logo

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
Turistická víza
Ne (max. 90 dnů)
Povinná očkování Za předpokladu, že máte standardní základní očkování například proti tetanu, dětské obrně, spalničkám, příušnicím apod.
Ne
Další nemoci
Doporučené léky
Ercefuryl
Min. náklady na den Odhadované náklady na osobu a den při nízkonákladovém stylu cestování, tzn. spaní v hostelech, stravování u pouličních stánků, používání lokální dopravy apod. Nezohledňuje náklady na cestu do destinace nebo víza.
400 - 600 Kč
Turistická sezóna
prosinec-březen
Proč cestovat právě sem
velmi levná země
minimálně turistů
ruiny jezuitských misií
domorodá kultura Guaraní
komunity mennonitů
Proč se zemi vyhnout
méně rozvinutá turistická infrastruktura

Počasí

Průměrná denní teplota Deštivé dny Průměrná teplota moře
Asunción
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
28 ° 27 ° 26 ° 23 ° 20 ° 18 ° 18 ° 19 ° 21 ° 23 ° 25 ° 27 °
9 8 8 9 7 7 4 6 7 8 9 9

Země jezuitských misií a kovbojů

Pro většinu cestovatelů je Paraguay velkou neznámou a i z toho důvodu je tato země ve větší míře turisticky opomíjena. Ti, kteří se ale pro její návštěvu už rozhodli, byli příjemně překvapeni, jak pohodovou zemí Paraguay je, i když nenabízí tolik atrakcí, jako některé jiné jihoamerické země. V čem je ale Paraguay určitě předčí je neposkvrněnost masivní turistikou a nezkaženost místních lidí turismem. Paraguay se nachází ve vnitrozemí kontinentu a má rozlohu zhruba pětinásobku České republiky. Z 6.5 miliónu obyvatel žije přibližně třetina v aglomeraci hlavního města Asunciónu a drtivá většina pak ve východní polovině země, oddělené řekou Rio Paraguay od liduprázdné oblasti Chaco. Obyvatelé Paraguaye představují mix potomků původních indiánských obyvatel kmene Guaraní a španělských kolonizátorů, své zastoupení má ale i německá a dokonce česká menšina. Za zastávku stojí především pozůstatky starých jezuitských misií, které figurují na Seznamu UNESCO.

Prozkoumejte tohoto průvodce i mapu míst. Najdete zde nejdůležitější informace a tipy pro cestování po Paraguayi i nejzajímavější místa, která stojí za to vidět!

Co potřebujete vědět, než vyrazíte

Víza, vstup do země a cestovní dokumenty

Víza

Občané České a ni Slovenské republiky nepotřebují k turistické návštěvě Paraguaye víza a v zemi mohou pobývat maximálně 90 dnů. Při příjezdu do země se ujistěte, že jste do pasu dostali vstupní razítko, jinak budete při opuštění země platit pokutu. To platí zejména při příjezdu autobusem přes hranice s okolními zeměmi, například z Brazílie od vodopádů Iguacu, kdy mají řidiči mezinárodních autobusů tendenci nečekat na imigrační procedury pasažérů.

Pobyt v zemi lze jednou prodloužit o dalších 90 dnů na imigračním úřadě (Caballero, Eligio Ayala, Asunción) za poplatek 340.185 G.

Mohlo by se hodit:

Cestovní pas

Cestovní pas by měl být platný minimálně 6 měsíců od data vstupu do země.

Hraniční přechody

Paraguay sousedí s Brazílií, Argentinou a Bolívií. Mezi nejfrekventovanější přechody patří Foz do Iguacu-Ciudad del Este mezi Brazílií a Paraguayí, využívaný cestovateli při cestě od vodopádů Iguaců a Brazilci, potažmo Argentinci, kteří do Ciudad del Este jezdí za levnými nákupy. Nezapomeňte si nechat orazítkovat pas na brazilské i paraguayské straně i přes to, že autobusy, které jezdí přes hranici, mají tendenci nezastavovat a nečekat na imigrační procedury pasažérů, protože většina cestujících jsou místní, kteří razítko nepotřebují. Na cestě z Argentiny do Paraguaye je hojně využíván přechod Posadas-Encarnación nebo Clorinda-Falcón nedaleko hlavního města Paraguaye Asunciónu. K nejfrekventovanějším přechodům mezi Paraguayí a Bolívií patří přechod mezi městy Mariscal José Félix Estigarribia v Paraguayi a Villa Montes v Bolívii. Tento přechod využívají i dálkové mezinárodní autobusy z Asunciónu do Santa Cruz.

navrhnout změnu
Zdraví a očkování

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Do Paraguaye nepotřebujete žádná povinná očkování. Potvrzení o očkování proti žluté zimnici po vás může být požadováno pouze v případě, že přijíždíte z oblasti s endemickým výskytem této nemoci. Při příjezdu může být teoreticky vyžadováno také potvrzení o očkování proti zarděnkám, příušnicím a spalničkám, i když v praxi je vysoce nepravděpodobné, že by někdo takovéto potvrzení kontroloval.

Výběr dalších očkování rozhodně závisí na oblasti, ve které se budete pohybovat. Všem cestovatelům po Paraguayi doporučujeme očkování proti žloutence A a pokud plánujete návštěvu oblastí na jihovýchodě země u hranice s Brazílií (včetně okolí národního parku Iguacú), také očkování proti žluté zimnici.

V závislosti na délce pobytu v zemi, oblastech, ve kterých se budete pohybovat, charakteru a účelu cestování po zemi, případně při zvýšeném výskytu nemoci v zemi, můžete zvážit očkování proti žloutence B, vzteklině a břišnímu tyfu.

K dalším možným rizikům a zdravotním obtížím, se kterými se můžete během pobytu v zemi setkat, patří cestovatelský průjem nebo potíže způsobené horkým klimatem.

Z nemocí přenášených infikovanými komáry hrozí zejména horečka dengue, případně malárie, i když riziko onemocnění malárií je nízké a omezuje se pouze na oblast při hranici s Brazílií, a to zejména v období dešťů od října do dubna. Většině cestovatelů proto stačí dodržovat základní opatření proti poštípání komáry, jako je používání repelentů s vyšším obsahem DEET, odpuzovačů komárů, nošení dlouhých nohavic a rukávů během exponované doby (většinou během svítání a za soumraku) a využívání moskytiéry impregnované látkou odpuzující komáry. V rizikových oblastech také nepoužívejte parfémy ani parfémované sprchové gely apod. Minimalizovat počet komářích štípanců pomůže i výběr pokoje s klimatizací.

V Paraguayi je lepší nepít vodu z vodovodu a raději si koupit balenou vodu.

(Upozornění! Informace o očkování mají pouze informativní charakter. Aktuální informace a doporučení vám poskytnou v centrech cestovní medicíny.)

navrhnout změnu
Peníze a náklady

Měna

Národní měnou je guaraní (G, Gs, PYG), 1G se teoreticky dělí na 100 céntimos, ty se však již delší čas nepoužívají. V oběhu jsou bankovky v hodnotě 2.000, 5.000, 10.000, 20.000, 50.000 a 100.000 guaraní a mince v hodnotě 50, 100, 500 a 1.000 guaraní. Jaký je aktuální kurz koruny ke guaraní zjistíte zde.

Mohlo by se hodit:

Náklady

Paraguay patří k nejméně rozvinutým zemím Jižní Ameriky, ale také mezi ty cestovatelsky nejméně nákladné. Ubytování v typických paraguayských posadas se pohybuje od 60.000 do 100.000 G za osobu a noc, v hostelech ale zaplatíte jen 35.000-55.000 G. Za decentní hotelový pokoj zaplatíte zhruba 100.000-150.000 G, o něco méně v neturistických oblastech. Velmi levné je jídlo. Za pouliční občerstvení dáte jen 5.000-10.000 G, oběd v levnější restauraci vás vyjde zhruba na 15.000-20.000 G. Jízda městskými autobusy stojí jen asi 2.000 G, drahá ale není ani meziměstská autobusová doprava. Například cesta autobusem z Ciudad del Este do Trinidadu stojí 60.000 G, tu samou cenu zaplatíte za jízdenku v nejlevnější třídě na autobus z Encarnación do Asunciónu a cesta z Asunciónu do Concepción vás bude stát 90.000 G.

Orientační ceny

 • mála coca cola, 1.500 G
 • láhev místního piva, 4.000-5.000 G
 • sendvič nebo hamburger, 15.000 G
 • balená voda (1,5l), cca 3.000 G
 • litr benzínu, cca 6.2000 G 
 • kombinovaná vstupenka na ruiny jezuitských misií, 25.000 G

Výměna peněz, bankomaty, platby kartou

V Paraguayi nejlépe směníte americké dolary, pozor ovšem na natržené nebo jinak poškozené bankovky, které mohou ve směnárně odmítnout. Kreditní kartou lze bez problémů platit ve větších městech ve většině restaurací, hotelů nebo obchodů, na venkově a v menších městech je lepší mít v zásobě nějakou hotovost. To samé platí i o bankomatech, zatímco ve větších městech je bankomatů dost, v menších městech a na venkově může být problém nějaký bankomat najít.

Spropitné

V některých restauracích je 10% poplatek za servis již zahrnutý v celkové ceně, pokud tomu tak není, obvykle se nechává 10-15%.

navrhnout změnu
Počasí a nejvhodnější doba k návštěvě

V Paraguayi panuje subtropické klima. Deštivější období trvá od října do dubna, nicméně déšť může přijít kdykoliv během roku, a to především na jihovýchodě země. Množství srážek klesá ve směru od jihovýchodu k severozápadu země, takže region Chaco na severozápadě země je vyschlou oblastí s velmi malým úhrnem srážek během celého roku. Cestování po zemi není zrovna příjemné v období mezi prosincem a únorem, kdy v Paraguayi panují největší vedra a pobyt znepříjemňuje vysoká vlhkost vzduchu. V tomto období mohou maximální denní teploty překročit 40°C. Nejlepší dobou pro cestování je proto podzim (od března do května) a jaro (od září do listopadu), kdy není takové horko. Během paraguayské zimy (v červenci a srpnu) sice nemrzne, ale může být poměrně velké chladno.   

Paraguay se dá navštívit v podstatě kdykoliv během roku. Vzhledem k tomu, že je tato země turisty ve větší míře opomíjena, není zde ani tak striktně vymezená hlavní a vedlejší turistická sezóna, jako tomu bývá v jiných zemích. Rezervaci ubytování předem lze doporučit především v období kolem Velikonoc (Semana Santa). Velký karneval ve městě Encarnación se koná na přelomu ledna a února.

Mohlo by se hodit:

 • předpověď počasí a klimatické statistiky na stránkách Meteorologického úřadu Paraguaye, www.meteorologia.gov.py
navrhnout změnu
Bezpečnost

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Kriminalita

Co se kriminality týče, je Paraguay relativně bezpečnou zemí. Přesto je vhodné dodržovat pravidla bezpečného cestování a dávat pozor na své věci, zejména na místech s vyšší koncentrací lidí, jako jsou hromadné dopravní prostředky, autobusová nádraží, tržiště apod. Opatrnosti dbejte především v centru Asunciónu a v Ciudad del Este. Do nejchudších městských oblastí, ke kterým v Asunciónu patří například říční nábřeží Bañado Sur nebo Bañado Norte s nuznými příbytky místních obyvatel, nechoďte raději ani ve dne. V noci se vyhýbejte odlehlým nebo málo navštěvovaným oblastem. Nenoste při sobě větší množství peněz a nedávejte na odiv drahou elektroniku, šperky apod.

Na co si dát pozor

 • V zemi působí komunistická militantní skupina, známá jako Paraguayská lidová armáda (Ejército del Pueblo Paraguayo, EPP), která má na svědomí bombové útoky a vojenské akce, primárně cílené proti policii a vládě, nikoliv proti turistům. Většina incidentů se odehrála v oblasti provincií Concepción, Canindeyú a San Pedro, proto při cestování do těchto regionů je na místě dbát zvýšené obezřetnosti.
 • Držení a distribuce drog je v Paraguayi trestná.   
 • Ze země je striktně zakázáno vyvážet zejména ohrožené druhy zvířat a rostlin. 
navrhnout změnu
Jídlo a kultura

Typická jídla a nápoje

Stejně jako v dalších zemích tohoto regionu, jako je Argentina nebo Brazílie, i v Paraguayi je velmi populární grilování hovězího masa. To si můžete objednat v mnoha podobách, třeba jako barbecue (parillada) nebo jako lomitos v hamburgeru. Kromě hovězího masa si můžete pochutnat na vepřovém nebo kuřecím, ale také rybím mase, které pochází ze sladkovodních ryb z paraguayských řek. Obzvláště populární je surubí, druh sumce, který se často připravuje ve stylu našeho řízku. Se sousedními státy jsou společné i plněné taštičky, zvané empanády, které jsou velmi levné a zasytí vás na několik hodin a také pití bylinného čaje, kterému se v Paraguayi říká tereré. Tento čaj se obvykle pije z dřevěných nádob guampas, ze kterých se usrkává pomocí tyčinky zvané bombilla. Díky německé části populace má svou tradici i pití piva. Vyzkoušet můžete třeba piva plzeňského typu s názvem Brahma nebo Baviera. K tradičním jídlům dále patří chléb chipá, připravovaný z kukuřičné nebo maniokové mouky nebo sopa paraguaya, což ovšem není polévka, jak by se mohlo na první pohled zdát, ale jakýsi kukuřičný chléb s přídavkem sýra a mléka.

Další jídla

 • borí borí, polévka s masem, zeleninou a knedlíčky z kukuřice a sýra
 • milanesa, smažený řízek z hovězího, vepřového, kuřecího nebo rybího masa
 • pira caldo, polévka s rybím masem, zeleninou a kořením

Kultura a zvyky

Z celkového počtu 6.5 miliónů obyvatel Paraguaye jich přibližně třetina žije v regionu hlavního města Asunciónu a drtivá většina ve východní části Paraguaye. Západní část země, kterou z velké části tvoří nehostinná oblast Chaco, je téměř liduprázdným místem a ačkoli zahrnuje více než polovinu celkové rozlohy země, žijí zde jen asi 3% populace. Paraguay je jedinou bilingvní zemí Jižní Ameriky, se dvěma oficiálními a rovnoprávnými jazyky, španělštinou a jazykem guaraní. Domorodým jazykem guaraní hovoří dokonce více Paraguayců, než španělštinou. Paraguay je také zemí, ve které žije asi 30.000 mennonitů. Komunity této křesťanské odnože, vesměs německého původu, jsou roztroušené po celé zemi, hlavními centry jsou městečka Filadelfia, Loma Plata nebo Neuland v regionu Chaco. Více informací o paraguayských mennonitech najdete na stránce Asociace mennonitských kolonií www.acomepa.org.

Možná vás překvapí, že národním hudebním nástrojem Paraguaye je harfa. Hru na tento strunný nástroj rozšířili během 17. století jezuité a dnes tak tóny harfy můžete slýchat v restauracích nebo během různých festivalů a akcí. Každoročně v říjnu nebo listopadu se v Asunciónu dokonce pořádá mezinárodní hudební festival ve hře na harfu.

navrhnout změnu
Nákupy a cla

Co a kde koupit

K tradičním rukodělným výrobkům patří barevné krajky ñandutí se složitými vzory, díky nimž krajka získala svůj název (v jazyce guaraní znamená ñandutí pavoučí síť) a dále nejrůznější kožené výrobky, jako jsou opasky, tašky, ale také keramika či dřevěné výrobky a sošky. Jedinečným suvenýrem jsou nádoby guampas, které se používají k pití čaje tereré.

Spoustu příležitostí k nákupům řemeslných výrobků nabízí zejména hlavní město Asunción. Můžete se vydat na největší a nejrušnější tržiště v hlavním městě, Mercado Cuatro nebo do nedávno otevřeného moderního nákupního centra Paseo la Galería, záleží jen na vás. Dalšími nákupními centry jsou Shopping del Sol, Mariscal Lopez Shopping, obchody překypuje také nákupní ulice Paseo Via Allegra. Bleší trh Mercado de Pulgas se koná každou neděli a seženete tu především starožitné a umělecké předměty. Tradiční krajku ñandutí nejlépe seženete v Ao P'oí Raity ve čtvrti Mburicaó.

Město Luque na předměstí Asunciónu je vyhlášené prodejem šperků. Ciudad del Este se nachází v zóně volného obchodu, kam jezdí spousta návštěvníků z Brazílie nebo Argentiny za levnými nákupy elektroniky a dalšího zboží. Během nákupů v Ciudad del Este dávejte dobrý pozor na to, co kupujete, velké procento nabízeného zboží jsou totiž padělky.

Celní předpisy

Do Paraguaye je možné přivézt, respektive vyvézt, rozumné množství parfémů, alkoholu a tabákových výrobků v maximální hodnotě odpovídající částce 300 USD.

navrhnout změnu
Praktické informace
Elektrické zásuvky

Elektřina

220 V, 50 Hz

Čas

V Paraguayi je o 6 hodin méně než v České republice (v době letního času) a o 4 hodiny méně (v době zimního času).

Telefonní předvolba

+595

Jazyk

Oficiálními jazyky Paraguaye je španělština a jazyk guaraní. Tímto domorodým jazykem hovoří více než 90% populace. Angličtinou se dorozumíte jen zřídka, a to především na turisticky vyhledávanějších místech.

Co si nezapomenout

 • repelent a moskytiéru proti komárům
navrhnout změnu
Důležité adresy a kontakty

Velvyslanectví Paraguaye ve Vídni

Prinz Eugen Strasse 18/1/2/7, A-1040 Vienna, tel: 00431-505 46 74, fax: 00431-941 98 98 , email: embaparviena@chello.at, provozní doba úřadu: (Po-Pá) 9:00-17:00.

Honorární konzulát Paraguaye v Praze

Sokolovská 22, 186 00 Praha 8, tel: 774 099 725, email: consulado@paraguay.cz, web: www.paraguay.cz, provozní doba úřadu: (Út,St,Čt) 9:00-15:00.

Velvyslanectví České republiky v Buenos Aires

Junín 1461, 1113 Buenos Aires, tel: +5411 4807 3107, po oznámení neobsaz. tónu lze ihned zvolit linku pracovníka ZÚ: 10-sekretariát (čeština) 11-sekretariát (španělština), 12-konzulární přepážka, 13-konzulární referent, 14-konzul, 15-obchodní rada, 16-vedoucí ZÚ, 17-hospodář, 24-ostraha, recepce (pouze španělsky), nouzová linka +54911/41894152, fax: +5411/48001088, email: buenosaires@embassy.mzv.cz, web: www.mzv.cz/buenosaires, diplomatická působnost pro Argentinu, Paraguay a Uruguay, provozní doba úřadu: (Po-Pá) 8:30-17:00, provozní doba úřadu pro veřejnost: (Po-Pá) 10:00-12:00.

Honorární konzulát České republiky v Asunciónu

Pedro P. Peňa 7027 con P. Villamayor, Asunción, tel: +595/21501864 (konzulát), +595/21446218 (konzul 9:00-17:00), email: asuncion@honorary.mzv.cz, provozní doba úřadu: (Po,Út) 13:00-16:00.

Důležitá telefonní čísla

policie 911, hasiči 131, ambulance 141

navrhnout změnu
DOPRAVA
UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele