logo

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
Turistická víza
Ne (max. 90 dnů)
Povinná očkování Za předpokladu, že máte standardní základní očkování například proti tetanu, dětské obrně, spalničkám, příušnicím apod.
Ne
Další nemoci
Doporučené léky
Ercefuryl
Min. náklady na den Odhadované náklady na osobu a den při nízkonákladovém stylu cestování, tzn. spaní v hostelech, stravování u pouličních stánků, používání lokální dopravy apod. Nezohledňuje náklady na cestu do destinace nebo víza.
350 - 650 Kč
Turistická sezóna
červen-září
Proč cestovat právě sem
pláže zalité sluncem
historická města a mediny
ruiny starověkých památek
působivá krajina hor a pouští
levné ceny zájezdů
blízká exotika
Proč se zemi vyhnout
dotěrní prodavači

Počasí

Průměrná denní teplota Deštivé dny Průměrná teplota moře
Tunis
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
13 ° 14 ° 15 ° 17 ° 21 ° 25 ° 27 ° 28 ° 26 ° 22 ° 18 ° 13 °
11 8 6 4 2 1 1 1 2 4 7 12
16 ° 15 ° 16 ° 17 ° 18 ° 21 ° 24 ° 26 ° 26 ° 24 ° 20 ° 18 °
Džerba
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
14 ° 15 ° 16 ° 19 ° 23 ° 26 ° 29 ° 29 ° 28 ° 24 ° 20 ° 15 °
7 5 5 4 3 1 1 1 5 6 6 7
16 ° 16 ° 17 ° 18 ° 20 ° 23 ° 26 ° 28 ° 27 ° 26 ° 23 ° 18 °

Římské ruiny, atmosféra starověkých měst a pláže Středozemního moře

Nejbližší Afrika ze střední Evropy, slunce a pláže a v neposlední řadě i levné ceny zájezdů, katapultovali Tunisko na vrchní příčky popularity (nejen) mezi českými dovolenkáři. Kromě možností chytání bronzu a usrkávání koktejlů v plážových letoviscích kolem Hammametu, Sousse nebo na Džerbě se může tato středomořská země pochlubit i bohatou historií a berberskou kulturou. Svědectvím tisícileté historie země jsou trosky starověkého Kartága, architektonické pozůstatky z dob římského impéria, ale také arabské mediny a stará koloniální města. Spolu s historickým dědictvím země objevíte fascinující krajinu od horských scenérií na severozápadě státu, po rozlehlé, suché, písečné pláně Sahary na jihu. Tunisko je také ideální zemí, ve které se můžete oddat léčebným praktikám thalassoterapie a zrelaxovat tělo i duši ve vyhlášených hammamech.

Prozkoumejte tohoto průvodce i mapu míst. Najdete zde nejdůležitější informace a tipy pro cestování po Tunisku i nejzajímavější místa, která stojí za to vidět!

Co potřebujete vědět, než vyrazíte

Víza, vstup do země a cestovní dokumenty

Víza

Občané České ani Slovenské republiky nepotřebují k turistické návštěvě Tuniska víza a jako individuální turisté mohou v zemi pobývat až 90 dnů. Pro pobyt přesahující tuto dobu je třeba zažádat o vízum na Velvyslanectví Tuniské republiky v Praze, respektive Vídni. Za překročení povolené délky pobytu se platí pokuta ve výši 20 TND za každý týden nad rámec 90 dnů.

Mohlo by se hodit:

Cestovní pas

Cestovní pas by měl být u individuálního turisty platný alespoň 6 měsíců od data příletu do země a 3 měsíce v případě, že je turista součástí organizovaného zájezdu s cestovní kanceláří.

Vstup do země

Při vstupu do země se odevzdává vyplněná imigrační karta "Carte de visiteur non-resident". Část karty, kterou dostanete zpět, budete odevzdávat zase při odletu ze země, proto ji neztraťte. Po individuálních cestovatelích mohou tuniské orgány požadovat zpáteční letenku a doložení dostatečného množství finančních prostředků pro pokrytí pobytu v zemi. Pokud cestujete do Tuniska autem, potřebujete technický průkaz, mezinárodní řidičský průkaz a zelenou kartu. Automobil bude zapsán do pasu řidiče s platností na 3 měsíce. Pokud nejste majitelem vozu, musíte mít plnou moc ověřenou od českých orgánů.

Ve snaze oživit turistický ruch, ochablý po teroristických útocích v roce 2015, zrušila k 31. srpnu 2015 tuniská vláda platbu odletové taxy ve výši 30 dinárů.

navrhnout změnu
Zdraví a očkování

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Nemocnice ve velkých městech poskytují poměrně kvalitní zdravotnickou péči, pokud vám nevadí zaplatit peníze navíc, můžete se v případě potřeby obrátit na soukromé kliniky, které jsou kvalitativně na srovnatelné úrovni s vyspělou Evropou. Léčba a medikamenty musí být v Tunisku zaplaceny v hotovosti.

Pro cestu do Tuniska není potřeba žádné povinné očkování. Výjimkou je potvrzení o očkování proti žluté zimnici v případě, že do Tuniska přijíždíte ze země s endemickým výskytem tohoto onemocnění (což není případ České republiky).

Pro pobyty výhradně v přímořských letoviscích není potřeba žádných očkování. Výběr dalších očkování v případě individuální turistiky ve velké míře závisí na oblastech, ve kterých se budete pohybovat a celkové délce pobytu v zemi. Všem individuálním cestovatelům po Tunisku doporučujeme alespoň očkování proti žloutence A, které se vám konec konců bude hodit i v běžném životě v ČR.

V závislosti na délce pobytu v zemi, oblastech, ve kterých se budete pohybovat, charakteru a účelu cestování po zemi, případně při zvýšeném výskytu nemoci v zemi, můžete zvážit také očkování proti žloutence B, vzteklině a břišnímu tyfu. Nezapomeňte si také překontrolovat vaše očkování proti tetanu a obrně.

K dalším možným rizikům a zdravotním obtížím, se kterými se můžete během pobytu v zemi setkat, patří cestovatelský průjem nebo potíže způsobené horkým klimatem. Tunisko je také zemí, kde hrozí nebezpečí nákazy bilharzií, způsobené parazitem přítomným v povrchových vodách. Z tohoto důvodu nedoporučujeme koupání ve sladkovodních vodách nebo brouzdání v potocích a říčkách v guvernorátech Gabés (El Hamma, Zarat, Matmata) a Gafsa (Ouled Tlijane a Ouled Majed).

Vodu z kohoutků nedoporučujeme pít, raději si kupte balenou vodu.

(Upozornění! Informace o očkování mají pouze informativní charakter. Aktuální informace a doporučení vám poskytnou v centrech cestovní medicíny.)

navrhnout změnu
Peníze a náklady

Měna

Národní měnou je tuniský dinár (TND, DT), 1 dinár = 1.000 milimů. Bankovky mají hodnotu 5, 10, 20, 50 TND a mince v hodnotách 1, 5 TND a 5, 10, 20, 50, 100 a 500 milimů. Ceny jsou obvykle uváděny v dinárech a milimech s desetinnou čárkou, kupříkladu 2.500 představuje cenu 2 a půl dináru. Jaký je aktuální kurz dináru ke koruně zjistíte zde.

Mohlo by se hodit :

Náklady

V porovnání s ostatními zeměmi v regionu je Tunisko dražší než Egypt a o něco málo dražší než Maroko, v porovnání s Evropou se ale stále jedná o levnou destinaci. Ceny v plážových destinacích jsou na vrcholu během letních měsíců, naopak v oblasti Sahary je touto dobou mimo sezóna a hotely nabízejí zajímavé slevy. V Tunisku je běžné o cenu smlouvat, takže konečná cena bude ve značné míře záviset na vašem umění smlouvat. Ceny jsou obvykle pevné v lepších hotelech, restauracích, kamenných supermarketech nebo v muzeích.

Ubytování je levné tím spíše, pokud se spokojíte s přenocováním v hostelu nebo levném hotelu. Noc v hostelovém dormu vyjde zhruba na 15 TND, skromný pokoj se sdílenou toaletou v levném hotelu pak přibližně na 20 TND. Lepší pokoj s vlastní toaletou vyjde na 40 TND, pokoj v hotelu střední kategorie na 60-120 TND.

Velmi levné je také jídlo, takže pokud si koupíte jen něco v pouličních občerstveních a bistrech, bude vám stačit jen pár dinárů na den. Sendvič vás bude stát 1-2 TND, jídlo v levnější restauraci zhruba 4-10 TND.

Obecně levná je také doprava. Například 55 km dlouhá cesta v louages (sdílené taxi) ze Sousse do Kairouanu vyjde na necelých 5 TND. Levné jsou i vlaky, více než 400 km trasa vlakem mezi Tunisem a pouštním městem Tozeur stojí 27 TND v 1. třídě a 20 TND ve 2. třídě. Hodinová jízda vlakem ze Sousse do El Jemu vás vyjde na 6 TND v 1. třídě a 4.50 TND ve 2. třídě. Pro častější přesuny vlakem můžete využít karty Blue card, která stojí jen 42 TND za neomezené cestování vlaky 1. třídy v období 7 dnů.

V poměru k ostatním cenám dražší (přesto na naše poměry levné) jsou ceny vstupů do muzeí a historických památek. 11 TND stojí například vstup do muzea Bardo, amfiteátru El Jem nebo archeologické lokality v Kartágu. Také ceny za různé aktivity jsou o něco vyšší, než by se dalo očekávat. Cena výletů do pouště bude záviset především na počtu dnů strávených na výletě, nás stál půldenní trip do Sahary v terénních autech zhruba 170 TND.

Orientační ceny

  • pivo (0.5 l) místní značky v restauraci, 3-6 TND
  • importované pivo (0.33 l) v supermarketu, 1.50 – 2.50 TND
  • voda (1.5 l) v supermarketu, 0.60 TND
  • chleba, cca 0.20 TND
  • litr mléka v supermarketu, 1-1.50 TND
  • litr benzínu, cca 1.90 TND
  • vstupné do muzea Bardo, 11 TND
  • vstupné do archeologické oblasti Kartága, 11 TND

Výměna peněz, bankomaty, platby kartou

Na tuniské dináry se vztahuje zákaz dovozu (i vývozu), proto je nemá smysl shánět ještě před odletem do země. Eura nebo dolary si můžete vyměnit ve směnárnách nebo bankách, případně si místní měnu vybrat z bankomatu. Peníze si můžete vyměnit už na letišti, protože všechny oficiální směnárny nabízejí stejný kurz, takže stejný směnný kurz najdete jak na letišti, tak i ve městě. Peníze vám v případě nouze vymění i v hotelu. Výměnu dinárů proveďte uvážlivě s ohledem na to, že pokud vám nějaké dináry na konci pobytu zbudou, jejich zpětná výměna na cizí měnu je limitovaná a také proto, že je dináry zakázáno z Tuniska vyvážet. Zpětně lze vyměnit pouze třetinu dinárů, které jste si vyměnili, maximálně však jen 100 TND. Při transakci je třeba předložit lístek ze směnárny, kde jste dináry vyměňovali nebo stvrzenku z bankomatu, takže si je pečlivě uchovejte pro případnou zpětnou směnu. Bankomaty najdete ve velkých městech a turistických oblastech, některé vydávají jen limitovanou částku dinárů. Platby kartou umožňují větší hotely a obchody v turistických oblastech, v odlehlých oblastech a na venkově vám karta nejspíš bude na nic.   

Spropitné

Nechávání spropitného je v Tunisku velmi rozšířené a hlavně očekávané. Jen zřídkakdy nenechají Tunisané žádné spropitné, byť jde jen o malou částku. Především za hotelové služby nebo v restauracích se sluší nechat malou částku nebo účet zaokrouhlit nahoru, nezapomeňte, že spropitné tvoří významnou část příjmů zaměstnanců restaurací a hotelů.

Devizové předpisy

Do Tuniska lze dovézt libovolnou sumu peněz v jakékoliv cizí měně, pokud ovšem tato suma přesáhne ekvivalent částky 10.000 TND, je třeba ji deklarovat na speciálním formuláři. Ekvivalent v cizí měně ve výši 5.000 TND může být z Tuniska opětovně vyvezen, částku nad 5.000 TND lze však vyvézt pouze v případě, že byly peníze řádně deklarovány při vstupu do země. Ze země je zakázáno vyvážet tuniské dináry.

navrhnout změnu
Počasí a nejvhodnější doba k návštěvě

Sever Tuniska má středomořské klima s chladnějším a vlhčím počasím během zimy (od listopadu do března). Čím více postupujeme do vnitrozemí, tím více se vytrácí vliv Středozemního moře a klima se stává více kontinentální, s velmi horkými léty a chladnými zimami. Střední Tunisko má méně srážek než pobřežní oblasti, zatímco jih země má pouštní klima s velmi horkými léty a malým úhrnem srážek. Na jihu Tuniska (Džerba) je o něco tepleji, než na severu. Množství srážek klesá směrem k jihu, většina z celkového ročního úhrnu srážek spadne během zimních měsíců.

Hlavní plážová sezóna koresponduje s evropskými letními prázdninami a začíná v červenci, ale koupat se dá již od května. Spousta návštěvníků přijíždí také v září a říjnu, kdy je stále teplo a moře zůstává vyhřáté. Nejlepším obdobím pro cestování po severních oblastech Tuniska je mezi dubnem a červnem a od září do října. Do pouštních oblastí na jihu Tuniska je nejlepší vyrazit během zimy od září do března. Pokud si chcete v Tunisku prohlédnout města a památky, vydejte se sem na jaře (duben, květen) nebo na podzim (říjen, listopad).

navrhnout změnu
Bezpečnost

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Kriminalita

Tunisko je relativně bezpečnou zemí, kde se běžný turista může setkat nanejvýš s drobnými krádežemi a podvody. Během pohybu po městských trzích a cestování veřejnou dopravou si dobře chraňte své osobní věci a cennosti před kapsáři.

Terorismus

Po střelbě na turisty v muzeu Bardo a na plážích poblíž Sousse v roce 2015, po kterých rapidně opadl turistický zájem o Tunisko, dochází nyní k opětovnému oživení tuniského turistického průmyslu a návratu turistů na tuniské pláže. Přesto je i dnes hrozba terorismu stále reálná (v zemi v době psaní tohoto příspěvku stále platil výjimečný stav). Ačkoliv tuniské bezpečnostní složky provádějí rozsáhlá bezpečnostní opatření ve snaze zabránit novým teroristickým útokům na západní cizince, další teroristické akce ze strany radikálů sympatizujících s Islámským státem a Tunisanů, kteří se po zhroucení IS vracejí zpět do Tuniska, nelze zcela vyloučit. Bezpečnost turistických rezortů byla sice silně posílena a investovaly se do ní nemalé finanční prostředky, mimo rezorty se však stále doporučuje být maximálně obezřetní a raději se vyhýbat místům s větší koncentrací osob. Před cestou si zjistěte aktuální informace a doporučení na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR (www.mzv.cz) a na místě dbejte pokynů tuniských bezpečnostních orgánů. Vzhledem k násilným střetům s tuniskými bezpečnostními složkami, aktivitě teroristů a riziku únosů v oblasti, se nedoporučuje navštěvovat pohraniční oblasti s Libyí a Alžírskem (zejména národní park Chaambi Mountain na hranici s Alžírskem, město Ben Guerdane při hranici s Lybií aj.). Pouštní oblasti na jihu Tuniska jsou zvláštním bezpečnostním regionem, kam každý individuální turista potřebuje povolení od guvernorátu v Tatouine.    

Na co si dát pozor          

  • V zemi občas dochází k politicky, ekonomicky nebo nábožensky motivovaným protestům a sociálním nepokojům. Ačkoli se většina z nich odehrává nenásilnou formou, mohou ovlivnit fungování služeb a způsobit dopravní komplikace. Obecně doporučujeme vyhnout se jakýmkoli takovýmto shromážděním.
  • V Tunisku je zakázáno fotografovat vojenské, policejní, vládní a další budovy státního významu a dále židovské objekty. Před focením místních obyvatel raději předem požádejte o svolení.
  • Homosexualita je v Tunisku považována za trestný čin.
  • Tunisko má přísné protidrogové zákony, které postihují držení i malého množství tzv. měkkých drog.  
  • V zemi žijí některé jedovaté druhy zvířat, jako jsou škorpióni nebo hadi.
navrhnout změnu
Jídlo a kultura

V tuniské kuchyni se mísí vlivy středozemní, arabské, berberské a orientální gastronomie.

Typická jídla a nápoje

  • tabil je součástí mnoha tuniských pokrmů, obzvláště připravovaných z masa, jedná se o mix koření z česneku, cayennského nebo červeného pepře, koriandru a kmínu
  • harissa je pálivá omáčka z česneku, kmínu, olivového oleje a sušeného chilli, mnoho restaurací jí podává jako předkrm s chlebem
  • mezi předkrmy se řadí i brik, smažené taštičky plněné olivovým olejem, petrželí, vejcem a tuňákem
  • kuskus patří mezi nejznámější tuniská jídla, podává se společně s různými druhy masa, zeleninou, bramborami nebo harissou
  • ojja je kořeněný vývar z masa, olivového oleje, česneku, pepře, rajčat, harissy a vajec, obvykle se připravuje z klobás, ale také z jehněčího nebo hovězího masa či plodů moře
  • tajine je silnější vaječná omeleta s masem a kořením
  • salát mechouia je dip z grilovaných paprik, olivového oleje, cibule a česneku, obvykle ozdobený vejcem a tuňákem
  • tuniský salát se připravuje z okurek, rajčat, cibule, se zálivkou z olivového oleje a citronovou šťávou
  • k sladkým dezertům patří především baklava, zákusek z mandlí, ořechů a medu nebo makhroud, plněný datlemi
  • z alkoholických nápojů je třeba zmínit místní pivo Celtia, tuniská vína a tuniskou brandy vyráběnou z fíků, která se jmenuje boukha
  • Tunisané pijí malou silnou kávu, populární je i pití čaje, oblíbený je zejména mátový čaj

Kultura a zvyky 

Tunisko je spolu s dalšími zeměmi severní Afriky islámskou zemí, kde je třeba respektovat místní kulturu a vyvarovat se chování, které by mohlo být pro místní obyvatele urážlivé. Především v době islámského postního měsíce Ramadánu není vhodné na veřejnosti jíst, pít alkohol a kouřit.

Střídmost v oblékání by měli dodržovat jak ženy, tak i muži. Krátké sukně a plavky se dají akceptovat v turistických plážových destinací, při návštěvě měst a především tuniského venkova je vhodné mít zakryté celé paže a nohy.

Určitými pravidly je třeba se řídit i při návštěvě tradičních parních lázní hammamů. V duchu místních zvyklostí není povoleno lázně sdílet s osobami opačného pohlaví, proto jsou buď oddělené zvlášť pro muže a zvlášť pro ženy, nebo fungují část dne pro muže a jindy pro ženy.

Tunisko je muslimskou zemí, kde není úplně lehké dostat se k alkoholu. Ačkoli se zhruba 99% obyvatelstva hlásí k islámu, ne všichni Tunisané se ale konzumace alkoholu zříkají. Nebuďte proto překvapeni, když některé restaurace, nacházející se zejména ve staroměstských medinách nebo v blízkosti mešit, neprodávají alkohol.

navrhnout změnu
Nákupy a cla

Co a kde koupit

Tradiční řemeslná výroba zahrnuje předměty z keramiky (Džerba, Nabeul), olivového dřeva, mědi (Tunis) a kůže. Známé jsou místní ručně vázané koberce (Kairouan, Gabes), berberské šperky a také koření nebo parfémy. Levně se dá nakoupit i lněné a vlněné oblečení a textil.

V kamenných obchodech platí pevné ceny, naopak na arabských tržištích (které se nazývají súky) a u pouličních prodejců je přímo povinností smlouvat, pokud nechcete platit několikanásobně vyšší cenu, než je skutečná cena zboží.

Smlouvání

Smlouvání o cenu a celý pobyt u obchodníka se může lehce protáhnout na několik desítek minut dlouhou hru mezi ním a vámi. Obchodník stanoví první, většinou přestřelenou cifru (skutečná cena odpovídá zhruba polovině až třetině této ceny). Na vás je pak stanovit pro vás akceptovatelnou cenu, která by měla mít reálné opodstatnění a neměla by být zase nesmyslně nízká. Konečná cena je pak vzájemně přijatelným kompromisem. Jako zákazník se neptejte na cenu zboží, o které nemáte zájem. Jinak se prodejce nezbavíte. Na nákup si připravte drobné mince, pokud vytáhnete bankovku vyšší hodnoty, bude obchodník předstírat, že nemá na vrácení nebo vám začne místo peněz nabízet další věci.

Celní předpisy

Do Tuniska lze bezcelně dovézt alkoholické nápoje v množství 2l na osobu (s obsahem nižším než 25% alkoholu), 1l na osobu (s obsahem přesahujícím 25% alkoholu), 200 ks cigaret, 50 ks doutníků nebo 250 g tabáku na osobu, 250 ml parfému a 1l toaletní vody na osobu. Dovoz GPS zařízení je povolen, ale je třeba jej deklarovat na speciálním formuláři. Toto pravidlo se v realitě nevztahuje na chytré telefony, vybavené GPS. Do Tuniska je zakázáno dovážet zbraně (kromě kapesních a kuchyňských nožů a loveckých zbraní, na které se ovšem vztahuje zvláštní povolení), explozivní materiál, drogy a omamné látky, pornografický materiál a produkty, které mohou ohrozit náboženské cítění, morálku, bezpečnost a zdraví, ohrožené druhy zvířat a rostlin.

Ze země je zakázáno vyvážet starožitnosti a předměty z ohrožených druhů zvířat nebo rostlin bez povolení příslušných orgánů.

navrhnout změnu
Praktické informace
Elektrické zásuvky

Elektřina

230 V, 50 Hz

Čas

V Tunisku je oproti České republice o hodinu méně (v době letního času) a stejný čas jako v České republice v době našeho zimního času.

Telefonní předvolba

+216

Telefonování a internet

Internetové kavárny jsou ukryty pod názvem Publinet a najdete je v mnoha městech. Wifi připojení poskytuje většina hotelů, signál je však často pouze v hotelových lobby nebo na recepci. Hlavními tuniskými operátory jsou Tunisie Telecom, Orange a Ooredoo. Každý z nich nabízí datové SIM karty s přibližně 25 GB dat v přepočtu za zhruba 300 Kč. Ke koupi karty si nezapomeňte vzít pas.

Jazyk

Většina obyvatel hovoří tuniskou arabštinou, oficiálním jazykem Tuniska je francouzština. Domorodé obyvatelstvo na jihu Tuniska hovoří také berberskými jazyky.

navrhnout změnu
Důležité adresy a kontakty

Velvyslanectví Tuniské republiky v Praze

Nad Výšinkou 1325/7, 150 00 Praha 5, telefon: 244 460 652 (konzulární oddělení), 244 460 653 (sekretariát ambasadora), fax: 244 460 825, e-mail: amt.prague@volny.cz, Provozní hodiny úřadu: Konzulární oddělení - víza: 09.00 - 12.00 Administrativa: 08.30 - 15.30. Oddělení turistiky, Štěpánská 14, 110 00 Praha 1, telefon: 224 941 824, 224 942 424, fax: 224 941 825, Provozní hodiny úřadu 09.00 - 17.00.

Velvyslanectví ČR v Tunisu

98, rue de Palestine, BP 53, 1002 Tunis, telefon: +216 71 781 916 (veřejné), +216 71 780 456 - recepce (veřejné), +216 71 847 242 – sekretariát, fax: +216 71 793 228 (sekretariát - veřejné), KO +216 71 802 090 (KO - veřejné), nouzová linka: +216 98 339 129, e-mail: tunis@embassy.mzv.cz, web: www.mzv.cz/tunis, Provozní hodiny úřadu: pondělí - pátek 07.45 - 16.15, úřední hodiny konzulárního oddělení pro veřejnost: pondělí, středa 09.00 - 12.00 pro podání žádostí o vízum.

Důležitá telefonní čísla

hasiči 198, ambulance 190, policie 197, národní garda 193

navrhnout změnu
DOPRAVA
UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele