logo

Doporučené plány cesty

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
DOPRAVA

Doprava do země

Autem

Naprostá většina českých a slovenských návštěvníků se do Slovinska vydává vlastním autem. Počítejte s tím, že budete muset zaplatit rakouskou a slovinskou dálniční známku (případně maďarskou) a možná i poplatek za průjezd některými tunely. Rakouská známka (vignette) pro auto do 3,5 t stojí 9.40 EUR na 10 dnů nebo 27.40 EUR na dva měsíce (pro motorky 5.40 EUR, respektive 13.70 EUR). Známku koupíte na benzínové pumpě a dalších místech, obvykle je prodávají i české benzínky v rakouském příhraničí. Dálniční známku si můžete koupit i předem v digitální podobě, známka ale platí nejdříve 18 dní ode dne zakoupení, takže plánujte včas. Informace o slovinských známkách níže.

Podle regionu, ve kterém bydlíte a do jakých míst se vydáváte, můžete zvolit některou z následujících tras:

 • Z Prahy do Ljubljany: trasa Praha-České Budějovice-Linz-Salzburg-Villach-Ljubljana (670 km, zhruba 8 hodin jízdy). Cestu prodraží platba za průjezd třemi tunely, Taurským tunelem (Tauern tunnel) a Kačberským tunelem (Katschberg tunnel) na dálnici A10, za které zaplatíte 12.50 EUR a tunelem Karavanky (Karawanken tunnel) na rakousko-slovinské hranici, který stojí 7.50 EUR.
 • Z Prahy (Brna) do Mariboru: trasa Praha-Brno (také možné přes Jihlavu a Znojmo)-Vídeň-Graz-Maribor (590 km, zhruba 6,5 hodiny jízdy), další varianta Praha-České Budějovice-Linz-Graz-Maribor je kratší zhruba o 60 km, ale časově vyjde přibližně stejně. Mezi Linzem a Grazem se navíc platí za tunely Bosruck (6 EUR) a Gleinalm (9.50 EUR).
 • Z Brna do Ljubljany: trasa Brno-Vídeň-Graz-Maribor-Celje-Lublaň (520 km, 6 hodin jízdy).

Autobusem

Nemáte-li možnost cestovat vlastním nebo půjčeným autem, budete se muset poohlédnout po alternativních možnostech dopravy, především po autobusových a vlakových linkách. Autobusovou dopravu na celoevropské úrovni nabízí například Flixbus nebo Eurolines. Flixbus vypravuje přímou linku z Prahy do Ljubljany, cesta trvá zhruba 9,5 hodiny. Ten samý dopravce nabízí také přímou linku z Prahy do Mariboru (cca 7,5 hodiny).

Množství autobusových linek spojuje Ljubljanu s městy v okolních zemích, především v Rakousku (Vídeň, Graz, Salzburg, Klagenfurt), Bosně a Hercegovině (Sarajevo, Banja Luka a další), Chorvatsku (Záhřeb, Zadar, Split, Umag a další), Itálii (Terst, Verona, Milán, Turín a další), Maďarsku (Budapešť) nebo Srbsku (Bělehrad, Niš a další). Přehled mezinárodních autobusových linek najdete třeba na stránce hlavního autobusové nádraží v Ljubljaně (avtobusna postaja Ljubljana).

Dopravce GoOpti nabízí transfer z vybraných letišť v okolních zemích do Slovinska i dopravu mezi vybranými městy. Například ceny odvozu z letiště v Benátkách do Ljubljany začínají na 19 EUR, stejně tak transfer z letiště v Trevisu do Ljubljany.

Dopravu mezi letištěm v Klagenfurtu a letištěm v Ljubljaně zajišťuje společnost Alpe Adria Line.

Vlakem

Přímé vlakové spojení nabízí přes léto Regio Jet na trase Praha-Brno-Bratislava-Ljubljana-Rijeka. Cesta z Prahy do Ljubljany je dlouhá 904 km a trvá zhruba 12 hodin.

Další možností je linka z Mnichova rychlíkem Euronight přes Salzburg, Villach, Jesenici, Bled a Kranj do Ljubljany, vlak pak pokračuje dál až do Záhřebu. Cesta z Mnichova do Ljubljany trvá 6 a půl hodiny. Vlaky Eurocity do Ljubljany jezdí z Vídně (zhruba 6 hodin) nebo Villachu (1 hodina 40 minut).

Letadlem

Vzhledem ke geografické blízkosti Česka a Slovinska volí cestu letadlem spíš návštěvníci ze vzdálenějších evropských zemí nebo ti, kteří mají málo času a jedou do Slovinska jen na otočku. Největším a v podstatě jediným letištěm, přijímajícím mezinárodní lety, je letiště v Ljubljaně, často ale najdete levnější letenky do některého města v blízkosti Slovinska, jako je Terst, Benátky nebo Klagenfurt a odtud pak dojedete pohodlně autobusem nebo vlakem.

Letiště ve Slovinsku

Statut mezinárodního letiště mají tři slovinská letiště, letiště v Ljubljaně, Mariboru a Portoroži.

Letiště Jože Pučnika v Ljubljaně (Letališče Jožeta Pučnika Ljubljana), také známé pod starším názvem letiště Brnik, leží zhruba 24 km severozápadně od centra hlavního města. Přestože se jedná o největší letiště ve Slovinsku, v globálním evropském měřítku patří ljubljanské letiště spíše mezi menší a méně významná letiště. Letiště Jože Pučnika bývalo základnou společnosti Adria Airways, která odtud létala do mnoha evropských měst, včetně Prahy. Po bankrotu aerolinek v roce 2019 neexistuje mezi Českem a Slovinskem žádné přímé letecké spojení, takže je nutné přestoupit v některém jiném evropském městě. Do Ljubljany celoročně létá Aeroflot (z Moskvy SVO), Air France (z Paříže CDG), Brussels Airlines (z Bruselu), LOT (z Varšavy), Lufthansa (z Mnichova a Frankfurtu), Air Serbia (z Bělehradu) nebo Swiss International (z Zürichu). Všechny uvedené společnosti létají na pravidelných linkách i do Prahy. Z nízkonákladových aerolinek létá do Ljubljany WizzAir (z Londýna Lutonu a Charleroi) a Easyjet (z Londýna Gatwicku, Stanstedu a Berlína Schoenefeldu).

Na letiště Edvarda Rusjana v Mariboru (Letališče Edvarda Rusjana Maribor) v současné době nelétá žádná mezinárodní linka a letiště je vesměs využíváno jen pro tréninkové účely.

Stejně tak letiště v Portoroži (Aerodrom Portorož) je využíváno k charterovým, sportovním a vyhlídkovým letům.

Doba letu ze střední Evropy

 • Mnichov-Ljubljana: 1 hodina
 • Varšava-Ljubljana: 1h 45m

Levné letenky do této destinace

Doprava v rámci země

Městská doprava v Ljubljaně

Ačkoliv dříve jezdili po městě také tramvaje a trolejbusy, dnešní systém městské hromadné dopravy v Ljubljaně tvoří takřka výlučně několik desítek autobusových linek. Městskou dopravu v hlavním městě a přilehlém okolí má na starosti podnik LPP (Ljubljanski potniški promet), na jehož stránkách se dozvíte veškeré potřebné informace o linkách nebo jízdních řádech autobusů.

Jízdné v městské hromadné dopravě se platí prostřednictvím dobíjecí karty URBANA, pro návštěvníky města bude nejvhodnější vrednostna kartica URABANA, na kterou si vložíte peníze (až 50 EUR) nebo nahrajete měsíční či roční pass. Kartu koupíte v automatech, umístěných na vybraných zastávkách, v některých supermarketech, na poště nebo na některých benzínkách. Kartu pak jednoduše přiložíte ke čtečce při každém nástupu do autobusu, i v případě, že přestupujete na jiný autobus. Ljubljana a okolí je rozdělena do tří zón, přičemž na jednu jízdenku můžete cestovat po dobu 90 minut v rámci jedné zóny. Kredit na jedné kartě může využívat i více lidí, nezapomeňte na to ale upozornit řidiče.

Do autobusu se nastupuje předními dveřmi u řidiče a vystupuje dveřmi uprostřed nebo vzadu autobusu. Pokud chcete vystoupit na některé stanici mimo město, musíte dát znamení řidiči. Většina autobusových linek je v provozu od 5 do 22:30 hodin, počítejte s tím, že o sobotách a nedělích některé linky nejezdí vůbec.

Autem

Slovinská dálniční známka

Pro jízdu po slovinských dálnicích a rychlostních komunikacích musíte mít dálniční známku, kterou koupíte na benzínové pumpě, v trafice, na poště nebo v některých obchodech. Slovinské dálniční známky prodávají i benzínky v rakouském příhraničí nebo si ji můžete koupit ještě před odjezdem do Slovinska na pobočkách ÚAMK ve většině velkých českých měst. Od konce roku 2021 lze slovinské dálniční známky konečně pořídit i elektronicky, a to na stránce www.evinjeta.dars.si. Stránky jsou i v češtině, takže k informacím se bez problémů dostanou i jazykově méně vybavení turisté.

Slovinské dálniční známky se vydávají ve verzi pro motorky, osobní a nákladní auta, pokud cestujete autem, můžete si koupit kupón s týdenní, měsíční nebo roční platností. Známka pro auto do 3,5t na týden stojí 15 EUR, měsíční varianta stojí 30 EUR a roční verze 110 EUR, což je o dost víc, než třeba v sousedním Rakousku. Platnost týdenní známky je navíc dost nešťastně krátká, platí totiž 6 dnů ode dne označení, takže pokud například jedete do Chorvatska od soboty do soboty, nebude vám stačit a budete si muset koupit měsíční kupón. Pozor také na to, do jaké kategorie spadá vaše auto. Zatímco klasická auta, ale také karavany spadají do kategorie vozů 2A, auta s výškou vozu nad přední nápravou 1.30 m a vyšší (kam patří například Citroen Jumper, Mercedes Sprinter nebo VW Multivan, Caravelle či Transporter) patří do skupiny 2B, kde se za známku platí dvojnásobná cena oproti kategorii 2A. Dost lidí si toto neuvědomuje a pak zbytečně platí pokuty. Kompletní seznam aut náležících do kategorie 2B najdete na stránce www.dars.si.

Zpoplatněné jsou tyto dálnice a silnice pro motorová vozidla:

 • A2 z Ljubljany směrem na Záhřeb
 • E57 z Ljubljany do Celje a Mariboru
 • A5 z Mariboru směrem k hranici s Maďarskem
 • E59 z hraničního přechodu Šentilj do Mariboru a dál do města Ptuj
 • E61 z Ljubljany směrem na Kranj, Bled až na hranici s Rakouskem
 • E61/A1 z Ljubljany směrem do Sežany a do Koperu
 • H4 z Razdrta Vipavským údolím do Vrtojby na hranici s Itálií

Pravidla silničního provozu

Pravidla silničního provozu jsou podobná těm v České republice:

 • Maximální povolená rychlost ve městech je 50 km/h, mimo města 90 km/h a na dálnicích 130 km/h.
 • Všichni cestující v autě musí za jízdy povinně používat bezpečnostní pás, děti do výšky 150 cm musí sedět v dětské sedačce.
 • Řidiči nesmí za jízdy telefonovat.
 • Povolená hranice alkoholu v krvi je 0.05%, u profesionálních řidičů není povolen žádný alkohol.
 • V autě musíte povinně vézt reflexní vestu a stejně jako u nás je také ve Slovinsku povinné svítit i během dne. Za porušení těchto pravidel hrozí pokuty 40 EUR.
 • V období od 15. listopadu do 15. března je povinné jezdit na zimních pneumatikách.

Mohlo by se hodit:

Vlakem

Národním dopravcem jsou Slovinské železnice (Slovenske železnice), které nabízejí spolehlivé pokrytí velké části území země. Mezi městy Bohinjska Bistrica, Most na Soči a Nova Gorica jezdí také autovlaky. Slovinské dráhy nabízí z některých stanic i doplňující autobusovou dopravu, například bezplatný shuttle bus ze stanice Divača ke Škocjanským jeskyním nebo placený spoj z nádraží v Koperu do Pirane a Ankaranu.

Jízdenky je možné koupit na nádražích, online nebo prostřednictvím mobilní aplikace, a to až s dvouměsíčním předstihem. Na vnitrostátních trasách je možné jízdenku koupit přímo ve vlaku, zaplatíte ale příplatek asi 5 EUR. Tento příplatek nebudete muset platit v případě, že jste nastoupili ve stanici, kde není možnost koupit jízdenku v pokladně. Děti do 6 let cestují zdarma, pokud je doprovází dospělá osoba a pokud nevyžadují speciální sedadlo, děti ve věku 6 až 12 let platí polovinu ceny dospělé jízdenky do 1. nebo 2. třídy.

Typy vlaků

Po slovinských tratích jezdí několik typů vlaků, označených pro snazší orientaci v jízdních řádech písmeny:

 • ICS: InterCity Slovenija, moderní rychlíky jezdí na trase z Ljubljany do Mariboru a zpět, v létě navíc i do Koperu. Před cestou je nutná rezervace místa ve vlaku.
 • IC: InterCity, mezinárodní rychlíky jezdí na vnitrostátních i mezinárodních linkách.
 • EC: EuroCity, rychlíky jezdí na hlavních mezinárodních i vnitrostátních trasách.
 • EN: EuroNight, rychlíky s lůžkovou úpravou.
 • MV: mezinárodní vlaky
 • RG: regionální vlaky, spojují různá místa v rámci Slovinska, rezervace místa předem není nutná.
 • LP: lokální vlaky, které jezdí i do menších obcí a po cestě dělají více zastávek. Rezervace místa předem není nutná.

Autobusem

Celé Slovinsko je protkáno sítí autobusových linek, které provozuje především slovinská Arriva. Stejná společnost nabízí i několik mezinárodních spojů a také městskou dopravu po vybraných slovinských městech. Mezinárodní i vnitrostátní linky operuje i velká společnost Nomago.

Zejména z Ljubljany se autobusem dostanete do všech možných koutů Slovinska, informace si snadno vyhledáte na stránce www.ap-ljubljana.si. V létě bývá obvykle možné využít také shuttle busů, které jezdí na vybraných trasách v turisticky atraktivních lokalitách, jako je Bled nebo Bovec. Informace o podobných linkách najdete na oficiálních turistických stránkách daného místa nebo v místních infocentrech. Například u jezera Bled můžete v červenci a srpnu využít několik linek hop on hop off busů. Autobusy vyjíždí a zase se vrací k infocentru, denní jízdenka stojí 8 EUR, přičemž děti do 10 let mohou jet zdarma. Turistům jsou k dispozici následující linky:

 • Bled-Radovljica-Kropa-Bled, každé úterý
 • Bled-Selo-Breznica-Radovljica-Bled, každou středu
 • Bled-Radovljica-Begunje-Brezje-Bled, každý čtvrtek
 • Bled-Radovljica-Begunje-Brezje pri Tržiču-Tržič-Radovljica-Bled, každý pátek

Podobný program funguje i v Kobaridu, během pobytu na pobřeží Jadranu si můžete zase zaplatit panoramatický výlet autobusem na trase Koper-Izola-Piran-Portorož-Koper.

UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele