logo

Doporučené plány cesty

Indie - zlatý trojúhelník a tygří safari (10 dní)
Hrobka Itimád-ud-daula, Tádž Mahal, Džajpur, Dillí, Fatehpur Sikrí, Národní park Ranthambore, Pevnost Ágra
Indie - západní Himaláj (13 dní)
Haridvár, Dharamsala, Dillí, Šimla, Amritsar, Rišikéš
Severní Indie - západní okruh (21 dní)
Hrobka Itimád-ud-daula, Tádž Mahal, Džódpur, Džajpur, Puškar, Bikaner, Dillí, Fatehpur Sikrí, Udajpur, Studna Čand Baori, Džaisalmér, Pevnost Ágra
Severní Indie - východní okruh (12 dní)
Hrobka Itimád-ud-daula, Tádž Mahal, Órčha, Gválijar, Dillí, Váránasí, Chrámy v Khadžuráhu, Pevnost Ágra

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
DOPRAVA
UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE

Díky náboženské pestrosti je indický kalendář doslova nabitý různými svátky, slavnostmi a festivaly. Důvodů k oslavám je opravdu mnoho, příchod nového ročního období, sklizeň zemědělských produktů nebo svátky a významné události v životě božstev, státníků nebo zakladatelů různých náboženských směrů. Data většiny svátků se řídí lunárním, případně islámským kalendářem, a proto nemají pevně dané datum. Pro lepší přehled si můžete do mobilu stáhnout aplikaci Incredible India Calendar, se kterou vám neuteče žádná akce, svátek nebo festival.

Festivaly a události

  • Pongal: několikadenní svátek sklizně a zároveň oslavy boha Slunce Suryi slaví převážně Tamilské obyvatelstvo na jihu Indie. Datum konání se řídí podle tamilského kalendáře a obvykle připadá na 14. nebo 15. leden.
  • Kumbh Mela: jednoho z největších náboženských festivalů nejen Indie, ale celé planety se běžně účastní několik desítek miliónů poutníků. Legenda praví, že během sporu bohů a démonů o elixír věčnosti ukáplo pár kapek tohoto nektaru do míst, kde dnes stojí města Allahabád, Haridvár, Udždžain a Nasik. Právě v těchto místech se každých 3-12 let koná svátek Kumbh Mela. Doba konání svátku závisí na postavení Slunce, Měsíce a Jupiteru a dozvíte si jí na stránce www.kumbhamela.net.
  • Losar (Tibetský Nový rok): jeden z nejvýznamnějších tibetských svátků se slaví 15 dnů obvykle v únoru v oblastech, kde žijí početné tibetské komunity (Dharamsala, Sikkim, Ladak, Zanskar apod.)
  • Karneval v Goe (únor nebo březen): karnevalové veselí, koncerty a pouliční párty.
  • Maha Šivaratri (Šivaratri): svátek věnovaný bohu Šivovi zahrnuje náboženské seance v chrámech zasvěcených Šivovi, uctívající boha prostřednictvím symbolu zvaného lingam a dále obřadné koupele věřících v mléku, taneční kreace a zpěvy honosící tohoto boha. Oslavy svátku Maha Šivaratri připadají na den, kdy je měsíc v novu v období na přelomu února a března.
  • Sloní festival (úplněk předcházející svátku Holi): procesí slonů oděných do barevných tkanin se koná na Rajasthan Polo Ground v Džaipuru, v ulicích pak oslavy pokračují různými vystoupeními zvířat, na programu je také sloní pólo, závody a další.
  • Holi: jeden z nejvýznamnějších hinduistických svátků oslavuje příchod jara a je známý také jako Svátek barev. V předvečer svátku Holi se zapalují ohně, do kterých se pak vhazují dary bohům, což je rituál známý jako Holika dahan. Další den se lidé v ulicích měst polévají vodou a hází po sobě barevný prášek, symbolizující barvy jara. Nánosy prášku pokrývají celé postavy a symbolicky tak mažou sociální rozdíly mezi věřícími, kteří si jsou v daný okamžik rovni, což je jedna z hlavních myšlenek svátku Holi. Svátek se koná v den úplňku hinduistického měsíce Phalguna, což bývá zpravidla v březnu.
  • Mezinárodní festival jógy (březen): velký festival jógy se koná v kolébce jógy, Rišikéši.
  • Krišna Janmaštami (také Govinda): festival se koná v červenci nebo srpnu a připomíná narození boha Krišny. Doprovází jej lidové slavnosti, během nichž se staví obří živé pyramidy z lidských těl. Největší oslavy se konají v dvojměstí Mathura a Vrindavan ve státě Uttarpradéš, kde se podle legendy Krišna narodil a vyrůstal.
  • Pateti (Párský Nový rok): Pársové, kteří jsou vyznavači zoroastrismu, slaví svůj Nový rok v srpnu.    
  • Ganéš Čaturthi: oslavy narozenin Ganéši, hinduistického boha se sloní hlavou, připadají na čtvrtý den po novoluní měsíce Bhadrapada (obvykle v srpnu nebo září). Lidé si kupují hliněné sošky Ganéši a vystavují je ve svých domech, jiné sochy a symboly tohoto boha nesou početná procesí věřících k jezerům a řekám, kde se máčí ve vodě.
  • Onam: velký, několikadenní svátek oslavuje začátek sklizně a také návrat mýtického krále Mahabaliho a koná se na přelomu srpna a září ve státě Kérala. Ve městech se pořádají kulturní akce, doprovázené hudebními a tanečními vystoupeními, včetně tzv. Tygřího tance (Puli Kali). Součástí oslav jsou také tradiční závody hadích lodí, Vallam Kali.
  • Navaratri (také Navratri nebo Durga Puja): název je odvozen ze sanskrtu, kde Nav znamená devět a Ratri znamená nocí. Devítidenní festival se koná v říjnu a je oslavou vítězství dobra nad zlem. Svátek Navaratri uctívá bohyni Durgá a vrcholí desátým dnem, zvaným Dussehra, který je připomínkou vítězství bohyně Durgá nad démonem Mahišasurou. Na východě Indie je tento festival znám pod názvem Durga Puja.
  • Diválí (konec října nebo začátek listopadu): festival Diválí patří mezi nejznámější a nejrozšířenější hinduistické svátky Indie. Pětidenní oslavy se každoročně konají na podzim, kdy ulice měst ozáří světla miliónů zapálených svíček a lampiónů. V mnoha městech Indie se konají velké ohňostroje. Oslavy jsou výrazem díků za dobrou úrodu a prosbou o bohatou sklizeň i v nadcházejícím roce a také poděkováním Lakšmí, bohyni bohatství a prosperity. Svátek Diválí je rovněž Svátkem světel, kdy si věřící připomínají vítězství světla nad tmou a dobra nad zlem a na důkaz toho zapalují svíčky na znamení vnitřního osvícení.
  • Velbloudí trh, Puškar, Rádžasthan: velká akce není jen příležitostí k prodeji nebo koupi těchto zvířat, ale také festivalem místní kultury a místem konání velbloudích závodů a dalších akcí. Festival se koná obvykle v listopadu, v závislosti na fázi měsíce.

Státní svátky Indie

  • Den republiky (26. leden): výročí vyhlášení republiky v roce 1950, největší oslavy se tradičně konají v Dillí, kde se pořádá vojenská přehlídka.
  • Maha Šivaratri (únor nebo březen)
  • Holi (březen)
  • Rama Navami: výročí narození Rámy, který je údajně sedmou inkarnací boha Višny, připadá na 9. den hinduistického měsíce Caitra (obvykle v březnu nebo dubnu). Již týden před samotným dnem narození se recitují úryvky z Rámajány, lidé uklízejí a zdobí svá obydlí a pokládají ovoce a květiny na obětní oltáře.
  • Mahavir Jayanti (konec března nebo začátek dubna): výročí narození Mahávíry, učence a zakladatele džinismu, se slaví především ve státě Bihár, kde se Mahávíra narodil.
  • Velký pátek velikonoční (pohyblivé datum)
  • Buddha Purnima (Vesak): oslava narození, osvícení a výročí úmrtí Buddhy připadá na dubnový nebo květnový úplněk.
  • Eid al Fitr (pohyblivé datum): velký islámský svátek značí konec Ramadánu.
  • Eid al Adha (pohyblivé datum): desátý den dvanáctého měsíce islámského kalendáře propukají oslavy svátku Obětování, též známé jako svátek Proroka Abraháma. Jeden z nejvýznamnějších a nejstarších muslimských svátků připomíná akt, kdy Abrahám obětoval Bohu berana, místo svého syna. Na paměť tohoto činu obětují každoročně milióny muslimů po celém světě domácí zvířata, aby jejich maso rozdělili mezi rodinu, chudinu a poutníky.
  • Den nezávislosti (15. srpen): připomínka dne vyhlášení nezávislosti Indie na Británii, 15. srpna 1947.
  • Janmaštami: svátek narození boha Krišny připadá na červenec nebo srpen a nese se ve znamení vzpomínek na tohoto hrdinu, myslitele, filosofa a učitele. Oslavy probíhají celý den až do půlnoci, kdy se podle legendy Krišna narodil. Věřící recitují verše ze svatého písma, zpívají bhadžány a vyprávějí si příběhy ze života Krišny.
  • Muharram (pohyblivé datum): islámský Nový rok se slaví první den měsíce Muharram, který je prvním měsícem islámského kalendáře.
  • Gandhi Jayanti (2. říjen): výročí narození Mahatma Gandhího.
  • Dussehra (Maha Navami): Svátek je vyvrcholením oslav Navaratrí. V závislosti na regionu se připomíná buď vítězství Rámy nad démonickým králem Rávanou, kdy se zapalují ohně a pálí papírové a dřevěné podobizny Rávany nebo vítězství bohyně Durgy nad démonem Mahišasurou. Svátek se koná v září nebo říjnu.
  • Diválí (konec října nebo začátek listopadu)
  • Milad un Nabi (pohyblivé datum): oslavy výročí narození Proroka Mohameda v Mekce, roku 570 podle křesťanského kalendáře. Přesné datum jeho narození není jasné, Sunitští muslimové proto tento den slaví dvanáctý den třetího měsíce (Rabi al-Awal) islámského kalendáře, zatímco Šíitští muslimové až sedmnáctý den stejného měsíce.
  • Guru Nanak Jayanti (listopad): výročí narození Guru Nánaka, zakladatele sikhismu.
  • Vánoce (25. prosinec)  
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele