logo

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
DOPRAVA

Doprava do země

Letecká

Letiště ve Střední Asii nepatří zrovna k obvyklým destinacím evropských leteckých společností, v případě Kazachstánu ale existuje poměrně slušná nabídka letů vybraných východoevropských aerolinek a dále cenově zajímavé linky nízkonákladových společností. Z Česka do Kazachstánu aktuálně nelétá žádná přímá linka, takže budete muset letět s přestupem, případně z nějakého jiného evropského letiště. Drtivá většina letů z Evropy přistává v Nur-Sultanu nebo Almaty. Do Kazachstánu se nejlépe dostanete z Ruska a dalších zemí Střední Asie, národní dopravce Air Astana přidává přímé linky například z Frankfurtu, Paříže, Moskvy, Kyjeva, Istanbulu a dalších měst. Levné letenky nejspíš seženete především u nízkonákladových aerolinek, jako je Fly Dubai nebo WizzAir, kdy se můžete dostat i pod cenu 5.000 Kč.

S kým můžete do Kazachstánu letět

  • Aeroflot (www.aeroflot.com): ruský národní dopravce, který létá pravidelně i do Prahy a dalších evropských měst, nabízí nejširší nabídku spojů do Kazachstánu. Z Moskvy vypravuje přímé linky do Aktobe, Almaty, Šymkentu, Atyrau, Karagandy, Kostanaje, Aktau a Nur-Sultanu.
  • Air Astana (www.airastana.com): národní dopravce Kazachstánu létá mimo jiné z Almaty a Nur-Sultanu do Frankfurtu, Londýna, Paříže, Amsterdamu, Istanbulu, Moskvy, Petrohradu, Kyjeva, Dubaje a dalších destinací.
  • Belavia (www.belavia.by): s běloruskou aerolinkou můžete letět z Prahy, Vídně a dalších měst do Nur-Sultanu, Aktau, Almaty, Karagandy, Pavlodaru nebo Kostanaje s mezipřistáním v Minsku.
  • LOT Polish Airlines (www.lot.com): polský dopravce poskytuje přímé letecké spojení mezi Varšavou a Nur-Sultanem.
  • Lufthansa: národní dopravce Německa létá z Frankfurtu do Nur-Sultanu a Almaty.
  • Turkish Airlines: jeden z největších světových dopravců nabízí lety z Prahy a dalších měst do Almaty a Nur-Sultanu s mezipřistáním v Istanbulu.
  • Ural Airlines (www.uralairlines.ru): ruský dopravce létá do několika evropských měst, včetně Prahy z letišť v Jekatěrinburgu a Moskvě (Žukovskyj). Z těchto ruských měst pak můžete pokračovat do Almaty.
  • WizzAir: nízkonákladová společnost poskytuje 2x týdně přímé letecké spojení z Budapešti do Nur-Sultanu.
  • Fly Dubai: další nízkonákladová aerolinka s pravidelnými lety i do Prahy nabízí letecké spojení do Almaty a Nur-Sultanu s mezipřistáním v Dubaji.
  • Pegasus Airlines (www.flypgs.com): turecký lowcost létá z Istanbulu do Almaty s tím, že do Istanbulu můžete letět z Prahy a mnoha dalších evropských měst.
  • SkyUp (www.skyup.aero): zajímavé spojení nabízí ukrajinská nízkonákladová aerolinka, která mimochodem létá z Kyjeva do Prahy a dále z Kyjeva do Ostravy, Brna a Pardubic. V Kyjevě pak můžete přesednout na let do Almaty.
  • SCAT Airlines (www.scat.kz): kazašská aerolinka poskytuje letecké spojení z Istanbulu, Moskvy a dalších měst do Šymkentu a odtud do dalších měst po celém Kazachstánu.
  • AirBaltic (www.airbaltic.com): z Prahy můžete letět do Almaty se zastávkou v lotyšské Rize.

Letiště v Kazachstánu

Mezi největší mezinárodní letiště patří letiště v bývalém hlavním městě Almaty, Nur-Sultanu a Šymkentu.

Mezinárodní letiště v Almaty (Халықаралық Алматы әуежайы, ALA, www.alaport.com) je nejrušnějším letištěm v Kazachstánu, ležícím přibližně 15 km severovýchodně od Almaty. V letištní hale najdete bankomaty, kde si můžete vybrat peníze a také možnosti koupit si místní SIM kartu. Letiště má i wifi, kterou ale mohou využít jen majitelé kazašských nebo ruských telefonních čísel a čísel registrovaných v dalších zemích Střední Asie.

Mezinárodní letiště Nursultana Nazarbayeva v Nur-Sultanu (Халықаралық Нұрсұлтан Назарбаев Әуежайы, NQZ, www.nn-airport.kz) se nachází zhruba 17 km jihovýchodně od centra města. Letiště tvoří dva terminály, mezinárodní terminál T1 a domovský terminál T2.

Mezinárodní letiště v Šymkentu (Халықаралық Шымкент Әуежайы, CIT, www.airserver.kz) je malé letiště na jihu Kazachstánu, kam létají především domovské aerolinky a dále aerolinky z okolních středoasijských zemí a Ruska.

Doprava z letiště do města

Z letiště Almaty se do centra města dostanete buď autobusem nebo taxíkem. Z letiště jezdí do čtvrti Mamyr autobusy č.92 (od 5:30 do 23:00) a noční linka č.3 (od 23:00 do 6:25), která končí ve čtvrti Orbita 2, nedaleko Parku prvního prezidenta. Cesta autobusem vás bude stát 80 KZT s transportní kartou "Onay" nebo 150 KZT, pokud budete lístek platit v hotovosti v autobuse. Taxi z letiště do města by mělo stát něco kolem 2.000-3.000 KZT. Další možností je využít aplikace Jandeks, která funguje podobně jako Uber. K objednání odvozu ale budete potřebovat připojení, což ne každý hned po příletu má.

Z letiště Nursultana Nazarbayeva vás do města odveze taxi nebo autobus. Z letiště jezdí několik autobusových linek, linka č.10 je v provozu přes den (od 6:40 do 22:24) v intervalech 5-7 minut a z letiště jede přes celé město až na vlakové nádraží. Linka č.12 jezdí v intervalech zhruba 15 minut od 7:50 do 22:30 a po cestě z letiště zastavuje mimo jiné u monumentu Bajtěrek nebo nákupního centra Mega Astana. Expresní linka č.100 jezdí každých 15 minut v době od 7:55 do 22:43 z letiště na vlakové nádraží Astana Nurly Žol. Taxi z letiště do města by mělo stát do 3.000 KZT.

Z letiště v Šymkentu opět jezdí autobusy a taxi. Cesta taxi by měla stát něco kolem 1.500 KZT.

Doba letu z Evropy do Kazachstánu

  • Budapešť-Nur-Sultan: 5 hodin
  • Frankfurt-Almaty: 7 hodin

Autobusem

Autobusy a maršrutky spojují Kazachstán se všemi okolními zeměmi, snad kromě Turkmenistánu.

Ze Západního autobusového nádraží v kyrgyzském Biškeku jezdí maršrutky rovnou až do Almaty za 400 somů. Pokud cestujete maršrutkou z Biškeku až do Almaty, zapamatujte si spolucestující z auta a také SPZ auta, pomůže vám to s lepší orientací v případném zmatku na hranici. Z Almaty (nádraží Sayran) jezdí do Biškeku dálkové autobusy za 1.800 KZT.

Několik autobusů denně jezdí i mezi uzbeckým Taškentem a Almaty, cesta trvá zhruba 14 hodin. Jízdenka na autobus z Almaty (nádraží Sayran) do Taškentu stojí 4.000 KZT.

Dálkové autobusy jezdí i z čínského Urumči a ještě častěji z Yinningu (cca 20 CNY), ze kterého jsou to na hranici necelé dvě hodiny jízdy.

Vlakem

Vlakem se do Kazachstánu dostanete pohodlně především z Ruska, ale i dalších zemí.

Rusko a Kazachstán mají velmi dobré vlakové spojení. Vlaky jezdí na pravidelných linkách z Moskvy do Nur-Sultanu (cca 60 hodin) a Almaty (cca 80 hodin), po železnici je možné dostat se i do dalších měst, jako Karagandy, Pavlodar aj. Do Nur-Sultanu jezdí vlaky i z Novosibirsku, což možná využijí ti, kteří cestují například z Mongolska. Jízdenky na vlaky z Ruska do Kazachstánu si můžete předem zarezervovat na stránce Ruských drah (www.rzd.ru).

Cesta vlakem z uzbeckého Taškentu do Almaty trvá zhruba 16 hodin, záleží jak dlouho se zdržíte na hraničním přechodu mezi Uzbekistánem a Kazachstánem. V opačném směru vyjíždí vlaky ze stanice Almaty 2.

Z kyrgyzského Biškeku jezdí vlak do Moskvy, který po cestě zastavuje v Šymkentu.

Z čínského Urumči jezdí vlaky do Almaty, cesta vlakem ale trvá 30 hodin a není to tedy nejrychlejší varianta přesunu z jednoho města do druhého, částečně i kvůli rozdílnému rozchodu kolejí v Číně a Kazachstánu, kterému se vlaky na hranici musí přizpůsobit.

Lodí

Poměrně populární je trasa z ázerbájdžánského Baku na druhý břeh Kaspického moře do kazašského Aktau, ačkoliv je tento spoj proslulý celní byrokracií, šílenými zmatky a nejistotou, kdy vyplujete a s tím související dlouhou čekací dobou. Zapomeňte na jízdní řády - čas vyplutí závisí na ročním období, obvykle se čeká i na příznivé počasí a také na to, až se dostatečně naplní kapacita trajektu. Celkem běžně se stává, že na loď můžete čekat i několik dnů, proto cesta lodí mezi oběma státy není vhodná pro ty, kteří počítají každý den volna. Ve skutečnosti lodě nevyplouvají z Baku, ale z přístavu Alat, který se nachází jižně od centra Baku (taxi vás sem hodí za 40-50 manatů), kde si také koupíte lístky. Pokud cestujete pěšky nebo na kole, můžete si lístky koupit v den odjezdu lodi v pokladně námořního terminálu, který najdete na konci promenády (Milli parku) v Baku. Jízdenky je možné koupit i online na této stránce, podle všeho ale stejně budete muset navštívit pokladnu a vyměnit e-ticket za normální papírový lístek. Na kazašském území připlouvají lodě do přístavu Kuryk, vzdáleném asi 70 km jihovýchodně od Aktau. Trajekty provozuje společnost Caspian Sea Ferry a plavba trvá něco kolem 24 hodin. Cestující mají na výběr ubytování v kajutě pro 2 osoby za 80 USD na osobu, přičemž v ceně je i sprcha a jídlo a dále kajuty pro 4 osoby se sdíleným WC (70 USD na osobu). Pokud cestujete na motorce, zaplatíte za stroj 110 USD, za auto pak 300 USD.

Levné letenky do této destinace

Doprava v rámci země

Městská doprava

Lidé ve městech využívají autobusy, sdílené i oficiální a černé taxi. V Almaty se můžete svézt i metrem. V Almaty nebo Nur-Sultanu funguje obdoba Uberu, která se jmenuje Jandeks a jízda je pravděpodobně ještě levnější než s Uberem. S aplikací Jandeks navíc předem víte, kolik budete platit. Máte-li iPhone, stáhněte si Jandeks zde, majitelé telefonů z Androidem, klikněte sem.

Almaty

Po Almaty se můžete pohybovat autobusem a dokonce metrem, ještě nedávno po městě jezdily i trolejbusy a tramvaje. Systém městské dopravy doplňují i sdílená taxi. Informace o městské dopravě najdete na stránce www.alatransit.kz, přehled autobusových linek a plánovač cest najdete také na stránce www.citybus.kz.

Metro (www.metroalmaty.kz) aktuálně tvoří jen jedna linka, protínající město zhruba od západu k východu. Doprava metrem je rychlá, ale na lince je pouze 9 stanic, které pokrývají jen malou část města a na spoustu míst se tak metrem nedostanete. Metro je v provozu od 6:20 do půlnoci.

Autobusy jsou sice levné, během ranní a podvečerní špičky však bývají dost narvané lidmi. Další nevýhodou je, že městské autobusy často uvíznou v hustém městském provozu.

Jízdné v autobuse a metru se platí buď hotově, v tom případě vás bude stát jedna jízda 150 KZT nebo pomocí dobíjecí karty Onay, se kterou vás bude jízda stát jen 80 KZT. Karta Onay stojí 500 KZT, v čemž je zahrnuta jedna jízda a můžete si jí koupit na letišti, nádraží, na terminálu Sayran, v metru a na dalších místech. Kartu je pak možné dobít v platebních terminálech Qiwi, které najdete všude po městě a dále online nebo přes mobilní aplikaci.

V Almaty funguje i systém sdílených kol, více se dozvíte na stránce www.almatybike.kz. Půjčení kola na 2 až 3 hodiny vás bude stát 500 KZT.

Nur-Sultan

Nur-Sultan je moderní město, kde za poslední roky několikanásobně vzrostl počet obyvatel, kteří potřebují spolehlivou městskou dopravu.

Městské autobusy jezdí od brzkého rána do osmi nebo devíti hodin večer, v závislosti na lince. Nur-Sultan je rozdělen do čtyř zón a jízdné se tak odvíjí podle toho, jak daleko jedete. Do první zóny se ale pohodlně vejdou všechny hlavní zajímavosti města i letiště, takže zóny nemusíte moc řešit. Pokud platíte v hotovosti u vstupu do autobusu, jedna jízda autobusem v rámci centra (zóna č.1) stojí 180 KZT, s kartou Transcard vyjde jízda jen na 90 KZT. Příplatek se platí za cestování s nadměrnými zavazadly. Po městě jezdí i expresní autobusy, vybavené klimatizací a pohodlnými sedačkami, kde jedna jízda stojí 250 KZT. Pro plánování cest po Nur-Sultanu a Almaty doporučujeme stáhnout aplikaci EasyWay, kterou si můžete stáhnout i do mobilu (pro Android nebo IOS). Pokud máte na město málo času, můžete si koupit jízdenku na vyhlídkový autobus hop on hop off, podobně jako v dalších světových metropolích. Tuto službu nabízí Red Bus, na jehož stránkách najdete další podrobnosti.

Taxi v Nur-Sultanu provozuje Astana Taxi, která zastřešuje jedenáct taxi společností. Jízdu si můžete objednat telefonicky na čísle 15800 nebo přes mobilní aplikaci. Výši jízdného se dovíte na této stránce.

Po městě se můžete projet i na kole, mimochodem Nur-Sultan (Astana) byl prvním městem v Kazachstánu, které na svém území uvedlo do provozu systém sdílených kol. Hodina až dvě jízdy na vypůjčeném kole vyjde na 250 KZT, nejdříve si ale budete muset vyřídit registraci. Více informací najdete na stránce www.velobike.kz.

Letecká

Kazachstán je obrovská země a cestování letadlem tak dává smysl zejména v případě, že máte málo času a chcete vidět co nejvíc. Peníze ušetříte zejména při včasném nákupu letenky.

Hlavní letecké společnosti v Kazachstánu:

  • Air Astana: největší letecký dopravce v zemi nabízí spojení do měst po celém Kazachstánu i do několika zahraničních destinací.
  • SCAT Airlines: kazašský dopravce se základnami v Šymkentu, Almaty a Nur-Sultanu operuje linky do dalších měst v Kazachstánu i v zahraničí.
  • Qazaq Air: z domovských letišť v Nur-Sultanu a dále v Almaty, Atyrau a Šymkentu létá na další letiště po celém Kazachstánu
  • Fly Arystan: nízkonákladová aerolinka je dceřinou společností dopravce Air Astana, působící na trhu teprve od roku 2019. Fly Arystan nabízí levné lety především z Almaty a dále Nur-Sultanu do destinací po celé zemi.

Autobusy a maršrutky

Autobusem je ideální cestovat po městech a na kratších vzdálenostech mezi městy, na delší vzdálenosti je komfortnější variantou vlak.

Nejdůležitějším autobusovým nádražím pro dálkové spoje v Almaty je autobusový terminál Sayran, nacházející se zhruba 5 km západně od centra města. Z tohoto nádraží odjíždí autobusy například do Šymkentu, Karagandy, Nur-Sultanu, Žarkentu, Kyzylordy, Pavlodaru, Semeje, Tarazu, Aralu, ale také například do kyrgyzského Biškeku, uzbeckého Taškentu nebo Fergany, ruského Krasnojarsku, čínského Urumči nebo dokonce až do Mongolska, což je velmi úmorná štreka v délce více než 2.500 km. V Almaty se nachází ještě nádraží Sajachat (nejbližší stanicí metra je Rajymbek Batyr), odkud jezdí maršrutky a menší autobusy do destinací poblíž města, jako je Talgar, Kegen, Saty a další.

Čím je pro Almaty Sayran, tím je pro Nur-Sultan autobusové nádraží Saparžaj, ze kterého jezdí autobusy a minibusy do Karagandy, Kyzylordy, Almaty, Šymkentu a dalších měst a dále autobusy do Ruska nebo až do Mongolska.

Systém autobusů doplňují ještě tzv. maršrutky, neboli minibusy či dodávky, určené pro přepravu zhruba deseti osob. Maršrutky jsou velmi populárním prostředkem hromadné dopravy mezi místními lidmi a patří k typickým dopravním prostředkům ve většině postsovětských států. Jejich výhodou je, že jsou rychlejší než autobusy a na dané trase vám zastaví tam, kde potřebujete. Snad každé město v Kazachstánu má své stanoviště nebo nádraží, odkud maršrutky pravidelně vyjíždí do okolních destinací. Maršrutky obvykle vyjíždí až v momentě, kdy jsou všechna sedadla v autě obsazená. Cílová stanice maršrutky je napsaná na ceduli za předním sklem, v tomto případě má velkou výhodu ten, kdo umí číst v azbuce. Počítejte s tím, že kromě ceny za jízdu po vás bude řidič chtít i příplatek za krosnu.

Taxi a sdílená taxi

Podobně jako maršrutky fungují i sdílená taxi, v porovnání s maršrutkou nebo autobusem vyjde jízda sdíleným taxi dráž. Sdílená taxi najdete ve městech kolem nádraží nebo autobusových stanic a jízdné se dělí mezi cestující. Stejně jako maršrutky i sdílené taxi odjíždí v momentě, kdy se zaplní všechna místa. Můžete jet i sami, budete ale muset zaplatit všechna zbylá místa v autě.

Oficiální taxi jsou pro cizince bezpečnější, stejně je ale vhodné se na ceně s řidičem domluvit předem, protože taxametr se obecně moc nepoužívá. Řidiči často nechápou nebo neznají adresu místa, kam chcete odvézt, proto je lepší řidiče nasměrovat k nějakému monumentu, významné budově, parku nebo památníku, který leží nedaleko cílové destinace. Spousta míst a ulic například v Almaty byla přejmenovaná a řidiči si je pořád pamatují pod starými názvy. S lepší orientací s názvy ulic v Almaty vám pomůže třeba tato stránka. Mezi spolehlivé taxislužby v Almaty a Nur-Sultanu patří třeba Econom Taxi.

Po městských ulicích jezdí i spousta neoficiálních černých taxi. V zásadě se stačí postavit ke kraji silnice a zvednout ruku a za chvíli vám někdo zastaví, čehož ve velké míře využívají hlavně místní. Jízda v neoficiálním taxi je velmi levná, cizinci by si ale měli dávat pozor, protože řidiči černých taxi je rádi natáhnou a zejména v Almaty mívají turisté s podvody ze strany řidičů černých taxi špatné zkušenosti. Především v noci je určitě lepší zavolat si spolehlivé oficiální taxi a pokud nemáte jinou možnost, ujistěte se alespoň předem, že na zadním sedadle auta nesedí žádná jiná osoba.

V Almaty nebo Nur-Sultanu dobře funguje obdoba Uberu, která se jmenuje Jandeks. Jízdu si jednoduše rezervujte přes mobil, kde hned vidíte i informaci, kolik vás cesta bude stát.

Vlaková

Vlak je definitivně nejlepším prostředkem pro cestování na dlouhé vzdálenosti, pokud zrovna nechcete letět. Většinu linek provozují Kazašské dráhy, které spojují velká města napříč celým Kazachstánem. Zejména na delších trasách přes noc jsou ideální lehátkové vozy, díky nimž se dostanete nejen z jednoho místa do druhého, ale ještě ušetříte za nocleh v hotelu. Po kazašských tratích jezdí jak starší sovětské vlaky, které mají tu nejlepší dobu již dávno za sebou, tak moderní španělské rychlovlaky typu Talgo, spojující Nur-Sultan, Almaty a Šymkent. Rychlovlaky jsou sice dražší, než staré vlaky, zato podstatně zkracují dobu strávenou na cestě. Například cesta z Nur-Sultanu do Almaty trvá obyčejným vlakem kolem 24 hodin, Talgo ji zvládne za 15-16 hodin.

Jak koupit jízdenky

Jízdenky je možné koupit v pokladnách na nádraží, chce to ale umět alespoň základy ruštiny, protože s angličtinou většinou neuspějete. Můžete se pokusit obrátit na někoho z místních, který vám s rezervací pomůže. Další offline možností je koupě jízdenek v terminálech Qiwi, které najdete ve velkých městech na každém rohu. Zejména v letním období je lepší jízdenky na nejpopulárnější trasy kupovat s předstihem několika dnů, protože míst ve vlacích rychle ubývá. Lístky si můžete koupit až několik týdnů předem také online na stránce kazachstánských železnic, která je sice v ruštině, dá se ale pomocí Googlu přeložit do angličtiny. Dnes už je možné platit mezinárodní platební kartou, což ještě před pár lety nešlo. Dalšími stránkami, které umožňují koupi jízdenek jsou například ticketskz (na které lze mimochodem rezervovat i letenky) nebo Tutu travel.

Cestovní třídy

Jízdenky se prodávají do několika cestovních tříd. V obyčejných vlacích najdete třídu plackartnyj (Плацкартный), kde se spí v otevřených kupé na postelích soustředěných ve dvou úrovních kolem průchozí chodby, přičemž spodní lůžka jsou přes den sklopená a fungují jako sedadla. Dražší třídou je kupe (Купе) s odděleným kupé se čtyřmi lůžky, které poskytují více soukromí a nejdražší třídou luks (Люкс), která má kupé jen pro dvě osoby. V každém obyčejném vagónu je umístěn barel s horkou vodou, kterou můžete použít na čaj nebo zalití polévky. Na konci vagónu je umístěn záchod s umyvadlem, doporučujeme si ale vzít vlastní toaletní papír. Jídlo ve vlaku je poměrně drahé, takže pokud nechcete utrácet, kupte si ho předem a vezměte s sebou. Každý vagón má svého průvodčího, který kontroluje jízdenky a doklady a navečer rozdává deky a polštáře na spaní. Rychlovlaky Talgo nabízí cestování v turistické třídě v kupé pro 4 osoby, ve třídě business, kde jsou také kupé pro 4 osoby a ve třídě grand s kupé pro 2 osoby, které mají k dispozici privátní sprchu a záchod. Některé vlaky Talgo mají i vagón s místy pouze k sezení (Сидячий), počítejte ale s tím, že po patnáctihodinové cestě přijedete do cílové stanice dost rozlámaní. Soupravy Talgo jsou klimatizované a v každém kupé je elektrická zásuvka.

Nádraží

Železniční nádraží (Железнодорожный вокзал) má každé větší město. Největší města jako Almaty nebo Nur-Sultan mají dvě nádraží, na což je třeba dát pozor v momentě, kdy odjíždíte z města pryč. Hlavním nádražím Nur-Sultanu je Nurly Žol (Нұрлы жол), nové a moderní nádraží na jihovýchodě města. Toto nádraží využívá naprostá většina rychlovlaků Talgo. Starší nádraží Nur-Sultan-1 se nachází severně od centra Nur-Sultanu. Almaty má nádraží, pojmenované Almaty 1 (Алматы-1), ležící mimo město a Almaty 2 (Алматы-2), které najdete u památníku Abylaje Chána.

Autem

Řízení auta po Kazachstánu může být velmi dobrodružné, ale hlavně vám dává volbu svobodně si zvolit, na jaká místa se zajet podívat. Pro auto mluví i fakt, že spousta přírodních atrakcí je veřejnou dopravou špatně dostupných a cesta k nim by vyžadovala krkolomné a časově náročné přesuny. V Kazachstánu působí jak globální půjčovny, tak místní společnosti, jako například Tandau, Vladex nebo Rentacars, najdou se však i dobrodruzi, kteří se přes Kazachstán vydávají vlastním autem na cestě z Evropy dál na východ. Při půjčení auta si zjistěte výpůjční podmínky dané půjčovny, hlavně co se týče omezení věku řidiče, omezení počtu ujetých kilometrů nebo územního omezení. Do některých míst, např. v národním parku Altyn Emel, se dostanete jen autem s pohonem všech čtyř kol.

V Kazachstánu se řídí vpravo, nejvyšší povolená rychlost ve městech je 60 km/h, mimo obce 90 km/h a na dálnicích 110 km/h. Platí nulová tolerance alkoholu za volantem a povinnost mít během jízdy rozsvícená světla i přes den. Kvalita hlavních silnic se neustále zlepšuje a většina jich je v dobrém stavu, na druhou stranu si určitě vyzkoušíte i jízdu po silnicích, které nemají pevný povrch a cestování autem je tak několikrát delší a namáhavější, protože musíte neustále hlídat silnici před vámi a vyhýbat se dírám. Ale i na asfaltce je třeba dávat pozor na volně se pohybující zvířata, jako jsou koně nebo velbloudi a konec konců i na některé neukázněné řidiče. Kazachstán je obrovská země a berte proto v potaz obrovské vzdálenosti mezi jednotlivými cíli. Benzínové stanice mohou být od sebe vzdáleny i stovky kilometrů, proto nenechávejte tankování na poslední chvíli. Mnoho odlehlých oblastí nemá pokrytí telefonním signálem a nejsou zde ani lidská obydlí.

Mohlo by se hodit:

  • Autoturist: mapy silniční sítě a další informace

Autostop

Stopování je pro řadu baťůžkářů celkem běžným způsobem cestování a v mnoha případech i jedinou možností, jak se dostat na požadované místo. Stejně tak běžné a místními řidiči i očekávané je spolufinancování jízdy, takže pokud si někoho stopnete, bude po vás skoro určitě chtít příspěvek na benzín.

UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele