logo

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa v regionu

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA

New York - Velké jablko, co nikdy nespí

New York je kosmopolitní, světovou metropolí, nejlidnatější město Spojených států a zároveň turisticky nejvyhledávanější destinace USA. Velké jablko, jak se také New Yorku nazývá, je zároveň centrem obchodu a kultury, s pestrou nabídkou muzeí, galerií a divadel. Z pěti městských částí, Bronx, Brooklyn, Queens, Staten Island a Manhattan je mezi turisty jednoznačně nejpopulárnější poslední jmenovaná čtvrť, jejíž panorama s mrakodrapy patří ke globálně známým obrazům. New York má zvláštní atmosféru, na které má lví podíl mnoho národnostních komunit, jejichž předci se zde usadili v rámci několika přistěhovaleckých vln. Ke zlatým hřebům návštěvy New Yorku patří kromě notoricky známých atrakcí i poznávání kultury a gastronomie dvou komunit se zvláště silnými kořeny, italské a čínské.

ZÁKLADNÍ INFORMACE
DOPRAVA

Doprava do New Yorku

Letiště v New Yorku

Pro mnoho návštěvníků USA jsou newyorská letiště hlavní vstupní branou do země. Rozlehlá aglomerace New Yorku má tři letiště, největším a hlavním letištěm je Mezinárodní letiště JFK, dalšími dvěma velkými letišti jsou Newark a La Guardia. Nabídka letů do New Yorku je tak velmi široká a pokud nemůžete sehnat letenky na JFK nebo jsou příliš drahé, podívejte se na lety nejen na ostatní dvě letiště, ale i na lety do okolních měst, která mají s New Yorkem dobré vlakové nebo autobusové spojení. Přímé lety z Česka sice nabízí pouze v létě Delta Airlines na lince Praha-New York JFK a United Airlines na lince Praha-New York Newark, do New Yorku ale létá velké množství dalších aerolinek z většiny velkých evropských měst a z destinací na všech kontinentech světa. Celý prostor nad New Yorkem je letecky velmi rušný, proto počítejte s tím, že letadla často nabírají zpoždění.

Ceny letenek z Evropy do New Yorku se běžně pohybují kolem 12.000 Kč, dají se ale najít i akční letenky pod 10.000 Kč.

Mezinárodní letiště Johna F. Kennedyho (JFK) patří mezi nejrušnější letiště v Severní Americe a je hlavním letištěm New Yorku, na které létá více než 70 velkých světových aerolinek. Letiště se nachází při pobřeží zálivu Jamaica Bay na jižním okraji čtvrti Queens, odkud je to do centra Manhattanu zhruba 26 km.

Letiště JFK má celkem osm terminálů, ačkoliv ve skutečnosti jich je v provozu jen šest (terminály 3 a 6 byly zbourány). K dopravě z terminálu na jiný terminál můžete využít monorail AirTrain, který jezdí nonstop a v rámci dopravy mezi terminály je zdarma. Všechny stanice monorailu jsou přístupné přímo z terminálů, jen v případě terminálu 2 se stanice nachází venku, mimo terminál. Pěšky se dá přejít mezi bližšími terminály, například mezi terminály 1 a 2 nebo 4 a 5, jinak je lepší využít monorail. Z terminálu 2 na terminál 4 lze jet také shuttle busem Jitney, který provozuje aerolinka Delta. Zastávky autobusů se nacházejí poblíž brány C60 terminálu 2 a bran B54 a B18 terminálu 4.

Letiště JFK je základnou tří velkých amerických aerolinek, American Airlines, Delta Airlines a JetBlue. American Airlines létají z New Yorku do Londýna, Madridu, Milána, Paříže nebo Říma, kromě toho se s nimi dostanete do řady amerických měst a destinací v Kanadě, Karibiku, střední a Jižní Americe. Delta Airlines nabízí lety například do Amsterdamu, Brusselu, Frankfurtu, Londýna, Madridu, Milána, Paříže, Říma, Zürichu a v létě i do Prahy a Berlína. Mimo evropská města létá Delta z New Yorku JFK do množství destinací v USA, Kanadě, Karibiku, střední a Jižní Americe a dokonce v Africe. Nízkonákladová aerolinka Jet Blue se specializuje na lety po USA, Karibiku a Latinské Americe.

Z Evropy létají na JFK například Aer Lingus (z Dublinu), Aeroflot (z Moskvy), Air Europa (z Madridu), Air France (z Paříže), Alitalia (z Milána a Říma), Austrian Airlines (z Vídně), British Airways (z Londýna), Brussels Airlines (z Brusselu), Finnair (z Helsinek), Iberia (z Madridu), KLM (z Amsterdamu), LOT (z Varšavy), Lufthansa (z Frankfurtu a Mnichova), Norwegian (z Osla), Swiss International (z Zürichu a Ženevy), TAP Portugal (z Lisabonu), Turkish Airlines (z Istanbulu), Ukraine International (z Kyjeva) nebo Virgin Atlantic (z Londýna nebo Manchesteru), v létě můžete letět i s lowcostovou společností Eurowings (z Düsseldorfu).

Mezinárodní letiště Newark (EWR, přesněji Newark Liberty International Airport) se sice nachází již ve státě New Jersey, na Manhattan je to ale odtud blíž, než z letiště JFK. V roce 2017 byl Newark šestým nejrušnějším letištěm v USA.

Letiště Newark má tři terminály, označené písmeny A, B, C. Z jednoho terminálu na druhý můžete jít pěšky nebo použít monorail AirTrain (doprava mezi terminály je zdarma). Pasažéři cestující se společností United Airlines mohou využít bezplatný United Shuttle Bus, který spojuje všechny tři terminály. Autobus jezdí od 5:00 do 22:00 hodin mezi terminálem A (gate A28) a terminálem C (gate C70) a od 10:00 do 22:00 také od terminálu B (gate B67) k terminálům A a C.

Letiště Newark je základnou aerolinek United Airlines, které odtud létají do desítek destinací v USA, Kanadě, Karibiku, střední Americe, Jižní Americe a v Evropě (Amsterdam, Berlín, Brussel, Frankfurt, Ženeva, Londýn, Madrid, Mnichov, Milán, Paříž, Řím a další). V létě létají United Airlines i do Prahy. Z dalších evropských aerolinek létají na letiště Newark třeba Aer Lingus (z Dublinu), Austrian Airlines (z Vídně), British Airways (z Londýna), LOT (z Varšavy), Lufthansa (z Mnichova a Frankfurtu), SAS (z Kodaně, Osla a Stockholmu), Swiss International (z Zürichu), TAP Portugal (z Lisabonu a Porta) nebo Turkish Airlines (z Istanbulu). Na Newark se dostanete i s nízkonákladovou společností Eurowings (z Düsseldorfu).

Letiště La Guardia (LGA) se nachází v newyorské čtvrti Queens a primárně slouží k vnitrostátním letům po USA. Toto letiště není vybaveno zařízením hraniční kontroly, a proto jej mohou využívat jen mezinárodní lety z letišť, na kterých funguje předběžná americká imigrační kontrola.

Letiště má čtyři terminály, A, B, C, D, mezi kterými jezdí bezplatné shuttle busy. Fialová, červená a modrá linka autobusů jezdí nonstop každých 8-15 minut, fialová linka nezajíždí k terminálu A, modrá jezdí mezi terminály A a B a červená mezi terminály A, C a D.

Letiště La Guardia využívají vesměs americké letecké společnosti na svých vnitrostátních linkách, společnosti Air Canada a West Jet odtud létají do Toronta.

Doba letu z Evropy do New Yorku

  • Praha-New York: 9 hodin
  • Vídeň-New York: 9 hodin a 30 minut
  • Paříž-New York: 8 hodin a 30 minut
  • Londýn-New York: 8 hodin

Jak se dostat z jednoho newyorského letiště na jiné

Pokud přistanete na jednom z newyorských letišť a máte navazující let z jiného letiště, určitě vás budou zajímat možnosti veřejné dopravy mezi letišti JFK, Newark a La Guardia.

  • JFK-Newark: cestující mohou sednout na AirTrain a dojet do stanice Jamaica Station, tady přestoupit na vlak LIRR (Long Island Rail Road) směr Manhattan, Brooklyn a Queens, kterým se dostanete na New York Penn Station, což je velký dopravní uzel, nacházející se v srdci Manhattanu. Ze stanice Penn Station jezdí vlaky Amtrak nebo NJ Transit, které zastavují na stanici Newark Liberty International Airport Station, jež je napojena na linku AirTrain Newark směřující na letiště Newark. Pohodlnější bude rezervace transferu u NYC Express Buss (29 USD / osoba, 11:00-19:00), ETS Airport Shuttle (cesta trvá 60-90 minut) nebo All County Express Air Shuttle (135 USD za skupinu). Taxi z letiště JFK na letiště Newark bude stát kolem 100 USD + příplatek 17.50 USD.
  • JFK-La Guardia: mezi letištěm JFK a La Guardia jezdí několik expresních autobusů a shuttlů, jako NYC Express Buss (18 USD / osoba, 11:00-19:00), (ETS Airport Shuttle (45-60 minut) nebo All County Express Air Shuttle (75 USD za skupinu). Taxi z letiště JFK na La Guardia bude stát 34-39 USD.
  • Newark-La Guardia: cestujete-li veřejnou dopravou, jeďte nejprve AirTrainem z letiště Newark do stanice Newark Liberty International Airport Station, kde přestupte na vlak Amtrak nebo NJ Transit do stanice New York Penn Station. Z nádraží běžte na stanici metra 34 Street-Penn Station (linka E) a jeďte do stanice Roosevelt Av - Jackson Heights. Kousek odtud má zastávku autobus Q70, který vás odveze na letiště La Guardia. Na letiště jezdí mimochodem i autobus M60 ze zastávky na ulici W 106 St & Broadway. Z letiště Newark do La Guardia můžete využít také transfer od společností NYC Express Buss (29 USD / osoba, 11:00-19:00) nebo shuttle All County Express Air Shuttle (135 USD za skupinu). Taxi z jednoho letiště na druhé bude stát cca 90 USD.

Doprava z letiště do centra New Yorku

Z letiště JFK

  • Monorail AirTrain vás doveze z terminálů na stanici Jamaica Station nebo Howard Beach, z obou stanic je možné pokračovat metrem, doporučujeme ale jet na stanici Jamaica Station. Pokud budete vystupovat (nebo nastupovat) v jedné ze stanic, musíte zaplatit jízdné 7.75 USD (pouze kartou MetroCard, děti do 5 let zdarma). Stanice Jamaica je napojena na linku metra E, J nebo Z, ze stanice Howard Beach můžete pokračovat linkou metra A. Ujistěte se, že nastupujete do správného metra, na Manhattan (Penn Station) jede linka E. Jízdné v metru se platí odděleně a můžete ho opět zaplatit kartou MetroCard. Jízda metrem stojí 2.75 USD, takže celkově vás cesta z letiště na Manhattan bude stát 10.50 USD.
  • Ze stanice Jamaica lze jet také vlakem LIRR (Long Island Rail Road), kterým můžete jet buď do centra Manhattanu na stanici Penn Station nebo do terminálu Atlantic v Brooklynu nebo na opačnou stranu na Long Island. Cena jízdy ve vlaku LIRR závisí na denní špičce - jízda ze stanice Jamaica do Penn Station stojí 10.75 USD ve špičce, 7.75 USD mimo špičku a 4.50 USD o víkendu.
  • Autobusy Q3, Q6, Q7 a Q10 jezdí z letiště do různých oblastí Queensu, autobus B15 do Bronxu.
  • Z JFK na Manhattan jezdí shuttle od NYC Express Buss za 19 USD na osobu (mezi 11:00 a 19:00).
  • SuperShuttle z JFK na Manhattan stojí od 25 USD.
  • Go Airlink Shuttle
  • Taxi z letiště na Manhattan jezdí za fixní sazbu 52 USD. K této sumě je třeba připočítat příplatek 4.50 USD za cestu ve všední den mezi 16 a 20 hodinou a státní taxu 50 centů. Další peníze se platí za mýto a nezapomeňte ani na spropitné pro taxikáře.

Z letiště Newark

  • Monorailem AirTrain se dostanete na stanici Newark Liberty Airport Station, pokud zde budete vystupovat nebo nastupovat, zaplatíte jízdné 7.75 USD. Toto jízdné je jinak zahrnuto v ceně jízdenky vlaků Amtrak nebo NJ Transit, kupujete-li si u nich jízdenku do nebo ze stanice Newark Liberty Airport Station, kde mají oba dopravci zastávku. Jízdenku NJ Transit si můžete koupit v automatu u vstupu do stanice AirTrainu v každém letištním terminálu, přes mobilní aplikaci nebo na stanici Newark Liberty Airport Station, jízdenku na Amtrak koupíte online na stránce dopravce nebo v automatech ve stanici Newark Liberty Airport Station. Amtrak vás dopraví do stanice New York Penn Station na Manhattanu nebo opačným směrem do Philadelphie, NJ Transit jezdí také na nádraží New York Penn Station nebo můžete jet pouze do stanice Newark Penn Station a tady přestoupit na vlak PATH, který končí na Manhattanu u World Trade Centra nebo na terminálu na 33. ulici.
  • Autobus Newark Airport Express jezdí od terminálů A, B, C na Manhattan, kde zastavuje na nádraží Port Authority Bus Terminal a dále v Bryant Parku a na Grand Central Terminal. Jednosměrná jízdenka pro dospělého stojí 17 USD (30 USD zpáteční), děti od 5 do 11 let platí 5 USD a děti do 5 let cestují zdarma.
  • SuperShuttle z EWR na Manhattan stojí od 23 USD.
  • Go Airlink Shuttle
  • Taxi z letiště Newark na Manhattan bude stát 50-70 USD + příplatky.

Z letiště La Guardia

  • Autobusy Newyorského dopravního podniku (MTA) jezdí z letiště do různých částí New Yorku, kde se napojují na linky metra nebo lehké železnice. Linka Q70 jezdí od terminálů B,C a D do Jackson Heights v Queensu, kde je možné přestoupit na linku metra E, F, M, R a 7. Linka M60 jezdí od terminálů A (nejezdí od půlnoci do 6:00 ráno), B, C, D a končí na Manhattanu na zastávce na rohu ulic Broadway a 106. Street. Po cestě lze přestoupit na linky metra 1, 2, 3, 4, 5, 6, A, B, C, D, N a Q. Autobusy Q70 a M60 patří mezi tzv. SBS expresní autobusy (viz dále), takže jízdné se platí kartou MetroCard nebo v hotovosti v automatech ještě před nástupem do autobusu.
  • Z letiště La Gaurdia jezdí na Manhattan shuttle od NYC Express Buss za 16 USD na osobu (mezi 11:00 a 19:00).
  • SuperShuttle z LGA na Manhattan stojí od 20 USD.
  • Go Airlink Shuttle

Autobusová doprava

Návštěvu New Yorku lze pohodlně zkombinovat například s pobytem v kanadských velkoměstech Montréalu nebo Torontu. Jízdenky si můžete koupit u velkých autobusových dopravců Greyhound, Trailways nebo Megabus. Jízdenky z Toronta do New Yorku nabízí Greyhound nebo Megabus, z Montréalu do New Yorku můžete jet s Adirondack Trailways. Pro zajímavost, cesta autobusem (Megabus) z Toronta do New Yorku trvá zhruba 12 a půl hodiny a jednosměrná jízdenka se prodává od 40 USD.

Vlaková doprava

New York je důležitým železničním uzlem východního pobřeží USA, který leží na koridoru měst Boston-New York-Philadelphia-Washington DC a dále na trasách z New Orleans a Atlanty, z Floridy nebo z Chicaga. Vlakem se do New Yorku dostanete také z Montréalu nebo Toronta. Podrobné informace najdete na stránkách dopravce Amtrak, případně kanadského Via Railu.

New York má dvě velká nádraží, Grand Central Terminal a Penn Station (Pennsylvania Station), respektive New York Penn Station. Pozor, nespleťte si se stanicí Newark Penn Station, která se nachází kousek na západ, v Jersey. Nádraží Penn Station je nejrušnějším dopravním uzlem ve městě a nachází se ve střední části Manhattanu mezi 7. a 8. Avenue - zahrnuje bloky ulic od 30. do 34. ulice. Nádraží je napojené na linky metra A, C, E, 1, 2 a 3, končí zde linka železnice LIRR, kterou můžete využít na cestě z letiště JFK (ze stanice Jamaica) a také vlaky NJ Transit na cestě z letiště Newark. Grand Central Terminal se nachází v Midtown East na Manhattanu a za návštěvu rozhodně stojí už jen samotná budova z počátku 20. století. Nádraží Grand Central je nejen důležitým železničním uzlem New Yorku, ale také architektonickým skvostem, vybudovaným ve stylu beaux art. Budova byla dokončena v roce 1913 a v jejích interiérech se točily scény z mnoha známých filmů. Nádraží je konečnou stanicí železnice Metro-North, projíždí tudy linky metra 4, 5, 6, 7 a S a u nádraží zastavuje řada městských autobusů a také Express Bus na všechny tři newyorská letiště.

Lodní doprava

Kdo se bojí létat, může sednout na loď a za pár dnů vystoupit na americké půdě v New Yorku. Lodní spojení Evropy a New Yorku zajišťuje například společnost Cunard Line na palubě luxusní lodi Queen Mary 2, která vyplouvá z britského Southamptonu. Plavba do New Yorku trvá obvykle 7 nocí a loď vyplouvá v každém směru jednou měsíčně. V ceně palubního lístku je ubytování, jídlo a zábava a jeho cena závisí na ročním období. V létě dáte za cestu lodí Cunard podobně jak za letenku v byznys třídě.

Autem

Do New Yorku sice můžete přijet i autem, jezdit autem po New Yorku nebo si dokonce půjčovat auto čistě jen pro pobyt ve městě je ovšem nesmysl. Pomineme-li dopravní zácpy a mrhání časem při hledání parkoviště, jezdit autem do nebo po New Yorku vás přijde dost draho, protože zaplatíte spoustu peněz za parkování a mýtné, které se platí za některé mosty a tunely na příjezdových trasách. Pokud vás zajímá systém placení a další informace o mýtném, mrkněte se na stránku Metropolitan Transportation Authority (MTA).

Městská hromadná doprava v New Yorku

V rozlehlé aglomeraci New Yorku žije více než 20 milionů lidí, takže dobře fungující systém městské hromadné dopravy je více než nutností. New York je také jedním z mála amerických měst, kde spousta rodin nevlastní žádné auto a je tak plně odkázaná na veřejnou dopravu. Systém veřejné hromadné dopravy v New Yorku zajišťuje zejména společnost Metropolitan Transportation Authority (MTA), která má na starosti největší městskou dopravní síť v Severní Americe, zahrnující nejpočetnější flotilu autobusů v USA, několik linek metra a příměstských vlaků.

Metro

Newyorské metro (New York subway) patří k nejvytíženějším podzemkám světa a pro většinu turistů je tím hlavním a nejrychlejším prostředkem cestování po městě. Síť metra zahrnuje 472 stanic a 27 linek, jejichž délka měří v současné době téměř 1100 km. Linky metra vedou všemi městskými částmi New Yorku, kromě Staten Islandu. Soupravy metra jezdí zhruba z 60% pod zemí. Až na pár výjimek je metro v provozu 24 hodin denně, počítejte s tím, že v noci a mimo dopravní špičku je frekvence spojů nižší.

Pokud se chystáte využít newyorské metro, je dobré předem vědět o některých zvláštnostech a faktech:

  • Jednotlivé linky metra jsou označeny buď písmeny nebo čísly. Barevné rozlišení jednotlivých linek není příliš podstatné a označuje pouze linky vlaků, které jezdí po podobných trasách.
  • V New Yorku může mít stejný název více stanic (například 96 Street nebo Canal Street najdete na mapě několikrát), na což nejsme z Evropy zvyklí. Pokud se tedy budete ptát například na cestu ke stanici metra 96 Street, musíte specifikovat i linku metra.
  • U každého vstupu do metra je tabule s názvem stanice, číslem nebo písmenem linky, která tudy projíždí a směrem, kterým linka vede, což je dost důležité. Množství stanic totiž není přestupních, což bohužel zjistíte až v momentě, kdy už máte koupenou jízdenku. Kromě názvu stanice a čísla linky tak sledujte i údaje o směru linky (například uptown - na sever, downtown - na jih). Správný vchod do metra se většinou nachází kousek dál přes ulici nebo o blok vedle. Pokud se spletete, nic si z toho nedělejte, tuto chybu běžně dělají i rodilí Newyorčané.
  • U vchodu do stanice metra často najdete kulatou lampu, která vám prozradí otevírací dobu dané stanice. Pokud má lampa zelenou barvu, je stanice otevřená nonstop, pokud je červená, je stanice otevřená jen část dne.
  • Ve stanici metra se opět řiďte směrovkami, které informují o tom, která linka tudy jezdí, a kterým směrem jede. Další důležitý údaj vám prozradí, který typ vlaku jezdí po dané koleji. Po New Yorku totiž jezdí dva typy vlaků - místní (local), které zastavují v každé stanici a expresní (express), ty zastavují jen v některých stanicích metra a cestování s nimi je rychlejší. Na které stanici zastavuje konkrétní typ metra poznáte jednoduše na plánku metra - černá kolečka na mapě značí stanici, kde zastavují pouze místní vlaky, bílá kolečka pak stanice, kde zastavují i expresní vlaky. Jinak plánek metra dostanete zdarma skoro v každé stanici, mapy jsou umístěny i u vstupu do metra a také v každém vagóně. S orientací v newyorské dopravě vám jinak pomůže třeba aplikace City Mapper.
  • Před nástupem do vagónu metra se ujistěte, že je to ten pravý vůz, protože jednou stanicí mohou projíždět vlaky více linek. Číslo nebo písmeno je napsáno na každém vlaku metra.
  • I když se za poslední roky bezpečnost v metru dost zlepšila, v nočních hodinách raději sami necestujete metrem do čtvrtí jako je Harlem nebo Bronx. Při čekání na metro využijte noční čekárny, které jsou monitorované a nastupte do vagónu (obvykle ve středu soupravy), ve kterém jezdí konduktor. Na nástupišti je místo, kde zastaví vagón s konduktorem, označené bílo-černým pruhem na trámu u stropu. Kapesní zloději a lidi, co by mohli dělat problémy, se obvykle vyhýbají vagónům, kde je přítomný zaměstnanec MTA.

Autobusy

Linky metra doplňují městské autobusy, jejichž jízdní řády a přehled jednotlivých linek najdete opět na stránce MTA. Po New Yorku jezdí největší flotila městských autobusů ve Státech, zahrnující 234 místních linek, 71 expresních linek, 18 expresních linek SBS (Select Bus Service), které spojují různé čtvrtě obvykle s nižší dopravní dostupností se stanicemi metra, přičemž používají vyhrazené pruhy a využívají i další výhody, jako komunikátor se semafory, který umožní hladký průjezd autobusu křižovatkou. Jízdenky do autobusů SBS si musíte koupit předem v automatu hotově nebo kartou MetroCard a do autobusu nastoupit jen s účtenkou potvrzující zaplacení lístku, a to kterýmikoliv dveřmi. Do ostatních autobusů se jinak vstupuje předními dveřmi a jízda se platí hotově u řidiče nebo kartou MetroCard. Jízdné autobusem stojí 2,75 USD.

Autobusy jsou označené písmenem a číslem linky, písmeno informuje o městské části, kde autobus jezdí, takže například M5 je linkou 5, která jezdí po Manhattanu, B označuje Brooklyn, Bx Bronx, Q Queens a S Staten Island.

Místní autobusy staví každé zhruba dva bloky a pokud chcete vystoupit, musíte dát včas znamení řidiči zatáhnutím za provázek, který se nachází mezi okny nebo zmáčknutím tlačítka "Stop" u novějších typů autobusů. Z autobusu se vystupuje zadními dveřmi.

Autobusová nádraží v New Yorku a okolí

Hlavním autobusovým nádražím New Yorku je Port Authority Midtown Bus Terminal, obrovské několika podlažní nádraží, nacházející se mezi 40. a 42. Streets a 8. a 9. Avenues ve střední části Manhattanu. Co se týče objemu dopravy, je tento terminál dokonce nejvytíženějším nádražím na světě, kam denně přijede, nebo ze kterého odjede několik tisíc autobusů do různých měst v USA. Nádraží je napojené na metro a mimo jiné odtud jezdí spoj na vlakové nádraží Grand Central Terminal a autobus na letiště Newark. Terminál je otevřený nonstop, nicméně na noc se uzavírá jeho jižní křídlo. Jízdenky většiny dopravců koupíte v prvním patře jižního křídla, Greyhound a Trailways prodávají své jízdenky v podzemní části severního křídla a dopravce Shortline má pokladny v druhém patře severního křídla.

George Washington Bridge Bus Station je velké nádraží, nacházející se v Hudson Heights nad horní částí Manhattanu. Podzemní chodby spojují nádraží s linkou metra Eighth Avenue Express A line a linkou Broadway/Seventh Avenue Local 1 line. Nádraží využívají především autobusy NJ Transit, které odtud jezdí do různých částí New Jersey. Z nádraží George Washington Bridge jezdí také autobusy Greyhound do Bostonu, Philadelphie a Washingtonu DC.

Journal Square Transportation Center patří mezi nejrušnější nádraží v New Jersey. Nádraží se nachází na J.F.Kennedy Boulevardu v Jersey City a dostanete se sem železnicí PATH, která vede mimo jiné i na Manhattan.

Mohlo by se hodit

  • Port Authority NY NJ - informace o letecké, autobusové a železniční dopravě ve státech New York a New Jersey.

Trajekty

Lodní dopravu přes řeku East River zajišťuje NYC Ferry, jejíž trajekty spojují čtyři z pěti newyorských čtvrtí. Systém NYC Ferry aktuálně tvoří 6 linek, s nimiž se dostanete z Manhattanu do Bronxu, Queensu nebo Brooklynu. V létě je v provozu také linka na Governors Island. V roce 2020 by měla být spuštěna linka ze západního pobřeží Manhattanu (Midtown West a Battery Park) do přístaviště St.George na ostrově Staten Island a v roce 2021 pak linka z Manhattanu na Coney Island. Hlavním přístavištěm lodí je Pier 11, Wall Street v dolní části Manhattanu, kde se sbíhají všechny linky. Jedna jízda trajektem stojí stejně jako jízda v metru nebo autobusu, tedy 2.75 USD, bohužel ale nejde použít kartu MetroCard. Jízdenky je možné koupit v automatech umístěných v přístavištích, na pokladnách, na stránce NYC Ferry nebo prostřednictvím mobilní aplikace.

Z přístavu Whitehall Street (známý také jako South Ferry, adresa: 4 South Street) v dolní části Manhattanu jezdí 24 hodin denně trajekty Staten Island Ferry do přístaviště St.George na severu ostrova Staten Island. Lodě vyplouvají každých 15-30 minut, plavba trvá asi 25 minut a je zdarma. Z paluby lodí se nabízí krásný výhled na Manhattan a také na Sochu svobody, kolem které budete projíždět, takže spousta turistů využívá loď jen pro vyhlídkové účely.

Staten Island Railway

Staten Island Railway (SIR) je v podstatě další linkou metra nebo lehké železnice, která protíná Staten Island ze St.George na jednom konci do Tottenville na opačném konci ostrova. Staten Island Railway provozuje MTA prostřednictvím své dceřiné společnosti SIRTOA. SIR je v provozu 24 hodin denně a jízdné se platí kartou MetroCard.

Long Island Rail Road

Long Island Rail Road (LIRR) je rozsáhlý systém příměstské železnice, která spojuje Manhattan s desítkami oblastí na ostrově Long Island. Běžného turistu by mohla zajímat linka LIRR ze stanice Jamaica do Penn Station na Manhattanu na cestě z letiště JFK. Jízdné je možné zaplatit prostřednictvím mobilní aplikace MTA eTix, v automatech nebo i ve vlaku, v tom případě ale zaplatíte skoro dvojnásobek běžné ceny. Více o železnici LIRR na stránce www.mta.info/lirr.

Metro-North Railroad

MTA provozuje další systém příměstských vlaků pod označením Metro-North Railroad, což je několik tratí, spojujících New York s oblastmi severně a severovýchodně od metropole. Tři větve (New Haven, Hudson a Harlem) vedou z Grand Central Terminal ve směru východně od řeky Hudson, další dvě větve vedou západně od řeky Hudson do Port Jervis a Pascack Valley. Další informace najdete na stránce www.mta.info/mnr.

Železnice PATH

Příměstský vlak PATH (Port Authority Trans-Hudson Corporation) spojuje Manhattan s oblastmi sousedního New Jersey. Vlak PATH byste mohli využít na cestě z letiště Newark (vlaky vyjíždí ze stanice Newark Penn Station) nebo k rychlému přesunu na Manhattan v případě, že bydlíte v New Jersey. PATH tvoří několik linek, které mají zastávky jak v New Jersey (Newark Penn Station, Harrison, Journal Square, Grove Street, Exchange Place, Newport, Hoboken), tak na Manhattanu (World Trade Center, Christopher Street, 9 Street, 14 Street, 23 Street, 33 Street). Vlaky jsou v provozu 24 hodin denně, jízdné se platí buď kartou Regular MetroCard nebo kartou SmartLink Card. Jedna jízda stojí 2.75 USD.

NJ Transit

NJ Transit sice provozuje autobusy, vlaky a lehkou železnici ve státě New Jersey, jeho služeb ale můžete častokrát využít i během návštěvy New Yorku. Železnice NJ Transit spojuje letiště Newark a další oblasti New Jersey se stanicí Penn Station na Manhattanu.

Lanovka na Roosevelt Island

Lanovka na Rooseveltův ostrov vede z Manhattanu (59. Street a 2. Avenue). Moderní velkokapacitní kabina se na cestu přes řeku East River vydává každých 7-15 minut, přičemž jízda trvá asi 2 minuty. Lanovka je v provozu od 6. hodin ráno až do 2 hodin ráno od neděle do čtvrtka, v pátek a v sobotu až do 3:30 hodin. Jízdné se platí kartou MetroCard.

Jízdné v hromadné dopravě

Jízdné v městské dopravě se platí kartou MetroCard, přesněji řečeno se touto kartou platí dopravní prostředky, provozované MTA (metro, místní, expresní a SBS autobusy, železnice Staten Island Railway) a také některé dopravní prostředky, provozované partnerskými společnostmi (PATH, AirTrain JFK, lanovka na Roosevelt Island a některé další). Jízdenku koupíte v automatech, které jsou umístěny ve stanicích metra, v pokladnách MTA nebo v některých supermarketech. Některé automaty na jízdenky akceptují pouze platební karty, jiné karty i hotovost. Děti do 112 cm nezávisle na věku mohou cestovat zdarma v doprovodu platících rodičů, stačí, když projdou pod turnikety. MetroCard se prodává v několika verzích:

Single jízdenka je papírová jízdenka, která je platná pouze 2 hodiny od její koupě. Tuto jízdenku koupíte v automatu za 3 USD. Pro častější používaní metra je lepší a hlavně ekonomičtější koupit si dobíjecí kartu Metro Card.

Karta MetroCard je plastová dobíjecí karta, která stojí dolar. Můžete si vybrat mezi dvěma základními typy - Regular MetroCard a Unlimited MetroCard, které vypadají úplně stejně, takže rozdíl poznáte jen po přiložení ke čtečce.

  • Regular MetroCard slouží jako elektronická peněženka, na kterou si nabijete kredit a ten se vám pak odečítá za každou jednu jízdu (tzv. Pay-Per-Ride), která s ní stojí jen 2.75 USD. New York není rozdělený na žádné zóny, na jednu jízdenku tak můžete jet jak daleko chcete. Za 2.75 USD můžete cestovat 2 hodiny a přestupovat z metra do autobusu, z autobusu do metra nebo mezi autobusy. V automatu si vyberete buď některou z přednastavených částek nebo si sami zvolíte sumu peněz, kterou chcete na kartu vložit. Kartu pak zlehka protáhnete čtečkou při vstupu do metra, magnetickým páskem dolu a nápisem MetroCard čelem k vám, v autobuse se karta vkládá do strojku, umístěného u řidiče. Při výstupu z metra už kartu nemusíte znova protahovat čtečkou. Regular Metro Card mohou sdílet až 4 lidé, což je výhodné pokud například cestujete jako rodina, nemusíte si za dolar kupovat další karty. V praxi to tedy vypadá tak, že se karta protáhne validátorem, turniketem projde jedna osoba, karta se znova protáhne čtečkou, zase projde jeden člověk a tak dál.
  • Unlimited MetroCard je časovou jízdenkou, která se prodává ve verzi týdenního (33 USD) nebo měsíčního (127 USD) pasu, umožňujícího neomezené cestování dopravními prostředky v rámci daného časového úseku. Daný čas začne běžet od prvního použití a končí půlnocí sedmého nebo třicátého dne. Denní nebo třídenní pas bohužel neexistuje, takže si sami spočítejte, jaká karta se vám vyplatí víc. Týdenní pas za 33 USD odpovídá dvanácti jízdám za 2.75 USD. Unlimited MetroCard lze znovu protáhnout čtečkou až za 18 minut od předchozího použití, takže na ní nemůže cestovat víc lidí. Sedmidenní nebo třicetidenní Unlimited MetroCard nelze použít pro cestování AirTrainem, expresními autobusy nebo železnicí PATH.

Zůstatek na kartě si sami můžete ověřit v automatu (zvolte "Get card info"), v automatu lze také případně doplnit kredit (zvolte "Refill your card").

V současné době se testuje nový systém placení jízdného prostřednictvím bezkontaktního platebního systému OMNY, který by měl nahradit současnou MetroCard.

Taxi

Ikonické žluté taxíky jsou pro New York stejně typické, jako třeba Socha svobody. Taxík se hodí zejména při deštivém počasí, pro cestování z východní strany Manhattanu na západní a naopak, tedy ve směru, kudy nejezdí metro, případně při cestě z nebo na letiště. Pokud ale pospícháte, zapomeňte na taxík a jděte buď pěšky nebo jeďte metrem. Ulice Manhattanu jsou totiž neustále ucpané a auta včetně taxíků stojí v každodenních zácpách. Síť městských ulic New Yorku je rozdělena na avenues, které vedou z jihu na sever a streets, které vedou z východu na západ. Nejlépe uděláte, když řidiči místo názvu hotelu nebo restaurace řeknete, poblíž které křižovatky ulic se váš cíl nachází.

Základní jízdné v taxíku stojí 3 USD, v čemž je 2.50 USD nástupní sazba a 50 centů státní daň. Za každých ujetých zhruba 320 metrů pak zaplatíte 50 centů. Příplatky se platí za jízdu ve špičce nebo v noci. Zákazníkovi jde na vrub i případné placení mýtného plus dýško pro řidiče. Další informace o cestování taxíkem po New Yorku najdete na této stránce.

O něco levněji než s taxi vychází jízda přes aplikaci Uber nebo Lyft.

Na kole

Objevování New Yorku na kole je skvělý nápad, ne všechna místa jsou ale pro cyklistiku vhodné. Jízda po přeplněných ulicích v centru Manhattanu je spíš sebevraždou, takže se raději vydejte do klidnějších míst, jde přece o to si jízdu užít a něco vidět. Dobrým místem pro cyklovýlet je třeba Central Park, Governors Island, Hudson River Park Bikeway, což je skoro 20 km dlouhá cyklostezka, kopírující západní břeh Manhattanu kolem řeky Hudson a mnoho dalších. Kolo si můžete půjčit například u společnosti Citi Bike, která nabízí bike sharing v rámci Manhattanu, Brooklynu, Queensu a Jersey. Stačí si stáhnout aplikaci Citi Bike a půjčit si kolo za 3 USD na 30 minut nebo na celý den za 12 USD. Kolo si můžete půjčit a zase vrátit na některém z 900 stanovišť. Citi Bike se chystá v dohledné době půjčovat i elektrokola.

Levné letenky do této destinace

UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele