logo

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa v regionu

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA

Azory - devět portugalských klenotů Atlantiku

Azory nebo Azorské ostrovy tvoří souostroví devíti sopečných ostrovů, rozesetých ve vodách Atlantiku, přibližně 1500 km východně od portugalského pobřeží. Na ostrovech žije zhruba čtvrt miliónu lidí. Největším z ostrovů je Sao Miguel s délkou kolem 80 km a šířkou 15 km, na kterém leží Ponta Delgada, hlavní město nejen ostrova samotného, ale i celé skupiny Azorských ostrovů. Dalšími ostrovy jsou Santa Maria, Terceira, Graciosa, Sao Jorge, Pico, Faial, Flores a Corvo. Azorské ostrovy jsou autonomní součástí Portugalska, takže k jejich návštěvě nepotřebujete zařizovat žádná víza. Pokud dáte přednost Azorám například před Kanárskými ostrovy, budete odměněni pohledy na subtropickou přírodu, neobyčejnou krajinu sopečného původu s krátery, sopečnými jezery a pobřežními útesy a celoročně příjemným klimatem.  Na Azorách se také nachází nejvyšší vrchol Portugalska a jsou jediným místem v Evropě, kde se pěstuje čaj. Ostrov Flores tvoří z politického hlediska nejzápadnější hranici Evropy.

ZÁKLADNÍ INFORMACE
DOPRAVA
UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Hlavní aktivity

Surfing

ZOBRAZIT MAPU MÍST

Místa vhodná k surfování najdete na všech ostrovech, nejvíce se jich nachází na ostrovech São Miguel, Terceira (Terreiro, Contendas, Porto Martins, Santa Catarina, Quatro Ribeiras, Riviera a Baixa da Vila Nova) a Faial (Praia do Norte, Praia da Faja a Praia Almoxarife). K nejpopulárnějším místům patří Faja de Santo Cristo na ostrově São Jorge. K dalším surfařským spotům patří Cachorro a Barca (ostrov Pico), Lagoa, Cachorro, Ribeira da Areia, Calhau Miúdo (ostrov Graciosa) a Faja dos Cubres (ostrov São Jorge).

Windsurfing

ZOBRAZIT MAPU MÍST

Dobré podmínky pro windsurfing a kitesurfing nabízí pláž Praia Grande na Terceiře.

Pozorování velryb

ZOBRAZIT MAPU MÍST

Azory jsou jedním z nejlepších míst na světě pro pozorování velryb, kterých v oceánu kolem ostrovů žije několik druhů. Nejlepší doba pro pozorování těchto mořských obrů je jaro a začátek léta. Hlavními centry s agenturami nabízejícími výlety za velrybami jsou ostrovy Pico a Faial, další najdete na São Miguelu a Terceiře.

Potápění

Azory mohou nabídnout velké množství potápěčských lokalit všeho druhu, od podmořských lávových tunelů a jeskyní, přes pobřežní útesy, vraky lodí a dokonce i archeologická naleziště. Hyperbarické komory se nacházejí na ostrovech São Miguel, Faial a Flores. Horta (Faial) a Pico jsou základnou pro potápěčské výlety k Princess Alice Bank, jednomu z nejlepších potápěčských míst na Azorských ostrovech. Z Terceiry lze podniknout výlety k jednomu z nejpůsobivějších míst, kterým je Dom João de Castro Bank a také archeologický park, nacházející se v zálivu Angra. Ze Santa Marie se pořádají výlety k ostrůvku Formigas a podmořské hoře Dollabarat. Krásné potápěčské lokality také najdete na São Jorge (Baixa dos Rosais, Ilhéu do Topo). Potápění k vrakům lodí je možné na místech Corvo a Terceirence (Graciosa).

Pěší turistika

ZOBRAZIT MAPU MÍST

Azory nabízejí treky úchvatnou přírodou pro všechny věkové i výkonnostní skupiny. Na stránce www.trails.visitazores.com najdete přehled a informace o stezkách na všech devíti ostrovech.

K nejkrásnějším trekům ostrova São Miguel patří výlet podél římsy kráteru se sestupem do městečka Sete Cidades, trek k laguně do Fogo nebo trek k vodopádu Salto do Prego.

Pláž

ZOBRAZIT MAPU MÍST

Nejlepší pláže mezi ostrovy centrální skupiny se nacházejí na ostrově Faial, jmenovitě se jedná o pláže Almoxarife, Porto Pim, a Praia do Norte. K dalším pěkným plážím náleží Praia da Vitória (Terceira) a Praia Formosa (Santa Maria).

Termální prameny

ZOBRAZIT MAPU MÍST

Hojný výskyt termálních pramenů je dílem vulkanického původu ostrovů. Mezi nejznámější prameny a lázně patří Furnas a Ferraria na ostrově São Miguel a Carapacho na ostrově Graciosa.

Další aktivity

Jachting

Azory byly odpradávna křižovatkou a důležitou zastávkou lodí plujících na trasách mezi Amerikou a Evropou. Marinou disponuje sedm z devíti ostrovů, přičemž mekkou jachtařů je přístav Horta na ostrově Faial, známý také tím, že zde mnoho lodních posádek zanechalo malovanou navštívenku na památku jejich návštěvy.

navrhnout změnu
Adrenalin

Výborné podmínky k provozování kaňoningu najdete na ostrovech São Jorge (Ribeira da Caldeira) a Flores (39 kaňoningových stezek), dobré stezky jsou i na São Miguelu a Santa Marii. Lezení po skalách si na Azorách získává stále více příznivců, a to především díky pobřeží lemovaném množstvím skal, vytvořených sopečnou činností. Na Terceiře existuje více než sto lezeckých cest, např. útesy Chanoca, další (včetně lezeckých škol) najdete na São Jorge, Picu a São Miguelu.

navrhnout změnu
Golf

Na Azorech najdete tři golfová hřiště. Batalha (27 jamek) a Furnas na ostrově São Miguel a Terceira Island Golf Club (18 jamek) na ostrově Terceira.  

navrhnout změnu
Rybaření

Mořský rybolov má svá střediska na ostrovech Faial, podvodní rybolov na São Jorge, rybolov na otevřeném moři na Terceiře.

navrhnout změnu

Nejlepší nabídky pro cestovatele