logo

Doporučené plány cesty

Indie - zlatý trojúhelník a tygří safari (10 dní)
Hrobka Itimád-ud-daula, Tádž Mahal, Džajpur, Dillí, Fatehpur Sikrí, Národní park Ranthambore, Pevnost Ágra
Indie - západní Himaláj (13 dní)
Haridvár, Dillí, Dharamsala, Šimla, Amritsar, Rišikéš
Severní Indie - západní okruh (21 dní)
Hrobka Itimád-ud-daula, Džódpur, Tádž Mahal, Džajpur, Puškar, Bikaner, Dillí, Fatehpur Sikrí, Udajpur, Studna Čand Baori, Džaisalmér, Pevnost Ágra
Severní Indie - východní okruh (12 dní)
Hrobka Itimád-ud-daula, Tádž Mahal, Órčha, Gválijar, Dillí, Váránasí, Chrámy v Khadžuráhu, Pevnost Ágra

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
Turistická víza
Ano
Povinná očkování Za předpokladu, že máte standardní základní očkování například proti tetanu, dětské obrně, spalničkám, příušnicím apod.
Ne
Další nemoci
Doporučené léky
Ercefuryl
Min. náklady na den Odhadované náklady na osobu a den při nízkonákladovém stylu cestování, tzn. spaní v hostelech, stravování u pouličních stánků, používání lokální dopravy apod. Nezohledňuje náklady na cestu do destinace nebo víza.
400 - 600 Kč
Turistická sezóna
listopad-březen, duben-září (v horách na severu Indie)
Proč cestovat právě sem
velmi levná země
tisíce chrámů, paláců a dalších památek
úžasná příroda, národní parky s divokými zvířaty
rozmanitá kultura, barevné festivaly a oslavy
gastronomie
jóga a ajurvéda
Proč se zemi vyhnout
nižší hygienický standard
podvody na turistech
korupce

Počasí

Průměrná denní teplota Deštivé dny Průměrná teplota moře
Dillí
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
14 ° 17 ° 23 ° 29 ° 33 ° 33 ° 31 ° 30 ° 29 ° 26 ° 20 ° 16 °
2 3 2 1 3 5 12 13 7 2 1 1
Bombaj
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
24 ° 25 ° 27 ° 29 ° 30 ° 30 ° 28 ° 27 ° 27 ° 28 ° 27 ° 25 °
1 0 0 0 2 16 25 22 12 4 1 1
Čennaí
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
25 ° 27 ° 29 ° 31 ° 33 ° 32 ° 31 ° 30 ° 30 ° 27 ° 27 ° 25 °
2 1 1 1 2 3 6 7 7 10 10 8
Kalkata
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
20 ° 24 ° 28 ° 30 ° 31 ° 30 ° 29 ° 29 ° 29 ° 28 ° 25 ° 21 °
1 2 3 4 7 12 15 14 12 8 3 1

Indie - jedinečný subkontinent plný barev a kontrastů

Možná žádná jiná země na naší planetě není tak vzrušující a inspirující, jako je Indie. Jedna z kolébek civilizace s velmi bohatou historií byla místem zrodu několika náboženství, která dodnes ovlivňují každodenní životy milionů lidí po celé světě. Po tisíciletí se na indickém subkontinentu střídaly mocné říše, než Indii objevili Portugalci, Holanďané a konečně Britové, pod jejichž vlivem Indie setrvala až do vyhlášení nezávislosti v roce 1947.

Indie je rozdělena na 28 států a 8 svazových teritorií, včetně území hlavního města Dillí. Indie uznává 23 oficiálních jazyků, setkáte se tu ale s více než 1.500 dialekty, což jen potvrzuje, jak demograficky rozmanitá Indie je. A nejen demograficky. Rozlohou sedmá největší země světa nabízí vše, na co si jen vzpomenete, od sněhem pokrytých vrcholků Himalájí, přes pouště v Rádžasthánu až po tropické lesy a exotické pláže. Nesmírné je také kulturní bohatství Indie, kde během tisícileté historie vyrostlo množství úchvatných chrámů, mešit, pevností a dalších monumentálních staveb.

Druhá nejlidnatější země světa je neuvěřitelně pestrá, barevná, živelná a bezprostřední a také země s velkými kontrasty a extrémy, což jsou dohromady všechno důvody, proč je pro návštěvníky ze západu tak zajímavá a lákavá. Takřka kamkoliv se hnete, odehraje se doslova útok na všechny vaše smysly. Hned za branou letiště vás pohltí ulice, kde vládne chaos a kakofonie nejrůznějších zvuků, od troubení aut po pokřikování majitelů rikš. Oči vám budou přecházet z barevné záplavy pestrých sárí, stánků s kořením nebo zdobených chrámů a vůně kadidla, koření, jídel z pouličních stánků, ale i lidských exkrementů se vám do paměti vryje možná do konce života. Indie jsou také bizarní náboženské rituály a šokující kulturní zvyklosti, které dokáže mozek průměrného Evropana jen těžko vstřebat a pochopit.

Prozkoumejte tohoto průvodce i mapu míst. Najdete zde nejdůležitější informace a tipy pro cestování po Indii i nejzajímavější místa, která stojí za to vidět!

Co potřebujete vědět, než vyrazíte

Víza, vstup do země a cestovní dokumenty

Víza do Indie

Pro turistickou návštěvu Indie potřebují Češi i Slováci víza, která je nutné si obstarat ještě před odletem do Indie, buď online nebo na indické ambasádě. Na letišti ani na pozemních přechodech víza do Indie nedostanete. Upozorňujeme, že politika vydávání víz se ze strany indických úřadů neustále mění, proto si podmínky pro udělení víza ještě ověřte.

Online: žádost o elektronická víza (tzv. e-visa) lze podat na této adrese, a to ne později než 4 dny a ne dříve než 30 dnů před příjezdem do země. O víza žádejte pouze na uvedené adrese a ne přes jiné stránky, které jsou buď podvodné nebo si za vyřízení víza účtují nehorázné poplatky. E-visa mají několik subkategorií, nicméně pro účely turistiky jsou vydávána víza:

  • Na 30 dnů: platná 30 dnů od data prvního vstupu na území Indie, celkem jsou povolené dva vstupy.
  • Na rok: platnost víza je 365 dnů od data udělení víza, nikoli příletu do Indie. Vízum umožňuje držiteli opakovaný vstup do země, žádný z pobytů však nesmí přesáhnout 90 dnů (u občanů USA, V. Británie, Kanady a Japonska 180 dnů).
  • Na 5 let: platnost víza je 5 let od data udělení víza, nikoli příletu do Indie. Vízum umožňuje držiteli opakovaný vstup do země, žádný z pobytů však nesmí přesáhnout 90 dnů (u občanů USA, V. Británie, Kanady a Japonska 180 dnů).

V žádosti o udělení víza je třeba odpovědět na základní otázky, mimo jiné přes které letiště či přístav budete do Indie vstupovat, kde pravděpodobně budete Indii opouštět, které země jste navštívili během posledních 10 let nebo která místa v Indii plánujete navštívit. V sekci "Reference name in India" zadejte jednoduše adresu prvního ubytování. K vyplněnému formuláři je třeba nahrát fotografii s bílým pozadím o velikosti 5 x 5 cm ve formátu JPEG a velikosti mezi 10 KB a 1 MB a dále datovou stránku z pasu ve formátu PDF a velikosti mezi 10 KB a 300 KB. Pokud budou k žádosti připojeny nevyhovující dokumenty, vízum může být zamítnuto.

Ceny za e-vízum závisí na národnosti žadatele a také na turistické sezóně. Většina občanů zemí EU a tedy i Češi a Slováci platí:

  • za 30 denní turistické vízum pro cesty od dubna do června: 10 USD
  • za 30 denní turistické vízum pro cesty od července do března: 25 USD
  • za roční turistické e-vízum: 40 USD
  • za pětileté turistické e-vízum: 80 USD

Vízum musí být zaplaceno nejméně 4 dny před plánovaným příjezdem do Indie a platí se výhradně platební kartou, přičemž k ceně víza se připočítává ještě bankovní poplatek ve výši 2.5% z ceny víza. Vízum obdržíte emailem obvykle do druhého dne, i když na udělení víza má úřad 72 hodin. Pokud vám vízum nepřišlo, zkontrolujte si schránku se spamem, kam může email spadnout. Před cestou si raději ještě jednou na stránce www.indianvisaonline.gov ověřte, že vám bylo uděleno (granted) a vízum si vytiskněte, budete jej předkládat při imigrační kontrole.

Udělená víza nelze prodloužit a nelze je změnit na jiný typ víza. Na toto vízum lze do země vstoupit pouze přes některé z následujících 28 mezinárodních letišť:

  • Ahmedábád
  • Amritsar
  • Bagdogra
  • Bengalúru
  • Bhubanešvár
  • Bombaj
  • Calicut
  • Coimbatore
  • Čandigarh
  • Čennai
  • Dillí
  • Džajpur
  • Gaya
  • Goa
  • Guwahati
  • Haidarábád
  • Kalkata
  • Kočin
  • Lucknow
  • Madurai
  • Mangalore
  • Nagpur
  • Port Blair
  • Pune
  • Thiruvananthapuram
  • Trichy
  • Váránasí
  • Visakhapatnam

nebo 5 vybraných námořních přístavů:

  • Bombaj
  • Čennai
  • Kočin
  • Mormugao
  • Mangalore

Zemi pak můžete opustit na kterémkoliv hraničním přechodu.

Na ambasádě: pokud nesplňujete podmínky pro udělení elektronického víza nebo pokud potřebujete v Indii strávit déle než 90 dnů, lze o víza zažádat také klasickým způsobem na zastupitelském úřadě Indie (pro občany ČR Velvyslanectví Indie v Praze). Na velvyslanectví je třeba osobně doručit vyplněnou, vytištěnou a podepsanou žádost, která je k dispozici na stránce www.indianvisaonline.gov.in. Abyste nevyplňovali žádost o e-víza, je třeba kliknout na odkaz "Regular Visa Application" a v menu "Indian Mission" pak vyberte Czech-Prague. Součástí formuláře je vaše fotka, kterou budete muset nahrát. K vytištěné žádosti přiložíte fotografii formátu 5x5 cm (stejnou jakou jste nahráli do systému), žádost je třeba podepsat, jednou pod fotkou a podruhé na konci druhé stránky. Na velvyslanectví se pak vydejte s platným pasem a dále výpisem z účtu žadatele a rezervací zpáteční letenky z Indie. Na ambasádu je nutné se dostavit osobně, protože každý žadatel musí poskytnout biometrické údaje. Vyřízení žádosti o vízum trvá minimálně 7 dnů. Turistické vízum, platné rok, s délkou pobytu maximálně šest měsíců stojí 2.280 Kč, vízum platné 1-5 let 4.560 Kč. Částka za vízum se platí pouze v hotovosti a mějte ji připravenou přesně. Vízum je platné od data jeho udělení, nikoliv od data vstupu na území Indie. Žádosti o vízum na ambasádě se podávají ve všední dny od 9:30 do 12:00 hodin, víza se pak vydávají od pondělí do pátku (mimo indické svátky) mezi 16. a 17. hodinou.

Návštěva území se speciálním ochranným statutem

Ne se všemi svými sousedy vychází Indie bezproblémově. Dlouhodobým rivalem Indie je Pákistán, napjatá situace a občasné vojenské konflikty propukají v pohraničním pásmu s Čínou (Tibetem). Hranice s Pákistánem i Čínou je na mnoha místech nevyjasněná a určité příhraniční oblasti si nárokují obě země. Na turisty, kteří cestují po území v blízkosti hranice s Pákistánem nebo Čínou, se proto vztahuje řada omezení a návštěva těchto oblastí je možná pouze s určitým povolením nebo registrací. Daná omezení platí pro návštěvu států Manípur, Mizóram, Nágáland, Arunáčalpradéš, Himáčalpradéš, Džammú a Kašmír, Sikkim, Uttarákhand nebo teritorium Ladak, turisté mají také omezený vstup do hraničního pásma mezi Rádžasthánem a Pákistánem a na vybrané ostrovy v rámci Andamanského a Nikobarského souostroví. Informace o potřebných povoleních, chráněných zónách apod. se často mění, proto si před cestou ověřte aktuální platnost nařízení. Potřebné informace najdete například na stránce Ministerstva vnitra Indie nebo turistických stránkách jednotlivých indických států.

  • Stát Manípur: cizinci se musí registrovat na úřadě CID (Criminal Investigation Department) v hlavním městě Imphal, s registrací vám eventuálně pomůže hotel, kde jste ubytování. Registraci lze také provést na letišti Bir Tikendrajit v Imphalu nebo na silničním přechodu Mao Gate mezi státy Manípur a Nágáland.
  • Stát Mizóram: cizinci se musí registrovat nejpozději 24 hodin po příjezdu na příslušném policejním oddělení (Superintendent of Police CID (SB)) ve městě Aizawl.
  • Stát Nágáland: cizinci se musí registrovat nejpozději 24 hodin po příjezdu na příslušném úřadě pro registraci cizinců.
  • Stát Arunáčalpradéš: celý stát, sousedící s Tibetem, je chráněným územím, pro jehož návštěvu potřebují cizinci povolení PAP (Protected Area Permit). Povolení stojí 50 USD na osobu. Turisté v počtu dva a více lidí mohou získat povolení PAP na 30 dnů. Povolení získáte nejlépe přes cestovní agenturu nebo na Ministerstvu vnitra Indie v Dillí (F-1, Lok Nayak Bhawan, Khan Market, New Delhi 110 001), u vyslance vlády státu Arunáčalpradéš v Dillí, na turistickém sekretariátu nebo zástupce státu Arunáčalpradéš v Itánagaru. Míříte-li do Arunáčalpradéše po zemi, můžete se zastavit v sídle úřadu zástupce místního komisaře (Deputy Resident Commissioner Office) ve městě Guváhátí v sousedním státě Ásám, kde vyplníte formulář a zaplatíte poplatek v rupiích, rovnající se částce 50 USD.    
  • Stát Himáčalpradéš: ačkoliv lze většinu území státu navštívit bez povolení, do oblastí v blízkosti hranice s Tibetem (Kinnaur, Lahul, Spiti) potřebují turisté z ciziny povolení PAP. Povolení je možné vyřídit v Šimle, Rampuru, Kaze nebo třeba Manali, budete potřebovat kopii pasu, víza, tři fotografie pasového formátu a itinerář cesty.
  • Teritorium Ladak: do určitých oblastí tohoto horského regionu potřebují turisté z ciziny povolení PAP (Protected Area Permit), které lze za poplatek vyřídit v turistickém centru ve městě Léh (vezměte si s sebou fotografie pasového formátu) nebo online na stránce www.lahdclehpermit.in. K oblastem s omezeným vstupem patří například Nubra Valley, Pangong Lake, Tso Moriri Lake, Turtuk nebo Aryan Valley a další, naopak povolení není potřeba pro cesty po Manali Leh Highway, Srinagar Leh Highway a Zanskar Valley.
  • Stát Sikkim: pro návštěvu státu Sikkim potřebují cizinci povolení RAP (Restricted Area Permit), které lze získat zdarma na hraničních přechodech Rangpo nebo Melli, na letišti Pakyong u Gangtoku, v Sikkim tourist information v Siliguri, na turistických pobočkách státu Sikkim v Dillí nebo Kalkatě či na registračním úřadě v Dárdžilingu. Povolení lze vyřídit i online na této stránce. Permit se obvykle vydává na 15 dní, může být ale prodlouženo o dalších 30 dnů na registračním úřadě pro cizince v Tadongu (Gangtok). Do některých oblastí státu, ležících na severu a ve středu státu Sikkim, jako je například Tsomgo Lake, Nathula, Yumthang Valley, Gurudongmar Lake, Dzongri a jiné je potřeba další povolení PAP (Protected Area Permit), které vám vydá oprávněný tour operátor. Do některých oblastí nesmí cizinci vůbec.
  • Stát Uttarákhand: určité oblasti státu, přiléhající k hranici s Tibetem (část národního parku Nanda Devi, Niti Ghati, Kalinidi Khal nebo oblast ledovce Milam), je možné navštívit pouze s povolením PAP.

Mohlo by se hodit:

Cestovní doklady

K návštěvě Indie budete potřebovat cestovní pas s minimálně dvěma volnými stránkami, platný ještě alespoň 6 měsíců od plánovaného data příjezdu do Indie.

Vstup do země

Při příjezdu do země se vyplňuje příletová karta a v případě, že máte něco k proclení, tak i celní deklarace. Imigrační úředníci mohou chtít také vidět zpáteční nebo navazující letenku z Indie a prokázat dostatečné množství finančních prostředků na pokrytí pobytu v zemi. Alespoň na první noc je dobré mít rezervované ubytování, jehož adresu budete vyplňovat ve formuláři.

Hraniční přechody

Indie hraničí s Pákistánem, Čínou (Tibetem), Nepálem, Bhútánem, Myanmarem a Bangladéšem. Nezapomeňte na to, že po zemi nelze do Indie vstoupit s e-vízem.

  • Indie a Pákistán nejsou zrovna spřátelenými sousedy, takže průchodnost hranic dost závisí na aktuální situaci mezi oběma státy. Problém bývá také s tím, že některé linky veřejné dopravy jsou určeny jen pro občany Indie nebo Pákistánu. K hlavním přechodům, které mohou využívat i cizinci, patří přechod Attari / Wagah, ležící na spojnici mezi pákistánským městem Láhaur a indickým Amritsarem. Přechod je populární i mezi cestovateli, a to především kvůli "divadelním ceremoniálům" indických a pákistánských vojáků. Kromě nevšedního zážitku vás pravděpodobně neminou ani byrokratické průtahy. Přijeďte včas, protože celníci přestávají odbavovat cestující už zhruba v 15:30, v závislosti na ročním období. Vojenský ceremoniál začíná v 17:15 v létě a 16:15 v zimním období. Při cestě z Indie se raději zbavte všech indických rupií, jinak vám je na pákistánské straně zabaví celníci. Z Amritsaru se na hranici dostanete buď taxíkem nebo autobusem (35 INR), který vás odveze do nejbližšího města Attari, odkud budete muset jet rikšou za přibližně 30 INR.
  • Indie a Čína mezi sebou vedou dlouholetý spor o hranici a příhraniční území v Himálaji, který sice skončil příměřím, nicméně ke sporům a konfliktním situacím dochází i nadále. Mezi oběma státy nelze přímo cestovat i z toho důvodu, že hranice je na mnoha místech sporná a její linie zůstává nevyjasněna. Z Indie do Číny nebo naopak se dostanete přes území Nepálu.
  • Hraniční přechody mezi Indiíí a Nepálem běžně využívá i řada cizinců, kteří mají naplánovanou návštěvu obou zemí v rámci jednoho tripu. Indicko-nepálská hranice měří kolem 1800 km a můžete ji překročit na několika místech v závislosti na tom, odkud a kam cestujete. Na západě Nepálu se nachází hraniční přechod Banbasa / Bhimdatta, ležící na nejrychlejší trase z Dillí do Káthmándú. Přesto je to z hranice do Káthmándú ještě pořádná štreka. Největším a nejrušnějším indicko-nepálským přechodem je Sonauli / Belahiya, dostupný veřejnou dopravou z indického Gorakhpuru nebo z nepálského Káthmándú, Pokhary či Lumbini. Na hraniční přechod Sonauli jezdí autobusy z Káthmándú, z indické strany se pak dostanete autobusem do města Gorakhpur, odkud jezdí vlaky i autobusy do Dillí. Přechod Raxaul / Birgunj je dostupný z města Patna ve státě Bihár, do Raxaulu jezdí také vlaky z Kalkaty. Z hranice jezdí autobusy do Káthmándú (7 hodin) nebo Pokhary (8 hodin). Na východě Nepálu leží přechod Panitanki / Kakarbhitta, který mohou využít cestovatelé mířící z Dárdžilingu, Gangtoku, Siliguri a potažmo Kalkaty. Autobusy nebo sdílené džípy jezdí na hranice z Gangtoku nebo Siliguri, z nepálské strany pak lze pokračovat autobusem do Káthmándú a Pokhary.
  • Hlavními přechody mezi Indií a Bhútánem jsou Jaigaon / Phuntsholing, Gelephu a Samdrup / Jongkar. Nezapomeňte na to, že do Bhútánu není možné cestovat individuálně a před cestou si tak budete muset vše zařídit přes vybranou bhútánskou cestovní agenturu.
  • Hranice mezi Indií a Myanmarem zůstává až na výjimky, kterými jsou přechody Moreh / Tamu a Zokhawtar / Rikhawdar, pro cestovatele z ciziny uzavřená.
  • Mezi Indií a Bangladéšem je otevřeno několik hraničních přechodů, ne na všech ale odbavují i cizince. Opouštíte-li Bangladéš pozemní cestou, musíte zaplatit odjezdovou taxu ve výši 500 taka (asi 5 EUR). Tuto částku lze zaplatit předem na kterékoliv pobočce banky Sonali a nově také online. Populární a frekventovaný je zejména přechod Benapole (na bangladéšské straně) / Petrapole (na indické straně), ležící na spojnici mezi Dhákou a Kalkatou. Tento přechod je také jediným místem, kde lze získat "visa on arrival" do Bangladéše. Každý den mezi 16:30 a 17:00 se na hranici koná slavnostní vojenský ceremoniál, při kterém se stahují státní vlajky. Dalším využívaným přechodem je Tamabil / Dawki na cestě ze severovýchodního Bangladéše do státu Méghalája a dále do Bhútánu.
navrhnout změnu
Zdraví a očkování

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Úroveň indických zdravotnických zařízení se velmi různí. Pokud máte vážnější zdravotní problém a potřebujete doktora, vyhněte se státním nemocnicím, které nemají dobrou pověst a radši vyhledejte soukromou kliniku, které jsou sice výrazně dražší, ale poskytují lepší služby. V malých městech však bývá často těžké nějakou soukromou kliniku najít. Každopádně doporučujeme před cestou do Indie uzavřít kvalitní zdravotní pojištění.

Očkování do Indie

Indie nevyžaduje žádné povinné očkování. Výjimkou jsou případy, že do Indie přijíždíte z některé země s výskytem žluté zimnice (vybrané státy Afriky a Jižní Ameriky), v tom případě musíte mít potvrzení o očkování proti této nemoci. Pro návštěvníky, kteří do Indie cestují z Pákistánu, Sýrie, Keni, Etiopie, Nigérie, Afghánistánu, Demokratické republiky Kongo nebo Somálska je povinné potvrzení o očkování proti obrně, ne starší než 4 týdny. Toto nařízení se nevztahuje na cestující, pro které je Indie pouze tranzitní zemí.

Před odletem do Indie si zkontrolujte platnost všech standardních očkování, zejména očkování proti tetanu. Další očkování jsou čistě na vašem zvážení. Vzhledem k nízké úrovni hygieny v zemi se doporučuje očkování proti žloutence A, případně žloutence B (dnes se dá očkovat kombinovanou vakcínou proti oběma typům) a také břišnímu tyfu.

Indie patří k zemím s jednou z nejvyšších incidencí vztekliny na světě, kde, podle odhadů WHO, na vzteklinu ročně zemře 30.000 lidí. Vakcína proti vzteklině a imunoglobulin, které se aplikují po pokousání zvířetem, jsou obvykle dostupné jen ve velkých městech, ve venkovských oblastech může být problém potřebnou látku sehnat. Před cestou tak zvažte i očkování proti vzteklině, v každém případě se vyhýbejte jakéhokoliv kontaktu s cizími psy, kočkami, opicemi a dalšími zvířaty, která mohou vzteklinu přenášet. Další očkování, jako je například vakcína proti japonské encefalitidě, vám může doporučit lékař při dlouhodobějších pobytech ve venkovských oblastech.

Jídlo a hygiena

K nejčastějším zdravotním problémům, se kterými se turisté v Indii běžně potkávají, patří jednoznačně průjem (v Indii známý jako Delhi Belly) a další zdravotní potíže, způsobené požitím špatného jídla nebo vody. Úroveň hygieny je na mnoha místech Indie velmi nízká a turisté si tak lehce přivodí méně či více závažné střevními problémy, které způsobují bakterie E.coli, úplavice apod. V případě Indie je proto důležité být před cestou dobře informován a chovat se s rozumem. Mnoho turistů nechce riskovat střevní problémy a vyhýbá se jídlu v pouličních stáncích, kantýnách nebo hladových oknech, přitom pořádný průjem můžete dostat i z jídla, které jste si dali za 10 EUR v restauraci pro turisty. Základním pravidlem je tak soustředit se na zařízení, kolem kterých je pořádný shluk místních, což na první pohled signalizuje nejen to, že jídlo tu bude dobré, ale také to, že suroviny se tu rychle točí a nemají čas se kazit. Pokud možno, jezte vařené jídlo, vaření totiž zničí většinu bakterií. Vyhýbejte se syrovým potravinám, jako je ovoce a zelenina, o kterých s jistotou nevíte, že byly omyté nezávadnou vodou. Bezpečné je ovoce, které se dá oloupat. Ze stejného důvodu se vyhněte ledu v nápojích - nikdy nevíte, z jaké vody byl připraven. V Indii se na naše poměry konzumuje mnohem méně masa, hovězí a vepřové maso je v některých státech náboženským tabu a vzhledem k tomu, že lednice je v mnoha provozech stále ještě luxusem, ostatní druhy masa se v teplém počasí rychle kazí. Možná tak bude lepší, když se z vás během vašeho pobytu v Indii stanou vegetariáni. V Indii se jí běžně rukama, respektive pravou rukou. Před jídlem ale vždy použijte dezinfekční gel nebo si umyjte ruce mýdlem. Před cestou můžete užívat probiotika, která podporují tvorbu střevní mikroflóry a zlepšují zažívání. Pro případ nouze si s sebou nezapomeňte přibalit aktivní živočišné uhlí nebo ercefuryl, v Indii na střevní problémy dobře zabírá prášek Eno, který koupíte v každé lékárně.

Voda z kohoutku není pitná a dokonce není vhodná ani pro čištění zubů, takže si v každém případě kupujte balenou vodu. Pozor ale na to, kde vodu kupujete. Spousta podnikavců prodává už jednou použité láhve vody, které znovu naplní vodou pofiderní kvality a víčko zalepí lepidlem. Před koupí láhve s vodou se proto nejdřív ujistěte, že jsou zátka i dno láhve neporušené. Balenou vodu radši kupujte jen v osvědčených obchodech.

Další možná zdravotní rizika

K dalším možným rizikům a zdravotním obtížím, se kterými se můžete během pobytu v Indii setkat, patří potíže způsobené horkým klimatem. Většina země leží v tropickém pásmu, kde se jarní a letní teploty šplhají vysoko nad 30°C. Nepodceňujte proto sílu slunce a dodržujte pitný režim.

Indie bohužel patří k zemím s velmi znečištěným životním prostředím a například Dillí figuruje na špici žebříčku nejznečištěnějších měst světa. Hlavními znečišťovateli vody a vzduchu je především automobilová dopravě a průmysl. Potíže s dýcháním ve velkých městech tak mohou mít zejména citlivější osoby nebo astmatici.

Během pobytu ve vyšších nadmořských výškách v horách na severozápadě a severovýchodě Indie můžete pociťovat příznaky výškové nemoci. Věnujte tedy dostatek času na aklimatizaci.

Z nemocí přenášených infikovanými komáry hrozí zejména horečka dengue, chikungunya a malárie. Malárie se vyskytuje po celé Indii s výjimkou výše položených oblastí nad 2.000 metrů. Riziko nakažení malárií je daleko menší, než ve vybraných zemích Afriky, Asie nebo Jižní Ameriky, takže drtivá většina cestovatelů malárii v Indii neřeší a už vůbec ne antimalariky. Střední riziko malárie hrozí především na západě země ve státech Urísa, Čhattísgarh a Džarkhand, a to zejména v době monzunů a těsně po něm. Většina návštěvníků oblastí se zvýšeným výskytem malárie se spoléhá na účinné repelenty, spaní pod moskytiérou a další preventivní opatření.

Písečné mušky mohou přenášet nebezpečnou formu viscerální leishmaniózy, při níž jsou parazitem napadeny vnitřní orgány. Indie je jednou ze zemí s nejvyšším výskytem této nemoci na světě, přičemž většina případů byla hlášena ve státě Bihár. Před poštípáním chrání vhodné oblečení a používání repelentu.

(Upozornění! Informace o zdraví a očkování mají pouze informativní charakter. Aktuální informace a doporučení vám poskytnou v centrech cestovní medicíny.) 

navrhnout změnu
Peníze a náklady

Měna v Indii

V Indii se platí indickou rupií (INR, ₹), která se teoreticky dělí na paisy (1 INR = 100 paisů). V oběhu jsou bankovky nové série v hodnotě 10, 20, 50, 100, 200, 500 a 2000 rupií a starší bankovky v hodnotě 1, 2 a 5 rupií, které sice platí, ale postupně jsou některé z nich stahovány z oběhu. Do rukou se vám mohou dostat také mince v hodnotě 1, 2, 5 a 10 rupií a 50 paisů. Kvůli vzrůstajícímu výskytu padělaných bankovek a vysoké korupci se v listopadu 2016 rozhodla Reservní banka stáhnout z oběhu starší bankovky v hodnotě 500 INR a 1.000 INR, které už neplatí, ačkoli pětistovka se později začala vydávat s lepší ochranou proti padělání a je tedy platným platidlem. Neplatné jsou dále bankovky vydané před rokem 2005, tedy bankovky, které nemají na zadní straně žádné datum vydání. Seznamte se s podobou nových indických bankovek třeba na stránce www.paisaboltahai.rbi.org, ať nenaletíte podvodníkům, kteří se snaží udat neplatné bankovky. S bankovkami v hodnotě 2.000 INR budete mít nejspíš problém zaplatit drobné nákupy, navíc při placení jízdy v taxíku apod. svádí k podvodům, proto se jich zbavte při každé možné příležitosti. Pro běžný život v ulicích a drobné nákupy jsou ideální deseti a storupiové bankovky. Zde zjistíte aktuální kurz koruny k indické rupii.

Mohlo by se hodit:

Náklady na pobyt v Indii

Ačkoliv se v posledních letech ceny v Indii díky inflaci zvýšily, náklady na cestování po Indii zůstávají jedny z nejnižších na světě, což je také jeden z důvodů, proč je tato země tak oblíbená mezi baťůžkáři. Turisté ze západních zemích se tu budou cítit jak v cenovém ráji, ale i pro Čechy je tu levně. Budete-li se stravovat v levných kantýnách (dhábách), spát v hostelech, levných hotelech nebo gesthauzech a cestovat lokální dopravou, utratíte za den zhruba 400-600 Kč. I v rámci Indie ale najdete dražší a levnější regiony, ceny ubytování také dost závisí na sezóně, což platí především v plážových destinacích.

V Indii platí jednoduché pravidlo - smlouvejte. Připravte se na to, že jako cizinci se světlejší pletí budete muset dnes a denně smlouvat, jinak vždy a všude zaplatíte přemrštěné ceny. To se týká zejména ubytování, cen suvenýrů nebo jízdného v taxíku či rikše. Pokud se nenaučíte smlouvat, smiřte se s tím, že budete soustavně platit víc, než je běžná cena. Zejména trhy, obchody se suvenýry nebo restaurace v blízkosti velkých turistických atrakcí mívají přemrštěné ceny pro turisty. Skutečná cena bývá tak o třetinu až polovinu nižší.

Pokud jste v Indii poprvé v životě, snažte se co nejrychleji seznámit s místními cenovými relacemi, jen tak si utvoříte alespoň rámcový obraz o tom, jaká cena je v pořádku a jaká už ne. Nikomu z místních podnikatelů neříkejte, že jste v Indii poprvé, dáte mu tím najevo, že jste nezkušená kavka, která právě přicestovala, nezná místní ceny a zaplatí to, co mu bude řečeno. V tomto směru mají velkou výhodu cestovatelé, kteří jsou v Indii podruhé nebo poněkolikáté. Snažte se najít nějaký kompromis mezi cenami, jaké budete platit. Budete-li ochotni soustavně platit nejvyšší ceny, "zkazíte" tak ceny pro ostatní baťůžkáře, kteří do Indie přijedou po vás, naopak netrvejte na nesmyslně malých cenách - v konečném součtu jde často jen o pár korun. Pamatujte také na to, že většina Indů opravdu nemá lehký život a každá rupie navíc jim přijde vhod. U zboží je cenovým stropem cenovka MRP (maximum retail price), kterou by mělo být opatřeno veškeré balené zboží a je zakázáno jí překračovat. MRP tak informuje prodejce i kupující, za jakou maximální cenu smí být zboží nabízeno. Pokud si netroufáte smlouvat, zaměřte se na kamenné obchody, kde má zboží fixní ceny.

Ubytování: ubytování v Indii je velmi levné, dost ovšem záleží na oblasti, kde se nacházíte a také na sezóně. Hotely jsou o něco dražší během hlavní sezóny v prosinci, lednu a únoru, naopak během letního monzunového období ceny za ubytování klesají. Ceny obvykle rostou také v době konání významných svátků a festivalů. I v případě ubytování v gesthauzech nebo levnějších hotelech smlouvejte, obzvláště pokud přijedete mimo sezónu nebo pokud máte v úmyslu v daném hotelu strávit více nocí. Hostelový dorm se obvykle nabízí za 300-500 INR, slušný pokoj v penzionu, homestay, gesthauzu nebo levnějším hotelu se dá sehnat za 400-800 INR (k horní hranici se budete spíše blížit v Dillí nebo Bombaji), lepší pokoje s vlastní koupelnou a sprchou s teplou vodou vás vyjdou na něco mezi 1.000 a 2.500 INR.

Jídlo: nejlevněji se najíte u pouličních stánků, ve vývařovnách, kantýnách a v jídelnách, kam chodí místní. Malé pouliční občerstvení stojí v průměru od 10 do 50 INR, snídaně (placka paratha, omeleta nebo dosa) 50-80 INR a levnější hlavní jídla 80-150 INR (více stojí jídla s masem). V restauracích pro turisty dáte za oběd zhruba 300-600 INR. Co je v Indii drahé, je alkohol, na který se vztahují vysoké daně. Za pivo v restauraci nebo hospodě dáte od 150 INR výš, v závislosti na tom, kde jste, v obchodě kolem 100 INR.

Doprava: ceny vlaků jsou neskutečně nízké, závisí samozřejmě na cestovní třídě, typu vlaku a celkové vzdálenosti. Pro představu, cesta vlakem z Dillí do Ágry (necelých 200 km) stojí 510 INR ve třídě 3A, 385 INR ve třídě CC, 105 INR ve třídě 2S a 85 INR ve třídě GN. Jízdenky na dálkový vlak z Dillí do Bombaje (zhruba 1.400 km) stojí 620 INR ve třídě SL a 1.500 INR ve třídě 3A. V zemi působí několik nízkonákladových leteckých společností, takže pokud vás tlačí čas, vyplatí se podívat na jejich stránky a zjistit aktuální cenu letů a nabídku promo akcí. Letenky na lince Dillí-Goa startují cca na 4.000 INR. Svezení rikšou se během pobytu v Indii pravděpodobně nevyhnete. Ještě před tím, než ale nasednete do rikšy nebo taxíku, dohodněte se s řidičem na ceně za odvoz, abyste předešli pozdějším nedorozuměním a hádkám. V Dillí stojí jízda auto rikšou 25 INR za první 2 km a potom 8 INR za každý další ujetý kilometr.

Vstupy do památek: jak už to tak v řadě asijských zemí bývá, cizinci platí za vstupy do památek několikanásobně víc, než místní a ani Indie není výjimkou. Například za vstup do Tádž Mahalu platí cizinci 1.100 INR, místní jen 50 INR. Vůči cizincům to vypadá nefér, ale je to tak nastaveno kvůli tomu, aby i běžný Ind měl možnost navštívit památky své země. Děti do 15 let mají většinou vstup zdarma a studentům je poskytována sleva, proto si nezapomeňte studentskou kartu.

Orientační ceny v Indii

  • láhev vody (1l): 20 INR
  • láhev piva v obchodě: 80-120 INR
  • čaj na ulici: 10-20 INR
  • rýže (1 kg): 50 INR
  • mléko (1 l): 50 INR
  • jogurtový nápoj lassi: 30-60 INR
  • jízdenka na metro v Dillí: 10 až 60 INR, v závislosti na délce ujeté vzdálenosti
  • pronájem skútru v Goe: cca 250-450 INR za den
  • litr benzínu: cca 80 INR

Výměna peněz, bankomaty, platby kartou

Vzhledem k tomu, že indickou měnu těžko seženete v českých směnárnách a bankách, budete si muset rupie obstarat až na místě, nejlépe buď výměnou některé z tvrdých měn (americké dolary, libry nebo eura jsou nejlepší) nebo výběrem z bankomatu. Nejhorší směnný kurz bývá na letištích, kde si vyměňte peníze jen v nutném případě. Pro výměnu jsou ideální směnárny, kterých jsou ve městech spousty, stejně jako cestovních agentur, kde vám peníze také vymění. V každém případě si vyměněné rupie hned přepočítejte. V bankách budete muset ukázat pas s vízem a za výměnu zaplatíte poplatek, což spoustu návštěvníků odrazuje. V případě nutné potřeby vám peníze vymění i v hotelech. Za 100 dolarů nebo eur dostanete pěkný balík bankovek, obzvláště pokud vám dá směnárník storupiovky. Někdy bývají bankovky sešité sešívačkou, což není na škodu, jenom pozor při odstraňování svorek, abyste peníze neroztrhli. Doporučujeme si uschovat veškerá potvrzení o výměně peněz nebo lístky z bankomatu, které možná budete potřebovat při zpáteční výměně rupií nebo třeba při platbě jízdenek v turistické kvótě.

Bankomaty jsou dnes běžně dostupné i v menších městech nebo na letištích, občas se ale stane, že některý bankomat nespolupracuje. Většinou ale stačí popojít pár metrů dál a vybrat si v jiném bankomatu. Dobrou úspěšnost jsme v tomto směru měli u bankomatů banky HDFC, která patří k největším indickým bankám. V méně obydlených oblastech se může stát, že v bankomatech rychle dojdou peníze, proto vždy mějte při sobě nějakou rezervu. Maximum peněz, které lze vybrat, závisí na bance, obvykle to bývá maximálně 10.000 INR. Větší výběrní limity mívají bankomaty banky Citibank. V některých bankomatech probíhá výběr peněz poněkud odlišně, než na co jsme zvyklí z domova - karta se nejprve protáhne čtečkou, pak se vyndá a teprve potom proběhne transakce. Za výběr peněz z bankomatu s mezinárodní kartou zaplatíte poplatek lokálním bankám, obvykle 150-250 INR. Dají se ale najít banky, které si neúčtují nic. Další poplatky si může účtovat vaše domovská banka. V případě Indie je lepším předem informovat vaší banku o tom, že se do této země chystáte, aby vám pak náhodou z bezpečnostních důvodů nezablokovala kartu.

Indie je v drtivé míře zemí, kde se k nákupům používá hotovost, proto mějte vždy při sobě dostatek peněz pro platby dopravy, jídla nebo ubytování. S platební kartou neuspějete v řadě, zejména levnějších, provozů a také mimo velká města. Výjimkou jsou možná lepší hotely, obchody a restaurace, někdy vám však za platbu kartou strhnou poplatek. Při platbě kartou jí nikdy nedávejte z ruky kvůli možnému zneužití.

Spropitné

Indie sice není zemí, kde je nutné dávat spropitné, nicméně na většině turistických míst se obecně nějaké to dýško očekává. V destinacích, kam jezdí jen málo turistů, obvykle nikdo peníze navíc nevyžaduje. Kolik komu necháte je čistě jen na vašem rozhodnutí. V restauracích můžete nechat dýško do 10%, pokud jste byli spokojeni. Některé restaurace si spropitné účtují automaticky a to je vám pak připočteno k celkové útratě jako "service charge". V tom případě už nemusíte dávat nic navíc. Hotelovým portýrům můžete nechat 10 až 30 INR za zavazadlo a uklízečce 10 až 50 INR za den. Některé hotely mají společnou kasu na dýška, které se pak rozdělí mezi personál. Pár rupií je dobré nechat i řidičům rikš a taxíků, kteří vás svezli za férovou cenu.

Devizové předpisy

Při příjezdu je třeba deklarovat peněžní hotovost převyšující částku 5.000 USD nebo ekvivalent této sumy v jiné měně a také kumulovanou hodnotu deviz a peněžní hotovosti převyšující částku 10.000 USD nebo ekvivalent této sumy v jiné měně. Podle posledních informací to vypadá, že indická vláda konečně povolila cizincům (mimo občanů Pákistánu a Bangladéše) odvézt si nebo přivézt do Indie indické rupie v maximální hodnotě 25.000 INR, což bylo dříve zakázané.

navrhnout změnu
Počasí a nejvhodnější doba k návštěvě

Počasí v Indii

Indie je rozlehlá země, táhnoucí se od sněhem pokrytých vrcholků Himalájí až po tropický jih. Klima se proto v jednotlivých regionech Indie podstatně liší. Sever Indie je obecně chladnější, střed země suchý a horký a jih tropický, silně ovlivněný letními monzuny. V regionu Ladak panuje extrémní klima s dlouhými, mrazivými zimami a teplejším obdobím mezi červnem do zářím.

Na většině území Indie se začíná oteplovat již koncem února, takže v dubnu už mnohde panují nesnesitelná horka a teploty šplhají ke 40°C. Horka střídá období monzunů (přibližně od června do září). Monzuny se v různých částech Indie projevují jinak - nejvíce dešťů přináší jihozápadní monzun, jehož intenzita slábne směrem z jihu na sever, takže zatímco na jihozápadě Indie (například ve státech Kérala nebo Goa) může vytrvale pršet celé dny, spousta míst v severní části Indie zažívá jen lehké deště, rozhodně to ale není pravidlem. V období monzunů vydatně prší také v horských regionech kolem Rišikéše, Dharamsaly nebo Sikkimu, což může vést k sesuvům půdy a komplikacím v dopravě. Druhý, slabší, severovýchodní monzun přichází v době od října do prosince a ovlivňuje především jižní a východní pobřeží Indie (státy Tamil Nádu, Karnátaka, Kérala nebo Andhrapradéš).

Období od listopadu do února je nejchladnější částí roku. V severní části Indie je přes den příjemně teplo, noci ale mohou být chladné. Na jihu je teplo přes den i v noci. Pro Dillí jsou charakteristické časté mlhy, které v období od prosince do února způsobují komplikace například v letecké dopravě.

Mohlo by se hodit:

Nejlepší doba pro návštěvu Indie

Nejlepším obdobím pro návštěvu Indie z hlediska počasí je chladnější a slunečnější část roku mezi říjnem a březnem, což koresponduje s hlavní turistickou sezónou v Indii. Na plážích na jihu Indie je teplo a slunečno, oproti zbytku roku, kdy bývá vlhko a deštivo. V tomto ročním období se skvěle cestuje po severu Indie, včetně Dillí, i když v prosinci a lednu, které jsou nejchladnějšími měsíci v roce, počítejte s tím, že může být nepříjemně chladno. Průměrné denní teploty v Dillí se v prosinci a lednu pohybují kolem 15°C a v noci je ještě chladněji. Teploty také klesají s nadmořskou výškou, takže ve výše položených oblastech severní Indie už je nepříjemná kosa. Nezapomeňte na to, že většina ubytování nemá topení a ty nejlevnější z nich ani teplou vodu. Zimní měsíce nejsou ideální pro cesty do horských oblastí na severu Indie, řada hotelů a turistických agentur má zavřeno, nehledě na to, že do spousty vysokohorských míst se nedostanete kvůli sněhu.

V dubnu a zejména v květnu je úmorné horko a teploty mohou překračovat 40°C, což jsou zabijácké podmínky pro chození po památkách. Pro cesty mezi dubnem a červnem se vydávají levnější indická víza.

Od června do září počasí ovlivňuje monzun, přinášející prudké lijáky. Možná je ale pro vás právě toto období tou pravou dobou k návštěvě Indie, díky nižším cenám za letenky a ubytování a menším davům turistů. Zejména populární plážová střediska na jihu Indie nabízejí velké slevy, některé z nich ale mohou mít v době monzunů zavřeno. Deště mohou působit komplikace v dopravě a další problémy a dále vzrůstá množství komárů, které mohou přenášet tropické nemoci. V době monzunů mívají zavřeno některé národní parky. Na druhou stranu je příroda díky dešťům svěží a krásně zelená a vodopády jsou v plné síle.

Plánujete-li návštěvu Indie v době konání některého z velkých náboženských svátků, che to trochu myslet dopředu a ubytování a dopravu rezervovat předem, protože jízdenky na vlak, hotely a zkrátka všechno další bývá obsazené nebo rezervované a to, co zůstalo, stojí několikanásobně víc, než je běžné.

Indické školy mají prázdniny zhruba od května do půlky června, což může také hrát roli.

Kdy je nejlepší doba pro návštěvu jednotlivých oblastí Indie

  • Dillí, Ágra, Váránasí, Džaipur, Džódpur, Udaipur: říjen až březen
  • Kalkata: listopad až březen
  • Ladak: červen až září
  • Dárdžiling, Sikkim: březen až červen, září a říjen (některé oblasti, jako je třeba údolí Spiti, jsou přístupné pouze mezi květnem až říjnem)
  • Bombaj, Goa, Kérala: listopad až březen (Vánoce jsou obdobím, kdy mají hotely nejvyšší ceny a nejvíc plno)
  • Tamil Nádu a Karnátaka: prosinec až březen
navrhnout změnu
Bezpečnost

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Kriminalita

Pouliční kriminalita a kapsářství je problémem především velkých, přelidněných měst a turistických center. Většinou ale stačí dodržovat obecně platná pravidla bezpečného cestování po cizí zemi, dávat si pozor na své věci, používat selský rozum a nedávat zlodějům příležitost, aby vás okradli. Hlídejte si své věci především na místech jako jsou letiště, vlaková nádraží, trhy nebo turisticky hojně navštěvované atrakce a památky. Ještě před odjezdem si udělejte kopie pasu a platebních karet. Mnoho turistů bylo okradeno během přejezdů nočními vlaky, zejména v nižších třídách se proto vyplatí mít batoh neustále pod dohledem. V tomto směru skvělé poslouží různé háčky nebo karabinky, kterými si zavazadlo připevníte k posteli. Nenechávejte žádné cennosti ani na stolku u otevřeného okna, kterým mohou různí chmatáci prostrčit ruku a věci ukrást. Jídlo a pití, nabízené cizími lidmi, raději odmítněte. Jsou popsány případy, kdy cizinci byli takto uspáni a následně okradeni. Nenoste při sobě velké sumy peněz a peníze mějte rozdělené na více místech. Můžete využít různé tajné kapsy nebo mít peníze v peněžence na krku, schované pod trikem. Nechoďte po ulicích ověšeni zlatými šperky nebo drahou elektronikou. Některé levnější pokoje nejdou zamykat, proto je dobré si přivézt vlastní zámek. Zámek s kódem se hodí i pro zamčení kapes batohu.

Nejčastější podvody na turistech

Indie bohužel není jen magickou a krásnou zemí, ale také místem, kde turisté dnes a denně bojují s dotěrnými klany nejrůznějších otrapů, kteří zaručeně znají ten nejlepší hotel, restauraci nebo cestovní agenturu nebo jen přicházejí s nabídkou masáže či zdánlivě bezplatné rady a pomoci. Smiřte se s tím, že od začátku až do konce vašeho pobytu v Indii budete neustále přitahovat pozornost žebráků, naháněčů, otravných prodejců a samozvaných průvodců, kteří jsou mistry ve vymýšlení sáhodlouhých historek s jediným cílem - dostat z vás nějaké peníze. Největší procento těchto individuí se soustřeďuje v okolí letišť, nádraží, autobusových stanic a populárních památek. Dejte si pozor na kohokoliv, kdo vás osloví přehnaně přátelským tónem a přijde s levnou nabídkou čehokoliv nebo zdánlivou snahou pomoci. Téměř vždy se zatím schovává snadno získaná rupie z vaší kapsy. Zapojte selský rozum a zachovejte chladnou hlavu, většině těchto nepříjemností předejdete milým, ale rázným odmítnutím. I přesto dokáží být někteří z nich neodbytní a běžně se stává, že dotyčný na vás bude klidně čekat venku před památkou, kterou jste si delší čas prohlíželi. Pokud při některém podvodu přijdete o pár rupií, nic tak strašného se neděje. Horší je, když v důsledku nějakého zlomyslného konání přijdete k újmě na zdraví. Můžete se stát obětí podvodů, kdy si koupíte balenou vodu, kterou dotyčný doplnil vodou pofiderní kvality, zalepil zátku a prodával jako novou. V minulosti došlo také k případům úmyslné otravy jídla a následné jakoby nezištné pomoci s odvozem postiženého k lékaři, se kterým byl dotyčný předem domluvený na provizi z ceny za ošetření. Na ulicích potkáte množství žebráků a žebrajících dětí. Žádné peníze ale nikomu nedávejte, děti jsou často ovládány organizovanou mafií, které většinu vyžebraných peněz odevzdávají. Pokud už chcete někomu pomoci, kupte mu nebalené jídlo nebo porušte obal u potravin, které jsou balené v originálním obalu. Doporučujeme se také před cestou seznámit s cenovou hladinou základních věcí, abyste se pak snadněji orientovali, jaká cena je fér a jaká přemrštěná. V tomto směru je neocenitelným pomocníkem místní průvodce nebo indický kamarád.

K nejčastějším podvodům, se kterými se můžete na indických ulicích setkat:

  • Hotel, restaurace nebo památka jsou buď zavřené, zrušené či obsazené: jeden z klasických podvodů je běžný nejen v Indii, ale i v řadě dalších asijských zemí. Podvod spočívá v tom, že taxikář nebo řidič rikši vám bude vyprávět báchorky o tom, že hotel, restaurace nebo památka, které hledáte, jsou buď zavřené, zrušené či obsazené nebo že zkrátka neví, kde hotel leží. Hlavním smyslem je dostat vás do jiného hotelu, restaurace nebo cestovní agentury, za což pak dotyčný zinkasuje provizi.
  • Falešná cestovní agentura nebo pokladna: invence některých Indů jde až tak daleko, že jsou schopni zaranžovat falešnou cestovní agenturu, informační středisko nebo pokladnu, ve kterých turistům prodávají falešné zájezdy nebo jízdenky na vlak. V některých případech je těžké podvod prokouknout, obzvláště když podvodníci nosí uniformu železnice. Cokoli vám přijde podezřelé, třeba když v místnosti nejsou počítače nebo další běžné vybavení, raději se obraťte a jděte pryč. Jsou popsány případy, kdy turisté podvodníkům zaplatili tisíce za zprostředkování celého zájezdu i s dopravou a ubytováním a o všechny peníze přišli, v lepším případě zaplatili několikanásobně víc. Podobná provozovna pak zmizí stejně rychle, jako se objevila a na nějakou pomoc je už pozdě. Podobné podvody ale podnikají i jednotlivci, kteří se vám budou snažit prodat falešné jízdenky na vlak a nepotřebují k tomu ani žádné prostory. Často vám budou vyprávět příběhy o tom, že cesta vlakem se dá zvládnout pouze v klimatizovaném voze a další výmysly. Nikdy nekupujte jízdenky a nerezervujte dopravu u neautorizovaných prodejců. Až si půjdete na nádraží koupit jízdenky na vlak, nevěřte nikomu, kdo vám bude tvrdit, že je pokladna pro turisty zrušena, zavřená nebo přemístěná jinam. I kdyby to byla pravda, přesvědčte se raději sami.
  • Vymyšlené poplatky: pro zkorumpovanou policii je každý turista na motorce nebo v autě snadným soustem, po kterém mohou vymáhat pokuty za smyšlené dopravní přestupky, nejrůznější mýtné nebo poplatky za přejezd hranic mezi státy, o kterých nemají cizinci ani ponětí. Jsou známy i případy, kdy policisté požadovali peníze za mýto i po cestujících v taxíku. Proti takovému jednání se lze bránit většinou velmi špatně, obzvláště pokud vám je vyhrožováno eskortou na policejní služebnu či vězením.
  • Předražování jízdného a podvody s vrácením peněz: řidiči auto rikš a taxíků jsou notoricky známí předražováním jízdného cizincům, proto je dobré se s nimi na ceně dohodnout ještě před jízdou. Stejně jako v jiných zemích jsou často i oni domluveni s majiteli hotelů, restaurací nebo obchodů se suvenýry, od nichž dostávají provizi za každého turistu, kterého se jim podaří dostat do prodejny nebo hotelu. Ačkoli oblíbenou záměnu tisíci a storupiové bankovky již, díky stažení tisícovek z oběhu, nelze dál praktikovat, vždy je lepší mít k placení připravené bankovky nižších hodnot.
  • Okradení při výměně peněz: přímo ideálním prostředím pro okrádání turistů jsou pochybné směnárny. Vždy si pečlivě přepočítejte peníze, které dostanete při výměně valut a ty už pak nedávejte z ruky. Další, rádo by, přepočítání sumy ze strany směnárníka už mnohokrát skončilo „nechtěným“ zmizením pár bankovek.
  • Bakšiš za fotku: indické ulice jsou plné pouličních muzikantů, zaříkávačů hadů apod. Počítejte s tím, že za fotku těchto umělců nebo jejich zvířat od vás bude vyžadován úplatek. Pokud nevyhovíte, připravte se přinejmenším na spršku nepřívětivých komentářů v hindštině či jiném jazyce.
  • "Krádež" dobrého jména úspěšnějších podniků: některé obchody, restaurace nebo hotely jednoduše přejímají jméno úspěšnějších konkurentů, které se nacházejí ve stejné ulici a mají dobré recenze v předních bedekrech. Řidiči rikš a taxíků pak s oblibou vozí cizince do hotelu stejného jména, leč rozdílné kvality.
  • Mléko pro děti: další klasický podvod je běžně praktikován v Indii, Nepálu i dalších zemích. Žebrající matky s malými dětmi chtějí po turistech peníze na sunar, který pak jdou vyměnit zpátky do obchodu za peníze, hned jak zmizíte někde za rohem.
  • Dárek pro vás: od nikoho neznámého si neberte žádný dárek. Náramky, šňůrky na zápěstí a další drobné předměty nebo třeba požehnání často nabízejí děti nebo falešní svatí muži se slovy, že je to dárek pro vás. V Indii vám zadarmo nikdo jen tak nic nedá a každý dárek se rychle změní na zboží, za které budete muset zaplatit.
  • Falešné drahokamy: falešní prodejci drahokamů se soustřeďují všude tam, kde se pohybují návštěvníci z ciziny. Často jim pomáhají řidiči rikš, kteří jim "servírují" naivní turisty, kterým pak nabízejí drahokamy, které však ve skutečnosti nemají žádnou hodnotu. Sofistikovanější z nich mají vymyšlený důmyslný scénář, jehož podstatou je přemluvit cizince, aby obchodníkům s drahokamy pomohli za úplatu bezcelně vyvézt ze země drahé kameny, za které by jinak indičtí obchodníci museli platit clo. Pak se už turista dostane do spirály, ze které není úniku. Domluvený komplic, předstírající, že je zástupcem celní správy začne vyhrožovat, že musí turista předložit doklad od nákupu drahokamů, jinak že mu hrozí vězení. S vidinou komplikací je pak turista nucen zaplatit často nemalé sumy za bezcenné kameny.

Solo cestovatelky

Spousta stránek ministerstev zahraničí zrazuje samostatně cestující ženy od návštěvy Indie a varuje před riziky, které taková cesta představuje. Je to ale s mírou rizika pro ženy skutečně tak horké, jak se říká? Pravdou je, že indická společnost není vůči ženám dvakrát přívětivá. Indie patří mezi nejhorší země světa, co se týče rovnoprávnosti žen a mužů a celkově špatnému postoji vůči ženám. Médii probleskly i zprávy o hromadném znásilnění některých turistek ze západu, i když jsou to spíše ojedinělé případy a celý problém je třeba dát do kontextu s velikostí Indie a počtem obyvatel v zemi. Z vyprávění řady žen, které v minulosti samy navštívily Indii také víme, že se v mnoha situacích necítily zrovna bezpečně. Připravte se na to, že jako solo cestovatelka budete denně vystavena neustálému zírání ze strany mužů, pokřikování a někdy i osahávání od jednotlivců i skupinek mužů.

Nic z toho, co bylo řečeno, si neklade za cíl vás od cesty do Indie odradit, spíše jen přinutit k tomu, abyste se v Indii (víc, než v jiných zemích) chovaly s rozumem a adekvátně se přizpůsobily místnímu prostředí a kultuře. Pohled na ženy je také v různých částech Indie jiný. Svobodněji se vám bude dýchat například v Goe nebo Kérale, než v Rádžasthánu. Ženy obecně a solo cestovatelky dvojnásob by měly dodržovat tato základní pravidla:

  • Oblékejte se vhodně a s respektem k místní kultuře, nenoste žádné vyzývavé šaty ani trička, krátké sukně a tílka a zakryjte si ramena a výstřih, které by provokovaly místní muže. Nevhodně oblečené západní ženy vzbuzují v očích indických mužů falešný pocit promiskuity, což upnuté a krátké šaty jen podporují.
  • Vyhněte se odlehlým místům a necestujte v noci.
  • Vyhněte se přímému očnímu kontaktu s muži, v čemž vám dobře poslouží sluneční brýle.
  • Nechoďte nikam samy s neznámým mužem, který vám chce cokoliv ukázat.
  • Neberte si od cizích lidí žádné jídlo ani pití.
  • Pokud možno cestujte ve vagónech určených pro ženy, v některých městech jsou ženám vyhrazeny i auto rikšy. V ostatních prostředcích hromadné dopravy je lepší si sednout mezi další ženy.
  • Pokud kamkoli přijedete nebo přiletíte pozdě, domluvte se předem s ubytováním nebo s přáteli, aby vás vyzvedli. Hledáte-li ubytování online, pročtěte si pozorně recenze a vybírejte jen ověřená zařízení.
  • Dejte na zdravý rozum a rady místních, kam je a kam už není vhodné chodit.

Přírodní katastrofy

Část Indie (zejména sever) se nachází v seismicky aktivní zóně, kde hrozí potencionální riziko zemětřesení. Každoroční monzunové deště mohou být příčinou sesuvů půdy, které komplikují dopravu apod. Tropické bouře a cyklóny mohou představovat riziko zejména na východním pobřeží Indického poloostrova.

Politicky nestabilní a rizikové regiony

Vyhněte se cestám do státu Džhárkand, baště maoistických extrémistů, kteří jsou zodpovědní za teroristické útoky i zabíjení, přestože jsou útoky mířeny primárně na vládní cíle. Část rebelů působí i v okolních státech Západní Bengálsko, Bihár, Urísa a Čhattísgarh. Rizikové jsou především odlehlé venkovské oblasti.

V souvislosti s napětím, nepokoji a vojenskou aktivitou nedoporučují stránky ministerstev zahraničních věcí cestovat do regionu Džammú a Kašmír. Situace je dlouhodobě napjatá v okolí nevyjasněné pákistánsko-indické hranice, zejména v oblasti Kašmíru.

Na co si dát v Indii ještě pozor

  • Držení a distribuce i malého množství drog je v Indii trestná. Trestný je také ilegální obchod s ohroženými druhy zvířat a jejich částmi.
  • Na veřejnosti je nevhodné se objímat nebo dokonce líbat, na venkově je dokonce nevhodné se i držet za ruce.
  • Alkohol je v Indii nejen drahý, ale v některých státech je dokonce prodej a konzumace alkoholu zakázaná. Mezi tzv. "dry states" patří například státy Mizóram, Gudžarát, Bihár, Nágáland a teritorium Lakadivy.
  • Silniční doprava je chaotická a nehodovost vysoká. Vyhněte se cestování autem nebo na motocyklu v noci.
  • Nefoťte vojenská zařízení a objekty a další citlivé objekty, jako nádraží, letiště apod.
navrhnout změnu
Jídlo a kultura

Indická kuchyně

Indická kuchyně se těší celosvětové oblibě, takže do indické restaurace dnes můžete zajít v takřka kterémkoliv velkém městě světa. V kuchyni Indie se odráží řada vlivů, ať už koloniální minulost země nebo náboženské tradice. Jídla se liší i podle regionu, takže jedno jídlo může mít spoustu různých variací podle oblasti, kde si ho právě objednáte. Jedním ze společných znaků indických jídel je pálivost. Pokud vám to vadí, můžete si říct o méně pálivou variantu (not so spicy nebo itná masálédár nahín), i tak bude ale nejspíš jídlo pálit. Jídlo se totiž většinou navaří ve velkém množství ráno, takže pálivost už bohužel neovlivníte. V indické kuchyni se hojně používá koření a bylinky, především kurkuma, kardamom, zázvor, skořice nebo koriandr, nesmíme zapomenout ani na kokosy. V Indii žije asi nejvíc vegetariánů na světě. Vegetariánská jídla jsou dennodenním chlebem pro velké množství Indů, takže proč to nezkusit bez masa také? Vegetariánská jídla jsou skvělá, je jich velký výběr a vůbec nejsou fádní. Navíc si možná ušetříte zdravotní problémy, pokud byste snědli maso, které delší dobu leželo někde v horku. Pokud jde o maso, v indické kuchyni se nejčastěji používá kuřecí, případně jehněčí, skopové nebo kozí maso a také ryby. Hovězí maso nejedí hinduisté a vepřové zase muslimové, takže se s nimi setkáte v omezené míře.

Na severu Indie se hojně používá mléko a tvrdý indický sýr paneer, dále zelenina, květák, čočka (daal) nebo brambory. K nejběžnějším jídlům patří biryani nebo cokoliv alá tandoori - kuřecí, zelenina nebo ryby, pečené v hliněné peci tandoor. K těm se pak podávají chlebové placky naan, puri nebo čapátí či rýže. Zejména ve státě Pandžáb jsou oblíbené špízy s masem naloženým v jogurtu, koření a bylinkách.

Na jihu Indie patří ke stálicím jídelních lístků různé druhy pálivého curry, se zeleninou, čočkou a jogurtovou rajtou. Na jihu se také při vaření požívá kokosové mléko a k jídlům se podává rýže nebo různé druhy chlebových placek. Velmi časté jsou ryby a mořské plody, jako makrely, pražmy, marlín nebo krevety. Ve státech, kde není tabu hovězí nebo vepřové, si můžete dopřát i tyto druhy masa.

Díky tropickému klimatu není nouze o různé druhy ovoce, ze kterých se dělají lahodné džusy nebo omáčky čatní. Z nápojů je třeba zmínit lasí, velmi oblíbený osvěžující jogurtový nápoj původem z Pandžábu, který je dnes rozšířený po celé Indii. Lasí se prodává bez příchuti, slané, kořeněné nebo sladké. V Indii se s velkou oblibou pije také čaj. Čajovými plantážemi je proslulé například město Dárdžiling na severovýchodě Indie nebo Munnar v Kérale, kde seženete kvalitní a velmi dobré čaje. Národním nápojem Indů je chai nebo masala chai, což je čaj smíchaný s mlékem a kořením, jako je zázvor, kardamom a další. Káva, čaj nebo džusy se dost sladí, takže pokud chcete nápoj bez cukru, řekněte to raději prodejci předem.

Indové moc neholdují alkoholu, který je jednak drahý a za druhé je v některých státech zakázaný. Dostupnost alkoholu se různí stát od státu, nejsnáze se k němu dostanete ve státě Goa. Alkohol lze koupit ve specializovaných obchodech nebo restauracích s licencí. Některé restaurace jsou schopné vám nějaký alkohol sehnat, i když nemají licenci.

Typická indická jídla

  • Thali: jedno z nejznámějších jídel má nekonečné množství regionálních podob a chutí, vždycky ale dostanete velký talíř (na jihu Indie se často servíruje na banánový list) se spoustou malých mističek s různými omáčkami, dipy, čatním nebo nakládanou zeleninou a k tomu kopec rýže a chlebové placky.
  • Idli: rýžové koláčky jsou oblíbené především k snídani. Idli mají různé krajové varianty a mohou se vyrábět také ze semoliny.
  • Luchi: malé placky z pšeničné mouky se smaží v přepuštěném másle ghí.
  • Dhaal: klasické indické jídlo dostanete po celé Indii. Omáčka dhaal se připravuje z luštěnin (typicky z čočky), která se vaří s rajčaty, kokosovým mlékem a spoustou koření.
  • Naan: tradiční indická chlebová placka.
  • Dosa: placka z rýžové mouky nebo luštěnin, která se často jí s čatní nebo sambarem.
  • Paratha: indická chlebová placka se v každém koutě země připravuje trochu jinak. Někde je suchá, jinde mastnější a plněná například bramborami. Placky paratha se podávají k mnoha indickým pokrmům.
  • Samosa: smažené taštičky, plněné směsí brambor, zeleniny a zázvorem, česnekem, koriandrem, kořením a někdy i masem jsou typickým zástupcem pouličního občerstvení.
  • Bhelpuri: smaženou rýži, zalitou různými omáčkami a ochucenou nasekanou zeleninou, koupíte u pouličních stánků, kde vám jí naservírují na papírový tácek nebo kus novin.
  • Butter chicken: kuřecí maso v krémové, rajčatové omáčce s kořením.
  • Vada Pav: indická verze hamburgeru, zřídkakdy ovšem s masem.
  • Allo Gobi: brambory s květákem a curry se připravují s kurkumou a dalším kořením a zeleninou.
  • Rogan josh: dušené jehněčí v jogurtové omáčce s česnekem, zázvorem a aromatickým kořením.
  • Biryani: směs rýže se zeleninou, kořením a masem, výborná je ale i vegetariánská verze.
  • Masala dosa: typická snídaně třeba ve státě Kérala. Jedná se o placku nebo palačinku plněnou bramborami s curry, zeleninou a kořením, ke které se podává kokosové čatní a omáčka sambal.
  • Momo: v páře vařené knedlíčky, plněné zeleninou nebo masem jsou specialitou indického severu.
  • Tandoori chicken: kuřecí maso v jogurtové omáčce s kořením se tradičně připravuje v hliněné peci tandoor, od které pochází název tohoto pokrmu.

Lidé a náboženství

S 1.3 miliardami lidí figuruje Indie na druhém místě žebříčku nejlidnatějších zemí světa, hned po Číně, kterou by ovšem, podle odhadů růstu populace, mohla brzy předstihnout. Nejlidnatějšími městskými aglomeracemi jsou Bombaj, Dillí, Bengalúru a Kalkata. Populace Indů je pestrá jak etnicky, tak nábožensky a alespoň nějaké zastoupení v ní má téměř každé náboženství. Náboženské praktiky jsou těsně spjaté s každodenním životem obyčejných Indů, takřka denně tak budete mít příležitost být svědky nějaké nábožensky motivované oslavy nebo festivalu a nebo jen možnost pozorovat denní rutinu v chrámech a na posvátných místech.

Hlavním náboženstvím je hinduismus, který vyznává přibližně 81% populace. Hinduisté věří, že smrtí lidí a zvířat život nekončí a každá bytost přichází znovu na svět v jiné podobě, závislé na tom, jaký život dotyčný žil a jaké skutky konal. Vznik náboženství sahá pravděpodobně až do 3. tisíciletí př.n.l., kdy byly sepsány náboženské texty, tzv. védy, o které se učení opírá. Druhým nejrozšířenějším náboženstvím je islám, ke kterému se hlásí kolem 13% obyvatelstva. V indickém měřítku to ale dělá kolem 180 milionů lidí, což z Indie činí jednu z nejlidnatějších islámských zemí světa. Minoritními náboženstvími jsou křesťanství a také sikhismus. Sikhů žije v Indii kolem 18 miliónů, a to převážně ve státě Pandžáb, kde se tento náboženský směr zrodil a dodnes je jeho centrem. V počtu vyznavačů je sikhismus hned v závěsu za hinduismem a islámem, ze kterých vychází a zároveň se vůči nim vymezuje. Správného Sikha poznáte na první pohled podle turbanu, pod kterým skrývá nestříhané vlasy a podle řádného plnovousu a dýkou za pasem, které se říká kirpán. Sikhové nosí i ocelový náramek zvaný kará a krátké kalhoty kaččchá. V závěsu je buddhismus, džinismus a další náboženství, jako zoroastriánství. Většina indických buddhistů žije v horských oblastech Himálaje, hrstka pak v příhraničních oblastech s Myanmarem. Z hinduismu vychází džinismus, hlásající nenásilí a respekt ke všemu živému, tedy k lidem, zvířatům i rostlinám. Do džinistického chrámu tedy nevkračujte, aniž byste na sobě měli cokoliv koženého. Vstup může být odepřen také ženám s menstruací.

V souvislosti s indickou společností se často hovoří o kastovním systému, který již tisíce let rozděluje obyvatelstvo podle postavení, majetkových a rodových poměrů. Ačkoli ústava Indie dnes zakazuje jakoukoliv diskriminaci, vyplývající z uplatňování kastovního sociálního systému, v praxi je nerovnoprávné rozdělování obyvatelstva do tříd zcela běžné a například řada svateb mimo stejnou kastu je stále naprostým tabu. Indický kastovní systém v sobě kombinuje dva různé pohledy, kterým se říká varny a džátí. Varny představují jednotlivé vrstvy obyvatelstva, rozdělené podle práv a úkolů, které mají, a které plní. Nejvyšší vrstvou jsou brahmáni neboli kněží, kteří představují jakousi spojku mezi bohy a obyčejnými lidmi. V reálu k nim patří různí učitelé nebo vědci. Další vrstvou jsou kšátrijové (bojovníci), nejpočetnější varnou pak vaišové (obchodníci, řemeslníci apod.), následováni šúdry, k nimž historicky patří otroci a služebníci bez práv, kteří byli dříve bráni jako zvířata a v tomto smyslu se pohled na ně příliš nezměnil. Džátí rozděluje společnost podle profesí na tkalce, hrnčíře apod. Mimo kastovní systém varen se nacházejí tzv. nedotknutelní (také dalitové nebo haridžané), absolutní spodina společnosti, považovaná za nečistou, a proto odjakživa diskriminována a ponižována. Nedotknutelných je v Indii kolem 160 miliónů a většinou vykonávají ty nejhorší práce.

Jací jsou Indové

Pomineme-li různé naháněče, samozvané průvodce, podvodníky, žebráky a neodbytné prodavače, jsou Indové celkem milí, přátelští a hlavně zvědaví lidé, které velmi zajímá, kdo se to přijel podívat na jejich zemi. Spousta Indů na vás bude zírat, s čímž se smiřte a ignorujte to - je to jejich národní záliba. Ničím neobvyklým ani není, když se s vámi budou chtít vyfotit. V Indii plyne čas trochu jinak, než jsme zvyklí z Evropy. Indové nejsou zrovna národem, který by vynikal dochvilností - to si uvědomte zejména v momentě, kdy si budete s nějakým Indem domlouvat sraz. Pokud vám Ind řekne, že něco bude trvat půl hodiny, ve skutečnosti to bude hodina i víc. Indové na nic nespěchají a dávají si načas, s tím se předem smiřte, berte čas s rezervou a zbytečně se nerozčilujte. Stejně tak řešení některých situací vám bude připadat přinejmenším nelogické. V případě potřeby vám obyčejní Indové rádi poradí, i když to nebude mít vždy efekt, jaký byste potřebovali. Indové totiž rádi radí, i když přesně neví. Snažte se proto klást dotazy způsobem, na který nelze jednoznačně odpovědět "ano" nebo "ne". Spousta Indů vám odpoví raději "ano" jen proto, že to pokládají za zdvořilé nebo z důvodu, že jim chabá angličtina nedovolí odpovědět jinak. Celá Indie je přeplněná lidmi, takže se připravte na to, že vaše osobní zóna bude soustavně narušována. Obrovská koncentrace lidí na ulicích a v dopravních prostředcích a také fakt, že Indové jsou komunitně zaměřený národ znamená, že vaše soukromí a osobní prostor zůstanou někde za dveřmi letiště. Rovněž vnímání vašeho soukromí je na trochu jiné úrovni, což může vést k řadě frustrujících situací. Klidně se může například stát, že majitel hotýlku vleze do vašeho pokoje bez zaklepání, aniž by mu to připadalo nevhodné.

Indie se potýká s obrovskými environmentálními problémy. Odpadky se běžně spalují přímo na ulicích, ve kterých budete marně hledat byť jediný odpadkový koš. Není divu, že řada městských ulic pak připomíná spíše smetiště. Ochrana životního prostředí je zkrátka pro lidi, kteří žijí v naprosté bídě ze dne na den, zcela neznámým a bezvýznamným pojmem, a tak odpadky běžně vyhazují na zem.

Kultura a zvyky

Indická společnost je velmi rozmanitá a každý stát je trochu jiný a platí v něm trochu jiná pravidla a zvyky.

  • Indická kultura je v jistých ohledech velmi konzervativní, což se projevuje zejména v dodržování pravidel správného "dress kódu". Vhodné oblečení by měli volit nejen ženy, ale i muži, obzvláště pokud plánujete vyrazit i na indický venkov. I během největších veder zřídkakdy uvidíte místní muže v šortkách. Ženy by se měly adekvátně oblékat nejen kvůli etiketě, ale i v zájmu vlastního bezpečí (viz bezpečnost). Při návštěvě chrámů je správné oblečení přímo nutností a do chrámů by měly ženy vstupovat pouze se zahalenýma nohama a rameny a dokonce zahalenou hlavou. Před vchodem do chrámů, mešit nebo klášterů je obvykle nutné zout si boty (někdy i ponožky). Z tohoto důvodu se hodí sandály nebo boty, které se dají lehce zouvat a nazouvat. Drahé boty známých značek nechte raději doma, můžou totiž lákat zloděje. Občas se kolem některých chrámů potloukají samozvaní hlídači bot, kterým můžete dát pár rupií za to, aby vám boty pohlídali. Do džinistických chrámů je nevhodné vstupovat s čímkoliv koženým, takže pásky nebo kožené tašky nechte u vchodu. Boty je třeba zout i před návštěvou obydlí nebo i některých obchodů. Stejně jako je indická společnost konzervativní ve stylu oblékání, jsou konzervativní i v projevování náklonnosti vůči osobám opačného pohlaví. Na ulici se proto raději vyvarujte objímání nebo líbání, na venkově se nehodí ani držet se za ruce.
  • Jídlo se jí běžně pravou rukou. Levou nepoužívejte, tou si totiž Indové čistí zadní partie těla po vykonání velké potřeby. Levá ruka je považovaná za nečistou a nikdy s ní nic nikomu nepodávejte nebo nepřijímejte. Nechcete-li jíst rukama, určitě dostanete příbor nebo alespoň lžíci. Stejně tak za nečisté jsou považovány nohy, proto byste nikdy neměli sedět s nohama směřujícíma k jiné osobě, k soše Buddhy nebo k chrámu.
  • Tradiční pozdrav vyjádříte rukama sepjatýma v úrovni prsou a současně malým úklonem a slůvkem namasté.
  • Ajurvéda je tradiční indická léčebná metoda, využívající přírodních zdrojů, která se v Indii praktikuje již celá tisíciletí. Učení ajurvédy vychází z předpokladu, že každý lidský neduh je způsoben nerovnováhou mezi lidským vědomím, myslí a tělem. Relaxace a omlazení organismu při ajurvédě přitahuje i stále více cizinců, kteří navštěvují resorty a moderní kliniky, zaměřené na praktikování této metody. Jedním z center ajurvédy je stát Kérala, nicméně podobná zařízení najdete po celé Indii.
  • Jóga je celosvětově rozšířená metoda cvičení, posilující lidskou duši, mysl i tělo. Jóga má původ právě v Indii, kde se zrodila již několik set let před naším letopočtem. Slovo jóga vychází ze sanskrtu, kde slovo judž znamená spojovat. Jóga totiž představuje spojení sebe sama s okolím do jednoho celku a má různé techniky. Jógu lze praktikovat od severu Indie po jih, vyhlášeným centrem je Rišikéš, kde se duševnímu i tělesnému cvičení oddávali i slavní Beatles. Lekci jógy si můžete dopřát skoro v každém přímořském letovisku.
  • Bindi je známá tečka na čele indických žen. Slovo pochází se sanskrtu, ve kterém je výrazem pro tečku. Tečka má většinou červenou barvu z nachového prášku, dnes již ale ženy mezi obočím běžně nosí i různé kamínky a další ozdoby. Stejně tak se v poslední době změnil význam nošení bindi. Zatímco dříve se tečkou označovaly vdané ženy, dnes jí nosí ženy i dívky bez ohledu na rodinný stav. Tečka, namalovaná rumělkovou pastou, může být i tikka. Tikka v hinduismu symbolizuje třetí oko, které na čelo věřících nanášejí hinduističtí kněží. Někteří muži nosí na čele tři vodorovné pruhy na znamení, že patří k šivaistům, tři svislé pruhy nosí naopak vyznavači boha Višny.
navrhnout změnu
Nákupy a cla

Co si v Indii koupit

Indie je přímo nákupním rájem především pro ty, kteří vyhledávají autentické rukodělné předměty, stříbrné šperky nebo šperky s drahokamy, kožené, dřevěné, bronzové a mosazné výrobky, keramiku, koberce, šátky, typické indické boty nebo oblečení a textil. Oblíbenými suvenýry jsou také různé sošky hinduistických bohů, slonů nebo rituální předměty spojené s buddhismem. Z Indie si můžete dovézt také kvalitní čaj, různé druhy koření nebo třeba sušené ovoce. Skoro každý region v Indii nabízí své vlastní specifické výrobky a předměty, které po staletí reflektují místní kulturu a zdroje.

Drahokamy a polodrahokamy koupíte na mnoha místech po celé Indii, přímo u zdroje však budete v Džajpuru, stříbrné šperky nejlépe koupíte ve státě Urísa. Kašmír je známý textilem z kašmírové vlny, ale také třeba výrobou kožených bot. V údolí Kullu ve státě Himáčalpradéš koupíte vlněné čepice a oblečení. Nejlepší hedvábná sárí koupíte v městech Kánčipuram a Čennai na jihovýchodě Indie, Západní Bengálsko proslulo výrobou košů, tašek nebo hraček z jutového vlákna. Keramikou a hrnčířstvím proslul Džajpur a koženým zbožím Kánpur ve státě Uttarpradéš. Širokého využití má santalové dřevo z Karnátaky a pokud budete cestovat po státě Maháráštra, uvidíte prodávat všelijaké druhy kožených bot a sandálů.

Kde nakupovat

Specializované krámky nebo chaotické trhy (chaat) s nejrůznějšími výrobky najdete snad v každém indickém městě. Na trzích nezapomeňte smlouvat, protože zboží je turistům nabízeno za daleko vyšší ceny, než místním. Obvyklá cena je třetinová až poloviční oproti původně nabízené ceně. Pokud nemáte na dohadování s obchodníky náladu, zaměřte se raději na kamenné obchody v nákupních centrech, kde jsou ceny pevně stanoveny. Ve větších městech není nouze ani o velká nákupní centra.

Jedny z nejlepších trhů v zemi nabízí Dillí, například velký bazar Chandni Chowk ve Starém Dillí tvoří několik oblastí a ulic, z nichž každá se specializuje na prodej jiného zboží. V jedné části nakoupíte elektroniku, v jiné koření, v další šperky ze stříbra (část Dariba Kalan) nebo textil. Součástí trhu je množství dháb (pouličních stánků nebo restaurací), kde se levně najíte. Za mešitou Jama Masjid se nachází trh s bavlnou, kam chodí lidé nakupovat deky, polštáře a další zboží. Trh otevírá každý den brzy ráno a zavírá večer. V neděli je zavřeno. V oblasti Connaught Place se nachází tržiště Janpath, kde se dají koupit umělecké a řemeslné výrobky, oblečení, šperky nebo kožené výrobky z celé Indie a také Tibetu. Trhy jsou otevřené denně kromě neděle. Dilli Haat je velký trh, ležící na jihu Dillí (nejbližší stanicí metra je INA station). Každý den je koupěchtivým návštěvníkům k dispozici pestrá směsice etnických výrobků, od šperků, oděvů, textilu, uměleckých výrobků, až po jídlo. Klasickým pouličním trhem je Khan Market, nacházející se nedaleko India Gate. Trh je mimo jiné vyhlášený oblečením a ajurvédskou medicínou a kosmetikou. Khan Market je otevřený každý den, kromě neděle. Rušným a chaotickým trhem je Paharganj, který najdete naproti vlakovému nádraží New Delhi Railway Station. Tento trh je dobrou volbou pro ty, kdo shání oblečení, boty, tašky, šperky nebo řemeslné výrobky. Trh je otevřený denně, mimo pondělí. Oblíbené trhy Lajpat Nagar (také známý jako Centrální trh) nabízí především tradiční oblečení pro muže i ženy, jako šalwar kamíz nebo košile kurti, ale také boty a doplňky. Trh se nachází na jihu Dillí a je otevřený denně, kromě pondělí. Několik ulic se specializovaným zbožím tvoří trh Karol Bagh, ležící nedaleko stejnojmenné stanice metra. Část zvaná Ghaffar Market se zaměřuje na prodej elektroniky, můžete si tu také nechat opravit váš telefon. V Silver Street a Bank Street nakoupíte šperky a na ulici Ajmal Khan Road levné oblečení. Poblíž letiště Safdarjung na jihu Dillí se rozkládá trh Sarojini Nagar, zaměřený na oblečení. Prodávají se tu i zlevněné značkové oděvy s malým kazem, kvůli kterému byly vyřazeny z klasického prodeje. Trh je zavřený každé pondělí.

Dáváte-li přednost klasickým obchodům, vydejte se na Connaught Place, kde najdete obchody předních světových značek. Mezi nejznámější nákupní centra Dillí patří Ansal Plaza, City Square, Cross River Mall, Select Citywalk, TDI Mall nebo The Great India Palace.

Jedním z nejznámějších trhů Bombaje je Chor Bazaar, tvořený několika rušnými ulicemi, plnými pouličních stánků a malých krámků. Bazar se nachází v muslimské části města kolem Mutton Street a najdete tu vše možné od starožitností, řemeslných výrobků, suvenýrů až po všelijakou veteš.

Ve státě Goa patří k velmi populárním trhům bleší trhy na Anjuna Beach. Desítky stánků jsou otevřeny na jižním konci pláže každou středu od rána až do večera, mimo období monzunů.

Celní předpisy

Do země lze bezcelně dovézt maximálně 2l vína nebo piva nebo tvrdého alkoholu, 100 ks cigaret nebo 25 ks doutníků nebo 125g tabáku a dárky a suvenýry v maximální hodnotě 8.000 INR.

Do země je zakázáno dovážet drogy, narkotika a psychotropní substance, pornografii, padělané zboží, vybrané živé rostliny a zvířata nebo materiály, kde jsou chybně vyznačeny vnější hranice Indie. Bez povolení indických úřadů není do Indie povoleno dovézt a používat satelitní telefony a dále výkonné kamery, radiové vysílače, záznamová zařízení nebo dalekohledy. Bez povolení je také zakázáno dovézt nebo vyvézt živá zvířata, rostliny, ovoce, semena rostlin, ohrožené druhy zvířat a rostlin, zboží komerční povahy nebo větší množství zlata a stříbra (při dovozu). 

Ze země je zakázáno vyvážet většinu druhů divoce žijících živočichů a rostlin a jejich částí, jako jsou slonovina, pižmo, kožešiny, hadí kůže apod. a dále narkotika a starožitnosti.

Dron je povolené dovézt, musíte jej však přiznat v celním prohlášení.

Mohlo by se hodit:

navrhnout změnu
Praktické informace
Elektrické zásuvky

Elektřina

220-240 V, 50 Hz, kromě hojně rozšířené indické zásuvky typu D, se můžete setkat i s klasickou českou dvojvidlicí.

Čas

Indie nepraktikuje střídání letního a zimního času, takže v celé zemi je oproti Česku o 3 a půl hodiny více v době našeho letního času a o 4 a půl hodiny více v době našeho zimního času.

Telefonní předvolba

+91

Jazyk

Indická ústava uznává 23 oficiálních jazyků, v celé Indii se ale setkáte s dalšími více než tisíci různými dialekty. Jedním z nejvíce používaných jazyků je hindština, kterou se hovoří především na severu Indie. Hindština je mateřským a prvním jazykem pro téměř 45% všech Indů. Hojně rozšířené jsou dále urdština, bengálština, maráthština, telugština nebo tamilština. Jedním z oficiálních jazyků je i angličtina, i když anglicky se zdaleka nedomluvíte s každým Indem.

Malý česko-hindský slovníček:

  • Ahoj - Namasté
  • Dobré ráno, dobrý večer - Samé
  • Děkuji - Dhanyavád
  • Ano - Hán
  • Ne - Nahín
  • Kolik to stojí - Yehé kitne ká hé
  • Nerozumím - Pta nahín

Telefonování a internet

Indický telekomunikační trh zaznamenal v posledních letech prudký růst. Ceny telekomunikačních služeb jsou sice velmi levné, počítejte ale s tím, že koupě a aktivace indické SIM karty je více či méně komplikovaná a bude vyžadovat trochu víc trpělivosti. Indická SIM karta se ale určitě hodí, a to z mnoha praktických důvodů. Indické číslo je nutné například pro připojení k veřejné wifi na řadě míst nebo k používání aplikace Ola, přes kterou si můžete zarezervovat odvoz. Předplacené SIM karty nejlépe koupíte u oficiálních stánků operátorů přímo na letišti (obvykle méně byrokracie, ale dražší balíčky v průměru za 500-1.000 INR) nebo v jejich pobočkách, případně neoficiálních obchodech. Pozor ale na některé podvodné obchody, které prodávají předražené SIM karty, které pak ani nezaktivují nebo SIM karty registrované na někoho jiného, u kterých vám může nenadále skončit jejich platnost. Zkuste se zeptat ve svém ubytování, jestli by vám nepomohli nebo alespoň neporadili, kde bezpečně koupit SIM kartu. Jako cizinci budete muset vyplnit formulář a přidat kopii vašeho pasu a kopii indického víza (někdy si kopii obstará sám operátor). Mějte raději připravené své pasové fotografie, i když často si vás na pobočce vyfotí sami. Možná po vás budou chtít i indické telefonní číslo nebo adresu ubytování pro ověření, v tom případě jim dejte například číslo do hotelu, kde bydlíte. Nějaký čas pak zabere aktivace karty. Hlavními operátory jsou Vodafone-Idea, Airtel a Jio, dobré služby a pokrytí poskytují zejména Airtel a Vodafone-Idea. Předplacené SIMky jsou velmi levné. Samotná karta obvykle stojí kolem 50 až 100 INR, za kredit pak dáte zhruba 150 až 200 INR za 1.5 GB dat na den a neomezené volání v rámci Indie po dobu 28 dnů. Počítejte s tím, že při přejezdu z jednoho státu do jiného můžete platit roaming nebo vám také karta nebude fungovat vůbec, zeptejte se na to operátora, u kterého si kupujete SIM kartu.

Co si vzít s sebou

  • vytištěné vízum, budou vám ho pravděpodobně kontrolovat už na letišti ještě před odletem
  • kopie důležitých dokumentů, včetně pasu a víza
  • fotografie pro získání povolení do vybraných oblastí (viz Víza, vstup do země a cestovní dokumenty), mohou se hodit i při koupi SIM karty
  • elektrický adaptér
  • dobře vybavená lékárnička
  • visací zámek - některé levnější pokoje nejdou zamykat
  • toaletní papír - obvykle chybí ve vlacích, levnějších hotelech a veřejných záchodech, vlhčený toaleťák také není od věci
  • malá lahvička s desinfekčním gelem je dobrou prevencí před zažívacími problémy
  • oblečení a vybavení s ohledem na region, ve kterém se budete pohybovat, roční období a aktivity, které plánujete provozovat
  • žabky nebo plastové pantofle - oceníte zejména ve sprše, ve které se hygiena a úklid příliš neřeší
  • vložka do spacáku - pro spaní v hygienicky ztížených podmínkách, hodí se i povlak na polštář a peřinu
  • malý ručník nebo rychleschnoucí osuška - v nejlevnějších hotelech není nebo dostanete zatuchlý hadr
  • moskytiéra a repelent
  • vodní filtr nebo tablety na filtraci vody
navrhnout změnu
Důležité adresy a kontakty

Velvyslanectví Indie v Praze

Milady Horákové 60/93, 170 00 Praha 7, tel: 257 533 490, fax: 257 533 378, 257 533 285, email: amb.prague@mea.gov.in, hoc.prague@mea.gov.in, konzulární oddělení: cons1.prague@mea.gov.in, web: www.eoiprague.gov.in, provozní doba úřadu: (Po-Pá) 9:00-13:00, 13:30-17:30, kromě indických i českých svátků, provozní doba konzulárního oddělení: (Po-Pá) 9:30-12:00.

Velvyslanectví České republiky v Dillí

50-M, Niti Marg, Chanakyapuri, 110 021 New Delhi, tel: +91/11 2415 5200, fax: +91-11-2415 5270, nouzová linka: +91 9910999460, email: newdelhi@embassy.mzv.cz, konzulární úsek: consular_delhi@mzv.cz, web: www.mzv.cz/newdelhi, diplomatická a konzulární působnost pro Indii, Nepál, Srí Lanku a Bhútán, provozní doba úřadu: (Po-Pá) 8:00-16:30, provozní doba pro veřejnost: (Po-Pá) 9:00-11:00.   

Honorární konzulát České republiky v Bombaji

Rewa Chamber Office 501 (5th Floor), 31, New Marine Lines, Churchgate (E), 400 020 Mumbai, tel: +91 22220 78531, 78532, 78533, 78534, fax: +91/2 222 069 533, email: mumbai@honorary.mzv.cz, konzulární působnost pro státy Maharáštra a Goa, provozní doba úřadu: (Po-Čt) 10:00-15:00.

Honorární konzulát České republiky v Kalkatě

4 Lee Road, Kolkata, 700 020 Kolkata, tel: +91 033 2290 7406, +91 033 2283 7178, fax: +91 033 2290 7411, email: kolkata@honorary.mzv.cz, konzulární působnost pro stát Západní Bengálsko, provozní doba úřadu: (Po,Čt) 10:30-12:30.

Honorární konzulát České republiky v Čennai

Vel Vilas, 3/21 Kottur Garden 3rd Main Road, Kotturpuram, 600 085 Chennai, tel: +91 442 447 4247, fax: +91 442 447 4247, email: czchennai@valingro.com, konzulární působnost pro státy Tamil Nádu a území Puduččéri, provozní doba úřadu: (Po-Pá) 10:00-14:00.

Honorární konzulát České republiky v Bengalúru

No.303, "Pushpak" MES Ring Road, Jalahalli, Bengaluru, tel: +91 734 936 8900, fax: +91 802 838 4644, email: hcbengaluru@pushpak.com, provozní doba úřadu: (Po-Pá) 10:00-14:00.

Důležitá telefonní čísla

Policie 100, hasiči 101, ambulance 102

navrhnout změnu
DOPRAVA
UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele