logo

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa v regionu

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA

Azory - devět portugalských klenotů Atlantiku

Azory nebo Azorské ostrovy tvoří souostroví devíti sopečných ostrovů, rozesetých ve vodách Atlantiku, přibližně 1500 km východně od portugalského pobřeží. Na ostrovech žije zhruba čtvrt miliónu lidí. Největším z ostrovů je Sao Miguel s délkou kolem 80 km a šířkou 15 km, na kterém leží Ponta Delgada, hlavní město nejen ostrova samotného, ale i celé skupiny Azorských ostrovů. Dalšími ostrovy jsou Santa Maria, Terceira, Graciosa, Sao Jorge, Pico, Faial, Flores a Corvo. Azorské ostrovy jsou autonomní součástí Portugalska, takže k jejich návštěvě nepotřebujete zařizovat žádná víza. Pokud dáte přednost Azorám například před Kanárskými ostrovy, budete odměněni pohledy na subtropickou přírodu, neobyčejnou krajinu sopečného původu s krátery, sopečnými jezery a pobřežními útesy a celoročně příjemným klimatem.  Na Azorách se také nachází nejvyšší vrchol Portugalska a jsou jediným místem v Evropě, kde se pěstuje čaj. Ostrov Flores tvoří z politického hlediska nejzápadnější hranici Evropy.

ZÁKLADNÍ INFORMACE
DOPRAVA

Doprava na Azory

Letecká

Vzhledem k tomu, že Azory s evropským kontinentem nespojuje žádná pravidelná lodní linka, je jediným možným způsobem dopravy na ostrovy letadlo. Ačkoli letiště se nacházejí na všech devíti ostrovech, mezinárodní spoje z Evropy, případně z USA a Kanady přistávají pouze na letišti Jana Pavla II v Ponta Delgadě na ostrově São Miguel, na letišti Santa Maria na stejnojmenném ostrově, na letišti Horta na ostrově Faial, na letišti Lajes na ostrově Terceira a na letišti Pico na stejnojmenném ostrově. Většinu letů zajišťuje portugalský národní dopravce TAP Portugal, společně s aerolinkou SATA Air Açores a její dceřinou společností Azores Airlines.

Zpáteční letenku z Lisabonu do Ponty Delagada s TAP Air Portugal seženete zhruba od 2.800 Kč výš.

Na letiště João Paulo II v Ponta Delgadě létají:

 • TAP Air Portugal - z Lisabonu a Porta
 • Azores Airlines - z Lisabonu, Porta, Frankfurtu, Bostonu, Toronta, v sezóně také z Londýna
 • Ryanair - z Lisabonu, Porta nebo Londýna Stanstedu

Na letiště Santa Maria létají:

 • Azores Airlines - z Lisabonu

Na letiště Horta létají:

 • Azores Airlines - z Lisabonu

Na letiště Lajes na ostrově Terceira létají:

 • TAP Air Portugal - z Lisabonu
 • Azores Airlines - z Lisabonu, Porta a Bostonu
 • Ryanair - z Lisabonu a Porta

Na letiště Pico létají:

 • Azores Airlines - z Lisabonu

Doba letu ze střední Evropy

5h 30 min (z Prahy do Ponty Delgada s mezipřistáním v Lisabonu)

Doprava mezi ostrovy

Chcete-li navštívit více ostrovů, než jeden, máte dvě možnosti - letadlo nebo loď. Počítejte s tím, že vzhledem k poloze ostrovů uprostřed Atlantiku jsou letecká i námořní doprava velmi závislé na počasí. Nenechávejte proto přesun mezi ostrovy, před odletem domů, na poslední chvíli, neboť ke zpoždění či dokonce zrušení spojů zde dochází častěji než v jiných destinacích.

Letecká

Leteckou dopravu mezi ostrovy zajišťuje společnost SATA Air Açores, prostřednictvím své dceřiné společnosti Azores Airlines. Letecky se tak můžete dostat na všechny ostrovy, především z letišť v Ponta Delgadě, Hortě a Lajes na ostrově Terceira. Cestování mezi menšími ostrovy se neobejde bez mezipřistání na některém ze těchto letišť. Pokud plánujete navštívit více ostrovů, vyplatí se koupit přelety společně s hlavními letenkami. Za prvé to vyjde levněji a za druhé bývají lety mezi ostrovy vyprodány. Zpáteční letenka z Ponty Delgada do Horty například vyjde přibližně na 150 EUR.

Lodní

Pomalejší lodní dopravu lze doporučit jen pro kratší přejezdy mezi ostrovy v rámci jedné skupiny. Plavba mezi ostrovem São Miguel a Terceira například trvá 6 a čtvrt hodiny pomalejší a 4 a půl hodiny rychlejší a dražší lodí. Trajektovou přepravu zajišťuje dopravce Atlântico line na několika celoročních i sezónních linkách. Červená linka spojuje ostrovy Flores a Corvo, zelená linka ostrovy São Jorge, Pico a Faial a modrá linka ostrovy Pico a Faial. Počítejte s tím, že ačkoliv jsou tyto linky celoroční, v zimním období jezdí v porovnání s létem o dost méně lodí. Od května do září je v provozu žlutá linka spojující všechny ostrovy kromě malého Corva.

Orientační ceny lodních lístků:

 • Pico (přístav Madalena) - Faial (přístav Horta): 3.60 EUR (30 minut)
 • Pico (přístav São Roque - São Jorge (přístav Velas): 10.50 EUR (60 minut)
 • Flores (přístav Santa Cruz - Corvo (přístav Vila do Corvo): 10 EUR (40 minut)
 • São Miguel (Ponta Delgada) - Terceira (Praia da Vitória): 50 EUR (6 hodin 15 minut)

Podrobnější informace o jízdních řádech, cenách lodní lístků i zvýhodněných pasech najdete na stránkách dopravce Atlântico line.

Doprava po ostrovech

Autobusem

Ačkoli veřejná doprava autobusy funguje téměř na všech ostrovech, obzvláště na menších ostrovech není zcela efektivní a spolehlivá a přesuny hromadnou dopravou zde zaberou spoustu času, nehledě na to, že mimo hlavní období se frekvence spojů rapidně snižuje. Někdy jsou ale autobusy dobrým způsobem, jak si prohlédnout ostrov. Třeba v případě ostrova Faial odjíždí autobus každý den z Horty a dostanete se s ním podél celého pobřeží.

Mohlo by se hodit:

Autem

Pronájem vlastního auta vám dává svobodu cestování a možnost upravit si plán cesty podle sebe. Pokud si auto půjčíte ve více lidech, vyjde vás cestování po ostrovech daleko laciněji. Půjčovny aut najdete na všech ostrovech kromě Corva. Na ostrovech jako Pico, Faial a Flores se doporučuje v sezóně rezervovat auto s dostatečným předstihem, vzhledem k menší nabídce aut nižších kategorií. Pokud plánujete přesun trajektem na jiný ostrov, zjistěte si v podmínkám dané autopůjčovny, zda umožňuje přepravu lodí mimo domovský ostrov. Zjistěte si také cenu za trajektovou přepravu auta, zda se v konečném součtu nevyplatí auto vrátit a na dalším ostrově si půjčit jiné auto.

Levnější ceny obvykle nabízí místní půjčovny, než velké mezinárodní půjčovny, celková cena ale bude samozřejmě záviset na sezóně, typu a vybavení auta. Ceny pronájmů aut si můžete ověřit na srovnávači cen autopůjčoven.

Levné letenky do této destinace

UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele