logo

Doporučené plány cesty

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
Turistická víza
Ano (elektronicky ETA nebo visa on arrival po příletu)
Povinná očkování Za předpokladu, že máte standardní základní očkování například proti tetanu, dětské obrně, spalničkám, příušnicím apod.
Ne
Další nemoci
Doporučené léky
Ercefuryl
Min. náklady na den Odhadované náklady na osobu a den při nízkonákladovém stylu cestování, tzn. spaní v hostelech, stravování u pouličních stánků, používání lokální dopravy apod. Nezohledňuje náklady na cestu do destinace nebo víza.
500 - 700 Kč
Turistická sezóna
prosinec-březen
Proč cestovat právě sem
krásné pláže
nekonečné množství buddhistických památek
národní parky plné exotických zvířat
ájurvéda a další léčebné praktiky
levná destinace
surfování, potápění a další aktivity
Proč se zemi vyhnout
řada míst je dost znečištěná odpadky

Počasí

Průměrná denní teplota Deštivé dny Průměrná teplota moře
Colombo
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
27 ° 27 ° 28 ° 29 ° 29 ° 28 ° 28 ° 28 ° 28 ° 27 ° 27 ° 27 °
5 5 9 14 16 16 12 11 15 17 15 10
28 ° 28 ° 29 ° 30 ° 29 ° 28 ° 27 ° 27 ° 27 ° 28 ° 28 ° 28 °
Trincomalee
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
26 ° 27 ° 28 ° 29 ° 30 ° 30 ° 30 ° 30 ° 30 ° 29 ° 27 ° 26 °
11 5 4 5 4 2 4 5 6 12 16 16
27 ° 28 ° 29 ° 29 ° 30 ° 30 ° 30 ° 29 ° 29 ° 29 ° 29 ° 28 °
Kandy
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
23 ° 25 ° 26 ° 26 ° 26 ° 25 ° 25 ° 25 ° 24 ° 25 ° 24 ° 24 °
6 5 8 14 11 15 14 13 13 17 16 14
Nuwara Eliya
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
15 ° 15 ° 16 ° 17 ° 17 ° 16 ° 16 ° 16 ° 16 ° 16 ° 16 ° 15 °
8 7 8 13 13 16 17 16 15 18 17 15

Srí Lanka - ostrov čaje a kriketu

Srí Lanka (také Šrí Lanka) se až do roku 1972 nazývala Cejlon a díky geografické poloze ostrova u jižního cípu Indie se Srí Lance často přezdívá Slza nebo Přívěsek Indie. Srí Lanka se dlouhodobě těší vysoké popularitě mezi cestovateli z celého světa a to z mnoha důvodů. Země, rozlohou jen o málo menší, než Česko, nabízí neuvěřitelně pestrý mix přírodních zajímavostí, památek, kultury a různých aktivit, od surfování, potápění po pěší turistiku. Na Srí Lance najdete mnoho z toho, co nabízejí jiné asijské země: krásné pláže, úžasné čajové plantáže, kopce porostlé mlžnými lesy, vodopády. A nejen asijské země. Za safari nemusíte jezdit do Afriky, divoké slony, opice nebo leopardy můžete pozorovat i v mnoha národních parcích Srí Lanky. Návštěvu přírodních atrakcí je ideální zkombinovat s poznáváním historie a kultury ostrova skrze jeho buddhistické památky, pevnosti, historická koloniální města, barvité festivaly a místní obyvatele. Srí Lanka je navíc velmi levnou zemí, takže si veškerou její krásu užijete za velmi málo peněz.

Po dlouhých letech občanské války mezi buddhistickými Sinhálci a hinduistickými Tamily to konečně vypadá, že v zemi zavládl klid a návštěvníci ostrova tak mohou nerušeně poznávat a objevovat krásy této země a navštěvovat i dříve zapovězené oblasti. Hlavní turistický proud směřuje na západní a jižní pobřeží, do centrálních hor a takzvaného kulturního trojúhelníka mezi městy Kandy, Polonnaruwa a Anurádhapura. Východ a hlavně sever ostrova má díky letitému válečnému konfliktu nejméně rozvinutou infrastrukturu a stále čeká na objevení turisty.

Prozkoumejte tohoto průvodce i mapu míst. Najdete zde nejdůležitější informace a tipy pro cestování po Srí Lance i nejzajímavější místa, která stojí za to vidět!

Co potřebujete vědět, než vyrazíte

Víza, vstup do země a cestovní dokumenty

Víza na Srí Lanku

Občané České i Slovenské republiky potřebují k turistické návštěvě Srí Lanky vízum ETA, které si mohou před cestou vyřídit elektronickou cestou na adrese www.eta.gov.lk/slvisa. K získání víz používejte výhradně tuto stránku, vedle ní existují další stránky, které se tváří jako oficiální weby na zprostředkování víz, ETU ale nabízejí za daleko vyšší ceny. Vízum ETA je platné následujících 6 měsíců od jeho udělení a opravňuje jeho držitele ke dvojímu vstupu na území státu a celkové době pobytu na maximálně 30 dnů. Poplatek za vízum činí 50 USD a platí se kartou (pouze Master Card, Visa nebo American Express). Vízum ETA vám přijde do emailu většinou během pár hodin, maximálně několika málo dnů. Pokud vám vízum nepřišlo, zkontrolujte si nejdřív schránku se spamem, kam podobné emaily s oblibou padají.

Vízum lze získat i po příletu na Srí Lanku, poplatek za tzv. "visa on arrival" se ovšem zvyšuje na 40 USD a čekání ve frontě na vízum vás může dost zdržet.

Děti do 12 let neplatí ani v jednom případě žádné poplatky.

Tranzitní víza do 48 hodin jsou vydávána zdarma.

Pokud si chcete pobyt na Srí Lance prodloužit nad rámec 30 dnů, můžete zažádat o prodloužení pobytu o dalších 90 dnů. Vyplněnou žádost (ke stažení zde) donesete společně s pasem, barevnou fotografií o rozměrech 3,5 x 4,5 cm, dokladem o dostatečném množství finančních prostředků na pokrytí celé doby pobytu a zpáteční nebo navazující letenkou ze Srí Lanky na imigrační oddělení v Kolombu (4. patro, Suhurupaya, Sri Subhuthipura Road, Battaramulla). Připravte se na pořádnou dávku byrokracie, obrňte se trpělivostí a nenechávejte návštěvu úřadu na poslední chvíli (dostavte se nejpozději předposlední den před tím, než končí platnost vašeho víza). Výše poplatku za prodloužení pobytu závisí na národnosti žadatele, pro Čechy je z nějakého důvodu zdarma. Pobyt je možné znova prodloužit o dalších 90 dnů, tentokrát za 10.000 LKR.

Mohlo by se hodit:

Cestovní pas

Cestovní pas by měl být platný ještě minimálně 6 měsíců od plánovaného data příjezdu na Srí Lanku.

Vstup do země

Každý návštěvník Srí Lanky musí při příletu vyplnit příletovou kartu (Arrival Card), obsahující obvyklé dotazy, včetně adresy prvního nebo posledního ubytování na Srí Lance. Během imigrační procedury na letišti byste měli být schopni předložit zpáteční nebo navazující letenku ze Srí Lanky a doložit dostatečné množství financí na pokrytí celé doby vašeho pobytu na ostrově. Některé aerolinky chtějí vidět zpáteční letenku ze Srí Lanky ještě před odletem na ostrov.

navrhnout změnu
Zdraví a očkování

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Zdravotnictví na Srí Lance

Zdravotnická zařízení nedosahují standardu vyspělých evropských zemí, což platí zejména pro oblasti mimo velká města. V případě závažnějších problémů vyhledejte některou z renomovaných klinik v Kolombu. Za poskytnutí péče v soukromých zařízeních se platí, proto si před cestou nezapomeňte sjednat dobré zdravotní pojištění. Zdravotnická úroveň ve státních nemocnicích je nižší než v privátních zařízeních, ošetření v rámci první pomoci je ale bezplatné. Za případně předepsané léky se už platí. Při pobytech v hotelech se dá k méně závažným případům přivolat doktor, s čímž vám pomůže recepční. Tato služba se také platí.

Očkování na Srí Lanku

Na Srí Lanku nepotřebujete žádné povinné očkování. Potvrzení o očkování proti žluté zimnici je požadováno pouze v případě, že jste během posledních devíti dnů navštívili některou ze zemí s výskytem tohoto onemocnění. Žlutá zimnice se jinak na Srí Lance nevyskytuje.

Ostatní očkování jsou čistě na vašem zvážení a měla by vycházet především z charakteru cestování, jaký preferujete. Všem cestovatelům je nicméně doporučeno očkování proti žloutence A a pokud plánujete pobyt ve venkovských oblastech i proti břišnímu tyfu. V závislosti na délce pobytu v zemi, oblastech, ve kterých se budete pohybovat, charakteru a účelu cestování po zemi, případně při zvýšeném výskytu nemoci v zemi, můžete zvážit také očkování proti žloutence B a vzteklině. Nekrmte a nehlaďte žádné psy ani kočky a dávejte si pozor na drzé opice, které by vás mohly poškrábat nebo pokousat. V žádném případě před opicemi nejezte ani nevybalujte jídlo. Při dlouhodobých pobytech ve venkovských oblastech vám specialisté na cestovní medicínu mohou doporučit i očkování proti japonské encefalitidě.

Další možná zdravotní rizika

K dalším možným rizikům a zdravotním obtížím, se kterými se můžete během pobytu na Srí Lance setkat, patří potíže způsobené horkým klimatem a cestovatelský průjem. Dodržujte základní hygienická pravidla - pijte pouze nezávadnou vodu a dbejte na to, aby jídlo bylo čerstvé a dostatečně tepelně zpracované, ovoce a zelenina oloupané nebo omyté nezávadnou vodou. Před konzumací jídla si umyjte ruce nebo použijte dezinfekční gel. Choďte jen do jídelen, restaurací a ke stánkům, které jsou hojně navštěvované místními lidmi, což je zárukou nejen toho, že jídlo je tu dobré, ale hlavně, že je tu velký odbyt a jídlo se tak nemá čas v horku kazit.

Voda z vodovodu není pitná, i když to neplatí 100% všude. Pro jistotu si raději kupujte balenou vodu nebo používejte kvalitní filtrační zařízení. Ve venkovských oblastech se vyhněte kostkám ledu v nápojích, které mohou být vyrobeny ze závadné vody.

Z nemocí přenášených infikovanými komáry hrozí zejména horečka dengue, riziko nakažení se zvyšuje v období dešťů. Malárie se na Srí Lance vyskytovala v omezené míře především v některých oblastech na severu a východě ostrova, od roku 2016 je Srí Lanka považovaná za zemi bez malárie. V každém případě je dobré dodržovat preventivní opatření před poštípáním komáry, k nimž patří používání repelentů s vyšším obsahem DEET, odpuzovačů komárů, nošení dlouhých nohavic a rukávů během exponované doby (většinou během svítání a za soumraku) a využívání moskytiéry impregnované látkou odpuzující komáry. Minimalizovat počet komářích štípanců pomůže i výběr pokoje s klimatizací.

(Upozornění! Informace o zdraví a očkování mají pouze informativní charakter. Aktuální informace a doporučení vám poskytnou v centrech cestovní medicíny.)

navrhnout změnu
Peníze a náklady

Měna na Srí Lance

Na Srí Lance se platí srílanskou rupií (Rs, LKR, රු , ரூ, 1 LKR = 100 centů). Nová série bankovek z roku 2011 zahrnuje bankovky v hodnotě 20, 50, 100, 500, 1.000 a 5.000 LKR, z oběhu jsou postupně stahovány (i když stále platí) bankovky v hodnotě 10, 200 a 2.000 LKR. Dále jsou v oběhu mince v hodnotě 1, 2, 5 a 10 rupií a 1, 2, 5, 10, 25 a 50 centů. Na centové mince však narazíte jen zřídka. Vstupy do některých památek lze platit i v dolarech. Zde zjistíte aktuální kurz české koruny k srílanské rupii.

Mohlo by se hodit:

Náklady na pobyt na Srí Lance

Srí Lanka je pro cestovatele z Evropy, USA nebo Austrálie levnou zemí, kde vás příjemně překvapí ceny za jídlo, ubytování i dopravu a v poměru k nim nepříjemně zaskočí ceny za vstupy a atrakce a možná i ceny za alkohol. Stejně jako v mnoha dalších asijských zemích se i na Srí Lance setkáte s dvojími cenami pro cizince a místní, takže jako zahraniční turisté zaplatíte za vstupy do národních parků a kulturních památek několikanásobek toho, co platí místní.

Kolik pak celkově na Srí Lance utratíte peněz bude záviset samozřejmě na stylu vašeho cestování. Srí Lanka pro vás bude levná, pokud budete spát v místních guesthauzech, jíst v levných jídelnách a cestovat autobusy a vlaky a o něco dražší, zvolíte-li nocleh v hotelech a resortech, budete-li jíst v restauracích se západním jídlem a po ostrově jezdit pronajatým autem s řidičem. Na celkové náklady bude mít vliv i období, kdy se na Srí Lanku chystáte. V hlavní sezóně od prosince do dubna (s vrcholem kolem Vánoc a Nového roku) budou ceny na svých maximech, naopak mimo sezónu od května do října ceny klesají a snáz se shání levné letenky.

Běžnou věcí je na Srí Lance smlouvání, v některých případech je smlouvání dokonce nutností. Vaše schopnost a umění smlouvat o ceně vám může ušetřit dost peněz a pobyt na Srí Lance celkově zlevnit. Smlouvat cenu se vyplatí před jízdou tuktukem nebo při nakupování suvenýrů, oblečení či šperků v soukromých obchodech a na trzích, kde se vám, jako zahraničním turistům, budou snažit prodat zboží a služby s přirážkou. Daleko lépe se vám bude smlouvat, když budete předem znát místní cenové relace. Smlouvání by totiž mělo mít nějaké meze a probíhat v klidu, netrvejte tak na nesmyslně nízkých cenách a nezapomeňte na to, že většina místních má velmi malé příjmy a peníze od turistů pomáhají vylepšovat rodinný rozpočet. Ne vždy a všude se však dá smlouvat. Fixní ceny platí v supermarketech, obchodních centrech nebo státních obchodech.

Ubytování - výdaje za ubytování vás určitě nezruinují, obzvláště pokud se spokojíte s noclehem v hostelech nebo levnějších guesthauzech. Obecně draží bývá ubytování v centrech měst, ubytování čím blíž pláže a ubytování v horských městech, hojně navštěvovaných turisty. Postel ve společné místnosti pro více hostů v hostelu vyjde na 800-1.000 LKR, ceny pokojů v guesthauzech se pohybují zhruba od 1.400 LKR výš a v tříhvězdičkových hotelech od 3.000 LKR výš. Některé hotely a restaurace k cenám automaticky účtují ještě 10% poplatek za služby a další vládní daně, jiné je již mají zahrnuty v ceně, takže je lepší zjistit si předem, co je a co není v ceně obsaženo.

Jídlo - na jídle podstatně ušetříte, pokud se vyhnete turistickým restauracím a budete se stravovat na ulici jako všichni místní lidé. Placka roti vás bude stát zhruba 30-50 LKR, kottu roti 200-400 LKR a všudepřítomná rýže s kari pak 150 až 500 LKR, dražší verze většinou zahrnuje trochu masa. V restauracích zaměřených na turisty je jídlo dražší, za to v nich bývá větší výběr. Ceny jídel v lepších restauracích začínají přibližně na 1.000 LKR. Alkohol je díky vyššímu zdanění vládou dražší. Cena za láhev tvrdého alkoholu se pohybuje kolem 10 USD, podobně vás bude stát láhev vína. V turistických letoviscích seženete levné drinky během "happy hours".

Doprava - cestování místní veřejnou dopravou je velmi levné. Cesta normálním autobusem z Kolomba do Kandy (115 km) vyjde jen na 150-170 LKR, z Kolomba do Anurádhapury (210 km) asi 260 LKR a z Kandy do Dambully (70 km) 200 LKR. Za komfortnější jízdu klimatizovaným autobusem zaplatíte zhruba dvojnásobek. Cesta vlakem z Kolomba do Kandy stojí 180 LKR (3. třída), 280 LKR (2. třída) a 500 LKR (1. třída). O něco dražší jsou tuktuky, kde za kilometr jízdy zaplatíte zhruba 50 LKR. Pronájem skútru na den stojí přibližně 800-1.000 LKR a pronájem auta i s řidičem zhruba 50 USD a víc.

Vstupy - v poměru k ostatním cenám jsou vstupy do památek, atrakcí nebo národních parků dost vysoké. Jako cizinci zaplatíte za vstupné do většiny hlavních turistických atrakcí a národních parků podstatně víc než místní. Vstupné do hlavních památek se pohybuje i v řádech desítek dolarů, místa, kam jezdí jen málo turistů, jsou o něco levnější. Kupříkladu, vstupné na známou Lví skálu Sigiriya stojí pro cizince 30 USD, do sloního sirotčince v Pinnawale 20 USD a do památkové zóny v Anurádhapuře nebo Polonnaruwě 25 USD. Vstupné do nejpopulárnějších národních parků se nejčastěji pohybuje mezi 10-15 USD pro dospělého, k tomu je ale třeba ještě připočíst pronájem džípu s řidičem, poplatek za auto, servisní poplatek, místní DPH i dýško pro řidiče a průvodce a dostanete se někam k 70 eurům.    

Orientační ceny na Srí Lance

  • Láhev místního piva v supermarketu (0,65l), 200-500 LKR (záleží, kde si ho kupujete)
  • Láhev vody (1,5l), 70-100 LKR
  • Kilo rýže, 100-120 LKR
  • Kilo banánů, cca 150 LKR
  • Litr benzínu, cca 160 LKR
  • Autobus z Dambully do Sigiriye, 50 LKR
  • Známka na pohled do Evropy, 25 LKR

Výměna peněz, bankomaty, platby kartou

Eura nebo dolary je možné vyměnit v bankách nebo směnárnách, poplatky za výměnu se ale mohou mezi jednotlivými směnárnami dost lišit. Peníze si vyměňte ve větších městech, jako Colombo nebo Galle, kde bývá lepší kurz než na vesnicích. Na rozdíl od jiných zemí si peníze můžete vyměnit už na letišti, kurz je tu podobný jako všude jinde. Peníze vám obvykle smění i v hotelu, k tomuto kroku se doporučujeme uchýlit jen v krajní situaci, protože hotely obvykle nabízejí nejméně výhodný kurz.

Bankomatů na Srí Lance přibývá stále víc a víc, takže ve městech a turistických oblastech většinou není problém na nějaký bankomat narazit. Z bezpečnostních důvodů je lepší peníze vybírat z bankomatů umístěných v bankách nebo větších hotelech. Výběr hotovosti je obvykle zpoplatněn jak místní, tak domovskou bankou (i když některé banky nabízí výběr zdarma). Může se také stát, že bankomat vaší českou kartu odmítne, v tom případě zkuste bankomat jiné banky. Denní limit výběru bývá omezen na maximálně 40.000 LKR.

Platba kartou je čím dál, tím více rozšířenějším způsobem placení, počítejte ale s tím, že během platebních transakcí vám může být stržen několika procentní poplatek, nehledě na možné zneužití karty, takže placení v hotovosti nakonec vyjde levněji a bezpečněji. Hotovost je nutná pro platby za tuktuk, za malé občerstvení u pouličního stánku, za platbu ovoce na trhu nebo jízdu v autobuse, mějte ale připravené drobné mince a malé bankovky.

Spropitné

Spropitné není povinné, ale nikdy neurazí. V některých restauracích a hotelech je k celkové ceně připočítán i servisní poplatek ve výši 10%, další peníze navíc můžete a nemusíte nechat v závislosti na tom, jak jste byli spokojeni. Hotelovým portýrům můžete nechat 50-100 LKR, hlídačům bot u chrámů 50 LKR a kolem 10% z celkové ceny se dává průvodcům a řidičům na safari výletech.

Devizové předpisy

Peněžní prostředky převyšující sumu 15.000 USD nebo ekvivalent této sumy v jiné měně je nutné deklarovat při příjezdu, při odjezdu ze země se tato částka snižuje na 10.000 USD.

navrhnout změnu
Počasí a nejvhodnější doba k návštěvě

Počasí na Srí Lance

Srí Lanka má tropické klima, které ovlivňuje střídání monzunových dešťů i topografie ostrova. Vnitrozemí jižní poloviny Srí Lanky vyplňují poměrně vysoké hory, které mají vliv na proudění větru, množství srážek, teplotu a další povětrnostní faktory této části země.

Nadmořská výška ovlivňuje především průměrnou teplotu. Zatímco v nížinách se průměrná roční teplota pohybuje zhruba od 26°C do 28°C, v horách je o dost chladněji, například průměrná roční teplota v Nuwara Eliye, která se nachází v nadmořské výšce zhruba 1.800 m n.m., je jen 16°C.

Také množství srážek není všude stejné, nejsušší oblastí je jihovýchod a severozápad ostrova, naopak během roku nejvíce naprší na západních svazích centrálních hor. Pršet může v podstatě kdykoliv, i v období sucha, na pobřeží však nikdy neprší déle než pár hodin.

Ostrov ovlivňují dva monzuny, z nichž každý přichází v jinou roční dobu a ovlivňuje jinou část země:

  • Od května do září ovlivňuje počasí hlavní jihozápadní monzun (Yala), kdy může pršet kdykoliv během dne i noci. Tento monzun přináší vydatný déšť na západní (Kolombo, Negombo), jihozápadní (Hikkaduwa, Galle, Unawatuna, Mirissa) a jižní (Matara, Tangalle) pobřeží Srí Lanky a do centrálních hor (Ella, Nuwara Eliya, Kandy).
  • Slabší severovýchodní monzun (Mahá) přichází od prosince do února, kdy naopak více prší na východním (Trincomalee) pobřeží a severu (Jaffna) ostrova, zatímco na západním a jižním pobřeží Srí Lanky svítí sluníčko.
  • První období mezi monzuny (březen-duben) charakterizují bouřky, které obvykle přicházejí odpoledne a večer. V jihozápadní části ostrova spadne 250 mm srážek, v hornatých oblastech až 700 mm. Nějaké srážky ale spadnou na celém ostrově.
  • V druhém mezi monzunovém období (říjen-listopad) má počasí podobný charakter, zvyšuje se ovšem riziko cyklón, které se tvoří nad Bengálským zálivem a mohou způsobit záplavy a sesuvy půdy. Srážky jsou v této době rovnoměrně rozložené ve všech částech země, přeci jen ale více prší v horách na jihozápadě Srí Lanky. V tomto období také silně fouká.

Mohlo by se hodit:

Nejlepší doba pro návštěvu Srí Lanky

Na Srí Lanku můžete přijet v podstatě kdykoliv během roku a vždycky se najde místo, kde je pěkně. Monzuny přicházejí v různou roční dobu a ovlivňují opačnou stranu ostrova, takže když je ošklivě na jednom pobřeží Srí Lanky, stačí přejet do jiné části ostrova, kde bude svítit sluníčko. Pokud vezmeme ostrov jako celek, nejlepší dobou pro návštěvu je únor a březen.

Hlavní turistická sezóna panuje od prosince do března, tedy v době severovýchodního monzunu. V tomto období je na rozvinutějším západním a jižním pobřeží Srí Lanky slunečno a turisté otrávení evropskou zimou plní zdejší hotely. V tomto období jsou ceny letenek nejdražší a ceny za ubytování na maximu.

Vyhněte se raději cestě na Srí Lanku v době Sinhálského a Tamilského Nového roku (13.-15. duben), který je jednou z největších událostí roku. Celá země je v tuto dobu na nohou, rodiny se navštěvují mezi sebou, což mimochodem znamená plné vlaky a autobusy, hotely jsou vyprodané týdny dopředu a množství obchodů, restaurací a atrakcí má zavřeno.

Během jihozápadního monzunu od května do září se situace otočí - na jihozápadě Srí Lanky prší a naopak východní část ostrova je slunečná. Toto období je tak ideální pro ty, kteří už na západě a jihu byly a chtějí prozkoumat východ a sever a také pro ty, kteří preferují ještě levnější Srí Lanku, bez davů turistů.

Na přelomu července a srpna se v Kandy koná jeden z nejbarvitějších festivalů Srí Lanky, svátek Esala Perahera.

  • Nejlepším obdobím pro surfování na jižním pobřeží je listopad až duben a pro surfování v zálivu Arugam a v okolí Trincomalee květen až září.
  • Nejlepším obdobím pro pozorování líhnoucích se želv na jižním pobřeží je listopad až květen.
  • Nejlepším obdobím pro pozorování velryb je prosinec až duben (v případě Mirissy a jižního pobřeží) a květen až září (v Trincomalee a na východním pobřeží).
  • Nejlepším obdobím pro návštěvu národních parků je suché období, kdy se zvířata stahují ke zdrojům vody a je snazší je pozorovat. Pro národní parky na západě a jihu Srí Lanky je to tedy prosinec až duben, pro parky na východě ostrova květen až říjen.
navrhnout změnu
Bezpečnost

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Kriminalita na Srí Lance

Srílančané jsou v drtivé většině přátelští a milí lidé, ale i na Srí Lance se samozřejmě najdou i tací, kteří si rádi na úkor turistů přilepší o nějakou tu rupii. Jako turisté se můžete nejčastěji setkat s drobnými krádežemi a podvody, proto buďte připraveni a nedejte zlodějům příležitost, aby vám znepříjemnili váš pobyt na Srí Lance.

Neukazujte na veřejnosti drahé šperky ani velké množství peněz. Nenoste při sobě větší sumy bankovek a peníze si rozdělte na více míst. V tomto směru dobře poslouží různé tajné kapsy v oblečení nebo v pásku. Dobře si hlídejte své cennosti, dokumenty a nenechávejte bez dozoru svá zavazadla, což platí dvojnásob na místech s větším výskytem lidí a turistů, jako jsou rušná tržiště, nádraží nebo dopravní prostředky. Cenu za cestu tuktukem si sjednejte dopředu a pokud je vás víc, ujistěte, jestli dohodnutá cena platí za jednoho nebo za všechny. Občas dochází ke krádežím z hotelových pokojů a guesthauzů, proto v době, kdy jste mimo ubytování nenechávejte na pokoji povalovat cenné věci a dobře je ukryjte nebo dejte do hotelového trezoru. Na Srí Lance se nacházejí významná naleziště drahokamů, kameny a šperky z nich případně kupujte v autorizovaných obchodech, kde vám zaručí jejich pravost.

Terorismus

Terorismus byl na Srí Lance takřka výhradně spojen s útoky a atentáty separatistů ze strany Tygrů osvobození tamilského Ílamu, kteří usilovali o vytvoření nezávislého státu na severu Srí Lanky. Po skončení občanské války v roce 2009 se bezpečnostní situace v zemi rapidně zlepšila, i když se během cestování po ostrově stále můžete setkat s policejními a vojenskými kontrolami (hlavně na severu země). Cestování v severních oblastech Srí Lanky může komplikovat i špatná infrastruktura, poznamenaná letitým konfliktem. V oblasti severních a některých východních provincií stále zůstává mnoho nevybuchlých min, z toho důvodu se nedoporučuje chodit mimo cesty a na odlehlá místa.

V důsledku teroristického útoku na křesťanské kostely během Velikonoc v roce 2019 byla na Srí Lance zavedena řada bezpečnostních opatření, která se dotýkají i turistů. Důkladné kontroly probíhají i na letišti, proto si dejte na odlet ze Srí Lanky dost času a buďte na letišti raději o něco dřív, než obvykle. Ačkoli místní úřady dělají vše pro to, aby se podobný útok již neopakoval, další teroristický čin nikdy nelze zcela stoprocentně vyloučit. Jediné, co můžete udělat vy, jako turisté, je sledovat aktuální stav v zemi a bezpečnostní doporučení srílanských orgánů nebo stránek Ministerstva zahraničí ČR a případně se vyhýbat masovým náboženským akcím.

Přírodní katastrofy

Monzunové lijáky mohou vést k lokálním záplavám a sesuvům půdy, které mohou komplikovat dopravu na ostrově. Cyklóny můžou přijít kdykoliv mezi květnem a prosincem, pravděpodobnost výskytu se zvyšuje v říjnu a listopadu. Srí Lanka se nachází v seismicky aktivní oblasti, kde se mohou vyskytovat zemětřesení a následné vlny tsunami.

Na co si dát na Srí Lance ještě pozor

  • Srí Lanka je převážně buddhistickou zemí, z čehož pramení i řada pravidel, která by měli turisté respektovat. Sochy Buddhy jsou posvátné a nesmí být ničím zneuctěny, stejně jako jakýkoliv další symbol buddhismu. Za zneuctění je dokonce považováno třeba i fotografování se zády k Buddhově soše nebo nošení trička s vyobrazením Buddhy. Pokud máte nějaké tetování s Buddhou, dobře ho skryjte. Nohy jsou považovány za nejnečistější část těla, proto si dobře hlídejte kam a na co šlapete, koho překračujete (vaše nohy by neměly být nikdy výše než něčí hlava), koho se nohama dotýkáte nebo kam vaše nohy směřují, když sedíte. Nikdy by totiž neměly směřovat k Buddhově soše a nikdy na ní, ani na nikoho jiného, nohou neukazujte. Návštěva chrámů vyžaduje správné oblečení, muži i ženy by měli mít zahalená ramena a nosit kalhoty nebo sukni pod kolena. Před návštěvou chrámů a dalších posvátných míst je třeba si zout boty.
  • Srílanská společnost je ve velké míře konzervativní, mimo pláže raději nenoste bikiny a nechovejte se výstředně.
  • Čas od času se na Srí Lance konají politické demonstrace a lokální konflikty s náboženským podtextem, kterým je rozhodně lepší se vyhnout. Sledujte místní média, která přináší aktuální informace a dbejte pokynů bezpečnostních složek.
  • Na řadě míst při pobřeží se nacházejí silné a nebezpečné mořské proudy. K takovýmto místům bohužel patří i některé známé pláže.
  • Nudismus na veřejnosti je na Srí Lance trestný, stejně tak je trestná homosexualita.
  • Vyvarujte se přílišným projevům náklonnosti ke svým protějškům, které mohou místní pohoršovat.
  • Na Srí Lance je zakázáno fotografovat vojenské budovy a zařízení, objekty chráněné státem a náboženské objekty, u kterých je uveden zákaz fotografování.
navrhnout změnu
Jídlo a kultura

Místní kuchyně

Srílanská kuchyně je ovlivněna kuchyní arabskou, evropskou, asijskou a samozřejmě i kuchyní svého indického souseda (zejména sever Srí Lanky). Základem většiny jídel je rýže, která je každodenním pokrmem všech Srílančanů. Kromě známého kari s rýží se z rýže nebo rýžové mouky dělají sladké dezerty, nápoje apod. Hojně používané je také kokosové mléko a nejrůznější koření, ne nadarmo se Srí Lance přezdívá "Ostrov koření". Své místo ve srílanské kuchyni mají také ryby a plody moře.

Národním a nejrozšířenějším jídlem na Srí Lance je kari s rýží. V místních domácnostech se každé ráno navaří několik druhů kari a ty pak jí celá rodina k snídani, obědu i večeři. Kari s rýží vás bude provázet na každém kroku, který na Srí Lance uděláte. Na stůl obvykle dostanete několik talířků se zeleninovým kari a k tomu rýži a různé druhy omáček, jako je třeba pálivý sambol. Často nechybí ani dhal, čočka vařená s kořením a kokosovým mlékem. Součástí některých kari je i maso, obvykle kuřecí nebo rybí. Bohatší verze doprovází množství talířků s ananasem, sladkými bramborami, lilkem a spoustou dalších příloh.

Nejlevnější a nejautentičtější kuchyni zažijete na ulici - u pouličních prodejců, v bistrech a jídelnách po celém ostrově, kde jedí místní obyvatelé. Mimochodem místní jídelny se tu nazývají "hotel", což může být pro řadu turistů velmi matoucí. Srílančané jedí jídlo rukama, přesněji řečeno pravou rukou, pro cizince je k dispozici samozřejmě příbor nebo alespoň lžíce. V restauracích zaměřených na turisty je jídlo dražší, za to v nich bývá větší výběr. U prodejců a trhovců si můžete koupit také pečivo a hlavně výborné ovoce. Díky bohatým srážkám a různorodé geografii ostrova si po celý rok můžete dopřát množství nejrůznějšího ovoce od banánů, manga, ananasu, papáji, až po rambutany, mangostany nebo durian. Ovoce navíc koupíte za zlomek ceny toho, co stojí v českých supermarketech, o chuti nemluvě.

Cejlonský čaj si získal věhlas u čajových fajnšmekrů po celém světě. Srí Lanka je předním světovým producentem čaje, který se na ostrově pěstuje od dob britské kolonizace. Čaje, jako je například Lipton, jsou dobře známé i u nás, i když dnes se pod touto značkou prodávají čaje i z jiných zemí. Čaj je hlavní vývozní komoditou Srí Lanky a obyvatelé ostrova jsou na své čajové dědictví patřičně hrdí. Čaj vám nabídne každá domácnost, podle místních zvyklostí se čaj obvykle podává s mlékem a cukrem.

Díky bohaté produkci ovoce není nouze o ovocné šťávy a džusy, obzvláště populárním a levným nápojem je tambili - šťáva z velkých královských kokosů, která je k dostání u pouličních prodejců.

Z alkoholických nápojů je třeba zmínit arak, což je pálenka, která se pije buď samotná nebo namíchaná se zázvorovým pivem či colou a sodou. Na Srí Lance se vaří pivo Lion, které je zároveň nejrozšířenější značkou na ostrově. Alkohol je mimochodem zakázáno prodávat v době svátků pója.

Oblíbená jídla a nápoje

  • Hoppers - další srílanskou specialitou jsou placky nebo palačinky z rýžové mouky a kokosového mléka, které se usmaží ve woku do tvaru košíčků. Tyto košíčky se pak plní nejrůznějšími náplněmi a podávají se s různými omáčkami na slano nebo s ovocem na sladko. Obdobou jsou tzv. string hoppers, smotaná hnízda z rýžových nudlí.
  • Roti - pšeničné placky se na Srí Lance jí jako u nás chleba a často přikusují k různým omáčkám nebo masu.
  • Kottu roti - nasekané placky roti s náplní z masa, zeleniny a vajec.
  • Lamprais - rýže, maso, vejce a zelenina, zabalené a vařené v banánovém listu.
  • Pittu - válečky z rýžové mouky a strouhaného kokosu, vařené v páře.
  • Vadai nebo vada - kořeněná taštička z fazolí mungo je velmi populární svačina.
  • Curd - klasickým dezertem je tvaroh z buvolího mléka, podávaný s medem a sirupem kitul z palmového cukru.
  • Watalappan - puding z kokosového mléka s kořením, ořechy a skořicí.
  • Kiribath - rýžové koláčky, vařené v kokosovém mléce a podávané se sirupem kitul.  

Lidé a náboženství

Na Srí Lance žije něco přes 22 milionů obyvatel. Dominantní zastoupení v celkové populaci Srí Lanky mají Sinhálci (téměř 75%), druhou nejpočetnější skupinou jsou Tamilové (asi 14%), následováni muslimy (asi 7%). Dávno před Sinhálci a Tamily obývali ostrov Veddové, jejichž potomci žijí převážně primitivním způsobem na Srí Lance i dnes. Veddové byli Sinhálci postupně vytlačováni do ústraní ve vnitrozemí ostrova, kde jich přežívá posledních několik tisíc.

Většinovým náboženstvím na Srí Lance je buddhismus, který vyznává přibližně 70% obyvatel. Díky buddhistické víře jsou Srílančané (přesněji řečeno Sinhálci) velmi přátelským, vstřícným a otevřeným lidem, ochotným kdykoliv pomoci, i když to neplatí ve všech případech. U každé turistické atrakce se vždy najde někdo, kdo si na úkor cizinců rád přivydělá nějakou tu rupii, ať už za předražené pití, tuktuk nebo průvodcovské či jiné nepotřebné služby.

Necelých 13% populace se hlásí k hinduismu. Hinduismus praktikuje především Tamilské obyvatelstvo, obývající sever a částečně východ ostrova. Zhruba 10% obyvatel vyznává islám a 7% křesťanství.

Život na ostrově plyne pomalu a v pohodě. Nikdo se za ničím nehoní, s čímž mohou mít turisté, kteří přijeli z uspěchaného světa trochu problémy. Nenechte se ale vyvést z míry a berte věci s klidem takové, jaké jsou. Případným křikem nejenže nic nezmůžete, ale navíc na vás budou místní lidé pohlížet jako na neslušného troubu, tak proč si kazit dovolenou.

Kultura a tradice

Ájurvéda - ájurvéda je tradiční léčebná kúra, považovaná za jedno z nejstarších umění léčit lidské neduhy. Ájurvéda pochází z Indie, odkud se rozšířila nejen do okolních zemí, včetně Srí Lanky a Nepálu, ale i dalších zemí po celém světě. Základem učení ájurvédy je rovnováha lidské duše a těla, přesněji řečeno rovnováha tří dóš (Vata, Pitta, Kapha) neboli tří rovin tělesné schránky každého člověka. Podle ájurvédy bude lidské tělo zdravé jen tehdy, když budou všechny tři dóšy v rovnováze. Terapie spočívá v masážích, léčebných koupelích, aplikaci různých obličejových masek, mazání olejů na tělo, ale i meditacích, józe nebo dechových cvičeních. Kromě toho se také podávají různé doplňky stravy a preparáty. Pokud jste se rozhodli léčebné účinky ájurvédy vyzkoušet na vlastním těle, vyhledejte jen opravdové odborníky, protože nesprávná kúra by mohla poškodit vaše zdraví. Pobyt spojený s ájurvédou nabízí řada hotelů.

Tanec - na Srí Lance se můžete setkat se třemi různými tanečními tradicemi či formami - tancem z Kandy (také Tancem z vysočiny), tancem Kolam (také Tancem z nížin nebo Tancem démonů) a tancem zvaným Sabaragamuwa. Mezi hlavní tance Srí Lanky patří Tanec z Kandy, na který se během pobytu v tomto městě můžete zajít podívat.

Kriket - kriket je na Srí Lance sportem číslo jedna. Tento sport po ostrově rozšířili Britové během jejich koloniální éry a ten zde pevně zapustil kořeny a stal se neodmyslitelnou součástí národní identity. Kriket se tu hraje doslova na každém rohu. Po celé zemi najdete několik kriketových hřišť, na nejvýznamnějších z nich hostila Srí Lanka řadu mezinárodních kriketových akcí. Více o kriketu na Srí Lance najdete na stránce www.cricket.lk.

navrhnout změnu
Nákupy a cla

Co si na Srí Lance koupit

Srí Lanka je světově proslulá svým čajem, ale také kořením nebo drahými kameny.

Věhlasný cejlonský čaj se pěstuje především v oblasti centrální vysočiny, kde se nacházejí čajové plantáže a továrny na jeho zpracování. V každé továrně, přístupné veřejnosti si můžete koupit čaj přímo u zdroje. Obchod s čaji Dilmah najdete v Kolombu na ulici Chatham Street. Stejně tak různé druhy koření nakoupíte na trzích nebo přímo v zahradách s kořením po celém ostrově. Srí Lanka je proslulá skořicí, ale i dalšími druhy koření, jako kurkuma, pepř, kardamom nebo kari.

Zejména ženy ocení koupi přírodní kosmetiky, jako jsou různé přírodní a esenciální oleje. Řada z těchto přípravků se používá při ájurvédě.

Radost si můžete udělat i koupí různých řemeslných výrobků, zejména vyřezávaných a malovaných masek bohů a démonů (centrem výroby a prodeje je Ambalangoda), dále výrobků s tradičním designem makara, šperků, batiky nebo oblečení. Na Srí Lance si mimochodem nechává šít oblečení mnoho zahraničních oděvních firem a část této produkce je možné výhodně nakoupit.

Oblíbeným suvenýrem ze Srí Lanky jsou sošky slonů nebo náboženských postav včetně Buddhy, k dostání v mnoha provedeních a velikostech.

Centrem zpracování a obchodu s drahokamy a polodrahokamy je město Ratnapura. Drahokamy a šperky z nich se dají sehnat relativně levně v místních specializovaných obchodech a dokonce i na trhu, pokud ale kamenům nerozumíte, je lepší si nechat poradit v renomovaných prodejnách, kde vám rovnou vydají certifikát. V Kolombu je takovým obchodem Zam Gems, který má pobočky i v Kandy, Galle nebo na letišti.

Kde nakupovat

Nejvíce příležitostí k nákupům nabízí Kolombo, kde najdete jak živá tržiště, butiky s řemeslnými výrobky, tak moderní nákupní centra. Spousta obchodů a nákupních center je soustředěna na ulicích Galle Road a Duplication Road. Obchody se zlatem a šperky jsou soustředěny převážně na ulici Sea Street ve čtvrti Pettah.

Mezi nejznámější obchodní domy v Kolombu patří:

  • Romafour - obchodní dům, kde nakoupíte oblečení pro muže i ženy, parfémy, kosmetiku nebo doplňky. Adresa: 71, Galle Road.
  • Odel - nákupní centrum s oblečením pro muže, ženy i děti, sportovním oblečení a potřebami. Adresa: 5 Alexandra Place.
  • Majestic City - velké nákupní centrum s obchody, supermarketem, bankou, resturacemi, food courtem. Adresa: 10, Station Road.

Největším tržištěm v Kolombu je Pettah Market, nacházející se východně od Fort Colomba. Labyrint nákupních pasáží a ulic je rušným a chaotickým místem, kde seženete vše možné zboží, od oblečení, domácích potřeb, elektroniky až po ovoce, zeleninu nebo maso. Organické produkty, včetně kosmetických přípravků, ale i řemeslné výrobky nakoupíte na tržišti Good Market na ulici 14 Philip Gunawardena Mawatha v Kolombu.

Spoustu příležitostí k nákupům nabízí také Galle. Uvnitř pevnosti se nachází množství obchůdků, butiků a uměleckých galerií, kde nakoupíte typické srílanské zboží a suvenýry, počítejte ale s vyšší cenou než jinde. Velká koncentrace obchodů je soustředěna především na ulici Pedlar Street. Mimo pevnost se nachází velké tržiště, kde je možné nakoupit ovoce, koření nebo ryby.

Celní předpisy

Na Srí Lanku lze bezcelně dovézt 2 láhve vína, 1.5 l lihovin a maximálně 250 ml toaletní vody. Povolen je rovněž dovoz menšího množství suvenýrů a parfémů nekomerční povahy, jejichž hodnota nepřesahuje částku 250 USD.

Do země je zakázáno dovážet drogy, pornografický materiál a materiál zesměšňující jakoukoli náboženskou víru. Speciálnímu povolení úřadů podléhá dovoz zbraní a střeliva, výbušnin, léčiv (kromě těch určených pro osobní potřebu), zboží určeného pro komerční účely, rostlin, ovoce a zvířat.

Ze Srí Lanky lze bezcelně vyvézt maximálně 10 kg čaje. Bez potřebného povolení je zakázán vývoz starožitností a předmětů kulturní a historické hodnoty starších 50 let. Ze Srí Lanky je také zakázán vývoz mušlí, korálů a ohrožených druhů zvířat a rostlin, dále předmětů ze slonoviny (bez potřebných dokumentů) a nezpracovaných drahokamů.

Mohlo by se hodit:

navrhnout změnu
Praktické informace
Elektrické zásuvky

Elektřina

230 V, 50 Hz, většina zásuvek je sice tříkolíková, britského typu. Po drobné úpravě, kdy propiskou odjistíte horní dírku, se dá použít i naše dvoukolíková zástrčka. U novějších zásuvek dokonce není nutná žádná úprava.

Čas

Na Srí Lance je oproti České republice o 3 a půl hodiny více (v době letního času) a o 4 a půl hodiny více (v době zimního času).

Telefonní předvolba

+94

Jazyk

Na Srí Lance se hovoří především sinhálštinou a tamilštinou. Oba jazyky jsou rozdílné a používají odlišné písmo. Tamilštinu nejčastěji uslyšíte na severu ostrova, zbytek Srí Lanky používá spíše sinhálštinu. Úřední oznámení nebo dopravní značení jsou psána sinhálsky, tamilsky a někdy i anglicky. Anglicky hovoří zejména majetnější a vzdělanější část populace a také všichni, kdo mají co do činění s turistickým průmyslem.

Telefonování a internet

Wifi nabízí skoro každé ubytování nebo restaurace, kvalita připojení však často nestojí za nic. Kdo nedokáže být bez internetu, může si hned po příletu na letiště v Kolombu koupit místní levnou SIM kartu. Za pár set rupií tak můžete nejen brouzdat po internetu, vyhledávat informace a číst recenze všeho možného, ale i zarezervovat místo ve vlaku, nocleh nebo objednat tuktuk. Na Srí Lance působí několik mobilních operátorů, jako Dialog, Mobitel, Airtel nebo Hutch. Například Mobitel nabízí turistický balíček za 499 LKR, který zahrnuje SIM kartu s 1,5 GB dat a kredit na místní i mezinárodní hovory nebo variantu se 3 GB dat za 999 LKR. Konkurenční Dialog nabízí SIM kartu za 150 LKR a balíčkem s 10 GB dat a hovory za 1.299 LKR.

Co si nezapomenout

  • Vytištěný email s vízem ETA se hodí pro všechny případy.
  • Ačkoli je Srí Lanka tropickým ostrovem a vyžaduje lehké oblečení, nezapomeňte si přibalit i něco teplého na sebe, zejména pokud plánujete návštěvu centrálních hor nebo výstup na Adamsovu horu. Pro návštěvu chrámů se bude hodit šátek, kterým si zakryjete ramena.
  • Trekové boty.
  • Dobře vybavenou lékárničku. Ne, že by léky nebyly ve srílanských lékárnách k dostání, ale i pro koupi jinak běžných léků je na Srí Lance potřeba recept od doktora.
  • Záchodový papír se hodí zejména při pobytech mimo turistické oblasti.
  • Krém na opalování.
  • Špunty do uší se hodí na spaní v hostelu.
  • Moskytiéra a repelent proti komárům.
  • Ponožky nejvíc oceníte při návštěvě chrámů, kdy je nutné zout si boty a chodit naboso po sluncem rozpáleném prostranství chrámů.
navrhnout změnu
Důležité adresy a kontakty

Velvyslanectví Srí Lanky ve Vídni

Weyringergasse 33-35, 1040 Vienna, 1040-Vienna, Austria, tel: 00431-503 79 88, fax: 00431-503 79 93, email: embassy@srilankaembassy.at, provozní doba úřadu: (Po-Pá) 9:00-17:00.

Honorární konzulát Srí Lanky v Praze

Dlouhá 705/16, 110 00 Praha 1, tel: 602 324 403, email: srilanka@consulate.cz, provozní doba úřadu: (Po,Čt) 9:00-13:00.

Velvyslanectví České republiky v Dillí

50-M, Niti Marg, Chanakyapuri, 110 021 New Delhi, telefon: +91/11 2415 5200, fax: +91-11-2415 5270, nouzová linka: +91 9910999460, email: newdelhi@embassy.mzv.cz, konzulární úsek: consular_delhi@mzv.cz, web: www.mzv.cz/newdelhi, diplomatická a konzulární působnost pro Indii, Bangladéš, Maledivy, Nepál, Srí Lanku a Bhútán, provozní hodiny úřadu: (Po-Pá) 8:00-16:30, úřední hodiny pro veřejnost: (Po-Pá) 9:00-11.00.

Honorární konzulát České republiky v Colombu

60/1, Park Street, Colombo, tel: +94 115 559 083, fax: +94 115 559 084, email: colombo@honorary.mzv.cz, provozní doba úřadu: (Po-Pá) 9:00-17:00.

Důležitá telefonní čísla

Ambulance a hasiči 110, Policie 119, Turistická policie +94112421451

navrhnout změnu
DOPRAVA
UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele