logo

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
Turistická víza
Ne (max. 3 měsíce)
Povinná očkování Za předpokladu, že máte standardní základní očkování například proti tetanu, dětské obrně, spalničkám, příušnicím apod.
Ne
Další nemoci
Doporučené léky
Ercefuryl
Min. náklady na den Odhadované náklady na osobu a den při nízkonákladovém stylu cestování, tzn. spaní v hostelech, stravování u pouličních stánků, používání lokální dopravy apod. Nezohledňuje náklady na cestu do destinace nebo víza.
900 - 1400 Kč
Turistická sezóna
listopad-duben
Proč cestovat právě sem
krásné pláže
mix kultur
příjemné klima
surfing a další vodní sporty
šnorchlování a potápění
jedinečná příroda
bezpečná destinace

Počasí

Průměrná denní teplota Deštivé dny Průměrná teplota moře
Ostrov Mauricius
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
27 ° 27 ° 26 ° 25 ° 24 ° 22 ° 21 ° 21 ° 22 ° 23 ° 25 ° 26 °
8 10 6 6 3 2 1 1 1 1 2 5
27 ° 27 ° 27 ° 27 ° 25 ° 24 ° 23 ° 22 ° 23 ° 23 ° 24 ° 25 °
Ostrov Rodrigues
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
26 ° 27 ° 27 ° 26 ° 25 ° 23 ° 22 ° 22 ° 22 ° 23 ° 24 ° 26 °
5 7 6 5 4 5 4 3 3 2 3 2
27 ° 28 ° 28 ° 27 ° 26 ° 24 ° 24 ° 23 ° 23 ° 24 ° 25 ° 26 °

Mauricius - ostrov vanilky a cukrové třtiny

Souostroví Mauricius leží v Indickém oceánu, zhruba 2.000 km od jihovýchodního pobřeží kontinentální Afriky a 900 km východně od Madagaskaru. Kromě hlavního ostrova Mauricius je součástí státu i malý ostrov Rodrigues a několik drobných ostrůvků. Mauricius je dlouhý 65 km a široký 45 km, jeho malebné vnitrozemí tvoří zelené sopečné kopce, protkané vodopády a dále tropické lesy a pole s cukrovou třtinou, pobřeží pak lemují kouzelné pláže a korálové útesy.

V průběhu staletí se na Mauriciu vystřídalo několik národů, které si ostrov nárokovaly jako svou zámořskou državu. Prvními objeviteli ostrova byli arabští námořníci, kteří po staletí brázdili vody Indického oceánu na obchodních cestách mezi východním pobřežím Afriky a Arabským poloostrovem. Na přelomu 15. a 16. století se staly ostrovy Indického oceánu častou zastávkou portugalských námořních výprav. Mauricius, Réunion a Rodrigues byli pojmenovány jako souostroví Maskarény, podle jména portugalského kapitána Pera Mascarenhase. Okolo roku 1598 se na ostrově usadili Holanďané a pojmenovali jej Mauricius podle prince Maurice z Nassau. Holanďané zde začali pěstovat a zakládat pole s cukrovou třtinou, která je jednou z hlavních zemědělských komodit ostrova dodnes a mimochodem se postarali o vyhubení jednoho ze symbolů Mauricia, nelétavého ptáka "doda". V období francouzské koloniální nadvlády, od roku 1767 do roku 1810, se stalo hlavní město Port Louis důležitým vojenským a obchodním centrem Maskarén. Francouzi pokračovali v pěstování cukrové třtiny a založili množství plantáží, na kterých pracovali otroci dovezení z Afriky. Z původního jazyka otroků se v kombinaci s francouzským jazykem později vyvinul kreolský jazyk, kterým se na Mauriciu běžně hovoří i dnes. Roku 1810 převzali nadvládu nad ostrovem Britové, kteří zrušili otroctví, nicméně na práce na polích s cukrovou třtinou dovezli okolo půl milionu námezdních dělníků z Indického subkontinentu, jejichž potomci tvoří většinu obyvatel dnešního Mauricia.

Pro mnoho lidí je Mauricius ztělesněním tropického ráje. Jeho nádherné pláže, lemované palmami, ale také korálové útesy, obklopující ostrov či zelené vnitrozemí jsou toho jasným důkazem. Mauricius je ideální destinací nejen pro milovníky tepla, slunce a pláží, ale také pro ty, kteří mají rádi vodní sporty, pěší turistiku, poznávání historie, cizích kultur a hlavně pro všechny ty, kteří hledají bezpečnou Afriku. Z Evropy je to sem sice pořádný kus cesty, během ní ale nepřekonáte mnoho časových pásem (na Mauriciu je jen o 2-3 hodiny více než ve střední Evropě), takže nehrozí žádný velký jet lag.

Prozkoumejte tohoto průvodce i mapu míst. Najdete zde nejdůležitější informace a tipy pro cestování po Mauriciu i nejzajímavější místa, která stojí za to vidět!

Co potřebujete vědět, než vyrazíte

Víza, vstup do země a cestovní dokumenty

Vízum na Mauricius

Občané všech členských zemí EU (tím pádem i České a Slovenské republiky) a dále například Velké Británie, Austrálie, Kanady, Japonska, USA a dalších zemí nepotřebují k turistické návštěvě Mauricia vízum. Jako turisté zde můžete pobývat maximálně 3 měsíce během šestiměsíčního období.

Mohlo by se hodit:

Cestovní pas

Cestovní pas by měl být platný alespoň po celou dobu pobytu v zemi.

Vstup do země

Před vstupem do země musí každý návštěvník vyplnit příletovou kartu, kterou nejspíš dostanete ještě v letadle. V ní se uvádějí klasické formality a navíc informace, kde budete na Mauriciu bydlet, jestli jste v posledních šesti měsících navštívili nějakou zemi v Asii, Africe nebo Jižní Americe nebo jestli nemáte horečku. Dále se vyplňuje zdravotní prohlášení s podobnými otázkami, kromě nichž je třeba odpovědět na otázky jestli trpíte horečkou, bolestí v krku, bolestí kloubů, kašlem, dýchacími potížemi nebo vyrážkou.

Během imigrační procedury po příletu na Mauricius byste měli být schopni:

  • předložit zpáteční nebo navazující letenku z Mauricia
  • doložit dostatek finančních prostředků pro pobyt na ostrově (minimálně 100 USD na den pobytu)
  • doložit rezervaci ubytování na Mauriciu
navrhnout změnu
Zdraví a očkování

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Zdravotnictví na Mauriciu

Cizincům jsou k dispozici dobré privátní kliniky, za ošetření ovšem zaplatíte, takže si před odletem na Mauricius sjednejte dobré zdravotní pojištění. V lepších hotelech bývá hotelový lékař, který je schopen řešit některé méně závažné zdravotní problémy.

Očkování na Mauricius

K cestě na Mauricius nepotřebujete žádná očkování. Výjimkou jsou případy, kdy do země přijíždíte z některé ze zemí s endemickým výskytem žluté zimnice, pak po vás mohou pohraniční orgány požadovat potvrzení o očkování proti této nemoci. V kompetenci místních orgánů je také udělat vám krevní testy, pokud jste na Mauricius přiletěli ze zemí, kde se běžně vyskytuje malárie. Ostatní očkování jsou čistě na vašem zvážení a charakteru cestování, doporučeno je očkování proti žloutence A. V závislosti na délce pobytu v zemi, oblastech, ve kterých se budete pohybovat, charakteru a účelu cestování po zemi, případně při zvýšeném výskytu nemoci v zemi, můžete zvážit také očkování proti žloutence B a břišnímu tyfu.

Riziko vztekliny je velmi nízké.

Další možná zdravotní rizika

K dalším možným rizikům a zdravotním obtížím, se kterými se můžete během pobytu na Mauriciu setkat, patří potíže způsobené horkým klimatem a cestovatelský průjem.

Voda z vodovodu je na Mauriciu pitná.

Na ostrově nejsou malaričtí komáři, takže z nemocí přenášených infikovanými komáry hrozí zejména horečka dengue, případně chikungunya. Dodržuje základní preventivní opatření proti poštípání komáry (expoziční profylaxe), jako je používání repelentů s vyšším obsahem DEET, odpuzovačů komárů a nošení dlouhých nohavic a rukávů během exponované doby (většinou během svítání a za soumraku). Minimalizovat počet komářích štípanců pomůže i výběr pokoje s klimatizací.

(Upozornění! Informace o zdraví a očkování mají pouze informativní charakter. Aktuální informace a doporučení vám poskytnou v centrech cestovní medicíny.)

navrhnout změnu
Peníze a náklady

Měna na Mauriciu

Na Mauriciu se platí mauricijskou rupií (Rs, MUR, 1 MUR = 100 centů). V oběhu jsou bankovky v hodnotě 25, 50, 100, 200, 500, 1.000 a 2.000 MUR a mince v hodnotě 1, 5, 10 a 20 MUR a 5, 20 a 50 centů. Některé hotely akceptují i platbu v eurech. Zde zjistíte aktuální kurz koruny k mauricijské rupii.

Mohlo by se hodit:

Náklady na pobyt na Mauriciu

Spousta lidí má mylnou představu, že za dovolenou na Mauriciu utratí tisíce eur. Pomineme-li náklady za letenky, jejichž cena se obvykle pohybuje mezi 15.000 a 20.000 Kč, nemusí být váš pobyt na Mauriciu o nic dražší, než běžná dovolená v Itálii, Francii nebo Španělsku. Pokud rezervujete ubytování s předstihem, dají se najít pokoje v levném hotelu, penzionu nebo apartmánu a pokud se zaměříte na jídlo u stánků nebo v lokálních asijských a indických restauracích a po ostrově se budete pohybovat levnými autobusy, dovolená na Mauriciu vás rozhodně nezruinuje.

Ubytování - stejně jako v celé řadě jiných zemích světa i na Mauritiu ovlivňuje cenu pokojů v prvé řadě roční období. Největší poptávka (a tím pádem nejvyšší ceny) po ubytování je během hlavní turistické sezóny od listopadu do dubna, s vrcholem v období Vánoc a Nového roku. Naopak mimo sezónu v červnu, červenci a srpnu narazíte nejen na zvýhodněné ceny letenek, ale i na slevové akce hotelů.

Cenu pokojů samozřejmě ovlivňuje i stupeň komfortu a vybavenost. Dobrou zprávou v tomto směru je, že Mauricius nenabízí jen drahé resorty, ale i pokoje všech cenových kategorií i cenově přijatelné vily, apartmány nebo chatky s vlastním stravováním a dokonce pokoje přes Airbnb.

Levný apartmán se dá sehnat za 1.200-1.800 MUR, noc v pensionu vás bude stát 1.000-1.500 MUR a ve dvou až tříhvězdičkovém hotelu 1.600-3.000 MUR.

Jídlo - chcete-li ušetřit, soustřeďte se na pouliční stánky s indickými nebo čínskými jídly, kde si dáte placky dholl puri nebo plněné roti za 12-30 MUR, samosu za 5-15 MUR nebo kuře s rýží za 80 MUR. Levné jsou i fast foodové restaurace jak mezinárodních řetězců, tak bister s pizzou nebo grilovanými kuřaty (menu u McDonalda 200 MUR) a také lokální restaurace s jídly v cenové hladině od 150 do 250 MUR. Jídlo v restauraci střední kategorie vás vyjde zhruba na 400-800 MUR. Pokud chcete ušetřit, vyhněte se turistickým restauracím a dražším restauracím v rámci resortů. Spoustu možností, kde se levně najíst nabízí Port Louis s nabídkou pouličního občerstvení s indickými, africkými nebo čínskými jídly, které stojí pár rupií. Stánky s občerstvením najdete i skoro na každé větší pláži. Pokud máte ubytování s kuchyní, můžete si nakoupit potraviny v supermarketu nebo na trzích a doma si pak vařit. Jídlo v supermarketech je cenově srovnatelné s cenami potravin v českých supermarketech, dražší jsou potraviny z dovozu.

Doprava - nejlevnějším způsobem dopravy jsou autobusy. Cena za jízdu závisí na ujeté vzdálenosti, v obyčejných linkových autobusech zaplatíte maximálně 38 MUR, v rychlejších, expresních autobusech maximálně 70 MUR za jízdu. Taxi si můžete pronajmout na celý den - s cenou byste se měli vejít do 2.500 MUR. Malé auto si lze půjčit již zhruba od 25 EUR na den. Litr benzínu stojí kolem 45 MUR, litr nafty kolem 35 MUR.

Aktivity - pokud je to možné a nedělá vám to problémy, pokuste si výlety zorganizovat sami, bez cestovních agentur. Vyjde vás to levněji.

Orientační ceny na Mauriciu

  • místní pivo v supermarketu (0,5l), 60-70 MUR
  • placka dholl puri u stánku s občerstvením, 12-30 MUR
  • balená voda (1,5l), 20-30 MUR
  • litr mléka, 40-50 MUR

Výměna peněz, bankomaty, platby kartou

Mauricijské rupie v Česku neseženete a stejně tak na Mauriciu nesměníte české koruny. Vezměte si s sebou eura, případně dolary, které si pak vyměníte ve směnárnách nebo bankách. Na směnárnu narazíte v každém větším městě, zjistěte si předem, jaké si daná směnárna účtuje poplatky. Banky většinou nabízí o něco horší kurz, na druhou stranu si neúčtují poplatky. Peníze vám obvykle vymění i v hotelu, ale většinou v horším kurzu.

Bankomat najdete na letišti a v každém větším městě, nejčastěji poblíž bank nebo v supermarketech. Na ostrově Rodrigues jsou bankomaty především ve městě Port Mathurin. Za výběr peněz z bankomatu zaplatíte poplatek v průměru kolem 3 EUR plus provizi ve výši 2-3% z vybírané částky. Zjistěte si předem, jestli vaše banka nespolupracuje s některou z místních bank a nenabízí zvýhodněné výběry.

Kartou je možné platit ve většině restaurací, hotelů, obchodů, v některých supermarketech nebo na benzínce. Problém s placením kartou může nastat u některých menších podniků nebo restaurací. Stejně tak ananas na pláži nebo jízdné v autobuse kartou nezaplatíte, takže u sebe vždy mějte nějakou hotovost. Za platbu kartou vám může být účtován poplatek.

Spropitné

Spropitné není povinné, ale vždy potěší. Některé lepší hotely a restauraci si automaticky k celkové ceně připočítávají poplatek za služby.

Devizové předpisy

Hotovost převyšující částku 500.000 MUR (nebo ekvivalent této sumy v jiné měně) a další obchodovatelné prostředky je nutné deklarovat celním orgánům při vstupu i odjezdu ze země.

navrhnout změnu
Počasí a nejvhodnější doba k návštěvě

Počasí na Mauriciu

Mauritius leží na jižní polokouli, takže roční období jsou zde opačně než u nás. Léto trvá od listopadu do dubna, zima od června do září. Na Mauriciu panuje tropické, oceánské klima a oproti klimatu střední Evropy se zde střídají jen dvě roční období - teplé a vlhké od listopadu do dubna a chladnější a sušší v době mauricijské zimy od června do září. Teplotní rozdíly mezi teplejším a chladnějším obdobím ale nejsou velké, v průměru jen kolem 4°C. Říjen a květen jsou přechodné měsíce mezi oběma obdobími.

Srážky v průběhu roku nejsou rovnoměrné, nejvíce prší v létě (nejdeštivějšími měsíci jsou únor a březen), naopak v zimě spadne jen asi 30% z celkového ročního úhrnu srážek (nejsušším měsícem je říjen). Západ a sever ostrova je obecně teplejší a sušší než východ a jih.

Ostrovy se nacházejí v pásmu cyklón, které se mohou objevit kdykoliv od půlky prosince do dubna. Pravděpodobnost výskytu cyklón je nejvyšší v lednu a únoru. V tomto období mohou přijít prudké lijáky a silný vítr.

Mohlo by se hodit:

Nejlepší doba pro návštěvu Mauricia

Na Mauricius můžete přijet v podstatě kdykoliv během roku. Hlavní turistická sezóna na Mauriciu panuje v době od listopadu do dubna, ačkoliv je v tomto období největší horko a vlhko z celého roku. Nejlepší doba pro návštěvu ostrova je říjen a listopad, tedy začátek léta, kdy začíná být pěkně teplo a málo prší. Příjemně je také na konci léta v dubnu a květnu. V prosinci, lednu a únoru je velké horko a vlhko a ostrovy zaplaví tisíce turistů. V lednu a únoru se zvyšuje pravděpodobnost cyklon a prudkých dešťů. Ceny hotelů dosahují maxima kolem Vánoc a Nového roku a také v době, kdy jsou na jižní polokouli školní prázdniny. V zimě (červen, červenec, srpen) prší minimálně, ale moře má jen kolem 23°C. Během mauricijské zimy (červenec, srpen) se vyhněte východnímu pobřeží ostrova, kde fouká nejsilněji z celého roku.

Kdy je také dobré odletět:

  • od října do prosince a také březen a duben je nejlepší doba pro potápění, moře je v té době nejčistší a teplá voda láká podmořský život
  • od května do září je nejlepší období pro surfování
  • od října do dubna je nejlepší doba pro rybolov
  • sušší měsíce říjen a listopad jsou nejvhodnější měsíce pro pěší turistiku a prozkoumávání ostrova
  • koňské dostihy se obvykle konají o víkendech do dubna do listopadu na závodišti Champ de Mars na okraji Port Louis
navrhnout změnu
Bezpečnost

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Kriminalita na Mauriciu

Mauricius je jednou z nejbezpečnějších zemí Afriky s nízkou úrovní kriminality. Přesto je dobré dávat si pozor na své osobní věci a cennosti, obzvláště v turistických oblastech, jako je například Grand Baie. Nedávejte na odiv žádné cennosti, šperky ani větší obnos peněz. Apartmány a bungalovy, které nehlídají strážci, se čas od času stanou terčem zlodějů, proto nenechávejte cenné věci jen tak válet po pokoji a raději je pečlivě schovejte nebo dejte do trezoru. Své věci nenechávejte samotné ani na plážích nebo v zaparkovaném autě.

Přírodní katastrofy

Mauricius se nachází v pásmu působení tropických cyklón, které sice mohou přijít kdykoliv od poloviny prosince do dubna, nejvyšší riziko výskytu cyklón ale připadá na leden a únor. K nejhorším cyklónám, které kdy udeřily na Mauricius, byly Carol (27. února 1960) a Jenny (28. února 1962). Nejhorší běsnění cyklón, kdy vítr o rychlosti více než 250 km/h láme stromy a z nebe padají provazce vody, trvá několik hodin nanejvýš dnů, počasí se ale může zkazit už dlouho před tím, než dorazí samotná cyklóna. Nejhorší cyklóny v dějinách ostrova za sebou zanechaly desítky mrtvých a obrovské materiální škody.

Na co si dát na Mauriciu ještě pozor

  • Během návštěvy náboženských svatostánků dodržujte správný dress code - šortky, žabky a tílka nejsou příliš vhodné. Před vstupem do hinduistických chrámů a mešit si nezapomeňte zout boty.
  • Moře kolem ostrova chrání z velké části korálová bariéra, která brání přístupu velkých živočichů (jako jsou například žraloci) k pobřeží, na některých místech se ale mohou vyskytovat nebezpečné silné proudy. V místech, kde jsou korály a kameny noste boty do vody, které vás ochrání před poraněním o korály nebo při šlápnutí na mořské ježky či jedovaté odrance a perutýny.
  • Po ostrově se potulují smečky psů, kteří nebývají lidem nebezpeční, určitě je ale nijak neprovokujte, nehlaďte ani nekrmte.
  • Mušle, lastury nebo korály bývají oblíbeným suvenýrem z tropického ráje, ale za jejich vývoz hrozí vysoké pokuty. Chraňte přírodu a nekupujte výrobky z mořských lastur, korálů nebo želvoviny.
  • Opalování "nahoře bez" není vodné.
navrhnout změnu
Jídlo a kultura

Lokální kuchyně

Mauricijská kuchyně představuje exotický mix indických, čínských, afrických a evropských chutí a vůní. Nedílnou součástí mnoha jídel jsou ryby a plody moře, nouze není ani o zeleninu, ovoce a koření, které se pěstují přímo na ostrově. Spousta mauricijských pokrmů se podává s rýží a doplňuje je pálivá omáčka rougaille, která se připravuje z rajčat, cibule, česneku, zázvoru a papriky. Původem z Indie je curry a vindaye, omáčka z hořčice, šafránu, koření a tmavého octa. Vindaye se připravuje s rybou (vindaye poisson), masem (vindaye la viande) nebo chobotnicí (vindaye ourite). U pouličních stánků si můžete objednat čínské smažené nudle nebo indické dholl puri, placky plněné curry z fazolí nebo cizrny či podobné placky roti. Oblíbeným rychlým občerstvením jsou nejrůznější smažené pochutiny, gato frire, které se prodávají u pojízdných stánků nebo v malých obchůdcích, kterým se říká "tabagies". Oblíbené jsou například gato piment, smažené kuličky z luštěnin a chilli. Do této kategorie spadá i samosa, smažené taštičky, plněné různou směsí curry nebo sýra.

Z nealkoholických nápojů jsou k dostání různé ovocné šťávy a džusy, za vyzkoušení stojí čerstvě vymačkaná sladká šťáva z cukrové třtiny. Osvěžujícím mléčným nápojem je alouda glacé. Hlavní zemědělskou plodinou ostrova je cukrová třtina, s čímž souvisí i produkce rumů. Na Mauriciu je v provozu šest destilérek rumu, Chamarel, New Grove, Labourdonnais, Medine, Oxenham a Saint Aubin. Ostrov má i svůj vlastní pivovar, kde se vaří pivo značky Phoenix a o něco silnější Blue Marlin.

Lidé a náboženství

Mauricius má zhruba 1,3 milionu obyvatel. Populaci ostrova tvoří velmi pestrá směsice národů, ať už to jsou potomci bílých kolonizátorů a později prvních osadníků, Kreolové, Indové nebo Číňané. Nejpočetnější skupinu (téměř tři čtvrtiny celkové populace) tvoří Indové, vyznávající hinduismus, ale i islám. Z jihu Indie pochází tamilská, minoritní část, známá řemeslnou zručností v mnoha oborech, naproti tomu na severu Indie má své kořeny hindské etnikum, jehož předkové byli na Mauricius dovezeni během britské správy ostrova, aby zde pracovali na cukrových plantážích. Čtvrtinu populace Mauricia tvoří Kreolové, potomci afrických otroků a zároveň nejméně majetná skupina obyvatel. Kreolové tvoří drtivou většinu obyvatelstva na ostrově Rodrigues. Čínský původ mají jen asi 3% obyvatel - jedná se o potomky přistěhovalců, kteří sem přišli v druhé polovině 19. století hlavně kvůli obchodu. S populační skladbou jde ruku v ruce i zastoupení jednotlivých náboženství, nejvíce obyvatel vyznává hinduismus, křesťanství (katolicismus) vyznává 30% a k islámu se hlásí asi 17% obyvatel. Na Mauriciu je jedinečné, že všechny kultury zde žijí vedle sebe ve vzájemné harmonii a respektu.

navrhnout změnu
Nákupy a cla

Co si na Mauriciu koupit

Symbolem Mauricia je vyhynulý pták dronte mauricijský, jehož byl kdysi Mauricius domovem, a kterému tu nikdo neřekne jinak, než dodo. Obrázky, trička, přívěsky, čepice, sošky a další kvanta suvenýrů s tématikou doda najdete na každém trhu a v každém krámku se suvenýry po celém ostrově.

Hlavním zemědělským produktem Mauricia je cukrová třtina, ze které se vyrábí třtinový cukr a destiluje rum. K nejznámějším značkám rumu patří Pink Pigeon, Penny Blue, Arcane, Chamarel a New Grove. Pink Pigeon má vanilkový nádech, Penny Blue je exkluzivní rum, který zraje v sudech dříve používaných ke zrání whisky a Arcane je tmavý rum, stejně jako New Grove.

Z ostrova si můžete přivézt i čaj, čaje několika chuťových variant nakoupíte v Bois Chéri tea factory.

Dalším vývozním artiklem je vanilka. Vanilkové lusky nejlépe koupíte přímo u pěstitelů nebo na trzích, třeba na Central marketu v Port Louis. Stejně tak si můžete domů odvézt nejrůznější druhy koření.

Mauricijské ženy jsou mistryně v pletení košů, tašek a dalších výrobků z vláken a listů cukrové třtiny, bambusu, aloe nebo pandánů. Z dalších řemeslných výrobků nakoupíte keramiku nebo výšivku. Výrobky opět nejlépe koupíte na různých trzích.

Mauricius si vybralo mnoho známých světových výrobců oblečení jako místo, kde šijí své produkty. Textilní průmysl zaujímá důležitou pozici v ekonomice ostrova. Vzorkové prodejny textilek a factory outlety nabízejí značkové trička, košile nebo i pletené výrobky za velice příznivé ceny. Továrny a outletové obchody se nacházejí ve vnitrozemí ostrova v okolí měst Curepipe a Floréal. Na trzích s oblečením jsou jinak k dostání i pestrobarevná indická sárí, jinak je ostrov proslulý i kvalitním oblečením z kašmíru.

Mauricius je pověstný výrobou dřevěných modelů lodí. Precizně a do detailu ručně postavené repliky lodí koupíte v řemeslných dílnách po celém ostrově. Krásný obchod s modely lodí se jmenuje Mast a najdete ho na Caudan Waterfront v Port Louis.

Kde nakupovat

Populárním místem nákupů oblečení, suvenýrů, řemeslných výrobků nebo ovoce jsou trhy, svůj trh má skoro každé větší mauricijské město. V hlavním městě navštivte Central market, kde trhovci prodávají čerstvou zeleninu, ovoce, koření a další potraviny, ale také oblečení nebo suvenýry. Trh je také skvělým místem pro ochutnání některých místních dobrot. Doporučujeme přijít hned ráno, kdy ještě není takové horko a ovoce, zelenina a další produkty jsou čerstvé. Mezi největší trhy východní části Mauricia patří trh ve městě Center de Flacq, který se koná každou středu a neděli. Trhy v Quatre Bornes jsou proslulé textilem a oblečením a konají se každý čtvrtek a neděli. Trhy v Mahébourgu jsou otevřené každý den, obzvláště rušno je tu ale vždy v pondělí.

Řemeslné výrobky najdete na trzích a obchodech nákupního komplexu Caudan Waterfront v Port Louis. Na Mauriciu se nacházejí i velká nákupní centra s více obchody, restauracemi apod. Bagatelle Mall je velké nákupní centrum u města Moka, kde najdete obchody světoznámých módních značek, obchody s elektronikou a také restaurace nebo kino. Phoenix Mall u Qatre Bornes zahrnuje obchody s oblečením, sportovními potřebami, supermarket i food court. Nákupní centrum La Croisette leží na severu ostrova v oblasti Grand Baie. Centrum je plné obchodů s módou, s domácími potřebami, elektronikou, najdete tu i restaurace, obchody s jídlem a kino. Součástí komplexu je i lékařská pohotovost s nonstop službou.

Celní předpisy

Cizí návštěvníci Mauricia, starší 18 let, mohou do země bezcelně dovézt maximálně (platí pouze jedna z následujících možností):

  • 1 litr tvrdého alkoholu a 2 litry vína nebo piva + 250 g cigaret, doutníků nebo tabáku
  • 2 litry tvrdého alkoholu a žádné víno ani pivo + 250 g cigaret, doutníků nebo tabáku
  • žádný tvrdý alkohol a 4 litry vína nebo piva + 250 g cigaret, doutníků nebo tabáku

Na Mauricius můžete dále dovézt zboží nekomerční povahy v hodnotě maximálně 15.000 MUR. Při příjezdu je třeba deklarovat zejména zbraně a zemědělské produkty. Na Mauricius je zakázáno dovážet pornografický materiál, vybrané druhy zbraní a jakékoliv drogy.

Mušle, lastury nebo korály bývají oblíbeným suvenýrem z tropického ráje, ale za jejich vývoz hrozí vysoké pokuty.

Další informace o limitech a dovozu zboží najdete na stránce Celního úřadu Mauricia.

navrhnout změnu
Praktické informace
Elektrické zásuvky

Elektřina

220 V, 50 Hz, nejběžnější jsou britské tříkolíkové zásuvky, v hotelech ale narazíte i na klasické evropské zásuvky se dvěma kolíky.

Čas

Na Mauriciu je oproti České republice o 2 hodiny více (v době letního času) a o 3 hodiny více (v době zimního času).

Telefonní předvolba

+230

Jazyk

Úředním jazykem je angličtina, v níž se komunikuje především s úřady. Anglicky se většinou bez problémů domluvíte po celém ostrově. Lidé mezi sebou mluví zejména mauricijskou kreolštinou, jazykem, který v sobě kombinuje francouzštinu a jazyky afrických otroků a také francouzsky. Vzhledem k tomu, že Mauricius je domovem dalších etnik, můžete se setkat například i s bhódžpurštinou, hindštinou, urdštinou a dalšími jazyky.

Malý slovníček mauricijské kreolštiny:

  • dobrý den - bonzur
  • dobrou noc - bonswar
  • na shledanou - orewar
  • prosím - si ouplé
  • děkuji - mersi
  • promiňte - sori
  • nerozumím - mo pas compran
  • ano - wi
  • ne - non

Telefonování a internet

Wifi nabízí skoro každý hotel, v některých ubytováních je ale wifi zpoplatněna. Turisté zvyklí být neustále online si mohou koupit místní SIM kartu s daty. Na ostrově působí dva hlavní mobilní operátoři, my.t (bývalý Orange) a Emtel. Předplacená SIM karta se prodává za 100 MUR, v čemž je kredit 87 MUR a 250-300 MB dat. Po celém ostrově se dá koupit dobíjecí voucher operátorů za 50, 100 nebo 300 MUR. Emtel nabízí i turistické SIM karty za 200 MUR s 1 GB dat na 10 dnů. K nákupu místní SIM karty a její aktivaci je potřeba cestovní pas.

Co si nezapomenout

  • Teplejší oblečení pro pobyt v horách nebo chladnější noci během mauricijské zimy (červenec, srpen).
  • Boty do vody - vezměte si je zejména tam, kde nevíte, co se skrývá na dně. Na některých místech se nacházejí mořští ježci a jedovaté ryby, které dokáží dokonale splynout s mořským dnem.
  • Pevnější obuv pro trekování.
  • Výbavu na šnorchlování.
  • Krém na opalování - ačkoli je k dostání i na Mauriciu, obvykle vyjde dráž než v Evropě.
  • Repelent proti komárům.
navrhnout změnu
Důležité adresy a kontakty

Velvyslanectví Mauricijské republiky v Berlíně

Kurfürstenstrasse 84, 107 87 Berlin, tel: 004930-263 93 60, fax: 004930-2655 8323, email: berlin@mauritius-embassy.de, provozní doba úřadu: (Po-Pá) 8:30-16:00.

Honorární konzulát Mauricijské republiky v Praze

Maiselova 25/4, 110 00 Praha 1 - Staré Město, tel: 224 811 274, 224 816 346, fax: 222 325 420, email: vladimir@dc-service.com

Velvyslanectví České republiky v Pretorii

936 Pretorius Street, Arcadia, 0083 Pretoria, tel: +27 12 431 2380, nouzová linka: +27 824 160 016, fax: +27 12 430 2033, konzulární úsek +27 12 431 2398, email: pretoria@embassy.mzv.cz, konzulární úsek consulate_pretoria@mzv.cz, web: www.mzv.cz/pretoria, diplomatická působnost pro Jihoafrickou republiku, Botswanu, Lesotho, Mauricius, Namibii, Svazijsko, Angolu, Madagaskar a Mozambik, provozní hodiny úřadu: (Po-Pá) 7:45-16:15, konzulární oddělení (Po-Čt) 9:00-12:00.

Honorární konzulát České republiky v Port Louis

MFD Business Centre, Freeport Zone 5, Mer Rouge, Port Louis, tel: +230 206 3988 fax: +230 206 3990, email: portlouis@honorary.mzv.cz.

Důležitá telefonní čísla

Policie 999 nebo 112, ambulance 999 nebo 114, hasiči 995 nebo 115

navrhnout změnu
DOPRAVA
UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele