logo

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
Turistická víza
Ne
Povinná očkování Za předpokladu, že máte standardní základní očkování například proti tetanu, dětské obrně, spalničkám, příušnicím apod.
Ne
Další nemoci
Doporučené léky
Ercefuryl
Min. náklady na den Odhadované náklady na osobu a den při nízkonákladovém stylu cestování, tzn. spaní v hostelech, stravování u pouličních stánků, používání lokální dopravy apod. Nezohledňuje náklady na cestu do destinace nebo víza.
1500 - 2000 Kč
Turistická sezóna
červen-září, Vánoce, Velikonoce
Proč cestovat právě sem
krásné pláže
jedinečné druhy zvířat a rostlin
kreolská kultura
potápění, šnorchlování a další vodní aktivity
Proč se zemi vyhnout
dražší destinace
na Seychelách nehledejte historické památky

Počasí

Průměrná denní teplota Deštivé dny Průměrná teplota moře
Mahé
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
27 ° 28 ° 28 ° 28 ° 28 ° 27 ° 26 ° 26 ° 27 ° 27 ° 27 ° 27 °
12 8 8 9 6 4 4 5 6 7 9 11
27 ° 28 ° 28 ° 29 ° 28 ° 27 ° 26 ° 26 ° 26 ° 26 ° 27 ° 27 °

Seychely - země zamilovaných palem, obřích želv a kreolské kultury

Seychely leží osamoceny uprostřed západního Indického oceánu, východně od pobřeží Keni a severovýchodně od Madagaskaru. Souostroví Seychelské republiky tvoří celkem 115 ostrovů, většina jich je ale neobydlených. Turisté navštěvují především tři hlavní ostrovy, náležící do skupiny tzv. vnitřních ostrovů, Mahé, Praslin a La Digue. Tyto ostrovy jsou žulového původu a patří k jediným žulovým oceánským ostrovům na světě, které se kdysi dávno odtrhly od prakontinentu a milióny let pak putovaly napříč oceánem. Zbývající ostrovy Seychel (vnější ostrovy) vznikly činností korálů nebo vulkánů a od hlavních ostrovů jsou vzdálené až tisíc kilometrů. Největší ostrov, Mahé, je zároveň nejturističtějším ze všech ostrovů. Nachází se na něm hlavní město Victoria a také mezinárodní letiště. O něco klidnější Praslin je proslulý svými plážemi a tropickým pralesem, kde mají domov ikonické palmy coco de mer. Tento druh palmy neuvidíte volně růst nikde jinde, než na Seychelách a díky jejich semenům ve tvaru ženského klína a samčím květním tyčinkám jsou opředeny legendami o milostných aktech stromů během seychelských večerů a afrodiziakálních účincích semen. Nejmenší a nejklidnější ostrov, La Digue, považují mnozí za nejhezčí ostrov celého trojlístku ostrovů.

Psaná historie Seychel je poměrně krátká. Na přelomu 15. a 16. století se Seychely dostávají do povědomí Evropanů díky portugalským námořníkům, vedených Vasco da Gamou, který tudy plul směrem do Indie. Od 17. století až do roku 1976, kdy Seychely získaly nezávislost, se zde střídaly mocenské vlivy Británie a Francie, jejichž vliv je na Seychelách patrný i dnes. První roky nezávislosti nebyly vůbec lehké a Seychely byly dokonce socialistickou zemí, ve které vládla jedna strana, dnes už je státem s fungující tržní ekonomikou.

Pro mnoho turistů jsou Seychely vysněným rájem a jedním z nejromantičtějších míst, kde strávit dovolenou. Ostrovy nabízí nejen pohlednicové pláže s bílým pískem, všudypřítomnou kulisou žulových balvanů, tyrkysového moře a sklánějícími se palmami, ale také možnosti setkání s jedinečnými druhy zvířat a rostlin či s kreolskou kulturou, okořeněnou anglickými a francouzskými vlivy.

Prozkoumejte tohoto průvodce i mapu míst. Najdete zde nejdůležitější informace a tipy pro cestování po Seychelách i nejzajímavější místa, která stojí za to vidět!

Co potřebujete vědět, než vyrazíte

Víza, vstup do země a cestovní dokumenty

Víza na Seychely

K turistické návštěvě Seychel není potřeba vízum, ať už jste občané jakékoliv země, mimo Kosova, které Seychely neuznávají jako suverénní stát. Úředníkům budete muset předložit platný pas, rezervaci ubytování a také zpáteční letenku ze Seychel. Oficiálně byste měli být schopni doložit i dostatečné množství financí na pokrytí celé doby pobytu na Seychelách (minimálně 150 USD na den). Jako turisté můžete na Seychelách pobývat až 3 měsíce, pokud byste plánovali zůstat déle, budete muset zažádat o Permanent Resident Permit.

Mohlo by se hodit:

Cestovní pas

Cestovní pas by měl být platný alespoň po dobu celého pobytu na Seychelách.

Vstup do země

Kromě výše uvedených podmínek pro vstup do země budete muset vyplnit i imigrační kartu. Ve formuláři je nutné odpovědět na standardní typy otázek, mimo jiné i na otázky týkající se dovozu některých nebezpečných nebo nevhodných předmětů nebo na otázky týkající se potencionálního zavlečení nežádoucích organismů nebo nemocí na Seychely. Součástí dotazníku je i adresa vašeho ubytování na Seychelách. Upozorňujeme na to, že některá ubytování u soukromých osob nejsou brána jako oficiální ubytování, zeptejte se proto majitele objektu, jak tento problém řešit. Po imigrační a celní kontrole dostanete do pasu krásné razítko ve tvaru plodu coco de mer a váš vstup na Seychely je volný.

navrhnout změnu
Zdraví a očkování

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Za lékařské ošetření musí turisté z ciziny zaplatit, proto doporučujeme před cestou uzavřít dobré zdravotní pojištění. Na ostrovech se nachází několik státních zdravotnických zařízení i soukromých klinik, které by měly být schopny vyřešit méně závažné problémy. V případě vážnějších zdravotních problémů se obraťte na nemocnici Victoria Hospital na ostrově Mahé.

Očkování na Seychely

K cestě na Seychely nepotřebujete žádné povinné očkování. Výjimkou jsou případy, kdy do země přilétáte z některé oblasti s výskytem obrny a žluté zimnice (a to i v případě, že na Seychelách pouze přestupujete a během tranzitu strávíte v zemi déle jak 12 hodin). Doporučujeme si před cestou překontrolovat platnost očkování proti základním nemocem, jako je třeba obrna nebo tetanus. Další možná očkování jsou zcela na vašem zvážení, obecně se cestovatelům doporučuje alespoň očkování proti žloutence A, případně žloutence B (dnes je k dispozici kombinovaná vakcína proti žloutence A i B) a břišnímu tyfu, pokud plánujete delší pobyt. Vyhýbejte se kontaktu s netopýry, kteří mohou být přenášeči vztekliny.

Další možná zdravotní rizika

Seychely jsou ze zdravotního hlediska bezpečnou Afrikou, kde není malárie a ani některé další vážné tropické nemoci, které sužují kontinentální Afriku. Komáři však mohou být původci jiných nemocí, jako je horečka dengue nebo chikungunya. Doporučujeme si proto na cestu přibalit dobrý repelent proti komárům, který vás ochrání i před dalším otravným hmyzem, jako jsou písečné mušky. Repelenty jsou samozřejmě k dostání i na Seychelách, akorát dost předražené. Komáři jsou obzvláště aktivní v podvečerních hodinách, kdy je vhodné si obléct delší rukáv a nohavice. Jako prevence před poštípáním od písečných mušek se nedoporučuje ležet jen tak na písku, ale je vhodné používat osušku.

Nejčastější zdravotní komplikací, se kterou se turisté v cizích zemích setkávají, je cestovatelský průjem. Pít vodu z vodovodu jsme nezkoušeli, minimálně v rozvinutých turistických oblastech Mahé a Praslinu by měla být nezávadná. Pokud nechcete nic riskovat, je lepší pít balenou, přefiltrovanou nebo převařenou vodu.

Seychely leží v tropickém pásmu, kde slunce pálí neobyčejně silně. Používejte krémy na opalování s vysokým faktorem a nepodceňujte ochranu před slunečními paprsky. Při šnorchlování si vezměte triko, jinak si pěkně spálíte záda.

(Upozornění! Informace o očkování mají pouze informativní charakter. Aktuální informace a doporučení vám poskytnou v centrech cestovní medicíny.)

navrhnout změnu
Peníze a náklady

Měna na Seychelách

Na Seychelách se platí seychelskou rupií (SCR, SR nebo Rs), která se dále dělí na 100 centů. Aktuálně jsou v oběhu bankovky v hodnotě 10 (není součástí nové série z roku 2016), 25, 50, 100 a 500 rupií a mince v hodnotě 1, 5 a 10 rupií a dále 1, 5, 10 a 25 centů. Na nové sérii bankovek, vydané v roce 2016, je vyobrazena divoká fauna Seychel a svým barevným provedením patří k nejhezčím bankovkám, jaké jsme na cestách viděli. Většinu ubytování, jídlo v lepších restauracích, turistické exkurze apod. lze platit i eury, případně dolary, některé hotely a cestovní agentury dokonce po cizincích přímo požadují platbu v cizí měně. Pokud je to jen trochu možné, snažte se co nejvíc platit v rupiích, protože platby v cizí měně jsou většinou nevýhodné. Menší obchody, bistra nebo pouliční krámky akceptují jen rupie. Zde zjistíte aktuální kurz seychelské rupie k české koruně.

Mohlo by se hodit:

Náklady na pobyt na Seychelách

Jednou z nevýhod dovolené na Seychelách je vyšší finanční náročnost. Seychely se řadí mezi země s nálepkou drahých a luxusních destinací - drahé je ubytování v hotelech, exkurze turistických agentur, další věcí je fakt, že ostrovy jsou dost izolované od okolního světa a spousta věcí se musí dovážet. Pokud se ubytujete v lepším hotelu nebo resortu a denně si budete dopřávat v restauracích, budou vás stát Seychely celé jmění. Na druhou stranu existuje celá řada způsobů, jak si ostrovy užít za relativně rozumné peníze. Pokud se vám podaří sehnat levné letenky, vyberete si ubytování přes Airbnb nebo levnější apartmán na jednom, maximálně dvou ostrovech a budete se dopravovat místními autobusy a sami si vařit, dají se celkové náklady srazit na zlomek toho, co byste jinak dali za zájezd nebo nákladnější styl cestování.

Ubytování: hotely na Seychelách jsou poměrně drahé a nemusí se ani jednat o luxusní resort za tisíce dolarů na noc. Ušetřit můžete, pokud si místo hotelu zarezervujete apartmán nebo domek s vlastní kuchyňkou či penzion, i tak ale zaplatíte zhruba 50-100 USD (někdy i víc) za noc. Noc v pokoji dvouhvězdičkového hotelu vyjde přibližně na 100-200 EUR a ve tříhvězdičkovém hotelu na 200-300 EUR.

Jídlo: ubytování v apartmánech nebo pronajatých domcích přináší tu finanční výhodu, že si můžete sami nakupovat a vařit, případně grilovat ryby. Ryby, ovoce a zeleninu koupíte na místních trzích nebo ve stáncích podél silnic, ostatní potraviny pak v supermarketech nebo malých prodejnách. Jídlo v supermarketech je o něco málo dražší, než u nás, dražší jsou zejména mléko a mléčné produkty. Spoustu supermarketů, mezi kterými můžete vybírat, najdete především na ostrově Mahé, například ve Victorii, v oblasti Beau Vallon apod., mimo lidnatější oblasti narazíte spíše na méně zásobené krámky. Levná jsou místní bistra "take away" nebo pojízdné stánky, kde si můžete dát grilované ryby nebo kuřata, kreolská kari a další jídla. Některá take aways nabízí i pizzu, hamburgery nebo čínskou kuchyni. Ceny jídel v těchto bistrech se obvykle pohybují od 40 do 80 SCR. Jídla v obyčejných konvenčních restauracích stojí od 150 do 300 SCR. Lepší restaurace a restaurace zaměřené na turisty bývají často součástí hotelů a jídla zde stojí od 300 SCR výš.

Doprava: nejlevnější možností veřejné dopravy jsou autobusy, které jezdí za fixní cenu 7 SCR na Praslinu a 6 SCR na Mahé, bez ohledu na to, jak daleko jedete. Dražší variantou je půjčení auta, které vás vyjde na 35-50 EUR na den. V případě ostrova La Digue si půjčte kolo za 100-150 SCR na den. Nejdražší je doprava taxi, například cesta z letiště do přístavu ve Victorii (cca 10 km) vás bude stát kolem 500 SCR. Pokud pojedete bez zapnutého taxametru, určitě se domluvte na ceně předem. Poměrně drahé je cestování mezi ostrovy. Trajekt z Mahé na Praslin stojí 1300 SCR a z Praslinu na La Digue 260 SCR. Za zpáteční letenku z Mahé na Praslin dáte 4.000-5.000 SCR, takže máte-li čas, vyplatí se plout lodí.

Vstupy a aktivity: chcete-li ušetřit, pokuste se co nejvíc výletů zorganizovat sami, protože cestovní agentury nabízí své výlety draho. To největší lákadlo Seychel, jejich pláže, jsou naštěstí zdarma (s výjimkou pláže Anse Source d'Argent), za ostatní aktivity si budete muset připlatit. Lodní výlet s potápěním bude například stát kolem 100 USD. Podívejte se na stránky jedné z největších a nejstarších turistických agentur v zemi, Mason's Travel - snadno si tak sami uděláte obrázek o cenách aktivit a výletů. Vstupné do rezervace Vallée de Mai stojí 350 SCR na osobu a exkurze v továrně na výrobu rumu Takamaka 250 SCR na osobu.

Orientační ceny na Seychelách

  • Láhev piva SeyBrew v obchodě: 35 SCR
  • Balená voda (1,5l) v obchodě: cca 20-25 SCR
  • Chleba (500g): 30 SCR
  • Rýže (1 kg): 50 SCR
  • Půjčení kola na ostrově La Digue: 100-150 SCR na osobu a den
  • Půjčení výbavy na šnorchlování: 10 USD a výš

Výměna peněz

Na Seychely si přivezte eura, dolary nebo libry, nejvíce zde ale uplatníte eura. Cizí měnu si na rupie můžete vyměnit v bankách nebo oficiálních směnárnách, které najdete ve Victorii a dalších turistických oblastech na Mahé, Praslinu i La Digue. Každopádně si vždy ponechte doklad o výměně peněz. Zbylé bankovky si můžete směnit zpět u obchodníka, u kterého jste si je měnili poprvé, a to po předložení dokladu o výměně. Banky mají obvykle otevřeno od pondělí do pátku od 8:00 do 14:00 hodin a v sobotu od 8:00 do 11:00. Na soukromých ostrovech nabízí možnost vyměnit si peníze místní resorty, hotely ale neposkytují dobrý kurz. Seychelské zákony zakazují výměnu peněz jen tak na ulici od místních lidí, přestože černý kurz je mnohdy velmi lákavý.

Bankomaty

Bankomaty najdete na všech třech hlavních ostrovech, za výběr z bankomatu některých bank však můžete zaplatit poměrně vysoké poplatky. Na Seychelách působí několik bank, jako Absa Bank, MCB (Mauritius Commercial Bank), Bank of Baroda, SIMBC, Seychelles Commercial Banks a další. Zjistěte si předem, zda vaše banka s některou z těchto bank nespolupracuje a neumožňuje tak levnější výběry peněz.

Platby kartou

Kartou lze platit ve většině větších hotelů, restaurací, turistických obchodech, půjčovnách aut nebo ve větších supermarketech. Na některých místech si podniky můžou strhnout poplatek za platbu kartou ve výši 3%. Kartou obvykle nezaplatíte v pouličních take away bistrech nebo v některých penzionech či apartmánech, proto se vždy hodí mít při sobě nějakou hotovost.

Spropitné

V restauraci nebo bistru můžete nechat pár rupií nebo zaokrouhlit částku, pokud jste byli spokojeni. Rupie má aktuálně s korunou téměř vyrovnaný kurz 1:1, tak se se seychelskou měnou celkem dobře kalkuluje. Některé lepší restaurace a hotely si servisní poplatek již připočítávají k ceně.

Devizové předpisy

Peněžní prostředky ve výši přesahující 10.000 USD je nutné deklarovat při příjezdu a odjezdu do, respektive ze země. Pokud si chcete nechat nějakou seychelskou bankovku na památku, neměli byste to moc přehánět. Podle místních zákonů si totiž můžete přivézt nebo ze země odvézt maximálně 2.000 SCR.

navrhnout změnu
Počasí a nejvhodnější doba k návštěvě

Počasí na Seychelách

Seychely mají teplé tropické klima a vzhledem k blízkosti rovníku i celoročně vysoké teploty bez výraznějších výkyvů. Klima Seychel ovlivňují pasáty. Od května do října na ostrovech působí jihovýchodní pasáty a klima je v tomto období o něco chladnější, s menším množstvím srážek a divočejším oceánem díky větrnějšímu počasí. Během působení severozápadního pasátu mezi listopadem a březnem jsou teploty vyšší a vzduch vlhčí. Nejdeštivějšími měsíci jsou prosinec a leden, kdy se v oblasti jihozápadního Indického oceánu tvoří cyklóny, které se však naštěstí hlavní skupině ostrovů vyhýbají. Deště mají obvykle podobu krátkých, ale prudkých přeháněk a bouřek, které střídají slunečné pasáže. Přechodným obdobím je duben, který patří k nejteplejším a neklidnějším měsícům v roce a dále listopad. Nejchladnějším a nejsušším měsícem roku je červenec.

Nejlepší doba pro návštěvu Seychel

Na Seychely se můžete vydat celoročně, některá období jsou však vhodnější pro provozování určitých aktivit, než jiná a i z hlediska počasí se jednotlivé měsíce v roce liší. Hlavní turistická sezóna přibližně koresponduje s letními prázdninami v Evropě, tedy zhruba od června do září, kdy na Seychelách převládá sušší podnebí. Nejvíce turistů tradičně přijíždí také během Vánoc a Velikonoc. V sušším období lze podnikat pěší túry a v době od června do září, kdy vane silnější vítr, panují ideální podmínky pro surfování a jachting. Mezi červnem a zářím bývají pláže na jihovýchodní a jižní straně ostrovů vystaveny silným větrům a často je zanáší mořská tráva a řasy. V tomto období je proto lepší vydat se na chráněné pláže na západním a severozápadním pobřeží ostrovů.

Pokud jste se rozhodli na Seychely vydat v přechodném období mezi pasáty, tedy v dubnu-květnu a říjnu-listopadu, udělali jste dobře. Počasí je více méně stabilní a ceny za ubytování obvykle nižší, než v hlavní sezóně. Klidné moře a dobrá viditelnost jsou ideální pro plavání, šnorchlování a potápění.

  • Pokud chcete zažít neopakovatelnou atmosféru tradičních oslav a blíže poznat kreolskou kulturu, naplánujte si cestu na Seychely během svátku Festival Kreol, který se každoročně koná koncem října.
  • Nejlepším obdobím pro rybaření je říjen až duben.
  • Nejlepším obdobím pro pozorování ptactva je duben, kdy se líhnou mláďata, dále květen až září, kdy ptáci hnízdí a říjen, kdy nastává období migrace.
navrhnout změnu
Bezpečnost

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Kriminalita

Seychely jsou v zásadě bezpečnou zemí, ale i v tomto ráji se nenechte bezstarostně ukolébat šuměním palem a moře a dávejte si pozor na své osobní věci. Nikdy nenechávejte cennosti a doklady jen tak bez dozoru na pláži nebo v zaparkovaném autě, v restauraci si hlídejte tašku a nenechávejte ji jen tak přehozenou přes židli. Nenoste při sobě větší obnosy peněz a nedávejte veřejně na odiv šperky, drahou elektroniku nebo vyšší sumy peněz. Podle některých zdrojů se na Seychelách v posledních letech množí kriminalita, kterou páchají drogově závislí lidé. Vyhýbejte se proto raději podivným existencím a peníze za výlety a další služby vždy svěřte do rukou jen důvěryhodným osobám.

Na co si na Seychelách dávat ještě pozor

Na místech, kde je zakázáno plavat, dbejte pokynů informačních tabulí, neboť tu jsou zrádné a skutečně silné mořské proudy. Ne všechny nebezpečné pláže jsou takto označeny, proto nikdy neplavte sami na liduprázdných a odlehlých plážích. Na plážích, které nejsou chráněny korálovou bariérou se můžete setkat i s velkými vlnami.

V oceánu žijí i některé nebezpečné a jedovaté druhy živočichů, jako jsou homolice nebo ryby druhů ropušnice či perutýn, jejichž ostny obsahují jed. Ropušnice (anglicky stone fish), leží nehybně na mořském dně, kde skutečně připomíná kámen, a můžete tak na ní lehce šlápnout. Nedotýkejte se proto žádných zvířat, které bezpečně neznáte a dávejte pozor na poranění o ostré korály.

navrhnout změnu
Jídlo a kultura

Seychelská kuchyně

Pro Seychely je typická kreolská kuchyně, v níž se mísí francouzské, africké a indické chutě. Zároveň jsou místní kuchaři odkázáni především na to, co se vyloví z moře nebo vypěstuje na ostrovech, a tak se můžete těšit především na ryby a plody a moře (chobotnice, krevety, krabi apod.), které se připravují na všechny možné způsoby, velmi často v omáčce kari. Seychelané patří k největším konzumentům ryb na světě a ročně připadá na každou osobu skoro 100 kg snědeného rybího masa. K rybám se obvykle podává rýže. Díky omezenému přístupu ke zdrojům potravy se tu můžete setkat i s takovými zvláštnostmi, jako je kari z netopýra, jehož maso prý chutí připomíná králíka. Ovoce, jako je mango, papája, banány a další exotické druhy a hlavně pak kokosové ořechy jsou tradiční surovinou pro přípravu sladkých jídel a dezertů. Zejména kokosové palmy rostou všude po ostrovech, takže kokosy jsou základní složkou celé řady seychelských jídel a také významnou exportní komoditou. Na Seychelách se dále pěstuje vanilka, která sem byla dovezena během 19. století. Budete-li mít příležitost, ochutnejte vanilkový čaj nebo kávu.

Nejrozšířenějším druhem piva je SeyBrew, které se vaří přímo na Seychelách, a proto je o dost levnější, než ostatní piva z dovozu. Dalším ikonickým alkoholem je rum Takamaka, který se vyrábí z cukrové třtiny. Můžete navštívit i továrnu na výrobu rumu na východě Mahé, která organizuje prohlídky spojené s ochutnávkou. Z alkoholických nápojů je třeba zmínit i palmové víno, které si podomácku vyrábí řada domácností. Pokud byste chtěli ochutnat tento druh alkoholu, vydejte se do Muzea Praslinu.

Populární jídla na Seychelách

  • Tec tec soup: polévka z korýšů
  • Poisson sale: nasolená sušená ryba
  • Kari zourit: kari s chobotnicí
  • Poisson grillé: marinovaná grilovaná ryba

Lidé a náboženství

Na Seychelách žije zhruba 100.000 obyvatel, z toho 88% na hlavním ostrově Mahé. Vzhledem k relativně pozdnímu osidlování ostrovů lze Seychelany považovat za velmi mladý národ. Drtivou část populace tvoří potomci přistěhovalců z Afriky, Kreolové, na rozdíl třeba od ostrova Mauricius, kde je nejpočetněji zastoupeno indické etnikum. V mnoha průvodcích se o národu Seychelanů hovoří jako o tavícím kotlíku kultur, ve kterém jsou promíchány geny nejrůznějších národností. A je tomu skutečně tak. Seychelané jsou národem, v němž se mísí africká, evropská, čínská, indická i arabská krev. Ať zavítáte na jakékoliv místo v rámci Seychel, vždy se setkáte s neuvěřitelně přátelským přijetím od místních lidí. Pohodová atmosféra a klidný způsob života vyzařuje z každého, s kým přijdete do kontaktu, ať už je to řidič autobusu, pokojská nebo prodavač v supermarketu. Dokonce i bezdomovec nebo malý kluk, kteří kolem vás projdou, vás pozdraví.

Drtivá většina obyvatel Seychel je římskokatolického vyznání (83%), anglikánské náboženství je zastoupeno 6%, zbytek tvoří Hinduisté, Muslimové, ostatní křesťanská náboženství a ostatní náboženství vůbec.

Kultura

Seychelané jsou patřičně hrdí na svůj jazyk a kreolskou kulturu vůbec. Na Mahé byl dokonce zřízen kreolský institut (Institut Kreol), jehož úkolem je podporovat kreolský jazyk a literaturu. Skutečným svátkem kreolské kultury je Festival Kreol, který je zároveň vrcholnou událostí celého seychelského roku. Pokud na Seychely přijedete poslední týden v říjnu, nenechte si ujít tuto přehlídku kreolských jídel, tanců, písní a prezentaci kreolského výtvarného umění.

navrhnout změnu
Nákupy a cla

Co si na Seychelách koupit

Vedle různých triček a dalších klasických tretek s motivy želv, ryb nebo mořských živočichů si z ostrovů můžete odvézt skutečně cenné suvenýry, které si nekoupíte nikde jinde, než na Seychelách. Takovým suvenýrem jsou například ořechy coco de mer, ať už pravé nebo napodobeniny. Tyto ořechy patří k nejikoničtějším věcem, jaké si na Seychelách můžete koupit. Pravé ořechy ale kupujte jen v obchodech, kde vám vystaví certifikát. Legálně koupený ořech musí být opatřen oficiálním povolením a hologramem. Počítejte s tím, že pravé ořechy můžou vážit i několik kilogramů, takže byste mohli mít problémy s místem a váhovými limity, nehledě na to, že cena větších kusů se může pohybovat v řádech stovek eur. Dalšími suvenýry mohou být barevně malované a vyřezávané mořské ryby, upomínkové předměty, vyrobené z kokosových ořechů, přírodních vláken nebo místních druhů dřeva a dále esenciální oleje a kosmetika z místních zdrojů, dárková balení koření, vanilky nebo čaje. Originálním dárkem zejména pro muže je místní rum Takamaka, ženy si zase mohou koupit černé seychelské perly, dobrou příležitost ke koupi perel nabízí třeba Praslin Ocean Farm Aquarium.

Kde nakupovat

Skvělým místem pro nákup suvenýrů je trh ve Victorii nebo umělecká vesnice Domaine de Val des Prés na východním pobřeží ostrova Mahé, kde seženete například obrazy a další umělecké výrobky, šperky, batikovaný textil apod.

Celní předpisy

Na Seychely si můžete bezcelně dovézt 200 ml parfémů nebo toaletní vody pro vlastní použití, osoby starší 18 let pak dále 2 litry tvrdého alkoholu, 2 litry vína nebo piva a 200 kusů cigaret nebo 250g tabáku. Turisté starší 18 let mohou dovézt zboží nekomerční povahy v hodnotě maximálně 5.000 SCR (osoby mladší 18 let jen do výše 3.000 SCR). Seychely uplatňují celkem přísné zákony na dovoz rostlinných a živočišných produktů, které mají zemi ochránit před zavlečením nežádoucích patogenů a organismů.

Ze země neodvážejte žádné produkty ani výrobky z divokých zvířat, ryb a mořské fauny, aniž byste měli zvláštní povolení. Zvláštní povolení je třeba také na vývoz produktů nebo samotných ořechů coco de mer. Tyto plody nakupujte pouze v obchodech s certifikací, kde je každý ořech opatřen známkou s hologramem.

Mohlo by se hodit:

navrhnout změnu
Praktické informace
Elektrické zásuvky

Elektřina

240V, 50 Hz

Čas

Na Seychelách nepraktikují střídání letního a zimního času. Oproti České republice je zde o 2 hodiny více (v době letního času) a o 3 hodiny více (v době zimního času).

Telefonní předvolba

+248

Jazyk

Úředními jazyky Seychel jsou angličtina, francouzština a kreolština. Kreolština je směsicí jazyků původních afrických obyvatel, francouzštiny a některých dalších exotických jazyků. Tímto jazykem se hovoří nejen na ostrovech regionu Indického oceánu, ale třeba i v Karibiku. Není ovšem kreolština jako kreolština. Seychelská kreolština je například v některých prvcích odlišná od kreolštiny na Mauriciu nebo Réunionu.

Malý slovníček kreolštiny:

  • Bonzour: dobrý den
  • Baybay: nashledanou
  • Bonswar: dobrý večer
  • Bonnuit: dobrou noc
  • Gran mersi: mnohokrát děkuji
  • Bis: autobus
  • Lakaz: dům
  • Lanmer: moře
  • Banday: snídaně
  • Pwason: ryba
  • Restoran: restaurace

Telefonování a internet

Místní SIM kartu koupíte skoro v každém supermarketu nebo přímo na pobočce operátorů za pár eur a následně si přikupovat data. 1 GB dat vyjde zhruba na 200 SCR, 3 GB 500 SCR.

Co si nezapomenout

  • elektrický adaptér
  • krém na opalování, repelent proti obtížnému hmyzu, případně další kosmetiku, která je na ostrovech drahá
  • plavky, sluneční brýle a výbavu na šnorchlování
  • pevnější obuv na pěší turistiku
  • deštník nebo pončo jako ochranu před vydatným deštěm
navrhnout změnu
Důležité adresy a kontakty

Velvyslanectví Seychelské republiky v Bruselu

Boulevard Saint Michel 28 box 23, 1040 Brussels, tel: 00322-733 60 55, fax: 00322-732 60 22, email: brussels@seychellesgov.com.

Honorární konzulát Seychelské republiky v Praze

Gogolova 228/8, 118 00 Praha 1, tel: 246 058 058, 603 954 433, email: info@consulateseychelles.cz, web: www.consulateseychelles.cz, provozní doba úřadu: (Po,St): 10:00-15:00.

Velvyslanectví České republiky v Addis Abebě

General Abebe Damtew St., Kirkos Kifle Ketema, Kebele 15, House No. 289, Addis Ababa, P.O.Box 3108, tel: +251/11/5516382, +251/11/5516132, fax: +251/11/5513471, nouzová linka: +251/911222401 (Addis Abeba-pro všechny státy působnosti), email: addisabeba@embassy.mzv.cz, web: www.mzv.cz/addisababa, diplomatická a konzulární působnost pro Etiopii, Džibuti, Jižní Súdán, Komory, Seychely a Somálsko, provozní doba úřadu: (Po-Pá): 8:00-12:00, 12:30-16:30, (Út, Čt) 9:00-12:00, úřední hodiny KO pro veřejnost: (Po-Pá) 9:00-12:00.

Honorární konzulát České republiky ve Victorii

Villa Bohemia, Machabee, Victoria, P.O.Box 52, tel: +248 4 242 254, email: victoria@honorary.mzv.cz.

Důležitá telefonní čísla

Ambulance, hasiči, policie 999

navrhnout změnu
DOPRAVA
UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele