logo

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
Turistická víza
Ano (max. 30 dnů)
Povinná očkování Za předpokladu, že máte standardní základní očkování například proti tetanu, dětské obrně, spalničkám, příušnicím apod.
Ne
Další nemoci
Doporučené léky
Ercefuryl
Min. náklady na den Odhadované náklady na osobu a den při nízkonákladovém stylu cestování, tzn. spaní v hostelech, stravování u pouličních stánků, používání lokální dopravy apod. Nezohledňuje náklady na cestu do destinace nebo víza.
400 - 700 Kč
Turistická sezóna
květen-září
Proč cestovat právě sem
bahenní vulkány a hořící zemní plyny
moderní stavby v Baku
horské vesnice a scenérie Kavkazu
Proč se zemi vyhnout
relativně drahá víza
zastaralá infrastruktura na venkově
byrokratické překážky při návštěvě hor a národních parků

Počasí

Průměrná denní teplota Deštivé dny Průměrná teplota moře
Baku
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
3 ° 3 ° 6 ° 12 ° 17 ° 22 ° 25 ° 25 ° 21 ° 15 ° 10 ° 6 °
6 6 5 4 3 2 2 2 2 6 6 6
8 ° 7 ° 8 ° 11 ° 16 ° 20 ° 24 ° 25 ° 23 ° 20 ° 15 ° 10 °

Ázerbájdžán - bahenní sopky, koberce a zoroastrismus

Představte si zemi, sevřenou mezi horským masívem Kavkazu a Kaspickým mořem, na jejímž území jsou roztroušené odlehlé horské vesnice i velkolepá města. Ázerbájdžán leží na pomezí Asie a Evropy, některé zdroje jej řadí do regionu Blízkého či Středního Východu, pro jiné je součástí východní Evropy. Kulturu země po staletí formovaly vlivy okolních zemí, zejména Turecka, Persie a také Sovětského Svazu, jehož byl Ázerbájdžán součástí až do roku 1991.

Ázerbájdžán je zemí, kde hory doslova plivají oheň, a kde můžete obdivovat podivné bahenní vulkány, města, která se nacházela na starodávné Hedvábné stezce nebo krásné horské scenérie Kavkazu. Oheň provází tuto zemi již od nepaměti, však se také Ázerbájdžánu přezdívá „Land of fire, Země ohně“ - od zoroastriánských vyznavačů ohně, až po obří skleněné budovy Flame Towers v Baku, symbolizující plameny, jež jsou novodobým důkazem pravdivosti tohoto sloganu. Bohatá naleziště ropy a zemního plynu jsou motorem ekonomiky a rychle mění tvář země, především hlavního města Baku, kde starověké pevnosti, bazary, historické budovy a monumenty kontrastují s architekturou moderních mrakodrapů. Stačí ale vyjet jen pár kilometrů za město a rázem se ocitnete o několik desítek let zpět. Mercedesy vystřídají staré žigulíky a noblesní bulváry prašné vesnické cesty, po kterých pobíhají ovce a kozy.

Prozkoumejte tohoto průvodce i mapu míst. Najdete zde nejdůležitější informace a tipy pro cestování po Ázerbájdžánu i nejzajímavější místa, která stojí za to vidět!

Co potřebujete vědět, než vyrazíte

Víza, vstup do země a cestovní dokumenty

Víza do Ázerbájdžánu

Návštěvníci ze zemí EU (včetně Česka a Slovenska) a dále Austrálie, Kanady a USA (pozn: občané USA mohou dostat 30 denní vízum po příletu pouze letí-li s Azerbaijan Airlines přímým letem z New Yorku) potřebují k turistické návštěvě Ázerbájdžánu víza, která si mohou jednoduše obstarat elektronicky na adrese www.evisa.gov.az. Pozor na podobnou neoficiální stránku evisa.com.az, která si za víza účtuje víc. Víza si vyřiďte ještě před odjezdem do země, protože Češi a Slováci nejsou oprávněni (až na pár výjimečných situací) na rozdíl od jiných národů získat víza na hranici nebo po příletu.

E-vízum opravňuje k jednomu vstupu do země (single entry) a pobytu v délce 30 dnů (povolenou délku pobytu si v pase raději překontrolujte hned na hranici). Vízum se platí kartou a stojí 20 USD plus servisní poplatek 3 USD. Po zaplacení víza vám do 3 pracovních dnů přijde na email oznámení o schválení žádosti o vízum, které si vytisknete a vezmete s sebou. Elektronické vízum je platné 90 dnů od data, kdy vám přijde oznámení do emailové schránky (což bývá maximálně třetí pracovní den od vyplnění a poslání žádosti).

Občané Běloruska, Gruzie, Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Moldávie, Uzbekistánu, Ruska, Tádžikistánu a Ukrajiny nepotřebují k návštěvě Ázerbájdžánu žádná víza a v zemi mohou pobývat až 90 dnů.

Občané Kataru, Ománu, Saúdské Arábie, Bahrajnu, Kuvajtu, Japonska, Číny, Indonésie, Jižní Koreje, Malajsie, Singapuru, Turecka, Izraele a Spojených arabských emirátů mohou dostat víza po příletu na kterékoliv mezinárodní letiště v zemi a v Ázerbájdžánu pobývat 30 dnů (občané Turecka 60 dnů).

Při cestě do autonomní exklávy Ázerbájdžánu, Nachičevanu nepotřebujete žádná další víza, ke vstupu stačí klasické vízum do Ázerbájdžánu.

Pokud v Ázerbájdžánu plánujete pobýt déle než 15 dnů, vztahuje se na vás registrační povinnost. Registraci za vás může provést hostel nebo hotel, kde jste ubytovaní, případně zajděte na nejbližší imigrační úřad. Nově by měla jít registrace udělat i online. Registraci rozhodně neberte na lehkou váhu, jinak vám hrozí pokuta více než 300 AZN nebo zákaz vstupu na území Ázerbájdžánu. Papírek s potvrzením o registraci budou chtít vidět imigrační úředníci při odletu.

Mohlo by se hodit:

Cestovní doklady

Platnost cestovního pasu musí být alespoň o 3 měsíce delší než doba platnosti elektronického víza.

Vstup do země

Mějte na mysli, že cestovatelé, kteří mají v pase vízum Náhorního Karabachu, který je předmětem válečného konfliktu mezi Ázerbájdžánem a Arménií, nebudou vpuštěni na území Ázerbájdžánu. Arménské razítko ve vašem pase by nemělo být překážkou vstupu do Ázerbájdžánu, připravte se ale na množství otázek souvisejících s vaší návštěvou.

Hraniční přechody

Ázerbájdžán sousedí s Gruzií, Ruskem, Arménií a Íránem.

Hranice mezi Ázerbájdžánem a Arménií je dlouhodobě uzavřena kvůli vleklému konfliktu obou zemí o území Náhorního Karabachu.

Mezi Ázerbájdžánem a Gruzií jsou hlavními přechody Shakhli-Tsiteli, Sadixli-Vachtangisi a Balakan-Matsimi. Ázerbájdžánští pohraničníci se obvykle ptají na arménské razítko v pase, jinak je přechod mezi oběma státy bezproblémový.

  • Přechod Shakhli-Tsiteli (také Red Bridge) je přechod na spojnici ázerbájdžánského města Quazax a gruzínského Rustavi. Veřejná doprava je k dispozici na obou stranách hranice.
  • Sadixli-Vachtangisi - přechod se nachází jen pár kilometrů severně od přechodu Red Bridge. V létě bývá lepší použít tento přechod, než rušnější přechod Red Bridge, pamatujte ale na to, že přechod je otevřený jen od rána do večera.
  • Přechod Balakan-Matsimi leží na spojnici města Jevlach a Tbilisi. V Balakanu je imigrační úřad, kde vás případně bez problémů zaregistrují.

Hlavním přechodem mezi Ázerbájdžánem a Íránem je přechod Astara, nacházející se v podstatě v jednom městě, kterým prochází hranice. Astara se jmenuje město na obou stranách hranice. Z Baku se do ázerbájdžánské Astary dostanete vlakem nebo autobusem, na íránské straně lze pokračovat busem do Raštu a odtud pak dále až do Teheránu. Hraniční přechod je od roku 2018 otevřený 24 hodin denně, nicméně na íránské straně mohou být pátky brány trochu volněji, což mimo jiné znamená, že mohou být zavřeny směnárny. Na hranici se dají vyměnit peníze, lepší kurz obvykle nabízejí směnárny nacházející se trochu dál od přechodu. Pozor na výměnu íránské měny, pouliční veksláci rádi využívají zmatku kolem spousty nul na íránských bankovkách a nezkušené cizince oberou - peníze si dobře přepočítejte. Dalším a méně rušnějším přechodem mezi oběma státy je Bilasuvar, ležící severozápadně od Astary. Mezi Íránem a ázerbájdžánskou autonomní exklávou Nachičevan lze například využít přechod Culfa-Jolfa.

Ještě donedávna byl přechod mezi Ázerbájdžánem a Ruskem (Dagestánem) uzavřený, dnes už mohou cestovatelé mezi oběma státy zase volně cestovat. Hlavním přechodem je přechod Samur-Jarag Kazmaljar, méně rušnější je přechod Sirvanovka-Filja, který leží jen pár kilometrů od prvního přechodu.   

navrhnout změnu
Zdraví a očkování

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Očkování do Ázerbájdžánu

Do Ázerbájdžánu není potřeba žádné povinné očkování. Všem cestovatelům se doporučuje očkování proti žloutence A. Ostatní očkování vám nejspíš doporučí specialista na cestovní medicínu v závislosti na tom, jak dlouho a v jakých oblastech budete v zemi pobývat, jaký styl cestování preferujete, případně jaký je účel vaší cesty a také zdravotní situace v zemi. Po zvážení všech těchto faktorů se případně nabízí ještě očkování proti žloutence B, břišnímu tyfu a vzteklině. Očkovací látky proti vzteklině a potřebný imunoglobulin jsou dostupné pouze v Baku.

Další možná zdravotní rizika

K nejčastějším možným zdravotním obtížím, se kterými se můžete během cestování po Ázerbájdžánu setkat, patří cestovatelský průjem a v létě potíže způsobené horkým klimatem. Pokud plánujete návštěvu výše položených horských oblastí Kavkazu, mohou se u vás projevit příznaky výškové nemoci.

V některých částech Ázerbájdžánu se vyskytuje malárie, riziko nákazy je ale velice malé. Pro klid duše a více informací si před cestou můžete promluvit s lékařem-odborníkem, zejména pokud plánujete dlouhodobější pobyt v regionech při hranici s Gruzií a Íránem a na severovýchodě země v regionu Khachmaz.

Voda z vodovou je obvykle pitná v horách (zeptejte se místních), v nížinách (kam patří i Baku) je bezpečnější pít vodu filtrovanou nebo si kupovat balenou vodu.

(Upozornění! Informace o očkování mají pouze informativní charakter. Aktuální informace a doporučení vám poskytnou v centrech cestovní medicíny.)

navrhnout změnu
Peníze a náklady

Měna v Ázerbájdžánu

V Ázerbájdžánu se platí manaty (AZN), 1 AZN = 100 qepiků. Současný manat se používá od roku 2005, kdy v zemi proběhla měnová reforma a 1 manat nahradil původních 5.000 manatů. V oběhu jsou bankovky nové měny v hodnotě 1, 5, 10, 20, 50, 100 a 200 AZN a mince v hodnotě 1, 3, 5, 10, 20 a 50 qepiků.

Mohlo by se hodit:

Náklady na pobyt v Ázerbájdžánu

Z trojlístku kavkazských zemí Gruzie, Arménie, Ázerbájdžán je Ázerbájdžán sice nejdražší zemí, i tak je zdejší cenová hladina daleko nižší než v jiných zemích Evropy. Dříve relativně drahá země se po propadu cen ropy v roce 2015 a následném oslabení měny rázem stala cenově velmi dostupnou zemí. Pokud vás tedy hned na začátku neodradí nevyhnutelná platba za vízum, můžete si užívat návštěvy této turisticky opomíjené země jen za pár set korun na den. Celkové náklady se budou odvíjet také podle toho, v jakých oblastech se budete nacházet a samozřejmě jakým stylem cestujete. Mimo Baku jsou ceny o třetinu až polovinu nižší. Smlouvání je možné na tržištích a bazarech, kde se kupují suvenýry jako kaviár apod., naopak v kamenných obchodech se nesmlouvá.

Jídlo vám díru do rozpočtu neudělá. Nejlevněji pořídíte lokální produkty, jako ovoce, zeleninu (kilo obvykle stojí maximálně 1 AZN) nebo sýry, které prodávají trhovci na trzích. Levné je i jídlo typu fast food, kdy za kebaby, sendviče a další podobné občerstvení dáte zhruba 1.50-2 AZN. Obecně se levněji najíte v lokálních restauracích s tradičními jídly, než v turistických restauracích v centru Baku. Jídlo v lokální restauraci nebo kavárně stojí 5-8 AZN, večeře pro dva v o něco lepší restauraci vyjde i s lahví vína na cca 40 AZN.

Ubytování v hostelu vyjde v průměru na 10-15 AZN, levný gesthauz na 30-40 AZN a hotel střední kategorie na 40-70 AZN za pokoj a noc.

Co je opravdu směšně levné, je veřejná doprava. Ceny pohonných hmot v Ázerbájdžánu patří k nejnižším na světě, díky čemuž přejedete z jednoho konce země na druhý jen za pár kaček. Velmi levné jsou maršrutky, neboli sdílené minivany, se kterými i delší cesta vyjde jen na 4-5 AZN. Za jízdu veřejnou dopravou po městě zaplatíte jen desítky qepiků, kratší cesty (do 50 km) autobusem stojí jen kolem 1 AZN a na dálkových trasách se vejdete do 10 AZN. Například autobus z Baku do Quby (cca 170 km) vyjde na 4 AZN, z Baku do Šeki (cca 300 km) na 7 AZN. Letadlo lze použít v podstatě jen na lince z Baku do Gandži (56 AZN) nebo z Baku do Nachičevanu (70 AZN).

Vstupy do památek a muzeí obvykle stojí od 2 do 5 AZN. Jako cizinci často zaplatíte více než platí místní.

Orientační ceny v Ázerbájdžánu

  • balená voda (1,5 l), do 1 AZN
  • šálek kávy, 1.5 AZN
  • chléb, 1 AZN
  • láhev místního piva, cca 2 AZN
  • litr benzínu, 0.80 AZN
  • jízda metrem v Baku, 0.30 AZN 

Výměna peněz, bankomaty, platby kartou

Do Ázerbájdžánu si přivezte nejlépe eura nebo dolary, které vám vymění zdejší směnárny, nacházející se v centrech měst nebo v blízkosti bazarů.

Bankomaty najdete bez problému v každém městě, před návštěvou vesnic nebo cestou do hor si ale nezapomeňte vzít dostatek hotovosti.

Kartou se rozhodně nedá platit všude, bezhotovostní platby lze provést většinou jen v lepších restauracích a hotelech, nákupních centrech apod.

Spropitné

Spropitné není obecně očekáváno s výjimkou lepších restaurací a kaváren v Baku, kde už ale často bývá zahrnuto v celkové částce.

Devizové předpisy

Hotovost nad 10.000 USD nebo ekvivalent této částky v jiné měně je nutné deklarovat při příjezdu. Ze země je možné vyvážet hotovost ve výši, ve které byla dovezena a deklarována. Pokud neprokážete takové potvrzení, lze vyvézt max. 1.000 USD. Ze země je zakázáno vyvážet ázerbájdžánskou měnu.

navrhnout změnu
Počasí a nejvhodnější doba k návštěvě

Počasí v Ázerbájdžánu

Klima v Ázerbájdžánu má převážně kontinentální charakter s horkými léty, mírnými zimami a minimem srážek v níže položených oblastech. Ačkoli je země malá rozlohou, její území spadá do devíti klimatických zón, lišících se podle topografie terénu, vzdálenosti od moře apod. Průměrná teplota v lednu tak například osciluje mezi -10°C v horských oblastech a 3°C v nížinách, to samé platí i pro průměrné letní teploty - zatímco v Baku se budete péct v třiceti stupňových vedrech, v horách klidně může sněžit i v červenci.

Ve středu a na východě země panuje suché, subtropické klima, zatímco jihozápad má vlhké, subtropické klima. Na pobřeží Kaspického moře panuje mírné klima, v horách je chladněji a spadne zde daleko více srážek než ve zbytku země. Obzvláště zimy jsou v horách velmi mrazivé. V létě bývá v Baku a v okolních nížinách nepříjemné vedro, navíc je Baku pověstné silným větrem. Podle některých zdrojů patří hlavní město mezi největrnější místa světa.

Nejlepší doba pro návštěvu Ázerbájdžánu

Pro návštěvu Baku je nejlepším obdobím jaro a podzim, naopak v létě se mohou teploty šplhat až ke 40°C. Pokud si chcete zalyžovat, nejlepším obdobím je listopad až únor. Pro pěší turistiku v horách Kavkazu je nejlepším obdobím léto. Zatímco v nížinách panují úmorná vedra, tady se můžete těšit z průměrných teplot mezi 10 a 20°C.

navrhnout změnu
Bezpečnost

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Kriminalita

Ázerbájdžán je bezpečnou zemí s nízkou úrovní kriminality a i v Baku se budete cítit bezpečně. To ovšem neznamená, že byste si neměli dávat pozor na peníze a cennosti, kapsáři se najdou stejně tak v Baku, jako v kterémkoliv jiném větším městě na světě. Myslete na to především v metru nebo v bazarech přeplněných lidmi. Drtivá většina návštěvníků Ázerbájdžánu si pobyt užije bez problémů a pokud se už setkáte s něčím negativním, obvykle půjde o předražení jízdného taxikářem nebo ceny za zboží u některých pouličních prodejců. Leckde se také můžete setkat s tím, že vám při placení jídla v restauraci naúčtují za jídlo vyšší ceny, než jaké byly na jídelním lístku.

Na co si dát v Ázerbájdžánu pozor

  • V blízkosti arménsko-ázerbajdžánské hranice dochází k občasným vojenským střetům a nepokojům, z bezpečnostních důvodů se proto nedoporučuje cestovat do oblastí kolem hranice obou zemí a hranice s Náhorním Karabachem.
  • Ázerbájdžánské silnice nejsou všude v bezvadném stavu, často chybí dopravní značení a na mnoha místech se nacházejí výmoly a díry, což v kombinaci s bláznivým a nebezpečným stylem jízdy některých řidičů nevytváří zrovna ideální podmínky pro bezpečnou jízdu. Na horských cestách bývá situace ještě horší, nehledě na to, že řada z nich je kvůli sněhu nesjízdná ještě v pozdním jaře.
  • Nefotografujte vojenské budovy a zařízení a také prostory metra.
  • Vysoké tresty hrozí za přechovávání drog.
  • Vyhněte se konverzaci na téma arménsko-ázerbájdžánského vojenského konfliktu a problému Náhorního Karabachu. Mnoho Ázerů bylo vystěhováno ze zabraného území Náhorního Karabachu a mnoho dalších ztratilo ve válce mezi oběma státy své příbuzné. Ze stejného důvodu nevozte do Ázerbájdžánu nic arménského, nenoste trička s arménskými nápisy apod.
  • Vyvarujte se urážlivých poznámek na adresu současného i minulého prezidenta.
  • Při návštěvě mešit dodržujte pravidla oblékání, ženy by měly nosit šátek.
navrhnout změnu
Jídlo a kultura

Kuchyně Ázerbájdžánu

Místní kuchyně je ovlivněna a vychází z kuchyní středozemní, středoasijské a blízkovýchodní, takže mezi stálice zdejších restaurací patří všelijaké šašliky (masové špízy), kebaby, šawarmy nebo kofte. Z masa se nejčastěji využívá jehněčí nebo kuřecí. K tomuto koutu světa se pojí i záliba ve velmi sladkých dezertech.

Typická jídla a nápoje

  • Dovga - jogurtová polévka s rýží, skopovým masem, cizrnou a bylinkami.
  • Rýžový pilaf (ázerbájdžánsky plov) - rýžový pokrm, podobný rizotu, se obvykle připravuje s masem, zeleninou a kořením.
  • Dolma - jedním z nejtypičtějších ázerbájdžánských jídel je vinný (yarpaq dolmasi) nebo zelný (kelem dolmasi) list, plněný masem a zeleninou.
  • Kofta - kuličky z mletého masa.
  • Qutab - slané palačinky se plní masem, sýrem a špenátem.
  • Piti - dušené jehněčí se zeleninou.
  • Dušbara - malé knedlíčky, plněné masem a zeleninou jsou specialitou regionu Abšeron.
  • Chalva - typická orientální sladkost, v Ázerbájdžánu má dlouhou tradici výroby chalvy město Šeki, kde se tato pochoutka vyrábí z ořechů, másla, cukru, rýžové mouky a koření.
  • Ayran - jogurtový nápoj, populární v celém regionu Balkánu a Blízkého Východu.
  • Sherbet - sladký chlazený nápoj z ovoce a máty.
  • Během cestování po Ázerbájdžánu můžete ochutnat také místní červená vína, z dob Sovětského Svazu se stále udržuje tradice pití kvasu a vodky. Z nealkoholických nápojů je oblíbený kompot. Zdejší kompoty obsahují méně ovoce a více šťávy k pití.

Obyvatelstvo, náboženství, zvyky a kultura

V Ázerbájdžánu žije něco kolem 10 miliónů obyvatel, tedy podobně jako v České republice. Ázerbájdžán je muslimská země, kde drtivá většina obyvatel (až 97%) vyznává islám. Na rozdíl od jiných ultra muslimských zemí je Ázerbájdžán sekulárním státem, což znamená, že náboženství zde není státní ideologií a občanům bývá zaručena svoboda náboženského vyznání. V zemi tak například žije i židovská komunita. Zdejší forma islámu má umírněnou podobu, což se mimo jiné projevuje třeba i tak, že ženy v Baku chodí nezahalené a alkohol je tu na rozdíl od jiných muslimských zemí běžně k dostání, i když na veřejnosti byste ho neměli pít (což platí obzvláště pro ženy). Ramadán se sice slaví, ale společnost není v dodržování pravidel tak striktní, jako v jiných muslimských zemích a turisté mohou během Ramadánu cestovat téměř bez omezení.

Velké rozdíly jsou patrné mezi hlavním městem Baku a ázerbájdžánským venkovem. Zatímco v Baku vyrostly z ropných peněz moderní budovy, promenády a přepychové parky s fontánami, na venkově se toho za poslední desítky let moc nezměnilo a zdejší infrastruktura za hlavním městem silně pokulhává. To ovšem nic neubírá z pohostinnosti místních lidí, pro které jsou cizí turisté stále spíše raritou. Právě na venkově se setkáte s tou pravou ázerbájdžánskou pohostinností, kdy vás místní lidé pozvou na čaj nebo večeři a dokonce nabídnou nocleh. Před vstupem do domů místních lidí se ovšem nezapomeňte zout.

Muži se mezi sebou běžně zdraví polibkem na tvář a současným pozdravem "salam".

Na rozdíl od jiných islámských zemí mají ženy v Ázerbájdžánu poněkud rovnoprávnější postavení, což je mimo jiné pozitivní důsledek dlouholeté ruské nadvlády. Zdejší ženy jsou muži respektovány - uvidíte sami, jak v dopravních prostředcích muži striktně pouštějí ženy sednout. Ázerbájdžán byl mimochodem první islámskou zemí, kde ženy získaly volební právo.

Nejpopulárnějším sportem v zemi je možná fotbal, národním sportem je však chovgan, sport podobný koňskému pólu.

navrhnout změnu
Nákupy a cla

Co si v Ázerbájdžánu koupit

Ázerbájdžán je především zemí s dlouhou tradicí výroby koberců a Ázerové svou zemi rádi označují jako kolébku výroby koberců. Zdejší koberce se vyrábějí z ovčí nebo jehněčí vlny a barví pestrými barvami. Centry výroby koberců jsou kromě Baku i Gandža, Quba nebo Širvan, každý z regionů má vlastní technologii výroby a používá jiné barvy a vzory. Nezapomeňte na to, že staré koberce jsou velmi vzácné a vysoce ceněné a jejich vývoz podléhá přísným regulím.

Specialitou jsou také čajové sklenice ve tvaru hrušky, zvané armuda. Sklenice jsou vyráběné z křišťálu a ručně malované.

Město Šeki na severozápadě země je proslulé výrobou hedvábí a produktů z hedvábí.

Dílny měďotepců lemují ulice vesnice Lahic v regionu Ismailli, kde se toto umění předává z generace na generaci již celá staletí.

Ideálním dárkem, který potěší každého, jsou lokální gastronomické produkty, ať už jde o nepřeberné množství různých sladkostí, černý kaviár (pozor na vývozní omezení), lokální víno, koření nebo bylinky.

Kam za nákupy

Nejlevnější produkty tradičně nabízí tržiště a bazary. Velké, moderní, kryté tržiště Sharg Bazary v centru Baku je populárním nákupním místem pro místní obyvatele i pro turisty, kteří zde seženou řemeslné a rukodělné výrobky od keramiky po hedvábí. Za dalšími nákupy se můžete vydat do nákupních ulic ve starém Baku, kde panuje ta pravá orientální atmosféra, takže se tu mimo jiné dá i smlouvat.

Celní předpisy

Turisté starší 18 let mohou do země bezcelně dovézt maximálně 200 ks cigaret a 1.5l alkoholických nápojů, parfémy pro vlastní potřebu, zboží nekomerční povahy do hodnoty 1.500 USD (osoby mladší 16 let do výše 500 USD). Při příjezdu musí být deklarováno zlato do hmotnosti 20 g, 0.5 karátové diamanty, které jsou součástí zlatých šperků a další drahé kovy a šperky do hodnoty 1.500 USD.

Do země je zakázáno dovážet drogy, pornografický materiál, ovoce, zeleninu, veškerý materiál namířený proti Ázerbájdžánu, zbraně a munici. Speciálnímu povolení podléhá dovoz živých zvířat.    

Ze země je zakázáno vyvážet zbraně a munici, drahé kovy nebo perly a bez povolení Ministerstva kultury také starožitnosti jako drahokamy, mince nebo staré písemnosti. Na vývoz koberců se vztahuje zvláštní povolení, koberce starší 50 a více let jsou považovány za národní poklad a vztahuje se na ně zákaz vývozu. Dokonce i při koupi nového koberce potřebujete příslušný certifikát. S koupí koberce a potřebným papírováním by vám měl poradit každý slušný prodejce. Ze země lze vyvézt maximálně 125 g černého kaviáru.

Mohlo by se hodit:

navrhnout změnu
Praktické informace
Elektrické zásuvky

Elektřina

220 V, 50 Hz

Čas

V Ázerbájdžánu je oproti České republice o 2 hodiny více (v době letního času) a o 3 hodiny více (v době zimního času).

Telefonní předvolba

+994

Jazyk

Oficiální řečí je ázerbájdžánština, jazyk velmi podobný turečtině, takže kdo umí turecky, bude mít cestování po zemi velmi usnadněné. O malinko hůře na tom budou ti, kdo hovoří rusky. V Ázerbájdžánu, jež býval jednou z republik Sovětského Svazu, rusky bez problémů mluví především starší generace, naopak mladší lidé pomalu od ruštiny upouštějí a soustředí se raději na výuku angličtiny. Anglicky se ale až na turistické oblasti v Baku v podstatě nedomluvíte.

Telefonování a internet

Poměrně spolehlivé připojení poskytuje většina hotelů a hostelů v Baku a dalších větších městech, na venkově a v odlehlých oblastech je to s wifi signálem už horší. V Baku nabízí zdarma wifi pokrytí i městské parky, terminál vlakového nádraží a další veřejná místa. SIM kartu si můžete koupit třeba u největšího operátora v zemi, kterým je Azercell. Data jsou levná, například 5 GB dat stojí jen 10 AZN. SIM kartu kupte jen u oficiálních prodejců, jen tak předejdete tomu, že za kartu zaplatíte nějakému podvodníkovi. Nezapomeňte si s sebou vzít pas a obrňte se trpělivostí. Vytoužený internet v mobilu vás nejspíš bude stát moře času stráveného čekáním, zbytečnou byrokracií a podepisováním formulářů.

Co si nezapomenout

  • vytištěné oznámení o schválení žádosti o vízum
  • lehké oblečení a krém na opalování
  • teplé oblečení pro pobyt ve vyšších nadmořských výškách
  • šátek pro ženy pro případnou návštěvu mešit
  • dobrou trekovou obuv pro túry v horách
  • toaletní papír - na mnoha veřejných záchodech není
navrhnout změnu
Důležité adresy a kontakty

Velvyslanectví Ázerbájdžánu v Praze

Na Zátorce 783/17, 160 00 Praha 6 - Bubeneč, tel: 246 032 422, fax: 246 032 423, email: prague@mission.mfa.gov.az, web: www.azembassy.cz, provozní doba úřadu: (Po-Pá) 9:00-13:00, 14:00-18:00. Konzulární oddělení: telefon 246 032 424 (pouze od 15:00 do 18:00), fax: 246 032 425, provozní doba konzulárního oddělení: (Út,St,Čt) 10:00-12:30, (Po) 10.00-12:00.

Velvyslanectví České republiky v Baku

Caspian Plaza, ulice Jafar Jabbarli 44, AZ-1065 Baku, tel: +994-12-4368555 - recepce, +994-12-4368554 - sekretariát, fax: +994-12-4368557, nouzová linka: +994 502 291 363 (ze zahraničí), 0502 291 363 (z Ázerbájdžánu), email: baku@embassy.mzv.cz, web: www.mzv.cz/baku, provozní doba úřadu pro veřejnost: (Po-Pá) 9:30-12:00, 13:00-16:00, krátkodobá víza, legalizace: (Po,Út,Čt,Pá) 9:30-12:00, dlouhodobá víza, trvalé pobyty: (Út) 14:00-16:00.

Důležitá telefonní čísla

Policie 102, hasiči 101, ambulance 103

navrhnout změnu
DOPRAVA
UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele