logo

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
DOPRAVA
UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Hlavní aktivity

Surfing

ZOBRAZIT MAPU MÍST

Pobřeží Jihoafrické republiky je jedním z nejlepších míst pro surfování na světě. Mezi nejpopulárnější místa v zemi patří Jeffrey’s Bay (zkráceně J-Bay), kam míří nováčci i zkušení surfaři. Každoročně v červenci se zde také konají mezinárodní surfařské závody. Dobrým místem je také Muizenberg a další pláže kolem Kapského poloostrova i několik spotů v okolí Durbanu.

Pozorování velryb

ZOBRAZIT MAPU MÍST

V pobřežních vodách kolem Jihoafrické republiky se pravidelně vyskytuje několik desítek druhů velryb a delfínů, jako jsou velryby jižní nebo keporkaci, které z této země dělají jedno z nejlepších míst pro pozorování velryb na světě. Nejlepším obdobím pro pozorování velryb je červen až listopad, kdy je možné velryby pozorovat i z útesů a pláží nebo si u některé z agentur zaplatit lodní exkurzi. Ačkoli je možné velryby spatřit z mnoha míst podél celého pobřeží, vyhlášeným místem je pobřeží mezi Mysem dobré naděje a Mysem Agulhas (Střelkovým mysem) s příznačným názvem „Whale coast“ (Pobřeží velryb) a zejména pak město Hermanus, považované za nejlepší místo světa pro pozorování velryb ze břehu. Mimochodem, každé září se ve městě koná velký Velrybí festival.

Potápění

ZOBRAZIT MAPU MÍST

Potápění a případně šnorchlování je příjemnější na východním pobřeží Jihoafrické republiky, kudy proudí směrem k jihu Mozambický proud, přinášející teplé tropické vody Indického oceánu. Díky nim je například možné potápět se v Sodwana Bay kolem nejjižněji položeného korálového útesu na světě. Jedno z nejlepších míst na světě pro pozorování žraloků písečných je Aliwal Shoal v provincii KwaZulu-Natal, skalnatý útes hojně navštěvovaný i dalšími druhy žraloků, rejnoky nebo delfíny. Mossel Bay je pro změnu známý výskytem žraloků bílých. Na dně kolem pobřeží Jižní Afriky se nachází množství vraků lodí, z nichž některé, jako například SAS Transvaal, SATS General Botha, MV Aster nebo MFV Princess Elizabeth, jsou vyhledávanými potápěčskými lokalitami. V Port Elizabeth můžete šnorchlovat nebo se potápět na útesu Devil’s Reef, který se nachází jen sto metrů od břehu.

V Jižní Africe je mezi turisty velmi populární také klecové potápění se žraloky bílými. Tento nevšední adrenalinový zážitek si můžete dopřát například v Hermanusu nebo Gansbaai za 1.850 ZAR (www.sharkcagediving.co.za).

Šnorchlovat či potápět se mezi desítkami lachtanů jihoafrických můžete v rámci organizovaného výletu na Duiker Island, který se nachází na Atlantické straně Kapského poloostrova. Tento jedinečný zážitek si můžete dopřát v letním období se společností Animal Ocean (www.animalocean.co.za).

Adrenalin

ZOBRAZIT MAPU MÍST

Jihoafrická republika je přímo rájem extrémních sportů, za kterými sem míří vyznavači adrenalinu z celého světa. V zemi se nachází třetí nejvyšší komerční bungee jump světa. Měří 216 metrů a můžete si jej skočit z mostu Bloukrans, nacházejícího se mezi provinciemi Západní a Východní Kapsko. Více informací najdete na stránce provozovatele Face adrenalin (www.faceadrenalin.com). Stejná společnost provozuje další bungee na nižším Gouritz River Bridge v Západním Kapsku. Na fotbalovém stadionu v Durbanu můžete absolvovat 60 metrů vysoký seskok mezi rameny obří houpačky, zapsaný v Guinnessově knize rekordů jako nejvyšší seskok tohoto typu na světě. Více informací poskytne stránka provozovatele www.bigrush.co.za. V Sowetu u Johannesburgu můžete navštívit Orlando Towers (www.orlandotowers.co.za), kteří vás vezmou na seskok z plošiny, natažené mezi dvěma chladícími věžemi bývalé elektrárny. Adrenalinové vyžití nabízí řada dalších společností, jako Bungee Mogale (www.bungeemogale.co.za), Downhill Adventures (www.downhilladventures.com) nebo Cape Xtreme (www.capextreme.com).

Parašutismus je v Jihoafrické republice oblíbenou a hojně rozšířenou zábavou a parašutistické kluby jsou roztroušené po celé zemi. Zájemci o seskok najdou další informace na stránce národní asociace www.para.co.za.

Pozorování zvířat

ZOBRAZIT MAPU MÍST

Množství divokých zvířat, kterých je Jihoafrická republika domovem, je jedním z hlavních důvodů, proč se na jih kontinentu vydat. Můžete zde spatřit mnoho zástupců africké fauny, včetně tzv. velké pětky, tedy buvola, slona, nosorožce, lva a leoparda. Za zvířaty se můžete vypravit především do desítek národních parků a rezervací, z nichž je část spravovaná státem a část je soukromými rezervacemi. Vybírat můžete také mezi exkurzemi s průvodcem nebo safari variantou, kdy po rezervaci jezdíte vlastním autem. Pokud plánujete návštěvu více národních parků a rezervací na více dnů, možná se vám vyplatí tzv. Wild Card (www.sanparks.org/wild), která opravňuje k neomezenému vstupu do více než 80 parků a rezervací po celé Jižní Africe po dobu jednoho roku. Tento roční pass se prodává pro jednotlivce (2.450 ZAR), pro dvojice (3.830 ZAR) nebo rodinu (4.585 ZAR). Uvážíte-li, že průměrná cena vstupu do parku pro dospělou osobu na den je zhruba 200 ZAR (i když za vstup do Addo Elephant parku dáte 275 ZAR a do Krugerova národního parku 331 ZAR), vyplatí se pass koupit pro návštěvu od zhruba 9 dnů výše.

Mohlo by se hodit:

Pěší turistika

ZOBRAZIT MAPU MÍST

Jihoafrická republika je přímo rájem pro milovníky pěší turistiky. Příjemné klima a rozmanitá krajina přímo vybízejí k obutí pohorek a absolvování alespoň krátkého výletu. Na výběr je celá řada různě fyzicky i časově náročných treků, mezi ty nejlepší patří:

  • Otter Trail, jeden z nejpopulárnějších treků Jihoafrické republiky vede podél pobřeží národního parku Tsitsikamma, krásnou krajinou svěžích lesů, rozeklaného pobřeží a vodopádů. Trek měří 45 km a jeho zdolání zabere 5 dnů. Rezervace treku je nutná až rok předem.
  • Rhebok Trail, dvoudenní trek (cca 30 km) národním parkem Golden Gate Highlands v provincii Free State, během něhož můžete spatřit zebry, antilopy, gazely a další zvířata. 
  • Výlet na vrchol Sentinnel (Drakensberg), 12 km dlouhý trek (tam i zpět) na vrchol hory Sentinnel vás odmění dechberoucími výhledy na panorama Dračích hor.
  • Tsitsikamma Trail, trek mezi národním parkem Tsitsikamma a Nature’s Valley měří 60 km a zabere 6 dnů, je však možné absolvovat jen jeho část.
  • Kingfisher Trail, několik různě dlouhých treků (od 2 do 4 hodin) vede pobřežní krajinou národního parku Wilderness.
  • De Hoop Trail, scénický trek podél pobřeží přírodní rezervace De Hoop.

Další možnosti treků nabízí třeba kaňon řeky Blyde (Blyde River Canyon), několik organizovaných pěších trailů divočinou nabízí Krugerův národní park a spousta dalších národních parků a přírodních rezervací.

Cyklistika

ZOBRAZIT MAPU MÍST

Skvělé terény pro horská kola najdete v horách a v oblastech vinic kolem Kapského Města či v národním parku De Hoop, poblíž města Swellendam. Několik okružních tras vede po Harkerville Forest, nedaleko něhož se nachází cyklotrasy Homtini a především Petrus se Brand, mnohými považovaný za nejlepší single track Jihoafrické republiky. Další cyklostezky se nachází v okolí Port Elizabeth, v regionu Dračích hor v provincii KwaZulu-Natal nebo v Pietermaritzburgu, kde se konají i velké závody s mezinárodní účastí. Seznam cyklostezek najdete také na adrese www.mtbroutes.co.za.

Další aktivity

Rafting
ZOBRAZIT MAPU MÍST

Rafting je možné provozovat na řece Tugela v provincii KwaZulu-Natal nebo na řece Orange River. Nejlepší podmínky pro rafting panují v době jihoafrického léta, kdy je v řekách dostatek vody. Výpravu na raftech po Orange River můžete rezervovat například na www.felixunite.com.  

navrhnout změnu
Lezení po skalách
ZOBRAZIT MAPU MÍST

Vhodný terén pro lezení po skalách nabízí především Stolová hora v Kapském Městě a oblasti Cederberg a Drakensberg. Množství dalších informací najdete na stránce www.climbing.co.za.

navrhnout změnu
Plavba na kajaku
ZOBRAZIT MAPU MÍST

Působivé pobřeží Jihoafrické republiky s útesy, zátokami a malebnými plážemi a možnosti pozorování tučňáků, tuleňů, delfínů nebo velryb jsou dostatečnými lákadly pro půjčení kajaku nebo kánoe a absolvování byť jen krátké vyjížďky za těmito přírodními atrakcemi. Populárními oblastmi jsou zejména okolí Kapského Města a pobřeží kolem Garden Route. Pozor jen na rozmary počasí a možný výskyt žraloků. Další informace najdete na stránce www.seakayak.co.za nebo www.kayakcapetown.co.za.   

navrhnout změnu
Pro děti
ZOBRAZIT MAPU MÍST navrhnout změnu

Nejlepší nabídky pro cestovatele