logo

Doporučené plány cesty

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
DOPRAVA

Doprava do země

Letecká

Od října 2020 mohou Češi využít přímé letecké linky z Prahy do Hanoje, kterou operuje letecká společnost Bamboo Airways. Moderní letadla Boeing 787 Dreamliner budou mezi oběma městy létat dvakrát týdně. Spojení Vietnamu s Evropou zajišťuje řada dalších velkých aerolinek, operujících přímé linky do Hanoje nebo Ho Či Minova Města. Přidáte-li lety vyžadující alespoň jeden přestup, výběr se rozšiřuje o další společnosti a cílová letiště, jako je například mezinárodní letiště v Da Nangu. K nejlevnějším letům patří také lety s některou z aerolinek s mezipřistáním v Číně.

Mezinárodní letiště Noi Bai v Hanoji se nachází zhruba 35 km severovýchodně od centra města a je největším letištěm ve Vietnamu. Letiště má dva terminály - terminál 1 je určen pro vnitrostátní lety, terminál 2 je pak vyhrazen mezinárodním linkám. Mezi terminály jezdí každých 10-15 minut bezplatné autobusy (od 6:00 do 1:00) nebo placené elektromobily či veřejné autobusy. Do Hanoje můžete letět například se společnostmi Aeroflot (přes Moskvu-Šeremeťjevo), Emirates (přes Dubaj), Korean Air (přes Soul), Qatar Airways (přes Dauhá) nebo Turkish Airlines (přes Istanbul). Národním dopravcem jsou Vietnam Airlines, které spojují Hanoj s několika evropskými městy, jako je například Frankfurt, Londýn, Moskva nebo Paříž. Další spojení nabízí velké letecké společnosti jako Thai Airways, Malaysia Airlines, Sinagpore Airlines a další, které létají jak na evropská letiště, tak do Hanoje.  

Dalším letištěm mezinárodního významu je letiště Tan Son Nhat v Ho Či Minově Městě. Toto letiště je nejrušnějším letištěm v zemi a významným dopravním uzlem jižního Vietnamu. Do Ho Či Minova Města můžete letět se společnostmi Aeroflot (přes Moskvu-Šeremeťjevo), Air France (přes Paříž CDG), Emirates (přes Dubaj), Finnair (sezónně přes Helsinki), Korean Air (přes Soul), Qatar Airways (přes Dauhá), Turkish Airlines (přes Istanbul) nebo s Vietnam Airlines (z Londýna, Frankfurtu nebo Paříže).

Alternativně lze využít i další vietnamská letiště, jako je mezinárodní letiště v Da Nangu, na které můžete letět například s Qatar Airways z Prahy a dalších evropských měst s mezipřistáním v Dauhá nebo letiště Cam Ranh u města Nha Trang, kam létají třeba Korean Air přes Soul.

Letenky do Vietnamu se dají sehnat za cenu od 12.000-13.000 Kč, v akci ještě za méně.

Doba letu ze střední Evropy

13 hodin (z Prahy do Ho Či Minova Města přes Dauhá)

Autobusem

Kambodža-Vietnam: Z kambodžského Phnom Penhu jezdí do Ho Či Minova Města řada mezinárodních autobusových linek různých společností, jako Giant Ibis, Mekong Express, Kumho Samco nebo Sinh Tourist. Cesta dlouhá 285 km trvá kolem 6 hodin a jednosměrná jízdenka stojí 10-18 USD. U společností Kumho Samco i Sinh Tourist si mimochodem můžete koupit jízdenku z Ho Či Minova Města do hraničního města Ha Tien (175.000-200.000 VND) a odtud pokračovat do kambodžského Kampotu nebo Sihanoukville nebo si rovnou koupit jízdenku až do Kampotu, Sihanoukville i Siem Reap. V Ho Či Minově Městě si můžete rezervovat dopravu minibusem společnosti Sapaco (sídlí na ulici Phnam Ngu Lao) do Phnom Penhu (230.000 VND) nebo Siem Reap (430.000 VND).

Laos-Vietnam: Mezi Vietnamem a Laosem pendluje celá řada spojů, poskytujících kratší přejezdy mezi příhraničními městy i dálkové spojení mezi hlavními městy nebo regiony.

Z jižního terminálu ve Vientiane odjíždí autobusy do Hanoje (cca 230.000 LAK) a dalších vietnamských měst. Vezměte na vědomí, že cesta z Vientiane do Hanoje trvá zhruba 24 hodin. Mezinárodní autobusy z Hanoje do Luang Prabang stojí zhruba 350.000-400.000 VND a cesta trvá 24-30 hodin. Z Da Nangu, Hue a dalších měst jezdí autobusy do Savannakhet nebo Pakse. Společnost Sinh Tourist jezdí mimo jiné z Hanoje do Luang Prabangu (24 hodin), Vang Vieng (24 hodin), Vientiane (20 hodin) nebo Savannakhet (20 hodin) a z Hue do Savannakhet (10 hodin) a Vientiane (19 hodin).

Čína-Vietnam: Cesta autobusem z Nanningu do Hanoje trvá 8 hodin a operuje jí například společnost Sinh Tourist. Z Kunmingu můžete jet vlakem Čínských drah do Hekou na hranici s Vietnamem a po překročení hranice můžete pokračovat z Lao Cai autobusem do Hanoje. Z Lao Cai do Hanoje jezdí autobusy Sao Viet za 210.000 VND, cesta trvá 4,5-6 hodin.

Vlaková

Přímá linka Čínských drah spojuje velké město Nanning a Hanoj (nádraží Gia Lam), cesta vlakem trvá cca 12 hodin a jízdenka stojí kolem 250 RMB. Jízdenky si můžete rezervovat například na portále www.baolau.com.

Na cestě z Kunmingu do Hanoje je nutné vystoupit v hraničním městě Hekou (jízdenka z Kunmingu do Hekou stojí cca 70 RMB) a ve městě Lao Cai na vietnamské straně nasednout na jiný vlak nebo autobus do Hanoje.

Levné letenky do této destinace

Doprava v rámci země

Letecká

Vzhledem k enormním vzdálenostem mezi některými vietnamskými městy je letecká doprava ideální a poměrně levnou alternativou autobusové a vlakové dopravě. Letecké přesuny po Vietnamu lze doporučit zejména těm cestovatelům, kteří mají málo času a z Vietnamu přitom chtějí vidět co nejvíce. Vnitrostátní lety po Vietnamu zajišťují aerolinky:

  • Vietnam Airlines - vlajkový dopravce Vietnamu a člen aliance Sky Team nabízí množství vnitrostátních letů z Hanoje, Ho Či Minova Města, Da Nangu a dalších velkých měst do dvou desítek destinací po celém Vietnamu. Základní cena jednosměrné letenky s Vietnam Airlines z Hanoje do Ho Či Minova Města startuje na 80 EUR.
  • Jetstar Pacific - nízkonákladový dopravce a dceřiná společnost Vietnam Airlines nabízí levné lety z Hanoje do Da Lat, Da Nang, Ho Či Minova Města, Nha Trang, Quy Nhon nebo na ostrov Phu Quoc a další vnitrostátní linky.
  • Vasco (Vietnam Air Services Company) - další dceřiná společnost Vietnam Airlines se zaměřuje na leteckou dopravu mezi Ho Či Minovým Městem a destinacemi na jihu Vietnamu, včetně ostrovů Con Dao, Phu Quoc a města Can Tho či Rach Gia.
  • VietJet Air - nízkonákladová společnost se sítí vnitrostátních i mezinárodních linek.
  • Fly Vietnam - další nízkonákladová aerolinka s lety po celém Vietnamu. V době psaní tohoto článku například nabízela nejlevnější letenky z Hanoje do Ho Či Minova Města jen za 35 USD.
  • Bamboo Airways - zcela nový dopravce na vietnamském trhu (letadla Bamboo Airways začala létat v lednu 2019) nabízí linky z Hanoje a Ho Či Minova Města do dalších více než 10 destinací po celém Vietnamu.

Doprava z letiště v Hanoji

Z letiště v Hanoji jezdí do centra metropole několik autobusových linek:

  • Linka 7 - jezdí z letiště do Cau Giay
  • Linka 17 - jezdí z letiště do Long Bien
  • Linka 90 - jezdí z letiště do Kim Ma
  • Linka 109 - jezdí z letiště do My Dinh

Lístek do veřejného autobusu stojí 5.000 VND na osobu, autobusy jezdí každých 15-20 minut od 5:00 do 22:00.

  • Expresní linka 86 - jezdí z letiště na Hanojské železničním nádraží přes jezero Hoan Kiem. Moderní autobusy, vybavené klimatizací a wifi připojením, jezdí z letiště přibližně od 6:30 do 23:00, jízdenka stojí 35.000 VND a koupíte jí v prodejním stánku u terminálů 1 a 2.

Odvoz do města zajišťují i minibusy některých aerolinek, jako je například Vietnam Airlines. Minibusem Vietnam Airlines se do města dostanete za zhruba 40.000 VND na osobu. Minibusy mají konečnou zastávku v Quang Trung v centru Hanoje.

Taxi z letiště v Hanoji do centra města by mělo stát kolem 300.000 - 400.000 VND.

Doprava z letiště v Ho Či Minově Městě

Nejlevnějším způsobem dopravy z letiště je autobus číslo 152, který jezdí od 5:15 do 19:00 každých 12-18 minut a po cestě mimo jiné míjí tržiště Ben Thanh. Jízdné stojí 5.000 VND plus poplatek za zavazadlo. Poblíž tržiště Ben Thanh končí další linka letištního autobusu č.109. Jízdenka do města je sice o něco dražší a stojí 20.000 VND, autobusy však jezdí od půlnoci až do 23:15.

Taxi z letiště v Ho Či Minově Městě do centra by mělo stát 150.000 - 200.000 VND. Využijte služeb spolehlivých společností jako Mai Linh nebo Vinasun.

Autobusová

Autobusy a minibusy představují nejlevnější a nejběžnější způsob dopravy na delší i kratší vzdálenosti, přestože většinou ne zrovna pohodlný. Velkou výhodou je fakt, že se jimi dostanete do všech koutů Vietnamu, nevýhodou je pomalá rychlost, neboť ne všechny silnice jsou ve zcela bezvadném stavu (obzvláště na severu Vietnamu). Pro cesty po Vietnamu lze využít komfortní meziměstské autobusy, noční spací autobusy i lokální autobusy v ne vždy perfektním stavu a s počtem lidí daleko převyšujícím kapacitu autobusu.

Turisté mohou využít tzv. „open bus ticket“, který nabízí množství privátních cestovních agentur. Otevřená jízdenka umožňuje cestování autobusem po hlavních trasách s možností zastávek na turistických místech. Čím více zastávek, tím dražší je jízdenka. Můžete si vybrat mezi autobusy s klasickými sedačkami, nebo autobusy s lůžkovou úpravou pro noční dálkové přesuny, které jsou samozřejmě dražší. Výhodou otevřené jízdenky je, že si můžete udělat zastávku kde chcete a až budete chtít pokračovat dál, jednoduše zajdete do příslušné agentury (alespoň den před plánovaným odjezdem), nacházející se v místě vašeho pobytu. TIP: Do autobusu je dobré si s sebou vzít vlastní toaletní papír a špunty do uší. Autobusy většinou odjíždí od poboček cestovních agentur, takže není třeba složitě hledat autobusová nádraží a zase u nich končí. Druhá věc je spolehlivost a kvalita nabízených služeb, která se u různých agentur liší. Dobré ohlasy mají v tomto směru agentury Trekking Travel, Hoang Long, Mai Linh nebo Phuong Trang. Velkou nevýhodou je fakt, že autobusů od dané společnosti nejezdí tolik a často tak budete muset dlouho čekat na další autobus.      

Další možností je využít lokální autobusové dopravy, která však obvykle bývá přeplněná lidmi, takže se hodí leda na kratší vzdálenosti. Jízdenky je vhodné koupit přímo na nádraží, kde je přeci jen menší riziko předražení.

Místní autobusy odjíždějí z autobusových nádraží, která jsou však často nevýhodně umístěna na okraji měst. Větší města zase mohou mít více nádraží, proto je důležité najít to pravé, odkud vyjíždějí autobusy správným směrem. Například v Hanoji jsou hned čtyři taková nádraží:

  • nádraží Gia Lam - odjíždí odtud autobusy směřující na východ a severovýchod země, např. do Sapy, Lao Cai nebo Ba Be
  • nádraží Luong Yen - odjíždí odtud autobusy směřující na jih a východ země, např. do Ho Či Minova Města, Hue nebo Cat Ba
  • nádraží My Dinh - odjíždí odtud autobusy směřující na západ a sever země, např. do Dien Bien Phu nebo Ha Giang
  • nádraží Giap Bat - odjíždí odtud autobusy směřující na jih země, např. do Ninh Binh, Hu nebo Da Nangu

Jízdenky na autobusy lze také rezervovat přes portály Baolau nebo 12go.asia.

Vlaková

Doprava vlakem skýtá ideální způsob cestování na delší vzdálenosti a pokud cestujete spacím vozem přes noc, ušetříte navíc za ubytování a zabijete tak rovnou dvě mouchy jednou ranou.

Vietnam křižuje omezený počet železničních linek, hlavní železniční tepnou je přes 1700 km dlouhá trať z Hanoje do Ho Či Minova Města (cca 34 hodin) se zastávkami v Hue, Da Nangu, Nha Trang a dalších městech, postavená Francouzi během 1. poloviny 20. století. Na této trati jezdí více souprav od expresních vlaků po lokálky, které staví na většině stanic, což má samozřejmě rozhodující vliv na celkovém čase stráveném ve vlaku. Nejlepší vlaky na této trati mají označení SE1, SE2, SE3 a SE4, jízdenky stojí od 688.000 do 1.500.000 VND v závislosti na stupni komfortu.

Kratší tratě vedou z Hanoje do Hai Phong, do Ha Long Bay, do Dong Dangu na hranice s Čínou, do Quán Trieu, turisticky velmi populární je také trasa spacím vozem z Hanoje do města Lao Cai (8-9 hodin v rychlejší noční soupravě), které je výchozím bodem cesty do Sapy.

Cena za jízdenky se velmi různí v závislosti na typu vlaku a na úrovni pohodlí, které si dopřejete. Nejlevnější jízdenky jsou k sezení na tvrdším dřevěném sedadle v neklimatizovaném vagóně, dražší jízdenky se prodávají na měkká sedadla a tvrdá nebo měkká lůžka v kupé pro 2 až 6 osob. Kupé s klimatizací je samozřejmě dražší. Při cestách na delší vzdálenosti rozhodně doporučujeme připlatit si za komfort a vyvarovat se cestování na tvrdých sedadlech.

Základní přehled o linkách a cenách poskytují stránky Vietnamských železnic (DSVN). Mezi vlaky Vietnamských drah bývají pravidelně zařazovány i vozy soukromých společností, které se zaměřují na zahraniční turisty a místa nebo lůžka jsou v nich o něco dražší. Takové vagóny vlastní třeba Livitrans nebo Violette, jejichž vozy jsou zařazovány do souprav SE1, SE2, SE3 a SE4. Další spací vagóny soukromých společností jsou nasazovány na trati z Ho Či Minova Města do Nha Trang (Golden Trains) nebo z Hanoje do Lao Cai (např. Fanxipan, Livitrans, Sapaly Express a další). Poté, co DSVN modernizovaly svůj vozový park již ale není velký rozdíl mezi jejich vagóny a vagóny soukromých společností.

Vlaky mají různá označení, tvořená dvěma písmeny a číslem. Písmena značí typ vlaku, čísla pak směr, např. noční vlaky s lichým číslováním SP1 a SP3 jezdí ve směru z Hanoje do Lao Cai, vlaky se sudým číslováním SP2 a SP4 opačným směrem z Lao Cai do Hanoje. Na trati z Hanoje do Ho Či Minova Města jsou nejrychlejší vlaky označené SE.          

Jízdenky je nejlepší koupit osobně na nádraží, vyjde vás to nejlevněji. Hanojské nádraží (Ga Ha Noi) se nachází na ulici Le Duan Street a můžete si zde koupit jízdenky po celém Vietnamu, včetně spojů, které jezdí i z jiných měst než z Hanoje. To samé platí i o nádraží v Ho Či Minově Městě (Ga Sai Gon). Jízdenky na vlak si také můžete koupit přes hotel nebo spolehlivou agenturu, jakou je například Vietnam Impressive. Pozor na podvodníky, kteří se vám budou pokoušet prodat falešné jízdenky i na některé falešné webové stránky, snažící se nalákat na atraktivní ceny jízdenek. V rezervačním systému Vietnamských železnic si sice můžete prohlédnout obsazenost soupravy a cenu za jízdenku, tu se vám ale nepodaří koupit, pokud nevlastníte vietnamskou platební kartu. Na těchto stránkách si ale můžete najít a rezervovat místo ve vlaku a následně zvolit platbu na nádraží během 24 hodin. Pokud přeci jen potřebujete koupit jízdenky předem, lze využít stránek Baolau nebo 12go.asia, kde je možné bez problémů zaplatit i předem mezinárodními platebními kartami. Počítejte však se servisním příplatkem ve výši 40.000-60.000 VND plus s poplatkem za platbu kreditní kartou cca 3% z ceny jízdenky.

Na motorce

Vietnam a jeho kouzelné scenérie je rájem pro motocyklisty a skvělým místem pro cestování na motorce - půjčení motorky je mezi cestovateli stále více oblíbeným způsobem dopravy i zábavou v jednom. Motorka vám dává možnosti dostat se i do jinak těžko přístupných míst a ještě si při tom užít fantastických výhledů na okolní přírodu.

Motorku je možné pronajmout si za zhruba 150.000 - 300.000 VND na osobu a den (v závislosti na místě), v případě, že plánujete delší cestu po celé zemi, je ekonomičtější si motorku jednoduše koupit za cenu již od 200-300 USD. Půjčení auta je totiž problematické, takže nezbývá než platit auto i s řidičem.

Koupě použité motorky od některého cizince, který má svou vietnamskou pouť již za sebou, je zcela běžnou praxí. Po nějakém stroji se můžete ideálně poohlédnout v Hanoji nebo Ho Či Minově Městě, kde končí spousta turistů a potřebují naopak motorku prodat. Můžete se poptat nebo se poohlédnout po případném inzerátu v hostelech nebo penziónech. Pokud budete úspěšní a podaří se vám prodat na konci pobytu motorku za stejnou cenu, za jakou jste ji koupili, procestujete Vietnam s opravdu minimálními náklady. Nekupujte si motorku aniž byste ji předem otestovali a ověřili její technický stav. Před půjčením motorky si stroj pečlivě prohlédněte a nafoťte všechny škrábance a odřeniny. Při cestách do hor na severu Vietnamu se vyplatí investovat do silnějšího stroje a popřemýšlet i o tom, že byste si zaplatili průvodce, který vám v případě technických problémů s motorkou pomůže sehnat a domluvit pomoc. Nikdy se nevydávejte do těžkého horského terénu sami.

Pro řízení motorky budete potřebujete mezinárodní řidičák na motorku (podle vídeňské úmluvy), i když v praxi ho po vás nejspíš nikdo chtít nebude. Kromě MŘ si určitě vezměte i národní řidičák. Pokud máte jen řidičák na auto (skupina B) můžete podle místních zákonů řídit pouze motorku nebo skútr s obsahem do 50 ccm. Pokud budete řídit silnější stroj jen s řidičákem na auto (což většina turistů z ciziny dělá) a chytí vás policie, většinou to spraví pár set tisíc dongů. Horší by to pravděpodobně bylo s pojistným krytím od pojišťovny v případě nějaké nehody. K motorce musíte dostat i tzv. modrou kartu, která je dokladem a potvrzením o registraci motorky na svého majitele. Modrou kartu nebo alespoň její kopii byste měli mít i k půjčené motorce.

Ve Vietnamu se řídí vpravo, maximální povolená rychlost ve městech je 40 km/h a mimo města 60 km/h. Litr benzínu stojí kolem 15.000 VND. Dopravní předpisy se všeobecně moc nedodržují, což v kombinaci s divokým a chaotickým městským provozem a kvalitou některých silnic dělá řízení ve Vietnamu poněkud náročnějším. Po městských ulicích se za neustálého zvuku klaksonů proplétají statisíce motorek a mopedů a pro chodce je nadlidským úkolem přejít na druhou stranu některých rušných ulic. Chodníky slouží spíše jako parkoviště pro motorky, dopravní značení a semafory jsou často zcela zbytečným doplňkem komunikací. Silniční provoz se řídí právem silnějšího, což staví motorkáře na samotný konec privilegovaného řetězce. V prvé řadě mají přednost kamiony a autobusy. Povinné je nošení helmy, což policie často kontroluje, stejně jako dodržování rychlosti. Na cestách určitě oceníte i pláštěnku a v horách teplejší oblečení. Motorku parkujte na hlídaných místech, označených Giu Xe. Zaplatíte sice pár korun, ale máte jistotu, že vám motorku nikdo neukradne.

Taxi a mototaxi

Okrádání turistů v taxíku není ve Vietnamu nic neobvyklého. Předražování jízdného, podezřele rychle naskakující suma na taxametrech nebo úmyslné prodlužování cesty jsou bohužel častým jevem, proto je více než vhodné si pro cestu taxíkem vybrat spolehlivého dopravce a trvat na zapnutí taxametru. Mimo to je spousta řidičů spojena s hoteliéry nebo majiteli hotelů či agentur, kam se vás pak budou snažit zavézt. Pokud vám tedy bude řidič například tvrdit, že hotel, kam chcete zavézt, je zrovna zavřený, trvejte na svém nebo si raději vezměte jiné taxi. Hodně turistů mate i spousta nul na vietnamských bankovkách a stanou se tak snadnou obětí podvodu při vracení hotovosti. Mezi taxíky má dobrou pověst agentura Mai Linh a Vinasun, ale pozor, spousta nepoctivců se snaží napodobovat tyto dvě společnosti a kopíruje jejich jména.

Ve Vietnamu můžete využít i služeb společnosti Grab, která funguje obdobně jako Uber.

Ve městech jsou na každém rohu k dispozici i mototaxi, kterým se ve Vietnamu říká "Xe Om". V případě mototaxi platí - na ceně se dohodněte s řidičem ještě před jízdou.

UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele