhodnější doba k návštěvě

Počasí ve Vietnamu

Ve Vietnamu sice panuje tropické monzunové klima, vzhledem k délce jeho území se ale klima v různých částech země liší, navíc teploty a srážky závisí také na nadmořské výšce. Pokud jste se rozhodli v rámci jedné cesty procestovat celý Vietnam, je vysoce pravděpodobné, že vám některé dny zaprší.

Na severu země je chladněji a sucho od listopadu do března, obzvláště ve vyšších horských polohách může být velmi chladno. V horských oblastech na severu Vietnamu kolem Sapy a Ha Giang není během zimních měsíců ničím výjimečným ani sníh. Od května do září je horko a deštivo, v Hanoji nejvíc prší v červenci a srpnu.

Centrální oblast, včetně měst Hue a Hoi An, je klimatickým přechodem mezi severem a jihem. Srážky částečně zachycuje Annamitské pohoří, takže v období dešťů od dubna do září prší na pobřeží o něco méně. Příchodem severovýchodního monzunu mezi zářím a prosincem se situace mění, takže v Hoi An, Da Nangu nebo Hue vydatně prší. Tajfuny nejvíce hrozí v září a říjnu, spolu s nimi přicházejí prudké lijáky, které často způsobují záplavy. V jižněji položených oblastech centrálního regionu (například Nha Trang) prší méně.

V jižním Vietnamu prší během jihozápadního monzunu od května do září s největšími úhrny během letních měsíců, naopak od prosince do dubna je sucho a horko.

Nejlepší doba pro návštěvu Vietnamu

Obecně se za nejlepší dobu pro cestování po celém Vietnamu považuje březen, neočekávejte ovšem bezchybné počasí po celé zemi. Pokud plánujete cestu napříč celým Vietnamem ze severu na jih, nejlepší dobou je také září až prosinec. Počítejte s tím, že během svátku Tet (obvykle leden nebo únor), kdy se místní obyvatelé vydávají do svých domovů a na návštěvu příbuzných, nastává chaos v dopravě a může být obtížné najít volná místa v hotelu a dopravních prostředcích.

Z hlediska počasí lze za nejlepší období v roce, kdy se vydat do severního Vietnamu, považovat jaro a podzim, kdy spadne méně srážek a panují příjemné teploty.

Centrální Vietnam je ideální navštívit mezi únorem a červencem, kdy se vyhnete prudkým lijákům.

Za ideální období pro návštěvu jihu Vietnamu je považováno suché období od prosince do dubna. Zejména v březnu a dubnu však počítejte s teplotami šplhajícími se ke 40°C.

navrhnout změnu
Bezpečnost

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Kriminalita ve Vietnamu

Vietnam lze považovat za bezpečnou zemi, kde je násilná kriminalita vůči cizincům takřka neznámý pojem. Pozor na své věci, cennosti, šperky, doklady a peníze, byste si ale měli dávat ve Vietnamu, stejně jako v jiných zemích po celém světě. To platí zejména během pobytu ve větších městech, jako je Hanoj nebo Ho Či Minovo Město. Pouliční kapsáři a drobní zlodějíčci vyhledávají zejména rušná místa, jako jsou přeplněné ulice, trhy, nádraží nebo prostředky veřejné dopravy. Nepozorní turisté se mohou stát obětmi krádeží kabelek nebo batohů, které jim vytrhnou zloději projíždějící kolem nich na motorce. Jako turisté se ve Vietnamu spíše než s kriminalitou setkáte s celou řadou podvůdků a předražování. Nejčastějšími pastmi na turisty jsou:

  • Mnoho cestovních agentur nebo hotelů má stejné jméno, což bývá způsobeno vychytralostí některých podnikavců, kteří se rozhodli parazitovat na dobrém jméně svých sousedů, doporučovaných v populárních bedekrech nebo na cestovatelských fórech a změnit si název svého podniku podle úspěšnějšího souseda. V každém případě je tedy lepší orientovat se podle přesné adresy než podle jména hotelu, hostelu nebo agentury.
  • Okrádání turistů v taxíku je všeobecně známým problémem, vietnamské taxikáře nevyjímaje. Předražování jízdného, podezřele rychle naskakující suma na taxametrech nebo úmyslné prodlužování cesty nejsou ničím neobvyklým, proto je více než vhodné vybrat si spolehlivého dopravce a trvat na zapnutí taxametru. Mimo to je spousta řidičů spojena s hoteliéry nebo majiteli hotelů či agentur, do kterých se vás budou snažit zavézt. Pokud vám tedy bude řidič tvrdit, že hotel, kam chcete zavézt, je zrovna zavřený, trvejte raději na svém nebo si vezměte jiné taxi. Hodně turistů mate i spousta nul na vietnamských bankovkách a stanou se tak snadnou obětí podvodu při vracení hotovosti. Mezi taxíky má dobrou pověst agentura Mai Linh a Vinasun, ale pozor, spousta podvodníků se snaží napodobovat tyto dvě společnosti a kopírují jejich jména.
  • Podezřelé pozvání od cizích lidí, kteří kontaktují zejména osamělé muže za záminkou seznámení se s dívkou nebo návštěvou karaoke již mnohokrát skončilo v restauraci nebo karaoke baru a údivem turisty, kterému naúčtovali desítky dolarů jen za pár nápojů. Někteří řidiči taxíků mají přímo za úkol nalákat nezkušené turisty do takových zařízení, kde pak po nich bude vyžadována astronomická částka za nicotnou konzumaci.
  • V Hanoji se můžete setkat s pouličními opraváři bot, kteří pokřikují na cizince a snaží se jim namluvit, že mají rozlepené nebo jinak poškozené boty. V tomto případě je lepší pokračovat bez zastavení dál, jinak po vás bude vyžadována přemrštěná cena za banální nebo smyšlenou opravu vašich bot.
  • Pozor na falešné jízdenky na vlak, které nabízejí podvodníci postávající před nádražími. Ke koupi jízdenek používejte spolehlivé prodejní kanály.

Na co si dát ještě pozor     

  • Nevybuchlá válečná munice je stále velkým problémem mnoha míst, kde v minulosti probíhaly boje. To platí zejména pro regiony centrálního Vietnamu a oblasti kolem hranice s Laosem.
  • Cestování v blízkosti vojenských zařízení a do některých vesnic v příhraničních oblastech může být omezené a vyžaduje speciální povolení příslušných orgánů. Do některých oblastí v pohraničí vás také nemusí vůbec vpustit.
  • Je zakázáno pořizovat snímky vojenských objektů nebo hraničních přechodů.
  • Držení a užívání drog je ve Vietnamu trestné, stejně jako v dalších zemích jihovýchodní Asie. Nabídku koupě marihuany proto raději odmítněte, jinak se můžete dostat do problémů s policií. Za držení a distribuci drog hrozí ve Vietnamu doživotní vězení a v některých případech i trest smrti.
  • Množství nul na vietnamských bankovkách a podobná barva některých bankovek může být pro cizince, kteří jsou ve Vietnamu poprvé, dost matoucí. Dávejte si proto dobrý pozor na to, jaké bankovky dáváte z ruky a kolik dostáváte nazpět.
  • Nebavte se s místními o politické situaci ve Vietnamu. Trestné je i negativně se vyjadřovat a komentovat politickou situaci přes sociální média.
  • Prostituce je ve Vietnamu zakázaná.
  • Mějte na paměti fakt, že Vietnam leží v pásu výskytu tropických cyklón a tajfunů, které dokáží zkomplikovat cestování po zemi.
navrhnout změnu
Jídlo a kultura

Vietnamská kuchyně

Vietnamská kuchyně a místní „street food“ jsou jednou z věcí, kvůli kterým do Vietnamu opravdu stojí za to přijet. Zdejší kuchyně je do jisté míry ovlivněna čínskou a francouzskou gastronomií a patří mezi nejlepší kuchyně celé Asie. Mezi jednotlivými regiony lze pozorovat určité odlišnosti v používání jiných ingrediencí, na severu země se hojně používá vepřové, kuřecí nebo hovězí maso, zatímco na jihu jsou pokrmy sladší a podstatnou část zdejší kuchyně tvoří ryby a plody moře. Málokdo možná ví, že Vietnam je druhým největším světovým producentem rýže (po Thajsku), a proto není divu, že rýže tvoří základ vietnamské kuchyně. Pro zdejší kuchyni je typické i používání koření, bylinek, chilli a rybí omáčky.

Typická vietnamská jídla a nápoje

  • Pho - lze považovat za vietnamské národní jídlo, které seženete vždy a všude. Žádná návštěva Vietnamu se neobejde bez posezení nad miskou horké polévky Pho. Jedná se o vývar s nudlemi, zeleninou, kořením a většinou hovězím masem. V různých variantách nahrazují hovězí jiné druhy masa.
  • Bun cha - po celém Vietnamu velmi populární polévka s grilovaným vepřovým masem, zeleninou a nudlemi. Chuť ještě zvýrazňuje rybí omáčka, koření a bylinky.
  • Bun Bo Nam Bo - rýžové nudle (Bun) s hovězím masem (Bo), zeleninou, fazolovými klíčky, cibulí a bylinkami, přelité vývarem s rybí omáčkou. Na povrchu jsou ještě posypané sušenou cibulkou a praženými arašídy.
  • Nem Ran - vietnamské jarní závitky jsou levné a velmi chutné a seženete je v mnoha variantách, plněné rýžovými nudlemi, houbami a různými druhy masa. Závitky se obvykle servírují se sladkokyselou omáčkou Nuoc Cham.
  • Bánh Mi - vietnamský masový sandwich s nakládanou zeleninou, vejci a dalšími ingrediencemi.
  • Bánh Goi - vietnamský slaný koláček, plněný nudlemi, houbami a mletým masem, se podává jako předkrm.
  • Com Tam - grilované vepřové s rýží a sladko-kyselou omáčkou.
  • Cao Lau - speciální nudle s vepřovým masem a zeleninou, přelité vývarem.
  • Cha ca La Vong - pečená ryba s fenyklem, jarní cibulkou, krevetovou pastou, chilli a citrónovou šťávou, obvykle podávaná s nudlemi a zeleninou. Tento pokrm se připravuje výhradně z ryby zvané lang.
  • Chung - tradiční rýžový koláček se připravuje především během oslav svátku Tet. Koláček tvoří rýže, fazole a vepřové maso, které se společně zabalí do bambusového listu a následně pečou.
  • Chè Khúc Bach - jeden z nejznámějších vietnamských dezertů tvoří želatinová kostka s vanilkovou příchutí, ovocem, kokosovým mlékem a ledem.
  • Pivo je ve Vietnamu poměrně oblíbeným nápojem. K nejpopulárnějším značkám patří Bia Hanoi, Saigon Red, Larue, 333 a Huda, kromě nich je tu řada dalších piv, ať už tuzemských nebo zahraničních značek a několik malých pivovarů lokálního významu. Pivo se čepuje v pouličních stáncích, označených jako Bia Hoi, kde se dá sehnat i něco levného k zakousnutí. Pivo není chlazené, takže vám do sklenice často hodí kostku ledu.
  • Možná ani netušíte, že Vietnam je jedním z největších světových producentů kávy (ca phe). Díky bohatě rozšířené kávové kultuře můžete ochutnat pestrou škálu různých druhů a chutí kávy, včetně varianty s jogurtem. Místní specialitou je káva ca phe sua da s kondenzovaným mlékem.
  • Sinh to - mléčný shake s cukrem a ovocem

Obyvatelstvo a náboženství

Počet obyvatel Vietnamu se blíží ke 100 miliónům, z čehož zhruba 85% tvoří Vietové. Zbytek populace tvoří 54 dalších etnických menšin, jejichž domovem jsou především horské části Vietnamu. Vietnamská menšinová etnika používají vlastní jazyk a dodržují vlastní kulturu a tradice. Návštěva tradičních vesnic, kde tyto menšiny žijí, patří ke zlatým hřebům cest po Vietnamu, který by si neměl nechat ujít žádný cestovatel.

Zvyky, tradice a kultura

  • Při návštěvě chrámů je vhodné dodržovat pravidla oblékání, nevhodné jsou například tílka nebo šortky. Před vstupem do chrámů a pagod se obvykle zouvají boty. Etiketu oblékání a chování dodržujte i při návštěvě etnických vesnic.
  • Přestože je buddhismus ve Vietnamu pouze okrajovým náboženstvím, je vhodné dodržovat některé zásady a pravidla. Nohy jsou považovány za nečistou část těla, proto jimi není vhodné na kohokoli ukazovat. Hlídejte si také, kam vaše nohy směřují při sezení nebo koho se nohama dotýkáte. Nohy by nikdy neměly směřovat na posvátné objekty. Naopak hlava je považována za čistou a posvátnou, proto není vhodné dotýkat se něčí hlavy, ani dětské.
  • Vietnamská vláda praktikuje cenzuru internetu, proto nebuďte překvapeni, když se vám některé stránky nepodaří načíst.
navrhnout změnu
Nákupy a cla

Co ve Vietnamu koupit

Ve Vietnamu se dá levně pořídit hedvábí a hedvábné šaty, vyšívané hedvábné kabelky a boty. Desítky krejčovských dílen, kde vám ušijí oblek nebo šaty, se nacházejí zejména v Hoi An. Ve Vietnamu je dále možné koupit vyšívané ubrusy, potahy a dečky. Populárními suvenýry jsou trička s Ho Či Minovým portrétem nebo žlutou hvězdou na červeném podkladu, či množství válečných artefaktů z dob americko-vietnamského konfliktu. Oblíbeným suvenýrem jsou také řemeslné výrobky, ke kterým patří lakované předměty, jako krabičky nebo jídelní hůlky, bronzové nádobí, porcelán nebo keramika.

Kde nakupovat

Horské kmeny severního Vietnamu prodávají své ručně vyráběné předměty na mnoha trzích v Sapě, Lao Cai, Ha Giang a jejich okolí a to zejména tkaniny, textil, oblečení, plátěné tašky, zemědělské výrobky, ale i zvířata apod. Trh Bac Ha v Lao Cai se koná v neděli ráno, trh Coc Ly v Lao Cai se koná v úterý. Coc Ly je malá vesnička na řece Chay, nacházející se východně od Lao Cai. Trh Can Cau se koná každou sobotu a patří mezi nejúžasnější trhy pod širým nebem. Trh Muong Khuong je velkým nedělním trhem, kam své výrobky chodí prodávat obyvatelé minoritních etnických skupin, ke kterým patří Hmongové, lid Dao, Tu Di, Tay nebo Nung. Trh Lung Phin se koná v neděli a nachází se mezi Bac Ha a trhem Can Cau.            

V Ho Či Minově Městě se za nákupy vydejte nejlépe do ulic Dong Khoi, která se stala obchodním centrem města s mnoha místními butiky i obchody mezinárodních značek, případně do ulice Le Loi. V centru města se nachází tržnice Ben Thanh, která je populární mezi turisty, kteří se zde přehrabují v oblečení rozporuplné kvality, suvenýrech a uměleckých výrobcích. Nákupy v tržnici otestují vaše umění smlouvat, protože vám bude pravděpodobně nabídnuta předražená cena. Pozor, prostor tržnice je také oblíbeným revírem kapsářů! Velkým tržištěm je také An Dong v Districtu 5, kde seženete levné oblečení, boty, suvenýry, řemeslné výrobky, koření nebo jídlo. K velkým nákupním centrům patří Saigon Centre Mall nebo Zen Plaza.

V Hanoji patří k populárním nákupním místům Old Market ve Staré čtvrti a Don Xuan Market na severním konci Staré čtvrti. Pokud nemáte náladu na smlouvání, můžete se za nákupy vydat do velkých nákupních center, jakými jsou např. Trang Tien Plaza, Parkson Mall, Grand Plaza Shopping Centre, Pico Plaza nebo Savico Mega Mall.

Celní předpisy

Do Vietnamu lze bezcelně dovézt maximálně 1.5 l alkoholických nápojů s obsahem alkoholu více než 22% a 2 l nápojů s obsahem alkoholu do 22%. Dále maximálně 400 cigaret, 100 doutníků nebo 500 g surového tabáku. Celková hodnota dováženého zboží pro osobní spotřebu nebo dárků by neměla převyšovat částku 300 USD. Pokud výše dovezeného zboží přesáhne povolenou hranici, je třeba vyplnit celní prohlášení a zaplatit daň podle vietnamských zákonů.      

Dovoz a vývoz zlata s hmotností nad 300 g podléhá oznamovací povinnosti příslušným orgánům. Do Vietnamu je zakázáno dovážet zbraně, opium a jiné návykové látky, pornografický materiál a materiál namířený proti socialistickému zřízení a protistátní materiál.

Z Vietnamu je zakázáno vyvážet korály, lastury a ohrožené druhy zvířat. Dále je zakázáno vyvážet starožitnosti bez patřičného povolení od úřadů. 

navrhnout změnu
Praktické informace
Elektrické zásuvky

Elektřina

220 V, 50 Hz

Čas

Ve Vietnamu je oproti České republice o 5 hodin více (v době letního času) a o 6 hodin více (v době zimního času).

Telefonní předvolba

+84

Jazyk

Ve Vietnamu se hovoří vietnamsky, etnické menšiny používají vlastní jazyk. Anglicky mluví jen málo lidí a většinou těch, kteří mají nějaké spojení s turistickým průmyslem.

Telefonování a internet

Wifi připojení poskytuje většina hotelů, restaurací, kaváren a dokonce i některé obchody. SIM kartu s daty seženete na letišti, v některých supermarketech nebo malých obchodech, problém je ovšem s vládou nařízenou registrací, kterou vám většina neoficiálních prodejců neudělá a prodá vám karty registrované na někoho jiného. Nezaregistrované karty mohou být kdykoli deaktivovány, což můžete risknout v případě, že jste ve Vietnamu jen na pár dnů. U delších pobytů je nejlepší zajít do některé z oficiálních poboček telefonních operátorů, kde vám kartu zaregistrují a také aktivují.

Mezi hlavní vietnamské operátory patří Viettel, Vinaphone, Mobifone a Vietnamobile, největším z nich je Viettel, vlastněný vládou. Viettel nabízí dobré pokrytí jak ve městech, tak i mimo města a je asi nejlepší volbou pro ty, co cestují i do venkovských oblastí Vietnamu. Datové balíčky nejsou drahé, všichni operátoři nabízejí datové balíčky za podobné ceny - 1,5 GB dat si například koupíte za 120.000 VND, 3 GB za 200.000 VND. Další data se dají přikoupit podle potřeby. Samotná SIM karta stojí jen 50.000 VND.

Některé komunistické země cenzurují web a blokují přístup na některé stránky a Vietnam není výjimkou. Zablokovaný přístup například na Facebook lze obejít přenastavením DNS serveru na 8.8.8.8 a 8.8.4.4.

Co si nezapomenout

  • vytištěný schvalovací dopis nebo e-vízum
  • 2 fotografie pasového formátu
  • kopii pasu
  • repelent proti komárům
  • elektrický adaptér
  • toaletní papír - na mnoha místech se setkáte pouze s tureckými záchody
  • teplejší oblečení pro pobyt v horách
  • pláštěnka nebo nepromokavá bunda
navrhnout změnu
Důležité adresy a kontakty

Velvyslanectví Vietnamu v Praze

Plzeňská 214/2578, 150 00 Praha 5, tel: 257 211 540, fax: 257 211 792, email: dsqvietnamcz@yahoo.com, web: www.vnembassy-praha.mofa.gov.vn, Provozní doba: (Po-Pá) 9:00-12:00, 13:30-17:00. Konzulární oddělení: Rašínovo nábřeží 72/1897, 128 00 Praha 2, tel: 224 922 074, 221 965 018, fax: 224 916 488, email: plsdsqcz@yahoo.com, provozní hodiny úřadu: (Po,St,Pá) 9:00-12:00, 16:00-17:30.

Velvyslanectví České republiky v Hanoji

13 Chu Van An, Hanoi, tel: +84/2438454131-2, fax: +84/2438233996, nouzová linka: +84/912341032, email: hanoi@embassy.mzv.cz, web: www.mzv.cz/hanoi, Provozní doba: (Po-Pá) 8:00-12:00, 12:30-16:30, (Po-Čt) 9:00-12:00, 14:00-16:00, konzulární oddělení: email: Consulate_Hanoi@mzv.cz, úřední hodiny konzulárního oddělení pro veřejnost: (Pá) 9:00-12:00.

Honorární konzulát České republiky v Ho Či Minově Městě

18 BIS/28 Nguyen Thi Minh Khai, Quan 1, Ho Chi Minh City, tel: +84/2838290585, fax: +84/2838226043, email: hochiminh@honorary.mzv.cz, hoavienoffice@gmail.com, konzulární působnost v rámci administrativního území HČMM, Provozní doba: (Po-Pá) 8:30-11:30, 13:30-17:00.

Honorární konzulát České republiky v Hai Phong

Cat Co 3 Beach, Cat Ba Island, Hai Phong, tel: +84/225 388 7360-63, fax: +84/225 388 7365, email: truongphan.hkhp@gmail.com, Provozní doba: (Po,St) 8:30-11:30.

Důležitá telefonní čísla

Policie 113, hasiči 114, ambulance 115

navrhnout změnu
DOPRAVA
UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele