logo

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
DOPRAVA

Doprava do země

Letecká

Hlavními vstupními branami do Jihoafrické republiky jsou mezinárodní letiště v Kapském Městě, Johannesburgu a Durbanu.

Na mezinárodní letiště O.R.Tambo v Johannesburgu (www.airports.co.za) se s jedním přestupem z ČR dostanete nejlépe se společnostmi Air France (přes Paříž CDG), Alitalia (přes Řím Fiumicino), British Airways (přes Londýn Heathrow), Emirates (přes Dubaj), Iberia (přes Madrid), KLM (přes Amsterdam), Lufthansa (přes Frankfurt, sezónně z Mnichova), Swiss International (přes Zürich) nebo Turkish Airlines (přes Istanbul). Národní letecký dopravce South African Airways (www.flysaa.com), člen aliance Star Alliance, nabízí spoje například z Frankfurtu, Londýna nebo Mnichova. Zajímavou alternativou mohou být lety s Egypt Air (www.egyptair.com) z Berlína (přes Káhiru) nebo s Ethiopian Airlines (www.ethiopianairlines.com) z Vídně (přes Addis Ababu).

Na mezinárodní letiště v Kapském Městě (www.airports.co.za) se s jedním přestupem z ČR dostanete nejlépe se společnostmi Austrian Airlines (sezónně z Vídně), British Airways (přes Londýn Heathrow), Emirates (přes Dubaj), KLM (přes Amsterdam), Lufthansa (přes Frankfurt), Qatar Airways (přes Dohu) nebo Turkish Airlines (přes Istanbul). Také na letiště v Kapském Městě létají Ethiopian Airlines například z Vídně (přes Addis Ababu).

Na mezinárodní letiště King Shaka v Durbanu (www.airports.co.za) se z ČR dostanete nejlépe se společností Emirates (přes Dubaj), aerolinky Turkish Airlines a Qatar Airways mají mezipřistání v Johannesburgu.

Doba letu ze střední Evropy

11h 30 min z Mnichova do Kapského Města

10h 30 min z Mnichova do Johannesburgu

Autobusem

Pokud se nacházíte v některé ze zemí sousedících s Jihoafrickou republikou, můžete zvážit cestu autobusem. Lídrem mezi dopravci je společnost Intercape (www.intercape.co.za), která nabízí pohodlnou dopravu dálkovými autobusy na linkách z Namibie, Botswany, Mozambiku, Zambie, Zimbabwe a Malawi. Autobusy Greyhound (www.greyhound.co.za) nabízí linky z Mozambiku a Zimbabwe.

Hraniční přechody

Seznam, otevírací dobu a kontaktní čísla hraničních přechodů mezi Jihoafrickou republikou a Svazijskem, Lesothem, Namibií, Botswanou, Zimbabwe a Mozambikem najdete na stránce www.borders.sars.gov.za, i když údaje nejsou pravidelně aktualizovány. Podobné informace bývají i na stránkách autopůjčoven, např. zde.

Levné letenky do této destinace

Doprava v rámci země

Letecká

Jihoafrická republika je rozlehlá země, a tak zkrátit si cestování po státě letadlem může přijít více než vhod. V zemi působí několik hlavních dopravců i menších charterových společností, poskytujících vnitrostátní lety mezi velkými městy a hlavními turistickými destinacemi. Srovnání cen letenek jednotlivých aerolinek a možnost nákupu letenek nabízí stránky Travelstart (www.travelstart.co.za) nebo SA Airlines (www.sa-airlines.co.za). Vnitrostátní přelety operují především tito dopravci:

  • South African Airways (www.flysaa.com), národní dopravce létá do všech větších měst a oblastí, jako je Bloemfontein, Kapské Město, Durban, East London, George, Johannesburg, Kimberley, Mthatha, Nelspruit, Phalaborwa, Polokwane, Port Elizabeth, Pretoria, Richards Bay nebo Upington.
  • South African Express (www.flyexpress.aero), společnost začleněná do aliance se South African Airways nabízí lety do 12 vnitrostátních destinací a také spoje do Botswany, Namibie, Zimbabwe, Zambie a DR Konga.
  • Airlink (www.flyairlink.com), soukromá aerolinka sdílí lety se společnostmi South African Airways a South African Express a poskytuje dopravu mezi malými městy a většími letišti. Kromě toho nabízí lety do několika dalších okolních afrických zemí, jako je Botswana, Lesotho, Madagaskar, Mozambik, Namibie, Svatá Helena, Svazijsko, Zambie nebo Zimbabwe.
  • Kulula, (www.kulula.com) nízkonákladová společnost nabízí linky především z Johannesburgu (letiště Lanseria nebo O.R. Tambo) do Durbanu, Kapského Města, George, East Londonu a také například do keňského Nairobi, k Victoriiným vodopádům, na Mauricius nebo do Namibie. Na stránkách aerolinek se prodávají i lety British Airways, operované společností Comair.
  • Mango (www.flymango.com) tato nízkonákladová aerolinka se základnou v Johannesburgu je dceřinou společností South African Airways a nabízí levné lety do velkých měst po celé Jihoafrické republice. Mimo jiné s nimi můžete letět na Zanzibar.
  • Safair (www.flysafair.co.za) nabízí levné lety mezi Johannesburgem, Kapským Městem, Durbanem, East Londonem, George a Port Elizabeth.

Doprava z letiště

Dopravu z letiště v Kapském Městě do centra poskytují taxi nebo několik soukromých dopravců, nabízejících shuttle dopravu. Linka A01 autobusů MyCiTi (www.myciti.org.za) jezdí z letiště do centra přibližně každou půlhodinu od brzkého rána do pozdního večera. Stanice autobusu se nachází před centrálním terminálem a jízdné stojí 87-96 ZAR v závislosti na dopravní špičce.

Z letiště v Johannesburgu jezdí do městských čtvrtí Sandton a Marlboro linka vlaku Gautrain (www.gautrain.co.za). Vlaky jezdí z letiště od 4:50 do 21:20 v intervalu 10-20 minut. Jízdné se platí prostřednictvím karty Gautrain, kterou si můžete koupit na kterékoliv stanici za 16 ZAR, s minimálním kreditem 25 ZAR. Jízdné z letiště do Sandtonu stojí 151 ZAR. 

Spolehlivé taxi z letiště vám pomohou zprostředkovat u informačního stánku Airports Company South Africa v letištním terminálu.

Autobusová

Komfortní dálkovou autobusovou dopravu po celé zemi poskytují především společnosti Intercape, Greyhound a Translux.

Intercape (www.intercape.co.za) nabízí poměrně širokou síť linek po celé Jihoafrické republice i do okolních zemích, na kterých jezdí moderní autobusy Sleepliner (více komfortu pro spaní) nebo Mainliner. Jízdenky se prodávají ve třech třídách a lze je rezervovat online na stránkách dopravce. Rozsáhlá síť meziměstských linek společnosti Greyhound (www.greyhound.co.za) pokrývá většinu velkých měst v zemi a také v Zimbabwe a Mozambiku. Desítky měst po celé Jihoafrické republice pokrývají také linky společnosti Translux (www.res.prasa.com/translux/booking/).

Zajímavou alternativu cestování autobusem po zemi nabízí tzv. Baz Bus (www.bazbus.com), baťůžkářský „hop-on hop-off“ bus za ne příliš baťůžkářské ceny. Tyto autobusy jezdí přes hlavní turistické oblasti, z Kapského Města podél pobřeží přes Garden Route, Wild Coast do Durbanu a odtud dále do vnitrozemí až do Johannesburgu. Na výběr je buď pas na určité období, během kterého můžete libovolně cestovat po dané trase všemi směry (7 denní pas za 2.600 ZAR, 14 denní pas za 4.100 ZAR nebo 21 denní pas za 5.100 ZAR) nebo hop-on hop-off pas, který není časově omezen, ale můžete s ním cestovat pouze jedním směrem (Kapské Město-Johannesburg, 5.400 ZAR). Výhodou je, že vás autobus může zavézt až k vybranému hostelu, se kterým dopravce spolupracuje, na druhou stranu má Baz Bus i řadu nevýhod, jako je malá frekvence spojení (zejména na trase z Port Elizabeth do Durbanu a z Durbanu do Johannesburgu jezdí autobusy jen 4x týdně) nebo nevýhodné odpolední či večerní odjezdy či možnost cestování jen jedním směrem na jízdenku „hop-on hop-off“. Jízdenky navíc nejsou úplně levné, a tak zvažte, jestli se vám nevyplatí pronajmout si vlastní auto, obzvláště pokud cestujete ve více lidech.

Městskou dopravu po regionu Kapského Města zajišťují autobusy MyCiTi (www.myciti.org.za). Jízdné se platí pomocí jednorázové karty za 30 ZAR nebo 100 ZAR či karty Myconnect Card, kterou koupíte za 35 ZAR u stánků MyCiTi nebo u smluvních prodejců a můžete jí dobíjet. Výše jízdného závisí na ujeté vzdálenosti a denní době (ve špičce je jízdné vyšší) a pohybuje se od 9.10 do 39.40 ZAR.

Vlaková

Běžnou železniční dopravu po Jihoafrické republice reprezentují především vlaky Shosholoza Meyl (www.shosholozameyl.co.za), které nabízí poměrně spolehlivý a hlavně bezpečný způsob cestování vlakem na dlouhé vzdálenosti. O bezpečnost se stará personál vlaku, kromě toho lze každé kupé bezpečně uzavřít. Vlaky spojují hlavní města včetně Kapského Města, Johannesburgu, Durbanu, Port Elizabeth, East Londonu a Pretorie a cestující si mohou vybrat mezi levnější ekonomickou třídou (pouze k sezení) a o něco dražší turistickou třídou s lehátkovou úpravou. Cesta vlakem z Kapského Města do Johannesburgu trvá 27 hodin a za jednosměrný lístek v turistické třídě zaplatíte od 650 do 690 ZAR.

Jízdenky je vhodné rezervovat s předstihem (obzvláště na nejpopulárnějších trasách) na stránce Shosholoza Meyl, telefonicky nebo s příplatkem na stránce www.southafricanrailways.co.za. Vlaky Shosholoza Meyl provozuje divize Passenger Rail Authority of South Africa (PRASA), která poskytuje i dražší alternativu cestování vlakem Premier Classe (www.premierclasse.co.za) na lince Johannesburg-Kapské Město-Johannesburg a Johannesburg-Durban-Johannesburg (pouze jednou týdně).

Několik luxusních vlaků pro movitější klientelu nabízí nevšední zážitek z jízdy po jihoafrické krajině v přepychových kupé a prvotřídním servisem. K těmto společnostem patří například Blue Train (www.bluetrain.co.za), jehož soupravy jezdí na lince z Kapského Města do Pretorie (27 hodin, 1.600 km, jízdenky od 15.500 ZAR) nebo Rovos Rail (www.rovos.com) poskytující luxusní železniční dopravu po Jihoafrické republice a mezi Jihoafrickou republikou a některými dalšími africkými zeměmi.

Železniční dopravu z mezinárodního letiště v Johannesburgu do města a mezi Johannesburgem a Pretorií zajišťují vlaky Gautrain (www.gautrain.co.za). Trasy vedou z mezinárodního letiště O.R.Tambo do čtvrtí Sandston a Marlboro, z Rhodesfield do Marlboro a Sandston (východo-západní linka) a z Park přes Rosebank, Sandton, Midrand, Centurion dále do Pretoria Central a Hatfield (severo-jižní linka). Jízdné se platí prostřednictvím Gautrain Card, kterou si můžete koupit na kterékoliv stanici Gautrainu. Stejná společnost provozuje více než 20 autobusových linek Gautrain, které dopravují pasažéry z různých částí města ke stanicím vlaků.

Příměstské vlaky v okolí Kapského Města (www.capetowntrains.freeblog.site) a Johannesburgu nemají dobrou pověst, neboť se často stávají terčem zlodějů. V Kapském Městě na druhou stranu představují dobrý způsob, jak se dostat z centra města například do Simon’s Townu nebo do vinařského města Stellenbosch. Pokud možno, v těchto vlacích cestujte nejlepší třídou, neseďte sami a vyberte si raději kupé s dalšími cestujícími a cestujte pouze ve dne.

Autem

Jihoafrická republika disponuje širokou sítí silnic, z nichž mnohé patří k nejkrásnějším scénickým cestám světa. V zemi je možné si poměrně levně půjčit auto, což je s ohledem na ne vždy dostačující veřejnou dopravu skvělý způsob, jak procestovat zemi.

Míra nehodovosti je v Jihoafrické republice vysoká, proto jezděte defenzivně a opatrně. Mnoho řidičů nerespektuje dopravní pravidla a řídí nebezpečně. Je třeba dávat pozor na osoby a divoká zvířata pohybující se po silnicích a jízdu v noci omezit na minimum.

V Jihoafrické republice se jezdí vlevo. Maximální rychlost ve městech je omezena na 60 km/h, na vedlejších silnicích mimo města smíte jet nejvýše 100 km/h a na dálnicích 120 km/h. Povolená hranice alkoholu v krvi je 0.5 promile, za překročení tohoto limitu hrozí vysoké tresty. Litr benzínu stojí (březen 2018) zhruba 14 ZAR, litr nafty pak cca 12.50 ZAR. Palivo vám u čerpacích stanic (kterým se v Jihoafrické republice říká „garages“) natankuje obsluha stanice.  Během jízdy musíte být připoutáni a je zakázáno telefonovat. Množství křižovatek je řešeno systémem čtyř stopek, kde platí pravidlo, že přednost má ten, kdo na křižovatku přijede jako první. Informace o stavu silnic, cenách paliva, cenách za mýto, kalkulátor vzdáleností a spoustu dalších užitečných informací najdete na stránce Jihoafrické automobilové asociace www.aa.co.za. Jelikož český národní řidičský průkaz není v angličtině, doporučuje se si před cestou vyřídit mezinárodní řidičský průkaz. Na některých silnicích se platí mýto, které se platí především hotově. V provincii Gauteng bylo zavedeno elektronické mýto e-toll (www.sanral.co.za) a pokud jste si půjčili auto zde, bude váš vůz pravděpodobně vybaven krabičkou, kde se se mýtné započítává automaticky a vy pak celkovou částku doplatíte při vrácení auta. Přehled s cenami mýtného najdete na této stránce.

Půjčení auta vyjde levně, obzvláště pokud cestujete ve více lidech a můžete si náklady rozdělit mezi sebe. Za malé auto zaplatíte v průměru jen asi 250-300 ZAR za den. Na rozdíl od jiných zemí je v Jihoafrické republice levnější i tzv. relokační poplatek, tedy poplatek, který platíte za vrácení auta na jiném místě, než kde jste si ho půjčovali. Některé půjčovny umožňují i vjezd do okolních zemí, Svazijska, Lesotha, Botswany, Namibie, Mozambiku apod., každopádně je třeba o vašem plánu půjčovnu předem informovat, aby vám připravila potřebné dokumenty. Například Hertz umožňuje autem půjčeným v Jižní Africe navštívit Botswanu, Lesotho, Mozambik, Namibii, Svazijsko a Zimbabwe. Za návštěvu kterékoliv z těchto zemí zaplatíte poplatek 1614 ZAR a půjčovna vám také musí vystavit povolení (Overborder Letter od Authority), o které je nutné zažádat alespoň 48 hodin před vyzvednutím vozidla. Na hranicích se občas platí další poplatky, například za přejezd hranice do Namibie se mimo jiné platí silniční taxa 180 NAD, kterou platí auta registrovaná mimo Namibii, pro vjezd do Svazijska se platí silniční taxa 50 ZAR, kterou platí auta registrovaná mimo Svazijsko.

Minibus taxi

To, co se v Jižní a Latinské Americe nazývá colectivo, se v Jihoafrické republice jmenuje minibus taxi nebo combi. Princip zůstává všude stejný, malé bílé mikrobusy jsou populární a levnou variantou dopravy ve městech a na kratších vzdálenostech mezi městy. Minibus taxi se nejčastěji soustřeďují poblíž veřejně frekventovaných míst, jako jsou nádraží, náměstí, tržiště a jezdí na předem daných trasách. Minibusy zpravidla odjíždějí až v momentě, kdy jsou plně obsazené, což může někdy trvat delší dobu. Nečekejte přehnaný komfort, auta, která slouží jako minibus taxi, jsou často stará, neudržovaná a uvnitř se tísní nadlimitní počet pasažérů. I když představují o něco větší bezpečnostní riziko než ostatní druhy dopravy, v minibusech máte jedinečnou příležitost blíže se setkat s místními lidmi.

UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele