logo

Doporučené plány cesty

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
DOPRAVA

Doprava do země

Letecká

Pro většinu návštěvníků Malajsie je hlavní vstupní branou do země Mezinárodní letiště v Kuala Lumpuru, známé pod zkratkou KLIA. Toto letiště patří k nejvýznamnějším leteckým uzlům Asie, ze kterého létají přímé spoje do mnoha míst po celém kontinentě a zároveň je dobře dostupné i z celé řady evropských letišť. Letiště KLIA se nachází zhruba 50 km jižně od centra Kuala Lumpuru a přibližně 2 km od nového letiště KLIA 2, které je vyhrazeno pro lety nízkonákladových společností.

Malajským národním dopravcem jsou Malaysia Airlines, velká aerolinka, která létá do řady světových měst, včetně například Londýna. S jedním přestupem lze z České republiky, případně z některého letiště v sousední zemi, do Kuala Lumpuru letět například se společnostmi British Airways (přes Londýn), Condor (z Frankfurtu), Emirates (přes Dubaj), KLM (přes Amsterdam), Korean Air (přes Soul), Qatar Airways (přes Dauhá, mimochodem Qatar Airways létají i na ostrov Penang) nebo Turkish Airlines (přes Istanbul). Od dubna 2020 je letecky dostupný Penang s Emirates.

Tip: Pokud odlétáte z letiště KLIA se společností Malaysia airlines, Royal Brunei, Cathay Pacific, Emirates nebo Etihad, můžete si nechat odbavit zavazadla již na stanici KL Sentral v centru Kuala Lumpuru.

Doba letu ze střední Evropy

11h 40 min (z Frankfurtu do Kuala Lumpuru)

Autobusem

Autobusem se do Malajsie dostanete jak z Thajska, tak Singapuru.

Z Thajska jezdí do Kuala Lumpuru, Melaky a dalších měst moderní autobusy z města Hat Yai, případně z hraničního přechodu Bukit Kayu Hitam / Ban Dan Nok. Autobusové spojení mezi oběma zeměmi hledejte u dopravců Sri Maju, Suasana Edaran, Alisan Golden Coach, Kesatuan Express nebo K.K.K.L.

Bezpočet autobusových linek jezdí také mezi Singapurem a Kuala Lumpurem. Autobusem se do Singapuru pohodlně dostanete z Malajsie - především z Kuala Lumpuru vyjíždí několikrát denně autobusy mnoha společností, které nabízejí jízdenky do několika cestovních tříd podle úrovně komfortu. Z Kuala Lumpuru je to do Singapuru zhruba 350 km, což autobusem zvládnete za 4 a půl až 6 hodin. Jednou z nejlevnějších možností je koupit si jízdenku na některý z autobusů vyjíždějících z terminálu Bersepadu Selatan (TBS) na jihu Kuala Lumpuru, nacházejícího se u železničního uzlu Bandar Tasik Selatan, kde se kříží linky LRT, železnice KTM a letištního vlaku KLIA Transit. Z tohoto terminálu jezdí například Star Coach Express (45 RM) nebo Sri Maju (cca 20 SGD). Další autobusy odjíždí ze svých stanovišť, která jsou roztroušená různě po městě. StarMart Express odjíždí například z ulice Jalan Imbi z přízemí Berjaya Times Square (stanice monorailu Imbi). Jízdenku z Kuala Lumpuru do Singapuru prodávají za 30 SGD. Autobusy Transtar Travel vyjíždějí z několika míst ve městě, například ze zastávky na ulici Jalan Imbi 135, která se nachází naproti restauraci Overseas, dále z terminálu TBS nebo z Berjaya Times Square. Dopravce nabízí jízdenky v několika cestovních třídách od 20 do 42 SGD a patří k nejluxusnějším variantám dopravy autobusem mezi oběma městy. Autobusy Aeroline odjíždějí do Singapuru ze zastávky nacházející se na ulici Jalan Ampang, přímo naproti věžím Petronas. Společnost Grassland Express nabízí autobusovou dopravu do Singapuru z Kuala Lumpur (Berjaya Time Square) a dalších malajských měst, jako je například Melaka. Autobusové spojení z Kuala Lumpuru (TBS, KL Sentral nebo Berjaya Times Square), ale i Melaky, ostrova Tioman a dalších míst v Malajsii do Singapuru zajišťuje konečně i dopravce KKKL.

Z indonéského města Pontianak do Kuchingu na Borneu jezdí autobusy společnosti Salam Bumimas Express (jízdenka z Kuchingu do Pontianaku stojí 60 RM).

Z hlavního města Bruneje Bandar Seri Begawanu jezdí do Koty Kinabalu autobus společnosti Sipitang Express (jízdenka stojí 45 BND). Z Miri do Bandar Seri Begawan jezdí dopravce PHLS Express. Jízdenku z Miri do Koty Kinabalu můžete rezervovat u Bintang Jaya Express za 90 RM. Cesta autobusem trvá zhruba osm hodin.

Vlakem

Vlaky thajských železnic jezdí z Bangkoku (nádraží Hua Lamphong) na hranici do Padang Besar, kde je možné přestoupit na vlak malajských drah do Kuala Lumpuru nebo Butterworthu. Ze stejného bangkockého nádraží vyjíždí jiné vlaky do města Hat Yai nebo na hraniční přechod Sungai Kolok.

Lodí

Z thajského města Satun jezdí 2-3x denně trajekty společnosti Langkawi Ferry na malajský ostrov Langkawi (jednosměrný lístek pro dospělého 35 RM/350 THB). Na Langkawi se dostanete i z ostrova Ko Lipe, a to buď se stejnou společností (od listopadu do konce května) za 118 RM (+přístavní poplatek) nebo se společnostmi s Bundhaya Speed Boats či Satun Pakara.

Lodní spojení mezi indonéskou Sumatrou a Malajsií zajišťuje Tunas Rupat na linkách z indonéského přístavu Dumai do malajské Melaky nebo Port Dickens.

Několik lodí vyjíždí denně z přístavu Tawau do indonéského města Nunukan (cca 100 RM), odkud je možné pokračovat lodí dále do Tarakanu (cca 230.000 IDR). Některé lodě nabízí dopravu přímo mezi Tawau a Tarakanem.

Levné letenky do této destinace

Doprava v rámci země

Doprava v Kuala Lumpuru

Hlavní město je protkáno efektivní sítí městské dopravy s linkami lehké železnice LRT, monorailu, metra, příměstských vlaků a autobusů. V současné době probíhají práce na dalších linkách LRT. Hlavním dopravním uzlem města je centrální stanice KL Sentral, mamutí komplex přeplněný lidmi, kde se kříží trasy městského vlaku, metra, jednokolejky, autobusů a končí tu i trasy letištních expresů KLIA a letištních autobusů. Najdete tu skoro vše potřebné vybavení, od bankomatů, občerstvení, prodejců letenek, informací až po uzamykatelné skříňky na batohy, což se hodí, obzvláště pokud se chcete před odletem ještě podívat do města a nechcete s sebou tahat těžká zavazadla.

  • LRT (Light Rail Transit) neboli lehká železniční doprava zahrnuje 3 městské linky, Ampang Line, Sri Petaling a Kelana Jaya Line. Linka Kelana Jaya protíná město od severovýchodu k jihozápadu mezi stanicemi Gombak a Putra Heights, kde na ní navazuje linka Sri Petaling. Ampang Line se napojuje na linku Sri Petaling ve stanici Chan Sow Lin. Jízdenky na LRT a monorail se dají koupit v pokladnách na stanicích nebo v automatech. Nákup jedné jízdy v automatu je jednoduchý, na dotykové obrazovce se zvolí cílová stanice, počet jízdenek a po zaplacení jízdného vypadne plastový žeton, který se přikládá ke snímacímu zařízení na vstupních turniketech a v cílové stanici se vhazuje zpět do turniketu. Občas se stává, že se u automatů tvoří fronty. Automat akceptuje jen malé bankovky a mince, takže mějte po ruce drobné. Jízdné se počítá podle ujeté vzdálenosti, např. ze stanice KL Sentral do stanice KLCC (věže Petronas) stojí 2,40 RM. Při delším pobytu ve městě a častějším použití linek LRT a monorailu se vyplatí koupit dobíjecí karty nebo předplacené jízdenky na 7 nebo 30 dnů, které se také dají dobíjet. Single jízda s těmito pasy pak vyjde o něco levněji než stejná jízda placená jednorázově v hotovosti. Linky LRT jsou v provozu zhruba od 6:00 do 23:30.
  • RapidKL Monorail je visutou jednokolejkou, která jezdí ze stanice KL Sentral a zahrnuje dalších 10 stanic. Lze se s ní dostat do čtvrti Bukit Bintang, kde se nachází mnoho hotelů, restaurací a nákupních center. Stanice monorailu KL Sentral není zcela napojena na dopravní uzel hlavního nádraží KL Sentral a cesta k ní vám zabere pár minut pěšky. Trasa monorailu kříží linku LRT ve stanici Hang Tuah a Titiwangsa. Jednokolejka je v provozu od 6:00, poslední souprava vyjíždí ze stanice KL Sentral ve 23:30 a ze stanice Titiwangsa v 23:50.
  • Vlaky KTM Komuter (www.ktmb.com.my/Komuter.html), dvě linky městských vlaků protínají Kuala Lumpur a Údolí Klang ze severozápadu na jihovýchod (Seremban Line) a z jihozápadu na sever (Port Klang Line). Vlakem se dá pohodlně dojet z nádraží KL Sentral k populární turistické destinaci Batu caves, kde končí červená linka Port Klang. Obě linky se kříží na stanicích KL Sentral, Kuala Lumpur, Bank Negara a Putra. Jízdenky se prodávají na pokladnách a v automatech, které jsou k dispozici na každé stanici.
  • Metro MRT (www.mymrt.com.my), teprve v roce 2017 byla zprovozněna první linka metra v Kuala Lumpuru, vedoucí mezi stanicemi Sungai Buloh a Kajang. Linka má 31 stanic, z toho sedm z nich se nachází pod zemí. Práce na další lince Sungai Buloh-Serdang-Putrajaya začaly v roce 2016. Linka má v roce 2022 propojit široké okolí Kuala Lumpuru s centrem města, z celkové délky 52 km povede 13,5 km pod zemí a trasa bude mít 37 stanic.
  • Autobusovou dopravu po městě zajišťuje několik společností, především Rapid KL. Informace o trasách a jízdném najdete na stránkách www.myrapid.com.my. Go KL city bus je projekt, v rámci něhož se můžete dopravovat autobusy mezi turisticky zajímavými místy v centru Kuala Lumpuru, aniž byste za dopravu vynaložili jediný ringgit. Provoz čtyř linek autobusů je totiž financovaný vládou a tudíž hojně využívaný nejen návštěvníky KL, ale také místními lidmi. Zelená linka Go KL busů spojuje KLCC se čtvrtí Bukit Bintang a zahrnuje 14 zastávek, fialová linka jezdí do stejných končin z HAB Pasar Seni a má 15 zastávek  (mimo jiné vás přiblíží k Čínské čtvrti nebo ke KL Tower), modrá linka jezdí na trase Medan Mara do Bukit Bintang, má 17 zastávek a červená linka jezdí od KL Sentral na Jalan Tuanku Abdul Rahman a má 19 zastávek. Linky autobusů Go KL jsou v provozu od pondělí do čtvrtka od 6:00 do 23:00, v pátek a sobotu od 6:00 do 1:00 a v neděli od 7:00 do 11:00. Tak jako spousta dalších světových metropolí, má i KL své Hop on Hop off busy. Služba nabízí okružní jízdu po KL, zahrnující většinu turistických atrakcí a pamětihodností Kuala Lumpuru. Za 50 RM můžete během 24ti hodin vystoupit nebo nastoupit na kterékoliv z označených zastávek. Tikety lze zakoupit buď v hlavní pokladně, u cestovních agentur, v hotelech, přímo u řidiče, nebo online na stránkách www.myhoponhopoff.com.
  • Taxi je v Kuala Lumpuru i v dalších turistických oblastech vždy po ruce a ačkoli jsou vozy vybaveny taxametry, řidiči je většinou nezapínají. Proto trvejte na zapnutí taxametru nebo si cenu za jízdu domluvte předem s řidičem. Oficiálně se jízdné v taxíku stanovuje podle počtu najetých metrů. Nástupní sazba činí 4 RM a poté se platí 10 senů za každých ujetých 115 metrů. Za čekání v zácpě, za jízdu po půlnoci, zavazadlo i třetí osobu se platí příplatek. Mimo taxi můžete využít služby Grab, která funguje podobně jako Uber.

Letecká

Letecká doprava po Malajsii představuje pohodlné cestování po celé zemi, letenky se navíc dají pořídit v řádech stokorun. Hlavní město Kuala Lumpur obsluhují tři letiště, ze kterých lze letět do všech koutů země, mezinárodní letiště Kuala Lumpur (zkráceně KLIA) (kód KUL), nízkonákladový terminál KLIA2 a letiště Sultána Abdul Aziz Shaha (kód SZB), též zvané Subang Skypark.

Letiště KLIA a KLIA2 jsou od sebe vzdálené necelé 2 kilometry a nacházejí se zhruba hodinu jízdy autem z Kuala Lumpuru. Nízkonákladový terminál KLIA2 byl otevřen teprve v květnu 2014, kdy nahradil tehdejší terminál LCCT. Jedná se o hypermoderní letiště, které se mimo jiné může pochlubit nejvyšší kontrolní věží světa a třemi přistávacími dráhami. Tento terminál využívají především letadla společnosti Air Asia, takže pokud si koupíte letenku od těchto aerolinek, budete pravděpodobně odlétat z tohoto letiště.

Mezi letištěm KLIA a KLIA2 jezdí vlaky KLIA Ekspres (viz dále) za 2 RM. Cestující, kteří přilétají na jedno letiště a odlétají z druhého, mohou využít zdarma letištních shuttlů. Jejich stanoviště se nacházejí u brány č.4 v 1. podlaží KLIA a u A10 v 1. podlaží KLIA2. Mezi oběma letišti jezdí také autobusy Airport Liner za 3 RM.

Letiště Sultána Abdul Aziz Shaha se nachází asi 24 km od centra Kuala Lumpuru. Toto letiště využívají ke svým letům společností Firefly a Malindo Air.

Vnitrostátní přelety po Malajsii zajišťují společnosti:

  • Malaysia Airlines - národní dopravce Malajsie se základnou v Kuala Lumpuru, Kuchingu a Kota Kinabalu, odkud létá do všech koutů po celé zemi i do dalších asijských zemí.
  • Air Asia - malajská nízkonákladová společnost se základnou v Kuala Lumpuru nabízí cestování moderními stroji, velký výběr destinací a hlavně letenky za velmi příznivé ceny v duchu sloganu: „Everyone Can Fly (Letět může každý)“. Levné letenky jsou výsledkem dlouhodobé strategie společnosti, která se snaží o maximální využití letadel, standardizovala nákup letadel výhradně na typ Airbus A320 a k prodeji letenek využívá majoritně internetové stránky. Z Kuala Lumpuru létají Air Asia z nízkonákladového terminálu KLIA2, další základny mají aerolinky na Penangu, v Kuchingu a Kota Kinabalu. Kromě těchto domovských destinací můžete z Kuala Lumpuru letět do dalších 11 malajských destinací (Kota Bharu, Kuala Terengganu, Alor Setar, Langkawi, Johor Bharu, Sibu, Bintulu, Miri, Labuanu, Sandakanu a Tawau). Pokud nejste limitováni časem a máte volnou ruku při výběru data, dá se letět skutečně za pár stovek korun a pokud vychytáte promo akci, můžete letět ještě levněji. Počítejte ale s tím, že u nejlevnějších letenek ve třídě Low fare platí široká omezení, nemůžete například dodatečně změnit jména a místa letu. Zvlášť se platí jídlo na palubě, odbavené zavazadlo, změny data a časů letů, výběr sedačky a další věci, což je třeba si během rezervace uvědomit. Pokud letenku platíte kreditní kartou, k celkové sumě se připočítá i servisní poplatek ve výši 8 RM za každou osobu a cestu. Na letišti je vhodné odbavit se u jednoho z mnoha samoobslužných kiosků Air Asia, jinak zaplatíte poplatek za check-in (10 RM) přímo u odbavovací přepážky.
  • Firefly - dceřiná společnost Malaysia Airlines má hlavní základnu na letišti Sultána Abdul Aziz Shaha a na Penangu. Kromě destinací v pevninské Malajsii (Langkawi, Alor Setar, Kota Bharu, Kuala Terengganu, Kuantan, Ipoh, Johor Bahru) létají i do Singapuru, Thajska a na Sumatru.
  • MASwings - další dceřiná společnost Malaysia Airlines se specializuje především na regionální lety po Borneu.
  • Berjaya Air - aerolinky nabízí charterové lety z letiště Sultána Abdul Aziz Shaha v Subangu na ostrovy Redang, Tioman a Pangkor.
  • Malindo Air - nízkonákladová společnost nabízí lety z Kuala Lumpuru i z letiště Sultána Abdul Aziz Shaha po pevninské Malajsii i Borneu a také z Kuala Lumpuru do Indie, Nepálu, Bangladéše, Hong Kongu, Číny, Thajska, Indonésie, Austrálie a na Srí Lanku.

Doprava z letiště

Nejrychlejším způsobem, jak se dostat z letiště KLIA do centra Kuala Lumpuru, je jízda moderním rychlovlakem KLIA Ekspres. Přímo z terminálů KLIA a KLIA2 se za 28 minut (respektive 33 minut) dostanete na hlavní nádraží KL Sentral v centru hlavního města. Vlaky jezdí každých 15-20 minut od 5:00 hodin ráno, poslední vlak vyjíždí ze stanice KL Sentral v 0:40 a ze stanice KLIA2 v 0:55 (v 1:00 z KLIA). Na palubě klimatizovaných souprav je k dispozici bezplatné wifi připojení. Stanici najdete přímo v letištních terminálech, stačí sledovat ukazatele směru s fialovým logem vlaku. Jednosměrné jízdné stojí 55 RM, zpáteční 100 RM (děti od 2 do 12 let platí 25, respektive 45 RM a rodinné jízdné pro 2 dospělé a 2 děti od 2 do 12 let stojí 120 RM).

O něco pomalejší jsou vlaky KLIA Transit, které mezi letištěm KLIA / KLIA2 a stanicí KL Sentral staví ještě na stanicích Salak Tinggi, Putrajaya & Cyberjaya a Bandar Tasik Selatan. Vlaky KLIA Transit jezdí každých 20-30 minut, v závislosti na špičce a projetí celé trasy trvá 38 minut. Za jednosměrný lístek z letiště do stanice KL Sentral zaplatíte 55 RM.

Mezi letištěm KLIA/KLIA2 a nádražím KL Sentral jezdí od 5:00 do 2:30 také autobusy společnosti Sky Bus. Cesta z letiště trvá hodinu a čtvrt a jízdenka pro dospělého stojí 11 RM (10 RM pokud si rovnou koupíte i zpáteční jízdu). Tato společnost nabízí i druhou linku z letiště k obchodnímu centru One Utama na západě Kuala Lumpuru. Další autobusový dopravce, Jet Bus , jezdí z letiště KLIA / KLIA2 na autobusové nádraží Terminal Bersepadu Selatan (TBS) za 10 RM. Aerobus jezdí z KLIA / KLIA2 na KL Sentral a do dalších míst, jako Paradigm Mall, Genting Highlands, Klang a jiných.

Další variantou je vzít si taxi. Ve snaze zamezit předražování jízdného v taxi, je doporučeno využít taxi fungující na systému předplacených kupónů, které se dají koupit v letištní hale. Do centra KL jezdí několik druhů taxi, které se dělí v závislosti na požadovaném komfortu cestování, počtu přepravovaných osob a množství zavazadel. Cena za jízdné v základním (budget) taxi by se z KLIA do centra města měla pohybovat kolem 70 RM. Premier taxi stojí kolem 100 RM a taxi z centra města na letiště by mělo stát 60-80 RM podle taxametru, obvykle se ale dá pevná cena domluvit předem.

Mezi letištěm Sultána Abdul Aziz Shaha a nádražím KL Sentral jezdí vlak Skypark Link (vlak po cestě staví v zastávce Subang Jaya). První souprava vyjíždí z letiště v 6:57, poslední ve 23:00 a cesta trvá přibližně 30 minut. Jednosměrná jízdenka z letiště do centra stojí pro dospělého 11 RM (pokud platíte v hotovosti) a 10 RM (při bezhotovostní platbě).

Z tohoto letiště můžete také jet shuttle busem buď do stanice KL Sentral nebo na letiště KLIA a KLIA2. Zastávka autobusů se nachází před příletovou halou letiště a jízdenky je možné koupit v letištní hale nebo u řidiče. První autobus z letiště směr KL Sentral vyjíždí v 9:00, poslední ve 21:00 a cesta trvá hodinu. Jízdenka stojí 10 RM. Aerobus jezdí z letiště Sultána Abdul Aziz Shaha na letiště KLIA / KLIA2 za 13 RM.

Autobusová

Autobusem se v Malajsii pohodlně dostanete téměř kamkoliv. V zemi působí nepřeberné množství autobusových dopravců, mezi ty největší patří Transnasional a Plusliner, které zastřešuje konsorcium KTB. Spolu s nimi jezdí po malajských silnicích autobusové spoje dalších soukromých dopravců, ale i veřejné a obvykle méně komfortní autobusy. Jízdenky mnoha menších společností lze mimo jiné rezervovat na společném portálu www.eticketing.my nebo na různých rezervačních portálech, jako je například www.easybook.com, www.busonlineticket.com nebo www.12go.asia/en/malaysia. V autobusech na dálkových trasách jede klimatizace většinou naplno, takže si nezapomeňte přibalit svetr.

Ve větších městech bývá více autobusových nádraží, v Kuala Lumpuru k nim například patří:

  • Pudu Sentral - nádraží bylo v roce 2011 přejmenováno z původního názvu Puduraya a nachází se na ulici Jalan Pudu, nedaleko od stanice LRT Plaza Rakyat. Z tohoto nádraží jezdily autobusy na sever Malajsie (např. do Penangu, Ipoh, Cameron Highlands, Alor Setar, Kuala Perlis nebo Kuala Kedah) a do jižního Thajska, v roce 2016 se však mnoho linek přesunulo do terminálu TBS. Pokladny se nacházejí v prvním podlaží a nejsou rozděleny podle destinací, ale podle autobusových společností.
  • Terminál Bersepadu Selatan (TBS) je velký terminál na jihu Kuala Lumpuru, nacházející se u železničního uzlu Bandar Tasik Selatan, kde se kříží linky LRT, železnice KTM a letištního vlaku KLIA Transit. TBS je moderním autobusovým nádražím, jehož internetové stránky obsahují všechny důležité informace a umožňují i online rezervaci jízdenek a eTicketing. Terminál slouží pro odjezdy autobusů jižním směrem (Melaka, Johor Bharu, Mersing), jezdí odtud i autobusy do Singapuru. Dále odtud jezdí autobusy na východ Malajsie (Kuala Terengganu, Kota Bahru, Mersing, Kuala Besut) a po omezení provozu terminálu Pudu Sentral i do destinací na severu země. Z terminálu odjíždí i autobusová linka společnosti Jet Bus na letiště KLIA / KLIA2. Cesta z terminálu na letiště trvá přibližně hodinu a čtvrt a jízdenka stojí 10 RM.
  • Terminal Pekeliling se nachází při severním okraji Kuala Lumpuru a sídlí vedle stanice monorailu a LRT Titiwangsa. Odjíždí odtud autobusy do Jerantutu, který je jednou ze vstupních bran do národního parku Taman Negara a dále například do Pahangu, Terengganu, Kelantanu nebo Genting Highlands.
  • Terminal Duta (Hentian Duta) se nachází se při severozápadním okraji města na ulici Persiaran Tuanku Syed Sirajuddin, daleko od linek LRT a vlaků, takže nejlepším způsobem dopravy sem je vzít si taxi. Terminál doplňuje nabídku spojů na sever Malajsie, do států Perak, Penang, Kedah a Perlis.

Vlaková

Železniční doprava v Malajsii představuje levný, pohodlný a bezpečný způsob cestování po zemi a také do okolních zemí, Thajska a Singapuru. Na území pevninské Malajsie jsou v provozu dvě hlavní železniční trasy, železnice vedoucí z Woodlands a Johor Bahru severním směrem se ve městě Gemas větví na trasu pokračující centrální džunglí (tzv. jungle train), vedoucí napříč Malajsií severovýchodním směrem až do Tumpatu u hranic s Thajskem. Některé vlaky na této východní trase jsou dost pomalé a po cestě zastavují skoro v každé vesnici. Na druhou stranu vlak projíždí krásnou přírodou a cestující v nich mají i skvělou příležitost setkání s místními lidmi. Druhá větev nabízí podstatně více komfortu, neboť na ní jezdí elektrické rychlovlaky ETS. Z Gemasu pokračuje podél západního pobřeží přes Melaku, Kuala Lumpur, Butterworth až k thajské hranici do Padang Besar, kde se na ní napojují vlaky thajské železnice, pokračující dále na sever až do Bangkoku.

Moderní, dálkové, elektrické rychlovlaky malajských drah, označené jako ETS, dosahující rychlosti až 160 km/h a operují na západní trase z Gemas do Kuala Lumpur a odtud dále do Ipoh, Bukit Mertajam (odkud vede odnož do Butterworthu) až do Padang Besar. Jízdenky se prodávají do koncesních tříd od stříbrné po platinovou, rozdíl je v počtu zastávek, které vlaky po cestě dělají. Zatímco ETS Silver zastavují na každé zastávce, ETS Platinum pouze na vybraných z nich.

Vlaky KTM Intercity představují skupinu starších a pomalejších vlaků, poháněných dieslovými lokomotivami, které lze využít jak na meziměstských trasách, tak na kratší regionální přesuny. Většina těchto spojů vyjíždí z Kuala Lumpuru, některé z nich operují východní trasu mezi Tumpat, Gemas a Johor Bahru. Soupravy těchto vlaků nabízí cestování v několika třídách, rozdělených podle komfortu, od lokálních vlaků se sezením v ekonomické třídě, přes třídy premier a superior, až po spací vozy na dálkových trasách s lůžkovým provedením v uličkách nebo privátními kabinkami. Ne všechny třídy zahrnuje každý vlak. Na trase Johor Bahru-Gemas-Kuala Lipis-Gua Musang-Tanah Merah-Pasir Mas-Wakaf Bharu-Tumpat lze například cestovat spacími vlaky, označenými jako ADNS (Superior Night), s lůžky podél centrální uličky. Na výběr jsou lůžka v horní a dolní řadě, soukromí alespoň částečně poskytuje záclonka u každého lehátka. Lehátka v dolní řadě jsou o něco dražší, za to ale poskytují více místa.

Jízdenky pro cestování na dlouhých trasách je třeba rezervovat předem, malajské dráhy umožňují rezervaci provést až 30 dní předem. Jízdenky lze rezervovat osobně na kterémkoliv nádraží nebo třeba na oficiálních stránkách malajských železnic. Jízdenky lze koupit i přes mobilní aplikaci MobTicket a také zde lze využít rezervační portály jako je například www.easybook.com, www.busonlineticket.com nebo www.12go.asia/en/malaysia.

Na starém nádraží v Kuala Lumpuru, s budovou postavenou v maurském stylu, dnes zastavují pouze některé příměstské vlaky a rychlovlaky ETS. Dálkové vlaky na trase ze Singapuru do Butterworthu staví na modernějším nádraží KL Sentral, které se nachází kousek od starého nádraží. Pokladny pro prodej jízdenek jsou otevřeny každý den od 7:00 do 23:00, pokladny pro předprodej jízdenek pak od 7:00 do 21:30.

Lodní

Přehled nejdůležitějších lodních spojů v Malajsii:

  • Na ostrov Langkawi se dostanete osobními trajekty společnosti Langkawi Ferry z Kuala Kedah (1h 45 min, 23 RM) a Kuala Perlis (1h 15 min, 18 RM) od 7:00 do 19:00 a z Penangu (2h 45 min, 60 RM) se zástavkou na ostrově Pulau Payar. Lodní dopravu z Kuala Kedah a Kuala Perlis poskytují za stejné ceny i společnosti Langkawi Ferry Line a Dragon Star. Také uzavřený prostor lodí je extrémně klimatizován, proto si přibalte teplé oblečení. Vzpomínám na plavbu z Penangu do přístavu v Kuah na Langkawi, kdy jsme mrzli v uzavřeném prostoru pro pasažéry.
  • Na ostrov Penang (přístav Raja Tun Uda v Georgetownu) jezdí z Butterworthu (přístav Sultan Abdul Halim) každých 20 minut (přibližně od 5:00 do 24:00) trajekty MyRapid pro přepravu osob i vozidel. Plavba trvá 15 minut, pěší cestující platí pouze cestu na Penang (1.20 RM), zpáteční cesta je zdarma.
  • Na ostrov Redang se lodí nejlépe dostanete z Merangu, který se nachází asi 30 km severně od Kuala Terengganu. Z přístavu v Merangu vyplouvají především lodě, které vlastní ostrovní resorty. Některé resorty poskytují dopravu na ostrov již v rámci koupeného balíčku společně s ubytováním. Další informace o lodní dopravě z Merangu najdete na stránce www.merangjetty.com. Pár lodí vyplouvá i z přístavu Shahbandar v Kuala Terengganu.
  • Na ostrov Tioman vyplouvají trajekty z přístavu v Mersingu nebo v Tanjung Gemuk, který se nachází 35 km severně od Mersingu. Z Mersingu na Tioman poskytuje spolehlivé služby společnost Blue Water Ferry, časy odjezdů lodí závisí na přílivu a odlivu a množství cestujících. Jednosměrný lístek stojí 35 RM a plavba na ostrov zabere přibližně 1.5 -2 hodiny. V době monzunů je lodní doprava omezena nebo zcela pozastavena. Jízdenky lze také zakoupit online, prostřednictvím stránky www.tiomanferry.com. V tomto případě zaplatíte sice podstatně více (zpáteční lístek stojí 30 USD), na druhou stranu máte jistotu rezervovaných míst, což je dobré zejména během hlavní sezóny. Trajekty vyplouvají také mimo období monzunů (březen-říjen) z přístavu v Tanjung Gemuk. Z Tanjung Gemuk jezdí na Tioman lodě společnosti Cata Ferry a jednou denně i lodě společnosti Dragon Star , plavba trvá zhruba hodinu a půl.
  • Na ostrovy Perhentian vyplouvají lodě z přístavu v Kuala Besut. Zpáteční lístek na speedboat stojí 70 RM, jednosměrný 35 RM. Doprava funguje od 9:00 do 16:00 a lodě odjíždí v momentě, kdy je na palubě dostatek pasažérů. Plavba na ostrovy trvá 30-40 minut, pokud preferujete levnější způsob dopravy, za 45 RM vyplouvají na ostrovy ještě pomalejší lodě, na kterých strávíte přibližně 1,5 hodiny.
  • Ostrov Labuan je spojený lodní dopravou s přístavy v Kota Kinabalu, Menumboku, Lawas, Sipitangu a Limbangu. Kromě těchto spojení je v provozu ještě linka z Bruneje. Společnost Labuan Ferry Corporation provozuje trajekty pro přepravu pasažérů i vozidel z Menumboku (osoba 5 RM, auto s řidičem 40 RM, bicykl 8 RM, motocykl 15-30 RM). Lodě přepravující pasažéry vyplouvají nejméně 2x denně z přístavu Jesselton Point v Kotě Kinabalu (první třída 44,60 RM, ekonomická třída 39,60 RM), jednou denně z Lawas, 2x denně z Limbangu a 2x denně ze Sipitangu.  

Autem a na motorce

V Malajsii se jezdí vlevo, takže volant je na pravé straně auta. Od thajské hranice vede, přes Kuala Lumpur až do Johor Bahru, dálnice north-south expressway (850 km), na které se platí mýto (více o mýtném na stránce www.plus.com.my). Zpoplatněny jsou také některé tunely a mosty spojující Penang s pevninou. Rychlost na dálnici je pro automobily, až na pár výjimek, omezena na 110 km/h, na silnicích mimo města na 60-90 km/h a ve městech 50-60 km/h (pokud není upraveno jinak). V Malajsii je povinné používat bezpečnostní pásy a nosit helmu, pokud řídíte motorku.

Půjčení auta není problém a na místech jako třeba Langkawi, kde v podstatě neexistuje doprava veřejnými prostředky, se půjčení auta nebo skútru přímo nabízí. K půjčení a řízení auta budete potřebovat mezinárodní řidičský průkaz (dle Úmluvy o silničním provozu z Ženevy), kreditní kartu a cestovní pas. Nezapomeňte ani na pojištění. Podmínkou půjčení je věk řidiče minimálně 23 let. 

UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele