logo

Doporučené plány cesty

Z Brisbane do Cairns aneb to nejlepší z Queenslandu (21 dní)
Fraser Island, Cairns, Rockhampton, Mission Beach, Brisbane, Národní park Cape Hillsborough, Sunshine Coast, Magnetic Island, Townsville, Whitsundays, Vodopád Wallaman
Z Adelaide do Darwinu aneb cesta objevitelů přes Rudý střed (20 dní)
Darwin, Devils Marbles, Coober Pedy, Adelaide, Port Augusta, Národní park Uluru - Kata Tjuta, Alice Springs, Národní park Nitmiluk (Kateřinina rokle), Národní park Litchfield
Ze Sydney do Melbourne (17 dní)
Jervis Bay, Narooma, Národní park Croajingolong, Eden, Lakes Entrance, Národní park Wilsons Promontory, Sydney, Phillip Island, Melbourne
Z Melbourne do Adelaide (12 dní)
Torquay, Národní park Great Otway, Adelaide, Kangaroo Island, Warrnambool, Victor Harbor, Národní park Port Campbell, Mount Gambier, Great Ocean Road, Melbourne
Z Perthu do Broome (15 dní)
Hutt Lagoon, Perth, Národní park Yanchep, Monkey Mia, Národní park Nambung, Broome, Hamelin Pool, Národní park Kalbarri, Korálový útes Ningaloo, Shell Beach, Lancelin, Národní park Karijini, Shark Bay
Ze Sydney do Brisbane (14 dní)
Gold Coast, Port Stephens, Brisbane, Byron Bay, Coffs Harbour, Port Macquarie, Sydney
Z Perthu do Esperance aneb australský jihozápad (12 dní)
Greens Pool, Fremantle, Okruh Karri Forest Explorer, Busselton, Margaret River, Rottnest Island, Údolí obrů, Perth, Bunbury, Národní park Fitzgerald River, Esperance, Albany

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
DOPRAVA

Doprava do země

Letecká

Austrálie je od Evropy bohužel jednou z nejvzdálenějších zemí, čemuž odpovídá i délka letu. Do Perthu na západním pobřeží poletíte okolo 16 hodin čistého času, do metropolí na východním pobřeží 19 až 20 hodin. Mezinárodní letiště mají všechna hlavní města států federace, nevýhodou některých letišť je, že mezinárodní a domovský terminál jsou od sebe vzdáleny i několik kilometrů (například terminály letiště v Perthu). Austrálie je lehce dostupná především z asijských zemí, bez problémů se sem dostanete také z Evropy, Severní i Jižní Ameriky, jihu Afriky a zemí v Oceánii, v čele s Novým Zélandem.

Národním dopravcem jsou aerolinky Qantas, člen aliance One world a mimochodem jedna z nejbezpečnějších leteckých společností na světě. Qantas byla založena již v roce 1920 jako Queensland and Northern Territory Aerial Services a dnes je největší australskou leteckou společností, létající do desítek destinací v Austrálii, Africe, Asii, Severní a Jižní Americe a jižním Pacifiku.

Ceny letenek z Evropy do Austrálie se obvykle pohybují mezi 25.000 a 30.000 Kč, někdy se dá najít i levnější varianta s několika mezipřistáními, často přes Čínu. Můžete také zkusit najít výhodnou letenku do některé z asijských metropolí, odkud k protinožcům létá několik nízkonákladových aerolinek.

Z Česka se dá letět se společnostmi Emirates (přes Dubaj), Qatar Airways (přes Dauhá), Korean Air (přes Soul) nebo třeba British Airways.

Mezinárodní letiště v Sydney

Letiště Kingsford Smith (www.sydneyairport.com.au) leží asi 8 km jižně od centra města a je nejrušnějším letištěm v Austrálii, které ročně odbaví skoro 50 milionů cestujících. Letiště tvoří tři terminály, mezinárodní terminál T1 a dva domovské terminály, T2 a T3. Na mezinárodní terminál T1 létají veškeré mezistátní lety, které operuje více než 35 aerolinek z celého světa. Z Česka a dalších evropských měst sem létají například British Airways, Emirates, Korean Air nebo Qatar Airways, dále můžete letět se společnostmi Qantas z Londýna či Cathay Pacific přes Hong Kong, Malaysia Airlines přes Kuala Lumpur, Singapore Airlines přes Singapur nebo Thai Airways přes Bangkok. Všechny tyto asijské aerolinky létají do řady evropských měst. Z domovského terminálu T2 létají linky společností REX, Jetstar, Virgin Australia, FlyPelican, Fly Corporate a Tigerair do destinací po celém Novém Jižním Walesu i dalších australských měst. Domovský terminál 3 využívá Qantas a Qantas Link pro své vnitrostátní lety.

Doprava z letiště v Sydney

Centrum Sydney spojuje s letištěm vlak, autobus nebo taxi.

Linka vlaku T8 Airport & South Line jezdí z letiště na stanici Sydney Central a poté dál až do stanice Circural Quay. Vlaky jezdí zhruba každých 10 minut, denně od 5 hodin ráno do půlnoci. Stanice vlaků se nachází přímo pod terminály. Jízdné se platí pomocí karty Opal Card, která se používá k cestování dopravními prostředky v Sydney, případně můžete platit i platební kartou. Při vstupu nebo výstupu z letištní stanice v terminálech se platí ještě staniční poplatek, který vám bude automaticky stržen při platbě za vlak. Jízdné s kartou Opal stojí 17.39 AUD do Central Station nebo 18 AUD do Circular Quay (včetně staničního poplatku).

Městské autobusy č.400 a 420 mají stanici vedle terminálů T1 a T3, linka 400 jezdí mezi Bondi Junction mezi Eastgardens a linka 420 mezi Eastgardens a Burwoodem, obě zastavují na letišti. V noci jezdí linka 420N.

Taxi z letiště by mělo stát 45-55 AUD. K ceně se připočítává ještě dálniční mýto.

Mezinárodní letiště v Melbourne

Letiště v Melbourne (www.melbourneairport.com.au), také známé jako Tullamarine Airport, leží zhruba 25 km severozápadně od centra města. Melbournské mezinárodní letiště je druhým nejrušnějším letištěm v Austrálii, ačkoliv se v blízkosti metropole nacházejí ještě tři další mezinárodní letiště. Letiště má čtyři terminály, nacházející se v jedné budově. Terminál T1 využívá pro své domovské a regionální lety společnost Qantas, z terminálu T2 odlétají a přilétají veškeré mezinárodní lety a některé domovské, terminál T3 je domovem aerolinek Virgin Australia a terminál T4 využívají lowcostové společnosti jako Tiger Airways nebo Jetstar Airways.

Z Česka je do Melbourne možné letět s jedním přestupem se společnostmi China Eastern (s mezipřistáním v Šanghaji), Emirates (s mezipřistáním v Dubaji a technickým přistáním v Singapuru) nebo Qatar Airways (s mezipřistáním v Dauhá). Aerolinky Qantas létají do Melbourne z Londýna. Z Evropy je možné dále letět třeba s Cathay Pacific (přes Hong Kong), Etihad Airways (přes Abu Dhabi), Malaysia Airlines (přes Kuala Lumpur), Singapore Airlines (přes Singapur) nebo třeba Thai Airways (přes Bangkok).

Doprava z letiště v Melbourne

Z letiště v Melbourne můžete jet autobusem nebo taxíkem.

Z letiště do centra (zastávka se nachází poblíž velkého dopravního uzlu Southern Cross Station) se dostanete jednoduše autobusem společnosti Sky Bus, jejíž autobusy jezdí denně, každých 10 minut za fixní cenu 19.75 AUD pro dospělého. Pobočku Sky Busu najdete v každém terminálu, kde si lze rezervovat jízdenky i do dalších cílů, jako je St.Kilda, Southbank, Docklands, Frankston nebo západní předměstí Melbourne. Kromě letištního busu můžete jet i některou z pěti linek městských autobusů. Turistům by asi nejvíc mohla vyhovovat linka smart busu č. 901, která vede z letiště podél východního okraje Melbourne přes Dandenong až do Frankstonu. Linky 478, 479 a 482 poskytují dopravu z letiště do Airport West a Sunbury, kde lze přestoupit na linku metropolitních vlaků. Všechny autobusové linky odjíždějí z Ground Transport Hubu v terminálu 4. Z letiště vyjíždí i několik regionálních a charterových autobusů.

Taxi z letiště do centra by mělo stát něco mezi 55 a 75 AUD.

Mezinárodní letiště v Brisbane

Letiště v Brisbane (www.bne.com.au) je největším letištěm Queenslandu a třetím nejrušnějším letištěm v Austrálii. Letiště leží asi 15 km od centra Brisbane a má dva terminály, domestic, který bývá také označován jako Terminal D nebo T2 a mezinárodní terminál, označovaný jako Terminal I nebo T1. Oba terminály jsou od sebe vzdáleny 4 km a v době od 4:00 do 23:00 hodin mezi nimi jezdí každých 10-25 minut bezplatný shuttle bus. Mezi terminály také jezdí každých 15-30 minut Airtrain. Za ten už se ovšem platí 5 AUD. Airtrain jezdí ve všední dny od 5:04 do 23:04 hodin, o víkendech od 6:04 do 23:04 hodin.

Do Brisbane létá řada velkých leteckých společností z celého světa, jako Cathay Pacific z Hong Kongu, Korean Air ze Soulu, Malaysia Airlines z Kuala Lumpuru, Singapore Airlines ze Singapuru nebo Thai Airways z Bangkoku. Lety dalších aerolinek spojují Brisbane s destinacemi v Oceánii, USA, Kanadě nebo Japonsku. Pro Evropany, potažmo Čechy, bude nejjednodušší letět s Emirates přes Dubaj s obvyklým mezipřistáním v Singapuru, s Korean Air s mezipřistáním v Soulu, případně s China Eastern přes Šanghaj nebo se Singapore Airlines, Etihad Airways, Cathay Pacific a dalšími společnostmi, které létají do evropských měst na přímých linkách nebo jako codeshare například s British Airways.

Doprava z letiště v Brisbane

Z letiště do města můžete jet vlakem, autobusem i taxíkem.

Vlakem Airtrain se dostanete nejen z jednoho terminálu na druhý a pak do centra Brisbane, ale také až do oblasti Gold Coast. V Brisbane se na linku Airtrainu navíc napojují další příměstské linky vlaků. Jízdenky koupíte buď na pobočce Airtrainu v letištních terminálech nebo ve stanici Airtrainu a můžete je platit i dobíjecí kartou GoCard. Cesta z mezinárodního terminálu do centra Brisbane (stanice Brisbane Central) stojí 19 AUD pro dospělého, při rezervaci online dostanete slevu 0.95 AUD.

Kolem letiště projíždí i linky 303 a 590 městských autobusů, chce to ovšem pěšky dojít na zastávku, která není úplně za rohem. Mapy a další informace k autobusům najdete na stránce Translinku. Transfer z letiště do vybraných destinací nejen v Brisbane, ale i na Gold Coast a Sunshine Coast si lze objednat na stránce dopravce Con-X-ion.

Taxi z letiště do centra by mělo stát něco mezi 45-55 AUD. My jsme za cestu taxíkem od mezinárodního terminálu do centra k botanické zahradě platili 48 AUD, v čemž byla započítána noční přirážka a mýtné za použití tunelu. Z letiště se dá mimochodem jet i Uberem, letiště má k tomuto účelu vyhrazená místa, označená jako Ride-booking areas.

Mezinárodní letiště v Perthu

Letiště v Perthu (www.perthairport.com.au) se nachází asi 10 km východně od centra města a je vstupní branou do Západní Austrálie. Do Perthu létá více než 30 mezinárodních, vnitrostátních a regionálních linek, mimochodem ze Singapuru, Hong Kongu nebo Kuala Lumpuru. Letiště tvoří 4 terminály T1, T2, T3 a T4, mezinárodní terminál 1 je vyhrazen většině mezinárodních letů, zatímco na domovském terminálu 1 přistávají všechny mezistátní a některé regionální lety společnosti Virgin Australia. Terminál 2 využívají společnosti Alliance Airlines, Tigerair, Virgin Australia (většina regionálních letů) a REX, zatímco terminál 3 a 4 slouží letům Qantasu a Jetstaru. Terminály T1, T2 a T3,T4 se nacházejí ve dvou oddělených oblastech, takže dávejte dobrý pozor na to, z jakého terminálu odlétá vaše letadlo, protože cesta mezi terminály zabere zhruba 15 minut jízdy autobusem. Zjistěte si proto předem, z jakého terminálu odlétá váš navazující spoj a na případný přestup si vyhraďte dost času. Pokud máte rezervováno auto, může se stát, že přiletíte na jeden terminál a auto máte připravené na druhém terminálu, což je poměrně nepříjemné. Z jedné oblasti s terminály se do druhé dostanete taxíkem nebo bezplatným shuttle busem, který sice jezdí 24 hodin, ale jen 2x až 3x za hodinu.

Nejpopulárnější spojení z Česka do Perthu zajišťují Emirates (s mezipřistáním v Dubaji) nebo Qatar Airways (s mezipřistáním v Dauhá). Další možností je let se společnostmi Qantas / British Airways do Londýna, odkud létá přímá linka operovaná Boeingy 787 Dreamliner až do Perthu (více než 14.000 km, něco málo přes 17 hodin).

Doprava z letiště v Perthu

Z letiště do centra je to 20-30 minut taxíkem nebo zhruba 45 minut autobusem č.380, který jezdí od terminálů 1 a 2 na Elizabeth Quay Station v centru Perthu.

Mezinárodní letiště v Darwinu

Letiště v Darwinu (www.darwinairport.com.au) je hlavním letištěm Severního teritoria a zároveň desátým nejrušnějším letištěm v Austrálii. Hlavním mezinárodním spojením do Darwinu jsou linky z Bali (Jetstar, Virgin Australia) a Singapuru (SilkAir, Jetstar). Z Darwinu se dostanete také na Východní Timor, tuto trasu operuje společnost Airnorth.

Doprava z letiště v Darwinu

Do centra města vás nejrychleji dopraví taxi za 25-30 AUD.

Levné letenky do této destinace

Doprava v rámci země

Letadlem

Austrálie je obrovská země, takže leteckým přesunům se možná nevyhnete, tím spíš, pokud budete chtít z Austrálie vidět co nejvíce. Pro mnoho návštěvníků je letadlo jedinou schůdnou možností, jak se dostat například k Ayersově skále do Rudého centra Austrálie a na mnoho dalších míst. V zemi naštěstí působí několik leteckých společností, včetně nízkonákladových. Slevy na letenky se často poskytují při včasné rezervaci a na lety mimo sezónu. Sledujte stránky dopravců nebo reklamy v novinách, které upozorňují na různé slevové akce.

Mezi nejznámější letecké společnosti, operující lety po Austrálii patří:

  • Qantas - největší aerolinka Austrálie operuje lety po celém kontinentě. Některé regionální lety zajišťuje pod hlavičkou QantasLink.
  • Jetstar Airways - australská nízkonákladová aerolinka, vlastněná společností Qantas, nabízí linky mezi hlavními australskými městy, spoje do menších regionálních měst a turistických destinací jako Townsville, Mackay, Hamilton Island, Mackay, Sunshine Cost, Gold Coast, Newcastle nebo Ayers Rock a také mezinárodní linky do Kambodže, Číny, na Cookovy ostrovy, Fidži, Filipíny, Nový Zéland, do Indonésie, Japonska, Malajsie, Myanmaru, Thajska, Singapuru nebo Vietnamu.
  • Virgin Australia - jedna z největších australských společností se základnami na letištích v Sydney, Melbourne a Brisbane, nabízí přímé lety do více než čtyřiceti domovských destinací.
  • Tigerair Australia - lowcostová odpověď aerolinek Virgin Australia na Jetstar od Qantasu nabízí lety do Sydney, Darwinu, Adelaide, Brisbane, Canberry, Cairns, Coffs Harbour, Gold Coast, Melbourne, Perthu, Hobartu a na Whitsunday Coast.
  • Airnorth - regionální aerolinka se základnou v Darwinu provozuje pravidelné i charterové lety do destinací v Západní Austrálii, Severním teritoriu a v severním Queenslandu. Zajímavostí jsou lety z Darwinu a Perthu do Východního Timoru.
  • Regional Express Airlines (REX) - po Qantasu největší regionální aerolinka Austrálie nabízí lety z hlavních letišť v Perthu, Adelaide, Melbourne, Sydney, Brisbane, Townsville a Cairns na malá letiště v Západní Austrálii, Jižní Austrálii, Novém Jižním Walesu, Victorii a Queenslandu.
  • Alliance Airlines - operuje některé pravidelné i charterové linky z Perthu, Adelaide, Brisbane a Cairns.
  • Par Avion Airlines - malé aerolinky působí v Tasmánii, kde operují lety mezi Hobartem a Burnie a také linky na ostrov Cape Barren.
  • Sharp Airlines - další aerolinka provozuje linky mezi Tasmánií a okolními malými ostrovy, jako King Island nebo Flinders Island.

Doba letu mezi jednotlivými městy:

  • Sydney-Brisbane: 1 hodina
  • Melbourne-Brisbane: 2 hodiny
  • Darwin-Brisbane: 4 hodiny
  • Perth-Brisbane: 5.5 hodiny
  • Sydney-Perth: 5 hodin
  • Melbourne-Perth: 4 hodiny
  • Perth-Adelaide: 3 hodiny
  • Sydney-Darwin: 4.5 hodiny
  • Melbourne-Darwin: 4.5 hodiny
  • Melbourne-Hobart: 1h 05 min
  • Sydney-Hobart: 1h 45 min

Vlakem

Osobní železniční doprava funguje ve všech státech a teritoriích Australského svazu kromě Tasmánie. Vlak sice nepatří k turisticky nejběžnějším způsobům dopravy, pokud však patříte k milovníkům železnice, můžete si například koupit jízdenku na některý z legendárních vlaků, křižujících kontinent od jednoho pobřeží k druhému. Austrálie jako celek nemá jednoho celonárodního dopravce na federální úrovni, každý stát má spíše svého hlavního provozovatele železniční dopravy.

Indian Pacific spojuje pacifické pobřeží s pobřežím Indického oceánu. Na třídenní cestě ze Sydney, přes Melbourne a Adelaide až do Perthu urazíte 4352 km.

Legendární vlak Ghan vyjel poprvé na trasu z Adelaide do Darwinu již v roce 1929. Cesta dlouhá 2.979 km trvá 54 hodin a po cestě skrz australský outback si můžete naplánovat zastávku na nejzajímavějších místech v okolí tratě.

Již více než 130 let jezdí vlak The Overland na trase z Adelaide do Melbourne a opačně. Vlak vyjíždí v pondělí a v pátek z Adelaide a v úterý a sobotu z Melbourne a cestující si mohou vybrat mezi třídou Red standard nebo dražší Red premium.

Nově zprovozněnou linku vlaku Great Southern mohou využít cestující z Adelaide do Brisbane (se zastávkou v Canbeře).

Regionální vlaková doprava

Veškeré Informace o vlakové dopravě po Novém Jižním Walesu najdete na stránce Transport NSW. Ze Sydney (stanice Sydney Central) se vlakem dostanete skoro po celém území Nového Jižního Walesu i do velkých měst v okolních státech. Regionální vlakové linky jezdí na sever do Moree a Armidale, podél pobřeží na sever do Wauchope, Graftonu a poté až do Brisbane, na západ do měst ve vnitrozemí (Bathurst, Dubbo, Broken Hill) i na jihozápad do Canberry, Griffithu, Wagga Wagga nebo až do Melbourne. Na linky vlaků se napojují linky autobusů (informace najdete na stejné webové stránce), takže kam se nedostanete vlakem, můžete pak dojet autobusem. Jízdenky se prodávají do ekonomické nebo první třídy, slevy jsou poskytovány za rezervaci online, další slevu můžete dostat za včasnou rezervaci jízdenky 5 a víc dnů před datem odjezdu. Stejný dopravce mimochodem nabízí Discovery Pass, na který můžete neomezeně cestovat vlaky a autobusy po dobu 14 dnů, 1, 3 nebo 6 měsíců ve zvolené třídě. Dospělý Discovery Pass na 14 dnů v ekonomické třídě například stojí 232 AUD (dítě platí 121 AUD). Ze Sydney (Sydney Central) se dále paprskovitě rozbíhá 5 linek meziměstských vlaků (Intercity Trains), se kterými můžete cestovat například do Blue Mountains (Blue Mountains Line), podél pobřeží na jih (South Coast Line) nebo sever (Central Coast & Newcastle) od Sydney. Linka Hunter Line vede z Newcastlu do destinací ve vinařském regionu Hunter Valley.

Hlavním železničním dopravcem Victorie je společnost V/Line, která kromě vlakové provozuje i autobusovou dopravu. Hlavním nádražím v Melbourne je Southern Cross Station, odkud vyjíždí regionální a mezistátní soupravy. Síť vlaků V/Line doplňuje 6 linek metropolitních vlaků provozovaných PTV. A jen tak na okraj, ve Victorii se můžete projet jednou z nejzachovalejších parních souprav v Austrálii. Vlak s pohádkovým jménem "Bafající Billy" (Puffing Billy) projíždí bujným lesem národního parku Dandenong Range z Belgrave do Gembrooku a je tak ideálním volbou rodinného výletu z Melbourne.

Hlavním železničním dopravcem Queenslandu je Queensland Rail, který spojuje Brisbane nejen s destinacemi podél pobřeží až do Cairns, ale také do Longreach a Charleville v outbacku. Kromě nich provozuje i linku z Townsville do Mount Isa. Queensland Rail mimo jiné nabízí Coastal Pass (měsíční za 209 AUD, dvouměsíční za 289 AUD), v rámci něhož můžete cestovat podél pobřeží mezi Brisbane a Cairns a po cestě dělat zastávky dle libosti. V ceně Passu je i autobusové spojení do Hervey Bay a Airlie Beach. Ještě větší pokrytí má Queensland Explorer Pass, se kterým se můžete podívat nejen do destinací při pobřeží, ale i do vnitrozemí Queenslandu. Pokud se dostanete do Cairns, doporučujeme si koupit scénický výlet po železnici z Cairns do Kurandy. Cesta v historických vagónech se šplhá malebnou tropickou krajinou s výhledem na vodopády, jako je Barron Falls, až do Kurandy, ve které můžete navštívit motýlí farmu, zahradu s koalami a ptačí park a zpět se vydat třeba lanovkou. Společnost KSR prodává i různé balíčky, zahrnující jízdenky na vlak, vstupy na zmiňované atrakce a zpáteční cestu lanovkou.

V oblasti jihovýchodního Queenslandu (Brisbane, Sunshine Coast a Gold Coast) zajišťuje nejen železniční, ale také autobusovou, tramvajovou a trajektovou dopravu společnost TransLink.

Vlakovou dopravu v Západní Austrálii zajišťuje Transwa, jejíž rychlíky Prospector jezdí z Perthu (East Perth Terminal) do Kalgoorlie a další vlaky Australind spojují Perth (Perth Station) a Bunbury, vlak AvonLink Midland a Northam a vlak MerredinLink East Perth a Merredin.

Autobusem

Pokud si nepůjčíte auto, bude pro vás autobus nejlepší variantou, protože vlaková síť není tak rozsáhlá jako autobusová. Cestování autobusem na delší vzdálenosti je ovšem dosti úmorné, i když jsou dálkové autobusy vybaveny klimatizací, sklápěcími sedadly a toaletami. Možná se nejdřív zkuste nejprve podívat na nabídku letenek lowcostových společností a až potom koupit jízdenky na autobus.

Největší společností provozující autobusovou dopravu v Austrálii je Greyhound Australia, jejíž autobusy jezdí do více než 180 míst v Západní Austrálii, Severním teritoriu, Queenslandu, Novém Jižním Walesu, ACT a Victorii. Během jízdy si užijete komfortu sklápěcích sedadel, bezplatné wifi a klimatizace. Každé sedadlo je také vybavené napájecím USB konektorem a ve většině autobusů jsou k dispozici záchody. Greyhoundi nabízejí různé Passy, například Whimit Travel Pass na neomezené cestování autobusy v rámci daného časového úseku, Hop on Hop off Travel Pass nebo Commuter Travel Pass pro ty, kteří často dojíždí z Canberry do Sydney, z Toowoomby do Brisbane nebo z Townsville do Cairns. K dispozici jsou také zlevněné jízdenky pro seniory, děti nebo studenty či různé balíčky zahrnující dopravu a ubytování. Další informace najdete na stránce dopravce.

Trasy podél východního pobřeží Austrálie operuje také dopravce Premier, se kterým se můžete svézt na trasách mezi Sydney a Edenem, Sydney a Brisbane a Brisbane a Cairns.

Dlouholetou tradici autobusové dopravy má Murrays Coaches, se kterými lze cestovat z Canberry do Sydney, Naroomy nebo Wollongongu, z Brisbane do Toowoomby a Chinchilly a v zimní sezóně také z Canberry a Sydney do horských středisek v národním parku Kosciuszko.

Mezi Adelaide a Melbourne a Sydney a Melbourne vás přepraví dopravce Firefly Express.

Regionální autobusová doprava

Hledáte-li informace o autobusové dopravě po Novém Jižním Walesu, pomůže vám stránka Transport NSW. Přehled autobusových linek v Sydney, Centrálním pobřeží, Jižním pobřeží, Newcastlu, Blue Mountains nebo Illawaře najdete na této stránce.

Autobusovou dopravu ve státě Victoria zajišťuje společnost V/Line, jejíž autobusy doplňují místní vlakovou síť. Na stránce dopravce se můžete podívat na síť autobusových linek po Victorii, zjistit jízdní řády jednotlivých autobusů, vyhledat spojení a další informace.

Mezi hlavní autobusové dopravce Queenslandu patří Bus Queensland, který operuje například linky z Brisbane do Mount Isa, z Brisbane do Charleville, z Toowoomby do St. George, z Toowoomby do Rockhamptonu, z Townsville do Mount Isa a další linky. Autobusy mezi velkými městy jezdí denně, mezi menšími městy pak jen vybrané dny v týdnu. Mezi další větší autobusové společnosti na území Queenslandu se řadí:

  • Mackay Transit - operuje některé městské linky v Mackay a také linku z Mackay do Emerald.
  • Bowen Transit - operuje městské linky v Bowen a meziměstskou linku Bowen-Collinsville.
  • Trans North - soukromý dopravce poskytuje dopravu po městech na severu Queenslandu (Cairns, Atherton, Ravenshoe, Innisfail, Ingham, Mission Beach, Ayr a Mackay) a také linky Cairns-Karumba a Cairns-Cooktown.
  • North Burnett Regional Council - operuje meziměstské linky Munduberra-Bundaberg a Munduberra-Maryborough.

Společnost TransLink provozuje autobusovou dopravu v oblastech jihovýchodního Queenslandu, včetně Brisbane, Gold Coast a Sunshine Coast, ale také v dalších městech, jako Cairns, Mackay, Toowoomba nebo Townsville. Na stránkách dopravce najdete spoustu potřebných informací, včetně jízdních řádů a mapek autobusových linek.

Velkým autobusovým nádražím v Brisbane je Brisbane Transit Centre na Parklands Crescent poblíž Roma Street Station, odkud vyjíždějí autobusy do celého Queenslandu.

Regionálním dopravcem Západní Austrálie je společnost Transwa, která zajišťuje nejen autobusovou, ale také i vlakovou dopravu v rámci státu. Autobusy této společnosti jezdí z Perthu do Albany, Augusty, Bunbury, Esperance, Geraldtonu, Kalbarri a Pembertonu. South West Coach Lines spojují Perth s regionem jihozápadní Austrálie. Nejpopulárnější linky vedou z Perthu (oblast City a letiště) do Bunbury, Busseltonu, Dunsborough, Margaret River, Manjimupu, Collie a Nannupu. Další dopravce, Integrity Coach Lines, poskytuje autobusovou dopravu do destinací mezi Perthem a Broome, včetně populárních míst, jako je Kalbarri, Monkey Mia nebo Exmouth. Nezávislí cestovatelé by mohli ocenit jejich hop on hop off passy, které vám umožní cestovat mezi oběma městy a po cestě se zastavovat na místech, která se vám líbí.

Největším soukromým autobusovým dopravcem Severního teritoria je společnost Buslink. Mapy a jízdní řády autobusů v Darwinu a Alice Springs a spoustu dalších informací najdete na stránce veřejné dopravy v Severním teritoriu.

Autobusovou a také tramvajovou dopravu po hlavním městě Australského svazu, Canbeře, zajišťuje Transport Canberra, na jejíž stránkách najdete informace o jízdních řádech, jízdném apod.

Hledáte-li autobusového dopravce po Jižní Austrálii, podívejte se na stránky LinkSA nebo Stateliner. Hlavním autobusovým nádražím v Adelaide je Adelaide Central Bus Station, odkud jezdí všechny autobusy.

Vzhledem k tomu, že v Tasmánii nefunguje osobní vlaková doprava, je jediným možným prostředkem veřejné hromadné dopravy autobus. Autobusy jezdí denně mezi Hobartem a Launcestonem i dalšími většími městy. Městskou dopravu v Hobartu, Launcestonu a dalších městech a jejich okolí poskytuje společnost Metro, na jejíž stránkách najdete informace o jízdném, jízdních řádech apod. Hledáte-li informace o možnostech autobusové dopravy po celém ostrově, podívejte se na stránky dopravce Tassielink nebo Redline coaches.

Autobusovou dopravu v Tasmánii dále zajišťují:

Autem

Půjčení auta

Půjčení auta je v podstatě jediný způsob, jak si užít Austrálii se vším všudy, poznat všechna místa, která toužíte vidět a zároveň být svobodným pánem svého času. Hromadnou dopravou se sice dostanete do všech hlavních a větších měst a turistických oblastí, mimo ně se už ale budete muset spolehnout na málo frekventované autobusové linky nebo cestovní agentury a jejich nabídku organizovaných výletů, což vás v konečném součtu vyjde daleko dráž, než půjčení auta.

Auto si mohou obvykle půjčit řidiči starší 25 let, pokud je vám mezi 21 a 25 lety, zaplatíte příplatek. Peníze navíc stojí i vrácení auta na jiném místě, než jste si půjčili. Před podpisem výpůjční smlouvy si dobře prostudujte podmínky dané půjčovny. Některé půjčovny půjčují auta jen na omezený počet kilometrů, proto dejte pozor na to, abyste měli neomezený (unlimited) počet ujetých kilometrů. Pojištění se dále nemusí vztahovat na jízdu po nezpevněných cestách, zjistěte si také, jestli s autem můžete vjet na trajekt a navštívit ostrovy při pobřeží.

Jaké auto si půjčit

Půjčení auta není vůbec žádný problém, v Austrálii působí všechny velké globální půjčovny, jako Hertz, Avis, Europcar, Budget nebo Enterprise, které nabízí celou řadu modelů aut, na vás je jen popřemýšlet nad tím, co všechno chcete v Austrálii vidět, jakým způsobem chcete cestovat a na jaká místa se chcete dostat. To pak bude mít vliv na to, jaké auto si půjčit. Jinak se můžete podívat i na stránku www.vroomvroomvroom.com.au, která srovnává ceny autopůjčoven. Na klasické cestování po australských městech a některých parcích vám bude bohatě stačit standardní auto. Počítejte s tím, že za volantem strávíte dost kilometrů, takže se možná vyplatí půjčit si něco pohodlnějšího a prostornějšího. Chcete-li zažít větší divočinu a dostat se i do míst, kam se dá dojet jen terénním autem, půjčte si auto s pohonem 4x4. Terénní auto vás sice vyjde dráž, za to si užijete daleko více dobrodružství při překonávání říčních brodů a jízdě po písečných a štěrkových cestách. Další možností je půjčení obytného auta, čímž zároveň vyřešíte i ubytování na celou dobu pobytu. Austrálie je ideální zemí pro půjčení karavanu - po celé zemi najdete množství karavan parků a kempů, kde se dá zakotvit na noc a zůstat jen tak (unpowered site) nebo se napojit na přívod vody a elektřiny (powered site). Nevýhodou je, že se s větším autem nedostanete do míst, kam byste se dostali normálním autem, i když některé menší karavany a minivany mají pohon 4x4. Na půjčení campervanů, motorhomů apod. se specializují společnosti jako Britz, Maui, Mighty Campers, Apollo, Jucy nebo Wicked. Plánujete-li v Austrálii delší pobyt, můžete koupit i nějakou ojetinu už za 1.000-2.000 AUD, kterou pak na konci vaší cesty zase prodáte jiným cestovatelům.

Co budete k řízení potřebovat

Jako cizí návštěvníci budete potřebovat buď národní řidičák s úředně potvrzeným překladem do angličtiny nebo národní řidičák společně s mezinárodním řidičským průkazem (Austrálie podepsala ženevskou úmluvu, tento typ MŘP je platný rok).

Jak se v Austrálii řídí

V Austrálii se řídí na levé straně silnice, což by mohlo v některých lidech vyvolávat obavy a odradit je od půjčení auta. Nemusíte mít však strach, i když ze začátku párkrát pustíte stěrače místo blinkrů, uvidíte sami, že po pár kilometrech vám řízení na opačné straně silnice nebude dělat problémy. Jinak se v Austrálii řídí skvěle. Vše je dobře značené a australští řidiči obecně jezdí ohleduplně a na rozdíl od českých řidičů vás skoro vždycky pustí, když se například potřebujete zařadit z pruhu, který právě končí. V každém větším městě najdete informační centrum (symbol žlutého písmene "i" na modrém poli), kde vám poskytnou cenné informace a tuny nejrůznějších materiálů od brožur po mapky dané oblasti. Jinak doporučujeme skvělé mapy Hema maps, které koupíte na každé benzínce. Různě podrobné mapy od Hemy obsahují veškeré potřebné informace pro řidiče, najdete v nich zaznamenané silniční vzdálenosti, čerpací stanice, turistické zajímavosti, informační centra apod.

Během řízení po australských silnicích rozhodně nepodceňujte vzdálenosti mezi místy, které jsou v Austrálii obrovské. To, co se vám na mapě zdá jako malá vzdálenost, můžete jet ve skutečnosti půl dne. V Austrálii je spousta liduprázdných krajů, kde není žádná možnost koupit benzín nebo vyhledat pomoc. Do odlehlých oblastí australského vnitrozemí (tzv. outbacku) by se měli vydávat jen zkušení řidiči s dobrou výbavou, obzvláště pokud plánujete jízdu po nezpevněných cestách. Samozřejmostí by měla být rezerva, nářadí, ale také dostatek vody a paliva. Udělejte si zásobu paliva (nikdy ho ale nevozte uvnitř zavřeného auta) nebo raději tankujte vždy, když je příležitost, i když vám v nádrži zbývá ještě dost benzínu. Další benzínka může být vzdálená klidně stovky kilometrů. Pamatujte také na to, že takto odlehlá místa jsou bez telefonního signálu. Pokud se dostanete do problémů, auto neopouštějte, protože vám poskytne stín a ochranu proti vedru a počkejte na pomoc.

Nedůležitější dálnice Austrálie, označované jako Highways, připomínají dálnice v evropském slova smyslu většinu jen v okolí velkých měst, jinak by se dali podobou klidně přirovnat k našim okreskám. Obvykle procházejí přímo i městy, takže vás bude zdržovat i městský provoz se semafory apod.

Počítejte s tím, že některé silnice v Austrálii jsou zpoplatněny mýtem. Typicky se jedná o některé dálnice protínající například Sydney, Melbourne nebo Brisbane, takže mýto se platí třeba za přejezd přes Harbour Bridge v Sydney, cestu z letiště v Melbourne po City Linku a další. Mýto se platí elektronickou cestou, takže není možné zastavit a zaplatit ho hotově nebo kartou. Ještě před cestou se tak budete muset zaregistrovat a získat návštěvnický e-pass nebo se daným silnicím vyhnout. E-pass si jednoduše vyřídíte na stránce Linkt a mýtné se vám pak bude automaticky strhávat po každém použití dané silnice. Pokud jste už daným úsekem projeli bez registrace, nemusíte zoufat. Mýtné je možné zaplatit i 48 hodin po projetí daného úseku. Zapomeňte ale na to, že byste nezaplatili vůbec, nejenže po vás bude mýtné vyžadováno zpětně, další administrativní poplatek po vás bude chtít ještě půjčovna.

Myslete na to, že průjezd přes aboriginské území někdy vyžaduje povolení.

Pravidla silničního provozu

Na kruhové křižovatky se v Austrálii najíždí vlevo a vždy se dává přednost autům, které již jedou po okruhu. Povolený limit alkoholu je v Austrálii 0,5 promile, pokud vám policie naměří více, bude to kvalifikovat jako trestný čin. Tento limit se ovšem vztahuje jen na zkušenější řidiče s praxí řízení vyšší než 2 roky (plus řidiče autobusů, taxíků apod.), nováčci si nesmí dát ani kapku alkoholu. Povinné je používání pásů a stejně jako u nás je zakázáno během jízdy telefonovat. Nejvyšší povolená rychlost ve městech je 50 km/h, pokud není stanoveno jinak, nejvyšší povolenou rychlost si ale stanovuje každý stát sám. Obvykle je nejvyšší rychlost na dálnicích omezena na 100 km/h až 110 km/h, v Severním teritoriu můžete na vybraných úsecích jet až 130 km/h. Policie měří poměrně často, proto raději dodržujte předepsanou rychlost.

Nebezpečí na australských silnicích

Nejčastějším nebezpečím, které řidičům na australských silnicích hrozí, je střet se zvířaty. Po celé Austrálii ročně po kolizi s auty a náklaďáky zahynou tisícovky klokanů, wombatů, ale i krav nebo velbloudů. Největší riziko střetu hrozí během rozbřesku a západu slunce, ale i v noci, kdy zvířata přitahují světla přijíždějících aut. V Austrálii se proto vůbec nedoporučuje řízení za tmy. Určitým rizikem jsou také tzv. "road trainy", neboli silniční vlaky, jak se nazývají dlouhé kamiony s několika návěsy o délce více než 50 metrů. Typicky se s nimi setkáte na silnicích Západní Austrálie nebo queenslandského outbacku, kde přepravují mnohatunové náklady napříč odlehlým územím. Počítejte s tím, že pro předjetí takového monstra budete potřebovat daleko víc času, než při předjíždění běžného kamionu.

Nejkrásnější a nejzajímavější australské trasy

Austrálie je tím pravým místem pro jízdu terénem, která rozpumpuje adrenalin ve vašem těle a zanechá ve vás zážitky na celý život a zároveň vzpomínky na úchvatné přírodní scenérie. Rudý kontinent nabízí nekonečnou řadu off roadových cest, na kterých si splníte vaše klukovské sny o dobrodružství a vyzkoušíte své řidičské umění. Podobné cesty totiž rozhodně nejsou pro každého a měli by se na ně vydávat jen dokonale připravení řidiči se znalostí lokálních podmínek, stavu cest a s odpovídajícím typem auta a technickým vybavením. Počítejte s tím, že některé nezpevněné trasy vedou tisíce kilometrů opuštěnou krajinou, kde nepotkáte živou duši, kde nejsou benzínové stanice, a kde není telefonní signál. Zejména v období dešťů si před každou jízdou po nezpevněných cestách zjistěte aktuální informace o sjízdnosti a stavu cest.

  • Gibb River Road - cesta napříč regionem Kimberley na severu Západní Austrálie je ikonickou cestou celé Austrálie. Cesta z městečka Derby až k Wyndhamu měří 660 km a původně sloužila ke hnaní dobytka. Povrch cesty často tvoří nezpevněná roleta, náchylná na rozmary počasí, takže v období dešťů bývá Gibb River Road uzavřená. Nejlepším obdobím je tedy suchá sezóna od dubna do září. Celá trasa se dá projet za 1-2 týdny a kolem cesty uvidíte především působivou krajinu roklí s řekami, vodopády a tůněmi, které přitahují mnoho zástupců divoké australské fauny.
  • Great Ocean Road - ikonická silnice Austrálie vede podél pobřeží Victorie z Torquay do Allansfordu. Po cestě dlouhé 243 km uvidíte známé skalní útvary při pobřeží a navštívíte národní park Great Otway.
  • Savannah Way - velká dobrodružná cesta vede skrze sever kontinentu z Cairns v Queenslandu až do Broome v Západní Austrálii. Na 3.500 km poznáte historická města outbacku i nejkrásnější národní parky Austrálie, jako je Nitmiluk nebo Purnululu.
  • Eyre Highway - silnice spojující Jižní a Západní Austrálii přes Nullarborskou planinu není ani tak zajímavá svým okolím, jako tím, že její součástí je nejrovnější úsek silnice v celé Austrálii. Část této silnice bez jediné zatáčky je dlouhá 146.6 km a úsek, na kterém nemusíte ani jednou pohnout volantem, dokonale prověří vaší psychiku.
  • The Outback Way - velká cesta rudým srdcem kontinentu vede z Wintonu ve Queenslandu přes Alice Springs až do Lavertonu v Západní Austrálii v celkové délce 2.700 km.
  • Great Alpine Road - 339 km z Wangaratty do Metungu vede skrze alpskou krajinu Victorie po nejvýše položených silnicích Austrálie.

Mohlo by se hodit:

Lodní

  • Melbourne-Devonport (Tasmánie): jediné lodní spojení Tasmánie s kontinentem poskytuje Spirit of Tasmania. Přeprava lodí této společnosti je výhodná v tom, že si můžete přivézt vlastní auto. Plavba z Melbourne do Devonportu trvá 9-11 hodin.
  • Trajekty na Fraserův ostrov vyplouvají buď z Rainbow Beach nebo z River Heads. Z Rainbow Beach se pokračuje pár kilometrů k Inskip Pointu, což je místo, odkud fyzicky vyplouvají trajekty společnosti Manta Ray. Rezervace lístků na trajekt není nutná, neboť lodě pendlují mezi oběma břehy nepřetržitě od 6 hodin ráno do 17:15 večer, 365 dní v roce. Za terénní auto (včetně všech pasažérů) zaplatíte 120 AUD (včetně zpáteční cesty), lístek za jednosměrnou cestu na ostrov stojí 75 AUD. Plavba trvá jen asi 10 minut. Z River Heads se na Fraser dostanete buď se společností Fraser Venture (z River Heads do Wanggoolba Creek) nebo s Kingfisher Bay Ferry (z River Heads do Kingfisher Bay Resort). Lodě obou společností nejezdí zdaleka tak často, jako je tomu v případě Manta Ray, proto se doporučuje rezervovat lístky s předstihem, obzvláště během svátků a hlavní sezóny. Fraser Venture provozují z River Heads jen tři plavby denně, cena se liší v závislosti na sezóně, takže za zpáteční lístek za auto se 4 lidmi zaplatíte 205 AUD, resp. 180 AUD mimo sezónu. Pěší turista zaplatí 60 AUD. Cesta z River Heads do Wanggoolba Creeku trvá asi 30 minut. Podobné je to i u Kingfisher Bay Ferry, i když spojení s ostrovem je o něco častější (5 až 6 denně). Ceny jsou stejné jako u předchozí společnosti, plavba trvá asi 50 minut. Spojení mezi Uranganem a Moon Pointem bylo již před nějakým časem zrušeno, přesto jej některé zdroje stále ještě uvádějí jako jednu z možností trajektové přepravy na Fraser Island.
  • Z Cape Jervis vyplouvají trajekty na Kangaroo Island, linku operuje společnost lístek Sealink, u níž si můžete rezervovat i ubytování na ostrově. Plavba na Klokaní ostrov z Cape Jervis do Penneshaw trvá asi 45 minut. Zpáteční lístek pro dospělého stojí 98 AUD, za auto dáte 196 AUD.

Městská doprava

Sydney

V nejlidnatějším australském městě je k dispozici celá řada dopravních prostředků, od metra, přes městské vlaky a autobusy, až po lodní trajekty. Veškeré informace o městské dopravě v Sydney najdete na stránce www.transportnsw.info.

Metro v Sydney má zatím jen jednu linku, vedoucí mezi Tallawongem a Chatswoodem, během několika příštích let by se ale tato linka měla prodloužit až do Bankstownu, přičemž by měla mít několik zastávek přímo v centru Sydney. Současné metro je plně automatizované a zastavuje na 13 zastávkách. První metro vyjíždí z Tallawongu ve 4:05 a poslední v 1:05, přičemž intervaly mezi jednotlivými soupravami se pohybují od 4 do 10 minut.

Metropoli křižuje 9 linek městských vlaků, označených T1-T9. Všechny linky kromě linek T5 (Cumberland Line), T6 (Carlingford Line) a T7 (Olympic Park Line), mají zastávku na nádraží Sydney Central, velkém dopravním uzlu, kde je možné přestoupit na další linky regionálních a meziměstských vlaků i na autobus.

Po Sydney (a také Newcastlu) se můžete svézt i lehkou železnicí (light rail), což je něco jako tramvaj. V Sydney je v provozu zatím jedna linka, vedoucí z centra (Sydney Central) podél pobřeží Darling Harbouru na západ do Dulwich Hill. Lehká železnice (ve směru do Dulwich Hill) jezdí od 6:00 do 23:00 hodin, v pátek do půlnoci.

Přehled linek městských autobusů, mapky a další informace potřebné k cestě městskými autobusy najdete na této stránce. V autobusech si budete muset zvyknout na to, že zde nehlásí názvy stanic a na zastávkách nejsou uvedeny jízdní řády.

Vzhledem k tomu, že Sydney je protkáno spletí zálivů a řek, je dobré něco vědět i o lodní dopravě. Loď je skvělým dopravním prostředkem například pro návštěvu sydneyské ZOO nebo čtvrti Manly. Lodní dopravu v oblasti Sydney zajišťuje Sydney Ferries i několik soukromých dopravců (ne vždy lze u soukromých dopravců cestovat na Opal card). Sydney Ferries operuje 8 lodních linek - lodě Sydney Ferries vyplouvají z hlavního přístaviště v Circular Quay do různých míst v oblasti Sydney Harbour.

Jízdné v městské hromadné dopravě v Sydney lze platit dobíjecí kartou Opal card. Cestování s Opal card je jednak velmi pohodlné, za druhé vyjde levněji než jednorázová jízdenka, nehledě na řadu dalších výhod. S kartou Opal card můžete cestovat metrem, vlaky, autobusy, trajekty a lehkou železnicí po Sydney, ale také vlaky TrainLink Intercity v rámci NSW, autobusy v Modrých horách, Centrálním pobřeží, Hunter a Illawaře, trajekty a lehkou železnicí v Newcastlu. Kartu lze získat online na stránce Opal card, u vybraných prodejců, v zákaznických centrech Transport NSW, dobíjet si ji můžete online přes váš účet na stránce Transport NSW, přes mobilní aplikaci Opal, u vybraných prodejců, v automatech umístěných ve vybraných stanicích nebo v zákaznických centrech Transport NSW. Pak už jen stačí přiložit kartu ke čtečce, kdykoliv nastoupíte nebo vystoupíte do nebo ze zvoleného dopravního prostředku. Pokud nemáte Opal card, můžete platit platební kartou nebo si koupit Opal single ticket, který se prodává v dospělé nebo dětské verzi (pro děti od 4 do 15 let). Cena za single ticket závisí na počtu ujetých kilometrů v MHD.

Melbourne

Městskou hromadnou dopravu v Melbourne tvoří síť metropolitních vlaků, vlaků V/Line, autobusů a tramvají.

Metropolitní vlaky jezdí ze stanice Flinders Street do okrajových částí Melbourne. Stanice Flinders Street je mimochodem jednou z hlavních stanic dopravního uzlu a zároveň smyčky v centru Melbourne, kterou tvoří další stanice - Southern Cross Station, Flagstaff, Melbourne Central a Parliament. Stanice Flagstaff je o víkendech zavřená. Mapky, jízdní řády a další informace najdete na stránce PTV (Public Transport Victoria). Ze stanice Southern Cross jezdí vlaky V/Line, které po cestě do Traralgonu, Seymouru, Ballaratu, Geelongu nebo Bendiga zastavují na zastávkách v Melbourne a okolí.

Melbourne je jediným australským městem, po kterém jezdí několik linek tramvají. Pár bloků ulic v centru Melbourne je dokonce zahrnuto do tzv. Free Tram Zone, kde se můžete svézt zadarmo (zastávky tramvají v této zóně jsou viditelně označeny). Pro jízdu tramvají mimo tuto oblast už musíte použít svou "myki kartu". Turisté mohou využít i bezplatnou linku City Circle Tram (jinak linka 35), která vás nejenže proveze centrálním Melbourne, ale během jízdy si ještě můžete poslechnout audio průvodce s komentářem k zajímavým atrakcím, které tramvaj míjí. Tramvaje City Circle jezdí každých 12 minut od 10 do 18 hodin (od neděle do středy) a od 10 do 21 hodin (od čtvrtka do soboty).

Autobusy PTV se dostanete po celém městě, do dalších měst a destinací ve Victorii pak autobusy V/Line. Společně s klasickými linkami městských autobusů je v provozu i devět linek tzv. smart busů, které křižují Melbourne a nabízejí vyšší frekvenci spojů, prodlouženou dobu provozu, přednost jízdy ve vymezených pruzích a další výhody. Jednou z linek smart busů je i linka 901 z letiště Tullamarine.

Jízdné v městských vlacích, tramvajích a autobusech v Melbourne můžete platit pomocí dobíjecí karty myki, kterou je možné koupit online nebo na některých stanicích vlaků či v některých supermarketech, označených logem myki. Kartu si můžete dobíjet online nebo v automatech označených myki, v pobočkách PTV nebo v některém ze zhruba 700 obchodů. Další informace najdete na stránce PTV. Turistům je určen balíček "myki Explorer pack", který koupíte za 15 AUD (děti 7.50 AUD) na terminále Sky Busu na letišti nebo stanici Southern Cross v Melbourne či pobočkách PTV v Melbourne. Balíček myki Explorer pack umožňuje neomezené používání městské dopravy po dobu jednoho dne, nabízí dopravní mapy Melbourne a slevy na vybrané atrakce v Melbourne. Pro cestování v regionálních vlacích a autobusech budete potřebovat papírovou jízdenku (V/Line paper ticket), kterou si koupíte na stanicích V/Line nebo online na stránce dopravce. Pro cestování regionálními autobusy, které operují mezi městy, si kupte papírovou regionální autobusovou jízdenku, kterou vám prodá řidič autobusu. Obecně, po Melbourne a jeho okolí se jezdí na myki kartu, na některé doplňkové vlakové linky V/Line a autobusy V/Line budete potřebovat papírovou jízdenku. Mapka dopravní sítě na stránce V/Line vám prozradí, kde budete potřebovat jaký typ jízdenky.

Brisbane

Městskou hromadnou dopravu v Brisbane má na starosti společnost TransLink, na jejíž stránkách najdete spoustu informací o cestování vlaky, autobusy, tramvajemi a trajekty v Brisbane a jeho okolí. Společnost nabízí také mobilní aplikaci, pomocí které si snadno vyhledáte ideální spojení přímo na vašem mobilu. Město pokrývá hustá síť autobusových linek, městských a příměstských vlaků, které doplňují lodě City Cat, City Hopper a Cross River Ferry, fungující jako říční autobusy, které spojují destinace na obou březích řeky Brisbane. Mezi městskými čtvrtěmi Helensvale a Broadbeach South jezdí tramvaj G:link. Výše jízdného závisí na počtu zón a dále na tom, jestli cestujete ve špičce nebo mimo ní i na kategorizaci cestujících.

Pro jízdu v MHD si musíte koupit papírovou jízdenku nebo dobíjecí kartu Go card. Papírová jízdenka platí na autobusy, vlaky, lodě a tramvaje v rámci 2 hodin od nákupu jízdenky a můžete s ní cestovat v oblasti velkého Brisbane i Sunshine a Gold Coast. Jízdenku koupíte přímo v autobuse nebo na lodi (mějte připravenou hotovost) nebo pobočkách TransLinku a také v prodejních automatech. Pro častější cestování se vyplatí dobíjecí karta Go card, kterou lze využít pro cestování autobusy, vlaky (včetně letištního Airtrainu), loděmi a tramvajemi TransLinku v oblasti velkého Brisbane, Ipswiche, Gold a Sunshine Coast. Jízda s kartou vyjde navíc levněji než s běžnou papírovou jízdenkou. Kartu si můžete koupit, případně dobít v supermarketech a u dalších prodejců (jejich seznam najdete zde). Kartu lze dobít i online na stránce TransLinku, telefonicky nebo v automatech (maximálně 200 AUD) nebo v autobusech (kromě Brisbane Transport Services) a na palubě lodí City Cat (maximálně 50 AUD v hotovosti). Kartu pak jednoduše přikládáte k validátoru na začátku a konci každé jízdy. Dospělá osoba za kartu zaplatí vratný depozit 10 AUD, minimální vklad na kartu je 5 AUD, maximální 250 AUD.

UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele