logo

Doporučené plány cesty

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
Turistická víza
Ne (max. 90 dnů)
Povinná očkování Za předpokladu, že máte standardní základní očkování například proti tetanu, dětské obrně, spalničkám, příušnicím apod.
Ne
Další nemoci
Doporučené léky
Ercefuryl
Min. náklady na den Odhadované náklady na osobu a den při nízkonákladovém stylu cestování, tzn. spaní v hostelech, stravování u pouličních stánků, používání lokální dopravy apod. Nezohledňuje náklady na cestu do destinace nebo víza.
750 - 1000 Kč
Turistická sezóna
prosinec-březen
Proč cestovat právě sem
krásné pláže
uvolněná atmosféra
život gaučů
gastronomické zážitky
karneval a další festivaly
Proč se zemi vyhnout
jedna z nejdražších zemí Jižní Ameriky

Počasí

Průměrná denní teplota Deštivé dny Průměrná teplota moře
Punta del Este
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
22 ° 22 ° 20 ° 17 ° 14 ° 11 ° 11 ° 11 ° 13 ° 15 ° 18 ° 20 °
6 7 7 6 6 7 7 7 7 7 7 5
22 ° 23 ° 22 ° 20 ° 17 ° 14 ° 12 ° 12 ° 13 ° 15 ° 18 ° 20 °

Uruguay - gaučové, maté, staří veteráni a nejdelší karneval světa

Uruguay patří sice k nejmenším, za to k nejrozvinutějším státům jihoamerického kontinentu. Země sevřená mezi Brazílií a Argentinou sice není tak navštěvovaná, jako její sousedé, to ovšem neznamená, že turistům nemá co nabídnout. K největším lákadlům patří koloniální perla Uruguaye, městečko Colonia del Sacramento, historické Montevideo se svými budovami ve stylu art deco a také spousta krásných pláží v čele s populárním plážovým letoviskem Punta del Este.

Prozkoumejte tohoto průvodce i mapu míst. Najdete zde nejdůležitější informace a tipy pro cestování po Uruguayi i nejzajímavější místa, která stojí za to vidět!

Co potřebujete vědět, než vyrazíte

Víza, vstup do země a cestovní dokumenty

Víza

Občané České ani Slovenské republiky nepotřebují k turistické návštěvě Uruguaye víza a v zemi mohou pobývat maximálně 90 dnů.

Mohlo by se hodit:

Cestovní pas

Cestovní pas by měl být platný minimálně po dobu pobytu v zemi.

Vstup do země

Uruguay má striktní zákony, co se dovozu potravin týče. Do země je zakázáno dovážet čerstvé ovoce a zeleninu, produkty vyrobené ze zeleniny, semena rostlin, rostliny, rostlinné a živočišné produkty, vejce, mléčné a masné výrobky, domácí zvířata, ptactvo, včely a další.

navrhnout změnu
Zdraví a očkování

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Do Uruguaye nepotřebujete žádná povinná očkování. Výjimkou jsou případy, kdy do země přijíždíte z některé ze zemí s výskytem žluté zimnice.

Všem cestovatelům do této země doporučujeme očkování proti žloutence A.

V závislosti na délce pobytu v zemi, oblastech, ve kterých se budete pohybovat, charakteru a účelu cestování po zemi, případně při zvýšeném výskytu nemoci v zemi, můžete zvážit očkování proti žloutence B, břišnímu tyfu a vzteklině, i když její výskyt je v Uruguayi daleko nižší než v některých jiných zemích Jižní Ameriky.

K dalším možným rizikům a zdravotním obtížím, se kterými se můžete během pobytu v zemi setkat, patří cestovatelský průjem.

Zdravotní systém v Uruguayi je na poměrně slušné úrovni, lékařská péče je však velmi nákladná, proto doporučujeme před cestou sjednat kvalitní pojištění.

Voda z kohoutku by měla být nezávadná, pokud máte ale pochybnosti, je lepší si koupit balenou vodu.

(Upozornění! Informace o očkování mají pouze informativní charakter. Aktuální informace a doporučení vám poskytnou v centrech cestovní medicíny.)

navrhnout změnu
Peníze a náklady

Měna

Národní měnou je uruguayské peso (UYU), 1 UYU = 100 centésimos. V oběhu jsou bankovky v hodnotě 20, 50, 100, 200, 500, 1.000 a 2.000 pesos a mince v hodnotě 1, 2, 5 a 10 pesos. S drobnými mincemi centésimos v podstatě nepřijdete do styku. Na některých místech rovněž akceptují platbu dolary, případně argentinskou nebo brazilskou měnou. Pro uruguayské peso se obvykle používá symbol $, což může být snadno zaměnitelné s americkými dolary. Pro ty se používá symbol U$S, US$ nebo USD. Jaký je aktuální kurz koruny k pesu zjistíte zde.

Náklady

Uruguay je jednou z nejdražších zemí Jižní Ameriky, což platí zejména v hlavní sezóně mezi prosincem a únorem, kdy jsou ceny za ubytování a další turistický servis na absolutním vrcholu. Nejdráž je na pobřeží a především ve vybraných pobřežních letoviscích, směrem do vnitrozemí ceny klesají. Pokud máte hlouběji do kapsy, je lepší přijet mimo toto období nebo se vyhnout místům jako je Punta del Este a raději zamířit do jiného, klidnějšího a hlavně levnějšího letoviska. Ve snaze podpořit turistický ruch v zemi zavedla vláda několik opatření, ke kterým patří například vrácení DPH (v Uruguayi IVA) ve výši 22% všem cizincům, kteří v restauracích nebo při vypůjčení auta platí platebními kartami, vydanými mimo Uruguay. Další příjemnou úlevou pro cestovatele je fakt, že nemusí platit DPH za ubytování.

Ceny za ubytování se silně liší v závislosti na sezóně. Pokoj v hotelu tak mimo sezónu může stát 2-3x méně než ve vrcholném létě. Za postel v hostelovém dormu zaplatíte mimo sezónu 10-15 USD, v sezóně může cena vyšplhat až na 25-35 USD. Pokoj v nejlevnějším hotelu pořídíte zhruba od 40 USD výše, průměrná cena hotelového pokoje pro dva je přibližně 75-80 USD.

Za jídlo v levných comedores dáte kolem 250 UYU, oběd v průměrné restauraci vyjde na 10 až 20 USD. Většina lepších restaurací si také účtuje „cubierto“, neboli kuvér v obvyklé výši 1-3 USD. Nejlevnější variantou jsou nákupy v supermarketech a trzích. Jídlo je pak obvykle možné si připravit v kuchyňkách, které jsou součástí skoro každého hostelu.

Autobusová doprava je přijatelně levná, příkladem budiž následující přehled vybraných cen spojení mezi městy na pobřeží: Colonia del Sacramento-Montevideo cca 350 UYU (2,5 hodiny), Montevideo-Punta del Este cca 300 UYU (2 hodiny). Malé auto si půjčíte přibližně za 1.500-2.500 UYU, počítejte také s tím, že na některých hlavních silnicích se platí mýto. Pokud chcete ušetřit, můžete zkusit stopovat, což je v Uruguayi poměrně běžný způsob cestování.

Orientační ceny

  • místní pivo v restauraci, 70-90 UYU
  • místní pivo v supermarketu (0.5), cca 50 UYU
  • balená voda (1.5 l), 35 UYU
  • litr benzínu, cca 50 UYU
  • jízdenka na MHD v Montevideu, 36 UYU

Výměna peněz, bankomaty, platby kartou

Bankomaty najdete v každém větším městě a středisku, přesto se před cestou do některých oblastí (jako je např. Cabo Polonio) předzásobte hotovostí. Poplatky za výběr se pohybují kolem 2-6 USD, další peníze si může strhnout vaše banka. V bankomatech můžete vybírat uruguayská pesa, ale i americké dolary. Z většiny bankomatů je možné jednorázově vybrat ekvivalent částky v maximální výši 200-250 USD, pokud tedy víte, že budete potřebovat víc, vyjednejte si podmínky vyššího limitu ještě před návštěvou Uruguaye s vaší domovskou bankou. Peníze, nejlépe americké dolary, si můžete vyměnit ve směnárnách nebo bankách, směnárny mají obvykle lepší kurz než banky. Peníze neměňte na letišti nebo v přístavu, kde mají nevýhodný kurz. Pokud budete potřebovat hotovost již na letišti, vyberte si raději z bankomatu. Kartou lze běžně platit ve velkých městech a na populárních turistických místech.  

Spropitné

V restauracích můžete nechat 10% z celkové útraty, pokud jste byli spokojeni. Spropitné je do ceny započítáno pouze v některých turistických restauracích. Hotelovým portýrům se sluší dát 20 pesos, obsluze čerpacích stanic 5 pesos nebo až 10 pesos, pokud vám umyjí i okna. Samozvaným hlídačům aut (tzv. cuidacoches) dejte 10-20 pesos v závislosti na tom, jak dlouho jste byli pryč.

navrhnout změnu
Počasí a nejvhodnější doba k návštěvě

Klima v Uruguayi je mírné a vlhké, s teplými léty a srážkami rovnoměrně rozloženými po celý rok. Přestože je Uruguay poměrně malou zemí, je možné pozorovat rozdíly mezi severem a jihem. Severozápad země je teplejší a vlhčí, jih a východ chladnější a o něco sušší. Uruguay můžete navštívit kdykoliv po celý rok, ale nejlepším obdobím je listopad až březen, kdy je slunečno a teplo. Špatnou volbou nejsou ani jaro a podzim. Koupání v moři je v tomto období již spíše pro otužilce, ale teplota vzduchu je stále příjemná a není tu tolik turistů, jako v létě. Počítejte také s tím, že velké procento ubytovacích kapacit, barů, obchodů a restaurací má mimo sezónu zavřeno. Karneval v Montevideu začíná obvykle na konci ledna a trvá více než měsíc, s vrcholem v úterý před Popeleční středou. V tomto období je lepší si ubytování rezervovat předem.

Mohlo by se hodit:

navrhnout změnu
Bezpečnost

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Přestože je Uruguay považována za jednu z nejbezpečnějších zemí Jižní Ameriky, k drobným kapesním krádežím běžně dochází zejména v hlavním městě Montevideu. Dávejte tedy pozor na své věci, používejte selský rozum a řiďte se zásadami bezpečného cestování po velkých městech.

navrhnout změnu
Jídlo a kultura

Pilířem uruguayské kuchyně jsou jídla, která se sem dostala spolu s evropskými kolonizátory nebo později v rámci imigračních vln z Evropy. Stejně jako v Argentině i v Uruguayi milují hovězí maso, které pochází z dobytka pasoucího se na rozlehlých pláních ve vnitrozemí země. V Uruguayi připadají na jednoho obyvatele tři krávy, takže není pochyb o tom, co je základem uruguayské gastronomie. O tom, kdo má lepší hovězí, vedou obě země sáhodlouhé debaty a každý vám bude tvrdit, že zaručeně to jejich. Z vlastní zkušenosti se však přeci jen přikláním k hovězímu z Argentiny. Hovězí maso se připravuje na všechny možné způsoby, nejčastěji však na grilech nad otevřeným ohněm. Skvělým místem, kam zajít na asado (grilované maso) jsou především velké trhy, jako je Mercado del Puerto nebo o něco levnější Mercado de la Abundancia v Montevideu. Díky italskému původu mnoha obyvatel můžete ochutnat také spoustu dalších jídel, jako je pizza, těstoviny nebo ñoquis, což je v podstatě to samé, čemu Italové říkají gnocchi. Hlad zaženou i plněné taštičky, zvané empanády, které jsou známým "street foodem" mnoha dalších jihoamerických zemí. K typickému pouličnímu občerstvení patří i chivitos, místní variace sendviče s hovězím masem, který se dá považovat za jedno z národních jídel. Další uruguayskou specialitou je pamplona de cerdo, plněná vepřová rolka olivami, sýrem, zeleninou a bylinkami.

V zemi působí více než 200 vinařství, která produkují výborná vína. Samotné hlavní město obklopují vinice, takže za ochutnávkou vína nemusíte z Montevidea jezdit daleko. Další vinice se rozkládají podél řek Rio de la Plata v Colonii a Rio Uruguay v okolí měst Salto a Paysandú. Z místních piv můžete vyzkoušet značku Patricia nebo Norteño.

Mezi Uruguayí a jejich sousedy z Argentiny najdete mnoho společných rysů, ať už je to společná vášeň pro tango a fotbal, gastronomii nebo pití čaje maté. Stejně jako v případě Argentiny má i drtivá většina Uruguayců evropské kořeny. Jejich předkové přišli nejčastěji ze Španělska a Itálie, ale také například z Německa nebo Arménie. Kultura a tradice jsou tedy silně ovlivněny evropskými, především pak španělskými tradicemi. Původní americká kultura není, na rozdíl od jiných zemí Jižní Ameriky, v Uruguayi příliš patrná, v tomto směru převládá spíše africká kultura. V zemi žije kolem 4% obyvatel černé pleti a zhruba 10% obyvatel se považuje za potomky otroků z Afriky.

Zářným příkladem afrického dědictví je candomblé, afro-americké náboženství, které se na kontinent dostalo spolu s černými otroky z Afriky, a se kterým se ve větší míře setkáte v sousední Brazílii. Součástí candomblé je praktikování nejrůznějších rituálů a tanců, doprovázených rytmy bubnů, které vám budou znít v uších ještě dlouho po návštěvě Uruguaye.

Uruguay je jednou z mála zemí, která legalizovala užívání marihuany, nicméně tu si mohou v lékárnách koupit pouze místní občané starší 18 let a pouze v přesně stanoveném množství.

navrhnout změnu
Nákupy a cla

Kam za nákupy

V Montevideu jsou skvělým místem pro nákupy velké trhy jako Mercado de la Abundancia nebo Mercado del Puerto (www.mercadodelpuerto.com), kde seženete nejen typické řemeslné a umělecké výrobky, ale také si tu můžete dát gastronomické speciality. V Montevideu můžete zajít také na populární bleší trh Tristán Narvaja, který se koná každou neděli. Dáváte-li přednost moderním nákupním centrům, vydejte se raději do obchodních domů Nuevocentro (www.nuevocentroshopping.com.uy), Portones (www.portones.com.uy), Punta Carretas (www.puntacarretas.com.uy) nebo Montevideo Shopping (www.montevideoshopping.com.uy).

Celní předpisy

Do země lze bezcelně dovézt 400 ks cigaret nebo 50 ks doutníků nebo 500 g tabáku a 2 l alkoholu.

Uruguay má striktní zákony, co se dovozu potravin týče. Do země je zakázáno dovážet čerstvé ovoce a zeleninu, produkty vyrobené ze zeleniny, semena rostlin, rostliny, rostlinné a živočišné produkty, vejce, mléčné a masné výrobky, domácí zvířata, ptactvo, včely a další. Do země je dále zakázáno dovážet drogy, pornografický materiál, výbušniny a hořlavé látky.

navrhnout změnu
Praktické informace
Elektrické zásuvky

Elektřina

220 V, 50 Hz

Čas

V Uruguayi je oproti České republice o 5 hodin méně (v době letního času), respektive o 4 hodiny méně (v době zimního času). Když je tedy v Praze poledne, v Montevideu je 7, respektive 8 hodin ráno.

Telefonní předvolba

+598

Internet

Většina hostelových i hotelových pokojů je vybavena wifi na slušné úrovni.

Jazyk

Oficiálním jazykem v Uruguayi je španělština, někteří obyvatelé hovoří také italsky a dokonce německy. U hranic s Brazílií se můžete setkat s jazykem zvaným Portuñol riverense, což je mix španělštiny a portugalštiny.

navrhnout změnu
Důležité adresy a kontakty

Velvyslanectví Uruguaye ve Vídni

Mahlerstrasse 11/2/2, 1010 Vienna, tel: 00431-535 66 36, fax: 00431-535 66 18, email: uruaustria@mrree.gub.uy.

Honorární konzulát Uruguaye v Praze

Králodvorská 1081/16, 110 00 Praha 1 - Staré Město, tel: 224 231 547, 737 637 802, email: cdpraga@mrree.gub.uy, provozní hodiny úřadu: (Po-Pá) 9:00-15:00.

Velvyslanectví České republiky v Buenos Aires

Junín 1461, 1113 Buenos Aires, tel: +5411 4807 3107, po oznámení neobsaz. tónu lze ihned zvolit linku pracovníka ZÚ: 10-sekretariát (čeština) 11-sekretariát (španělština), 12-konzulární přepážka, 13-konzulární referent, 14-konzul, 15-obchodní rada, 16-vedoucí ZÚ, 17-hospodář, 24-ostraha, recepce (pouze španělsky), nouzová linka +54911/41894152, fax: +5411/48001088, email: buenosaires@embassy.mzv.cz, web: www.mzv.cz/buenosaires, diplomatická působnost pro Argentinu, Paraguay a Uruguay, provozní doba úřadu: (Po-Pá) 8:30-17:00, provozní doba úřadu pro veřejnost: (Po-Pá) 10:00-12:00.

Honorární konzulát České republiky v Montevideu

Colonia 1323, P. 10AP.1002 B, C.P. 11.100, Montevideo, tel: +598 2901 6887, email: montevideo@honorary.mzv.cz, provozní doba úřadu pro veřejnost: (Út,Čt) 15:00-18:00.

Důležitá telefonní čísla

policie 911, hasiči 104, ambulance 105

navrhnout změnu
DOPRAVA
UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele