logo

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
DOPRAVA

Doprava do země

Letecká

Drtivá většina návštěvníků do Tuniska přiletí některým z charterových letů v rámci zájezdů s cestovní kanceláří. Široký výběr ale mají i nezávislí cestovatelé, kteří si mohou vybrat let na některé z hlavních tuniských letišť, kterými jsou mezinárodní letiště v Tunisu, na Džerbě, v Hammametu a Monastiru, byť je velké procento letů operováno pouze v sezóně.

Vzhledem k nízkému počtu nízkonákladových aerolinek, které nabízí lety do Tuniska, vyjdou ostatní letenky poměrně draho a nejlevnější variantou je tak let s cestovní kanceláří. Z Prahy do Tunisu se ceny zpátečních letenek pohybují kolem 7.500 Kč, z Mnichova či Vídně zhruba od 5.500 Kč.

Na mezinárodní letiště Aéroport international de Tunis-Carthage (www.aeroport-tunis-carthage.com) v hlavním městě Tunisu můžete letět z ČR s jedním přestupem, případně z některého z bližších letišť v některé ze sousedních zemí, se společnostmi Air France (přes Paříž CDG), Alitalia (přes Řím), Eurowings (přes Kolín n.R./Bonn), Lufthansa (přes Frankfurt a sezónně také z Mnichova), Turkish Airlines (přes Istanbul) nebo Vueling (sezónně přes Barcelonu). Národní letecká společnost Tunisair (www.tunisair.com) nabízí přímé lety z mnoha evropských měst, jako například Amsterdam, Barcelona, Londýn, Madrid, Miláno, Mnichov, Paříž, Řím, Vídeň a v sezóně také Praha.

Lety na Mezinárodní letiště Aéroport international d'Enfidha-Hammamet (www.enfidhahammametairport.com) v Hammametu nabízí pouze v sezóně Brussels Airlines (z Brusselu) a celoročně například Thomas Cook (z Londýna Gatwicku nebo Manchesteru).

Na letiště Zarsis (www.djerba-zarzis-airport.com) na Džerbě můžete v sezóně letět se společnostmi Brussels Airlines (z Brusselu), Condor (z Kolína/Bonnu, Düsseldorfu, Hannoveru nebo Frankfurtu), Nouvelair (např. z Berlína-Tegelu, Norimberka, Mnichova nebo Vídně, celoročně z Lyonu, Paříže nebo Nantes), nebo s Tunisair (např. z Berlína, celoročně také z Brusselu, Frankfurtu, Mnichova nebo Paříže).  

Konečně na letiště Habib Bourguiby (www.habibbourguibaairport.com) v Monastiru se v sezóně dostanete se společnostmi Brussels Airlines (z Brusselu), Condor (z Kolína/Bonnu, Düsseldorfu nebo Frankfurtu), Eurowings (z Kolína/Bonnu), Nouvelair (např. z Mnichova, Vídně, Lipska nebo Berlína, celoročně z Paříže, Lyonu nebo Nice) nebo Tunisair (např. z Berlína celoročně z Paříže, Mnichova a dalších měst).

Doba letu ze střední Evropy

2h 45 min (z Prahy na Džerbu)

Lodí

Do Tuniska se můžete dostat trajektem z Francie, Itálie nebo Španělska. Většina trajektů končí v přístavu Rades, který se nachází necelých 10 km jihovýchodně od Tunisu. Společnost CTN (www.ctn.com.tn) provozuje linky z Janova, Livorna, Marseille a Barcelony do Tunisu (Rades). S italskými Grandi Navi Veloci (www.gnv.it) se do Tunisu dostanete z Janova, Civitavecchie a Palerma. Plavba z Palerma do Tunisu trvá 9,5 hodiny, z Janova 22,5 hodiny. Společnost Grimaldi Lines (www.grimaldi-lines.com) poskytuje lodní dopravu mezi Tunisem a italskými přístavy v Civitavecchiii, Salernu a Palermu. Výčet možností uzavírá lodní dopravce Corsica Linea (www.corsicalinea.com) s linkou z Marseille do Tunisu.

Levné letenky do této destinace

Doprava v rámci země

Letecká

Národní dopravce Tunisair (www.tunisair.com), případně jeho dceřiná společnost Tunisair Express (www.tunisairexpress.net) zajišťuje vnitrostátní dopravu mezi hlavním městem Tunisem a Hammametem, Džerbou a městy Gabes, Gafsa, Monastir, Sfax, Tabarka a Tozeur. Letenky jsou poměrně levné, zpáteční letenka z Tunisu na Džerbu například stojí kolem 220 TND. Další linkové i charterové spoje nabízí tuniské aerolinky Nouvelair (www.nouvelair.com).

Autobusová

Síť dálkových autobusových linek z Tunisu provozuje společnost SNTRI (www.sntri.com.tn, stránky jsou pouze ve francouzštině a arabštině). Všechna větší města jsou spojena autobusovými linkami, stejně tak se můžete autobusem pohybovat v rámci větších měst. Autobusové zastávky nejsou v mnoha případech nijak označeny a často chybí i jízdní řády. Do autobusů se nastupuje vzadu, kde sedí konduktor, kterému se platí jízdné. Ceny za lístky jsou velmi levné.

Jízdní řády a přehled autobusových linek na Džerbě najdete na adrese www.ilededjerba.tn.

Vlaková

Železniční doprava nabízí levný a komfortní způsob dopravy po zemi. Vlaky tuniských železnic SNCFT (www.sncft.com.tn) jsou spolehlivé a spojují mnoho měst v horní polovině Tuniska. Tuniské vlaky mají tři třídy, druhou, první a Classe Comfort, ačkoli nejmodernější vozy mají pouze jednu třídu zvanou Express. Na určitých trasách jezdí pouze vlaky druhé třídy.

Na mnoha nádražích se dají koupit výhodné pasy Carte Bleue pro neomezený počet jízd v rámci daného období a třídy. Sedmidenní pass do druhé třídy stojí 30 TND, do první 42 TND a do classe komfort 45 TND. Patnáctidenní pas stojí dvojnásobky uvedených cen, jednadvacetidenní pas pak trojnásobky. Příměstskými vlaky se dostanete z Tunisu do nedalekých La Marsa, La Goulette, Kartága a Sidi Boud Said nebo z Tunisu přes Radés a další zastávky do Erriadh. Turistický vlak Lézard Rouge jezdí od května do září z Metlaoui přes soutěsku Selja do Redaief a nabízí výhledy na krásnou krajinu.

Lodní

Z města Sfax se můžete vydat lodí k nedalekému ostrovu Kerkannah, lístek na trajekt stojí 1 TND. Více informací a jízdní řád najdete na stránce dopravce Sonotrak (www.sonotrak.tn).

Na Džerbu jezdí každou půlhodinu přívozy z města Jorf.

Sdílená taxi

Autobusovou dopravu doplňují tzv. louages, kolektivní taxi přepravující několik osob v minibusech. Vozy louages mají zpravidla bílou barvu s červeným pruhem po straně, v některých městech nebo regionech může mít pruh jiné barevné provedení. Louages jezdí většinou na předem daných trasách. Na zákazníky čekají na stanovištích poblíž tržišť nebo autobusových terminálů až do té doby, než se obsadí všechna (nebo alespoň většina) míst. Platí se při vystupování z vozu, někdy ještě před cestou na stanovišti.

Klasické vozy taxislužby mají žlutou barvu s evidenčním číslem na střeše. Před jízdou trvejte na zapnutí taxametru, abyste se vyvarovali předražení jízdného. Pokud řidič odmítne nebo bude tvrdit, že má taxametr rozbitý, nestyďte se vzít si jiné taxi. Za jízdu v noci se platí přibližně 50% přirážka.

Autem

Auto si lze půjčit u některé z místních nebo mezinárodních společností, v porovnání s ostatními druhy dopravy však vyjde draho, obzvláště u renomovaných mezinárodních půjčoven. Lokální půjčovny jsou levnější, obecně však nekladou takový důraz na kvalitu vozového parku a v případě problémů s nimi může být horší pořízení. V případě, že se rozhodnete půjčit si auto, mělo by vám být více jak 21 let. V Tunisku se řídí na pravé straně, maximální povolená rychlost v obci je 50 km/h, mimo obec 90 km/h a na dálnicích 110 km/h. Jezděte opatrně, neboť místní řidiči často nerespektují pravidla silničního provozu a jezdí riskantně.

UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele