logo

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
Turistická víza
Ne (max.90 dnů)
Povinná očkování Za předpokladu, že máte standardní základní očkování například proti tetanu, dětské obrně, spalničkám, příušnicím apod.
Ne
Další nemoci
Doporučené léky
Ercefuryl
Min. náklady na den Odhadované náklady na osobu a den při nízkonákladovém stylu cestování, tzn. spaní v hostelech, stravování u pouličních stánků, používání lokální dopravy apod. Nezohledňuje náklady na cestu do destinace nebo víza.
400 - 700 Kč
Turistická sezóna
prosinec-březen
Proč cestovat právě sem
archeologické lokality
národní parky a příroda
surfing
málo turistů
levná destinace
Proč se zemi vyhnout
vyšší míra kriminality

Počasí

Průměrná denní teplota Deštivé dny Průměrná teplota moře
San Salvador
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
23 ° 23 ° 24 ° 25 ° 25 ° 23 ° 24 ° 24 ° 23 ° 23 ° 23 ° 22 °
1 1 1 5 13 20 20 20 20 16 4 2

Surfařský ráj a delikátní "pupusas"

Nejmenší, ale třetí nejlidnatější, země Střední Ameriky je stále turisticky ve velké míře opomíjeným státem, na čemž se podepsala hlavně dlouhá léta krvavé, občanské války v 80. a 90. letech 20. století i děsivé zkazky o násilí a kriminalitě. To vše však může být paradoxně výhodou pro ty, kteří se rozhodnou Salvador navštívit. Sympatická hladina cen, jedinečná atmosféra, dosud neposkvrněná masovým turismem, prázdné surfařské pláže, autentická městečka, cenná archeologická naleziště i krásné přírodní scenérie se sopkami, jezery a mlžnými lesy, to vše nabízí Salvador.

Prozkoumejte tohoto průvodce i mapu míst. Najdete zde nejdůležitější informace a tipy pro cestování po Salvadoru i nejzajímavější místa, která stojí za to vidět!

Co potřebujete vědět, než vyrazíte

Víza, vstup do země a cestovní dokumenty

Víza

Občané České ani Slovenské republiky nepotřebují k turistické návštěvě Salvadoru víza a v zemi mohou pobývat maximálně 90 dnů. Salvador je společně s Guatemalou, Nikaraguou a Hondurasem členem uskupení zemí CA-4, které uplatňují společnou vízovou politiku a z tohoto hlediska se tváří jako jeden region (hraniční kontroly jsou však mezi všemi státy CA-4). Pro cestovatele to znamená, že po vstupu na území některé z těchto zemí mají 90 dnů na pobyt ve všech zemích CA-4. Můžete strávit dovolenou v jedné nebo ve všech zemích, to je čistě na vás - pobyt v každé zemi se ale započítává do 90 dnů a celkový součet dnů nesmí překročit zmiňovaných 90 dnů.

Pobyt lze prodloužit na imigračním úřadě v San Salvadoru (Paseo General Escalón and 69 Av. Sur, No. 3563, Colonia Escalón), případně na úřadech v Santa Aně nebo San Miguelu, za 25 USD o dalších 90 dnů. Za překročení povolené délky pobytu hrozí pokuta.

Mohlo by se hodit:

Cestovní pas

Cestovní pas by měl být platný minimálně 6 měsíců od data vstupu na území země.

Vstup do země

Ujistěte se, že jste při vstupu (a výstupu) do země (ze země) dostali razítko do pasu. Ušetříte si problémy při odjezdu ze Salvadoru a dost možná i peníze za pokutu. Při vstupu do země platí všichni cizinci kromě občanů CA-4 poplatek ve výši 10 USD.

Hraniční přechody

Salvador sousedí s Guatemalou na východě a s Hondurasem na severu a částečně na západě.

Mezi Guatemalou a Salvadorem jsou v provozu čtyři hraniční přechody (v pořadí od pobřeží na sever), Limítrofe-La Hachadura, Las Chinamas, San Cristóbal a Anguiatú. Na poměrně populární turistické trase mezi Antiguou de Guatemala a salvadorským městem Santa Ana se můžete svézt turistickým shuttlem, což je nejrychlejší, ale také nejdražší varianta. Pokud jste se rozhodli tuto trasu absolvovat po vlastní ose bez využití shuttlů, jeďte z Antiguy autobusem do města Escuintla (cca 1.5 hodiny, 20 Q), odtud dalším autobusem k hraničnímu přechodu Limítrofe-La Hachadura (2-3 hodiny, 50 Q), což si možná vyžádá přestup na jiný autobus v Chiquimulille. Autobus staví hned u imigračního oddělení Guatemaly, kde si vyřídíte imigrační formality a budete pokračovat pěšky pár minut k imigračnímu oddělení Salvadoru (neodbytní tuktukáři se vás budou snažit přesvědčit, že je to daleko, a že se s nimi musíte svézt, není to ale pravda). Na salvadorské straně nasednete na autobus č.259 nebo 429 do Sonsonate (1h 45 min, 0.90 USD, poslední autobus od hranic jede v 18:00) a na nádraží v Sonsonate si najdete autobus č. 216 do Santa Any (1h 40 min, 0.70 USD). Z hranice jezdí také autobus č. 498 do San Salvadoru.

Mezi Hondurasem a Salvadorem jsou hlavními přechody El Poy, Perquín a El Amatillo. El Poy leží na trase z Copánu do San Salvdoru - z města Santa Rosa de Copán v Hondurasu jezdí autobusy do Ocotepeque, kde je třeba přesednout na další autobus (nebo si vzít taxi) do El Poy. Na autobusové stanici obvykle čeká množství řidičů, kteří vás odvezou na hranici. Z druhé strany hranice pak jezdí autobusy do San Salvadoru (cca 4 hodiny).

navrhnout změnu
Zdraví a očkování

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Pro návštěvu Salvadoru nepotřebujete žádná povinná očkování. Výjimkou jsou případy, kdy přijíždíte ze země s výskytem žluté zimnice, v tomto případě po vás bude vyžadováno potvrzení o očkování proti této nemoci. Potvrzení po vás může být vyžadováno i když máte v zemi pouze přestup delší než 12 hodin.

Všem cestovatelům do Salvadoru doporučujeme očkování proti žloutence A. V závislosti na délce pobytu v zemi, oblastech, ve kterých se budete pohybovat, charakteru a účelu cestování po zemi, případně při zvýšeném výskytu nemoci v zemi, můžete zvážit očkování proti žloutence B, vzteklině a břišnímu tyfu.

K dalším možným rizikům a zdravotním obtížím, se kterými se můžete během pobytu v zemi setkat, patří cestovatelský průjem, nebo potíže způsobené horkým klimatem.

Z nemocí přenášených infikovanými komáry hrozí zejména horečka dengue, v malé míře i malárie. Nízké riziko malárie hrozí celoročně ve venkovských oblastech a oblastech s nadmořskou výškou pod 600 metrů na jihozápadě Salvadoru při hranici s Guatemalou a na severozápadě země při hranici s Hondurasem (okolí města Metapán) v období dešťů. Zbytek země, obzvláště města a výše položené oblasti jsou bez rizika. Většině cestovatelů po Salvadoru stačí dodržovat základní pravidla proti poštípání komáry, jako je používání repelentů s vyšším obsahem DEET, odpuzovačů komárů, nošení dlouhých nohavic a rukávů během exponované doby (většinou během svítání a za soumraku) a využívání moskytiéry impregnované látkou odpuzující komáry. V rizikových oblastech také nepoužívejte parfémy ani parfémované sprchové gely apod. Minimalizovat počet komářích štípanců pomůže i výběr pokoje s klimatizací.

Ačkoli je voda z kohoutku v některých městech a turistických místech pitná, nedoporučujeme jí pít - raději si kupte balenou vodu.

(Upozornění! Informace o očkování mají pouze informativní charakter. Aktuální informace a doporučení vám poskytnou v centrech cestovní medicíny.)

navrhnout změnu
Peníze a náklady

Měna

Původní měnu - salvadorský colón, nahradil z ekonomických důvodů v roce 2001 americký dolar, který je i dnes oficiální měnou Salvadoru. Americký dolar (USD, $), 1 USD = 100 centů. V oběhu jsou bankovky v hodnotě 1, 2, 5, 10, 20, 50 a 100 dolarů a mince v hodnotě 1 dolaru a 1, 5, 10, 25 a 50 centů. Je možné, že v menších provozovnách vám nebudou chtít přijmout cokoli většího než 20 USD, proto je dobré mít při sobě mince a bankovky menší hodnoty. Jaký je aktuální kurz dolaru k české koruně zjistíte zde.

Mohlo by se hodit:

Náklady

Salvador je nejen jednou z nejlevnějších zemí Střední Ameriky, ale patří i mezi nejlevnější destinace celého světa.

Za ubytování v hostelovém dormu zaplatíte od 5 do 10 USD, soukromý pokoj v hostelu vyjde zhruba na 15-20 USD. Pokud se ubytováváte v privátních pokojích, zaměřte se raději na soukromé gesthauzy, které obvykle vyjdou ještě levněji (10-20 USD), než pokoje v hostelu. Jednoduchý pokoj v levnějším hotelu vyjde na 20-35 USD a pokoj s vlastní koupelnou pak od 35 USD výše.

Tradičním salvadorským jídlem jsou plněné placky pupusy, s cenou kolem 0.50 USD za jednu, za oběd v místních jídelnách (comedores) necháte přibližně 3 USD. Jídlo v levné restauraci vyjde asi na 5 USD, v restauraci střední kategorie na 10-15 USD. Směšně levné je místní ovoce a zelenina, které jsou k dostání v obchodech a na trzích za pár korun.

Hlavním prostředkem dopravy po městech a po celé zemi jsou autobusy, které jsou také velmi levné. Jízdné v městských autobusech se pohybuje kolem 0.25-0.35 USD, jízdné v chicken busech stojí od 0.30 do 2 USD za 1-3 hodinovou cestu a 2-5 USD za 3-5 hodinovou cestu.

Vstupné do většiny archeologických památek stojí 3 USD.

Orientační ceny

  • pupusa (tradiční placka se sýrem, zeleninou nebo masem), cca 0.50 USD
  • láhev piva v supermarketu, 0.50-1 USD
  • láhev piva v baru, cca 2 USD
  • láhev vody, cca 0.50-0.70 USD
  • lekce surfingu v Playa El Tunco, 15-20 USD za hodinu (včetně půjčení prkna)

Výměna peněz, bankomaty, platby kartou

Vzhledem k tomu, že oficiální měnou Salvadoru jsou dolary, přivezte si tuto měnu. S výměnou eur byste si přidělávali jen starosti. Bankomaty najdete ve větších městech, ve venkovských oblastech může být výběr peněz složitější. Bankomaty bývají umístěny spíše v bankách než na ulici, kde mohou být snadněji zneužity. V menších městech se stává, že v bankomatech dojdou peníze, proto nenechávejte výběr peněz na poslední chvíli. Notoricky známé je tím například El Tunco o víkendech. Kreditní kartou lze platit v lepších hotelech, obchodech a restauracích. Na některých místech je ale platba kartou zpoplatněna přibližně 6-12%.

Spropitné

Ve většině restaurací a barů je adekvátní nechat 10%. Některé podniky již spropitné ve výši 10% zahrnují do celkové útraty, což si ještě před zaplacením ověřte.

Devizové předpisy

Při příjezdu do země je třeba deklarovat dovoz finančních prostředků přesahujících výši 10.000 USD.

navrhnout změnu
Počasí a nejvhodnější doba k návštěvě

Klima v Salvadoru

Salvador se nachází v tropickém klimatickém pásu s malými teplotními, ale velkými srážkovými rozdíly v průběhu roku. Klima ovlivňuje také nadmořská výška, takže ve vyšších, horských polohách je daleko chladněji než v pobřežních rovinách. Během roku se střídají suchá (od prosince do dubna) a deštivá (od května do listopadu) období, nejteplejšími měsíci v roce jsou březen a duben na konci období sucha. Sezóna dešťů automaticky neznamená, že prší celé dny. Nejvíce prší v horách, které jsou zahaleny do mlžného oparu, zatímco v nižších polohách při pobřeží se srážky často omezují na kratší odpolední bouřky. Klima v Salvadoru ovlivňuje také pasátové proudění, které je patrné zejména na severovýchodě země.

Mohlo by se hodit:

Nejlepší doba pro návštěvu

Hlavní sezóna koresponduje se suchým obdobím od prosince do dubna, s vrcholy kolem Vánoc a velikonočního Svatého týdne (Semana Santa). Ceny v tomto období mohou růst, ale není to pravidlem. Další "high season" přichází v srpnu, kdy mají děti prázdniny a Salvador slaví své "Fiestas Agostinas". Nejlepší období (myšleno nejvyšší vlny) pro surfing je březen až říjen. Počítejte s tím, že od května do listopadu jsou kvůli dešťům zavřené některé treky v národních parcích.

navrhnout změnu
Bezpečnost

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Kriminalita

Salvador patří mezi země s nejvyšší mírou kriminality v Latinské Americe a statisticky také mezi země s nejvyšším počtem vražd na 100.000 obyvatel. Páchání kriminálních deliktů mají v drtivé míře na svědomí desítky zdejších pouličních gangů, kterým se přezdívá "maras". K nejpočetnějším gangům patří Mara 18 nebo Mara Salvatrucha, které se specializují především na ilegální obchod s drogami a zbraněmi, vydírání, nájemné vraždy, krádeže aut a pouliční kriminalitu. I přes veškeré snahy vlády se aktivitu gangů nedaří ve větším měřítku eliminovat a gangy, po celém těle potetovaných členů maras, v současné době čítají tisíce členů, kteří pocházejí vesměs z nejchudších sociálních vrstev společnosti. Ačkoli většina závažných kriminálních činů pramení z vyřizování účtů mezi gangy a policií, do kterých nejsou turisté zapleteni, je dobré být obezřetný a zbytečně se nevystavovat riziku přepadení a okradení, což platí především v hlavním městě San Salvadoru a dalších větších městech. Chovejte se intuitivně, používejte selský rozum a zbytečně neriskujte. Brzy poznáte, že drtivá většina Salvadořanů jsou velmi přátelští a nápomocní lidé. Většině návštěvníků Salvadoru se nic zlého nepřihodí, tím spíš, pokud budete dodržovat pravidla bezpečného cestování:

  • Zdaleka se vyhněte chudinským čtvrtím San Salvadoru a dalších větších měst, proslulých vysokou kriminalitou.
  • Po ulicích velkých měst nechoďte v noci. Na venkově je situace sice lepší, zeptejte se raději v hotelu nebo místních lidí, kam je bezpečné chodit a kam ne.
  • Z bezpečnostních důvodů necestujte po zemi po setmění, především v blízkosti hranice s Guatemalou a Hondurasem.
  • Hlídejte si dobře své věci a dokumenty, obzvláště při cestování autobusy nebo na místech jako jsou trhy.
  • Neukazujte na veřejnosti větší obnosy peněz. Peníze si rozdělte na více míst, abyste v případě problémů nepřišli o všechno. Vhodné jsou opasky s tajnou kapsou, tajné kapsy všité v kalhotách a další vychytávky.
  • Pozor při výběrech peněz z bankomatů, vybírejte raději z bankomatů uvnitř střežených bank.
  • Pokuste se co nejvíce splynout s davem, cenné věci, drahé hodinky a šperky raději nechte doma. Není větší hloupost než vyrazit do ulic jako gringo, ověnčený foťáky, zlatem a s iPhonem v ruce.
  • V Salvadoru dochází k přepadení turistů během treků v přírodě a výjimkou nejsou ani některé národní parky. Treky nejlépe podnikejte ve více lidech. V odlehlejších a méně navštěvovaných končinách se na aktuální bezpečnostní situaci zeptejte místních lidí, pronajměte si spolehlivého průvodce, který zná rizika nebo požádejte o doprovod turistickou policii (Politur, www.politurelsalvador.com). Těch pár dolarů navíc za to určitě stojí.

A jedna rada na závěr, pokud se stanete obětí přepadení, v žádném případě neklaďte odpor, žádné peníze ani věci nestojí za váš život.

Přírodní katastrofy

Území Salvadoru je náchylné k častým zemětřesením a také se na něm nachází několik aktivních vulkánů. Hurikány mohou potencionálně ohrozit bezpečné cestování po zemi kdykoliv mezi červnem a listopadem.

Na co si dát pozor 

  • Při pobřeží Tichého oceánu se vyskytují nebezpečně silné mořské proudy. 
navrhnout změnu
Jídlo a kultura

Typická jídla

Národním jídlem Salvadoru je pupusa, kukuřičná placka nebo tortilla, plněná sýrem, fazolemi, chicharrones (pečená vepřová kůže) nebo zeleninou. Pupusas se dále dochucují například rajčatovou salsou nebo krájenými jalapeños. Pupusas jsou ideálním a velmi levným pouličním občerstvením. Po celém Salvadoru narazíte na podniky prodávající pupusy - tzv. pupuserias. Na západě Salvadoru se můžete setkat s klobásami, zvanými chorilonza. Tamales, kukuřičnou pastu s příměsí masa, sýru aj. zabalenou a dušenou v kukuřičném nebo banánovém listu najdete všude v Mexiku a Střední Americe, každá země však používá trochu odlišný styl náplně a způsob přípravy. V Salvadoru se do směsi přidávají také vařená vejce, pečené papriky a cizrna. Na většině území Salvadoru si můžete dát i gallo en chicha, kohouta připraveného se směsí nápoje chicha a třtinovým cukrem.

Typické nápoje

Málo kdo možná ví, že Salvador je producentem výborné kávy. Země možná není tak významným pěstitelem kávy, jako Brazílie, Kolumbie nebo sousední Guatemala, místní produkce však nepochybně má svou kvalitu. Pokud vás více zajímá proces přípravy kávy od zpracování kávových zrn až po voňavý šálek, vydejte se třeba do města Concepción de Ataco a navštivte místní Fincu El Carmen, která organizuje exkurze s průvodcem.

Velmi osvěžujícím nealkoholickým nápojem jsou licuados, které se připravují z rozmixovaného ovoce, které se smíchá s mlékem nebo vodou. Typickým nápojem Salvadoru je morro horchata, rýžové mléko se skořicí a dalšími přísadami.

navrhnout změnu
Nákupy a cla

Co a kde nakoupit

V Salvadoru můžete koupit řadu uměleckých a rukodělných výrobků, k nimž patří textil, oblečení, keramika, hudební nástroje, malby a další výrobky. Ideálním a velmi levným dárkem pro sebe i známé je salvadorská káva. Dvousetgramový balíček je k dostání již za 1.50 USD.

Suvenýry a dárky nejlépe nakoupíte na různých trzích, které se konají ve městech a na vesnicích po celé zemi. Umělecké výrobky pořídíte také v obchodech a prodejních galeriích.

K nejlepší uměleckým trhům v San Salvadoru patří Mercado Nacional de Artesanías (Avenida Manuel Enrique Arujo), můžete zkusit i Mercado Ex-Cuartel na ulici Calle Delgado Ve městě Ataco zajděte do Diconte Axul, kde je ke koupi ručně tkaný textil nebo batikované oblečení.

Celní předpisy

Do země lze bezcelně dovézt maximálně 200 ks cigaret nebo 50 ks doutníků, 2l alkoholu a dárky do výše 500 USD. Dovoz a vývoz rostlin, živočichů, ovoce, zeleniny a potravin je striktně omezen.

navrhnout změnu
Praktické informace
Elektrické zásuvky

Elektřina

120 V, 60 Hz

Čas

V Salvadoru je oproti České republice o 8 hodin méně (v době letního času) a o 7 hodin méně (v době zimního času).

Telefonní předvolba

+503

Telefonování a internet

Ačkoli wifi připojení nabízí většina hostelů a hotelů, kvalita připojení je často mizivá. Některé hotely poskytují placené připojení. Pokud chcete, můžete si koupit místní SIM kartu s 1 GB dat již za 2 USD. S touto kartou můžete navíc cestovat i po dalších středoamerických zemích. Hlavními operátory jsou Tigo, Claro, Movistar a Digicel, nejlepší pokrytí, ale také nejdražší, služby nabízí Tigo. SIM kartu koupíte na letišti, v prodejnách operátorů, supermarketech a dalších obchodech, ke její koupi budete potřebovat pas.

Jazyk

Úřední jazykem Salvadoru je španělština. Anglicky se máte šanci domluvit pouze na turistických místech, proto doporučujeme naučit se před cestou pár španělských slovíček a frází.

Co si nezapomenout

  • elektrický adaptér
  • repelent proti komárům, případně moskytiéru
navrhnout změnu
Důležité adresy a kontakty

Velvyslanectví Salvadoru v Berlíně

Joachim-Karnatz-Allee 47, 10557 Berlin, tel: 004930-206 46 60, fax: 004930-2248 8244, email: embasal@embasalva.de, web: www.embajadaalemania.rree.gob.sv, provozní doba úřadu: (Po-Pá) 9:00-16:00, konzulární oddělení: email: congen@embasalva.de, provozní doba úřadu (Po-Pá) 9:00-16:00.

Honorární konzulát Salvadoru v Brně

Holandská 878/2, 639 00 Brno, tel: 537 022 504, email: info@consuladosalvacz.cz, provozní doba úřadu (Po-Pá) 9:00-16:30.

Velvyslanectví České republiky v Mexiku

Cuvier 22, Col. Nueva Anzures, Del. Miguel Hidalgo, 11590 Cuidad de México, tel: +52 55 55312544, 55312777, nouzová linka: +52 155 21092399, fax: +52 55 55311837, email: mexico@embassy.mzv.cz, konzulární úsek: Consulate_mexico@mzv.cz, web: www.mzv.cz/mexico, diplomatická působnost: pro Mexiko, Guatemalu, Honduras, Nikaraguu, Belize a Salvador, konzulární působnost: pro Mexiko, Guatemalu, Honduras, Nikaraguu, Belize a Salvador, provozní doba úřadu: (Po-Pá) 8:00-16:30, úřední hodiny konzulárního oddělení pro veřejnost: (Po,St,Pá) 9:00-12:00.

Honorární konzulát České republiky v San Salvadoru

Colonia Avila, Pasaje 3, 2644 San Salvador San Salvador, Casa nr. 115, tel: +503 2223 0645, 2298 3961, 2298 3962, fax: +503 2298 3963, email: ildikotesak@gmail.comsalvador@honorary.mzv.czrhina.h03@gmail.com, provozní doba úřadu: (Po-Pá) 8:00-12:00.

Důležitá telefonní čísla

Policie, hasiči, ambulance 911

navrhnout změnu
DOPRAVA
UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele