logo

Doporučené plány cesty

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
Turistická víza
Ne (je nutné vyřídit si povolení eTA)
Povinná očkování Za předpokladu, že máte standardní základní očkování například proti tetanu, dětské obrně, spalničkám, příušnicím apod.
Ne
Další nemoci
Doporučené léky
Ne
Min. náklady na den Odhadované náklady na osobu a den při nízkonákladovém stylu cestování, tzn. spaní v hostelech, stravování u pouličních stánků, používání lokální dopravy apod. Nezohledňuje náklady na cestu do destinace nebo víza.
1200 - 1800 Kč
Turistická sezóna
červen-srpen
Proč cestovat právě sem
divoká příroda
moderní města
pozorování divokých zvířat
pozorování velryb
zimní sporty
kanoistika, turistika, cyklistika, rybaření a další aktivity
Proč se zemi vyhnout
vyšší náklady na dopravu po zemi
velké vzdálenosti mezi jednotlivými místy
tuhé zimy

Počasí

Průměrná denní teplota Deštivé dny Průměrná teplota moře
Toronto
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
-4 ° -3 ° 1 ° 8 ° 14 ° 19 ° 22 ° 21 ° 17 ° 11 ° 5 ° -1 °
5 5 8 11 12 11 10 11 11 11 11 7
Montréal
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
-10 ° -8 ° -2 ° 6 ° 13 ° 19 ° 21 ° 20 ° 16 ° 9 ° 2 ° -5 °
4 4 7 12 14 13 12 12 11 13 12 6
Edmonton
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
-10 ° -8 ° -3 ° 5 ° 12 ° 16 ° 18 ° 17 ° 11 ° 5 ° -4 ° -9 °
1 1 1 6 11 14 15 11 10 6 2 1
Vancouver
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
4 ° 5 ° 7 ° 9 ° 13 ° 16 ° 18 ° 18 ° 15 ° 10 ° 6 ° 4 °
18 15 18 15 13 12 6 7 8 15 20 18
7 ° 7 ° 8 ° 10 ° 12 ° 15 ° 17 ° 17 ° 15 ° 12 ° 9 ° 8 °
Halifax
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
-6 ° -5 ° -1 ° 4 ° 10 ° 15 ° 19 ° 19 ° 15 ° 9 ° 4 ° -2 °
8 6 9 12 14 13 11 11 10 12 13 10
Churchill
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
-26 ° -25 ° -19 ° -10 ° -1 ° 7 ° 13 ° 12 ° 6 ° -1 ° -13 ° -22 °
0 0 0 1 5 11 13 15 15 7 1 0

Kanada - země lesů, medvědů, hokeje a javorového sirupu

Nespoutaná divoká příroda a kosmopolitní velkoměsta tvoří úžasný mix, díky kterému se Kanada zaslouženě nachází na vrcholu žebříčku turisticky nejpopulárnějších zemí světa. Kanada je druhá největší země světa, takže její krajina je velmi různorodá a zahrnuje tundry, jezera, hory, prérie i lesy. Kanada má mimochodem více jezer, než všechny zbývající země světa dohromady a lesní porost tvoří kolem 40% veškeré rozlohy Kanady. Rozsáhlá území na severu Kanady jsou neobydlenou a panensky čistou divočinou, která je nekonečným zdrojem inspirace pro všechny dobrodružné duše a ideálním místem pro pořádný road trip.

Kanada je federací deseti provincií (Britská Kolumbie, Alberta, Saskatchewan, Manitoba, Ontario, Québec, Nový Brunšvik, Ostrov Prince Edwarda, Nové Skotsko a Newfoundland a Labrador) a tří teritorií (Yukon, Severozápadní teritoria a Nunavut), provincie mají narozdíl od teritorií vyšší stupeň autonomie. Provincie a teritoria se rozkládají na obrovské ploše mezi pobřežím Atlantiku, Pacifiku a Severním ledovým oceánem. Největší provincií je Québec, největším teritoriem pak Nunavut, jehož území zaujímá zhruba pětinu celkové rozlohy Kanady.

Prozkoumejte tedy tohoto průvodce i mapu míst. Najdete zde nejdůležitější informace a tipy pro cestování po Kanadě i nejzajímavější místa, která stojí za to vidět!

Co potřebujete vědět, než vyrazíte

Víza, vstup do země a cestovní dokumenty

Víza do Kanady

Občané České a Slovenské republiky nepotřebují k turistické návštěvě Kanady víza, před odletem do Kanady si ale musí vyřídit tzv. Electronic Travel Authorization (ETA). Pokud máte v plánu do země vstoupit přes pozemní přechod nebo námořní přístav, nemusíte mít ani ETU. V Kanadě pak můžete zůstat až 6 měsíců.

Povolení ke vstupu ETA si jednoduše vyřídíte na této stránce - je lepší o něj žádat ještě před tím, než si koupíte letenky do Kanady. ETA stojí 7 CAD a je elektronicky vázáno na číslo vašeho pasu, takže pokud ve formuláři zadáte špatné číslo pasu, budete mít problém a při kontrole na letišti vás nejspíš nepustí ani do letadla směřujícího do Kanady. Pozor na některé podvodné stránky, které nabízí pomoc při vyřízení tohoto povolení za daleko vyšší částky. Vyplnění formuláře ETA vám zabere pár minut a po zaplacení poplatku by vám měl přijít email s vyrozuměním o udělení oprávnění cestovat do Kanady. Email přijde většině žadatelů do několika minut, v některých případech ale může přijít i za několik dnů (pokud vám email nepřišel, zkontrolujte si nejprve schránku se spamem). Cestujete-li jako rodina, musí mít vyplněnou ETU každý cestující zvlášť, děti nevyjímaje. Email s povolením nemusíte tisknout, nezapomeňte si ale vzít pas, ke kterému se povolení váže. Vydané oprávnění ETA je platné 5 let nebo do doby platnosti vašeho pasu.

Povolení ETA si musíte vyřídit i v případě, že Kanada není vaší cílovou destinací, ale jen tranzitní zemí.

Mohlo by se hodit:

Cestovní pas

Cestovní pas by měl být platný alespoň po celou dobu pobytu v Kanadě.

Vstup do země

Při vstupu do země budete mimo jiné vyplňovat celní deklaraci, kde musíte pravdivě uvést všechny potraviny, případně rostlinné produkty nebo zvířata a také množství finančních prostředků (více viz Peníze a náklady), které do Kanady přivážíte. Ve svém zájmu uvádějte všechny informace pravdivě, jinak vám hrozí pokuta. Imigrační úředníci se vás budou nejspíš ptát na délku a místo pobytu v Kanadě, důvod návštěvy a na další otázky. Doporučujeme si alespoň na první dny v Kanadě rezervovat ubytování, jehož adresa by mohla úředníky také zajímat.

Hraniční přechody

Kanada sdílí pozemní hranici pouze se Spojenými státy, za to se jedná o nejdelší mezinárodní hranici mezi dvěma státy na světě. Hranice měří 8.891 km, z čehož 2.475 km tvoří část mezi Kanadou a Aljaškou. Hranici obou států je možné překročit na více než stovce přechodů, ne všechny přechody jsou ale otevřené nonstop, takže v odlehlejších oblastech je lepší si otevírací dobu přechodu ověřit předem. Informace o jednotlivých přechodech najdete například na stránce www.ezbordercrossing.com.

Nejfrekventovanější hraniční přechody bývají často ucpané auty a čekání na hranici se tak může protáhnout i na několik hodin. Vyhněte se proto raději víkendovým večerům a svátkům, kdy se vracejí výletníci z Kanady i USA. Můžete si také stáhnout mobilní aplikaci CanBorder, pomocí které zjistíte aktuální stav a čekací doby na hranicích. Situaci na 26 nejvytíženějších přechodech monitoruje i stránka www.cbsa-asfc.gc.ca.

navrhnout změnu
Zdraví a očkování

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Zdravotnictví v Kanadě je na špičkové úrovni, za jakékoliv ošetření ale zaplatíte nemalé sumy, proto si před odletem do Kanady nezapomeňte sjednat kvalitní zdravotní pojištění.

Očkování do Kanady

Pro cestu do Kanady nepotřebujete žádná povinná očkování. Za předpokladu, že máte v pořádku všechna standardní očkování, jako očkování proti tetanu, dětské obrně, příušnicím, zarděnkám a dalším dětským nemocem, už nebudete žádná další očkování potřebovat. V závislosti na délce pobytu v Kanadě, na oblastech, ve kterých se budete pohybovat, charakteru a účelu cestování po zemi, případně při zvýšeném výskytu nemoci v zemi, můžete zvážit očkování proti žloutence B, která může být problémem především v severních oblastech Kanady mezi domorodými Inuity. Riziko vztekliny je v Kanadě sice nízké, přesto se vyhýbejte blízkému kontaktu s divokými zvířaty. Potencionální riziko nákazy hrozí nejen od psů a lišek, ale také od skunků, mývalů a dalších zvířat.

Další možná zdravotní rizika

Během pobytu v kanadských horách můžete pociťovat příznaky výškové nemoci, nepodceňujte proto dostatečnou aklimatizaci. Velká část území Kanady leží v polárních a subpolárních oblastech, kde teploty (nejen v zimě) padají hluboko pod bod mrazu. Nízké teploty v kombinaci se silným studeným větrem a vlhkem mohou být pro nepřipraveného člověka velmi nebezpečné a způsobit mu podchlazení a omrzliny. Omrzliny hrozí v chladném počasí, často ve vyšších výškách a postihují periferní a nechráněné části těla, jako prsty, uši nebo nos. Podchlazení nastává při celkové ztrátě a poklesu tělesné teploty pod 35°C. Do zimní přírody se vydávejte adekvátně oblečení, ideálně noste více vrstev, které můžete svlékat nebo oblékat podle potřeby. Nevhodné je bavlněné prádlo, které když zvlhne, odvádí teplotu, naopak ideální je vlněné prádlo nebo polyesterová fleecová bunda. Nezapomeňte také na nepromokavé a větruodolné oblečení. Samozřejmostí by měly být rukavice a čepice, protože skrz hlavu uniká velké množství tepla. Pijte dostatek tekutin, ale vyhýbejte se alkoholu, pravidelně odpočívejte a zabraňte tomu, abyste se jakkoliv namočili.

Při pobytu v přírodě na jihu Kanady v době od dubna do září věnujte pozornost ochraně před klíšťaty, která mohou přenášet nebezpečnou boreliózu. Účinný repelent se vám bude hodit i proti otravným komárům, kteří mohou přenášet i některé nemoci.

Vodu z vodovodu je obecně bezpečné pít kdekoliv v Kanadě.

(Upozornění! Informace o očkování mají pouze informativní charakter. Aktuální informace a doporučení vám poskytnou v centrech cestovní medicíny.)

navrhnout změnu
Peníze a náklady

Měna v Kanadě

V Kanadě se platí kanadskými dolary (CAD, CAN$, CA), 1 CAD = 100 centů. V oběhu jsou bankovky v hodnotě 5, 10, 20, 50 a 100 CAD a mince v hodnotě 1 a 2 dolary a 1, 5, 10, 25 a 50 centů. Jedno dolarové minci se podle obrázku potáplice (druh vodního ptáka, anglicky loom) říká slangově "loonie", dvou dolarové minci pak "toonie". Jedno centové mince jsou postupně stahovány z oběhu. Zde zjistíte aktuální kurz kanadského dolaru ke koruně.

Mohlo by se hodit:

Náklady na pobyt v Kanadě

Kanada nepatří mezi nejlevnější státy, při skromnějším stylu cestování se ale dá i tato země procestovat za přijatelné peníze. Některé potraviny a další věci jako je například benzín jsou v Kanadě dokonce levnější než v Česku. V Kanadě obvykle není v ceně za zboží a služby zahrnuta daň GST ve výši 5% a také provinční daň, což je dost matoucí a v konečném součtu vás to může nemile překvapit. Při výběru zboží v obchodech si tak ke každé položce musíte připočítat ještě 5-15% navíc, protože výše provinční daně se různí podle provincie. V Albertě, Yukonu a dalších dvou teritoriích je provinční daň nulová, v ostatních provinciích se pohybuje od 5 do 10%.

Za jídlo ušetříte, pokud se vyhnete restauracím a budete si nakupovat v levných supermarketech a sami si vařit. Levnější variantou jsou také fast foodové restaurace nebo občerstvení u pouličních stánků a food trucků, kde byste si měli být schopni vybrat něco do 10 CAD. Bude-li vám k obědu stačit jen sendvič, můžete zajít třeba do oblíbeného kavárenského řetězce Tim Hortons, který má pobočky po celé Kanadě. Sendviče jsou zde v nabídce za 3.50-5.50 CAD. Nejlevnější potraviny obvykle nabízejí velké supermarkety jako je Walmart, Safeway nebo Real Canadian Superstore, dost ale záleží na místě, kde nakupujete. Součástí mnoha supermarketů je fresh food counter, kde si můžete koupit oběd do 10 CAD. Před cestou do odlehlejších končin se vyplatí nakoupit dostatečné množství zásob, protože potraviny tu budou méně dostupné a hlavně dražší než ve větších městech. Jídlo v restauraci vás obvykle vyjde na 15-30 CAD, opět ale záleží na tom, kde jste a co si objednáváte. Půllitr piva si v restauraci dáte za 6-7 CAD, v obchodě vás bude stát zhruba 2.50-3.50 CAD.

Nejlevnější možnosti ubytování nabízí couchsurfing nebo volné kempování (pozor, bezplatné přenocování ve stanu nebo obytném voze zdaleka není možné všude). Levnější variantou je i krátkodobý pronájem pokojů nebo bytů místních přes Airbnb a také hostely pro backpackery. Postel v hostelu vás bude stát od 20 do 40 CAD podle sezóny a místa. Přenocování v kempu vyjde přibližně na 15-30 CAD, opět bude dost záležet na lokalitě. Budete-li si chtít v kempu rozdělat oheň, zaplatíte ještě extra peníze za dřevo. Pokoj v levnějším hotelu nebo motelu pro dva bude stát zhruba 70-90 CAD za noc, v lepším hotelu od 100 CAD výš.

Doprava je v Kanadě poměrně drahá. V poměru k tomu, co zaplatíte a co za to uvidíte, vychází nejlépe auto, které si půjčíte již od 35 CAD za den. Větší částku vynaložíte za pronájem obytného vozu, který vám ale zase ušetří peníze za nocleh. Litr benzínu vyjde na necelý 1 CAD, čím víc se budete vzdalovat od civilizace, tím bude benzín dražší. Jízdenka na autobus z Edmontonu do Calgary stála 76 CAD, z Toronta do Montréalu kolem 40 CAD. Jízdenka na vlak z Toronta do Montréalu vyjde zhruba na 46 CAD, záleží na třídě. Jednosměrná letenka z Toronta do Vancouveru se prodávala za cenu od 220 CAD. Cena bude záležet na sezóně.

Vstupné do národních parku se pohybuje zhruba od 7 CAD do 10 CAD na osobu a den. Můžete si také koupit roční pass (Parks Canada Discovery Pass) platný pro více než 80 národních parků, který stojí 69,19 CAD na osobu (18-64 let) nebo 139,40 CAD za auto s až 7 lidmi.

Orientační ceny v Kanadě

  • chleba (500 g) : 2-3 CAD
  • mléko (1l) : cca 2.50 CAD
  • balená voda (1,5l) : 1.50-3 CAD
  • kilo jablek : 4-6 CAD
  • 1 jízda MHD po kanadských velkoměstech, 3-3.50 CAD

Výměna peněz, bankomaty, platby kartou

Kanadský dolar patří k nejpoužívanějším rezervním měnám světa a dnes už ho celkem běžně nabízejí i směnárny a banky v Čechách. Pokud si sebou do Kanady vezmete americké dolary, eura nebo třeba britské libry, bez problému si je v Kanadě můžete směnit na místní měnu.

Nejjednodušší cestou je vybrat si peníze v bankomatech, které najdete v každém městě. Za výběr z bankomatu zaplatíte nejčastěji poplatek ve výši zhruba 5 CAD a komisi mezi 2% a 3% z vybírané částky. Díky těmto poplatkům je tak lepší vybírat méně často větší částky než vícekrát malé sumy.

Kanada je ve velké míře zemí, kde kartou zaplatíte skoro všude a všechno. Dokonce i v odlehlých končinách Yukonu jsou hotely a restaurace, kde se dá bez problémů platit kartou. Kartu budete nejspíš potřebovat i při půjčení auta nebo v hotelu, kde si z karty často strhávají depozit, který vám po odjezdu zase vrátí zpět na kartu.

Spropitné

Stejně jako v USA je i v Kanadě spropitné důležitou součástí platů obsluhy restaurací, tudíž je více než očekávané a v podstatě "povinné". Odejdete-li z restaurace bez dýška, bude to považováno za velmi neslušné gesto a nejspíš na svou adresu uslyšíte i nějakou uštěpačnou poznámku. V restauracích je zvykem nechat spropitné ve výši 15%, případně až 20% za excelentní servis. Hoteloví poslíčci dostávají obvykle přibližně 2 CAD za jedno zavazadlo, průvodcům exkurzí a výletů se dává 10-15%.

Devizové předpisy

Při příjezdu i odjezdu z Kanady je nutné deklarovat hotovost a peněžní prostředky v hodnotě 10.000 CAD a více (nebo ekvivalent této částky v jiné měně).

navrhnout změnu
Počasí a nejvhodnější doba k návštěvě

Počasí v Kanadě

Kanada je obrovská země, takže klima je v různých částech země jiné. Zjednodušeně řečeno, jižní část Kanady má mírné klima, sever země pak subarktické až arktické klima. Ostrovy v kanadské Arktidě a severní část pevninské Kanady pokrývá permafrost, neboli permanentně zmrzlá půda. V částech Kanady více navštěvovaných turisty se střídá čtvero ročních období, jejich délka ale závisí na zeměpisné šířce. Čím severněji pojedete, tím kratší bude léto a delší zima.

Ontario i Québec zažívají mrazivé zimy, kdy teploty pravidelně klesají k -20°C a provincie zasypávají přívaly sněhu. Léta jsou zde naopak poměrně horká a vlhká.

Pobřežní oblasti Britské Kolumbie mají relativně mírné klima, záleží ale na regionu. Ve Vancouveru a okolí v zimě dost prší a průměrné teploty se pohybují mezi 0°C a 10°C, v létě je pak překvapivě horko. Směrem do vnitrozemí jsou zimy chladnější, takže ve Skalistých horách a v Albertě v zimních měsících dost mrzne a je chladno až do konce dubna.

V atlantických provinciích na východě Kanady se střídají mrazivé zimy a teplejší léta bez veder, kterým brání oceánské proudění. Nechráněné oblasti podél pobřeží mohou být dost větrné a srážky můžete očekávat kdykoliv během roku.

Mohlo by se hodit:

Polární záře

V Kanadě, jakožto druhé největší zemi světa, prochází severní polární kruh rozsáhlým územím od Nunavutu až po Yukon, což skýtá široké možnosti pro pozorování polární záře. Tento světelný úkaz, známý také jako Aurora Borealis (podle římské bohyně úsvitu Aurory a řeckého názvu pro severní vítr Boreas) je jedinečným atmosférickým fenoménem severních zeměpisných šířek, který můžete pozorovat od podzimu až do jara. Zjednodušeně řečeno, polární záře vzniká při vzájemném působení slunečních částic s magnetickým polem Země, přičemž se uvolňuje energie, způsobující charakteristickou zelenou záři, vlnící se na noční obloze. Napříč Kanadou můžete polární zář spatřit i v jižněji položených lokalitách, než je polární kruh, podmínkou je ale jasná noční obloha bez světelného znečištění. Výlety za polární září organizují agentury ve vybraných oblastech, jejichž průvodci vědí, na jaká místa se vydat, abyste si užili této magické podívané.

Nejlepší doba pro návštěvu Kanady

Do Kanady můžete přijet kdykoliv v roce, záleží v prvé řadě na tom, co zde chcete dělat.

Hlavní turistická sezóna nastává v létě, kdy je nejlepší počasí pro pěší turistiku, cyklistiku, vodní sporty nebo kempování v přírodě. Léto a teplejší počasí trvá od června do září, pro návštěvu severních oblastí se toto období zúžuje na červenec a srpen. Ne náhodou je léto obdobím, kdy přijíždí nejvíc turistů. Počítejte proto s tím, že nejznámější turistická místa budou v obležení tuzemských i zahraničních návštěvníků a ceny na vrcholu. Léto přináší kromě teplého počasí i spoustu svátků, akcí a festivalů, včetně největších festivalů celé Kanady, jako je Calgary Stampede. Na druhou stranu například v období svátku oslavujícího vznik Kanady (Canada Day), který připadá na 1. červenec, vyrážejí Kanaďané ve velkém do přírody i do měst a všude je pak plno lidí.

Chcete-li si užít Kanadu bez hlavního náporu turistů a ještě k tomu mít pěkné počasí, naplánujte si cestu na přelom května a června nebo na konec září.

Od září do listopadu se můžete kochat pohledy na lesy oděné do podzimních barev, což ocení zejména fotografové. Buďte ale připraveni na to, že venku už může být dost chladno a mnohá místa jsou pod sněhem.

Kanadské zimy dokáží být velmi kruté, ať už jste v horách, prériích nebo v ulicích Montréalu. Zima nejvíce láká ty, kteří milují lyžování, jízdu na snowboardu nebo bruslení na zamrzlých jezerech. V mrazivých a sněhových podmínkách se dá podnikat i řada méně známých aktivit, od závodů psích spřežení, přes ice climbing (zdolávání ledových stěn, zamrzlých vodopádů apod.), jízdu na sněžných skútrech, až po treky na sněžnicích. Lyžovat je možné od listopadu do března, v některých horských oblastech až do května. V zimě je nutné počítat s tím, že ne všechna turistická zařízení mají otevřeno. Na druhou stranu zimní měsíce přinášejí i jiné výhody. Během zimy můžete například nejlépe pozorovat polární záři a navštívit zimní festivaly, které se konají v kanadských velkoměstech.

  • Nejlepší doba pro pozorování velryb je červen až září.
  • Nejlepší doba pro pozorování medvědů ve volné přírodě je květen až říjen, medvědi jsou aktivní zejména v září a říjnu, kdy shání potravu před ulehnutím k zimnímu spánku.
  • Nejlepší doba pro pozorování polárních medvědů je v říjnu a listopadu, kdy se tyto šelmy stahují na pobřeží Hudsonova zálivu.
navrhnout změnu
Bezpečnost

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Kriminalita

Kanada je považována za turisticky velmi bezpečnou a pohodovou zemi, ze které si zahraniční návštěvníci v drtivé míře odvážejí pouze krásné zážitky. Pokud by se měla přeci jen vzpomenout nějaká místa, kde byste si měli jako turisté dávat pozor na sebe a na své věci, tak to budou velká města, kde se můžete setkat s kapsářstvím a drobnou kriminalitou. Problémem některých městských čtvrtí je kriminalita, spojená s aktivitami pouličních gangů, bezdomovců a drogově nebo alkoholově závislých osob. Většinou se ale jedná o neturistické části měst, kam cizinci stejně nechodí. Počet pouličních gangů a jejich členů v Kanadě je také daleko nižší než v sousedních USA. Používejte zdravý rozum a sami nechoďte tam, kam cítíte, že není dobré chodit. Pro klid duše se zeptejte v hotelu, kterým místům je lepší se vyhnout. Ve Vancouveru raději nechoďte po setmění do vybraných oblastí čtvrti Downtown East Side, v Torontu do čtvrti Jane and Finch a Regent Parku v centru města, v Montréalu do Notre Dame Quest a vybraných částí čtvrti Verdun, v Edmontonu do čtvrti Abbottsfield a okolí Colisea a ve Winnipegu do oblasti North End.

Nástrahy přírody

Jestli máte šanci dostat se v Kanadě vůbec do nějakých potíží, bude to souviset spíše s počasím a divokou přírodou, než s nebezpečím od nějakých kriminálních živlů. V zimě cestujte jen dobře připraveni a vyzbrojeni odpovídající výbavou. Před cestou je dobré mrknout se na informace o aktuálním stavu silnic a předpověď počasí. Předpověď počasí je dobré znát i při plánování pěších treků. Zjistěte si předem informace o daném treku a jeho náročnosti, nepřeceňujte své síly a schopnosti a na výlet se vydejte adekvátně vybaveni a oblečeni.

Kanada je domovem mnoha potencionálně nebezpečných zvířat. Celkem běžně se ve volné přírodě můžete setkat třeba s medvědy, člověku nebezpečná ale může být i vysoká zvěř, pokud se dostane do jejich teritoria v době, kdy mají mláďata nebo probíhá období páření nebo pokud se zvíře cítí ohroženo. Největší šanci setkat se tváří v tvář s divokými zvířaty máte za úsvitu a při soumraku v hustě porostlých oblastech. Opatrnosti je třeba nejen během výletů, ale i za volantem. Poměrně velký problém při jízdě po kanadských silnicích představují losi. Dospělí samci mohou vážit až 800 kg, takže střet s přebíhajícím losem pro vás může mít fatální následky. Sledujte dopravní značení, upozorňující řidiče na výskyt losů v dané oblasti a během jízdy mějte oči na stopkách.

Při kempování nenechávejte válet žádné jídlo jen tak ve stanu nebo na volném prostranství. Stejně tak nakládejte s odpadky a zkrátka vším, co by mohlo přilákat medvědy do blízkosti lidí. Potraviny je vhodné zamknout v autě nebo v uzamykatelných boxech, které bývají součástí některých kempů v národních parcích. V žádném případě medvědy ani jiné divoké šelmy nekrmte a udržujte si od nich dostatečný odstup. Zvířata zvyklá na lidské jídlo ztrácí zábrany a strach z lidí a mohou se stát pro veřejnost nebezpečnými, což pak často končívá zastřelením zvířete. Nejhorší je překvapit medvěda uprostřed přírody, když o vás předem netuší - při toulkách přírodou je proto dobré na sebe upoutávat hlukem. Není třeba řvát na celé lesy, ale například si hlasitěji povídat, aby měla zvířata dost času na únik. Můžete si také koupit rolničku, která při pohybu cinká. Dobré je také chodit ve větších skupinách, protože více osob spíše medvěda odradí od případného útoku. K dostání jsou také medvědí spreje, které by měly svým účinkem odrazit nebo alespoň zmírnit útok medvěda.

Tornáda se mohou objevit mezi květnem a zářím, nejčastěji pak v červnu a červenci na jihu Ontaria, v Albertě, jižním Québecu, Saskatchewanu a Manitobě.

Na co si dát ještě pozor

  • Kouření na veřejném prostranství je ve většině provincií zakázáno a hrozí za něj pokuty.
  • V Québecu raději neotevírejte debatu o otázce samostatnosti této provincie.
navrhnout změnu
Jídlo a kultura

Kanadská kuchyně

Kanadská kuchyně je ve velké míře inspirována kuchyní sousedních USA, což mimo jiné znamená, že všude narazíte na hamburgery, hot dogy a další nezdravá jídla neboli "junk food". Je těžké jednoznačně říct, co je kanadským národním jídlem, co do oblíbenosti bude určitě na jednom z prvních míst poutine, což není nic "sprostšího", než hranolky s roztaveným sýrem, polité masovou omáčkou. Původně quebecké jídlo se rozšířilo a pevně zakotvilo v jídelních lístcích bistrech a restaurací po celé Kanadě. Kanadskou gastronomickou scénu značně ovlivnila i léta britského a zejména francouzského působení v zemi. Francouzům Kanaďané vděčí za spoustu jídel, která se vaří zejména v québecských restauracích, z francouzské kuchyně vycházejí i pokrmy tradiční akadské kuchyně v Novém Brunšviku a Novém Skotsku. Velká kanadská města jsou díky mnoha přistěhovaleckým vlnám ze všech možných končin světa velmi kosmopolitní a není zde problém zajít na indické nebo italské jídlo.

Každá provincie má vlastní speciality, které vycházejí z historie, demografie i z dostupnosti surovin v daném regionu. Na západním pobřeží pronikají do místní gastronomie prvky asijské kuchyně, kromě toho je tu oblíbený čerstvý i uzený losos či halibut. Atlantické pobřeží je zase proslulé rybami (zejména treskou), plody moře a také vynikajícími humry. Ve vnitrozemí je dostupnější hovězí maso, které ve velkém produkují dobytčí farmy v Albertě. Alberta a Saskatchewan jsou tak vyhlášené svými hamburgery a steaky. V Kanadě je mimochodem velmi populární uzené maso na různé způsoby, skvělé jsou především sendviče s plátky uzeného masa. V severních teritoriích Kanady se můžete setkat i s velmi neobvyklými druhy masa ze sobů karibu, pižmoňů nebo losů. Domorodí Inuité tento druh masa udí nebo suší a připravují si tak zásoby na zimu. Ontario je proslulé pěstováním výborného ovoce, kterým zásobuje celou Kanadu.

Předním kulinářských centrem Kanady je Montréal, v němž najdete velký výběr restaurací, bister a proslulých trhů s jídlem, nabízejících tuzemskou i světovou gastronomii. Na montréalských trzích seženete ovoce, zeleninu a další farmářské lokální produkty.

Věděli jste, že Kanada produkuje skoro 80% světové výroby javorového sirupu? Javorový sirup je nejtypičtějším kanadským produktem, který se používá k vaření a ochucování hotových jídel, jako jsou palačinky, muffiny nebo lívance a spousta dalších dezertů a sladkých jídel. Známá je také kachna na javorovém sirupu a v Ottawě se vyrábí originální šunka v javorovém sirupu. Javorový sirup se mimochodem používá i při přípravě některých alkoholických nápojů.

V Kanadě se vaří několik značek piv. Mezi nejznámější kanadské značky piv patří Labatt a Molson, svou lokální značku piva ale produkuje skoro každá provincie. Navzdory zeměpisné šířce produkuje země i víno, dokonce je předním světovým producentem tzv. ledových vín, kdy se hrozny sklízí v mrazu, což zaručuje vyšší obsah cukru. Vinná réva se pěstuje především v oblasti Niagary a v údolí Okanagan. Z tvrdšího alkoholu je třeba zmínit především kanadskou whisky, nejrozšířenější jsou značky Canadian Club a Crown Royal. Alkohol koupíte pouze v specializovaných obchodech zaměřených na prodej alkoholu, v Québecu vám pivo prodají i v malých večerkách.

Typická jídla

  • Tourtiére - masový koláč pochází původně z Québecu
  • Peameal bacon - vepřová pečeně, obalená v kukuřičné mouce je populární zejména v Ontariu
  • Beaver tails - (v překladu bobří ocasy) oblíbený moučník ve tvaru placky se smaží jako koblihy a podává s cukrem, skořicí, nutelou, banány nebo třeba šlehačkou
  • Nanaimo řezy (Nanaimo bars) - velmi populární sladký nepečený dezert, tvořený třemi vrstvami (křupavá spodní vrstva, vanilkový střed a čokoládová poleva na povrchu) byl pojmenován po městě Nanaimo v Britské Kolumbii.
  • Tarte au sucre - cukrový koláč

Lidé a náboženství

V Kanadě žije jen asi 36 milionů lidí, což z ní vzhledem k její rozloze dělá jednu z nejřidčeji zalidněných zemí světa (hustota zalidnění jsou jen 4 lidé na kilometr čtvereční). Většina populace obývá velká města podél hranice s USA.

Dnešní Kanaďané jsou nejen potomky evropských kolonizátorů a osadníků, ale také imigrantů například z Asie a dalších končin a zemí, zejména z Německa, Irska, Itálie nebo i Ukrajiny. Tisíce let před příchodem Evropanů byla Kanada domovem mnoha indiánských etnik, které jsou dnes označováni souhrnným názvem "First Nations". Toto označení zahrnuje více než 600 různých kmenů, obývajících regiony Kanady od Atlantiku po Pacifik. Mezi původní domorodé obyvatelstvo se kromě First Nations počítají i Inuité, kteří již tisíce let obývají nehostinné kraje severní Kanady. Domorodý původ mají také Métisové, v jejichž žilách koluje evropská i indiánská krev. Každoročně 21. června se slaví National Indigenous Peoples Day, kdy celá Kanada vzdává hold všem domorodým obyvatelům země. V tento den se v celé Kanadě koná spousta akcí, během nichž máte nejlepší příležitost seznámit se s kulturou a zvyky původních indiánských obyvatel.

Kanadské "multi kulti" se odráží i v náboženství, a tak se tu setkáte s křesťanstvím (především římsko-katolickým vyznáním a protestantstvím), stejně jako s islámem nebo hinduismem. Svoboda náboženského vyznání je garantována kanadskou Ústavou.

navrhnout změnu
Nákupy a cla

Co koupit v Kanadě

V klasických obchodech se suvenýry je na výběr nepřeberné množství nejrůznějších upomínkových předmětů a suvenýrů od triček, čepic, kšiltovek, hrnků až po knižní záložky s kanadskými symboly - javorovým listem, medvědem, losem, bobrem nebo třeba policistou v červené uniformě a medvědí čepicí. Hodnotnějšími suvenýry jsou indiánské a inuitské rukodělné výrobky, jako šperky, oblečení nebo vyřezávané předměty. Z Kanady si můžete přivézt i typické produkty jako javorový sirup, ledové víno nebo třeba marmelády z kanadských borůvek. Pro atlantické provincie jsou typické keramika a ručně pletené svetry, pobyt v Albertě vám budou navždy připomínat klobouky, vysoké boty a další předměty s kovbojskou tématikou.

Kam za nákupy

V Torontu najdete jak velká obchodní centra, tak malé butiky i rušné trhy. Velké obchodní domy jako Eaton Centre, Sherway Gardens nebo Yorkdale jsou skvělým místem, kde dobře nakoupíte vše možné zboží pod jednou střechou. Pacific Mall na torontském předměstí Markham je největším asijským nákupním centrem v Severní Americe, kde nakoupíte cokoliv od oblečení po koření. Menší obchody se suvenýry a butiky najdete ve čtvrtích Distillery District, West Queen West, Roncesvalles nebo Leslieville. Za nákupem ovoce, zeleniny, jídla, delikates a gastronomických lahůdek se určitě vydejte na vyhlášený trh St.Lawrence market, nacházející se na 92-95 Front St.

Shoppingem v Montréalu je vyhlášené podzemní město Montréal Underground City, několika podlažní propojený labyrint obchodních domů, restaurací, hotelů, spojený se stanicemi metra.

Velkým obchodním centrem Vancouveru je Metropolis at Metrotown, v němž se nachází více než 375 obchodů, restaurace, kino a další. Velkým outletovým centrem s oblečením je McArthurGlen, které leží nedaleko letiště, takže tu můžete ještě na poslední chvíli před odletem doplnit prázdné místo v kufru. Umělecké a rukodělné výrobky dobře nakoupíte na ostrově Granville.

Největším obchodním centrem Kanady je West Edmonton Mall, až donedávna největší nákupní centrum na světě. Pokud jste v Edmontonu a máte rádi nakupování, určitě zajděte do "West Edu", jak se tomuto centru říká. Kromě 800 obchodů pod jednou střechou můžete navštívit dokonce zábavní park s horskou dráhou, akvapark, ledové kluziště a další atrakce.

Severně od Calgary se nachází obří outletové centrum CrossIron Mills s více než 200 obchody různých světových značek.

ByWard Market je jedním z nejstarších a největších trhů nejen Ottawy, ale celé Kanady. V hlavní budově a u stánků v přilehlém okolí nakoupíte o letních víkendech lokální farmářské produkty a další zboží.

Canadian Superstore - přesněji řečeno Real Canadian Superstore je řetězec velkých supermarketů, prodávajících potraviny, ale i domácí potřeby, oblečení, léky a další zboží.

Walmart - amerických obří řetězec supermarketů, s početným zastoupením také v Kanadě, nabízí potraviny, ale i oblečení, elektroniku, outdoorové vybavení a velkou spoustu dalších produktů. Na parkovištích mnoha Walmartů je dovoleno přenocovat v obytném voze.

Canadian Tire - do obchodů řetězce Canadian Tire se vydejte za nákupy autodílů, nářadí, sportovních potřeb, kempového vybavení či potřeb pro volný čas.

Shoppers Drug Mart - řetězec lékáren sídlí sice v Torontu, dnes už ale jeho pobočky najdete v každém větším kanadském městě. Kromě léků a zdravotnických potřeb tu seženete kosmetiku, některé základní potraviny a další zboží. Výhodou obchodů je dlouhá otevírací doba, často až do 22:00 hodin. V Torontu koupíte v obchodech Shoppers Drug Mart také jízdenky na MHD.

Best Buy - původem americká síť obchodů se žluto-černým logem je skvělým místem, kam se vydat za nákupy elektroniky. Ať už budete potřebovat nový notebook nebo foťák, obchod Best Buy je tou pravou volbou. Kromě toho vám tu poradí s nákupem SIM karty do mobilního telefonu.

Celní předpisy

Do Kanady můžete bezcelně dovézt maximálně 1,5l vína nebo 1,14 tvrdého alkoholu nebo maximálně 8,5l piva. Věkové omezení je různé podle místa, kde do Kanady vstupujete, například pokud budete překračovat hranice Alberty, Manitoby nebo Québecu, musí vám být alespoň 18 let, u zbývajících provincií nebo teritorií vám musí být minimálně 19 let. Dále můžete dovézt 200 ks cigaret, 50 ks doutníků a 200 g zpracovaného tabáku. V případě tabákových výrobků je dovoz limitován věkem 18 let.

Pokud vezete nějaké dárky (kromě alkoholu a tabákových výrobků), nesmí jejich hodnota přesáhnout 60 CAD, jinak zaplatíte clo.

Dovoz některých předmětů vyžaduje přiznání ve formuláři nebo vyžaduje povolení příslušných orgánů, případně je úplně zakázán. Do Kanady se nesmí dovážet netrvanlivé potraviny, jako mléčné výrobky, maso, zelenina a ovoce. Deklarovat je nutné zbraně, střelivo, povolení musíte mít na dovoz ohňostrojů a výbušnin. Zakázán je také dovoz obscénních materiálů, materiálů šířících nenávist, drog a dětské pornografie.

Mohlo by se hodit:

navrhnout změnu
Praktické informace
Elektrické zásuvky

Elektřina

110-115 V, 60 Hz, zásuvky jsou stejné jako v USA, tedy se dvěma plochými kolíky

Čas

Obrovské území Kanady zahrnuje dokonce šest časových pásem:

  • Regiony na úplném východě Kanady se řídí podle Atlantic Standard Time (např. Halifax v provincii Nova Scotia, provincie New Brunswick nebo Prince Edward Island), kde je oproti České republice o 5 hodin méně. Aby to ale nebylo tak jednoduché, v části poloostrova Labrador a na ostrově Newfoundland platí Newfoundland Standard Time a je zde o 4 a půl hodiny méně než v České republice.
  • Ve velkých městech na východě Kanady (Toronto, Montréal, Ottawa nebo Québec) platí Eastern Standard Time, stejně jako třeba v New Yorku nebo Bostonu a je zde o 6 hodin méně než v České republice.
  • Ve středu Kanady (např. Winnipeg) platí Central Standard Time a oproti České republice je tu o 7 hodin méně.
  • V horském pásmu Kanady (např. Edmonton a Calgary) platí Mountain Standard Time a oproti České republice je tu o 8 hodin méně.
  • Na západním pobřeží Kanady (např. Vancouver) platí Pacific Standard Time, stejně jako třeba v Los Angeles a je zde o 9 hodin méně než v České republice.

Telefonní předvolba

+1

Jazyk

Kanada má dva oficiální jazyky, angličtinu a francouzštinu, kterou se hovoří v provincii Québec a částečně i v některých dalších (zejména atlantických) provinciích. Anglicky se domluvíte po celé Kanadě. Kromě těchto jazyků se v Kanadě hovoří dalšími stovkami jazyků, které jsou blízké domorodým etnikům a mnoha přistěhovalcům. Například úředním jazykem teritoria Nunavut je inuktitutština.

Telefonování a internet

Wifi připojení, ať už zdarma nebo placené, nabízí řada restaurací, kaváren, hotelů, internetových kaváren nebo veřejných knihoven, wifi připojení je k dispozici i v některých soupravách vlaků, na nádražích, letištích apod. Máte-li zájem, můžete si koupit předplacenou SIM kartu, kterou seženete v kioscích například v nákupních centrech. Nejdřív se ale přesvědčete o tom, že váš telefon je odblokovaný (unlocked), jinak vám bude kanadská SIM karta k ničemu. Pokud jste si koupili kanadskou SIM kartu a jste stále bez signálu, může být problém i v tom, že váš telefon podporuje pouze evropská síťová pásma GSM. Pokrytí není všude stejné a v odlehlých končinách pravděpodobně nebude žádné, ve velkých městech byste ale s připojením neměli mít vůbec problém. Pokrytí může být také limitováno i určitou oblastí nebo provincií, o čemž se ujistěte hned při koupi SIM karty. Některé karty jsou totiž územně platné jen v dané provincii a v jiné nebudou fungovat.

V Kanadě působí několik operátorů, hlavními hráči na trhu jsou Telus, Rogers a Bell, kteří vlastní některé menší společnosti.

Co si nezapomenout

V závislosti na ročním období a aktivitách, které chcete v Kanadě provozovat nezapomeňte na:

  • vytištěnou ETU a cestovní pas, ke kterému se povolení ETA váže
  • opalovací krém
  • repelent proti komárům a klíšťatům
  • trekové vybavení pro turistiku v přírodě
  • trekové boty
  • nepromokavou a větruodolnou bundu
  • čepici a rukavice
  • plavky
navrhnout změnu
Důležité adresy a kontakty

Velvyslanectví Kanady v Praze

Ve Struhách 95/2, 160 00 Praha 6 – Bubeneč, tel: 272 101 800, fax: general 272 101 890, political, public affairs, trade 272 101 894, email: canada@canada.cz, víza vienn-visa@international.gc.ca, web: www.canadainternational.gc.ca, Provozní doba: (Po-Pá) 8:30-12:30, 13:30-16:30, konzulární oddělení (Po-Čt) 9:00-12:00, odpoledne jen po předchozí domluvě, v pátek po předchozí domluvě.

Velvyslanectví České republiky v Ottawě

251 Cooper Street, Ottawa, tel: (+1)613 562 3875, linka 11 ústředna, linka 21 sekretariát, linka 12,13 a 22 konzulární oddělení, fax: (+1)613 562 3878, nouzová linka (+1)613 794 2277, email: ottawa@embassy.mzv.cz, konzulární úsek consular_ottawa@embassy.mzv.cz, ekonomický úsek commerce_ottawa@mzv.cz, web: www.mzv.cz/ottawa, provozní doba: (Po-Čt) 8:00-17:00, (Pá) 8:00-14:30, úřední hodiny pro veřejnost (Po-Pá) 9:00-12:00.

Generální konzulát České republiky v Torontu

2 Bloor Street West, Suite 1500, Ontario, M4W 3E2, Toronto, tel: (+1)416 972 1476, fax: (+1)416 972 6991, nouzová linka (+1)647 282 8119, (+1)647 406 9221, email: toronto@embassy.mzv.cz, web: www.mzv.cz/toronto, konzulární působnost: provincie Alberta, Manitoba a Saskatchewan a dále část provincie Ontario (kromě okresů Prescott a Russell, Stormont, Dundas a Glengarry, Ottawa-Carleton, Leeds a Grenville, Lanark, Renfrew, Nipissing, Lennox a Addington, Frontenac), provozní doba: (Po-Pá) 8:00-16:00, úřední hodiny pro veřejnost (Po,Út,Čt,Pá) 9:00-12:00.

Honorární konzulát České republiky v Montréalu

2020 Bld.Robert-Bourassa, Suite 1920, H3A 2A5 Montréal, tel: 001 514 316 4383, fax: 001 514 284 6258, email: montreal@honorary.mzv.cz, konzulární působnost: provincie Quebec, provozní doba: (Pá) 10:00-12:30, nutno domluvit schůzku předem.

Honorární generální konzulát České republiky v Calgary

Suite 105, 10655 Southport Rd. SW, T2W4Y1 Calgary, tel: +1403/269 4924, fax: +1403/269 3939, email: calgary@honorary.mzv.cz, konzulární působnost: provincie Alberta, provozní doba: (St) 14:00-18:00.

Honorární konzulát České republiky ve Vancouveru

Konzulát je dočasně uzavřen a jeho agendu přebral ZÚ v Torontu

Honorární konzulát České republiky ve Winnipegu

5 Terracon Place, Winnipeg, Manitoba, R2J4B3, Winnipeg, tel: +1 204 505 0844, nouzová linka: +1 204 981 7314, email: winnipeg@honorary.mzv.cz, konzulární působnost: provincie Manitoba, provozní doba: (každé druhé úterý) 15:00-18:00.

Honorární konzulát České republiky ve Victorii

1652 Mountbatten Place, V8S 5J9, Victoria, tel: +1 250 888 1974, email: victoria_canada@honorary.mzv.cz, konzulární působnost: Vancouver Island, provozní doba: (první středa v měsíci, nutno domluvit schůzku předem.

Honorární konzulát České republiky v St.John's

10 Fort William Place, St.John's, NL, A1L1V3 St.John's, tel: 1-709-782-2299, email: st.johns@honorary.mzv.cz, konzulární působnost: provincie Newfoundland a Labrador.

Honorární konzulát České republiky v Charlottetown

tel: 001 902 452 5900, email: charlottetown@honorary.mzv.cz, konzulární působnost: Ostrov Prince Edwarda a Nový Brunšvik.

Důležitá telefonní čísla

Ambulance, policie, hasiči 911

navrhnout změnu
DOPRAVA
UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele