logo

Doporučené plány cesty

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
Turistická víza
Ne (max. 90 dnů)
Povinná očkování Za předpokladu, že máte standardní základní očkování například proti tetanu, dětské obrně, spalničkám, příušnicím apod.
Ne
Další nemoci
Doporučené léky
Ercefuryl
Antimalarika (do určitých oblastí nebo v určité době)
Min. náklady na den Odhadované náklady na osobu a den při nízkonákladovém stylu cestování, tzn. spaní v hostelech, stravování u pouličních stánků, používání lokální dopravy apod. Nezohledňuje náklady na cestu do destinace nebo víza.
450 - 750 Kč
Turistická sezóna
prosinec-únor
Proč cestovat právě sem
rozmanitá příroda
bohatá historie
různorodá kultura
nádherné ostrovy a pláže
levná destinace
skvělá gastronomie
prvotřídní potápění
vyspělá infrastruktura

Počasí

Průměrná denní teplota Deštivé dny Průměrná teplota moře
Kuala Lumpur
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
26 ° 27 ° 27 ° 27 ° 27 ° 27 ° 27 ° 27 ° 26 ° 26 ° 26 ° 26 °
17 15 17 19 16 12 12 14 16 21 23 20
Penang
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
27 ° 27 ° 28 ° 28 ° 28 ° 27 ° 27 ° 27 ° 27 ° 26 ° 27 ° 27 °
9 8 12 17 15 12 11 15 17 22 20 13
29 ° 29 ° 30 ° 30 ° 30 ° 30 ° 30 ° 29 ° 29 ° 29 ° 29 ° 29 °
Kota Bharu
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
26 ° 26 ° 27 ° 28 ° 28 ° 28 ° 27 ° 27 ° 27 ° 27 ° 26 ° 26 °
12 6 8 8 11 12 13 15 15 19 23 21
27 ° 28 ° 28 ° 29 ° 30 ° 30 ° 30 ° 29 ° 29 ° 29 ° 29 ° 28 °
Kuching
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
25 ° 26 ° 26 ° 27 ° 27 ° 27 ° 27 ° 26 ° 26 ° 26 ° 26 ° 26 °
25 19 19 18 17 17 15 15 18 21 23 24
Kota Kinabalu
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
26 ° 25 ° 27 ° 27 ° 28 ° 27 ° 27 ° 26 ° 27 ° 27 ° 27 ° 26 °
13 10 11 12 15 15 14 17 17 20 19 16
28 ° 27 ° 27 ° 28 ° 29 ° 30 ° 30 ° 30 ° 29 ° 29 ° 29 ° 29 °

Malajsie - země festivalů, nádherné přírody a různorodých kultur

Třináct států a tři federální teritoria dohromady tvoří malajskou federaci, rozprostírající se v samém srdci jihovýchodní Asie, z části na Malajském poloostrově a z části na severu Bornea. Malajsie je fascinující zemí, která nepřestává udivovat svou kulturní, etnickou, náboženskou i přírodní rozmanitostí. Stačí se vydat do ulic Kuala Lumpuru nebo Penangu, abyste se na vlastní oči přesvědčili o propojení muslimské, indické a čínské kultury, které na Borneu doplňují další etnické skupiny domorodých obyvatel, stále dodržující své obyčeje a rituály. Malajsie nabízí i ohromující geografickou různorodost. Hluboké a milióny let staré pralesy střídají chladné vysočiny, vysoké hory i rajské ostrovy lemované exkluzivními plážemi. Z Kuala Lumpuru a Putrajaye, které se během krátké doby proměnily v hypermoderní metropole, se po pár minutách jízdy autobusem nebo letadlem přenesete do šarmantních koloniálních městeček či dřevěných chatrčí domorodých kmenů, žijících v pralesích Bornea.

Prozkoumejte tohoto průvodce i mapu míst. Najdete zde nejdůležitější informace a tipy pro cestování po Malajsii i nejzajímavější místa, která stojí za to vidět!

Co potřebujete vědět, než vyrazíte

Víza, vstup do země a cestovní dokumenty

Víza do Malajsie

Občané České ani Slovenské republiky nepotřebují k turistické cestě do Malajsie vstupní víza a mohou tak bez víza pobývat na území pevninské Malajsie a státu Sabah po dobu maximálně 90 dnů. Při cestě do poloautonomního státu Sarawak (malajské Borneo) vás čeká nová imigrační kontrola, jež omezuje délku pobytu v tomto státě jen na 30 dnů. Hned při orazítkování pasu se ujistěte, jaká vám byla úředníkem udělena povolená doba pobytu. Někdy se stává, že imigrační úředník udělí kratší povolení k pobytu, než na které máte na základě své národnosti právo.

Pokud chcete v Malajsii zůstat déle než 90 dnů, stačí vycestovat do některé ze sousedních zemí a zase vrátit, což můžete teoreticky udělat maximálně dvakrát v roce. Za překročení povolené doby pobytu hrozí vysoké sankce. V případě překročení pobytu zaplatíte 50 RM za každý den navíc, za dlouhodobější překročení povolené délky pobytu hrozí vysoké finanční pokuty a dokonce i vězení.

Mohlo by se hodit:

Cestovní pas

Cestovní pas musí být platný ještě alespoň 6 měsíců od data opuštění země.

Vstup do země

Při příjezdu je třeba vyplnit imigrační kartu, kterou neztraťte - budete ji zase potřebovat při odjezdu z Malajsie. Při vstupu i opuštění země byste měli dostat razítko do pasu, což si ve svém vlastním zájmu pohlídejte.

Hraniční přechody

Malajsie sousedí s Thajskem a Singapurem, ostrov Borneo pak sdílí s Indonésií a Brunejí.

Mezi Malajsií a Singapurem

Malajsii a Singapur odděluje Johorský průliv, přes který vedou dvě spojnice s pozemními hraničními přechody Sultan Abu Bakar-Tuas a Woodlands. Oba přechody jsou otevřeny 24 hodin denně. Možnosti dopravy mezi oběma státy jsou popsány v části věnované dopravě do Sinagpuru.

Mezi Malajsií a Thajskem

Mezi Malajsií a Thajskem se nachází několik hraničních přechodů, cizinci však mohou využívat jen některé z nich. K takovým přechodům patří například:

  • Pengkalan Kulor / Ban Ta ba
  • Ranta Panjang / Sungai Kolok
  • Bukit Berapit / Betong
  • Bukit Kayu Hitam / Ban Dan Nok (také Sadao) - od roku 2019 by měl být otevřený 24 hodin denně
  • Padang Besar - otevřený 24 hodin denně
  • Wang Kelian / Wang Prachan
  • Bukit Bunga / Buketa

K nejpopulárnějším přechodům patří Padang Besar, přes který dříve jezdil vlak z Bangkoku až do Butterworthu. Vlak č.45 aktuálně jezdí jen z Bangkoku do Padang Besar, odkud můžete pokračovat vlakem malajských drah do Butterworthu nebo Kuala Lumpuru.

Další možností, jak pohodlně a bez komplikací dostat z jedné země do druhé, je lodní trajekt mezi thajským přístavem Satun Tammalang a malajským ostrovem Langkawi. Cesta lodí trvá necelou hodinu a půl a zajišťuje jí dopravce Langkawi Ferry. Se stejným dopravcem se na Langkawi dostanete i z thajského ostrova Ko Lipe, ale jen v období od listopadu do konce května.

Při přechodu hranice z Malajsie do Thajska nebo naopak mějte na paměti, že v Thajsku je o hodinu méně.

Mezi Malajsií a Indonésií

Pozemní hranice mezi Malajsií a Indonésií na ostrově Borneo měří více jak 2000 km. K nejfrekventovanějším zdejším přechodům patří přechod Tebedu / Entikong, ležící na silnici spojující hlavní město státu Sarawak, Kuching s hlavním městem provincie Západní Kalimantan, Pontianakem. Na této trase jezdí autobusy společnosti Salam Bumimas Express (jízdenka z Kuchingu do Pontianaku stojí 60 RM).

Několik lodí vyjíždí denně z přístavu Tawau do indonéského města Nunukan (cca 100 RM), odkud je možné pokračovat lodí dále do Tarakanu (cca 230.000 IDR). Některé lodě nabízí dopravu přímo mezi Tawau a Tarakanem.

Mezi Malajsií a Brunejí

Také rádi dostáváte nová razítka do pasu? Při přechodu hranice z Malajsie do Bruneje, přesněji řečeno při přejezdu autobusem z Miri do Kota Kinabalu přes území Brunejského sultanátu zažijete skutečné razítkové žně, neboť díky uspořádání zdejší hranice a území obou zemí (součástí Bruneje je také exkláva Temburong) vám během pár hodin přibude v pase celkem deset nových razítek. Nejabsurdnější situace nastává při přejezdu hranice z malajského státu Sarawak do malajského státu Sabah, a to z důvodu poloautonomního statutu státu Sarawak. Na hranici obou malajských států vám tak (zjednodušeně řečeno) jeden malajský úředník udělí výstupní razítko z Malajsie a druhý malajský úředník zase vstupní razítko do Malajsie.

Malajsko-brunejské přechody:

  • Sungai Tujuh / Kuala Belait
  • Kuala Lurah / Tedungan - přechod zavírá ve 22:00
  • Pandaruan / Ujung Jalan
  • Mengalap / Labu

Z hlavního města Bruneje Bandar Seri Begawanu jezdí do Koty Kinabalu autobus společnosti Sipitang Express (jízdenka stojí 45 BND). Z Miri do Bandar Seri Begawan jezdí dopravce PHLS Express. Jízdenku z Miri do Koty Kinabalu můžete rezervovat u Bintang Jaya Express za 90 RM. Cesta autobusem trvá zhruba osm hodin.

Nezapomeňte, že do Bruneje je zakázán dovoz alkoholu.

navrhnout změnu
Zdraví a očkování

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Očkování do Malajsie

Do Malajsie nepotřebujete žádná povinná očkování. Potvrzení o očkování proti žluté zimnici je však povinné pro všechny návštěvníky Malajsie starší 1 roku, kteří přijíždějí (nebo během tranzitu strávili více jak 12 hodin) z některé ze zemí s endemickým výskytem tohoto onemocnění.

Všem cestovatelům do Malajsie se doporučuje očkování proti žloutence A.

V závislosti na délce pobytu v zemi, oblastech, ve kterých se budete pohybovat, charakteru a účelu cestování po zemi, případně při zvýšeném výskytu nemoci v zemi, můžete zvážit očkování proti žloutence B, břišnímu tyfu, případně vzteklině (jen na Malajském poloostrově).

Další možná zdravotní rizika

K dalším možným rizikům a zdravotním obtížím, se kterými se můžete během pobytu v Malajsii setkat, patří cestovatelský průjem a potíže způsobené horkým klimatem. Při výstupu na Mount Kinabalu se mohou projevit příznaky výškové nemoci.

Z nemocí přenášených infikovanými komáry hrozí zejména horečka dengue a malárie. Co se malárie týče, velmi záleží na tom, které části země a v jakém období hodláte navštívit. Národní protimalarický program byl přijat vládou Malajsie již v roce 1967 a od té doby se podařilo rapidně snížit množství případů onemocnění malárií v zemi. Přesto bylo v Malajsii v roce 2010 zaznamenáno téměř 6 tisíc případů onemocnění malárií. Méně než 20% všech těchto případů bylo zaznamenáno na území pevninské Malajsie, zbytek připadá na malajské Borneo (z toho 58% na stát Sarawak). V podstatě celé území pevninské Malajsie je bez rizika nákazy, velmi malé riziko hrozí v pralesních, kopcovitých oblastech vnitrozemí poloostrova (centrální, severní a severovýchodní oblasti). Antimalarika pro tuto oblast všeobecně nejsou předepisována a doporučuje se jen expoziční profylaxe (viz dále). Na Borneu je výskyt malárie o poznání vyšší. Střední riziko hrozí ve státě Sabah, zejména v oblastech ve vnitrozemí (nižší je ve městě Kota Kinabalu a při pobřeží) a ve státě Sarawak při hranici s indonéským Kalimantanem (směrem na sever se riziko snižuje). Nízké riziko hrozí v pobřežních oblastech státu Sarawak. O případném užívání antimalarik se poraďte s odborníkem na cestovní medicínu, každopádně je dobré dodržovat základní opatření proti poštípání komáry (expoziční profylaxe), jako je používání repelentů s vyšším obsahem DEET, odpuzovačů komárů, nošení dlouhých nohavic a rukávů během exponované doby (většinou během svítání a za soumraku) a využívání moskytiéry impregnované látkou odpuzující komáry. V rizikových oblastech také nepoužívejte parfémy ani parfémované sprchové gely apod. Minimalizovat počet komářích štípanců pomůže i výběr pokoje s klimatizací.

Voda z kohoutků není pitná, kupte si balenou vodu.

(Upozornění! Informace o očkování mají pouze informativní charakter. Aktuální informace a doporučení vám poskytnou v centrech cestovní medicíny.)

navrhnout změnu
Peníze a náklady

Měna v Malajsii

Národní měnou je malajský ringgit (MYR, RM), 1 RM = 100 senů. V oběhu jsou bankovky v hodnotě 1, 5, 10, 20, 50 a 100 RM a mince v hodnotě 5, 10, 20 a 50 senů. Zde zjistíte aktuální kurz ringgitu ke koruně.

Mohlo by se hodit:

Náklady na pobyt v Malajsii

I když v Malajsii není tak levně, jako třeba v Indonésii, stále patří k zemím, které baťůžkáři milují pro široké možnosti levného cestování. Nejvíc peněz ušetříte, pokud se vyhnete restauracím zaměřeným na turisty a dáte přednost pouličním stánkům a jídelnám, kam chodí místní, budete bydlet v ubytovnách, hostelech nebo levných penzionech a k přesunům využívat levné autobusy a vlaky. Langkawi, Tioman a federální teritorium Labuan patří k bezcelním zónám, kde nakoupíte levně zejména alkohol nebo cigarety. Se smlouváním se počítá na trzích, naopak v restauracích, kamenných obchodech nebo hotelech platí stanovené ceny.

Ubytování je obecně dražší během hlavní turistické sezóny a v době konání významných národních svátků a akcí mezinárodního významu. V Kuala Lumpuru najdete levné ubytování v Chinatownu, čtvrti Bukit Bintang a také v okolí Jalan Alor. Za postel v hostelu zaplatíte přibližně 15-20 RM, pokoj v levném hotelu vyjde v průměru na 70-80 RM. Levněji je obecně v pevninské části Malajsie než na Borneu.

Nejlevnější jídlo seženete v pouličních stáncích, čínských a indických jídelnách a v tzv. hawker centrech. U stánku si dáte placku roti canai jen za 1 RM, další lehké občerstvení za 2-4 RM, v levnější restauraci pak jídlo vyjde na cca 10 RM, naopak jídlo v restauraci západního stylu obvykle od 20 do 40 RM. Velmi drahý je alkohol, přeci jen jsme v muslimské zemi, kde je na něj uvaleno vysoké clo. Za malou láhev místního piva zaplatíte kolem 10 RM, velká stojí 15-18 RM. I v samoobsluze není pivo v poměru k ostatnímu jídlu a pití dvakrát levné, malá plechovka piva stojí přibližně od 6 do 8 RM. Pokud je tedy vaší hlavní ideou strávit dovolenou v alkoholovém opojení, vyberte si nějakou jinou zemi, nebo se vydejte na Langkawi, které je bezcelní zónou a alkohol je tu o poznání levnější. V některých státech federace neseženete alkohol vůbec.

Poměrně levná je doprava autobusy, za hodinu jízdy v dálkovém autobuse dáte přibližně 10 RM. Ale ani letecké přesuny v rámci Malajsie nemusí vyjít draho. V zemi působí několik nízkonákladových společností, v čele s Air Asia, které nabízí letenky po celé Malajsii za pár set korun.

Orientační ceny v Malajsii  

  • láhev vody (1,5l), 1.50-3.50 RM
  • autobus z Kuala Lumpuru do Melaky, 10-15 RM
  • městský vlak z KL Sentral k Batu Caves, 2.60 RM
  • vstup na Petronas Tower, 85 RM
  • vstup na KL Tower (Sky Deck), 99 RM
  • litr benzínu, 2.20 RM

Výměna peněz, bankomaty, platby kartou

Pokud je vaší vstupní branou do Malajsie Kuala Lumpur, peníze si vyměňte v některé ze směnáren ve městě, na letišti bývá méně výhodnější kurz. Bez problémů lze měnit dolary i eura.

Ve městech a v turistických oblastech většinou není problém platit kartou nebo si vybrat hotovost z bankomatu, i když kartou budete obtížně platit u pouličních stánků nebo v některých levnějších hotelech. Kartou může být problém zaplatit také v odlehlejších končinách a na některých ostrovech, kam je vždy lepší vzít si dostatečnou zásobu peněz v hotovosti. Vzhledem k poměrně vysokým poplatkům za výběr se nevyplatí vybírat vícekrát po malých sumách, ale jednou za čas více peněz. Peníze ovšem nenoste všechny pohromadě, ale rozdělte si je a schovejte na více místech.

Spropitné

Spropitné není v Malajsii obecně očekáváno, ačkoli nikdy neurazí. Několikrát se dokonce stalo, že nám spropitné vrátili. Záleží čistě na vás, jestli chcete dát a v jaké výši chcete nechat dýško. Pokud jste byli spokojeni, nechte něco málo navíc nebo sumu zaokrouhlete. Některé restaurace již zahrnují poplatek za servis do celkového účtu.

Devizové předpisy

Z nebo do Malajsie lze bez povolení vyvézt nebo dovézt malajské ringgity v maximální výši 10.000 RM, vývoz a dovoz hotovosti v cizí měně není omezen, nicméně hotovost a cestovní šeky v hodnotě 10.000 USD a vyšší je třeba deklarovat v příslušném celním formuláři. Porušením těchto nařízení se vystavujete vysokým pokutám a vězení.

navrhnout změnu
Počasí a nejvhodnější doba k návštěvě

Počasí v Malajsii

V Malajsii vládne tropické, vlhké a celoročně teplé klima. Chladnější klima lze očekávat pouze ve vyšších polohách vysočin a hor. Mezi jednotlivými částmi Malajsie však existují poměrně velké klimatické rozdíly. Pobřežní oblasti pevninské Malajsie ovlivňují střídající se monzuny, přičemž jejich vliv je daleko výraznější na východním pobřeží než na západní straně.

Na východním pobřeží (například ostrovy Perhentian, Tioman, Redang) začíná období intenzivních dešťů v říjnu a trvá až do března. Nejvíce srážek spadne v listopadu, prosinci a lednu, kdy je lepší se této části Malajsie vyhnout. V tomto období má mnoho plážových resortů zavřeno a obvykle nefunguje ani lodní doprava na ostrovy. Od března do října naopak panují suché, slunečné dny, takže se sem můžete vydat třeba v době našich letních prázdnin.

Západní pobřeží pevninské Malajsie (například Langkawi, Penang, Kuala Lumpur) není monzuny tolik ovlivněno, dvě krátká období dešťů přicházejí zhruba kolem dubna a září a charakterizují je krátké, obvykle odpolední bouřky. Výjimkou je jihozápadní pobřežní region, kde nejsou rozdíly mezi zmiňovanými periodami tak markantní. Nejsušším obdobím roku je únor, nejdeštivějším je říjen a listopad. V Taman Negara spadne nejvíce srážek mezi říjnem a lednem.

Borneo patří k těm tropickým ostrovům, kde je obtížné přesně určit charakter a průběh počasí, neboť jej ovlivňují mořské proudy Jihočínského, Suluského i Sulaweského moře a také monzuny, které mohou přinést buď teplé a suché počasí, nebo naopak silné deště. Pršet tu může v podstatě kdykoliv v roce a není nic neobvyklého, když se počasí během pár minut nevyzpytatelně změní ze silného deště ve slunečnou oblohu a naopak. Pokud by se mělo na Borneu definovat období dešťů, bylo by to přibližně od listopadu do března, i když může paradoxně v tomto období pršet méně než mimo tuto dobu. Z tohoto důvodu nemá moc smysl se během plánování cesty do malajského Bornea orientovat podle počasí. Rozdíl mezi suchou a deštivou sezónou je markantnější ve státě Sabah, kde jsou prosinec a leden nejdeštivějšími měsíci v roce, naproti tomu mezi dubnem a zářím prší méně. Ve vnitrozemí státu spadne celoročně více srážek než při pobřeží. V Kuchingu a ve vnitrozemí Sarawaku spadne nejvíce srážek z celé Malajsie, a tak je zde lepší počítat spíše s deštěm, než se sluncem. Rozdíl mezi sezónou dešťů (září až leden) a suchým obdobím (únor až srpen) není v Sabahu příliš velký a nedá se tudíž přesně předpovědět charakter počasí během vaší cesty.

Nejlepší doba pro návštěvu Malajsie

Malajsie je zemí, do které můžete vyrazit v podstatě kdykoliv. Když prší na západním pobřeží, na východním bývá slunečno a naopak. Za hlavní sezónu je přesto považován prosinec, leden a únor, kdy Evropané a obyvatelé Severní Ameriky mizí za teplem a malajské děti mají hlavní školní prázdniny. Na toto období připadají i oslavy Vánoc a hlavně Čínského nového roku, které patří k největším festivalům Malajsie. Poptávka po volných místech v dopravních prostředcích a volných pokojích v hotelech a tudíž i ceny jsou tedy v této době na vrcholu. Z hlediska počasí je prosinec až únor také nejlepším obdobím pro návštěvu turisticky populárnějšího západního pobřeží.

Více návštěvníků přijíždí i během léta, od června do srpna, kdy jsou v Evropě letní prázdniny a obyvatelé zemí v Perském zálivu utíkají před extrémními horky. Léto je skvělou dobou pro návštěvu východního pobřeží pevninské Malajsie, kde v tomto období neprší.

Zjistěte si před cestou, na které dny v roce připadá ramadán, kdy se můžete setkat s celou řadou omezení, od zkrácené návštěvní doby památek, až po zavřené restaurace. Konec postního měsíce ramdánu, kdy se slaví svátek Hari Raya, je mimochodem další oblíbenou dobou pro návštěvu země.

Termíny školních prázdnin nejsou ve všech státech Malajsie jednotné, nicméně přibližně zahrnují týden v březnu, 14 dní na přelomu května a června, týden v září a konec listopadu až začátek ledna.

navrhnout změnu
Bezpečnost

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Kriminalita v Malajsii

I když je Malajsie považována za bezpečnou zemi, stejně jako v jiných zemích se i tady můžete setkat s drobnou pouliční kriminalitou, která je záležitostí převážně velkých měst a turistických center. Na turisty hojně navštěvovaných místech je tak třeba dávat pozor na své cennosti, peníze a doklady. Cizinci se stávají nejčastěji obětmi podvodů s kreditními kartami, podvodů při výběrech peněz z bankomatů, nebo obětmi nekalých taxikářských praktik. Obzvláště Kuala Lumpur je v tomto směru nechvalně proslulý. Ačkoli mají taxikáři povinnost zapínat taxametry, ve velké míře se tak neděje. Na letištích, nádražích nebo v nákupních centrech lze předražování předejít pomocí nákupu předplacených kupónů, nebo si lze stáhnout mobilní aplikaci My Teksi.

Terorismus

Riziko terorismu v zemi je reálné, zejména poté, co počátkem roku 2016 hrozily radikální skupiny teroristickými útoky v Kuala Lumpuru. Dbejte proto zvýšené opatrnosti, sledujte aktuální zprávy z regionu, po kterém cestujete a řiďte se pokyny příslušných orgánů. V nedávné minulosti došlo při pobřeží kolem Lahad Datu a ostrovů kolem Semporny ve východním Sabahu k několika únosům turistů. V této oblasti operují muslimské militantní skupiny z nedalekých suluských ostrovů na jižních Filipínách. Malajské úřady proto v této oblasti zavedly řadu bezpečnostních opatření. Riziko únosů hrozí i lodím, plujícím v oblasti východního pobřeží Sabahu a v blízkosti Suluských ostrovů.

Na co si dát v Malajsii pozor

  • Malajsie je sice multikulturní zemí, převážně však dominuje islám. Každý návštěvník by měl respektovat místní tradice a chovat se tak, aby neurážel místní kulturu a náboženské zvyky. Návštěva mešit má svá striktní pravidla, převážně co se vhodného oblečení týče. Muži by měli nosit dlouhé kalhoty a před vstupem si zout boty (boty si musíte zout ale i před návštěvou hinduistických nebo buddhistických chrámů), ženy by měly mít pokrývku hlavy, dlouhé kalhoty a rukávy. Do některých mešit mají zvlášť přístup ženy a zvlášť muži.
  • Stejně jako je tomu i v dalších okolních zemích, v Malajsii platí přísné protidrogové zákony. Za obchod a pašování drog hrozí i tresty smrti.
  • Homosexuální akt mezi muži i ženami je v Malajsii trestný a hrozí za něj i dlouholeté tresty vězení.
navrhnout změnu
Jídlo a kultura

Malajská kuchyně

Malajské jídlo je jednou z mnoha věcí, kvůli kterým stojí za to se do této země vydat. Neuvěřitelně pestrá směsice vůní, chutí a barev, ve které se snoubí vlivy všech malajských kultur, si podmaní každého návštěvníka Malajsie. Lokální kuchyně zahrnuje hlavně malajskou, čínskou a indickou kuchyni, přičemž každá z nich má svůj osobitý styl, způsob přípravy a používané ingredience. Na výběr je tak nepřeberné množství jídel, na které vám navíc stačí jen pár korun.

Zajímavá je i regionální odlišnost malajských jídel. Někde jsou jídla sladší, protože se do nich přidává více kokosového mléka a cukru, u států hraničících s Thajskem jsou zase jídla více pálivá. V Penangu a Melace je gastronomie ovlivněna kulturou čínskou, indickou a euroasijskou. A pozor! Správný Malajec jí jídlo pouze pravou rukou! Vám samozřejmě postačí vidlička a lžíce.

Kam zajít na jídlo

Pouliční jídelny tu najdete skoro na každém rohu. Tzv. hawker centra nebo hawker stánky jsou všeobecně doporučovaná místa, kam je nejlepší vyrazit za malajskou kuchyní. Vyhlášeným místem v Kuala Lumpuru je ulice Jalan Alor ve čtvrti Bukit Bintang, případně Čínská čtvrť. Ačkoli se tu dá najíst i přes den, pravou atmosféru zažívá Jalan Alor až večer, kdy se zaplní lidmi a stánky a restaurace po obou stranách ulice začnou lákat kolemjdoucí vůní z připravovaných jídel. Restaurace nejsou od sebe ničím oddělené, a tak se záplava plastových stolečků před každou z nich slévá v jeden dlouhý celek. Dá se tu ochutnat skoro všechno, od ryb a plodů moře po smažené nudle. Pojízdné stánky nabízí špízy se zeleninou, tofu nebo celé žáby, svlečené z kůže. Jinde se porcuje durian, nebo mačká čerstvá ovocná šťáva. S hygienou by neměl být problém. Mnoho zdrojů ujišťuje, že se není čeho bát a že je bezpečné se v takovýchto hawker centrech najíst. I my jsme se zde skvěle najedli bez sebemenších následků.

Nasi campur je nejen konkrétní jídlo sestávající se z rýže, masa a zeleniny, ale také označení pouliční samoobslužné jídelny, kde se dá dobře a levně najíst hlavně v době oběda. Výhoda spočívá v tom, že všechna jídla (lauk) jsou zde vystavena formou bufetu pěkně jedno vedle druhého, takže nemusíte znát jejich jména a můžete vybírat podle pohledu, na co máte chuť. Platí se až po jídle podle množství a druhů, které jste spořádali.

Najíst se dá i v jídelních koutcích, které jsou součástí velkých nákupních center, kde seženete malajská jídla i jídla západního stylu.

Nejznámější malajská jídla a nápoje

Základem malajské kuchyně je rýže (nasi) a nudle (mee). Skoro žádné jídlo se neobejde bez nějaké omáčky, často pořádně pálivé. Dále se hojně používá kokosové mléko, ryby, plody moře, kuřecí nebo hovězí maso, koření, ovoce a hlavně chilli.

Oblíbenou snídaní místních lidí, kterou dostanete u pouličních stánků skoro na každém rohu, je roti canai nebo zjednodušená forma nasi lemak, zabalená do banánového listu nebo jen tak do kousku novin. Z nápojů se k snídani pije teh tarik, čaj se sladkým kondenzovaným mlékem, několikrát přelévaný tam a zpátky z jedné konvice do druhé. Obdobou nápoje je Teh Ais, kdy se k čaji a mléku přidá ještě led. I v hotelech střední kategorie se snídaně omezuje na smažené nudle, nudlovou polévku, nasi lemak, případně trochu ovoce, s čímž může mít Evropan trochu problém. Napodobeniny uzenin se vyskytují jen sporadicky, o sýrech nemluvě, ty jsou v Malajsii hodně drahé.

Co si dát k jídlu a pití

  • Satay je velmi oblíbeným jídlem. Jedná se o marinované kuřecí nebo hovězí maso napíchané na špejli a opečené na grilu. K němu se přidává sladká, ale pálivá arašídová omáčka. Deset špejlí s masem na Jalan Alor v KL přijde zhruba na 10 RM.
  • Roti canai, populární malajská snídaně původem z Indie. Je to palačince podobná placka připravená z oleje, mouky, vajec a vody, ačkoli se spíše považuje za chleba. K roti canai se obvykle podává i několik omáček, jako je dhal, sambal nebo kari.
  • Rendang je hovězí maso s kořením a kokosovým mlékem, často podávané při slavnostních příležitostech.
  • Nasi lemak je jedno z nejznámějších malajských jídel a je považované za národní jídlo. Rýže vařená v kokosovém mléce s kořením se podává spolu s plátky okurky, sušenými ančovičkami, vařeným vejcem, masem a pálivou omáčkou sambal.
  • Tom Yam je pálivá polévka se zeleninou, citrónovou trávou a plody moře, původem z Thajska.
  • Laksa je tradiční polévka, jejímiž hlavními ingrediencemi jsou plody moře, ryby a nudle. Každý region si vaří laksu podle svého, a tak jinou chuť má polévka na Penangu a jinou v Sarawaku.
  • Ayam merah a Ayam kicap jsou jednoduchá jídla z kuřecího masa, zeleniny a tomatové, respektive sojové omáčky.
  • Ayam panggang je kuře marinované v česneku a limetové šťávě, následně grilované a podávané s pálivou omáčkou sambal.
  • Ikan bakar je dušená ryba s chilli omáčkou, grilovaná na otevřeném ohni.
  • Char kway teow je hojně rozšířený pokrm s čínskými placatými nudlemi, sójovou omáčkou, zeleninou, klíčky, vejcem a kuřecím masem nebo plody moře.
  • Otak otak je ryba marinovaná v koření, zabalená do banánových listů a grilovaná na ohni.
  • Limau ais je osvěžující nápoj z vymačkaných limet, sirupu, vody a ledu. K sehnání je i celá škála čerstvě vymačkaných ovocných šťáv, nebo šťáva z cukrové třtiny.
  • K nejrozšířenějším pivním značkám na malajském trhu patří singapurský Tiger, který se dnes vaří i v Malajsii. K dostání je také Heineken, Carlsberg, Anchor, nebo japonské Asahi.

Zvyky a tradice

  • Ve většině států malajské federace jsou dny pracovního volna sobota a neděle. Výjimku tvoří státy Johor, Kedah, Kelantan a Terengganu, kde se nepracuje v pátek a v sobotu.
  • Nabízené předměty berte, nebo naopak podávejte, vždy pravou rukou. Stejnou rukou se podává jídlo do úst.
  • Malajci používají místo příboru ruce, přesněji řečeno pravou ruku. Běžný turista si s tím nemusí lámat hlavu a klidně může jíst příborem.

Kultura, obyvatelstvo a náboženství

Dominantní etnickou skupinou jsou Malajci, jejichž populace čítá více než polovinu celkového počtu obyvatel země. Číňané jsou zastoupeni 24% a Indové 7%. Další část populace tvoří domorodé obyvatelstvo (11%), koncentrované převážně ve státech Sabah a Sarawak na Borneu. V Sarawaku jsou dominantní skupinou domorodí Dajakové (Ibanové, Bidajuhové a další). V Sabahu tvoří nejpočetnější skupinu Kadazan-Dusunové a lidé kmene Bajau.

Společné pojmenování původního etnického Malajského obyvatelstva i domorodých kmenů Bornea jsou bumiputras, v překladu synové země. K bumiputras se řadí i původní předmalajské, méně početné obyvatelstvo, žijící převážně v džungli poloostrovní Malajsie a označované jako Orang Asli. V minulosti byli bumiputras protěžováni před ostatními, původem nemalajskými etniky, což vedlo k etnickým nepokojům. Snahou bylo především zvýšit podíl bumiputras na fungování ekonomiky země. Dodnes je součástí malajské ústavy zákon, v němž je král povinen ochraňovat bumiputras.

Pokud mluvíme o obyvatelstvu Malajsie a kultuře národa, je třeba zmínit ještě několik dalších termínů, které se k tomuto tématu bezprostředně vážou, a na které můžete v Malajsii narazit. Když se v 15. a 16. století začali v Melace a Penangu usazovat čínští obchodníci a docházelo k mísení malajské a čínské krve, začala tak vznikat nová kultura spojující zvyky a tradice obou etnických skupin, známá jako Peranakan nebo Baba-Nyonya. Dodnes se můžete v Malajsii setkat třeba s označením kuchyně Baba-Nyonya.

Státním náboženstvím je islám, který vyznává zhruba 61% obyvatel. Dalšími náboženstvími jsou buddhismus (cca 20%), křesťanství (9%), hinduismus (6%) a další náboženské směry.

Nejvyšší vládce země je oficiálně král, neboli Yang di-Pertuan Agong (nejvyšší hlava státu), i když výkonná moc je soustředěna v rukou ministerského předsedy a parlamentu. V čele každého z devíti států federace stojí buď sultán (Johor, Kedah, Kelantan, Pahang, Perak, Selangor, Terengganu) nebo rádža (Perlis) či tzv. Yang di-Pertuan Besar (samostatně volený monarcha státu Negeri Sembilan). Z okruhu těchto lidí se každých pět let volí nový král. Představiteli ostatních států jsou guvernéři, kteří se volby krále neúčastní.

navrhnout změnu
Nákupy a cla

Co a kde v Malajsii koupit

Širokou škálu nákupních možností nabízí především Kuala Lumpur, kde najdete vše od moderních nákupních center, po pouliční bazary a trhy. Neodjíždějte z Malajsie, aniž byste alespoň jednou nenavštívili některý z nočních trhů, kterým se tu říká pasar malams. Fascinující noční trhy najdete v Kuala Lumpuru, Johor Bahru, Penangu, Kuchingu nebo Kota Kinabalu.

Indická sárí a koření či čínskou keramiku a další zboží nejlépe nakoupíte v Čínských a Indických čtvrtích, které jsou neodmyslitelnou součástí mnoha malajských měst. Zboží za velmi příznivé ceny nakoupíte zejména v době konání nákupního festivalu Malaysia Mega Sale Shopping Carnival, který se koná každoročně v červenci a srpnu v hlavním městě nebo během dalších festivalů jako je Malaysia GP Sale nebo Malaysia Year End Sale.

Z Malajsie si můžete přivézt především textilní výrobky jako batiku, ikat (nejlepší seženete v Sarawaku), ručně tkané hedvábné nebo bavlněné oblečení, protkané třpytivými nitěmi, kterému se říká songket, dále cínové doplňky a nádobí, dřevořezbu, keramiku, koše nebo tašky upletené z pandánových listů, tradiční kožené loutky stínového divadla či vyřezávané masky démonů a bohů.     

Nejvíce obchodních center se v Kuala Lumpuru nachází ve čtvrtích KLCC a Bukit Bintang, patří k nim například:

K dalším obchodním centrům v Kuala Lumpuru patří:

Centrální trh Pasar Seni je rušným, barvitým trhem se stánky a jídelními koutky, nacházejícím se v nádherné historické budově z konce 19. století, postavené ve stylu art deco. Původně se zde prodávalo především čerstvé jídlo, dnes je trh ideálním místem pro nákup řemeslných a uměleckých výrobků všech etnik, žijících v rámci jednoho státu. Více než 300 obchodů, soustředěných pod jednou střechou, nabízí nesčetné množství rukodělných výrobků, od oblečení, předmětů vyřezaných ze dřeva, po šperky a batikovaný textil.

Pokud raději nakupujete na pouličních trzích, zajděte do Petaling Street v Čínské čtvrti, se záplavou stánků nabízejících vesměs padělky značkového oblečení a dalšího zboží.     

V Melace je nákupy proslulý Jonker Street Walk Night Market, který se koná každý pátek a sobotu v ulici Jonker (Jalan Hang Jebat) v Čínské čtvrti. Každý pátek v podvečer se ulice uzavře dopravě a promění se v rušný trh, kde si můžete vybrat starožitnosti, oblečení a textil, rukodělné a umělecké výrobky nebo suvenýry. Jonker Street je i dobrým místem, kde ochutnat místní dobroty, včetně vyhlášených melackých masovo-rýžových kuliček. Noční trh je otevřený v pátek a sobotu od 18:00 do 24:00 hodin. K velkým nákupním centrům v Melace patří zejména Dataran Pahlawan Melaka Megamall nebo Mahkota Parade Shopping Mall, velký výběr batiky z celé Malajsie najdete v Melaka Batik House.  

Levný alkohol a cigarety pořídíte v bezcelních zónách, ke kterým patří třeba federální teritorium Labuan, ostrov Langkawi nebo Tioman.   

Většina bezcelních obchodů na Langkawi se nachází v přístavu a hlavním městě ostrova, Kuah. K oblíbeným nákupním centrům patří Langkawi Fair Shopping Mall, Langkawi Parade Shopping Mall, Jetty Point Duty Free Complex nebo Zon Shopping Paradise a Sun Mall na Pantai Cenang.

Celní předpisy

Do Malajsie lze bezcelně dovézt maximálně 1l vína nebo lihovin, 225 g tabáku nebo 200 ks cigaret, zboží a vybavení pro osobní potřebu, zboží a dárky (mimo alkohol a tabákové výrobky) jejichž hodnota nepřevyšuje 400 RM (při cestě z Langkawi, Tiomanu a Labuanu v maximální výši 500 RM).     

V Malajsii platí přísný zákaz dovozu a vývozu drog, za porušení tohoto zákazu hrozí vysoké tresty, včetně trestu smrti. Stejné tresty hrozí za dovoz zbraní a střeliva bez povolení. Do země se dále nesmí dovážet kopie bankovek a mincí, pornografický materiál, dýky a vystřelovací nože, nebezpečné chemikálie, radioaktivní materiál, kakaové lusky a ovoce rambutan, pulasan, longan a nam nam z Filipín a Indonésie a další položky, uvedené na stránce Celního úřadu Malajsie. Na stejné stránce se nachází seznam položek, které lze do Malajsie dovézt a vyvézt pouze s povolením.

Z Malajsie je zakázáno vyvážet korály a mušle.

Mohlo by se hodit:   

navrhnout změnu
Praktické informace
Elektrické zásuvky

Elektřina

240 V, 50 Hz

Čas

V Malajsii je oproti České republice o 6 hodin víc (v době letního času) a o 7 hodin víc (v době zimního času).

Telefonní předvolba

+60

Jazyk

Oficiálním jazykem je malajština (Bahasa Malaysia), která je velmi podobná indonéštině. Ostatní malajská etnika používají své jazyky, a tak se v Malajsii hovoří i čínskou kantonštinou, tamilsky a dalšími domorodými jazyky. Angličtinou se obecně domluvíte na všech turisty navštěvovaných místech.

Telefonování a internet

Wifi poskytuje spousta hotelů, restaurací, kaváren, barů nebo nákupních center. V případě potřeby si můžete do vašeho neblokovaného telefonu koupit místní SIM kartu s daty. Hlavními poskytovateli telekomunikačních služeb jsou Maxis, DiGi, U Mobile a Celcom. Nejširší pokrytí nabízí Maxis se svou předplacenou službou "Hotlink" a Celcom s "Xpax". SIM karta Hotlinku například stojí 10 RM, v rámci níž máte 5 RM kredit, platný 5 dnů. Pokud jste v Malajsii jen na 14 dnů, mohlo by vám stačit připlatit si za 10 RM týdenní balíček obsahující 1,5 GB dat plus neomezené použití sociálních aplikací. V nabídce jsou ale i další balíčky pro delší pobyty, se kterými vám určitě poradí zástupci operátorů.

Co si nezapomenout

  • elektrický adaptér
  • repelent proti komárům, případně moskytiéru
  • dobrou obuv a teplé oblečení, plánujete-li výstup na Mt. Kinabalu
  • nepromokavé oblečení a baterku pro návštěvu parku Taman Negara a dalších parků v džungli
navrhnout změnu
Důležité adresy a kontakty

Velvyslanectví Malajsie v Praze

Na Zátorce 675/30, 160 00 Praha 6 – Bubeneč, tel: 234 706 611, fax: 296 326 192, email: mwprague@mwprague.cz, web: www.kln.gov.my/perwakilan/prague, provozní doba úřadu: (Po-Pá) 8:30-13:00, 14:00-16:30.

Velvyslanectví České republiky v Kuala Lumpuru

42/B The Intermark Vista Tower, 348 Jalan Tun Razak, 50400 Kuala Lumpur, tel: recepce +603/21662900, sekretariát +603/21661900, fax: recepce +603/21665700, sekretariát +603/21666700, nouzová linka: +6012/2927790, email: kualalumpur@embassy.mzv.cz, web: www.mzv.cz/kualalumpur, diplomatická a konzulární působnost pro Malajsii, Kiribati, Tuvalu a Papuu Novou Guineu, provozní doba úřadu: (Po-Pá) 8:00-16:30, úřední hodiny konzulárního oddělení pro veřejnost: Po 9:00-11:00, St 13:00-15:00.

Důležitá telefonní čísla

policie a ambulance 999, hasiči 994

navrhnout změnu
DOPRAVA
UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele