logo

Doporučené plány cesty

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
Turistická víza
Ne (max. 90 dnů)
Povinná očkování Za předpokladu, že máte standardní základní očkování například proti tetanu, dětské obrně, spalničkám, příušnicím apod.
Ne
Další nemoci
Doporučené léky
Ercefuryl
Antimalarika (do určitých oblastí nebo v určité době)
Min. náklady na den Odhadované náklady na osobu a den při nízkonákladovém stylu cestování, tzn. spaní v hostelech, stravování u pouličních stánků, používání lokální dopravy apod. Nezohledňuje náklady na cestu do destinace nebo víza.
300 - 500 Kč
Turistická sezóna
červen-září
Proč cestovat právě sem
ztracený svět Galapág
amazonský prales
velehory a sopky
koloniální architektura
outdoorové aktivity
levná destinace

Počasí

Průměrná denní teplota Deštivé dny Průměrná teplota moře
Guayaquil
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
27 ° 27 ° 27 ° 27 ° 26 ° 25 ° 24 ° 24 ° 25 ° 25 ° 25 ° 26 °
12 14 15 10 4 1 0 0 0 1 1 2
24 ° 26 ° 26 ° 26 ° 24 ° 24 ° 23 ° 20 ° 21 ° 22 ° 23 ° 24 °
Quito
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
14 ° 14 ° 14 ° 14 ° 15 ° 15 ° 15 ° 15 ° 15 ° 14 ° 14 ° 15 °
12 14 20 21 19 9 6 6 9 16 14 14
Galapágy
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
26 ° 26 ° 27 ° 26 ° 25 ° 24 ° 22 ° 22 ° 21 ° 22 ° 23 ° 24 °
7 10 12 8 3 1 0 0 1 2 1 3
24 ° 25 ° 25 ° 25 ° 24 ° 23 ° 22 ° 21 ° 22 ° 22 ° 23 ° 23 °

Ekvádor - jedna zem, čtyři světy

Reklamní slogan turistické centrály Ekvádoru zní: "Čtyři světy v jedné zemi", což dokonale vystihuje ráz a podobu této jihoamerické země na rovníku, podle kterého byla ostatně i pojmenována. V zemi, jen o málo menší než Itálie, tak můžete surfovat a slunit se na plážích Pacifiku, pozorovat divoká zvířata v amazonských pralesích a stejně tak zdolávat vysoko položené horské velikány And. Nesmíme zapomenout ani na sopečné souostroví Galapág, kde se díky jejich izolovanosti od pevniny vyvinuly během miliónů let unikátní, endemické druhy zvířat a rostlin, které nenajdete nikde jinde na světě.

Prozkoumejte tohoto průvodce i mapu míst. Najdete zde nejdůležitější informace a tipy pro cestování po Ekvádoru i nejzajímavější místa, která stojí za to vidět!

Co potřebujete vědět, než vyrazíte

Víza, vstup do země a cestovní dokumenty

Víza

Občané České ani Slovenské republiky nepotřebují k turistickému pobytu v Ekvádoru víza a v zemi mohou pobývat maximálně 90 dnů. Při příjezdu do země se ujistěte, že jste do pasu dostali vstupní razítko, vyhnete se tak případným potížím při opuštění země. To platí zejména při příjezdu autobusem přes hranice s okolními zeměmi, kdy mají řidiči mezinárodních autobusů tendenci nečekat na imigrační procedury pasažérů.

Mohlo by se hodit:

Cestovní pas

Cestovní pas by měl být platný minimálně 6 měsíců od data vstupu do země.

Vstup do země

Při vstupu do země je třeba vyplnit imigrační formulář, který budete předkládat zase při odjezdu z Ekvádoru, takže jej neztraťte. Může se stát, že po vás bude imigrační úředník požadovat předložení zpáteční nebo navazující letenky z Ekvádoru.

Hraniční přechody

Ekvádor sousedí na jihu a východě s Peru a na severu s Kolumbií.

  • Ve směru z Kolumbie patří k nejčastěji využívaným (a nejbezpečnějším) přechodům přechod Rumichaca mezi městy Ipiales a Tulcán, otevřený 24 hodin denně. Z kolumbijského města Ipiales vás na hranici, vzdálenou necelých 5 km, odveze taxi za 9.500 COP. Po imigračních procedurách na obou stranách hranice pokračujte minibusem nebo taxi (3 USD) do města Tulcán v Ekvádoru, odkud jezdí autobusy do města Ibarra (3 hodiny / 3 USD) nebo až do Quita (5 hodin / 5 USD). Přímočařejším způsob nabízí některé mezinárodní autobusové linky. Hraniční přechod ležící severně od ekvádorského města Nueva Loja je sice klidnější, kvůli přítomnosti pašeráckých skupin se však nedoporučuje využívat.
  • Mezi Peru a Ekvádorem můžete využít hned několika přechodů. K nejrušnějším přechodům, který využívá i mnoho mezinárodních autobusových linek, patří Tumbes-Huaquillas. Přechod je otevřený 24 hodin denně, peruánské a ekvádorské imigrační orgány dnes sídlí v jedné budově, což usnadňuje přechod hranice. Doporučujeme koupit si jízdenku na některý z mezinárodních autobusů, které jezdí z Peru do Ekvádoru a využívají tento přechod. Sice zaplatíte o něco více, než kdybyste se přes hranici dopravovali na vlastní pěst více dopravními prostředky, spíše se tak ale vyhnete možným podvodům od taxikářů a dalším problémům, spojených s přechodem hranice v tomto místě. Další alternativou je přechod Macará, který využívají autobusy z peruánské Piury do ekvádorské Loje. Cesta z Loje navíc prochází velmi pěknou krajinou. Z ekvádorského města Loja jezdí přes přechod Macará do peruánské Piury autobusy společnosti Loja Internacional (www.cooperativaloja.com.ec). Pokud budete hraniční přechod Macará využívat individuálně, buďte obezřetní, neboť tu působí skupiny spojené s pašováním drog. Nejméně využívaný je přechod La Balsa, který lze využít při cestách z nebo do Vilcabamby v Ekvádoru. V tomto případě se autobusem dostanete z Vilcabamby do Zumby, odkud vás na hranici dopraví otevřený náklaďák se sedačkami, zvaný "ranchero". Z hranice pak jezdí collectivo do města San Ignacio v Peru. Autobusy Cooperativa Nambija jezdí na trase Yantzaza (Ekvádor)-Jaén (Peru).
navrhnout změnu
Zdraví a očkování

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Do Ekvádoru nepotřebujete žádné povinné očkování. Výjimkou je potvrzení o očkování proti žluté zimnici v případě, že do Ekvádoru přijíždíte ze země s endemickým výskytem tohoto onemocnění.

Všem cestovatelům doporučujeme očkování proti žloutence A a při cestách do amazonských provincií, ležících východně od And (Morona, Napo, Orellana, Pastaza, Sucumbios a Zamora) také očkování proti žluté zimnici. Nákaza touto nemocí nehrozí ve městech Quito, Guayaquil a také na Galapágách.

V závislosti na délce pobytu v zemi, oblastech, ve kterých se budete pohybovat, charakteru a účelu cestování po zemi, případně při zvýšeném výskytu nemoci v zemi, můžete zvážit očkování proti žloutence B, vzteklině (není na Galapágách) a břišnímu tyfu.

K dalším možným rizikům a zdravotním obtížím, se kterými se můžete během pobytu v zemi setkat, patří cestovatelský průjem nebo potíže způsobené horkým klimatem. Během cestování po Ekvádoru se pravděpodobně dostanete i do vysoko položených oblastí, kde se mohou projevit příznaky výškové nemoci.

Z nemocí přenášených infikovanými komáry hrozí zejména horečka dengue (hrozí i na Galapágách) a malárie. Střední riziko onemocnění malárií hrozí v nížinách na východě Ekvádoru, v provinciích Sucumbios a Pastaza, malé riziko pak hrozí v nížinách ve zbytku amazonského regionu a v nížinách při pobřeží Pacifiku. Bez rizika malárie jsou výše položené oblasti nad 1.500 m n.m., velká města a Galapágy. O nutnosti užívání antimalarik se poraďte s odborníkem na cestovní medicínu, každopádně je dobré dodržovat základní opatření proti poštípání komáry, jako je používání repelentů s vyšším obsahem DEET, odpuzovačů komárů, nošení dlouhých nohavic a rukávů během exponované doby (většinou během svítání a za soumraku) a využívání moskytiéry impregnované látkou odpuzující komáry. V rizikových oblastech také nepoužívejte parfémy ani parfémované sprchové gely apod. Minimalizovat počet komářích štípanců pomůže i výběr pokoje s klimatizací. 

V Ekvádoru nedoporučujeme pít vodu z kohoutku, raději si kupte vodu balenou.

(Upozornění! Informace o očkování mají pouze informativní charakter. Aktuální informace a doporučení vám poskytnou v centrech cestovní medicíny.)

navrhnout změnu
Peníze a náklady

Měna

Národní měnou Ekvádoru je americký dolar, který země přijala v důsledku finanční krize na počátku 21. století. V této době Ekvádor přestal vydávat původní měnu sucre, i když v současné době v zemi stále platí také drobné ekvádorské mince centavos, v hodnotě 1, 5, 10, 25 a 50 centavos. Většina menších podniků a obchodníků má problémy přijmout cokoliv většího, než je 20 USD, z části také proto, že v zemi koluje množství padělaných 50 a 100 USD bankovek. Do Ekvádoru si tak nejlépe vezměte bankovky co nejmenších hodnot a mince. Jaký je aktuální kurz amerického dolaru ke koruně zjistíte zde.

Mohlo by se hodit:

Náklady

Náklady na cestování po Ekvádoru jsou jedny z nejnižších v celé Jižní Americe. Výjimkou jsou Galapágy, které se naprosto vymykají cenovému standardu pevninského Ekvádoru. Ceny letenek na Galapágy se obvykle pohybují od 300 do 500 USD, za vstup do národního parku se platí poplatek 100 + 20 USD a pokud k tomu připočtete ceny za výletní balíčky cestovních agentur, vyjde vás návštěva Galapág lehce na více než 1.000 USD. Na druhou stranu pokud tu již jste, i Galapágy si můžete užít za relativně rozumné peníze, neboť spousta atrakcí je tu zdarma, dá se najít i levnější ubytování a po ostrovech Isla Santa Cruz, San Cristobal, Isabela a Floreana je možné cestovat individuálně.

V pevninském Ekvádoru je cenová hladina několikanásobně nižší. Ubytování v hostelovém dormu seženete za 5-8 USD, jen o málo víc (cca 10-15 USD) stojí privátní hostelové pokoje nebo ubytování v malých rodinných „hospedajes“. Jednoduchý pokoj v levném hotelu stojí od 20 USD výše.

Nejlevnější jídlo nabízejí pouliční stánky, prodávající empanády a podobné dobroty za 1-2 USD. Téměř každá lokální restaurace nabízí své polední „almuerzo“, které tvoří menu s polévkou, jednoduchým hlavním jídlem a pitím za 2-4 USD. V lepší restauraci za jídlo zaplatíte okolo 10 USD.

Velmi levná je i doprava, obzvláště pokud cestujete lokálními autobusy, kde za hodinu jízdy zaplatíte okolo 1-2 USD. O něco dražší jsou pak výlety pořádané cestovními agenturami, u nichž se ceny odvíjí v závislosti na délce výletu a charakteru aktivity.

Orientační ceny

  • balená voda (0,5l), 0.5 USD
  • láhev místního piva v supermarketu, 1 USD
  • jízda městským autobusem, 0.25 USD

Výměna peněz, bankomaty, platby kartou

Vzhledem k tomu, že se v Ekvádoru platí americkými dolary, je nejlepší si rovnou přivézt tuto měnu. Bankomaty najdete ve všech velkých a dokonce i některých menších městech, ne vždy ale 100% fungují. Platebními kartami lze platit ve větších podnicích, počítejte však s tím, že za platbu kartou je obvykle účtován poplatek ve výši 3-10% z ceny nákupu. Většina lepších hotelů si k ceně účtuje ještě 12% daň a 10% poplatek za služby, které již někdy bývají součástí celkové ceny.

Spropitné

V restauraci bývá 10% poplatek za servis již zahrnutý v celkové útratě, pokud jste ale byli spokojeni, můžete nechat něco málo navíc. Hotelovým portýrům můžete dát 50 centů až dolar.

Devizové předpisy

Peněžní hotovost převyšující sumu 10.000 USD nebo ekvivalent této částky v jiné měně je třeba deklarovat při příjezdu i odjezdu ze země.

navrhnout změnu
Počasí a nejvhodnější doba k návštěvě

Klima

Klima v Ekvádoru je velmi různorodé, ovlivňované mořskými proudy, pasáty a hlavně nadmořskou výškou.

Na Galapágách je chladněji od června do října, zatímco po zbytek roku, zhruba od listopadu do května, je vzduch i voda teplejší. V tomto období se dají denně očekávat lehké přeháňky, paradoxně ale slunce svítí více, než v období sucha od června do října. Mezi červnem a říjnem tu také více fouká a moře je divočejší.

V pobřežních oblastech pevninského Ekvádoru panuje období dešťů od prosince do května a provází jej horka a vysoká vlhkost vzduchu. Srážky v podobě lijáků a bouřek zpravidla přicházejí odpoledne a večer, zatímco dopoledne svítí slunce.

Ze severu k jihu prochází středem země pás pohoří, ve kterém se nachází i Quito. Ačkoli se hlavní město nachází takřka na rovníku, díky nadmořské výšce je zde po celý rok citelně chladněji, než v níže položených oblastech Ekvádoru. Průměrná roční teplota v Quitu je jen 15°C, zatímco v pobřežním Guayaquilu 26°C. V Quitu je sušším obdobím (a také chladnějším) červen až září.

V pásu deštných pralesů na východě země může pršet kdykoliv během roku, ačkoli sušší období zde panuje od října do března.

Mohlo by se hodit:

Nejlepší doba pro návštěvu země

Ekvádor je možné navštívit v podstatě kdykoliv během roku. Hlavní turistická sezóna trvá od června do září, mnoho návštěvníků přijíždí také v období Vánoc a Velikonoc. Ekvádor můžete navštívit i mimo sezónu od října do května, kdy sice více prší, ale je tepleji a paradoxně i více slunce. Pozor - pro treky v horách není toto období úplně ideální vzhledem k nepředvídatelnému a často se měnícímu počasí. Konec června až začátek října je nejlepším obdobím pro pozorování velryb. Nejlepší podmínky pro surfování na pacifických plážích Ekvádoru panují od prosince do dubna.

navrhnout změnu
Bezpečnost

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Kriminalita

Kriminalita je problémem především velkých měst, jako je Quito nebo Guayaquil. V Quitu patří k rizikovějším oblastem čtvrti La Mariscal, La Floresta, La Marin a také velké městské parky La Carolina a El Ejido. Po setmění se také nedoporučuje pěšky chodit na kopec El Panecillo. V těchto městech se chovejte nanejvýš uvážlivě a používejte selský rozum, čímž snížíte riziko přepadení nebo okradení na minimum. Zeptejte se v hotelu nebo v informační kanceláři, kam je bezpečné chodit, a kterým místům je naopak lepší se vyhnout. Ve městech je lepší vyvarovat se pohybu po odlehlých končinách a prázdných ulicích a po setmění je lepší raději cestovat spolehlivými taxíky, než se pěšky potulovat nočními ulicemi. Pozor však na neoficiální taxíky, ve kterých v minulosti došlo k přepadení a okradení turistů a které představují vážný problém. Oficiální vozy mají žlutou barvu a měly by být označeny nálepkou „transporte seguro“. Z rozhodnutí úřadů jsou tyto taxíky vybaveny bezpečnostními kamerami a tísňovým tlačítkem, řidič by také měl vždy zapnout taxametr. Z bezpečnostních důvodů nenastupujte do taxíků, ve kterých již sedí jiní lidé. Dávejte dobrý pozor na své věci, zejména na místech s vyšší koncentrací lidí, jako jsou hromadné dopravní prostředky, autobusová nádraží, tržiště apod. Peníze, šperky, drahé foťáky, telefony a jiné cennosti skryjte před zraky veřejnosti, nenoste při sobě velké částky peněz, dávejte pozor při výběrech peněz z bankomatů a při odchodu ze směnárny, kde jste si právě vyměnili peníze. Peníze nevybírejte z pouličních bankomatů a zajděte raději do bank, supermarketů nebo nákupních center vybavených bankomaty. Pokud je to možné, necestujte za tmy. Kromě měst dávejte pozor také v dálkových autobusech, kde dochází k okrádání cizích turistů. Během cestování autobusy proto mějte vždy přehled o svých zavazadlech.

Ministerstva zahraničních věcí většiny zemí varují před cestou do některých pohraničních oblastí s Kolumbií, kde se vyskytují pašeráci drog a kriminální gangy.

Přírodní katastrofy 

Ekvádor se nachází v seismicky aktivní oblasti, náchylné k zemětřesením a projevům vulkanické činnosti. Na území Ekvádoru se nachází několik aktivních sopek, jejichž případné erupce by mohly narušit plány vaší cesty. Aktuální informace o aktivitě vulkánů a dalších přírodních nebezpečích najdete na stránce www.gestionderiesgos.gob.ec.

Na co si dát pozor

  • Držení a distribuce drog je v Ekvádoru trestná.
  • Z Ekvádoru je zakázáno vyvážet starožitnosti a artefakty z předkolumbovské doby, dále zlaté nugety, narkotika a divoká zvířata nebo produkty z divokých zvířat.
  • Pokud chcete fotit místní domorodé obyvatele, je vhodné předem požádat o svolení. V turističtějších oblastech si na tom někteří z nich dokonce zařídili živnost a za pár centů vás nechají pořídit si fotku.
  • Dávejte si pozor na smečky toulavých psů, kteří se potulují po všech městech a vesnicích Ekvádoru.
navrhnout změnu
Jídlo a kultura

Ekvádorská kuchyně

Ekvádorská kuchyně vychází z tradiční andské kuchyně, založené na lokálních produktech, jako je kukuřice, brambory a obilovině zvané quinoa, doplněné o hovězí, kuřecí, ale také rybí maso. Stejně jako v Peru můžete i v Ekvádoru ochutnat morčata (cuy), která se pečou ve stáncích podél silnic a ulic zejména horských měst. Obě země spojuje i vášeň pro ceviche, syrové kousky ryb nebo plodů moře, marinované v limetové šťávě s cibulí, chilli papričkami a koriandrem. (Nejen) k ceviche se často servíruje pečený kukuřičný klas nebo pečené plantainy (druh banánů). Dalším pokrmem, rozšířeným po celém regionu Latinské Ameriky, jsou empanády, taštičky plněné masem, zeleninou, sýrem a dalšími ingrediencemi. Ekvádorské trhy jsou skvělým místem ke koupi nejrůznějšího exotického ovoce, včetně druhů pro běžného Evropana zcela neznámých, jako je například rajčenka (tamarilo, tomate de arbol), graviola (guanabana), babako, lilek quitský (naranjilla) nebo curuba (taxo).

Mezi nejznámější značky piv patří Club, Biela, Pilsener a silnější Clausen. Z cukrové třtiny se vyrábí oblíbená pálenka aguardiente, která se pije samotná nebo se míchá s ovocnými džusy, dochucuje skořicí a pije pod názvem canelazo. Populárním alkoholickým nápojem mezi domorodým obyvatelstvem je podomácku pálený destilát, zvaný chicha, který se vyrábí z kukuřice, brambor a dalších ingrediencí.

Typická jídla

  • seco de chivo, dušené kozí maso s vínem
  • humitas, kukuřičné těsto s příměsí vajec a dalších ingrediencí se peče nebo vaří v kukuřičných listech
  • locro de papas, hutná polévka s bramborami a sýrem
  • maduro con queso, opečený plantain (druh banánu) se rozřízne a naplní sýrem
  • encebollado, rybí polévka
  • mote, vařená kukuřičná zrna jsou základem mnoha ekvádorských jídel
  • mote sucio, k mote se na pánvi přidá cibule, česnek, kmín a sůl
  • mote pillo con carne, kusy kukuřice s cibulí, vejci a pečeným masem, je velmi oblíbené především v Cuence
  • llapingachos, malé pečené placičky z brambor a sýra

Kultura

Ekvádor je velmi pestrou a rozmanitou zemí nejen z geografického, ale i z kulturního hlediska. Většina obyvatel země má smíšený původ, tvořený potomky bílých přistěhovalců a původních obyvatel, která žije po boku dalších zhruba 14 různých domorodých skupin, vyznávajících vlastní kulturu a tradice. Mezi domorodými obyvateli mají nejpočetnější zastoupení Kečuové, kteří obývají vysoko položené horské oblasti And. Naproti tomu amazonské pralesy obývají kmeny vyznávající šamanské tradice, které praktikovali již staří Inkové.

navrhnout změnu
Nákupy a cla

Co koupit

Ekvádor je proslulý množstvím řemeslných a uměleckých výrobků, které nejlépe nakoupíte na trzích po celé zemi. Běžně k dostání jsou nejrůznější textilní výrobky, oblečení a doplňky z vlny ovcí nebo alpak, dále přívěsky, malované obrázky, stříbrné šperky a výrobky ze dřeva. Domorodé kmeny na východě Ekvádoru vyrábějí pletené tašky nebo koše, šperky a suvenýry z přírodních materiálů. Skvělým dárkem je místní čokoláda značky Pacari, delikátní přírodní produkt, vyrobený z kakaových bobů vypěstovaných výhradně na ekvádorských farmách.

Kde nakupovat

Jedním z nejlepších míst pro koupi suvenýrů a dárků je městečko Otavalo se svými vyhlášenými trhy, které se zde konají každou sobotu. Množství stánků prodává nejen oblečení s nejrůznějšími indiánskými motivy, přívěsky a obrázky, ale také jídlo, ovoce a zeleninu. Barevné trhy se konají i ve vesnicích v okolí Latacungy (okruh Quilotoa), každé pondělí se například koná trh v Guantualu, ve čtvrtek v Saquisilí, ve středu a neděli v Pujilí a v sobotu v Zumbahue. Město Cuenca je tím pravým místem pro koupi klobouku "panamáku", San Antonio de Ibarra je pro změnu vyhlášené prodejem výrobků vyřezávaných ze dřeva a v městečku Cotacachi nakoupíte kožené výrobky. V okolí Cuency můžete navštívit vesnici San Bartolomé, vyhlášenou ruční výrobou malovaných kytar, další vesnice v této oblasti, Chordeleg, se může pochlubit krámky se zlatými a stříbrnými šperky a je také známá svou zeleno-žlutou keramikou. Své trhy má samozřejmě i Guayaquil a Quito. V Guayaquilu patří k oblíbeným trhům Mercado Caraguay. Stovky krámků prodávají vše možné zboží, tento trh je mimochodem také skvělým místem pro nákup plodů moře a dalších pochutin. Za ekvádorskými dobrotami se můžete vydat i na trh Mercado Sauces 9, Mercado La Florida nebo Mercado Central. V Quitu zajděte za koupí suvenýrů na trh Mercado Artesanal La Mariscal, nacházející se ve čtvrti Mariscal.

Celní předpisy

Do země je možné bezcelně dovézt 400 ks cigaret, 500 g tabáku a 25 ks doutníků, 3l alkoholu a max. 300 ml parfémů na osobu (600 ml na domácnost). Dále je možné dovézt zboží nekomerční povahy v hodnotě 2.000 USD. Dovoz čerstvého nebo sušeného masa, nekonzervovaných masných produktů, rostlin, ovoce a zeleniny podléhá povolení Ministerstva zemědělství Ekvádoru.

Ze země je zakázáno vyvážet starožitnosti a artefakty z předkolumbovské doby, zlaté nugety, narkotika a divoká zvířata nebo produkty z divokých zvířat.

Mohlo by se hodit:

navrhnout změnu
Praktické informace
Elektrické zásuvky

Elektřina

110-120 V, 60 Hz

Čas

V pevninském Ekvádoru je oproti České republice o 7 hodin méně (v době našeho letního času) a o 6 hodin méně (v době našeho zimního času). Na Galapágách je oproti pevninskému Ekvádoru ještě o hodinu méně.

Telefonní předvolba

+593

Telefonování a internet

Wifi připojení poskytuje skoro každý hostel, bohužel ne všude vám nabídne rychlé připojení a surfování po internetu. Pokud potřebujete být online i na cestě, můžete si koupit místní SIM kartu, v odlehlých končinách ekvádorských And a Amazonie však nepočítejte s pokrytím. SIM karty prodávají operátoři Claro, Movistar nebo CNT, 1 GB dat se dá pořídit již za 3.50 USD. Výhodou je, že SIM kartu můžete použít i v dalších jihoamerických zemích. Při koupi SIM karty si nezapomeňte vzít pas.

Jazyk

Úředním jazykem Ekvádoru je španělština, část populace hovoří i domorodými jazyky, především kečuánštinou, v Amazonii pak chívarštinou. Zatímco někteří lidé ve větších městech umí alespoň pár slovíček anglicky, na venkově se anglicky nedorozumíte vůbec. V každém případě je dobré naučit se pár základních frází ve španělštině, hodně si tím usnadníte cestování po zemi.

Co si nezapomenout

  • elektrický adaptér
  • plavky a opalovací krém
  • repelent
  • teplé oblečení pro pobyt ve vyšších nadmořských výškách
navrhnout změnu
Důležité adresy a kontakty

Velvyslanectví Ekvádoru v Berlíně

Joachimstaler Strasse 10 - 12, 10719 Berlin, tel: 004930-800 96 95, fax: 004930-800 969 699 , email: info@ecuadorembassy.de, web: www.alemania.embajada.gob.ec, provozní doba úřadu: (Po-Pá) 9:00-17:00.

Velvyslanectví České republiky v Limě

Baltazar la Torre 398, San Isidro, Lima, tel: +511/2643381, 2643374, nouzová linka +511/2643381, 2643374, +51/998736567, fax: +511/2641708, email: lima@embassy.mzv.cz, web: www.mzv.cz/lima, diplomatická působnost pro Peru a Ekvádor, provozní doba úřadu: (Po-Pá) 8:30-17:00, provozní doba konzulárního oddělení pro veřejnost: (Po-Pá) 9:00-12:00, víza (Út-Čt) 9:00-12:00.

Honorární konzulát České republiky v Quitu

Av. Eloy Alfaro y Mariana de Jesús, Edificio Gaya, piso 7, Oficina 72, Quito, tel: 00593/2-3325039, email: quito@honorary.mzv.cz, provozní doba úřadu: (Po,Út,Čt) 9:00-12:00.  

Honorární konzulát České republiky v Guayaquilu

Avenida Tercera 520 y Calle Cuarta, Los Ceibos, Guayaquil, tel: +593-4-2000023, 2000904, fax: +593-4-2004530, email: guayaquil@honorary.mzv.cz, gye.honorarycz@gye.puntonet.ec, konzulární působnost pro provincie Azuay, Bolivar, Cañar, Chimborazo, El Oro, Guayas, Loja, Los Rios, Morona, Santiago, Zamora Chinchipe, provozní doba úřadu: (Po,St,Pá) 9:00-12:00. 

Důležitá telefonní čísla 

policie 101, hasiči 102, ambulance 131

navrhnout změnu
DOPRAVA
UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele