logo

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
Turistická víza
Ano (na letišti nebo předem při pozemních přechodech)
Povinná očkování Za předpokladu, že máte standardní základní očkování například proti tetanu, dětské obrně, spalničkám, příušnicím apod.
Ne
Další nemoci
Doporučené léky
Antimalarika (do určitých oblastí nebo v určité době)
Ercefuryl
Min. náklady na den Odhadované náklady na osobu a den při nízkonákladovém stylu cestování, tzn. spaní v hostelech, stravování u pouličních stánků, používání lokální dopravy apod. Nezohledňuje náklady na cestu do destinace nebo víza.
250 - 350 Kč
Turistická sezóna
leden-březen
Proč cestovat právě sem
různorodá příroda
pozorování divokých zvířat
bohatá historie
osobitá kultura
Proč se zemi vyhnout
podvody na turistech
méně rozvinutá infrastruktura

Počasí

Průměrná denní teplota Deštivé dny Průměrná teplota moře
Adis Abbaba
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
15 ° 17 ° 18 ° 18 ° 18 ° 17 ° 16 ° 16 ° 16 ° 16 ° 15 ° 15 °
4 5 6 8 9 17 22 22 16 4 2 2

Domov kávy a kolébka lidstva

Etiopie je skrytým pokladem východní Afriky s netušeným turistickým potenciálem, který na své velké odhalení teprve čeká. Jedna z mála afrických zemí, která nebyla kolonizovaná žádnou z evropských mocností, se může pyšnit různorodou přírodou od rudých skal pohoří Gheralta, přes svěží údolí Omo a náhorní plošiny, až po vyprahlou poušť a vulkanicky bohatý Danakil. Ortodoxní křesťanství je v Etiopii praktikováno již celá staletí, díky čemuž zde můžete obdivovat stovky kostelů a klášterů, z nichž mnoho je zapsáno na Seznamu UNESCO, stejně jako působivé pevnosti, paláce a hrobky, které jsou připomínkou dlouhých období starověkých říší a království.

Prozkoumejte tohoto průvodce i mapu míst. Najdete zde nejdůležitější informace a tipy pro cestování po Etiopii i nejzajímavější místa, která stojí za to vidět!

Co potřebujete vědět, než vyrazíte

Víza, vstup do země a cestovní dokumenty

Víza

Občané států Evropské Unie potřebují pro cestu do Etiopie víza. Pokud přiletíte na mezinárodní letiště Bole v hlavním městě Addis Ababa, vyplníte krátký formulář, zaplatíte příslušnou částku a bez problémů dostanete víza. Turistická jednovstupní víza platná 30 dnů stojí 50 USD, turistická jednovstupní víza platná 90 dnů stojí 70 USD. Turistická vícevstupní víza platná 90 dnů stojí 80 USD. Připravte si přesnou částku v amerických dolarech, není možné platit kartou ani jinou měnou. Pokud náhodou peníze nemáte, úředník si nechá váš pas, zatímco vás pustí vybrat a rozměnit si peníze do příletové haly letiště, na tuto možnost, ale raději nespoléhejte.

Můžete si zažádat také o elektronická víza. E-víza jsou platná jen pokud pro vstup do země využijete mezinárodní letiště Bole v Addis Ababě a neplatí pro hraniční přechody. Jejich vyřízení obvykle trvá tři dny. E-víza platná 30 dnů stojí 52 USD, e-víza s platností 90 dnů vás vyjdou na 72 USD. O e-víza žádejte jen na oficiálních stránkách www.evisa.gov.et. Pozor na podobné, podvodné stránky, např. www.ethiopiaevisa.com , www.ethiopiaonlinevisa.com , www.evisaforethiopia.com a jiné. Na turistická víza není dovoleno pracovat ani pomáhat jako dobrovolník.

Pokud se do Etiopie chystáte přijet pozemní cestou, jediná možnost je zajistit si víza předem na ambasádě Etiopie.

Cestovní pas

Pro vydání víz musíte mít pas platný minimálně 6 měsíců ode dne vstupu do země.

navrhnout změnu
Zdraví a očkování

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Pro návštěvu Etiopie nejsou vyžadována žádná povinná očkování. Výjimkou jsou případy, kdy do Etiopie přijíždíte ze země s výskytem žluté zimnice (potvrzení o očkování proti žluté zimnici je vyžadováno i u těch, kteří v takové zemi strávili vice než 12 hodin během tranzitu). Potvrzení o očkování proti meningokoku již není, podle informací Etiopské ambasády, vyžadováno.

Všem cestovatelům po Etiopii doporučujeme očkování proti žloutence A, břišnímu tyfu a žluté zimnici.

V závislosti na délce pobytu v zemi, oblastech, ve kterých se budete pohybovat, charakteru a účelu cestování po zemi, případně při zvýšeném výskytu nemoci v zemi, můžete zvážit očkování proti žloutence B, vzteklině a vzhledem k tomu, že se Etiopie nachází v meningitickém pásu Afriky, také proti meningokokové meningitidě ACWY.

Zdravotnictví v Etiopii je na mnohem nižší úrovni než v České republice a v případě akutních zdravotních problémů je lepší navštívit soukromou nemocnici. Nicméně budete-li dbát na prevenci, s největší pravděpodobností výlet přežijete ve zdraví. Zatímco místní pijí vodu z kohoutku, vy se raději držte vody balené nebo alespoň převařené. Nejčastějším zdravotním problémem je typicky průjem. Jídlo, především maso jezte čerstvě a dobře uvařené a vyhýbejte se nepasterizovanému mléku a výrobkům z něj. Vyhýbejte se kontaktu se stojatou vodou, kde, kromě jezera Langano, hrozí nebezpečí bilharzie.

Z nemocí přenášených infikovanými komáry hrozí zejména horečka dengue a malárie a to především v období dešťů (září-říjen), v polohách do 2000 m n.m., chraňte se kombinací repelentu a dlouhého oblečení, popřípadě moskytiéry. Případné nasazení antimalarik konzultujte s lékařem. Kromě komárů se vyvarujte i kontaktu s divokými psy, netopýry a dalšími savci, kteří mohou mít vzteklinu. Budete-li cestovat do oblasti Danakil Depression připravte se na teploty sahající až k 60°C, nezapomeňte dodržovat pitný režim a chránit se proti slunci.

(Upozornění! Informace o očkování mají pouze informativní charakter. Aktuální informace a doporučení vám poskytnou v centrech cestovní medicíny.)

Hygiena

Teplá voda z kohoutku je v Etiopii spíš výsadou hotelů střední a vyšší cenové kategorie. V levných hotelech budete rádi za studenou tekoucí vodu. Strávíte-li nějaký čas u místních, připravte se na společný suchý nebo turecký záchod na dvoře a na venkově vodu v lavoru.

navrhnout změnu
Peníze a náklady

Měna

Národní měnou je etiopský birr (ETB), 1 ETB = 100 santim. Bankovky jsou v hodnotách 1, 5, 10, 50 a 100 birr a mince 1, 5, 10, 20, 50 santim a 1 birr. Protože největší bankovka má hodnotu jen 100 birr připravte se, že u sebe budete nosit větší balík peněz. Na turistických místech se občas dá platit i americkými dolary, ale většinou to pro vás nebude výhodné. Jaký je aktuální kurz koruny k birru zjistíte zde.

Náklady

Etiopie je v porovnání s Českou republikou velmi levná. Záleží ale na vašem stylu cestování a místech, která chcete navštívit. Některé turistické atrakce mohou konečnou cenu dost navýšit. Budete-li cestovat veřejnou dopravou, stravovat se v pouličních jídelnách a spát v levnějších hotelech a pensionech, vejdete se bez problémů do 300 birr na den (nepočítáme-li vstupy do památek a další turistické atrakce, které mohou být pro cizince poměrně drahé). Počítejte s tím, že ceny v Addis Ababě jsou asi dvojnásobně vyšší než ve zbytku země.

V Etiopii je dobré umět smlouvat a znát přibližné ceny. Místní jsou dobří obchodníci, pokud uvidí, že jste turista a nevíte kolik za co platit, využijí toho a naúčtují vám více. Smlouvat a porovnávat se vyplatí především u organizovaných tour, kde takto můžete ušetřit i stovky dolarů.

Nejlevnější a nejšpinavější ubytování vás vyjde na 50-100 birr za pokoj. Jednoduché, relativně čisté ubytování, se společnou koupelnou a studenou vodou seženete kolem 100-150 birr. Pokoj s vlastní koupelnou, teplou vodou a wi-fi vás vyjde na 150-250 birr.

Levné a často zároveň i nejlepší jídlo najdete tam, kde jedí místní, tedy v malých pouličních jídelnách. Jedno jídlo – injara s masem, vajíčky nebo zeleninou stojí 30-50 birr a nasytí 2-3 lidi. Ke svačině si můžete dát sušenky za 2-4 birr, pečivo za 2-10 birr nebo třeba banány za 20 birr / kilo. 2l láhev vody stojí 15 birr, místní pivo 20 birr, káva 6 birr.

Nejlevněji se po Etiopii dopravíte veřejnou dopravou, kterou zajišťují autobusy a minibusy. Ceny se napříč zemí liší, nejlepší je ptát se místních. Například 180 km cesta mezi městy Bahir Dar a Gondar stojí 70 birr. Máte-li více peněz než času, můžete pro delší přesuny využít Etiopské aerolinky, které spojují všechna důležitá města v zemi. Let z Addis Ababy do Lalibely vám ušetří 2 dny cesty a stojí 5.200 birr.

Nejznámější atrakce vám cestování po Etiopii dost prodraží, stojí ale za to. Komplex 13 skalních kostelů v Lalibele vás vyjde na 50 USD / 3dny, skalní kostely v Tigray na 150 birr / kostel + průvodce 450 birr / den, ostatní kostely 100 birr. Čtyřdenní výlet do Danakil Depression stojí 300-400 USD.

Jak ušetřit peníze

  • Svoji cestu naplánujete mimo hlavní sezónu, tedy v srpnu a září, kdy je sice v některých oblastech zima a deštivo, ale ceny jdou dolů.
  • Naučte se pár slovíček v místním jazyce, zjistěte si ceny předem a smlouvejte, buďte neústupní, ale přátelští.
  • Jídlo nakupujte ve stáncích a na trzích, v supermarketech je dražší.
  • U turistických atrakcích můžete zkusit žádat i o studentskou slevu. Pro návštěvu hradů ve městě Gondar se dá uplatnit sleva na studentskou kartu ISIC.
  • Cestujete-li sami, vyplatí se přidat se k větší skupině například pro návštěvu Danakil Depression, kostelů v oblasti Tigraj nebo kmenů v Údolí Omo a podělit se tak o náklady za auto, řidiče nebo průvodce.
  • Pokud jste do země přiletěli s Ethiopian Airlines, dostanete minimálně 40% slevu na vnitrostátní letenku. Pro uplatnění slevy je nejjednodušší letenku kupovat přímo v kanceláři letecké společnosti.

Orientační ceny

  • balená voda (2l), cca 15 birr
  • láhev místního piva (0.33l), cca 15 birr
  • káva, čaj, 5-7 birr
  • pečivo, 2-10 birr
  • jídlo v levné restauraci 30-50 birr
  • jízda minibusem v Addis Ababě, 2-5 birr
  • návštěva kostela, 100-150 birr

Výměna peněz, bankomaty, platby kartou

Kartou se dá platit málokdy a málokde a rozhodně ne, cestujete-li lowcost. Bankomaty jsou dostupné ve všech městech, ale některé nemají dostatek hotovosti a je potřeba jich vyzkoušet více. Pozor! Může se stát, že si vaše banka tyto nevybrané peníze z vašeho účtu strhne a po pár dnech vám je zase vrátí zpět. Pokud si chcete peníze rozměnit, nejvýhodnější je přivézt si americké dolary, které rozměníte v bankách nebo směnárnách.

Spropitné

Dávání spropitného a almužen všudypřítomným žebrákům je součástí etiopské kultury, proto u sebe vždy noste pár menších bankovek.

Devizové předpisy

Do / ze země je zakázáno dovážet / vyvážet více než 200 birr. Při příjezdu, respektive odjezdu ze země je třeba deklarovat finanční hotovost převyšující sumu 3.000 USD.

navrhnout změnu
Počasí a nejvhodnější doba k návštěvě

Etiopie sice leží poblíž rovníku, její klima však značně ovlivňuje především nadmořská výška. Ta je příčinou velkých teplotních rozdílů od teplot přesahujících 50°C v Danakilské proláklině až po mráz a sníh v horách nad 3.000 metrů. Centrální vysočina má mírné klima, na jihu a v nížinách na východě Etiopie je horko a sucho, zatímco nížiny na západě země jsou horké a vlhké. Nejvíce dešťových srážek spadne na centrální vysočině a na severu Etiopie mezi červnem a říjnem s tím, že čím více na jih, tím dříve přichází (a končí) období dešťů, takže na úplném jihu v národním parku Omo prší nejvíce od března do května.

Nejoblíbenějším časem pro cestu do Etiopie je podzim a zima, především leden, kdy probíhají nejbarevnější etiopské svátky Leddet a Timkat. Na podzim a v zimě je sucho, je to také nejlepší čas na túry do pohoří Simien, sledování divokých zvířat a návštěvu Danakil Depression.

Vydáte-li se do Etiopie na jaře, navštivte v noci o Velikonoční neděli kostely v Lalibele a užijte si je spolu se stovkami bíle oděných věřících, kteří se zde budou modlit až do rána. Krajina je na jaře suchá až vyprahlá.

Low season je v Etiopii období dešťů od června do října. V údolí Omo mohou deště začínat už v březnu a některé cesty budou špatně průjezdné nebo neprůjezdné. Cestování na sever od Addis Ababy je v tomto období možné, připravte se na častý déšť, nižší teploty i viditelnost. Léto má ale i své výhody, krajina je krásně zelená, objeví se řeky a vodopády, které byste v období sucha neviděli, turistů je málo a ceny klesnou na minimum. A i v září můžete oslavovat. 11. září se v Etiopii slaví Nový rok, 27. září probíhá druhý nejznámější etiopský svátek, Meskel.

navrhnout změnu
Bezpečnost

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Etiopie je víceméně bezpečná země. Výjimkou jsou oblasti u hranic se Súdánem, Jižním Súdánem, Eritreou a Somálskem, kam ale mnoho cestovatelů nejezdí. V potenciálně nebezpečných oblastech, jako je například oblast Danakil Depression je povinné mít vojenský doprovod.

Určitou hrozbu terorismu představuje zejména organizace al-Šabáb, jejímž cílem je nastolit islámský chalífát v regionu Rohu Afriky, který zahrnuje i některé oblasti v Etiopii.

Nejčastějšími problémy, se kterými se můžete setkat jsou neodbytní místní průvodci, podvodníci a kapsáři, působící především v Addis Ababě, v ostatních městech pak na trzích, na autobusových nádražích a v minibusech. Čím méně cenností budete mít u sebe, tím lépe. Větší obnosy peněz a doklady doporučujeme pro klid mysli nosit v taštičce pod oblečením.

Každý jen trochu všímavý cestovatel si brzy po příjezdu do Addis všimne všudypřítomných žebráků a především žebrajících dětí, kteří vás zdraví voláním You, you, you, give me money. Někdy na vás, odmítnete-li vzdát se svých drobných nebo i jen tak pro zábavu, budou házet kameny. S kamenujícími dětmi se setkáte ojediněle a nejčastěji v oblastech skalních kostelů v Tigray a Údolí Omo, zde se vyplatí cestovat s místním průvodcem.

Na co si dát pozor

  • Fotografování vojenských a dalších citlivých objektů je zakázáno. Lidi fotografujte jen s jejich souhlasem. Především v Údolí Omo si lidé z domorodých kmenů udělali z pózování pro turisty živobytí a za fotku vybírají 5-10 birr.
  • Homosexualita je v Etiopii považována za nelegální.
  • Především v muslimských oblastech na venkově dbejte na správný dress code. Ženy by měly nosit volné dlouhé sukně a zahalená ramena, muži pak dlouhé kalhoty a košili, popřípadě tričko.

Podvody

Podvodníci v Addis jsou mistři ve svém oboru a jak mi jeden z nich sám řekl, každý, kdo přijede do Addis se s nimi setká a většina i naletí, tak jako já. Nejraději se soustředí na nově příchozí turisty a ty, kteří mají v Addis jen jednodenní přestup. Jak to probíhá? Vyjdete z hotelu nebo se procházíte po městě a přidá se k vám anglicky mluvící muž, který jde zrovna náhodou stejným směrem jako vy a nabídne vám, že vám ukáže kostel/cestu/tajné místo, které znají jen místní atd., nic za to samozřejmě nechce. Stráví s vámi klidně několik hodin, je sympatický, komunikativní, vyptává se jak dlouho už jste v Addis, jestli jste zkusili tradiční jídlo, kávovou ceremonii, medové víno, katu. Nezkusili? Výborně. Ukáže vám skvělou místní restauraci, kavárnu, pozve vás domů ke své rodině, na oslavu, kde jídlo/kafe/víno/katu vyzkoušíte. Nakonec ze slušnosti zaplatíte celou útratu nebo se o ni podělíte. Tak jako tak bude částka mnohem vyšší než skutečná cena.

Jak tomuto podvodu předejít? Není potřeba a byla by škoda hned všechny lidi podezírat, že vás chtějí podvést a nebo se s nikým nebavit. Stačí si předem zjistit přibližné ceny a dát svému průvodci vědět, že je znáte a víc platit nebudete (ani pokud je to speciální kata dovážená letecky z Hararu, jako tvrdil mě, v tomto okamžiku už jsem tušila, že jde o podvod, ale důkazy jsem neměla).

Znát přibližné ceny a pár slovíček v místním jazyce a nepůsobit tak jako ztracený turista se vyplatí i při placení v hotelech, restauracích, kavárnách, obchodech a při cestování veřejnou dopravou, kde se vám občas jako cizinci pokusí naúčtovat vyšší cenu.

Pozor si dávejte také při domlouvání a placení tour. Stává se, že vám někdo slíbí výhodnou cenu, vezme si 50 USD zálohu a už ho nikdy neuvidíte.

Solo cestovatelky

Ženy cestující samy budou po pár dnech unavené neustálou pozorností a nabídkami místních mužů. Kdykoliv jsem vystoupila z autobusu nebo vyšla z hotelu, netrvalo déle než minutu než se ke mně někdo připojil a začal konverzaci. Některým šlo o provizi v obchodech nebo placené průvodcování, jiným o to zkusit své štěstí a získat na pár dní přítelkyni cizinku. Pokud se mi prvního povedlo zbavit, za minutu byl u mě další, po několika podobných pokusech jsem se tedy vzdala, jednoho z nich si vybrala, dala mu vědět, že placeného průvodce ani nic jiného nehledám a nechala se jím provázet výměnou za kontakt na fb a jeho přítomností se tak zbavila dalších otravů.

Jako žena se také můžete setkat s pokřikováním, sexuálními nabídkami na ulici, osaháváním. Tyto projevy minimalizujete vhodným oblečením a chováním. Noste dlouhé volné neprůsvitné oblečení, nechoďte sama do barů a nevybírejte si levné hotely, které fungují zároveň jako bordely. Přijmete-li pozvání od místního muže na jídlo nebo pití, s největší pravděpodobností to bude považovat za rande. Vyzkoušeno, několikrát. 

Ale abych byla spravedlivá, musím přiznat, že jsem v Etiopii potkala i pár milých lidí, kteří mi nezištně pomohli, pozvali mě na návštěvu, na jídlo a sdíleli se mnou svoji kulturu a tradice. 

navrhnout změnu
Jídlo a kultura

Etiopie je jediná země v Africe, která nikdy nebyla zcela kolonizovaná, fakt, na který jsou místní náležitě hrdí. Etiopská kultura je velmi tradiční a konzervativní a to především na venkově a v menších městech. Téměř polovina obyvatel jsou silně věřící ortodoxní křesťané, 35% jsou muslimové, zbývajících 18% jsou animisté, protestanti, katolící. Ateismus místním těžko vysvětlíte a raději se o to ani nepokoušejte. Jak křesťané tak muslimové se oblékají zdrženlivě, ženy většinou nosí volné dlouhé sukně a zahalená ramena, muži pak dlouhé kalhoty a košili, popřípadě tričko. To samé doporučujeme i cestovatelům. Odhalená ramena a nohy jsou nevhodné, především v muslimských oblastech a na venkově.

Velmi důležitý je v Etiopii pozdrav, naučte se několik zdvořilostních frází v amharštině popřípadě dalším místním jazyce a ty prohoďte vždy než s někým začnete konverzaci, ať už se jen ptáte na cestu nebo nakupujete ovoce na trhu.

Chcete-li v Etiopii navštívit ortodoxní kostel nebo klášter je dobré znát tato pravidla. Vstup pro ženy a pro muže může být oddělený. Před vstupem do kostela si zujte boty a ženy by si měly zakrýt vlasy šátkem. Ženy nemohou navštívit kostel pokud menstruují. Do některých kostelů je zakázán vstup pokud jste měli v předchozích 24 hodinách sex nebo pokud jste již ten den jedli. Ne, že by dodržování těchto tří pravidel někdo kontroloval.

Stolování

Stolování je další oblastí, kde je třeba znát a dodržovat místní zvyky. Před jídlem, ať už doma nebo v restauraci dostanete džbán s vodou na umytí rukou. Jídlo se běžně jí hromadně z jednoho talíře a pokud se chystáte jíst, je slušné přizvat i okolo sedící a podělit se. Nebojte se, že na vás nezbyde, porce jsou obrovské. Jídlo se jí jen pravou rukou. Levá ruka se považuje za špinavou a tak jí nezdravte, nepodávejte a nepřijímejte peníze ani cokoliv jiného. Budete-li sdílet jídlo s místními nejspíše se nevyhnete tradici zvané gurso, kdy vám, jako vzácné návštěvě, hostitel nebo jiný host vloží vlastní rukou sousto do úst. Minimálně dvakrát. Jakkoliv neobvyklé až nepříjemné vám to může připadat, je velmi neslušné tuto poctu odmítnout. Pokuste se sousto sníst, aniž byste se dotkli ruky a nebo se pokecali.

Typická jídla a nápoje

Etiopská kuchyně je velmi odlišná od zbytku Afriky a díky typickému koření berbere také nejpálivější. Základem je nakyslá, palačince podobná placka injara. Na tu se pak dává samotné jídlo, injaru po kouscích trhejte a jídlo jí nabírejte. Příbory nečekejte a k jídlu používejte jen pravou ruku. Z jednoho talíře se dosyta nají 2-3 lidi. Ortodoxní křesťané drží každou středu, pátek a 55 dní před Velikonoci veganský půst, takže ani vegetariání nebudou mít při cestování po Etiopii se stravováním problém. V ostatní dny místní jedí téměř výhradně maso.

Abyste si v restauraci objednali, doporučuji naučit se pár názvů místních jídel v amharštině, nicméně v menších městech a na venkově bývá výběr jídla velmi omezený.

Maso

Injaru si můžete dát s Kai wat, červenou směsí z masa, chilli, cibule a česneku. Maso je většinou hovězí (bure), jehněčí (bege), kozí (figel) nebo rybí (asa), vepřové se nejí z náboženských důvodů. Nemáte-li rádi pálivé, zkuste Alicha wat, směs s masem, cibulí a česnekem. Tibs je smažené jehněčí na másle, s česnekem, cibulí a zeleninou. Shekla tibs se servíruje v hliněné nádobě nad rozpálenými uhlíky. Národním jídlem je Doro wat, směs s kuřecím masem, které se podává jen při zvláštních událostech nebo v turistických restauracích. Odvážnější mohou vyzkoušet Kitfo, syrové nebo jen lehce uvařené mleté hovězí s chilli.

Vegetariánská a veganská jídla

Moje nejoblíbenější etiopské jídlo je Beyaynetu, malé porce všech veganských jídel, která v restauraci mají, podávaná na injaře. Často to jsou různé luštěninové směsi, saláty, vařená a nakládaná zelenina, barambory. Jednou ze směsí je Shiro, pálivá cizrnová kaše. Ful je pálivá směs z bobů smažených na másle a česneku. Injara firfir je injara natrhaná na kousky zalitá omáčkou s kořením berbere. Dabo fir fir je to samé s chlebem.

Snídaně

K snídani si můžete po vzoru místních dát výborný, hustý džus, nejoblíbenější je avokádový pokapaný citrónem nebo míchaný (sprice) s chlebem (dabo) nebo zákuskem. Na většině míst seženete také míchaná vajíčka (enkulal), míchaná vajíčka se zeleninou (enkulal tibs) oboje podávané s injarou nebo chlebem. Častou snídaní je i shiro, ful nebo injara firfir.

Nezachutná-li vám etiopská kuchyně V Addis Ababě a ve větších městech, v hotelích a restauracích orientovaných na turisty seženete i evropská jídla. Jinde budete odkázaní na chleba a těstoviny.

Pití

Voda z kohoutku není bezpečná, pijte raději vodu balenou nebo alespoň převařenou. Vodu a různé sladké limonády koupíte všude. V kostele můžete ochutnat i vodu svěcenou. Tradičním etiopským nápojem je káva. Pije se silná, hustá a sladká z malých hrníčků, tradičně po třech nálevech a její přípravu a pití provází zdlouhavá kávová ceremonie, kterou si určitě nenechte ujít. Dalšími typickými nápoji jsou kořeněný čaj, Lewiz shay - teplý nápoj z arašídového másla a Sprice - směs čaje a kávy.

Levné a dostupné je místní pivo, oblíbené značky jsou např. Dashen a St.George. Výborný je Tej, medové víno s různým obsahem alkoholu, podávané většinou v tradičních tejových barech, doporučuji Torpido Tej house v Lalibele.

Tradicí venkova je pohostit své návštěvníky domácím pivem t’ella, hustým, hořkým, vlažným nápojem, vyráběným z prosa nebo kukuřice, jejichž špatně přeceděné kousky vám budou zůstávat v puse. Zní to tak špatně, jak to chutná, za ten zážitek to ale stojí. Doporučuji pít pomalu, pokud vám bude chutnat příliš, sklenici vám domácí rádi i několikrát doplní.

Restaurace

V Addis Ababě je velký výběr restaurací nabízejících nejen etiopskou ale i mezinárodní kuchyni. V dalších větších městech se můžete najíst v hotelech, turistických a lokálních restauracích a nejlevněji a často i nejlépe pak v malých jídelných. Na venkově a mimo turistické trasy budete rádi, když se najíte, často v hotelu, malé jídelně nebo pouličním stánku. Pokud se vám poštěstí, vyzkoušejte jídlo od maminky, doma u etiopské rodiny.

Žvýkání katy

Lidi s tváří vyboulenou sežvýkanými listy katy jedlé a obchody prodávající větvičky této rostliny potkáte po celé zemi. Kata je lehká droga, která má mírně stimulující účinky. Tradičně se žvýká ve skupině lidí, často několik hodin. Má nahořklou chuť, tak je dobré ji po vzoru místních žvýkat spolu s arašídy a zapíjet cocacolou. Balení asi 10 větviček stojí od 30 birr do 150 birr podle kvality, čím čerstvější a sladší lístky, tím lepší kvalita. Nezapomeňte, že přestože v Etiopii je kata legální, v Evropské Unii nikoliv.

navrhnout změnu
Nákupy a cla

Co a kde koupit

Etiopie není vyhledávanou destinací pro shopaholiky, ale pár suvenýrů si domů určitě odvezete. Nejlepšími dárky jsou tradiční ruční výrobky, které koupíte na všech turistických místech, často v blízkosti kostelů – stříbrné šperky a kříže, lišící se tvarem podle oblasti, ze které pocházejí, ručně tkané šály a šátky, náboženské malby a dřevořezby nebo nádoby na jídlo z kozí kůže. Při nakupování nezapomňte smlouvat! Určitě si v zavazadle nechte místo i na proslulou etiopskou kávu. Oblíbená je značka Tomoca, obchod najdete v Addis Ababě nedaleko čtvrti Piazza (ul. Wavel). Zážitek sám o sobě je nakupování nebo i jen návštěva trhu, kde místní prodávají své výrobky i úrodu. Nejznámějším trhem je Mercato v Addis Ababě, největší trh pod širým nebem v Africe, kde prodává asi 13 tisíc lidí. Přímo úměrně s počtem prodávajících roste i počet kapsářů, takže vydáte-li se tento trh prozkoumat, doporučuji jako doprovod někoho místního a žádné cennosti po kapsách.

Celní předpisy

Do Etiopie je možné bezcelně dovézt 0.5 l parfému, 20 krabiček cigaret nebo 250 g tabáku, 100 g šperků (ti, kdo do země cestují často jen 50 g), 2l alkoholických nápojů (ti, kdo do země cestují často jen 1l), maximálně 5 kg koření nebo másla.

Do země je zakázáno dovážet drogy, výbušniny a pornografický materiál. Povolení příslušných úřadů je potřeba k dovozu semen, cereálií, syrových kávových zrn, sazenice rostlin apod., dále minerálů a drahých kamenů, divokých zvířat a produktů z nich, loveckých potřeb, léčiv, dalekohledu a některých elektronických zařízení. 

Z Etiopie je zakázáno vyvážet především slonovinu a výrobky z ní a některé národní suvenýry, jako kříže, ovčí kůže apod. Speciální povolení příslušných úřadů je třeba k vývozu předmětů národního dědictví a dále semen, cereálií, syrových kávových zrn, sazenic rostlin apod., dále minerálů a drahých kamenů, divokých zvířat a produktů z nich, loveckých potřeb nebo léčiv.  

Podrobné informace najdete na stránce Etiopského celního úřadu, www.erca.gov.et.

navrhnout změnu
Praktické informace
Elektrické zásuvky

Elektřina

220 V, 50 Hz

Čas

Etiopie nepraktikuje přechod na letní čas, oproti České republice je zde o hodinu více (v době letního času) a o 2 hodiny více (v době zimního času).

Etiopský kalendář

Zvláštností Etiopie je její kalendář a počítání času. Jelikož Etiopie nikdy zcela nepřevzala gregoriánský kalendář, můžete se zde setkat s odlišným počítáním roků, dnů a dokonce hodin. Etiopský kalendář vychází ze starověkého koptského kalendáře, podle kterého je sedm let za gregoriánským, to znamená pokud je u nás rok 2018, v Etiopii je rok 2011. Etiopský kalendář má 12 měsíců, z nichž každý má 30 dnů. Na konci každého roku se přidává ještě 6 dnů (kterým se někdy říká 13. měsíc), aby se tak srovnal solární cyklus. Aby to nebylo tak jednoduché, nový den nezačíná v Etiopii půlnocí, jako u nás, ale v 6 hodin. Celá záležitost s etiopským kalendářem a časy se dá brát naštěstí spíše jako kuriozita, než že by nějak zásadně komplikovala cestování po zemi. S etiopským datem se můžete setkat například jen na některých vstupenkách do památek apod. Etiopané počítají s tím, že cizinci nemají ponětí o úskalí s jejich kalendářem, a proto se oficiální časy odletů letadel apod. naštěstí řídí obecně známým kalendářem a časem.

Telefonní předvolba

+251

Telefonování a internet

Místní dobíjecí SIM kartu si koupíte v obchodě s telefony Ethio Telecom, pro registraci je potřeba pas. Volání je velmi levné, ale signál, především na venkově místy nechytíte. V Addis Ababě a dalších turistických městech jsou internetové kavárny. Hotely od střední cenové kategorie mají wifi, i když inzerovaná wifi ne vždy funguje. Obvyklé jsou také výpadky elektřiny a mnoho domácností mimo větší města elektřinu nemá vůbec.

Jazyk

Amharština, oromština, somálština, jazyk tigrinya a další jazyky. Všeobecně rozšířeným jazykem je také angličtina.

navrhnout změnu
Důležité adresy a kontakty

Velvyslanectví Etiopie v Berlíně

Boothstrasse 20A, D-12207 Berlin, telefon: 004930-772 060, fax: 004930-772 0626, email: emb.ethiopia@t-online.de, provozní hodiny úřadu: (Po-Pá) 9:00 – 17:00.

Honorární konzulát Etiopie v Praze

Tržiště 366/13, 118 00 Praha 1 - Malá Strana, telefon: 776 303 844, provozní hodiny úřadu: (Út,Čt) 9:00 – 14:00.

Velvyslanectví České republiky v Addis Ababě

Kirkos Kifle Ketema Rd., Kebele 15, House No. 289, Addis Ababa P. O. Box 3108, telefon: +251/11/5516382, +251/11/5516132, fax: +251/11/5513471, nouzová linka: +251/11/911222401, email: addisabeba@embassy.mzv.cz, web: www.mzv.cz/addisabeba, diplomatická působnost pro Etiopii, Džibuti, Jižní Súdán, Komory, Seychely a Somálsko, provozní hodiny úřadu: (Po-Pá) 8:00-12:00, 12:30-16:30, konzulární oddělení: (Út,Čt) 9:00-12:00.

Důležitá telefonní čísla

Ambulance 907, policie 991, hasiči 939.

navrhnout změnu
DOPRAVA
UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele