logo

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
Turistická víza
Ne (max.90 dnů)
Povinná očkování Za předpokladu, že máte standardní základní očkování například proti tetanu, dětské obrně, spalničkám, příušnicím apod.
Ne
Další nemoci
Doporučené léky
Ercefuryl
Min. náklady na den Odhadované náklady na osobu a den při nízkonákladovém stylu cestování, tzn. spaní v hostelech, stravování u pouličních stánků, používání lokální dopravy apod. Nezohledňuje náklady na cestu do destinace nebo víza.
400 - 600 Kč
Turistická sezóna
listopad-březen
Proč cestovat právě sem
lehce dostupná exotika
levná destinace
rozmanitá krajina hor, pouští a oáz
stará královská města a historické pevnosti
parní lázně hammam
slunce a pláže
Proč se zemi vyhnout
naháněči, dohazovači a dotěrní prodavači
Atlantik se může leckomu zdát studený

Počasí

Průměrná denní teplota Deštivé dny Průměrná teplota moře
Marrákeš
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
11 ° 16 ° 17 ° 18 ° 21 ° 26 ° 28 ° 28 ° 26 ° 20 ° 16 ° 13 °
7 6 6 5 3 1 0 1 3 5 8 7
Casablanca
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
12 ° 14 ° 16 ° 17 ° 19 ° 22 ° 23 ° 24 ° 23 ° 19 ° 16 ° 14 °
7 5 6 5 4 1 0 1 2 5 8 9
Agadir
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
15 ° 16 ° 17 ° 18 ° 20 ° 22 ° 24 ° 24 ° 23 ° 22 ° 19 ° 16 °
4 3 2 2 1 0 0 1 1 2 3 4
17 ° 17 ° 18 ° 18 ° 19 ° 20 ° 21 ° 22 ° 21 ° 21 ° 20 ° 18 °

Čarovné království na pomezí Atlantiku a Středozemního moře

Na dosah Evropy a přeci tak kulturně vzdálená je zem al-Maghrib, jak se Maroku přezdívá v arabštině. Snadné trajektové spojení i levné nabídky letenek od lowcostových společností činí Maroko lehce dostupným kouskem africké exotiky a ideálním cílem pro podzimní výlety. Slunce a nekonečné, písečné pláže, pouštní duny i zasněžené vrcholky velehor, oázy ztracené v poušti, staré pevnosti a berberské vesnice či tajemný labyrint uliček městských medin jsou jen malým výčtem lákadel, které na vás v Maroku čekají.

Prozkoumejte tohoto průvodce i mapu míst. Najdete zde nejdůležitější informace a tipy pro cestování po Maroku i nejzajímavější místa, která stojí za to vidět!

Co potřebujete vědět, než vyrazíte

Víza, vstup do země a cestovní dokumenty

Víza

Občané České ani Slovenské republiky nepotřebují k turistické návštěvě Maroka víza a v zemi mohou pobývat až 90 dnů. Při příjezdu do Maroka se ujistěte se, že vám bylo do pasu uděleno vstupní razítko, předejdete tak případným problémům při opuštění země.

Mohlo by se hodit:

Cestovní pas

Podmínkou vstupu na území Maroka je cestovní pas, platný alespoň po dobu vašeho pobytu v zemi.

Vstup do země

Při příjezdu je třeba vyplnit vstupní formulář a odevzdat jej imigračním úředníkům. Podobný formulář se vyplňuje při odletu nebo odjezdu z Maroka.

Pokud plánujete příjezd vlastním vozidlem, je potřeba vyplnit a vytisknout formulář pro udělení dočasného bezcelního povolení dovozu vozidla (formulář je ke stažení na stránkách celního úřadu). Tři podepsané verze se odevzdávají celníkům při vstupu do země, společně s technickým a řidičským průkazem (mezinárodním řidičským průkazem), dokladu o uzavřeném pojištění platném na území Maroka, případně potvrzení o zapůjčení vozidla nebo smlouvu o jeho půjčce (ověřené zastupitelským úřadem Maroka), pokud auto patří třetí osobě. Pokud se pojištění vozidla (zelená karta) nevztahuje na Maroko, je možné pojištění uzavřít na hraničním přechodu. Celní správa následně zaregistruje vozidlo na jméno řidiče a vydá povolení k užívání vozidla na marockém území v maximální délce 6 měsíců. Řidič musí z Maroka vycestovat opět s tímto zaregistrovaným vozidlem, jinak je povinen zaplatit clo a daně. V případě krádeže, poruchy nebo nehody vozidla je třeba celou záležitost nahlásit celním úřadům.

navrhnout změnu
Zdraví a očkování

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Zdravotnická péče v Maroku není všude na vysoké úrovni, což se týká především některých státních zdravotnických zařízení. S komplikovanějšími případy je proto vhodné vyhledat privátní kliniku, kde za ošetření zaplatíte pochopitelně více. Maroko je země s nižším hygienickým standardem, kde je dobré dbát na základní hygienická pravidla.

Pro cestu do Maroka není potřeba žádné povinné očkování.

Většina cestovatelů do Maroka problém očkování vůbec neřeší a zemi pak projedou bez obtíží. Výběr dalších očkování ve velké míře závisí také na oblastech, ve kterých se budete pohybovat. Všem cestovatelům po Maroku doporučujeme alespoň očkování proti žloutence A, které se vám konec konců bude hodit i v běžném životě v ČR.

V závislosti na délce pobytu v zemi, oblastech, ve kterých se budete pohybovat, charakteru a účelu cestování po zemi, případně při zvýšeném výskytu nemoci v zemi, můžete zvážit také očkování proti žloutence B, vzteklině a břišnímu tyfu. Nezapomeňte si také překontrolovat vaše očkování proti tetanu a obrně.

K dalším možným rizikům a zdravotním obtížím, se kterými se můžete během pobytu v zemi setkat, patří cestovatelský průjem, potíže způsobené horkým klimatem a při pobytech v regionu Vysokého Atlasu i výšková nemoc. Maroko je také zemí, kde hrozí nebezpečí nákazy bilharzií, způsobené parazitem přítomným v povrchových vodách. Z tohoto důvodu nedoporučujeme koupání ve sladkovodních jezerech nebo brouzdání v potocích a říčkách, pokud si nejste jisti nezávadností vody.

Vodu z kohoutků nedoporučujeme pít, raději si kupte balenou vodu.

(Upozornění! Informace o očkování mají pouze informativní charakter. Aktuální informace a doporučení vám poskytnou v centrech cestovní medicíny.)

navrhnout změnu
Peníze a náklady

Měna

Národní měnou je marocký dirham (MAD, Dh), 1 MAD = centimů. Bankovky mají hodnotu 20, 50, 100 a 200 dirhamů, mince pak ½, 1, 2, 5, 10 dirhamů a 1, 5, 10, 20 centimů. Jaký je aktuální kurz marockého dirhamu ke koruně zjistíte zde. Někdy může být problém zaplatit bankovkami vysokých hodnot, obzvláště pokud platíte za autobus nebo taxi. Kdykoli to půjde, zbavte se raději velkých bankovek a ponechte si bankovky nižších hodnot a mince. Tak jako v dalších arabských zemích, se i v Maroku cena běžně smlouvá, což je běžnou praxí především tržišť. Ceny bývají naopak pevně dané v restauracích a v některých kamenných obchodech. Na trzích se běžně stává, že u vystavených potravin chybí cenovka. Na turistických místech a v Marrakéši se dá většinou platit i eurem, někdy i americkými dolary, ale počítejte s méně výhodným kurzem.

Mohlo by se hodit:

Náklady

Maroko patří k cenově příznivým destinacím, i když zde není tak levně jako třeba v Egyptě nebo v jihovýchodní Asii. Obecně vzato, ceny jsou vyšší ve větších městech a turisticky vyhledávaných místech.

Ubytovat se lze v levnějších hostelech nebo pensionech, byť se nižší cena projeví v kvalitě poskytovaného komfortu. Postel v hostelovém dormu vás vyjde na 50-100 MAD, jednoduchý pokoj v hotelu na zhruba 150-350 MAD. Levné ubytování najdete i přes Airbnb nebo couchsurfing. Luxusnější ubytování v riádech vás bude stát od 600 MAD výše.

Ani jídlo váš rozpočet nezatíží, zejména pokud se budete stravovat v pouličních stáncích nebo lokálních jídelnách. Za skvělé jídlo u pouličních stánků zaplatíte kolem 30 MAD, v restauraci pak 50-100 MAD. Alkoholické nápoje jsou těžko k sehnání a jsou drahé.

Relativně levná je i doprava, i když výše nákladů za dopravu bude logicky záviset na tom, jak moc budete po Maroku cestovat a kolik toho budete chtít vidět. Autobusem CTM se z Marrákeše do Casablancy (cca 3.5 hodiny) dostanete za zhruba 100 MAD, jízdenka na vlak 1. třídy na stejné trase stojí přibližně 140 MAD a jednosměrná letenka pak kolem 900 MAD. Půjčení auta nás vyšlo zhruba na 250 MAD za den, litr benzínu stojí 11 MAD.

Nejdražší položkou budou pravděpodobně tvořit výlohy za aktivity. Návštěva hammámu vás bude stát od několika desítek dirhamů až po několik stovek dirhamů za pobyt v lázních, spojený s masáží. Výlety do pouště s přenocováním pořídíte zhruba od 500 do 1.000 MAD. Lekce surfingu nebo jízda na velbloudu budou stát kolem 300 MAD.

Jak ušetřit peníze

  • Vyhněte se hlavní sezóně a do Maroka přijeďte v dubnu nebo v září či říjnu. Ceny za dopravu a ubytování mohou vzrůst i v době post ramadánových oslav a v období evropských oslav Velikonoc a Vánoc.
  • Množství peněz, které utratíte za suvenýry i další zboží bude do jisté míry záviset na vašem umění smlouvat.
  • Vyhněte se restauracím a dalším podnikům a zařízením v turistických oblastech, zaměřeným čistě na zahraniční návštěvníky, kde zaplatíte 2-3x více, než platí místní.

Orientační ceny

  • levnější snídaně, cca 15-30 MAD
  • levnější oběd, cca 30-60 MAD
  • tajine, 30-50 MAD
  • chléb, 1-3 MAD
  • litr mléka, 7-9 MAD
  • džus z vymačkaných pomerančů, 5-8 MAD
  • pivo (0,5l) v supermarketu, 15-20 MAD
  • balená voda (1,5l), 5-8 MAD
  • ceny vstupů do muzeí, 10-20 MAD

Výměna peněz, bankomaty, platby kartou

Peníze si vyměňte ve směnárnách nebo bankách, ne na letišti, kde nabízí méně výhodný kurz, ačkoliv avízují "no commission" (případ letiště v Marrákeši). Bankomaty najdete ve městech, při cestách na venkov se zásobte dostatečným množstvím hotovosti. Z některých bankomatů nejde vybírat kartou Mastercard, proto je lepší mít v záloze ještě jinou kartu. Při výběrech z bankomatů je dobré jako všude preferovat výběry z bankomatů mezinárodních a místních bank a pravidelně kontrolovat pohyby na kartě. Při platbách na venkovních trzích, u stánků s jídlem nebo v lokálních autobusech, je hotovost často jediným možným platebním prostředkem.

Spropitné

Spropitné můžete dát v kavárnách (1 MAD), restauracích (5-10 MAD) a za malé služby, jako naložení kufrů do autobusu nebo natankování (3-5 MAD).

Devizové předpisy

Do země je povoleno dovézt, nebo ze země vyvézt hotovost v maximální výši 2000 dirhamů. Dovoz (vývoz) hotovosti v jiných měnách je třeba deklarovat u celních orgánů, pokud je její výše rovna nebo přesahuje ekvivalent 100.000 dirhamů a pokud máte v úmyslu tuto celou sumu, případně její část, opět ze země vyvézt.

navrhnout změnu
Počasí a nejvhodnější doba k návštěvě

Území Maroka lze rozdělit zhruba do tří klimatických regionů, pobřežního, pouštní oblasti na jihu a horského regionu ve vnitrozemí Maroka. I když jsme v Africe, v zimě může mrznout a v horských oblastech napadnout sníh a dokonce i v létě může být v noci chladno. Většina srážek spadne v zimě, i když ne mnoho a neprší tak často. Pobřežní oblasti můžete navštívit po celý rok, v zimě zde panuje mírné klima a letní teploty mírní vítr vanoucí od moře. V pouštních oblastech na jihu Maroka jsou léta velmi horká a teplota zde může šplhat až k 50°C.

Nejlepším obdobím pro návštěvu země jako celku je pravděpodobně jaro (duben, květen), s letním počasím na jihu a v horách a příjemným počasím na pobřeží. Zimní období je vhodné k prozkoumávání jižních pouští, ovšem noci jsou tu v tuto dobu velmi chladné. Pro pěší turistiku v horách je nejvhodnější období od dubna do října.

navrhnout změnu
Bezpečnost

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Kriminalita

Maroko patří k poměrně bezpečným zemím. Drtivá většina cestovatelů, kteří na cestách po Maroku strávili celé měsíce, se zde cítila bezpečněji, než v kterékoliv jiné zemi. Při toulkách labyrintem městských medin a po trzích se ale v každém případě řiďte selským rozumem a dávejte dobrý pozor na své věci, předejdete tak drobným krádežím. Běžný turista se tak nejspíš setká jen s nejrůznějšími drobnými podvůdky ze strany místních podnikavců.

Nejčastěji budete osloveni "přátelským domorodcem", který vám buď bude chtít ukázat cestu, skvělou restauraci nebo vám bude nabízet průvodcovské služby, levné lístky na autobus, případně tvrdit, že památka, ke které směřujete, je zavřená a on vás zavede k jiné. Ať už to bude "zabaleno" jakkoliv, cílem takového podnikavce je dostat vás k předem domluvenému obchodníkovi a inkasovat za vás provizi, kterou vám obchodník zase naúčtuje zpátky. I sami majitelé obchodů dokáží vymyslet lecco, jen aby vás nalákali do obchodů a prodali něco ze svého zboží. Přátelské pozvání na čaj nebo nabídka vhodného místa k focení koželužen ve Fezu z balkónu, ke kterému se dostanete jen přes krámek majitele, tak zřídkakdy přicházejí z nezištných důvodů. Na oko přátelskou radu ohledně cesty k vašemu cíli či průvodcovské služby raději slušně, ale rázně odmítněte. Pokud se ztratíte nebo potřebujete s čímkoli poradit, zeptejte se raději policisty nebo lidí v nejbližším obchodu. Na druhou stranu není třeba být přehnaně paranoidní, spousta marockých rodin vás klidně pozve na jídlo jen tak. Nepříjemná bývají také setkání s vehementními malířkami henny (velmi často na náměstí Jemaa el-Fna v Marrákeši), které vás popadnou za ruku a začnou malovat, aniž byste o to žádali. V případě, že nebudete chtít zaplatit, dokáží ztropit scénu na celou ulici. Dalším trikem jsou dvě různá menu v jedné restauraci, jedno s normálními a druhé se zvýšenými cenami. To první vám ukáží na začátku při výběru, na účtu ale budete mít ceny jídel z druhého menu. Může se vám také stát, že džus, chléb nebo olivy, o kterých vám číšník tvrdil, že jsou součástí menu, vám bude na konci také naúčtován.

Terorismus

Bezpečnostní situace v zemi je stabilní, přesto se doporučuje dbát zvýšené opatrnosti v turisticky frekventovaných místech a dále místech s větší koncentrací lidí. V Maroku již v minulosti došlo k teroristickým útokům, místní orgány dále varují před zvýšeným rizikem, spojeným s aktivitou sympatizantů z řad marockých občanů s teroristickými organizacemi v Lybii, Sýrii a Iráku. Marocké orgány proto pravidelně podnikají preventivní bezpečnostní kroky, jejichž cílem je eliminovat potencionální riziko teroristických útoků. Obecně se doporučuje sledovat aktuální bezpečnostní a politickou situaci v zemi a vyhnout se případným masovým shromážděním.

Na co si dát pozor

  • Maroko je muslimská země a přestože jsou místní velmi tolerantní, je vhodné brát na jejich víru a zvyky ohledy a vyvarovat se nevhodného chování, jakým jsou například projevy náklonnosti na veřejnosti, konzumace jídla nebo pití na veřejnosti během postního měsíce Ramadánu nebo nevhodné oblékání.
  • Pozemní přechody na hranici Maroka s Alžírskem jsou zavřené a v blízkosti této hranice se nedoporučuje cestovat.  
  • Homosexualita je v Maroku trestná, zakázáno je rovněž pití alkoholu na veřejných místech.   
  • Maroko je zemí s vysokou mírou nehodovosti na silnicích. Při cestách autem se doporučuje dbát zvýšené opatrnosti, zejména při špatném počasí, na horských silnicích a silnicích nižší třídy. Po komunikacích se rovněž nepředvídatelně pohybují osoby i zvířata, ve městech je třeba dávat pozor na přecházející chodce. Dopravní předpisy se příliš nedodržují, mnoho řidičů dálkových autobusů jezdí riskantně, aby urychlili dlouhou cestu.
  • V Maroku je někdy poměrně těžké oddat se nerušeně fotografování, zejména fotografování městských ulic nebo tržišť, kde se pohybuje více lidí. Mnoho místních lidí si totiž myslí, že fotíte právě je a následně požadují vymazání snímku nebo peníze. V každém případě před focením kohokoliv z místních nejprve požádejte o svolení.  

Solo cestovatelky 

Maroko je velmi bezpečná země i pro solo cestovatelky. Připravte se ale na to, že budete chtě nechtě přitahovat pozornost místních mužů, kamkoliv se vydáte. Buďte psychicky připravené na neustálé a neodbytné pokřikování a nabídky od místních mužů. Většinou nejde o nic agresivního a stačí je ignorovat. Pokud je situace nepříjemná, nemůžete se muže zbavit nebo je neslušný, můžete začít křičet „šúma“ (styď se) a přivolat si tak na pomoc kolemjdoucí. U žen cestujících solo platí dvojnásob, čím delší a méně vyzývavé oblečení a chování, tím lépe.

navrhnout změnu
Jídlo a kultura

Stolování

Jídlo se jí často ze společného talíře a místo příboru se používají kousky chleba. Pro nabírání jídla používejte pouze pravou ruku, levá se považuje za nečistou. Před jídlem i po jídle se děkuje bohu „alhamdullilah“ a dobrou chuť se řekne „bsaha o raha“. Po jídle vždy následuje dezert, ať už ovoce, cukroví nebo zákusky spolu s mátovým čajem. Mátový čaj je v Maroku velmi populární a většinou se pije dost sladký.

Typická jídla

  • harira, polévka jejíž základ tvoří čočka, cizrna, rajčata a maso
  • b’ssara, polévka ze sušených bobů se tradičně podává s chlebem k snídani, ochucená olivovým olejem a špetkou římského kmínu
  • tajine (tažin), typické marocké jídlo, které se připravuje v mnoha variantách. Většinou se jedná o dušené kuřecí, jehněčí nebo rybí maso se zeleninou, olivami, bylinkami, kořením, citrónem, datlemi, ale i sušeným ovocem
  • kuskus, malé kuličky z obilné krupice patří mezi nejběžnější marocké jídlo, jehož příprava se různí dle regionu i ročního období. Kuskus se jí tradičně v pátek a podává se společně s masem nebo zeleninou
  • chermoula, grilovaná ryba s kořením a bylinkami, podává se s dipy
  • makouda, smažené bramborové kuličky, servírované s pálivou omáčkou haussa
  • pastilla, masový koláč (z holubího, případně kuřecího masa) připravovaný na sladko, často podávaný jako předkrm
  • v pouličních stáncích jsou k dostání různé druhy grilovaných klobásek, malých ryb nebo kebabů

Kultura a zvyky

Maroko je muslimská země, kde 99% populace vyznává islám. Každý návštěvník by tak měl dodržovat specifická pravidla, respektovat místní kulturu a vyvarovat se jakéhokoliv jednání, které by mohlo místní obyvatele urazit. Při oblékání je lepší jak pro ženy, tak pro muže mít zahalená ramena a kolena. Ve větších městech je možné nosit i kratší oblečení, ale ženy tím zbytečně přitahují pozornost místních mužů a vystavují se tak možnému obtěžování. Plavky a krátké sukně a kraťasy jsou akceptovatelné jen na plážích na turistických místech. Na konzervativním venkově je naopak vhodné zakrýt celé nohy i paže.

Pozdrav a výměna pár zdvořilostních frází předchází každé konverzaci, ať už mezi přáteli nebo na trhu. Muži a muž se ženou se zdraví podáním ruky, ženy se na pozdrav několikrát políbí na tváře. Naučte se základní zdvořilostní fráze v marocké arabštině. Pozdrav je „salam aleikum“ (doslova mír s vámi), slovíčka „lebez“ a „becher“ jsou zároveň otázka i odpověď – Máte se dobře? Mám se dobře. Nezapomínejte poděkovat – „šukran“. 

Vstup do mešit je bohužel v Maroku dovolen jen muslimům. Výjimkou je mešita Hassana II. v Casablance, druhá největší v Africe.

Levá ruka se považuje za nečistou, nejezte jí, ale ani nepodávejte nebo nepřijímejte peníze nebo dary.

Alkohol se prodává pouze ve speciálních obchodech nebo barech. Pití alkoholu na veřejnosti je velmi nevhodné. Ženy by neměly na veřejnosti ani kouřit. V Maroku je rozšířené (nicméně stále nelegální!) kouření marihuany, hašiše a kifu, vždy ale doma nebo v soukromí.

Podobně jako v dalších muslimských zemích je i v Maroku pátek dnem volna, s čímž je třeba dopředu počítat. Například některé obchody budou zavřené.

navrhnout změnu
Nákupy a cla

Co koupit

Obchodní znalosti a řemeslná zručnost se po staletí předává z generace na generaci. Výsledky tradiční řemeslné dovednosti jsou k vidění v súcích (arabských tržištích) uvnitř staroměstských medin, kde se vystavují a prodávají ručně tkané koberce, hrnčířské a keramické výrobky, výrobky z kůže a dřeva, šperky nebo barevné berberské koše na chléb. Typickým suvenýrem jsou i "babouche", bohatě zdobené trepky nebo tradiční oděv pro muže i ženy "djellaba". Dny strávené v Maroku vám bude jistě připomínat i některá z krásně propracovaných luceren, které seženete na trzích v mnoha velikostech a barevných provedeních. Fez, Casablanca, Marrákeš a Tanger patří k nejpopulárnějším místům pro nákupy těchto předmětů. Levně seženete i olivy, koření (zejména šafrán), mandle, datle nebo arganový olej. A nezapomeňte, smlouvání o cenu je nedělitelnou součástí každé obchodní transakce mezi vámi a majiteli obchodů nebo řemeslníky!

Nejlepšími místy pro nákup zboží jsou tradiční arabská tržiště, zvané súky. Ve Fezu jsou vyhlášenými súky například súk Jeld s širokou nabídkou především kožených výrobků a doplňků nebo súk Tillise, specializovaný na prodej ručně tkaných koberců. Marocké trepky babouche určitě koupíte na súku Serrajine, oblečení pak na súku Mejjadliene. Súk Al-Attarine se rozkládá podél ulice končící u madrasy Al-Attarine, lemované stánky s kořením, ořechy, sušeným ovocem, ale také oblečením. Jídlo a lokální gastronomické lahůdky jsou k dostání na súku nacházejícím se na náměstí R'cif.

Celní předpisy

Do Maroka lze bezcelně dovézt maximálně 200 g zpracovaného tabáku, 1l tvrdého alkoholu a 1l vína, 150 ml parfému nebo 250 ml toaletní vody, dárky nekomerční povahy v hodnotě do 2000 dirhamů. Dovoz sportovních zbraní a střeliva vyžaduje zvláštní povolení celních orgánů, které bude vydáno na základě povolení domovských orgánů. Zakázán je dovoz zbraní a střeliva, drog, jakýkoliv materiál urážející morálku a veřejný pořádek, rostliny a rostlinné produkty ohrožující místní flóru.  

Léky lze dovézt pouze pro osobní potřebu, v případě léků na předpis mohou marocké orgány požadovat přeložené potvrzení od lékaře.

Další informace najdete na stránce marockých celních orgánů: www.douane.gov.ma.

navrhnout změnu
Praktické informace
Elektrické zásuvky

Elektřina

220 V / 50 Hz

Čas

V Maroku je oproti České republice o hodinu méně. Když je tedy v Praze poledne, v Casablance, Rabatu nebo Marrákeši je 11 hodin dopoledne.

Telefonní předvolba

+212

Telefonování a internet

Internetu si můžete v Maroku užít bez zásadního omezení, ještě donedávna však nebylo možné dostat se na stránky jako je Facebook nebo YouTube. Cenzura se stále vztahuje třeba na stránky týkající se problematiky nezávislosti Západní Sahary. Postih také hrozí každému, kdo by na internetu hanobil královskou rodinu nebo islám.

Wifi připojení poskytuje většina hotelů nebo pensionů a také kaváren nebo restaurací zaměřených na turisty. V opačném případě můžete navštívit některou z internetových kaváren, roztroušených po celé zemi. Pokud potřebujete být stále online, není nic jednoduššího, než si koupit místní SIM kartu, internetové připojení je levné a 1 GB dat je možné sehnat již za zhruba 10 MAD. S pokrytím není problém ve městech, v odlehlejších, horských nebo pouštních oblastech však budete mít problémy. Mezi hlavní marocké operátory patří Maroc Telecom, Orange nebo INWI, nejdražší služby poskytuje Maroc Telecom, na druhou stranu tento operátor nabízí nejlepší pokrytí. Při koupi SIM karty si nezapomeňte pas, kredit můžete dokupovat na pobočkách operátorů, prostřednictvím automatů nebo voucherů, které jsou k dostání v některých supermarketech.

Jazyk

Oficiálním jazykem je arabština a berberština. Většina místních mluví také marockou arabštinou, francouzštinou a na turistických místech pak i angličtinou. Maročané jsou jazykově velmi nadaní a mnoho obchodníků ovládá i základy španělštiny, němčiny, ruštiny, japonštiny.. potkala jsem dokonce beduína, který uměl trochu česky.

Co si nezapomenout

  • trekové boty a teplé oblečení pro cesty do hor
navrhnout změnu
Důležité adresy a kontakty

Velvyslanectví Marockého království v Praze

Mickiewiczova 254/6, 160 00 Praha 6 – Hradčany, telefon: 233 325 656, fax: 233 322 634, email: sifamapragu@iol.cz, web: www.ambassadedumaroc.cz, provozní doba úřadu: (Po-Pá) 09.00 - 15.00.

Velvyslanectví České republiky v Rabatu

Avenue Mohammed VI, 10, Rue Ait Melloul, Villa Merzaa, Rabat - Souissi, 10000 Rabat, B.P. 410, telefon: +212/537755420-21, fax: +212/537754393, nouzová linka: +212/613 45 25 83, email: rabat@embassy.mzv.cz, web: www.mzv.cz/rabat, diplomatická působnost pro Maroko, Senegal a Mauritánii, provozní doba úřadu: (Po-Pá) 07.45 - 16.15, (Út a Čt) 09.00 - 11.30.

Honorární konzulát ČR ve Fezu

13, rue Houssin Al Khaddar, Fès, telefon: +212/5356 500 87, fax: +212/5356 500 97, email: fes@honorary.mzv.cz, m.meskini1@gmail.com, konzulární obvod: Tanger-Tétouan, Al Hoceima-Taza-Taounate, Oriental, El Gharb-Chrarda-Béni H´ssen, Meknes-Tafilalet, Fes-Boulemane, provozní doba úřadu: (Po-Pá) 09.00 - 12.30 a 14.30 - 17.00.

Honorární konzulát ČR v Casablance

10, rue Oued Zem, 20 000 Casablanca, telefon: +212/5222 75925, fax: +212/5222 60195, email: casablanca@honorary.mzv.cz, lemzah@gmail.com, konzulární obvod: Grand Casablanca a provincie Tensift, Kelaa des Sraghna, Essaouira, Marákeš-Menara, Marrákeš-Medina, Sidi Youssef Ben Ali, Safi, Agadir, Guelmim, Ouarzazate, Tan-Tan, Tiznit, Taroudannt a Tata, provozní doba úřadu: (Po-Pá) 08.45 - 12.30.

Důležitá telefonní čísla

policie (ve městě) 19, četníci (mimo města) 177, hasiči 15, ambulance 150

navrhnout změnu
DOPRAVA
UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele